OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Avondschool President Auriol weigert ontslag van verslagen kabinet-Queuille Zware explosie op munitie-schip eist twaalf doden in Gibraltar Chinezen hebben Seoel onder schot, hevige gevechten om Oeijongboe it*» 1 'iêÈÈËÉmï Weerbericht Westelijke plaatsvervangers doen twee concessies Staking in de Britse wapenindustrie Groente en kaas naar Duitsland Churchill brengt zwaar geschut in stelling Perzisch premier bood ontslag aan Het woord is aan Herriot vond een listige uitweg Mandenhandelaar zwaar gewond bij overval Honderden gewonden en grote materiële schade Mr. Stikker weer voorzitter der O.E.E.S. Prins Bernhard op Schiphol HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No £46 ZATERDAG 28 APRIL 1951 295e JAARGANG No 99 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONLANGS werd op deze plaats Conrad Busken Huet herdacht, omdat het een eeuw geleden was dat hij als predikant van de Waalse gemeente te Haarlem werd bevestigd. Hij bleef dat maar weinige jaren; de letterkunde was zijn roeping en hij giuë zich spoedig aan haar wijden. Maar hij woonde lang hier om nauw keurig te zijn: hij woonde in Bloemendaal maar arbeidde in Haarlem, eerst als predi kant, later als redacteur aan de Oprechte Haarlemsche Courant. Zeventien jaar lang, Hij schiep hier ook zijn eerste reeks Litte- rarische Fantasiën en Kritieken. De Haar lemmer van later tijd, die hem tot zijn uitverkoren auteurs rekent en telkens weer met blijdschap en verwachting naar die oude deeltjes in zijn boekenkast grijpt de eerste in zwarte bandjes-met-gouden- vignetten stelt zich hem gaarne voor, zoals hij in die stijve, stroeve kleedij van zijn tijd naar de oude Waalse kerk op het Begijnhof gegaan moet zijn en later, vlakbij, dagelijks bij de krant zijn binnen gegaan. Zijn pittig, schrander gelaat met de scherp-getekende trekken moet menig- eens aandacht getrokken hebben. Al houdt ge nog zoveel van het beste in de Camera Obscura, het schijnt gemakkelijker u Huet voor te stellen dan de student Hildebrand, die eerder dan hij in Haarlem kwam en later als predikant te Heemstede terug keerde. Misschien omdat Huet's gedachten zijn tijd vooruit waren en zich verzetten en bleven verzetten tegen „de saaije eeuw in ons vervelend vaderland". Hij staat in zoverre dichter bij ons. Misschien ook omdat hij niet zelfgenoegzaam was gelijk Hildebrand. Ons oude Haarlem herinnert, voor wie er naar luisteren wil, rijkelijk aan zijn verleden en helpt gaarne hem, die zijn verbeeldingskracht doet werken. Huet geeft in een dier zwart-met-gouden boekjes, die Tjeenk Willink in 1868 heeft uitgegeven, een bijzonder facet van Haarlems leven der negentiende eeuw: „In de winter van 1860, toen ik mij nog de weelde van enig zendingswerk veroor loven kon, had ik van de eigenaar ener grote Haarlemse fabriek vergunning be komen in een der daartoe behorende vrije lokalen, met de meeste heusheid door hem beschikbaar gesteld en ingericht, eene soort van avondschool te houden. Om beur ten kwamen daar, na afloop van het werk, de aan de fabriek verbonden jongens en meisjes bijeen; eene rechte lompen- en klompen-parade, bij gaslicht. Elke afdeling telde omstreeks vijftig zielen, althans lichamen. Ik geloofde toen, en geloof nog, dat het onderwijs in zulk eene school, samenge steld uit leerlingen van zo onderscheiden leeftijd, de enen nog bijna kinderen, de anderen volwassen knapen of aankomende jonge vrouwen, enkel bestaan moet in voedsel voor de verbeelding. Dit eist de aard der zaak, en ook de menslievendheid schrijft het voor. Jeugdige fabriek-arbei- öers die een acht- of tiental uren ('s zomers duurt de werktijd nog langer) doorge bracht hebben in