Magazijnbediende met vijf vrienden voor de Haarlemse rechtbank Hoe moet tekort van een millioen gulden voor 1951 gedekt worden? Geheime opdracht Neem toch de beste Chocolade. Vraag toch Union Chocarré's Heden etaleren wij -Clowntje Riek Hij zou gestolen goederen aan relaties verkocht hebben Ex-sergeant-konstabel wegens smaadschrift veroordeeld Haarlemse financiën: VRIJDAG 27 APRIL 1951 Jeepbestuurder voor de rechter Prins Bernhard naar Nederland onderweg cocos „Sandevoerde" wordt afgebroken Stille getuigen in de Haarlemse rechtszaal Het onderwijs-experiment met het zevende en achtste leerjaar Koor Katholiek Haarlem DAAR ZIT WAT IN ORANJEBOOM BIER! Voor de kinderen Voorrangsregeling voor militaire orders ADVERTENTIE mW per ons Hij meent 16 jaar geleden ten onrechte ontslagen te zijn Hij zou ernstig ongeval veroorzaakt hebben De officier van Justitie eiste Donderdag middag één maand hechtenis en één maand intrekking van het rijbewijs tegen (Ie Haarlemse chef-monteur A. J., die er van beschuldigd werd door het onvoor- icfjtig rijden met een jeep met aanhang wagen op de Rustenburgerweg te Bloe- mendaal een meisje te hebben aangereden, get slachtoffer liep bij deze aanrijding onder meer een levensgevaarlijke sche- delbasisfractuur op. De verdachte verklaarde dat hij ervan overtuigd was het meisje niet aangereden te hebben. Toen hij met zijn jeep de Rus tenburgerweg in draaide en daar een ge- parkeerd staande auto was gepasseerd, zag hij haar op cle fiets aankomen. Hij trachtte, naar hij zei, een aanrijding te voorkomen j0or naar rechts te zwenken, maar even latere hoorde hij een klap, stapte uit en zag het meisje voorover op de weg liggen. De verdachte sprak het vermoeden uit dat de hockeystick, die het meisje bij zich had, in aanraking was gekomen met de zijkant van de jeep, waardoor het slachtoffer een klap van de stick had gekregen en zo doende was gevallen. Een getuige, die naast J. in de jeep zat toen het ongeluk gebeurde, verklaarde dat de verdachte met een snelheid van onge veer 40 km had gereden. Een meisje dat naast het slachtoffer reed toen de jeep de Rustenburgerweg in draaide, vertelde dat haar vriendin, toen ze de wagen zag aan komen, had geremd en achter haar was gaan rijden. De verdediger betoogde dat het rijden met een snelheid van 40 km niet onver antwoordelijk genoemd kan worden en dat de aanrijding vermoedelijk is veroorzaakt door factoren die buiten de schuld van cle verdachte liggen. Hij achtte vrijspraak daarom nodig. De rechtbank zal op 10 Mei uitspraak doen. De Argentijnse president, Perón, en zijn echtgenote hebben Donderdag op het vlieg veld van Buenos Aires afscheid genomen van Prins Bernhard bij zijn vertrek naar Nederland. Ook de Argentijnse ministers waren op het vliegveld aanwezig. Feest in het Diaconessenhuis Dinsdag 1 Mei zal zuster Cor Schaap 25 jaar als diacones aan het Diaconessenhuis verbonden zijn. Zij werkte na haar opleiding de meeste tijd als polikliniek-zuster op de spreekuren van dr. A. Melchior en dr. P. van Paassen. Heel wat patiënten, die door haar geholpen en bemoedigd zijn. bewaren een dankbare herinnering aan haar bescheiden persoonlijkheid. 's Middags van 35 uur zal er gelegenheid zijn de zuster geluk te wensen. ADVERTENTIE een uitgebreide sortering in de onder staande artikelen. Hier is zeker ook iets voor U bij: GORDIJNSTOFFEN weefstoffen in een keur van dessins 6.25, 5.15, 4.65, 3.95 damasten fraaie dessins en kleuren cretonnes 6.50, 3.95 VITRAGES marquisettes in vele breedten en alle kwaliteiten, vanaf 1.25 filets en allovernets, een uitgebreide en mooie collectie, vanaf 1.50 KARPETTEN Holtaps, een degelijk huiskamer karpet, nog enige zware kwaliteiten 115.75,107.50 Wiltonkarpetten, diverse kwaliteiten, vanaf 162.50 ook in de maat 250x350 kunnen wij U een pracht sortering voorleggen, uitsluitend in de betere kwaliteiten LOPERS Axminster. 