OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Koningin De UNO-troepen houden halt voor verdediging van Seoel Het doel der Marshallhulp gewijzigd Weerbericht Jongeman wilde vijf mensen vergiftigen Burgerbevolking voor de zoveelste maal uit de Zuidelijke hoofdstad geëvacueerd Oeijongboe gevallen Nationalisatie van de Javase bank op handen De acteur Jules Verstraete plotseling overleden Scheuring in de Franse communistische partij Perzisch parlement stemt vóór de olie-nationalisatie „Laten wij onze soldaten niet aan Europa verspillen" Zeilbootje mef twee Haarlemmers overvaren Maatregelen tegen de verkoop van gesmokkelde sigaretten Nederlands smaldeel naar de Oostzee Meerderheid voor de regering verwacht Aanslag op spoorbrug in Nieuw-Zeeland Met spook van de honger 'aart rond in China Tramongeluk in Wenen Het woord is aan..;:; Duits vrachtschip naar Formosa opgebracht Stakingsactie in Spanje Moeilijkheden bij de M.U.Z. Rijbewijzen voor bestuurders van zware bakfietsen 65e JAARGANG No 247 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 3 0 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 100 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VAN GANSER HARTE gaat opnieuw de gelukwens van het Nederlandse volk op haar verjaardag naar de Koningin uit. Wij zijn er ons van bewust dat zij niet alleen volkomen waardig is de hoogste laak in den lande te vervullen, maar wij zijn zeer trots op haar: om het voorbeeld dat zij geeft door haar levenshouding en .froot plichtsbesef, om haar grote intelli gentie en helder inzicht in de menselijke verhoudingen in een moeilijke en onzekere tijd, om de liefde tot de medemens die ongetwijfeld het grootste in deze persoon lijkheid is, om de moed en opgewektheid waarmee zij een uiterst inspannende taak vervu]t. Misschien zijn er meer mensen dan vroeger, die begrijpen hoe veeleisend die taak inderdaad is. Ongetwijfeld zijn er tallozen, die het koningschap geenszins als een benijdenswaardige positie beschouwen en die. als zij zich pogen voor te stellen dat zij daar zelf in verkeren zouden, heel wel begrijpen dat zij er niet in de verte tegen opgewassen zouden zijn. Dit soort inzicht leidt tot erkenning van de zware eisen, die het staatshoofd worden gesteld. Zij vormen ongetwijfeld een nim mer aflatende zorg: een inspanning die geen dag respijt toelaat. Wij hebben Koningin Juliana in de nog maar zo korte tijd sinds haar troonsbe stijging leren kennen als een vorstin, die zich bovendien verplicht acht haar eigen kenmerkend en kernachtig woord te spre ken telkens als de gelegenheid zich voor doet om daarmee invloed ten goede uit te oefenen. Haar officiële bezoeken aan Parijs en Londen hebben er een bijzonder voor beeld van gegeven. Bij deze en andere ge beurtenissen heeft ons volk, terecht, het per soonlik karakter van haar rede herkend. Dit waren geen redevoeringen, door voor zichtige raadslieden in holle phrasen, in vage algemeenheden opgesteld. Zij sprak haar eigen woord en deed dat in klare laai. Haar redevoeringen genoten als zij in het buitenland werden uitgesproken ook daar grote aandacht. Als hetgeen zij be oogde" in menig opzicht nog niet bereikt is moet men dat niet als een teleurstelling beschouwen. Want dat is het niet, omdat zulk resultaat niet zo spoedig te verwach ten viel. Telkenmale dat het Koninklijk woord bij menigeen inzicht doet ontwaken en bij anderen weifeling in zekerheid doet verkeren verstrekt het daardoor reeds zijn belangrijke bijdrage tot een nieuwe en betere ontwikkeling van zaken. Iemand heeft in deze na-oorlogse jaren eens gezegd dat wij leven „in een tijdperk tussen twee tijdperken". Vroeger placht men dat zwakker en dus ook minder dui delijk uit te drukken in het woord over gangstijd. Dat is een vage term die eigenlijk in elke tijd geldt, want het leven der