I P.S.V. zet de kampioenscompetitie in met een wedstrijd tegen Blauw Wit CITROEN Aütogarage JAN R. DU RIEU -Clowntje Riek INLEVEREN Radio Moors LOGOMOTIEF Menuhin schonk een kostbare herinnering Kort en Bondig ZATERDAG 28 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 EDO ontvangt ADO RIJWIELEN Jeugddriekamp Ingewikkelde manoeuvres om het wereldkampioenschap Over emigratie 0 ND ULATION PERMANENTE ,.jEugène A. DE JONG Bloemendaal Heemstede Voor de kinderen SCHEEPVAART Kunsthandel Leffelaar Voor de Haarlemse eerste klassers is de aardigheid in de voetbalcompetitie er prac- tisch cif, toch zullen de Haarlemse voetbal liefhebbers de verrichtingen van de lager geklasseerden nog enige tijd met belangstel ling blijven volgen. Ook de strijd om het kampioenschap van Nederland die morgen met de ontmoeting P. S. V.—Blauw Wit be gint vraagt de aandacht. Bovendien zal men met belangstelling uitzien naar het resultaat van de beslissingswedstrijd D. W. S.Wage- ningen in het Feyenoord stadion. Onze Haarlemse eerste klassers zijn in middels vrijwel aan het einde van hun pro gramma. E. D. O. krijgt morgen bezoek van het Haagse A. D. O. De roodzwarten zullen ongetwijfeld alles op alles zetten om deze strijd te winnen en daardoor nog op een goede plaats eindigen. We geven E. D. O. een betere kans op beide punten dan R. C. H., dat bij het lastige Hermes-D.V.S. op bezoek moet en met een gelijk spel al een eervol resultaat zou bereiken. Van de uitslag P. S. V.-Blauw-Wit in Eind hoven valt uiteraard weinig te zeggen, maar toch lijkt ons de Zuidelijke kampioen, met wie we in het vorige seizoen enkele malen kennis maakten, onder meer in de beker finale tegen Haarlem, een tikje sterker en omdat P. S. V. bovendien het terreinvoordeel geniet zijn we geneigd haar de beste kansen te geven. In het Feyenoord stadion waar D. W. S. en Wageningen elkaar in een beslissings wedstrijd ontmoeten, zal het er spannen. Het krachtsverschil is hier zeer gering en met de mogelijkheid van een verlenging zul len we rekening dienen te houden. H. F. C. moet belangrijke wedstrijd spelen. H. F. C. speelt aan de Spanjaardslaan de voor haar zeer belangrijke wedstrijd tégen Overmaas. Er is voor de H. F. C.-ers nog één punt nodig om het verblijf in de tweede klasse met minstens een jaar te verlengen. Van de Haarlemse derde klassers staat D.I.O. voor de moeilijkste taak. De rood-witten moeten bij hun naaste concurrent voor de onderste plaats op bezoek. Alleen een over winning kan de kans op ontsnapping aan het degradatiegevaar verbeteren. Verliest D. I. O. dan is practisch alle hoop verloren. Er staat dus veel op het spel voor deze Haar lemse club. T. Y. B. B. ontvangt Zandvoortmeeuwen. Het zal een spannende wedstrijd worden, waarbij een gelijk spel niet onmogelijk is. H. B. C. zal echter bij Blauw Zwart voor een te lastige opgave komen te staan. Vele Haarlemse voetballiefhebbers zal het verheugen dat Bloemendaal morgen vrijwel zeker kampioen van de vierde klas gaat wor den. Daar is een gelijk spel tegen het zwak ke Ontwaakt voor nodig en niemand twijfelt eigenlijk aan het resultaat van deze ontmoe ting. Ook Ripperda heeft nog altijd goede kan sen tegen D. S. S.. O. G. en E. H. S. komen aan de Vergierdeweg in het veld, in welke ontmoeting O. G. de puntjes het best kan gebruiken, maar E. H. S. zeker geen willig slachtoffer zal zijn. VI. Vogels en D.C.O. zul len elkaar niet veel ontlopen, maar T. H. B. durven we weinig succes voorspellen in de strijd met De Germaan. Tenslotte kan Hil- legom in District II de puntjes thuis houden tegen Rouwkoop. ADVERTENTIE f Als U Uw ledige LINCOL WASDOOS inlevert met een inleverbiljet krijgt U 5 centen, plus de kans op een leuke verrassing De eerste verrassing is uitgereikt door De Rijdende Winkel, B. BOS, Billitonstr. 41 Haarlem. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM ADVERTENTIE s«n C. y. MAREN Zn. - Overyeen Bioemendaalseweg 234 Zwemmen De Haarlemse zwem- en poloclub H.V.G.B. organiseert een jeugddriekamp op Zondag 29 April in Stoop's- bad. Naast de Haarlemmers zullen zwemmers van Het IJ uit Amsterdam en Zian uit Den Haag aan de start ver schijnen. Voorts zal een halve competitie waterpolo voor dames- en herenploegen wor den gespeeld. Als tussenwedstrijd zal het eer ste herenzevental van HVGB in een vriend schappelijke ontmoeting uitkomen tegen Het IJ I. Van de bekende zwemmers en zwemsters uit Nederland starten Cor Wiering van Het IJ en het Zian-meisje Leene. Voor HVGB komen onder meer Margot Marsman en Ton Bijkerk uit. Schaken Botwinnik speelde in zijn 'negentiende partij om het wereldkampioenschap schaken tegen de uitdager Bronstein met de witte stukken een variatie van de Grünfeld-verdediging, welke de laatste tijd vrij veel gebruikt wordt. Aanvankelijk ontwikkelde het spel zich zon der verrassingen, maar toen zocht Botwinnik een minder gebruikelijke voortzetting, waar door hij een gering positievoordeel wist te behalen. Bronstein dacht 53 minuten na over zijn twaalfde zet, doch wist de druk van wit te neutraliseren. Na tal van ingewikkelde manoeuvres, waarin beide grootmeesters veel tactisch inzicht aan de dag legden, werd de partij afgebroken in een stand, die zeer waarschijnlijk remise zal opleveren. Toen Botwinnik zijn 41ste zet afgaf, was de stand van wit: K g2, R e2 en g3, P c7 en pionnen a4, a5 en g4; die van zwart: K g7, R d4, P c5 en c6, pionnen, b7, g9 en h6. Duitsland en Olympische Spelen Bij het Internationaal Olympisch Comité te Lausanne is zowel een aanvraag om erken ning binnengekomen van een Oost-Duits als van een West-Duits Olympisch Comité. Omdat het I. O. C. voor elk land slechts één comité erkent, neemt men aan dat het congres, dat de volgende week te Wenen bijeenkomt, aan de beide Duitse comités zal voorstellen één nationaal comité te vormen. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat het I. O. C. tot erkenning zal overgaan, alvorens een overeenkomst in deze zin tot stand is gekomen. Sport in 't kort SAO PAULO HEEFT EEN DEENSE VOETBALPLOEG met 3—1 verslagen. De ruststand was 1—1. De Deense ploeg bestond hoofdzakelijk uit spelers van Kopenhaagse clubs, bij wie een Zweed, een Noor en een Fin. Dat emigratie nog altijd veel belangstel ling trekt, bleek in Domi te Overveen, waar vooral veel jongeren luisterden naai de raadgevingen van mr. Gobius, secreta ris van de Hervormde Emigratie Commis sie en de heer Visser van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem. Mr. Gobius besprak voornamelijk de geestelijke achtergrond van emigratie. Hij wees er op, dat de Nederlands Hervorm den, Gereformeerden en R. Katholieken met een ongeveer gelijk percentage het merendeel der emigranten vormden. Ook besprak hij de kerkgang in Australië en de daar geheel van ons land afwijkende gebruiken op verschillend gebied. Het was zijn vaste overtuiging dat het geloof juist in het nieuwe land een sterke steun voor de emigrant is. De heer Visser beperkte zijn gegevens over de emigratie speciaal tot Nieuw Zeeland, waarmee onlangs een contract werd gesloten. Van de 2000 Nederlanders, die daarheen kunnen gaan zij dienen ongehuwd te zijn moeten er 800 vrou wen zijn. Zij kunnen het tekort in de vrouwelijke beroepen, als bijvoorbeeld verpleegsters, dan enigszins opheffen. De heer Visser verwachtte dat binnen kort een verlaging van de leeftijdsgrenzen zou volgen. Beide sprekers legden vooral de nadruk op het wel allerbelangrijkste punt, de ken nis der Engelse taal en op het grote wo ningprobleem, waardoor de emigratie voor gezinnen bemoeilijkt wordt. De voordrachten werden met enige films van de besproken landen afgewisseld. ADVERTENTIE )OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGO0OO 99 „Tiède Douce" - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - France Jacobynestraat 13 Telef. 