70 cm breed 25.50 Moquette lopers, 50 cm br., vanaf 12.90 idem 70 cm br., vanaf 17.50 Bouclé's en haarvelours, 50 cm br., vanaf 6.95 idem 70 cm br., vanaf 12.75 Dubbel bouclé en keperlopers, vanaf 3.10 TAPIJT Moquette tapijt in diverse kwaliteiten 100 cm breed, vanaf 29.75 Wollen dubbel bouclé 14.75 Dubbel bouclé tapijt 6.90 Sisaltapijt11.75 Een grote sortering alleen in de goede en beste kwaliteiten. 50 cm breed 4.90, 4.10, 2.95 70 cm breed 6.15, 5.25, 4.75, 4.25 85 cm breed 7.75, 6.95 100 cm breed 9.95, 9.35, 8.95, 7.85 Ook grotere breedten voorradig. Zojuist ontvingen wij uit oude koop enige Ohinamatten tegen hog zeer lage prijzen: 140/180 6.65 160/230 10.75 ZIET DE ETALAGES BIJ: Nog beter laat ons U voorleggen, dat wat U zoekt, U slaagt zeker. FEUILLETON door Victor Bridges (vertaald uit het Engels) 16) De lijkschouwer zette zijn bril recht en keek in zijn aantekeningen. Ik geloof wel, Qat alle feiten die bekend zijn, naar voren z,Jb gebracht, zodat ik geen reden zie hier- aan thans nog iets toe te voegen. Tenzij u bog iets te vragen hebt aan de getuigen, bWne heren juryleden, zou ik nu mijn be bouwingen willen laten horen, welke u eventueel van dienst kunnen zijn bij het opmaken van uw uitspraak. Met een ernstige rimpel boven zijn neus keek hij bijna dreigend in de richting van e Zeven onbewogen gezichten van de juryleden tegenover hem, en toen geen Vatl hen aanstalten maakte om iets te 2e§gen, leunde hij voorover in zijn zetel en begon hen toe te spreken. Met résumé, dat hij gaf, hield zich voor- bamelijk bezig met de vraag, of de getui genverklaringen, die zij gehoord hadden, J.doende waren om hen tot een defini tieve uitspraak te kunnen brengen. Nadat b'J punt voor punt een en ander had na gaan, legde hij er de nadruk op, dat In de Hema te Haarlem moeten van Sep tember 1949 tot Maart 1951 grote hoeveel heden textiel, zeep, eau de cologne en suikerwerken ter waarde van 3000 op mysterieuze wijze zijn verdwenen. Een magazijnbediende, J. E. G., die in deze ver dwijningen de hand gehad zou hebben en enige weken geleden tegen de lamp liep, stond Donderdagmorgen voor de Haarlemse rechtbank met een aantal van heling ver dachte kennissen terecht. G. zou hen zo nu en dan wat gestolen waar voor een prikje verkocht of cadeau gedaan hebben. G. gaf het hem ten laste gelegde grif toe. Hij verklaarde ter zitting dat hij aanzien lijke schulden had gemaakt, voor de in richting van zijn huis en op geen andere manier dan door deze reeks diefstallen kans zag om „een schone lei" te maken. Het meerendeel van het gestolene had hij tegen uiterst geringe prijzen bij vrienden en kennissen van de hand gedaan en voorts wat kleinigheden zoals suikerwerken, een paar schorten, overhemden en enige flesjes eau de cologne weggegeven. De officier van Justitie achtte diefstal bewezen en eiste een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek. De raadsvrouwe van de verdachte vond deze eis wat aan de hoge kant. Zij betoogde dat G. slechts een gering salaris genoot, waarvan hij onmogelijk zijn schuld kon be talen. De verdedigster verzocht een reclas- seringsrapport over haar cliënt te laten uitbrengen. Vervolgens verscheen de koopman W. A. L. in het verdachtenbankje. Met hem zou G. de overeenkomst hebben aangegaan de gestolen spulletjes te komen halen, als hij in zijn functie van papierophaler bij de Hema moest zijn. L. verklaarde dat hij meermalen overhemden, wol en zeep van G. had gekocht, die hij voor een kleinigheid aan de man bracht. De officier eiste wegens heling vijf maanden gevangenisstraf met aftrek. De verdediger schetste L. als een debiel en erg goeiïge man, die niet over een goed onderscheidingsvermogen beschikte. Het was zelfs bij de rechtercommissaris voor gekomen dat L. dingen bekende, die hij niet op zijn geweten had. De verdediger vroeg L. een belangrijke voorwaardelijke straf op te leggen, die Volgens hem de zekerheid