eene met stoom- en smeerdelen bezwangerde atmosfeer, aan de zijde van een altijd snorrend wiel of tegenover een steeds ratelend weefgetouw, kunnen, wanneer cle avond gevallen is en de bengel het staken van de arbeid aan gekondigd heeft, niet nuttig bezig gehouden worden met inspanning vorderend onder richt. Een sterk hoofd behoort onder dit volkje, dat geenszins de bloem der stede lingen vormt, tot de zeldzame uitzonde ringen. De meesten hunner hebben meer honger dan verstand. Lichamelijke ver moeidheid stemt hen bovendien tot slape righeid; en alleen de onderwijzer schijnt hier iets te kunnen uitrichten, die het aangename op de voorgrond stelt en van de les een vrolijk uurtje maakt. Zelf te enenmale ontbloot van de gave des vertellens moest ik de hulp inroepen van vriendelijke boeken, en mijn enige ar beid bestond in met oordeel te kiezen en zo lustig mogelijk voor te lezen. Proeven op grote schaal heb ik tot mijn leedwezen niet kunnen nemen, en ik ben van het werk af geroepen reeds weinige maanden nadat ik het aangevangen had. Toch heb ik van sommige triomfen, behaald in dat geïm proviseerd en ruw gepleisterd schoollokaal het was er lekker warm, want wij grensden aan de stoomketel eene leven dige en aangename herinnering bewaard. Wat zou Charles Dickens zeggen, indien hij wist dat sommige hoofdstukken zijner Pickwickisten eene uitgevaste schaar Hol landse fabriekskinderen voor eene wijl al hun ellende hebben doen vergeten? Met. de dichterlijke vertellingen van de heer Van Zeggelen heb ik veel eer ingelegd; vooral met die gedeelten waar weinig gebroken Frans of Engels in voorkomt. Doch het meeste genoegen heb ik aan twee romans van de heer Van Lennep be leefd. Wat hadden de meisjes een schik in Ferdinand Huyck! Hoe hebben de jongens hun hart opgehaald aan de Pleegzoon! Wan neer ik in het duister en onopgemerkt, na afloop van de les, achter hen naar huis wandelde, hoorde ik hen nabetrachting houden over het gelezene". Tot zover citeer ik Huet. Hij geeft een beeld uit oud-Haarlem van I860. Hij geeft een beeld van de negentien de eeuw, toegespitst op het voordeel trek ken van technische uitvindingen, zich nau welijks bewust van treurige sociale mis standen, triest in haar gaslicht, met haar lompen- en klompen-parade. Maar toch: langzaam ontwakend. Hij was geen sociaal hervormer, de jonge Huet, gans vervuld van de geest die hem zijn beste critische werk zou doen scheppen. Maar hij zag toch de ellende; hij deed toch iets ertegen; hij schiep wat menselijk geluk onder hen die hij „meer honger dan verstand" toeschreef. Hij deed hen zelfs Charles Dickens ver staan. Een Amsterdams journalist zei kort ge leden in zijn weekblad, dat in zijn jeugd de negentiende eeuw hem altijd met zekere afkeer vervuld had maar dat zij hem, naar mate hij ouder werd, klaarder voor de geest was komen te staan en hem was gaan boeien. Zo is het mij ook gegaan. In die trieste sfeer van armoede naast rijkdom, van schone natuur en lelijke architectuur, van een vervelend vaderland met een snel groeiende industrie, dat de schoonheid van 2'jn oude steden aantastte, leefde een nieu we kracht die zich deed gelden. En ondanks alles die bekoring, die Huet in dat kleine fragment aanduidt. In het oude Haarlem. R. P. TOKIO. (Reuter). In de nacht van Vrij dag op Zaterdag is hevig gevochten om het bezit van Oeijongboe, ongeveer twintig kilometer ten Noorden van Seoel. De val van de stad werd elk ogenblik verwcaht, doch volgens de jongste berichten is de strijd nog niet beslist. In het gebied van Indje houden de ver bondenen, ondanks de communistische aanvallen, krachtig stand. De Chinese strijdkrachten, die naar Seoel optrekken, bevonden zich gister avond op schotsafstand