mensheid staat nooit stil, het beweegt zich' gestadig in de richting van nieuwe vormen. Het tempo waarin dat gebeurt is evenwel niet constant: vertragingen en versnellingen, inzinkingen en oplevingen doen er zich in voor. Wij beleven een' tijdperk waarin inzinking zich heeft doen gelden op een wijze, die de verwachting van komende opleving wettigt. Het zijn de mensen, die afstand van de gebeurtenissen kunnen nemen en er voortdurend naar streven ze te overzien, die moedig en hoopvol voorwaarts blijven gaan. Die men sen vinden een voorbeeld in een zo be gaafde vrouw als Koningin Juliana, die onmiskenbaar in vertrouwen op God de haar opgelegde taak met zulke blijmoe digheid ver uit. Zij heeft die aanvaard en zij heeft smclsdien zeker ervaren, dat men haar begrijpt en volledig vertrouwen schenkt. Mocht de crisis, waarin de wereld verkeert en waarvan wij' de uitwerking onvermijdelijk mee ondergaan, nog eens tot momenten leiden waarop een bijzonder beroep op ons volk zou moeten worden gedaan, dan weten wij bij voorbaat dat niemand dat zou kunnen doen met zo grote uitwerking als de Koningin zou bereiken. Men kan zich een toestand voorstellen waarin haar woord alleen die uitwerking zou hebben, omdat niemand zulk vertrou wen geniet. Dit te weten betekent tevens een grote geruststelling en waarborgt stabiliteit. Dat de Koningin in de arbeid en het optreden van haar Gemaal een steun er vaart, die voor land en volk herhaaldelijk van waarde is gebleken, vindt algemeen erkenning. God bescherme haar en haar gezin en sterke haar in die levensvreugde, die zij behoeft om in haar moeilijke taak te blijven slagen. R. P. Bij een poging daartoe kwam hijzelf om het leven Een 27-jarige jongeman uit Amsterdam heeft een poging gedaan de vijf leden van een te Bussum wonende familie van het 'even te beroven. Bij de uitvoering van zijn Plan is hij zelf het enige slachtoffer ge worden. De jongeman was verloofd met een dochter van de heer K. te Bussum. Het Meisje had onlangs de verloving uitge maakt. Bij herhaalde bezoeken, die de jongeman desondanks aan de woning van het meisje bracht had hij meermalen te hennen gegeven, dat hij de gehele familie zou vermoorden als de verloving niet weer hersteld werd. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft hij getracht dit voornemen uit te voeren. Hij fietste naar Bussum en wist zich toegang tot de woning te ver schaffen door verbreking van een ruitje, waarna hij op een schoteltje een mengsel van zoutzuur en cyaankali heeft klaar gemaakt, zodat zich het zeer gevaarlijke Mauwzuurgas ontwikkelde. De heer K. Werd wakker doordat hij gestommel hoorde m de benedenkamer. Toen hij uit zijn bed gestapt was, zag hij een schoteltje staan* waaruit een blauwe damp opsteeg. Beneden vond hij de vroegere verloofde van zijn hochter bewusteloos op de grond liggen, «ij waarschuwde de politie- en een genees heer, die vaststelden, dat de jongeman, die een flesje zoutzuur en een pakje cyaankali °'J zich had blijkbaar voornemens was ge weest een tweede schoteltje op de slaap kamer van de drie dochters te plaatsen, wór hij zover was had hij zelf de giftige oampen ingeademd. Hij is korte tijd later overleden. TOKIO, Maandag (Reuter en United Press) De verbonden troepen zijn onder de druk der Chinese eenheden, die thans is afgenomen, overal ten Zuiden van de 38ste Breedtegraad teruggenomen, doch zij hebben nu een defensielinie ingericht be noorden de Zuidelijke hoofdstad Seoel, die verdedigd zal worden. De Noordelijken hebben ontzaglijke verliezen geleden: Er wordt een getal van 70.000 opgegeven voor de „eerste ronde" van het nieuwe offen sief. De bestorming van Seoel door de vij and staat thans voor de deur, aldus luite nant-generaal Van Fleet, opperbevelhebber van het Amerikaanse achtste leger. De Noordelijken hebben Zondag