zou scheppen dat de verdachte zich in het vervolg van twijfelachtige praktijken zou onthouden.. Tegen een vriendin van G. die af en toe geschenken had aangenomen, welke van de diefstal afkomstig waren, eiste de officier wegens heling zes maanden met aftrek. De raadsvrouwe voerde aan dat van heling geen sprake was, omdat de vrouw in haar vriend het volste vertrouwen stelde en er dan ook niet aan gedacht heeft, dat deze haar wel eens gestolen goederen gegeven zou hebben. Een vriend van G., dié eveneens van heling werd verdacht, verklaarde dat hij G. op de man af gevraagd had of de cadeaux en de koopjes die hij hem aanbood uit een goeie hoek kwamen. G. zou hem toen per tinent verzekerd hebben dat er niets van diefstal afkomstig was. Ter zitting beves tigde G. dat zijn vriend niet kon weten dat voor het geval de jury zich niet gerechtigd voelde één van de mogelijke oplossingen: moord met vooxioedachte rade, zelfmoord of ongeval,' te aanvaai'den, zij haar gewe ten geen geweld behoefde aan te doen. De taak van de jury was, zoals hij reeds had opgemerkt, om vast te stellen, wie de over ledene was, en hoe hij aan zijn eind was gekomen; als de juryleden van mening waren, dat de omstandigheden, waaronder het slachtoffer de dood had gevonden, nog te veel in duisternis gehuld waren, dan waren ze niet verplicht hieromtrent een uitspraak te doen. Hij dankte hen voor de aandacht, waarmee zij alles hadden ge volgd en voegde er aan toe, dat zij zich voor verdere beraadslaging terug konden trekken in een aparte kamer om cle kwes tie onderling te bespreken. In de stilte, die hierop volgde, concen treerden aller ogen zich op de voorzitter van de jury, die zachtjes met zijn collega's begon te fluisteren. Na een kort overleg was men het blijk baar eens, want even later stond de voor zitter op, trok zijn das recht en begon te spreken. Ik geloof niet, dat het nodig is dat wij ons terugtrekken. Voor zover ik weet, zijn we het allen eens over het volgende: De naam van de overledene is Peter Marles en hij verdronk in de Salcot Kreek. Of hij zelfmoord pleegde of dat iemand anders hem doodde is iets, dat we niet weten, zodat we daar geen oordeel over kunnen uitspx-eken. cle overhemden die hij hem gegeven of te koop had aangeboden gestolen waren. De officier achtte dit echter onwaarschijnlijk en eiste zes weken gevangenisstraf. De verdediger bracht naar voren dat zijn cliënt in de mening verkeerclé dat de lage prijzen inkoopsprijzen waren, waartegen zijn vriend als personeelslid van de Hema goederen kon betrekken. Hij bepleitte tenslotte clementie. Een caféhouder die van G. een paar maal wat overhemden en een jasschort had ge kocht, hoorde 50 boete, subsidiair 30 dagen tegen zich eisen, evenals de pension houdster van G. die vertelde soms wat gekocht, soms wat gekregen te hebben. Behalve de papierophaler W. A. L. ver klaarden alle verdachten dat zij niet wis ten dat cle handelswaar van G. gestolen zou zijn. G., die als getuigen in deze reeks zaken werd gehoord, bevestigde dat zijn kennissen er niet van op de hoogte waren dat hij hun gestolen goederen had aan geboden. De rechtbank zal op 10 Mei uitspraak doen. Maar er komt een noodgebouw Naar aanleiding van de door Zandvoort's burgemeester, mr. H. M. van Fenema, in de Dinsdag j.l. gehouden raadsvergadering- gedane mededeling, dat overeenstemming is bereikt tussen de directie van het pa viljoen „Sandevoerde" aan de Strandweg en de heer W. Kelder, architect van de drie flatgebouwen, in verband met de bouw van het derde flatgebouw, waarvoor paviljoen „Sandevoerde" in cle weg staat, hebben wij ons tot de directie van ge noemd paviljoen gewend, die ons het vol gende mededeelde: „Het is inderdaad waar, dat dank zij de burgemeester, die de besprekingen leidde, een voor beide partijen bevredi gende oplossing werd verkregen. De zaak is nu zó geregeld, dat wij tot Pinksteren in het paviljoen