van de Zuid- Koreaanse hoofdstad. Volgens de persdienst van het hoofd kwartier te Tokio hebben de Chinezen sinds Zondag in Korea 36.885 man aan doden en gewonden verloren. Het communique van het achtste leger van Vrijdagavond meldde dat de kracht van het offensief in de Westelijke sector afnemend en de toestand aan het centrale front betrekkelijk rustig was. Gedurende de morgenuren van Vrijdag werden communistische aanvallen op de verdedigingslinie van de geallieerden ten Westen van Kapjong, ongeveer 55 km. Noord-Oostelijk van Seoel, afgeslagen. De eenheden van de UNO in het gebied rond Tsjoensjon betrokken nieuwe stellin gen. Volgens frontofficieren hebben de communisten hun opmars vertraagd om hun troepen te kunnen hergroeperen en de aanvoerlijnen te verstevigen. De strijdkrachten der verbondenen blij ven in goede orde over de gehele breedte der Westelijke en centrale frontsectoren in de richting van Seoel terugtrekken. Waar nemers te Tokio zijn van mening dat in de eerstvolgende dagen over het lot van de Zuid-Koreaanse hoofdstad zal worden beslist. Ook ten Zuid-Oosten van de rivier de Poekham zijn de verbondenen terugge trokken. Zij gaven Kapjong prijs, doch Tsjoentsjon is nog in hun handen. Het Amerikaanse achtste leger heeft Vrijdagavond bekend gemaakt, dat de ver bondenen Janggoe, 25 km. ten Noord- Oosten van Hwatsjon in de Oostelijke sec tor, hebben ontruimd. TOKIO (Reuter). Volgens de laatste officiële schatting die te Tokio gemaakt is, hebben de Noordelijken in het totaal een uitrusting voor vijf Chinese divisies verlo ren gedurende de eerste vijf dagen van hun voorjaarsoffensief. Tot Vrijdagavond zou- PARIJS (Reuter). Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten hebben giste ren op de bijeenkomst van de plaatsver vangers van de Grote Vier twee belang rijke concessies gedaan om de impasse te doorbreken, aldus heeft een Westelijke woordvoerder verklaard. De woordvoerder zei, dat de drie Westelijke afgevaardigden accoord waren gegaan met de Sovjet- Russische bewoordingen van de agenda punten over de Balkan en Triëst. Deze agenda-punten luiden thans: „De vredesverdragen met Italië, Roeme nië, Bulgarije en Hongarije en overeen komsten van de vier mogendheden met betrekking tot Duitsland en Oostenrijk".. „Het vredesverdrag met Italië wat be treft het gedeelte aangaande Triëst". De Westelijke afgevaardigden hadden tot nog toe geweigerd een verwijzing naar Italië op te nemen in het punt betreffende Triëst en zij waren gekant tegen vermel ding van Duitsland en Oostenrijk in het punt betreffende de Balkan. Gromyko antwoordde, dat de Westelijke mogendheden beweerden dat zij aanzien lijke concessies deden, maar zij hadden in feite geen essentiële voorstellen gedaan, maar slechts bewoordingen gewijzigd. „De Westelijke mogendheden tonen door haar verwerping van mijn punten over de be wapening, dat zij de bedoeling hebben haar bewapeningswedloop voort te zetten", zei hij. LONDEN (Reuter). In het Londens arsenaal van Woolwich, waar binnenkort de productie van tanks moet beginnen, lag Vrijdag de arbeid stil, omdat 2000 vak arbeiders niet op het werk verschenen. Zij eisen hoger loon en protesteren tegen het feit, dat een man weigert lid te worden van hun vakvereniging. In zeven fabrieken van de regering heb ben gespecialiseerde arbeiders in de wa penindustrie geweigerd overuren te ma ken. Er werden in de haven van Manches ter geen schepen geladen, omdat 2.301 ar beiders staakten, teneinde het overwerk te boycotten. Niet-officiële stakingsleiders hebben aan gekondigd, dat zij steun voor hun actie zullen vragen in andere havens. Een dele gatie stakers is reeds naar Liverpool ge reisd. De stakingsleiders schijnen te