id Deux^pièces van gabardine, vrij rond van lijn r^\ Goede en menselijke omgang tussen allen, die er komen Geheime opdracht Onze puzzle Tuniek voor ochtend9 met „portefeuille"-rok Leren ceintuurs zijn modern spons er overl Concours der uitvinders Nico de Jong wordt gehuldigd Vormingscentrum „De Vonk" Zesweekse cursus9 14 a 16-jarigen MEUBILAIRVEILINGEN feuilleton ZATERDAG 28 APRIL 1951 HET IS AL EERDER GEZEGD, dat de verplichte versobering óók op het gebied van de mode tot gevolg heeft gehad, dat de omver pers zich in het algemeen aan klassieke lijnen hebben gehouden. Deze lijn vinden wij terug in de tailleurs van de Engelsen en in de deux-pièces van de Fransen. Daar komt nog bij, dat de wollen weefsels geschikt zijn voor modellen, die men de gehele zomer door kan dragen. Want •iurv?n *°c'"1 n'e^ hopen, dat de temperatuur tot het einde van het zomerseizoen blijft oplopen, zoals de laatste dagen het geval is geweest. Balenciaga is gekomen met aardige deux-pièces van gabardine, zonder enige versiering en niettemin elegant. Over het algemeen is het décolleté vrij rond volgens de nieuwe stijl, die de hals vrijlaat. Zelfs in de zeer klassieke modellen zijn de lijnen vloeiend en vrouwelijk, de schouders rond, hoewel opgevuld, en er is wat ruimte onder de mouwen. Balenciaga koos levendige, frisse tinten: beige, oranje, grijs, lichtrose en veel wit. Voor de lente blijft jersey het aangewezen weefsel, ook al omdat het niet kreukt. Balmain toonde ontwerpen van grijze jersey, waarvan de rok geheel geplisseerd is. Een welkome verrassing tussen de ris sen rechte rokken, die men heden ten dage overal ziet. Griffe koos ook grijs voor een deux- pièces, waarvan de tuniek van voren rond is gesneden. Carven is de grote specialist voor jeug dige modellen. Eenvoud voor de ochtend uren en voor de middag wat meer luxe en fantasie. Voor de modellen voor de ochtend maakt dit modehuis vaak gebruik van de tuniek: klassiek van snit, maar niettemin met korte kraag, terwijl een leren centuur de strakke taille nog beter doet uitkomen. Leren ceintuurs zijn zeer in de mode. De rok is van het portefeuille-model, vaak met sluiting opzij of zelfs een plooi van achteren. De ruimte bevindt zich altijd in de rug en laat alle bewegingen vrij. Voor de cocktailmodellen laat Carven een deux-pièces zien van fijne marine- kleurige serge, met grote volant en grote losse zakken van voren. De mouwen heb ben de gewone lijn, maar breder rond de schouders dan de andere ontwerpers plegen te tekenen, terwijl ze meestal niet verder reiken dan tot de elleboog. Dior maakt charmante ensembles van pied-de-poule of van Prince de Galles nu eens heel klassiek, maar altijd van perfecte pasvorm. Madame Schiaparelli houdt van grijs fla nel en sluit haar deux-pièces door middel van grote houten knopen. De hals heeft een opstaande kraag, de taille is zeer nauw. Allerlei strepen maken de weefsels bijzon der elegant. Horizontale strepen zijn bij haar de grote mode. Maggy Rouff heeft ook al een voorkeur voor strepen en gebruikt ze bij tunieken met enorme volants en grote zakken. Ze richt zich in het bijzonder tot vrouwen, die een voorkeur voor elegance hebben. Ook hier de leren ceintuur en heel smalle rok ken. De tuniek springt naar voren en heeft zakken op de panden. Jean Dessès maakt modellen van wollen crêpe en klassieke snit die het accent op de taille leggen. Ook Dessès speelt met de tegenstelling tussen kleuren en patroon van de weefsels, die voor tuniek of rok worden gebruikt. De spitse lijn van Fath leent zich zeer goed voor de snit van deux-pièces. Grote volants, grote knopen en deze ontwérpen O Even weg... Overgekookt... Haalde Herinnert u zich de Engelse tailleurs van de vorige week? Na de enkele dagen warm Weer, toen u natuurlijk het liefst in zomer- toilet rondliep, is de gure wind weer op gestoken. V hebt uw mantelpakje nu zeker nodig. Vandaar nog eens een plaatje, ook van