Oed- jongboe, ten Noorden van Seoel, veroverd. Generaal-majoor Van Fleet, commandant te velde van de strijdkrachten der verbon denen in Korea, heeft Zondag te Tokio ver klaard dat de Chinezen klaarblijkelijk streven naar een bezetting van Seoel en hei: bereiken van de rivieren Han en Poek- han op 1 Mei, de grote feestdag der com munisten. In een Zondag uitgegeven communiqué van het achtste leger is verklaard, dat een speciale strijdgroep twee compagnieën der verbondenen, die ten Noorden van Seoel waren ingesloten, heeft bevrijd. Een vij andelijk bataljon, dat in deze sector aan vallen uitvoerde, werd teruggedreven. El ders aan het front was er weinig of geen contact met de tegenstander. Duizenden Koreaanse vluchtelingen zwermen ten Oosten van Seoel over de Han naar het Zuiden. De Amerikaanse veilig heidsdienst heeft maatregelen genomen om te voorkomen, dat vijandelijke elementen met de vluchtelingen in het door de gealli eerden bezette gebied komen. Volgens berichten van het front zouden drie vijandelijke legergroepen gereed staan voor de bestorming van Seoel. Na de ver overing van de stad zouden deze troepen door twee andere legergroepen afgelost worden, die het offensief in deze sector dan zouden voortzetten. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Soci ale Zaken heeft verklaard, dat ongeveer 400.000 van de 446.000 ingeschreven bur gers van Seoel zijn geëvacueerd. Gemeente- functionarissen en sociale werkers ver schaften voedsel en onderdak aan de vluch telingen tussen Jongdongpo en Soewon. De DJAKARTA, 29 April (Aneta). „Natio nalisatie van de Javase Bank is geheel in overeenstemming met de in December 1949 door het Congres van de Masjoemi te Djokjakarta genomen beslissingen. Als lid van de Masjoemi acht ik het mijn plicht dit te verwezenlijken", aldus deelde de nieuwe Indonesische minister van Finan ciën, Joesoef Wibisono, aan Aneta mede. Hij voegde hieraan toe, dat men nationa lisatie niet mag verwarren met „Indone- siatie". Het personeel behoeft niet uitslui tend uit Indonesiërs te bestaan. Alleen de leiding gaat over naar het ministerie van Financiën. Zondagmorgen is de uitstekende, wij hebben wel eens geschreven: geniale acteur Jules Verstraete, tijdens een repetitie voor het kleinkunst-programma „Triangel" in één der Hilversum.se studio's tengevolge van een hartverlamming overleden. Nog voor de microfoon staande sloeg hij, na het zingen van de eerste regel van zijn tekst, plotseling achterover. Het stoffelijk over schot zal Woensdag om 12 uur op de be graafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam ter aarde worden besteld. Jules Verstraete, die steeds de Belgische nationaliteit heeft behouden werd op 20 Juni 1883 geboren en kwam in 1914 naar ons land. Bij Van Eysden in Rotterdam kreeg hij zijn eerste engagement. Hij was een telg uit een bekend acteursgeslacht en begon zijn carrière reeds op zeer jeugdige leeftijd. In 1924 werkte hij korte tijd als regisseur in Antwerpen, doch het Neder lands toneel trok hem meer aan en daarop beleefde hij de grootste successen. Ook aan enkele films (zoals ..Rubber" en „De dijk is dicht") werkte hij mede. De laatste rol len die hij bij Comedia vervulde waren die van de bediende in „De brief van Don Juan" en die van een oude patriciër in „Caligula" welke laatste nu door Cor Hermus zal worden overgenomen. vorige week waren er nog ongeveer een half millioen mensen in de stad. Het Nederlandse detachement op Korea is Zondagmiddag, na een mars van vier dagen, op een verzamelpunt aangekomen waar vrachtwagens gereed stonden om de manschappen naar de achterhoede te ver voeren. Het detachement had Donderdag de stel lingen verlaten, die-het sedert meer dan twee weken naast het Franse bataljon be zette. De Nederlanders maakten deel uit van de achterhoede, die de terugtocht van de