wor den aangemoedigd door het feit, dat de regering het vorig jaar tegen een dergelijke staking geen gerechtelijke uitspraak heeft kunnen bewerkstelligen. den de verbonden strijdkrachten ten minste 42.300 tegenstanders gedood of gewond hebben sinds Zondag. Marinevliegtuigen hebben volgens deze schatting ook nog 60.300 doden en gewonden gemaakt en toe stellen van de luchtmacht 5.500. Woord voerders van luchtmacht en marine noe men deze schatting „uiterst voorzichtig". De O.E.E.S. stelt nieuwe dollarbedragen beschikbaar Blijkens een publicatie in de Duitse Staatscourant van 27 April zijn van het door de bemiddelingscommissie van de O.E.E.S. voor invoer uit Nederland be schikbaar gestelde bedrag van 10.080.000 dollar voor. Duitse importeurs deviezen vrijgekomen voor de invoer van groenten ten bedrage van 1.300.000 dollar en voor kaas ten bedrage van 1.650.000 dollar. Van het voor Nederland bestemde totaal bedrag is thans voor de agrarische sector 4.521.500 dollar beschikbaar. Zijn reis naar Amerika wordt uitgesteld LONDEN, (Reuter) Winston Chur chill heeft er kennis van gegeven, dat hij namens de oppositie een motie in het Lager huis zal indienen van de volgende inhoud: „Het Huis verneemt met bezorgdheid, dat het bewapeningsprogram, dat het in Fe bruari goedkeurde, gebaseerd was op schat tingen van de productie voor de defensie, die niet werden aanvaard door de betrok ken ministers". Deze motie zal Dinsdag aanleiding zijn tot een debat over de grond stoffen. De drie afgetreden ministers Bevan, Wil son en Freeman hebben toegezegd, dat zij niets zullen doen dat tot de val van de re gering kan leiden. Zij zullen mogelijk een excuus vinden om zich van stemming over de motie te onthouden of zelfs tegen te stemmen. Strikt genomen is het geen motie van wantrouwen, maar premier Attlee zou moeilijk in functie kunnen blijven als de motie wordt aangenomen met steun van de drie afgetreden ministers. Winston Churchill heeft zijn voorge nomen bezoek aan de V.S. uitgesteld, „om dat zich gebeurtenissen hebben voorgedaan, die het mij moeilijk maken thans aan de uitnodiging gevolg te geven". Churchill zou 8 Mei te Philadelphia hebben gespro ken. Churchill kondigde op een vergadering van conservatieven aan, dat de regering de volgende week „in het debat de volle laag" zou krijgen. De aanval in het Lagerhuis zouden de conservatieven baseren op de onthullingen van de drie ministers, die deze week zijn afgetreden. ODOOOOOCCOCOOOrjcCOOOCOOCCCCCOOOCOOCOCCCGCOCCCCOCOOCCCO; Koninginnedag Ons blad zal Maandag a.s. in verband met de viering van de verjaardag van H. M. de Koningin vroeger verschijnen. Onze kantoren zullen op die dag na 1 uur gesloten zijn. Oliekwestie wordt acuut Reuter verneemt uit Teheran, dat de Perzische premier, Hoessein Ala, Vrijdag avond het ontslag van zijn kabinet aan de Sjah aangeboden heeft. Hoessein Ala werd de vorige maand premier, nadat zijn voor ganger, generaal Ali Razmara, was ver moord. Hedenmorgen zou een speciale zitting van het parlement worden gehouden, waar in men naar verwachting een resolutie zou behandelen, waarin de olie-commissie van het parlement aandringt op onmiddellijke nationalisatie van de Angio-Iraanse Olie maatschappij. Sir Francis Shepherd, Brits ambassadeur te Teheran, heeft Vrijdag gewaarschuwd, dat een „haastig besluit van het parlement zeer ernstige gevolgen" zou kunnen heb ben. De ambassadeur had Vrijdagavond een onderhoud met Hoessein Ala, nadat deze gedurende verscheidene uren met de Sjah had gesproken over de olie-kwestie. Een zegsman, die in nauw contact staat Anna D i x De mensen leren sterven is veel, hen leren leven is meer. met de regering, deelde Vrijdag mede, dat de regering het