een Engelse ontwerper. zijn met kleine wijzigingen geschikt voor elk uur van de dag. En vooral dit laatste is in deze tijd zeer belangrijk. Want wie kan nu van alles een paar stuks er op nahouden....? Die luxe is verleden tijd en past ook eigenlijk niet meer! ARLETTE Op 28 April wordt in Parijs het 42ste Concours Lepine geopend. Tot nu toe ging dit concours der uitvinders altijd gepaard met een andere tentoonstelling, maar ge zien zijn succes, geniet het tegenwoordig volledige autonomie. Dit jaar toont het niet minder dan 638 nieuwe uitvindingen. Onder de uitvindingen zijn te noemen: een fiets met straalaandrijving, een appa raat om het eigen haar te knippen, klom pen met verwarming en voor kampeerders een instrument om door het opvangen van zonnestralen, eten te koken. Onder de grotere technische uitvindin gen zijn verschillende systemen om de energie van de zee te gebruiken. Een an dere uitvinding zou de mogelijkheid schep pen de bemanningen van onderzeeërs in veiligheid te brengen. Ter demonstratie zal een minialuuronderzeeboot in de Seine varen. Horizontaal: 1. huis houdelijk voorwerp, 5. geografische afbeelding, 9. mythologische god heid, 13. reeds, 14. krachtbron, 16, zwaar breekijzer, 18. berg, 20. korte aanduiding, 22. hoogstaand, 23. smette loos, 25 horizon, 27. voegwoord, 28 titel,. 29. deel van gelaat, 31. kunstvorm, 33. veilig heids-apparaat, 34. mid del tegen insecten, 35. voorzetsel. 37. hoog staand. 38. oorlogswa pen, 39. muzieknoot. 40. intelligent sterk ont wikkeld, 42. dier, 44. ongebonden, 48. werk ruimte 48. bedrukt, 50. deel van Bijbel, 51. ac- coord (afkorting). 53. tafelgerei, 54. uit het Oosten stammend, 56. dwaas, 58. titel, 59. voornaam van bekend zanger, 60. voorvoegsel dat tweemaal betekent, 61. fijn weefsel, 62. gangbare dracht, 64. Frans lidwoord, 65. vele, 66. waardering, 67. juk van een trekdier, 68. ontkenning, 70. dier, 71. titel, 72. voorzetsel, 74. toespraak, 76. timmer gereedschap, 78. over stuur, 80. meisjesnaam, 81. onderkant van ingang, 84. dichterbij, 86. voeg woord, 87. deel van een diner, 88. verlichtings- middel, 89. rijtuig. Verticaal: 1. draagbed, 2. beroerde toestanden, 3. electro motorisch, 4. bedorven, 5. wat er boven een krantenartikel staat, 6. voertuig, 7. kerke lijke richting, 8. extra, 9. een kort ogenblik, 10. persoonsuitbeelding, 11. tweeklank, 12. wat in de herfst veel voorkomt, 15. duivenhok, 17. hoog staand, 19. jongensnaam, 21. eiland in de Philip- pijnen, 24. op dit moment, 25. dier, 26. vogel, 28. kwade geest, 30. dichtvorm, 32. oude maat, 33. cylinder, 34. slaaptoestand, 36. harde klap, 40. toiletartikel, 41. rivier in Italië, 43. militair zijn, 45. sterk hellend, 47. mening. 48. geluidloos, 49. voor. 52. wagen, 55 heilige. 57. minderwaar dig, 58. kleine gemeenschap, 60. boosdoener, 62. familielid, 63. hulde, 65. zwarte substantie, 66. iemand die de weg wijst, 67. mop, 69. bijwoord, 71. lage mist, 73. aanbieding, 75. een enkele maal, 76. groot water, 77. abnormaal, 78. kledingstuk, 79. opening, 82. Griekse letter, 83. bergplaats, 84. nummer, 85. Griekse letter. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux: HAARLEM, GROTE Houtstraat 93 en Soendaplein 37. IJMUI- DEN Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". De oplossing van de vorige puzzle De in te vullen woorden, in de volgorde waarin de omschrijving gegeven werd, lui den: geliefd, geladen, procent, portier, kor nuit, perceel, kantoor, beramen, tezamen, penseel, content, verhaal, verlies en ge sprek. Worden deze woorden in de juiste volg orde geplaatst, dan ontstaat op de mid delste verticale kolom de naam „Atlantisch Pact". (Engelse woorden konden ook door andere vervangen worden. Die hebben wij natuur lijk ook goed gekeurd. De prijzen werden als volgt toegekend: 7,50: W. de Goede Kostverlorenstraat 27, te Zandvoort. 5,Zuster F. W. Wien, Hazepaterslaan 24, Haarlem. 