geallieerde troepen in de betrokken sector dekte. Ondanks lange marsen in een der naargeestigste en moeilijkste gebieden van Korea was het moreel van de man schappen uitstekend, meldt A.F.P. De eerste stappen tot de vorming van een dissidente Franse communistische partij zijn Zondag gedaan op een bijeen komst te Lourches in het Noord-Franse steenkoolgebied. De nieuwe groepering is het eens met het standpunt van de twee Italiaanse afge vaardigden Magnani en Cucchi, die zich onlangs van de communistische partij in Italië hebben afgescheiden. De nieuwe partij zal „de Franse com munistische beweging" genoemd worden. Een woordvoerder verklaarde, dat zij aan de komende verkiezingen zou deelnemen. De partij zou aanhangers tellen in geheel Frankrijk, met name in Lyon, Marseille en het Noorden. „Onze voornaamste taak is, terug te keren naar de Leninistische idealen", aldus de woordvoerder. „Wij ge loven, dat Frankrijk moet worden verde digd tegen alle aanvallers, wie dan ook. Alle bedreigingen van de vrede zijn ook bedreigingen van de democratie". TEHERAN. (Reuter). Het Perzische parlement heeft met algemene stemmen de resolutie van zijn oliccommissie om de Perzische olie-industrie te nationaliseren goedgekeurd. Volgens deze resolutie zal de regering het beheer van alle olie-installa ties, waaronder die van „de voormalige Anglo-Iraanse oliemaatschappij" overne men. De Perzische Senaat heeft Zondag met 29 tegen 14 stemmen zijn goedkeuring ge hecht aan het aanwijzen van dr. Moham med Moessadiq tot premier van Perzië. De Tweede Kamer had de benoeming reeds goedgekeurd. De Sjah heeft dr. Moessadiq met de vor ming van een nieuwe regering belast. Uit welingelichte kringen te Londen ver luidt, dat het besluit van het Perzische parlement vandaag op een vergadering van het Britse kabinet, onder voorzitter schap van Attlee, ter sprake zal komen. :£j Zaterdag is Prins Bernhard van zijn goodwül-reis door Zuid-Amerika met hel K.L.M.-toestel dat zijn naam draagt op Schiphol teruggekeerd. Koningin Juliana en de Prinsesjes BeatrixIrene en Margriet waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Amerikaans filosoof De bekende Amerikaanse schrijver en philosoof George Santayana heeft blijkens een bericht in „The New York Times" naar aanleiding van vx-agen, die door zijn boek „Dominations and Powers" waren gerezen, als zijn mening te kennen gegeven, dat de V.S. de levens van hun jongemannen zul len verspil]en indien zij deze in de Euro pese defensie inschakelen. Europa wordt door hem als een reddeloos wrak be schouwd. Indien de Russen West-Europa bezetten zal dit volgens Santayana het vrije leven in Amerika niet in gevaar brengen, integendeel. „Rusland zou aan Europa, Afrika en Azië zijn handen immers al vol hebben". Het „massa-communisme" van vandaag is, naar deze geleerde zeide „geproduceerd door fanatieke partijleiders of door inqui sitie en intimidatie". Dit „epidemisch socia lisme", dat niet in het volk is geworteld, „zal bij een contra-revolutie worden weg gevaagd of vanzelf verdorren", aldus San tayana. Hij verklaarde desgevraagd, dat de her bewapening van West-Europa in de vorm van een Eui-opees leger zeer moeilijk zou zijn vanwege „het dozijn of meer onafhan kelijke regeringen, dat erbij .betrokken is". Bovendien acht Santayana „al deze rege ringen in handen van socialistische en paci fistische pax-tijen, die alle verbitterd wor den aangevallen door een communistische groepering, die zowel ondergronds werkt als rad van tong naar buiten optreedt en klaar staat om zich in geval van oorlog bij de vijand te voegen". POST VOOR DE „ASTURIAS" Post bestemd voor naar Nederland te- rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Asturias" welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uitei-lijk op 2 Mei in Nederland gepost worden. Verhoging