ons bedrijf blijven uit oefenen. In die tussentijd zal in de onmid dellijke omgeving er van een nieuw hou ten noodgebouw worden opgetrokken, waarheen wij direct na Pinksteren gaan verhuizen. In dit noodgebouw worden de keukens en de buffetten ondergebracht en er omheen wordt een groot buitenterras aangelegd. De verwachting is dat ongeveer een week na Pinksteren het nieuwe ge bouw geheel bedrijfsklaar zal zijn. Ik dank u zeer. De lijkschouwer boog met een ernstig gezicht het hoofd. Uw uitspraak laat dit laatste dus in het midden en ik kan hier mede volkomen instemmen. Het is thans aan u om het honorarium, waarop u recht hebt, te incasseren en aan u, meneer de voorzitter, om de gebruikelijke formulie ren te ondertekenen. Hierna was cle zitting ten einde. Iedereen stond op en begon in de richting van de uitgang te dringen. Sheridan pakte zijn hoed. Precies wat ik verwacht had, merkte hij op. Ze vinden het natuurlijk een ge val van moord, maar ze laten er zich niet meer over uit dan strikt noodzakelijk is. Maak er toch maar een mooi verhaal van, zei Hazcl. Als je wilt, kom ik na de lunch er mee helpen. Ik voel me altijd ge ïnspireerd na een goede maaltijd. Ze wendde zich tot Maurice. Wat zou u zeggen van een aax-dig fototje, meneer Wentworth, van u en Nobby, samen zit tend ixx de „Eekhoox-n"? Als ik u er plezier mee kaxx doen! Maurice lachte. Prachtig. Ik zal Pritchards opbellen en vragen om vanmiddag even langs te komen. Ze stond glimlachend op. Zullen we nu naar huis gaan en mijn moeder ver slag uitbrengen? Ze is zeer geïnteresseerd in het geval en ze snakt natuurlijk naar nieuws. Het is werkelijk zeer bijzonder. Me- De 51-jarige voox-malige sex-geant-kon- stabel der Koninklijke Marine A. H. F. F. uit Amsterdam is door de Amsterdamse rechtbank wegens smaarischx-ift vex-oor- deeld tot twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van 100. De verdachte, die in 1933 abusievelijk onder de muiters van „De Zeven Provinciën" werd gerangschikt, hoewel hij integendeel een actieve rol bij de achtervolging van het muitende schip iieeft gespeeld, werd in 1935 wegens asthma afgekeurd en eervol ontslagen. Sedertdien heeft hij vijftien jaar lang getracht aan te tonen, dat hij nimmer aan asthma zou hebben geleden en dus ten onrechte was afgekeurd. Tenslotte ging hij er toe over in een pamflet twee marine artsen uit Den Helder, die hem hadden af gekeurd, van valsheid in geschrifte te be schuldigen, met het doel zijn zaak voor de rechter te kunnen bepleiten. De x-echtbank achtte bewezen, dat. F. zich schuldig had gemaakt aan smaadschrift en dat zijn beroep op het algemeen belang (hetgeen volgens de strafwet smaadschrift kan wettigen) moest worden verworpen, omdat het algemeen belang de noodzake lijkheid van het uitgeven van het bev/uste pamflet niet wettigde. De verdachte tekende na deze uitspraak terstond hoger beroep aan. Donderdagmox'gen verscheen voor de Haarlemse rechtbank een timmerman, die ervan werd verdacht in een woning aan het Raadhuisplein te Haarlem-Noox-d te hebben ingebroken. Hij zou er,echter niets gestolen hebben. Bij zijn axTestatie had hij tegenover de politie verklaard niets van de inbraak te weten; toen hij door de x-ech- tercommissax-is werd vex-hoord bleef hij daarbij en ter zitting hield hij eveneens vol onschuldig te zijn. Ook toen de president een aantal foto's van vingex-afdrukken van de verdachte ter tafel bx-acht, die op vier-en-twintig punten ovei'eenstemming vertoonden met de vin- gex'afdrukken die op een van de deuren in de bewuste woning wax-en aangetroffen, bleef de verdachte hardnekkig ontkennen iets met de zaak van doen te hebben. De officier van Justitie achtte echter voldoende bewijsmateriaal aanwezig om vast te stellen dat de vei-dachte, die al elf vonnissen achter de rug heeft, de inbi'aak had gepleegd. „Stille getuigen kunnen wel niéts zeggen, maar ook niet liegen". Hij