weliswaar volkomen eens was met de voorgestelde nationalisatie van de olie-industrie, maar meende, dat zij door de olie-commissie van het parlement, die Donderdagavond de resolutie ten gun ste van onmiddellijke nationalisatie aan nam, gepasseerd was. Volgens een nader bericht uit Teheran heeft het Perzische parlement dr. Moham med Moessadiq tot opvolger gekozen van de afgetreden premier Hoessein Ala. Moessadiq was hoofd van de „Nat'ionale- Fronf'-oppositie, die de campagne voor nationalisatie van de olie-maatschappij leidde. Hij was tevens leider van de olie commissie in het parlement, die Vrijdag besloot, de nationalisatie onmiddellijk uit te voeren. Hij is met 79 tegen 11 stemmen gekozen. Voor het bloemencorso, dat vandaag in de bollenstreek pronkend langs de wegen trekt, is in de afgelopen dagen hard gewerktDe suggestie „Dierenrijk in Bloemen- land", welke het Corso-comité de deelnemers aan de hand deed, is dankbaar geaccepteerd, dat blijkt ook wel uit het bovenstaande jachttafereel. (Van onze correspondent te Parijs) Het ontwerp voor de nieuwe kieswet, dat gisteren in tweede lezing door de Franse Kamer werd behandeld, na vorige week door de Senaat verworpen te zijn, heeft de nodige absolute meerderheid van 311 stem men niet bereikt. Met de communisten en Gaullisten, wier oppositie verwacht werd, stemden ook enkele Katholieken en socia listen tegen, zodat het ontwerp slechts 308 stemmen kreeg. Men zag premier Queuille zich met bezorgd gelaat direct na de uitslag van de regeringsbanken verheffen, om president Auriol van de situatie op de hoogte te stellen en hem het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. Doch terwijl de premier met de president van de republiek confereerde, maakte in het palais Bourbon kamerpresident Herriot bekend, dat deze uitslag niet noodzakelijk tot een minister crisis behoefde te leiden. De veteraan Her riot bleek als een der beste kenners van de parlementaire procedure een zij uitgan getje uit de doolhof van huidige grondwets artikelen te hebben gevonden. Ofschoon dus de nieuwe kieswet door de Senaat met een verpletterende meerder heid verworpen was en nu de Kamer het constitutioneel stemmen-aantal niet op wist te brengen, kon men zich volgens de slimme Herriot er niettemin toe vergenoegen het ontwerp door een Kamercommissie te doen herzien en het daarna in een gewijzigde versie het parlement opnieuw voor te leggen. Dit zal waarschijnlijk vandaag nog niet gebeuren kunnen want president Auriol, de oplossing van de Kamerpresident ver nemend, had gisteravond laat Herriot's standpunt tot het zijne gemaakt en Queuil- le's ontslag geweigerd. De lichte herziening, die in het ontwerp zal worden aangebracht, betreft de tussen tijdse herstemming ingeval van overlijden van het parlementslid uit een der departe menten uit het gebied rond Parijs, waar voor een speciale regeling ontworpen wordt. De afvallige Katholieken en socia listen hebben vannacht van de twee viee- presidenten van het kabinet, Mollet en Bi- dault, een forse schrobbering ontvangen en in de wandelgangen werd vannacht ver wacht, dat zij bij herstemming niet tot her haalde desertie zouden vervallen. Mocht zo vandaag de stemwet nog door de Kamer kunnen worden getrokken, dan zal Queuille waarschijnlijk direct uitspraak eisen inzake de vervroegde verkiezingen die hij, zoals bekend, in Juni in plaats van in October wil houden. Dat Queuille's plan in grote lijn kans heeft, wil niemand be weren. Omstreeks het middernachtelijk uur is in dc Elleboogsteeg te Amsterdam een donker steegje, dat uitmondt op de Gelder se Kadeveen overval gepleegd op de 50- jarige eigenaar van een groothandel in manden en rietwerk, de heer J. Mulder. Het slachtoffer