1 8 7 31 Nationaal-Internationaal bekroond OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts J J. Westenburg, Zuider Sta tionsweg 12, Bloemendaal, telefoon 22261. De Bloemendaalse aptotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bioemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181, zal van hedenavond 6.30 uur af tot Zaterdag 5 Mei aanstaande de apothe- kersdienst voor de apotheken voor Santpoort station, Bloemendaal en Overveen verzorgen. ADVERTENTIE VERHUUR REPARATIE ONDERHOUDSCONTRACTEN HAARLEM TEL. 10570 - 12403 De wraak van Hakim. (Frans Hals). Johnny Weismuller, de held uit vele Tar- zan-films, dient zich in deze sensationele rolprent als Jungle-Jim aan. Hij krijgt daarbij voor de volle honderd procent ge legenheid om zijn geliefd repertoire van zwemmen, vechten en over diepe ravijnen slingeren af te draaien. Eentonig is „De wraak van Hakim" zeker niet. Men valt om zo te zeggen van de ene spanning in de andere. Nauwelijks heeft Jungle Jim zich uit een benarde situatie weten te red den of een nieuw gevaar ligt op de loer, dat hij overigens steeds op het nippertje weet te ontlopen. Daar zijn allereerst de wilde dieren die in het ondoordringbare oerwoud voor allerlei onaangename ver rassingen plegen te zorgen. Voorts is er een stam sierlijk uitgedoste wildeman nen die Jungle Jim op verraderlijke wijze tegenwerken als hij op zoek gaat naar het beeldschone jungle-meisje, dat als klein kind door haar ouders in het bos werd achtergelaten. Aan sensatie geen gebrek als een leger apen Jim te hulp schiet wanneer hij door een regiment wilden op de hielen wordt gezeten. De spanning wordt even en dat is toch wel een op luchting gebroken als de camera zich richt op een kamp in de jungle en de toe schouwer kennis laat maken met een reeks zeden en gewoonten van de inlan ders. „De wraak van Hakim" is in haar genre een goede film die de bewonderaars van Johnny Weismuller zeker zal beval len. L. v. B. Vrouwen zonder naam. (Lux or). In deze op het filmfestival van Venetië in 1950 bekroonde rolprent geeft de Hon gaarse regisseur Geza Radvanyi op in drukwekkende wijze de ellende weer, waarin vrouwelijke displaced persons, die in een concentratiekamp zitten opgesloten, verkeren. Een grote verdienste van deze knappe cineast is ongetwijfeld dat hij zich in dit ontroerende filmwerk niet verliest in een speculatie op valse sentimenten. Hij komt tot een rake typering van de moreel stukgeslagen vrouwen, die vechtend om het behoud van haar zelf en haar kin deren zich storten in een poel van egoïsme en liefdeloosheid en tegelijk toch ook weer de hulpvaardigheid aan de dag zag leggen van mensen die elkaar nodig hebben. De verleiding om de kampbewakers als on sympathieke, gevoelloze elementen te teke nen, heeft hij weten te weerstaan. Hij schetst hen als machtelozen, die stuk voor stuk begrip hebben voor de benarde situa tie waarin hun gevangenen leven. Het verhaal is triest, geladen met tragiek en diep menselijk vertolkt. We zien er een Joegoslavische, echtgenote van een ver moorde verzetsheld, naast de Franse vrouw die een Duitser huwde en een Pa- rijse lichtekooi tegenover een beruchte nazi-verpleegster. Geza Radvanyi richt de camera op de wanhoop van de kampbe woners, maar hij schildert ook het ver trouwen in een betere toekomst. De ge schiedenis op zichzelf doet er verder wei nig toe. De hoofdzaak is gebleven: het leed van velen, waaraan de bevrijding geen einde bracht. Vrouwen zonder naam is een film, die wij gaarne aanbevelen. L. v. B. „Tot de rand van de afgrond". (R e m- brandt.) Dana Andrews, een man die met zijn karakteristieke talent vooral in romantische verwikkelingen vaak goede filmrollen te zien geeft, heeft thans het priesterkleed aan en men kan met de beste wil van de wereld niet zeggen dat het hem past. Deze film ademt een sfeer van on waarachtigheid, ofschoon zij aan de andere kant benauwend van spanning is. Haar quasi-religieuze inslag is te geforceerd en te eenzijdig om te overtuigen, doch wat men in dit opzicht tekort komt wordt min of meer gecompenseerd door de