2,50: J. C. A. Nijboer, Eindenhoutstraat 24, Haarlem. De acteur Nico de Jong. die gedurende 25 jaar achtereen aan het Rotterdams Toneel was verbonden en sinds 1946 een vaste ver bintenis heeft bij de radio, herdenkt dit jaar het feit dat hij een halve eeuw geleden zijn loopbaan begon (eigenlijk is het 55 jaar, doch de oorlogstijd, waarin hij niet optrad, telt hij niet mede). Tevens viert hij zijn 75ste verjaardag. Ter ere van dit jubileum wordt er op 24 Mei een bijzonder hoorspel uitge zonden. Het comité van huldiging bestaat uit: Marie van Eijsden—Vink, voorzitster, Ch. A. Cocheret, Bert Dijkstra, Mien van Kerck- hovenKling. J. van Randwijk en Henri A. van Eijsden Jr. te 's Gravenhage, secretaris penningmeester. „HIER De VONK, de deur staat open, kom maar binnen, groot en klein" ,,'t (vonkje) wil een beetje warmte geven, ook 't vuur van 't ideaal, 't wil ons helpen in ons streven, ons verbinden allemaal. Ais U op een morgen op koffietijd de brede oprijlaan naar de ingang van het vor mingscentrum „De Vonk" te Noordwijkerhout, oploopt, zult U misschien dit lied horen zingen, het Vonklied, dat alle cursisten leren en welks inhoud tijdens de cursus van zes of tien weken, of zelfs van een week-end of een week voor hen een werke lijkheid wordt, die ook na het verlaten van het centrum waarde aan het leven zal geven. „De Vonk", nog wel niet gehuisvest in het tegenwoordige gebouw vlak achter de duinen, werd in 1918 gesticht door mej. E. C. Knappert, met de bedoeling de arbei dersbevolking te Leiden en andere grote steden en vooral ook om de jeugd in con tact te brengen met het buitenleven. De velen, die daar samenkwamen, ontdekten de betekenis van een goede en zuivere menselijke omgang en het „Weest Blijde" werd het devies van iedere bijeenkomst. Het was dan ook door deze sfeer, dat een Leids fabrieksmeisje de naam van het huis bedacht: De Vonk. In de loop der jaren breidde het werk zich snel uit. De veranderde tijden brachten nieuwe problemen met zich mee. In de tijd van grote werkloosheid werd het centrum, dal in handen was geweest van de Vereni ging Buitenbedrijf, overgenomen door de Ver. van Woodbrookers. Vele werklozen werden in de jaren na 1937 in cursus- of werkkampverband samengebracht. Na de oorlog werd er nog meer aandacht besteed aan de ontwikkelings- en vormings cursussen voor jonge vrouwen. In deze tienweekse cursussen kwamen meisjes van achttien jaar en ouder bijeen om aan eigen vorming en ontplooiing te werken en om met elkaar te spreken over de vragen van geloof en leven. Het ligt daarbij geheel in de lijn van de Woodbrookers, dat „De Vonk" meisjes uit geestelijk verschillende kringen van de samenleving ontvangt. Zij acht nl, de „ontmoeting" in deze kring van principiële betekenis. Deze cursussen war den slechts enkele malen per jaar ge houden, omdat deze meisjes niet langer uit hun eigen omgeving gemist kunnen wor den. De zorg van „De Vonk" gaat evenwel nog verder. Zij strekt zich uit tot de veer tien- a zestienjarigen, degenen dus, die of juist van de lagere -school komen óf van de Mulo of de Huishoudschool, die zij tus sentijds verlaten, en de meisjes, die reeds een baantje hebben in een winkel, op fa briek of atelier. Zij zijn nog niet aan het volle leven toe, en toch worden zij hierin geplaatst, door welke oorzaak dan ook. De Vonk werkt er nu aan mee, hun een basis voor dit leven te geven, waardoor zij hun eigen weg kunnen vinden. Zij worden voorbereid op het huwelijks- en gezins leven en leren wat het zeggen wil, staats burgeres te zijn. Meisjes, wonderlijk verschillend van ka rakter en persoonlijkheid, krijgen hier een idee van wat het zeggen wil om samen te werken. Het totale aantal cursisten van deze groep omvat dan ook niet meer dan dertig en dit totaal is verdeeld in vijf groe pen. Ieder dezer groepen heeft een vogel naam. Elk meisje is verantwoordelijk voor wat er in haar groep gebeurt en het werk dat groepsgewijs wordt