werd zeer ernstig gewond en is naar het Binnengasthuis vervoerd. De recherche, die de gehele nacht met de zaak bezig is geweest, kon nog niet vaststellen of er geld is geroofd. De enige, die dit zou kunnen weten is het slachtoffer, dat hedenmorgen nog niet tot bewustzijn was gekomen. In de Elleboog steeg heeft de heer Mulder een groothandel in manden. Hij was gewoonlijk 's avonds nog laat in zijn zaak aan het werk. Toen hij gisteravond om 11 uur nóg niet thuis was, werden zijn familieleden ongerust. Aangezien zij telefonisch geen verbinding met het kantoor konden krijgen, waar schuwden zij de politie. Een agent werd uitgestuurd en na veel moeite vond hij in de doolhof van gangetjes, halletjes en trap pen in het kantoor op de derde verdieping de heer Mulder, die zeer ernstig aan het hoofd gewond bleek te zijn. Men vreest voor zijn leven. LONDEN (AFP/Reuter). Gisteroch tend is te Gibraltar het duizend ton metende munitieschip „Bedenham" door een enorme explosie totaal vernield. Vol gens de tot nu toe ontvangen berichten zijn twaalf personen om het leven gekomen. Honderden mensen moesten zich wegens verwondingen onder medische behandeling stellen. Alle gebouwen in de buurt van het ongeluk zijn met de grond gelijk gemaakt, van honderden huizen werden de daken afgerukt. Militairen en politiemannen hou den voor vernielde winkels en huizen de wacht om plundering te voorkomen. Stukken van de „Bedenham" kwamen in de straten van Gibraltar neer. Naar ver luidt zijn ook vele schoolkinderen gewond door het breken van ruiten. Vele leden van de bemanning van de „Bedenham" konden zich in veiligheid stellen, daar zij door een voorafgaande ontploffing gewaarschuwd werden. De bevolking is gewaarschuwd, dat nog meer ontploffingen kunnen volgen. Een ooggetuige verklaarde, dat de rookzuil na de ontploffing hem aan de foto's van de atoombomproeven op Bikini deed denken. Een bericht van Reuter, als zou het Ne derlandse schip „Appingedam" bij de ont ploffing betrokken zijn, is later door dit persbureau ingetrokken. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. De mogelijkheid bestaat, dat zij ontstaan is ten gevolge van brand op een langszij liggende aak. Deze aak is ook in de lucht gevlogen. De straten liggen bezaaid met gebroken glas en brokstukken. In de nabijgelegen Spaanse stad La Linea braken vele ruiten. Een aantal personen moest hier voor snij- PARIJS (Reuter). De raad van de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft met algemene stem men mr. D. U. Stikker voor het jaar 1951 herkozen tot voorzitter van de raad van de O.E.E.S.. De twee vice-voorzitterschappen werden aan Noorwegen en Portugal toege wezen. In het uitvoerend comité hebben de volgende zeven landen zitting gekregen: Engeland (voorzitter), Frankrijk, Italië, Duitsland, België, Zweden en Griekenland. Algemeen rapporteur van het uitvoerend comité wordt een Oostenrijker. De 18 landen van het plan-Marshall heb ben gisteren niet-officieel van gedachten gewisseld over het samenvoegen op minis terieel niveau van de functies der O.E.E.S. en de Raad van Europa, zulks naar aanlei ding van een door Zweden ingediend me morandum. Men verwees dit voorstel voor een gedetailleerde bestudering naar een werkcommissie. wonden van het door de ontploffing rond vliegende glas worden behandeld. Duizenden vrouwen te La Linea hebben de gehele dag gewacht op nieuws van haar echtgenoten die te Gibraltar werken. Een aantal der mannen is gewond geraakt bij de explosie. Enkele arbeiders die van de werf terug keerden, zeiden, dat zware machines geheel waren vernield door het geweld van de ontploffing. De materiële schade was groot, zeiden zij. Politieauto's geven in Gibraltar door middel