rauwe spanning, waaraan het verhaal rijk is. Tenslotte: Als de scènes van de activiteit der Amerikaanse criminele recherche „naar het leven" gemaakt zijn, wordt het tijd dat er een andere methode wordt in gevoerd. In deze film wordt men er ten minste door aan de Gestapo herinnerd. J. L. Barracuda, de piraat (City). Deze technicolor vol rokende kanonnen en be bloede degens speelt zich blijkens de En gelse titel af in „the Spanish Main", de „territoriale" wateren en het grondgebied tussen Panama en Amazone. Dat deel van de nieuwe wereld wordt beheerst door de Spaanse tyran Don Alvadoro, wiens drukke staatszaken voornamelijk bestaan uit het doen martelen, verbranden en ophangen van gevangenen. De film voegt bij deze ge fingeerde wreedaard ook de fiere held van edele inborst en daarvoor wordt nu eens een Hollander bij de kop genomep, Laurens van Hoorn (Paul Henreid), die de boze onderkoning na imposante zeeslagen en duels ten slotte een roemloos einde bezorgt. De overwinnaar wordt beloond met de „Canadese" prinses Franscisca (in casu Maureen O'Hara), die hem tevoren achter eenvolgens koestert en doet geselen. In het voorprogramma is een vermeldenswaardige „cartoon" van Arthur Rank te zien, over de onhebbelijkheden van een koekoek. Springvloed (S p a a r n e) is een film die een beeld geeft van bruggenbouw en daarom dan ook terecht in deze bioscoop draait, zij het dan dat het Spaarne gelukkig geen last heeft van de springvloeden, die in deze rolprent het leven van honderden bedreigen. Dank zij een ingenieur en een constructiewerker wordt het zaakje echter geklaard en het gevaar dat zij tezamen be strijden, maakt tevens een eind aan de moeilijkheden, die er tussen hen waren ge rezen door een meisje waar zij beiden hun hart aan verloren hadden. De film bevat veel spannende momenten. De andere film in het programma heet Prairiewolven en Smiley Burnette schiet en rijdt er de hoofdrol in. W. L. B. Schateiland. (Pal ace). Daar zijn ze nu, de ruige boekaniers uit het befaamde boek „Treasure Island" die zich als eer zame schepelingen laten aanmonsteren op de „Hispanoléa", waarmee een rijke blaas kaak uitvaart om te proberen de schat van een legendarische kaperkapitein te vinden, die deze op een afgelegen eiland heeft begraven. Dat draait natuurlijk uit op muiterij en later, als het eiland bereikt is, op veel sabelgekletter en gepaf uit musketten en er vallen doden bij de vleet. De aanvoerder der muiters gaat nog met de schat strijken ook, maar de overleven den laten hem rustig gaan, want zo zeg gen zij: „de haaien zullen wel raad met hem weten". Walt Disney heeft van dit avontuurlijke zeeroversverhaal een kleurig en boeiend schouwspel gemaakt dat de liefhebbers van romantiek het volle pond geeft. De jeugdige Bobby Driscoll speelt er de hel denrol in en Robert Newton is een zo griezelige eenbenige boekanier, dat u de koude rillingen over de rug lopen telkens als hij op het doek verschijnt. S.K. TIJDENS DE SLOTZITTING van het con gres van de internationale skifederatie te Venetië is besloten de toelating van het Saargebied tot de Internationale Skifederatie te weigeren. Zestien landen namen aan deze laatste besprekingen deel. Niet alleen aan het corso, dat vandaag door de bollenstreek trekt, is de grootste aan dacht besteed, maar ook aan de entourage. Een voorbeeld daarvan is dit luisterijke bloemen-mozaiek in een tuin. Het optreden van de wereldvermaarde viool-virtuoos Yehudi Menuhin op een bij zonder concert van de H.O.V. werkte als een sensatie met de gevolgen vandien: een propvolle Concertzaal en een geest driftig onthaal. Het zal nu onderhand een kwart eeuw geleden zijn dat hij voor het eerst in ons larrd speelde. Toen was het de sensatie van het wonderkind dat, even als elders, de concertzalen in onze grote centra deed vollopen. Wij herinneren ons nog levendig het overweldigend effect van dit optreden van Menuhin in het Amster damse Concertgebouw: een stevige knaap waarin