eiste een gevangenisstraf van 1 jaar en zes maanden met aftrek. De raadsman meende dat het bewijs allerminst gelevex'd was. Het feit dat de vex-dachte een lange straftijd heeft, staat vólkomen los van deze zaak, meende hij. De verdediger vond het voox-ts mex-kwaar- dig dat geen inbx-ekex-sgex'eedschappen bij de vex'dachte waren gevonden en dat er niets was weggenomen, hoewel daar toch gelegenheid voor was geweest. De theorie over de vingerafdrukken noemde hij ge- baseex-d op ex-varingen. Hij achtte het lang niet onmogelijk dat de gevonden vinger afdrukken niet die van de verdachte wa ren, ook al vertoonden ze hier en daar overeenkomst. Pleiter wees vervolgens enige vei-schillen in deze vingerafdrukken aan en meende tenslotte dat zijn cliënt bij gebrek aan bewijs moest wox-den' vx-ijge- sproken. De rechtbank zal op 10 Mei uitspraak doen. Blijkens een in de Staatscourant van Donderdag gepubliceerde beschikking van de minister van Economische Zaken treedt met ingang van heden een voorrangsrege ling in werking ter waarborging van de productie en tijdige aflevering van mili taire goederen. Voorshands zal deze rege ling, die haar grondslag vindt in de Distri- butiewet 1939, slechts van toepassing zijn op goederen, vallende onder de Metalenbe- schikking 1947, zoals walserijproducten en non-ferro metalen. Door de instelling van deze voorrangs- x-egeling kan het bedrijfsleven worden ver plicht bepaalde orders ten behoeve van de militaire en burgerlijke verdediging te aanvaarden en met voorrang uit te voeren. Onder opdrachten ten behoeve van de landsverdediging worden tevens verstaan orders, in het kader van het Noord-Atlan tische Pact door andere landen bij het Ne derlandse bedrijfsleven geplaatst. vrouw Barton nam een teugje wijn en zette haar glas neer. Ik wil u geen compli mentjes maken, meneer Wentworth, maar het klinkt volkomen als het begin van één van uw eigen spannende vex-halen. Het lijkt, alsof het zo had behoren te zijn, dat u de dode vond. Dat heb ik ook al tegen hem gezegd. Hazel nam de koffiepot op en schonk de dx-ie voor haar staande kopjes vol. En ik heb ook gezegd, dat als de politie deze zaak niet doorgronden kan, hij er zelf ver der werk van moet maken en zelf wat detective-wex-k moet gaan verrichten. Waarom niet? Denkt u maar aan het voorbeeld van Conan Doyle! Mevrouw Barton glimlachte hem bemoedigend toe. Vertelt u ons eens, wat u er ixx werke lijkheid van denkt, vervolgde ze. Ik ben er van overtuigd, dat u al een zeer boeien de theorie opgebouwd hebt, die u nog voor u houdt. Ik heb enkele vage ideeën, gaf Maurice toe. Ik denk dat de rnaxx vex-moord werd en ik zou er wat onder willen verwedden dat „Peter Max-ks" niet zijn werkelijke naam is. Ik weet niet waarom, maar die naam lijkt me vals. Dat geloof ik ook, zei Hazel met een knikje. Daarbij komt dan nog de wonderlijke omstandigheid, dat er niets van een pas poort of identiteitskaart aanwezig bleek te zijn. Het is onmogelijk in Dover aaxi land te komen zonder de nodige papieren, en als hij een vreemdeling was, dan had hij I Het is al door ons medegedeeld dat het tekort van f 437.500, dat de begroting voor 1951 aanvankelijk aanwees, nu al is opge lopen tot f 1.000.000. Die verhoging vindt haar verklaring in het feit dart; de lonen exi salarissen van het gemeentepex-soneel op nieuw verhoogd zijn met 5 (met een maximum van f 200 per jaar) en dat ook de steunnormen van Sociale Zaken op nieuw verhoogd moesten worden. Haarlem zal nu als extra bijzondere uit kering uit het Gemeentefonds geen f 437.500 vragen, maar f 1.000.000. Er is namelijk voor 1951 door het rijk een deel van de extra baten van het Gemeentefonds geresex-veerd om gemeenten te helpen die anders geen sluitende begroting kunnen krijgen. Intussen is er nog kans dat het rijk een andere weg gaat bewandelen, namelijk naast deze extra bijzondere uitkering een nieuwe toeslag te geven