van luidsprekers aanwijzingen aan de bevolking. De burgemeester van Amsterdam heeft toegestaan dat de cafés en restaurants in de nacht van 30 April op 1 Mei en in de nacht van 5 op 6 Mei, tot 4 uur voor het publiek geopend blijven en dat in deze inrichtingen tot dat uur muziek ten gehore wordt ge bracht en wordt gedanst. „Liever de lucht in" In de ballon Henri Dunant, die Maan dagmiddag om 4 tmr van het BMHC- terrein in Bloemendaal zal opstijgen als onderdeel van de Koninginnedag viering, zal zich naast de ballon-com mandante, mevrouw Nini Boesman, een lid van onze redactie bevinden, die van zins is de tocht tot het bittere einde mee te maken. Hij heeft name lijk een verklaring ondertekend, die inhield, dat het uit de ballon springen voordat de commandante daartoe het bevel heeft gegeven zal worden be schouwd als een „eerloze en verachte lijke handelwijze". Naar de mening van onze verslaggever zijn er nog wel andere qualificaties voor te vinden. Hij stelt zich althans voor zich bijzonder goed vast te klemmen. Waar de tocht naar toe gaatis nog niet bekend, maar onze man onderhoudt een voortduren de verbinding met De Bilt en vraagt daarbij steeds of er bijgeval Maandag een Oostenwind zal staan. Hij heeft zich voorts vast voorgenomen niet door de mand te vallen, al staat het wel vast, dat hij de hoogte zal krijgen. Het pijnlijkst van alles heeft hem echter het feit getroffen, dat de uitno diging tot de tocht hem op Vrijdag de dertiende bereikte. Liever dan op de grond tc blijven, roept hij met Van Speyk: „Liever de lucht in" en voorts langs deze weg een hartelijk Vaarwel toe aan alle vrien den en kennissen. W. L. B. Prins Bernhard is hedenmorgen om half elf op Schiphol aangekomen met het Iijn- vliegtuig „Buenos Aires". De koude lucht, die Donderdag Nederland begon binnen te stromen, heeft nu al geheel Frankrijk en N. W. Duitsland overspoeld. Aan de voorste begrenzingsUjn van deze lucht ontwikkelde zich een storing die gisteren in een groot deel van West Europa en ook van Nederland flinke regen val veroorzaakte: op het vliegveld Zuid Limburg werd sinds gisteren zelfs 30 mm afgetapt. Intussen wordt steeds nieuwe polaire lucht door Noordelijke winden naar Nederland gevoerd. Morgen zal de koude luchtlaag een zodanige diepte hebben bereikt dat regen- en hagelbuien tot ontwikkeling komen. De tempera tuur zal morgen in Nederland boven 10 graden stijgen. O ONBEWOLKT (5LICHT BEW O HALF 8EW. «ZWAAR 8EW. «GEHEEL BEW MIST X- SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN ft ONWEER /^TEMPERATUUR '005-ISOBAAR (j BELANGRIJK ff NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE OR UK L CAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PROMT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE. HERKOMST STANO VAN DIT TEKEN GEEPT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HE.CE' DWARSSTREEP IS EEN WlND- SNELHEID VAN V1JP METER °EP SECONDE IJSHEILIGEN-WEER Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond opgemaakt te 10 uur: Enkele regen- of hagelbuien en ver spreide opklaringen. Matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Noord-West. Vannacht in het bin nenland hier en daar lichte nacht vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 39 April Zon op 5.16 uur. onder 19.59 uur. Maan op 3.15 uur, onder 12.17 uur. 30 April Zon op 5.14 uur, onder 20.01 uur. Maan op 3.30 uur, onder 13 40 uur. Hoog en laag water te I.Tmuiden Zaterdag 38 April Hoog water 8.40 en 21 33 uur Laag water- 4.00 en 16.33 uur. Zondag 29 April Hoog water: 9.59 en 22.47 uur. Laag water: 4.59 en 17.54 uur. Maandag 30 April Hoog water: 11.28 uur. Laag water: 6.29 en 19.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1