zich het wonder hernieuwde van de verbluffende prestaties van de kort te voren bezweken Stephan Partos! De tra giek van deze laatste, om als wonderkind onder te gaan, bleef aan Menuhin gelukkig bespaard en het wonder bleef door werken toen hij van knaap man werd. Ook de sensatie werkte door, hoe weinig hij het er ook op aanlegde met buitenissigheden de aandacht te trekken. Men ziet in Menu hin nog steeds iets van het wonderkind, dat zich harmonisch ontwikkeld heeft tot een gerijpt kunstenaar. Geen wonder dan ook dat muzikaal Haarlem de kans niet wilde laten voorbij gaan de grote virtuoos eindelijk ook eens in onze stad te horen. Het concert, onder leiding van Toon Verhey, werd ingezet met de Hebriden-ouverture van Mendelssohn een prachtige prestatie van het orkest, die de sfeer wist te scheppen waarin ver volgens het Vioolconcert van dezelfde com ponist zou moeten klinken. Het aristocrati sche concert, waarvan ons wijlen Carl Flesch de interpretatie geleerd heeft, die wij als niet te overtreffen blijven beschou wen, werd door Menuhin met fabelachtige techniek (o, die glasheldere octaven!) en verbazend grote toon vertolkt. Raker kon het niet, delicater misschien wel. Na de pauze speelde de grote virtuoos het Concert van Bi'ahms. Hierin toonde hij zich waarlijk groot, niet alleen als feilloze technicus maar ook als volbloed muzikant. Alleen laste hij een cadens in waarmee ik eigenlijk niet kan dwepen. Te zamen met het orkest, dat prachtig op dreef was een speciaal compliment voor de blazers, die het Adagio verrukkelijk lieten klinken! werd een frappante vertolking van het stoere en levens expressieve werk gegeven. Het energieke rhythme van Menuhin, wat ons bij Mendelssohn soms iets overdreven leek, deed het in de boekdelen van het Brahms-concert uitstekend. Wij beleefden bij deze herschepping iets wat boven het sensationele verheven stond; het was door en door gezond muzikaal, zonder effect makerij, maar groots door bezieling. Het bracht het publiek in een jubel stemming. Menuhin betrok Verhey colle- ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 29 April waargenomen door dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763 en dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 29903. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 28320. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Wilhelmus Antho- nius, z. van N. J. Turenhout en C. Zonneveld; Floris Theodoras, z. van F. A. de Raadt en M. H. J. Schoo; Petras Martinus Cornells, z. van P. van Staveren en A. Mesman; Simon Theodoras Hendrikus Jan, z. van Th. H. Vink en A. Houweling. OVERLEDEN: Mej. E. F. van Wijck, 46 j.; Mevr. M. J. PaapDufaij, 56 j.; Wed. C. Perfors—Reedijk, 79 j. ONDERTROUWD: J. G. van Kessel en A. E. Heeremans; N. Dekker en J. P. Duindam; S. J. Hellings en. C. R. Slager; R. A. M. Janssen en A. M. van der Velden; P. G. Leuven en E. Huisman; T. Wallenburg en C. M. Overmeijer. GEHUWD: B. van Blankenstein en J. L van Gelder. Maar Krulletje luisterde niet. „Krulletje!", riep Rick. „Krulletje hier! Hiér!" Krulletje was al de hoek van de straat om. Met 'n vaart holde hij achter het andere hondje aan. Rick mocht roepen, zo hard hij konKrulletje was ongehoorzaam en rende maar door, straat in, straat uit, met z'n nieuwe vriendje. Wanhopig holde Rick achter hem aan. „Krulletje!.... Kom toch hier!", riep hij verwijtend. Maar hij kon het vlugge hondje niet inhalen. Zo'n dier heeft vier vlugge pootjes, en daar kon Rick niet tegen op, hoe hard hij ook liep! Het huilen stond hem nader dan het lachen. Stel je voor, dat hij Krulletje helemaal kwijtraaktedat hun nieuwe klasgenootje niet meer terug kwam. Wat zouden de anderen wel zeggen? Hoe kon hij ook zo dom zijn, de riem te laten glippen? Maar ja, eigenlijk kon hij daar niets aan doen.Krulletje was ook zo onverwacht weggesprongen! Treurig stond Rick op de hoek van een straat. Krulletje was uit het gezicht verdwenen. Menuhin over de H.O.V. Na