op de uitkeringen die de gemeenten uit d;it fonds ontvangen. Px-of. mr. C. W. de Vries te 's-Graven- hage, voorzitter van de x'ijkscommissie voor de gemeentefinanciën, schrijft in het week blad Economisch-Statistische Berichten dat ovex-wogen wordt de uitkering uit het fonds (die nu gesteld is op 125 van het grondhedrag dat voor 1948 werd vastge- steeld) te verhogen tot 130 Die grond- uitkering was voor Haarlem f 4.500.000. In dat geval zou Haaxiem dus f 235.000 meer uit het fonds ontvangen. Het tekort zou dan van f 1.000.000 dalen tot f 775.000. Maar het is de vraag of Haarlem van die regeling profijt zou trekken, want het is de vraag of Haarlem in dat geval die f 775.000 wel zal krijgen. Prof. de Vries wijst er namelijk op, dat ook die 5 extra het aantal gemeenten dat geen sluitende begroting kan maken verkleinen zou, maar dan zouden er ook de gemeenten van pro fiteren die geen tekort hebben. En dat zou dan weer tot gevolg hebben dart cr niet genoeg geld beschikbaar was om de gemeenten die grote tekorten hebben (dus ook Haarlem) volledig te helpen. Wij tekenen hierbij aan dat Haarlem en ook de andere gemeenten wel uit de fi nanciële nood zouden zijn, indien het rijk het saldo dat in 1948 in het Gemeentefonds was, alsnog aan cle gemeenten zou uit keren. Haarlem zou dan zoals onze wet houder van Financiën, de heer W. C. Bak ker, ons in'derditijd bij een interview ver telde aanspraak hebben op eon uit kering die ongeveer even groot is als het basisbedx-ag van 1948, dus iVz millioen gulden. Het heeft er evenwel alle schijn van dat de regering dat „appeltje voor de dorst" niet uit handen wil geven. Herstel der financiële zelfstandigheid De bestaande financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten zal, zoals bekend is, nu ook nog gelden voor cle jaren 1951 en 1952. Dé '"regering verwacht dat dan in 1953 een nieuwe in werking zal kunnen treden. Van te voren moeten dan evenwel de voorstellen van de Commissie-Oud ont vangen zijn. Uiterlijk kan daarop gewacht worden tot Juli 1952. Maar het is de vraag of dat zal gelukken. Prof. de Vries wijst er op dat er door de commissie pas over Te Amsterdam is Donderdag een con gres over het voortgezet gewoon lager on derwijs begonnen. Aan dit congres is een tentoonstelling vex-bonden, gewijd aan het experiment dat de V.G.L.O.-leerplancom missie van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging thans onderneemt met het on derwijs gedurende het zevende en achtste leerjaar. Het congres werd geopend met een toe- spi'aak van de voorzitter, de heer J. Loots- ma, die onder meer de vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, mr. H. J. Tap, welkom heette. Prof. dr. Ph. Kohnstamm gaf een toe lichting op het experiment, dat 1 Septem ber 1950 is begonnen. De vernieuwing van het onderwijs gaat aldus prof. Kohn stamm sinds 1945 in een snel tempo vooruit. Aan het experiment van het pae- dagogisch centrum van de N.O.V., dat ten doel heeft het juiste leerplan voor de zevende en achtste klassen te vinden, nemen thans 83 scholen met 5200 leerlingen en 210 leerkrachten deel. De bedoeling is in de hoogste twee klassen der lagere school door een zekere differentiatie de leerlingen voor te bereiden op vervolgonderwijs aan mulo, ulo, en ambachtscholen. Grote aandacht wordt er bij het experiment besteed aan de handvaardigheid, zonder dat daarbij de kennis uiteraard in het gedrang mag komen. De heer P. Lange sprak hierna over „De betekenis en mogelijkheden van de druk pers op school". De heer P. Tiggers besprak het onderwerp „Leren luisteren naar mu ziek door 12-15 jarigen". heus wel zorg gedx-agen, dat hij die kost bare documenten niet kwijt raakte. Mijn eerste indruk is dan ook, dat deze papieren hem door de man, die hem die klap op het hoofd toediende, ontstolen zijn. U bent een schitterende Sherlock Hol mes!, riep Hazel uit, terwijl ze hem bewon derend