opgedragen, wordt door de leden ervan zelf verdeeld, onder toezicht dan van een leidster. Deze dwingt de meisjes evenwel niet een bepaald werk te doen. De taak van de groep moet wor den uitgevoerd en de meisjes doen wat zij het prettigste deel van die taak vinden. Hierdoor krijgen zij verantwoordelijkheids besef en zij leren zelfstandig èn toch samen te werken. De dag begint 's morgens om kwart over zeven met de ochtendgymnastiek door de radio. Om acht uur is het ontbijt. Aan het eind daarvan beslist de leiding welk deel van de cursisten practisch werk in huis gaat verrichten en welk deel werkgroep is. Het practische werk is gericht op huishou delijke vorming en het werken in de tuin. In de werkgroepen worden door mej. C. H. Domisse kennis van land en volk, burger schapskunde, inleiding in de Bijbel, e.d. behandeld. De z.g. „lessen" bestaan voorts uit kinderverzorging, omgang met de le vende natuur de meisjes trekken er ook op uit opder leiding van een leidster. Omstreeks elf uur is het koffiedrinken. Hiermee is verbonden een zanghalfuur. Daarin hoort u dan het Vonklied en an dere jeugdbewegingsliederen zingen. Dit is een van de meest geliefde bezigheden van alle cursisten, zowel groot als klein. Ver volgens wisselen de groepen van werk. Na de maaltijd wordt er eerst een poosje gerust. Dan volgen de doe-lessen: zingen, volksdansen, gymnastiek, sport, bezig hou den van kinderen, lekenspel, handwerken en handenarbeid. Op deze wijze wordt o.m. de belangstelling voor het jeugdwerk ge stimuleerd. Het is merkwaardig, dat het merendeel der meisjes kinderverzorgsters wil worden. Daarom is het zo belangrijk, dat de hoofdleiding, tegen het eind van ae cursus, wanneer zij dus de meisjes goed kent, met elk van hen afzonderlijk spreekt over de beroepskeuze. Proevensysteem Gedurende de avonduren werken de meisjes aan opdrachten, die uit de lessen naar voren komen. Ze lezen b.v. met een leidster een goed boek en bespreken dit. Daarbij leren zij de weg kennen naar de kinderieeszaal, openbare leeszaal, nuts- of reizende bibliotheken. Animerend is het proevensysteem. Er zijn kaarten gemaakt, waar de vogelgroe- pen en de namen van de meisjes zijn op getekend en bovendien hokjes zijn inge richt om te worden gekleurd, zodra een cursist een proef met goed gevolg heeft afgelegd. Deze proeven kunnen worden afgelegd op huishoudelijk gebied, op het terrein van de vrije tijdsbesteding en op alles wat met de lessen verband houdt. Om de orde en netheid aan te kweken, wordt iedere dag de Vonkwimpel uitge reikt aan de meisjeskamer die er het netste uitziet. Deze wimpel wordt op de deur be vestigd en tevens wordt van deze onder scheiding aantekening gemaakt op een kaart. De kunst is nu om zoveel mogelijk wimpels te verzamelen gedurende de cur sustij d. Na de Zaterdagmiddag wordt de Zater dagavond besteed aan een kringbespre king van de leidsters en cursisten ovei' de Vonk-samenleving. Vragen, klachten, op en aanmerkingen komen daar naar voren. 's Avonds worden de z.g. praatkringen gevormd van acht a negen meisjes met een leidster. Samen spreken zij dan over onderwerpen, die de meisjes persoonlijk raken, b.v. zakgeld, vrije tijdsbesteding, het tegenwoordige of toekomstige werk, omgang met jongens, enz. Deze dag wordt besloten met het voorlezen of vertellen van een verhaal. De Zondag is, zoals thuis, een huise lijke dag. Hoogtepunten in de cursus zijn verder de feesten, die door allen gezamenlijk worden georganiseerd, en de bezoekdag, waar de ouders deel aan nemen. De oud-cursisten mogen 's zomers nog een week terugkomen. Velen doen dat en zij brengen dikwijls nieuwe belangstel lenden mee. De deelneemstersprijs is be paald op f 4.per week. De Vonk kan uit deze bijdragen slechts een deel der onkos ten bestrijden. Vandaar dat overheidssub sidie en steun van donateurs en donatrices noodzakelijk is. Uit de bezoekdagen zijn de Moedercur sussen en sinds kort zelfs cursussen voor echtparen voortgekomen, waarop o.m. wordt gesproken over de verhouding van gezin en maatschappij. Verder zijn er vacantie-bijeenkomsten voor meisjes en jonge vrouwen ook week-ends en bovendien is het wense lijk gebleken een cursus te organiseren voor 17- tot 20-jarigen, meisjes, die Mulo- en Huishoudscholen juist hebben beëin digd. „Hier de Vonk, de deur staat open. DAPHNE. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. door Victor Bridges (vertaald uit het Engels) Och nee, het lijkt me beter, dat we deze zaak afhandelen. Als u niets bijzon ders te doen hebt, loopt u dan zover met ihij mee tot kantoor, dan kunnen we on derweg over de prijs praten. Ze sprong op. Belooft u me, moeder, dat u zich rustig houdt en kalm thuis blijft? Ik ben van plan heerlijk in de tuin te gaan zitten en dat nieuwe contract te be kijken, Mevrouw Barton glimlachte schelms. Ik moet bekennen, dat het me een beetje ondeugend plezier zou doen, als ik onze zelfverzekerde Clifford op een of andere domme fout zou kunnen betrappen in het concept. Terwijl hij zich afvroeg, of de liefdes geschiedenis met het barmeisje van de zelfverzekerde meneer Clifford tot diens Werkgeefster zou zijn doorgedrongen, nam Maurice afscheid en volgde Hazel naar de voordeur. Toen ze samen buiten liepen, leek ze afwezig; ze fronste haar voorhoofd en een tijdlang bleef ze zwijgen. Het is wonderlijk, hoe je soms in stinctief tegen sommige mensen een zeker wantrouwen hebt, merkte ze dan opeens op. Zowel Clifford als Murray vertrouw ik niet helemaal en als u me zou vragen, waarom, dan zou ik het niet kunnen uit leggen. In het geval van Clifford kan ik me dat gevoel heel goed indenken, antwoordde Maurice. Ik heb de man maar heel even gezien, maar ik voelde onmiddellijk een zekere tegenzin jegens hem. Is hij werke lijk zo'n goede kracht als uw moeder denkt? O ja, hij is prima. Ik geloof, dat hij nog extra geld verdient met wedden. Hij moet, hoe dan ook, nog een andere bron van inkomsten hebben, want hij smijt met geld. Ze haalde even verachtelijk haar neus op. Laten we het niet verder over hem hebben, maar over iets belangrijkers spreken, zoals bijvoorbeeld de „Eekhoorn". Nu u een proefvaart hebt gemaakt, wat denkt u er nu van? Zou de boot iets voor u zijn? Ze is precies wat ik zoek. Dan is het dus alleen een kwestie van hoeveel ze waard is. U wilde Nobby hier over raadplegen nietwaar? We hebben het er uitgebreid over ge had gisteravond en zijn tot de slotsom ge komen, dat tweehonderd pond een behoor lijke prijs zou zijn. O nee, dat is veel te veel. Hazel schudde haar hoofd. U kunt de boot voor 175 krijgen en dan zal ik haar op de koop toe vol benzine laten gooien. Dat is onzin. Ik zou slapeloze nachten hebben vanwege het gevoel u tekort te hebben gedaan. Toch zijn dit mijn condities. Er is echter één voorwaarde aan verbonden: ik verwacht zo nu en dan eens meegevraagd te worden op een boottochtje! Dat is een pracht-idee! Wat zoudt u er van zeggen daarmee meteen morgen te beginnen en een mooie lange dag-tocht te maken? Ik zou het heerlijk vinden. Maar ik kan me niet vrijmaken. De moeilijkheid is, dat twee mensen van onze staf deze week afwezig zijn, zodat ik wel op kantoor moet wezen en Sherry moet assisteren. Ik zou misschien Woensdag weg kunnen blijven, als moeder zich tenminste goed gevoelt. Bestaat er een mogelijkheid u op te bellen? U kunt „Het Anker" bellen, daar ligt mijn schuit precies tegenover. Als u zegt, dat u mij wilt spreken, sturen ze wel iemand om me te halen. Afgesproken, ik zal u bellen. Hazel bleef stilstaan en stak haar hand uit. Misschien is de politie tegen die tijd ook nog wel iets meer te weten gekomen omtrent meneer Marks. Als dat niet het geval zou zijn, dan zullen wij heus de hoofden bijeen moeten steken en zelf aan het werk moeten gaan. Maurice keek in haar lichtbruine ogen, waarin gouden lichtjes dansten. Er is niets, waarop ik me