afloop van zijn optreden met de H.O.V. van gisteravond verklaarde Yehudi -Menuhin in een gesprek met onze muziekrecensent: „Met zeer veel genoegen heb ik ge speeld met het Haarlemse Orkest en zijn dirigent Toon Verhey. In deze dagen van verslappende tradities en vernieling is het heerlijk een stad te vinden waar men met levendige toewijding het schoonste en het waardevolste in ere houdt dat de mensheid heeft voortge bracht. Want iedere keer als dit orkest onder deze leiding voor de mensen speelt wordt het telkens opnieuw voortgebracht en wel op de meest bewonderenswaar dige manier". giaal in het succes, wat trouwens wel ver diend was. De beroemde solist was zeer te spreken over het orkest en zijn dirigent, wat hij niet alleen met gebaren en met woorden toonde (wij spraken hem na af loop nog even) doch ook met een schrifte lijk attest bevestigde, waarvan het ons ver gund werd een afschrift te nemen. Als dank voor de ovgtie van het publiek, speelde Menuhin nog Gavotte en Rondo uit de zesde solo-sonate van Bach. Dit nage recht was misschien nog wel het summum van de avond. De indruk die hij daarmee wekte hopen we als een kostbare herin nering te bewaren. JOS. DE KLERK. Amstelland, 25 te BUenos Aires. Aagtedijk, 26 v. R'dam n. Bremen. Almdijk, 26 v. New Orleans. Averdijk, 26 te Baltimore. Axeldijk, pass. 27 Vlissingen v. Antwerpen. Aletta, 26 v. Pladju te Singapore. Algenib, 26 150 m. ZW. Azoren. Amstelpark, 26 500 m. NO. Bermudas. Amstelstad, 26 180 m. O. Lacadiven n. Bombay. Arundo, 26 400 m. W. Lands End. Amstelvaart, 27 70 m. Z. Bermudas. Andijk, 26 1020 m. W. Flores. Abbekerk, 27 te Suez. Alchiba, 28 te Freetown. Alcyone, 27 v. Colombo n. Alleppey. Aldabi, 27 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Almkerk, 28 te Singapore verw. Alnati, 28 te Santos. Ampenan, 27 v. Marang n. Soerabaja. Amstelkerk, 27 v. Takoradi n. Monrovia. Amstelstad, 28 te Bombay verw. Arendskerk, 28 te Aden. Asturias, 27 360 m. W. Pulu Nias. Aalsdijk, 26 v. Galveston te New Orleans. Abbedijk, 28 te Montevideo. Agamemnon, 27 v. New York n. Curasao. Albireo, 28 te Montevideo. Alwaki, 27 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Amsteldijk, 27 te Antwerpen. Bali, pass. 26 Perim. Bantam, 26 te Aden. Blommersdijk, 25 te Philadelphia v. R'dam. Bonaire, 27 v. Plymouth. Baarn, 26 te A'dam v. Antwerpen. Bacchus, 26 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Blijdendijk, pass. 26 Kp. Sable. Bloemfontein, 26 480 m. N.NO. St. Helena. Borneo, 26 v. Belawan n. Colombo. Bennekom, 28 v. Balboa te Guayaquil. Boschfontein, pass. 28 Gibraltar n. Marseille. Boskoop, 28 op meer v. Maracaibo. Breda, 28 v. Callao te Molendo. Caltex Nederland, 27 te Sidon v. R'dam. Castor, 26 v. Port au Prince. Cottica, 26 v. Trinidad n. Paramaribo. Chama, 26 1140 m. NO. Guadeloupe. Cistula, 27 te Ceuta. Cassade, 23 te New Orleans. Ceronia, pass. 26 Kp. Spartivento. Casablanca, 26 v. Aden n. Colombo. Congostroom, 27 v. Dakar n. Freetown. Cotida, 28 v. Trinidad te Paramaribo. Dorsetshire, pass. 26 Finisterre. Duivendijk, 26 v. R'dam n. Bremen. Delft, 26 v. Porto Limon n. Curasao. Delfland, 27 dwars Victoria. Delfshaven, 27 dwars Rio Grande. Drente, 27 v. Port Isabella n. Nasipit. Diemerdijk, 26 te Seattle. Elmina, 26 te Antwerpen. Eemland, 27 v. Hamburg te A'dam. Esso Den Haag, 26 200 m. N. Fayal. Esso Amsterdam, 26 150 m. W.t.N. Flores. Etrema, 26 v. Bombay n. Singapore. Edam, 28 v. A'dam n. New York. Eemdijk, 25 v. Vera Cruz te Coatza Coalcos. Gooiland, pass. 26 Kp. Frio n. Las Palmas. Gaasterkerk, 27 v. Kaapstad te Port Elisabeth. Gouwe, 27 dwars Dakar. Garoet, 27 20.30 u. v. Suez. Groote Beer, 28 v. Port Said. Hera, 26 1050 m. NO. Guadeloupe. Hestia, 26 850 m. NO. Sombrero. Heelsum, pass. 27 Abaco Bahams. Helicon, 28 v. New York n. Turks Island. Ilos, 26 v. New York n. Fort Liberte. Jupiter, pass. 26 Kp. de Gata. Joh. v. Oldenbarnevelt, 27 rede Fremantle. Klipfontein, 26 te Antwerpen. Kota Inten, 