van militaire productie en paraatheid Het tiende verslag van de Nederlandse regering over de werking van het Europese Herstel Programma behandt het vierde kwartaal van 1950. De aanvankelijke doelstelling van de Marshall-hulp, die er op gericht was het economisch herstel van West-Europa mo gelijk te maken, wordt allengs overscha duwd door de wens met vereende krachten de gemeenschappelijke veiligheid van de Verenigde Staten en de overige betrokken landen te verzekeren. Men moet zich ver trouwd maken met de gedachte, zo wordt in het verslag gezegd, dat de door de Verenig de Staten aan het buitenland geboden hulp in toenemende mate ten goede zal komen aan de verhoging van de militaire produc tie en de militaire paraatheid. Aangeno men moet worden, dat de behoefte aan hulp in het vervolg niet alleen zal worden afgemeten aan liet dollartekort, maar even zeer aan de voortvarendheid, waarmede het betrokken land bijdraagt in de opbouw van het militaire apparaat. Deze ontwik keling zal ook voor Nederland verstrek kende gevolgen hebben. Al blijft de hoop gerechtvaardigd, dat cle Nederlandse eco nomie, welke zo zwaar wordt belast, niet alleen tengevolge van eigen militaire in spanning, maar mede door de gehele inter nationale ontwikkeling ook in de toekomst in de civiele sector met buitenlandse hulp zal worden ondersteund. Toch zal het niet- militaire deel van de Nedeidandse volks- Beiden werden ernstig gewond Zondagmorgen is ter hoogte van Krim pen aan de IJsel een zeilboot van het type BM, waarin zich twee Haarlemmers bevon den, door een vrachtschip overvaren. Beide mannen werden daarbij ernstig gewond. Van een van hen moest in een Rotterdams ziekenhuis een been worden geamputeerd; hij kon nog niet naar Haarlem worden overgebracht. De ander, de 42-jarige J. Th. Geerts, brak een onderbeen. Hij is in het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem opge nomen. De BM ging verloren. Het ongeluk valt waarschijnlijk te ver klaren uit het feit, dat de buitenboordmotor van de BM het geluid van de achteropko mende vrachtboot heeft overstemd. Welis waar hebben de Haarlemmers getracht op het laatste ogenblik nog uit te wijken, doch dit mocht niet baten. huishouding eerder op eigen benen moeten staan dan vooruit was voorzien. In het vex-slag wordt verklaard dat naar mate de liberalisatie van het goederenver keer voortschrijdt, de te overwinnen moei lijkheden groter worden. Ook de moeilijke grondstoffensituatie droeg er niet toe bij de bevrijding van het Europese handelsver keer te vereenvoudigen. Enige tijd geleden heeft de Vakgroep Sigarettenindustrie bij het ministerie van Financiën aangedrongen op maatregelen tegen de verkoop van ongebanderolleerde sigaretten in cafés en restaurants. Van het ministerie ontving de vakgroep thans bericht dat een circulaire is gezonden aan directeuren van 's rijks belastingen en domeinen. Daax-in zegt de minister: „In vele cafés, bars, restaurants, hotels en si garenwinkels zijn buitenlandse sigaretten verkrijgbaar waarvan de verpakkingen niet van een tabakszegel zijxi voorzien, welke sigaretten kennelijk uit de smok kelhandel komen of op andere onregel matige wijze vooiiianden zijn. Een onder zoek heeft uitgewezen, dat behalve siga renwinkeliers zich in de eerste plaats por tiers, kellners, garderobe- en toiletperso- neel zich aan het verkopen van deze siga retten schuldig maken. Het is de uitdrukkelijke wens van de mi nister, dat dit euvel krachtdadig wordt aangepakt. Voor waarschuwingen is hier geen plaats. De bedrijvers weten zonder uitzondering zeer wel, dat zij door het ver kopen van ongezegelde verpakkingen de wettelijke voorschikten nopens de tabaks accijns overtreden. Bij constatering van de strafbare feiten dient daarom als waar schuwend voorbeeld voor anderen de zaak eventueel in rechten te