méér zou verheugen, zei hij ernstig. HOOFDSTUK VI. De avondbladen, meneer. Gordon Maxwell liet de brief, die hij bezig was te schrijven, liggen en stond op van het zware schrijfbureau. Een kostbaar uitziende klok boven de schoorsteenmantel sloeg zes uur. Is er verder nog iets van uw dienst, meneer? Meneer Murray kan hier binnen en kele minuten zijn. Als hij er is, breng hem dan onmiddellijk hierheen. Goed, meneer. En ik wens niet gestoord te worden, Foster. Als de telefoon gaat, neem jij die maar aan. Met een knikje verdween de knecht uit het vertrek. Maxwell nam de kranten op en installeerde zich hiermee in de zware leren fauteuil, die aan de andere kant van de kamer stond. Hij stak een sigaar op en nadat hij een kussen in de gewenste posi tie had gebracht, begon hij de resultaten van de races van de afgelopen dag te lezen. Het was precies tien minuten over zes, toen de deur van het vertrek weer open ging en de verwachte bezoeker binnen kwam. Voor de drager van een bekende Schotse naam, was het uiterlijk van de heer Murray enigszins vreemd. Met zijn magere, geelachtige gezicht, harde, wrede ogen en het kleine zwarte snorretje, zou men hem eerder thuis hebben gewaand in de havenwijken van Marseille dan in een Schotse omgeving. Naar zijn houding te oordelen gaf de man de indruk, dat hij zich volkomen op zijn gemak voelde. En? Dit enkele woord kwam scherp uit Max well's mond. Het gaat best. Murray liet een stel weinig aantrekkelijke, gelige tanden zien. Ik geloof niet, dat er enige reden is om ons zorgen te maken. Ben je op de lijkschouwing geweest? De ander schudde het hoofd. Bij nader inzien leek het me veiliger me daar niét te laten zien. Het was bovendien niet nodig. We kregen onmiddellijk een volledig rap port over de zaak. Misschien was het inderdaad verstan dig van je. Maxwell maakte een gebaar in de richting van een buffet. Neem een borrel en kom hier bij me zitten om me te vertellen, wat er gebeurd is. Het is nog te vroeg dan dat er al iets in de krant kan staan. Gevolg gevend aan het aanbod, voorzag Murray zich van een groot glas whiskey, liet zich in een diepe stoel neervallen en sloeg zijn benen over elkaar. Het geheel was een prachtige verto ning. Ik ben vol bewondering voor de loya liteit en waardigheid van jullie gerechte lijke instellingen. Ga door, onderbrak Maxwell hem ongeduldig. Verknoei geen tijd met gees tigheden. De bezoeker trok even zijn schouders op, nam langzaam een slok uit zijn glas en haalde vervolgens uit een van zijn zakken een lange strook bedrukt papier te voorschijn, welke hij aan zijn gastheer overhandigde. Lees zelf maar, zei hij. Alles staat hierin, er ontbreekt niets. Er heerste gedurende enkele minuten stilte, die slechts door het tikken van de klok en enkele claxonsignalen van voor bijgaande auto's buiten werd onderbroken. Murray zat doodstil met halfgesloten ogen en een onaangestoken sigaret bun gelde tussen zijn lippen. Het geheel is betrekkelijk bevredi gend, merkte Maxwell ten slotte op, ter wijl hij het verslag terzijde legde en de as van zijn sigaar tipte. We zijn echter nog niet safe, nog lang niet. Ze zullen er na tuurlijk achterkomen wie de man was, nu ze contact met Parijs hebben opgenomen. En wat zou dat? Daarmee is zijn doodsoorzaak toch nog niet verklaard? Er zou een verklaring zijn voor het motief en ze zouden een idee krijgen, waarom hij in Melchester vertoefde. Max well keek dreigend. Ik vraag me af hóé veel die ellendige kerel te weten was ge komen en hoe Het was allemaal de schuld van Gus- taaf, de stommeling. Zoals ik je al ver telde, bedronk hij zich in een café in Bou logne en begon te kletsen voordat het ver hinderd kon worden. Er moet iemand naar zijn verhaal geluisterd hebben, die van mening was, dat de Franse politie hierin wel belang zou stellen. De lippen van Mur ray sloten zich even in een strakke lijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7