26 875 m. NW. Anderhalfgraadskan. Kedoé, pass. 27 Ceylon. Kertosono, pass. 27 21 u. Malta. Lekkerkerk, 27 te Bombay. Limburg, 27 v. Colombo te Calcutta. Loppersum, 26 te Piombino v. R'dam. Lutterkerk, 27 v. Antwerpen te R'dam. Larenberg. pass. 26 Catherine Point. Laertes, 27 v. Cheribon n. Semarang. Langkoeas, 27 te Semarang. Leerdam, 27 te New York. Loosdrecht, 27 v. Le Havre n. Antwerpen. Murena, 27 te Rastanura. Molenkerk, 26 ter hoogte van Port Soedan. Maasland, pass. 26 Fernando Noronha. Mapia, pass. 26 Malta. Metula, 26 Kp. St. Rocque. Marpessa, 26 blj Djeddah. Minjak, 26 540 m. O.ZO. Anderhalfgraadskan. Mentor, 26 v. Oran. Macoma, 27 te Tarakan verw. Merwede, 26 660 m. W. Flores. Myonia, 26 360 m. W.NW. Torrestraat. Maaskerk, 28 te Antwerpen. Madoera. 29 IJmuiden verw. Malea, 27 bij Suez. Manoeran, 27 v. Saffi n. A'dam. Modjokerto, 27 Finisterre. Maas, 28 v. Houston te New Orleans. Noordam, 26 480 m. ZO. Cape Race. Nestor, 26 90 m. Z. Sardinië n. Oran. Noordwijk, 27 v. Melilla n. R'dam. Nieuw Amsterdam, 27 v. New York n. R'dam. Oranje, pass. 26 Minicoy. Ophir, 27 v. Belawan te Singapore. Oranjestad, 26 420 m. ZW. Fayal. Oranje, 27 v. Colombo. Overijsel, pass. 27 Gibraltar. Oberon, 27 v. Turks Island n. New York. Orestes, 27 v. Montevideo n. Recife. binnenland In het ziekenhuis te Bergen op Zooni i- ook het derde slachtoffer van het ongeval on 19 April, de 24-jarige Corrie Mies uit Wouw overleden. Zij was een van de drie wieïriid- sters die door een auto werden aangereden" De 21-jarige mej. Marijnissen iut Roosendaal overleed ter plaatse en dezelfde avond is mej. Bennebroek uit Wouw aan haar kwetsuren bezweken. Omstreeks half Juli zal het Duitse sol. datenkerkhof in de Peel voor het publiek toegankelijk worden gesteld. Bijna 26.000 Duitse soldaten, die de afgelopen oorlog oo Nederlandse bodem sneuvelden of op andere wijze om het leven kwamen, zijn er begra- ven. Reeds zijn 15.000 kleine kruisen van beton op de graven geplaatst. Het Centraal Bureau voor de Statistiek gaat met ingang van 1 Mei voor het eerst na 1938 weer over tot het instellen van een officiële vreemdelingenstafistiek. Het ligt in de bedoeling de benodigde gegevens te verzamelen in de Nederlandse toeristencentra bij horeca-bedrijven, jeugdherbergen en kam. peergelegenheden. De staking der veenarbeiders in Zuid- Oost-Drente, welke twee weken heeft ge duurd, is geëindigd. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen in dames-mode-vakken zyn te Schiedam geslaagd als coupeuse: mevr. Mulder en mej. R. Woudenberg en als costumière de dames F. Meter en W. v. d, Broek, allen te Haarlem. De afdeling Heemstede van de Party van de Arbeid houdt op 1 Mei des avonds een bijeenkomst in het Sportparkrestaurant, waar de heer R. J. A. Geluk, wethouder van Haarlem, zal spreken. Medewerking aan deze avond verlenen Suze Tak, viool, het gemengd koor De Stem des Volks en de volksdans groep van Henk van de Wateren. De heer A. Hoevers uit Hoofddorp is benoemd tot hoofd van de Chr. Mulo Com- menlusschool te Den Haag. Tot ondcrwyzer aan de Chr. Nat. school Aerdenhout (hoofd de heer v. d. Heuvel) is benoemd de heer Ph van der Kruit te Leiden. Bü Koninklijk Besluit is benoemd tot rechter-plaatsvervanger bij de rechtbank te Amsterdam mr. G. J. H. Vormer, inspecteur van 's Rijksbelastingen te Halfweg. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats-examen electro technisch ingenieur de heer K. T. A. Hal- bertsma te Haax-lem. De Sociëteit voor Ouden van Dagen in Haarlem is thans gesloten, zij wordt in het najaar heropend. ADVERTENTIE toont U haar met de hand vervaardigde Sportgarnituren, rieten tassen, corsages en accessoires voor middag- en avondtoilet, in een overvloed van kleur en fantasie, als de bloeiende bollenvelden rond om ons. GROTE MARKT De tentoonstelling is geopend op werkdagen van 10—5 uur. 's Zondags van 2—4 uur. Pygmalion, pass. 26 Ouessant. Poseidon. 