aankeek. Mag ik u even vragen: gebruikt u suiker in de koffie? Ja, graag, twee klontjes, als dat er af kan. Ik vind het een opwindende geschie denis merkte mevrouw Barton op. Zij levert prachtige copy voor onze „Hex-ald" op. Wie schrijft er ovex-, liefje? Ik ga het zelf doen. Ik geloof, dat ik het beter kan dan wie ook van de redactie. Bovendien zitten ze allemaal tot over hun oren in het werk, doordat juffx'ouw Heath er niet is. Daar schiet me opeens iets te binnen: Cyxil Clifford kwam vanmorgen hier en bracht me eeix concept van het nieuwe coxxtx-act met de gemeente. Het lijkt me al lemaal wel in ox'de, maar ik heb nog geen tijd gehad het grondig te bestuderen. Als je hem toevallig ziet, wil je hem dan zeg gen, dat ik hem er morgen over zal schrij- van? Hazel knikte. Clifford is de chef van onze drukkerij, legde mevx-ouw Bax'ton, zich tot Maurice wendend, uit. Mijn dochter is niet erg op hem gesteld, en ik moet toegeven, dat ik haar geen ongelijk kan geven. Toch is de man zeer goed voor zijn werk en we moe- I een definitieve regering gedacht kan wor den als beslist is of een stuk inkomsten belasting door hert rijk aan de gemeenten kan worden afgedaan. Hij schrijft: „De gemeenten hebben onvoldoende be lastinggebied ten aanzien van de directe in komsten der burgers, nadat daarop reeds alle belastingplicht, waax'door de inkomsten worden geti-offen, door het Rijk is gelegd. Daarna is er geen capaciteit, waarvan ge meentelijke inkomstenbelasting kan wor den geheven, xneer over in die mate, dat de gemeenten daarop een zekere zelfstan digheid kunnen bouwen. De pointe is de vraag, öf de inkomsten belasting der gemeenten op de één of an dere wijze kan wox-den hersteld, binnen beperkte grenzen. Is het antwoord daarop neen, dan is een ander systeem dan het uitkeringssysteem niet mogelijk. Mem blijft dan met „uitkeringen" schuiven." Gelukkige demonstratie van artistieke beginselen Met de uitvoering van het Requiem van W. A. Mozarrt en het Te Deum van Zoltarx Kodaly heeft het Koor Katholiek Haaxdem gistei-avond zijn vijfjarig bestaan herdacht. Het concert werd niet tot een uitbundig jubileumfeest gemaakt met officiële toe spraken en huldigingen, maar het werd in al zijn eenvoud een gelukkig geslaagde de monstratie van het werken en streven van het koor en van de artistieke beginselen van zijn dirigent Albert de Klex-k be ginselen, die berusten op een onverzwakte aandacht voor meesterwerken uit vervlo gen tijden, maar ook voor onze hedendaag se muziek. Zo'n meesterwerk uit vervlogen tijden was Mozarts Requiem. Men behoeft de legendax-ische vex-halen, die zich met het ontstaan van het Requiem verweven heb ben, niet.te kermen, om in deze aangrij pende dodenmis de uiting te zien van de door leed getroffen en naar bevrijding hun kerende mens. Maar daarnaast komt in dit werk de lichtende glans van een sterk ge loof in deze bevrijding de duisternis van droevige, weemoedige gedachten doorbre ken. Deze contrasten, die elkaar aanvullen en de eenheid van het Requiem bewerken, kwamen in de uitvoering onder Albert de Klerks leiding voortreffelijk tot uitdruk king. Tot de mi4delen, die dit resultaat moge lijk maakten, behoorden een uitnemend gewaardeex'de koorklank. Vooral het vrou wenkoor onderscheidde zich door een glanzende, milde klankontwikkeling. Wij denken hierbij onder meer aan het „Voca me cum benedictis'. Het mannenkoor waarvoor ter wille van het klankevenwicht enige versterking wenselijk bleek, zong soms wat te zwak. Daarnaast waren er momenten waarop zijn aandeel in de samenklank belangrijk was, zoals bij de indrukwekkende opzet van het Sanctus. Dit Requiem werd uitgevoerd in memoriam deken J. C. W. van der Wiel en de leden die het koor ontvielen. De uitvoering van Kodaly's Te Deum in de tweede helft van de avond, bracht ons in contact met een extatische verheerlijking van God. De liturgische tekst werd hierin