worden aangebracht en niet te spoedig tot transactie te worden overgegaan en dan slechts als een flinke boete wordt opgelegd. Eventueel zal tot in trekking van de bedrijfsvergunning moe ten worden overgegaan", zo zegt. minister Lieftinck in de cii'culaire. Een Nederlands smaldeel, bestaande uit de lichte kruiser „Tromp", de fregatten „Dubois" en „Van Ewijck" en de onderzee boten „Zeehond" en „Zwaardvis", zal van 5 tot 25 Mei een reis maken naar de Oost zee. Gedurende deze reis zullen oefeningen worden gehouden. Australische verkiezingen In Australië zijn Zondag algemene ver kiezingen gehouden voor het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. De uitsla? zal pas over enige tijd bekend worden ten gevolge van het ingewikkelde kiesstelsel doch men verwacht dat de regeringscoalitie van liberalen en agrariërs, die sinds 10 December 1949 aan het bewind is, in Huis en Senaat de meerderheid zal behalen over de Labour-oppositie, die tot voor deze verkiezingen nog in de Senaat een meer derheid had. De inzet der verkiezingen is het verkrij gen van noodtoestandsbevoegdheden door de regering, die door middel daarvan de communisten buiten de wet wil stellen. Op het Marnixplcin in Haarlem hebben Zaterdagavond honderden gekeken naar de halsbrekende toeren van de vier Kentons. Een trein met arbeiders en ambtenaren, op weg naar een mijn, die Auckland ge durende de havenstaking in Nieuw-Zeeland van steenkool voorziet, zwaaide Maandag gevaarlijk, toen hij over een brug bij Auckland reed. Het personeel van de trein stelde een onderzoek in en merkte, dat de brugpijlers door zes dynamietpatx-onen ernstig waren beschadigd. De Nieuw-Zeelandse premier, Sydney Holland, heeft de poging om de spoorbrug op te blazen, „een duivelse sabotagedaad" genoemd en aangekondigd, dat alles in het werk zal worden gesteld om de schuldigen op te sporen. Reeds tienduizenden slachtoffers Het Franse persbureau A.F.P. heeft te Hongkong verscheidene eenslüitendë be- richtèn ontvangen die er op duiden, dat de hongersnood in de gehele Chinese pi'o- vincie Kwantoeng onrustbarende afmetin gen heeft aangenomen. „Verscheidene tienduizenden personen" zouden al van honger zijn gestorven. In de Zuidelijke delen van de provincie hebben de com munistische autoriteiten toegegeven, dat de toestand ernstig is. Zij zouden een plan hebben opgesteld om een deel van de hon gerende bevolking naar de naburige pro vincie Kiangsi over te brengen en het al daar te werk te stellen bij de droogma king van moerassen. Zondag is te Hetzendorf, een voorstad van Wenen, een tram van drie wagens in een scherpe bocht met een snelheid van zestig kilometer per uur uit de rails gelopen, daar de remmen op de steile helling wei gerden, tegen een muur tot stilstand ge komen en gekanteld. 177 gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen, waar men de gehele nacht is bezig geweest met spoed operaties. Velen werden ernstig gewond, doch er zijn nog geen doden. Verschillende inzittenden wai-en op weg naar het zieken huis om patiënten te bezoeken. Paul Brulat: Het bestaan zou ondragelijk zijn voor de door het lot onterfden, als de levensvreugde alleen van de gebeurtenissen afhing. Geluk kig hangt zij alleen van het karakter a.f. Velen zijn blij dat zij leven, niettegenstaande allesdoor alles heen. ,W Het vervoerde „ijzerwaren van onzekere herkomst voor Tientsin Reuter verneexnt uit Bonn, dat het Duitse schip „Mai Rickmers" Donderdag door een kanoneex-boot der Chinese na tionalisten bij de haven van Amoy is aan gehouden en naar Formosa werd geëscor teerd. Het schip was op weg van Hongkong naar Tientsin. Volgens het West-Duitse persbureau D.P.A. heeft het schip op 3 Maart Hamburg verlaten met een lading fietsen, motor- fietsen, optische instrumenten, radio-arti kelen en eleetro-technische apparaten. In