26 te Laguaira. Prins Willem IV, 28 te Chicago. Poelau Laut, pass. 27 Vlissingen n. Antw. Prins Frederik Hendrik, 26 te Montreal. Prins Willem v. Oranje, 30 R'dam verw. Plancius, 26 v. Makassar n. Euleleng. Paula, 26 300 m. Z.ZO. Bangkok. Plato, 23 v. Tampico te Vera Cruz. Prins Alexander, 27 v. Hamburg. Polyphemus, 25 te New York. Ruys, 26 v. Maurits n. Penang. Radja, pass. 26 ten Zuiden v. Socotra. Rijn, 26 te Huelva v. Sluiskil. Reyniersz, 26 v. Belawan n. Djakarta. Rijnkerk, 26 200 m. ZO. Oostpunt Kreta. 15 Raki, 27 v. Menado n. Bitung. Salatiga, 27 v. Soerabaja te Semarang. Skaubryn, pass 26 Kp. Guardafui n. Aden. Straat Soenda, 26 v. Penang n. Mombassa. Sumatra, 27 te Singapore. Schie, 6 Mei te Port Said verw. Stad Arnhem, verm. 27 v. Bona n. A'dam. Stad Breda, 27 op rede Newport News. Sunetta, 27 te Le Havre v. Koeweit. Saparoea, 26 nog te Damman. Schiedijk, 26 600 m. O. Bermudas. Stad Vlaardingen, pass. 26 Marsden. Stanvac Pendopo, 26 n. Sungeigerong. Straat Malakka, 27 bij Torrestraat. Samarinda, 26 325 m. N.NW. Lacadiven. Sillngdoeng, 26 pass, ten Z. Poelau Laut. Sliedrepht, pass. 26 Ras Madraka. Stad Alkmaar, 26 v. Emdén n. Narvik. Sommelsdijk, 26 720 m. O.t.Z. Bermudas. Stad Leiden, 26 120 m. Z. Kp. Sable. Salawati, 28 te Port Soedan. Salatiga, 27 v. Semarang n. Djakarta. Skaubryn, pass. 27 Perim. Somersetshire, pass. 27 Perim. Soestdijk, pass. 27 Brothers. Strathaird (emigr. pass.), 26 v. Londen n. Sydney Salland, 28 v. Montevideo te Buenos Airès. Sarpedon, 28 v. Curagao te Maracaibo. Slamat, pass. 27 Bahama eilanden. Sloterdijk, 27 v. Colombo. Tabian, 26 v. Bombay n. Madras. Talisse, 27 te Belawan. Tegelberg, 26 v. Jochaichi n. Yokohama. Tosari, pass. 26 Kp. St. Vincent. Taria, pass. 26 Kp. Carbon. Teucer, pass. 26 ten Zuiden Dondrahead. Tjikampek, pass. 26 Noordpunt Madagascar. Triton, 26 v. Laguaira n. Porto Acabello. Ternate, 26 600 m. O.ZO. Anderhalfgraadskan. Tjitjalengka, 22 v. Djakarta n. Hongkong. Tabinta, 28 te Soerabaja. Tawali, 27 v. Port Swettenham n. Belawan. Teucer, pass. 27 Minicoy. Themisto, 28 te Belfast v. Galveston. Tjipanas, 27 v. Mombassa n. Dar es Salaam. Tomori, pass. 27 Perim. Tamo, 29 v. R'dam via Antw. n. Z. Amerika. Tero, pass. 27 Kp. Frio. Tiba, 27 v. Rosario n. Buenos Aires.. Tiberius, pass. 27 Mona Passage. Utrecht, 28 v. San Francisco n. Seattle. Veehdam, 27 13 u. v. R'dam n. New York. Volendam, 26 v. Quebec n. R'dam. Winterswijk, 27 te R'dam v. Caibarien. Westerdam, 30 8 u. Hoek v. Holland verw. Waikelo, 28 v. Djakarta te Soerabaja verw. Willemstad, 27 bij Trinidad n. Laguaira. Willem Ruys, pass. 27 23 u. -Kp. Bon. Zeeland, 26 240 m. N.NW. Finisterre. Zijpenberg, 26 720 m. W.t.Z. Ouessant. Schepen met repatriërende», emigrerenden en jiassagiers Sibajak, verm. 9 Mel v. R'dam n. Sydney, alwaar 15 Juni verw. daarna 1 Juli Djakarta n. R'dam Willem Ruys, 3 Mei te R'dam verw., verm. -a Mei v. R'dam n. Djakarta verw. ca. 15 Juni, Castel Bianco, 26 v. R'dam n. Quebec. Dorsetshire, 29 v. Djakarta te R'dam verw. Goya, vertr. verm. 17 Mei v. Djakarta n. R'dam, alwaar 12 Juni verw. Kota Inten. 12 Mei verw. Hollandia, verm. 20 Mei v. Djakarta n. R'dam, verw. ca. 16 Juni. Skaubryn, 6 Mei te R'dam verw. Oranje, 3 Mei te Djakarta verw., verm. 10 Mel v. Djakarta n. R'dam verm. 31 Mei verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, 6 Mei te Sydney verw.. verm. 8 Mei v. Sydney n. Djakarta en 24 Mei n. A'dam, alwaar 18 Juni verw. Groote Beer, 6 Mei te A'dam verw., verm. Mei v. A'dam n. Sydney alwaar 27 Juni verw* daarna 28 Juni v. Sydney n. Djakarta vanwaar ca. 12 Juli n. A'dam aank. ca. 3 Aug. New Australia, 29 te A'dam verw. SomersetsMire, 16 Mei te A'dam verw. Cheshire, verm. 29 v. Djakarta n. A'dam, al waar 30 Mei verw. Fairsea, verm. 8 Mei v. Djakarta n. A'dam, al waar ca. 2 Juni verw. Asturias, 17 tylei te A'dam verw. Strathaird, is 26 vertrokken v. Londen n. Sydney Zuiderkruis, ca, eind Juni gereed verbouwing te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 4