verenigd met bx-uisende muziek met mar kante x-hythmen, met een rijkdom van harmonieën en verrassende instrumentale kleuren. De koorpartij is technisch, maar ook muzikaal bijzonder geslaagd. Door deze omstandigheid kon het mannenkoor zich nu veel meer laten gelden. De zangeressen en zangers hadden een zware taak, want Kodaly heeft bij het componeren van dit Te Deum zijn fantasie vrij spel gelaten, ongeacht de technische moeilijkheden, die de muziek ging bevatten. Het koor heeft de moeilijkheden evenwel bewonderens waardig ovex-wonnen. Het ensemble rea geerde nauwgezet op de directie van Albert de Klerk, die er in slaagde het Te Deum tot een groots muzikaal getuigenis te maken. En de solisten de sopraan Dora van DoornLindeman, de alt Annie Hermes, de tenor John van Kesteren en de bas Guus Hoekxnan sloten zich voortreffelijk bij de intex-pretatie van de dix-igent aan. Ook voor het Requiem van Mozart, was dit het geval. Het viel op dat John van Keste- x-en steeds meer uitdx-ukkingskracht in zijn zingen vex-mag te brengen. Het oxkest van de H.O.V. toonde met betrouwbare begeleidingen opnieuw zijn onmisbaarheid aan voor onze grote koor verenigingen. Het werd dan ook tex-echt betrokken in de warme waardering aan het slot van de avond geuit met langdurige bijval en bloemen. Een fraaie fx'uitmand kwam als extra beloning voor Albert de Klerk. De bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers was 'bij dit concert tegenwoordig. P. ZWAANSWIJK. ten hem zeer dankbaar zijn, dat hij een bijzonder goede nieuwe assistent heeft ge vonden. Goede drukkers zijn moeilijk te kx-ijgexx, maar als door een wonder is het hem gelukt er in Londen een te ontdek ken, die goed blijkt te voldoen. Ja, Murray is een prima werkkracht gaf Hazel met iets van onwil toe. Maar om ik weet niet welke x-eden, vertrouw ik hem niet helemaal. Hij beweert, dat hij Engels man is, maar ik ben er van overtuigd, dat hij dat niét is. Ik geloof, dat hij een van die vele buitenlandse vluchtelingen is, die hier na de oorlog zijix binnengeslopen en die bang zijn naar hun eigen land terug te keren. We kunnen, hoe dan ook, xxiet al te kieskeurig zijn. Het grootste probleem in de tegenwoordige tijd is, de zaak aan de gang te houden. Mevrouw Barton hield even op. En nu we het toch over pro blemen hebben, vervolgde ze, wilde ik vragen hoe het eigenlijk staat met de on- derhaxxdelingen over de „Eekhoorn". Heeft meneer Wentworth al hei besluit genomen de boot te kopen? O lieve hemel, daar heb ik helemaal niet meer aan gedacht. Ik was zo druk bezig met het geval van die meneer Marks, dat alle andere dingen me door het hoofd zijix gegaan. Laat ik u er nu maar niet over lastig vallen, zei Maux-ice. We kunnen wel wachten, tot u uw copy over het geheim zinnige geval klaar hebt. (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE Ja, Krulletje was nog maar 'n jong hondjedus deed-ie wel eens stoute dingen. Maar daar werd niemand kwaad om. Ze waren blij, dat het hondje zo was bijgekomen en zo fleurig en opgeioekt door het huis liep. Krulletje was nu al helemaal opgenomen in het gezin. Iedere dag moest Krulletje uitgelaten worden; en dat mochten ze om beurten. De ene dag Oepoetiede andere dag Rick, dan weer Bunkie. Dan liep het hondje aan 'n riem en snuffelde vrolijk aan alles, wat hij voorbij kwam. Op 'n dag xuas het de beurt van Rick. Hij liep over de stoep en hield Krulletje netjes aan de lijn. En Krulletje had 't best naar z'n zin en kefte tegen alle hondjes uit de buurt. Opeens zag hij een wit hondje. „Kijk, dat zou 'n leuk kameraadje voor me zijn, om mee te spelen!", dacht Krulletje. ..Kef! Kefkef! Wrrraf!" En opeens nam Krulletje een sprong.... De riem schoot uit Rick's hand. En daar holde Krulletje de straat uit! „Krulletje!.... Kom hier, gauw!", riep Rick verschrikt. Hij holde achter het hondje aan.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9