Amsterdam zou het bovendien 1.400 staaf - en hoekijzers voor Tientsin aan boord hebben genomen. Reuter meldt echter, dat volgens de eerste onderzoekingen het schip in Ant werpen heeft bijgeladen. Het havenkantoor te Amsterdam deelde mede, dat tussen 1 en 13 Maax't geen schip, genaamd „Mai Rickmers" de Amsterdamse haven heeft aangedaan. Het West-Duitse kabinet heeft Vrijdag bekend gemaakt, het te betreuren, dat het Duitse schip getracht zou hebben de lading ijzer naar een Chinese haven te vervoeren. Tevens heeft het kabinet, volgens een woordvoerder te Bonn, be sloten aan de Rickmer-rederij geen staats- credieten meer te verlenen voor het her bouwen van haar koopvaardijvloot. Zo»dag zijn in Malaga (Zuid-Spanje) vlugschriften verspreid, die tot een alge mene staking oproepen op Dinsdag 1 Mei. Er zijn arrestaties verricht. Ook in Bar celona zijn onlangs dergelijke biljetten in omloop gebracht. In Madrid werden vlug schriften verspreid, waarin is opgeroepen tot een algemene staking op 22 Mei. Handgranaat-aanslag in Bandoeng Zaterdagavond om kwart voor twaalf is van een voorbij rijdende jeep een hand granaat geworpen naar de vestibule van hotel Savoy Homann te Bandoeng. De granaat ontplofte op het trottoir voor het hötel. Drie personen werden gewond. Een ernstig gewonde moest in het Juliana- ziekenhuis wox-den opgenomen. De Maatschappij tot Uitvoering van Zui derzeewerken (M.U.Z.) heeft half Decem ber haar werkzaamheden voor de vex-dere inpoldering van het IJselmeer stopgezet. Naar een lid van de Raad van Beheer der M.U.Z. heeft medegedeeld vindt dit zijn oorzaak in moeilijkheden bij de financie ring. Door ingrijpen van de bankrelatie is de liquiditeit van de M.U.Z. belangrijk afgenomen. Toen de bank van de M.U.Z. vernam dat het uitgevoerde gedeelte werk belangrijk meer had gekost dan waarop het was begroot heeft zij gemeend de bank garantie van rond één millioen gulden te moeten dekken door het vragen van on derpand en liquide middelen. De M.U.Z. was zonder dit ingrijpen vrij zeker wel begonnen met de werkzaamhe- den. Doordat de M.U.Z. nog niet met het z.g. natte werk is begonnen en de daarvoor nodige werktuigen ook nog niet op het werk zijn aangevoerd kunnen worden heeft de directie de laatste weken steeds werk- krachten moeten ontslaan. Het is gebleken, dat er een aantal motor bakfietsen in gebruik is, waarvan het ledig gewicht meer bedraagt dan 400 kg. Volgens het nieuwe Wegenverkeersreglement die nen de bestuurders daarvan na het ver lopen van hun tegenwoordige rijbewijs in het bezit te zijn van een rijbewijs B-E, waarvoor zij een rijproef zullen moeten afleggen. Het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen verlangt, dat be trokkenen de rijproef afleggen met een ge wone auto. Dit vormt echter voor de be stuurders van deze motoi'bakfietsen een groot bezwaax\ Teneinde daaraan tegemoet te komen acht de minister het verantwoord voor deze kleine categorie bestuurdei's een uitzonde ring te maken door hen in de gelegenheid te stellen, de rijproef af te leggen met een motorbakfiets van meer dan 400 kg ledig gewicht. Mocht in de practijk blijken, dat de hou ders van dergelijke rijbewijzen daarvan gebruik maken voor het besturen van an dere motorrijtuigen van de categox-ie B, dan zal daartegen worden opgetreden. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door hef K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaat- selijk enkele buien. Overwegend zwakke en veranderlijke wind. Van- nacht in de Zuidelijke helft van het land hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 1 Mei Zon op 5.12 uur, onder 20-03 uur. Maan op 3.42 uur, onder 15.00 uur- Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 30 April Hoog water: 11.28 uur. Laag water: 6.29 en 19.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1