Nederlands hockey-elftal was met 4-0 de meerdere van Wales Geheime opdracht -Clowntje Rick LOCOMOTIEF MAANDAG 30 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Bloemendaal" kampioen in de vierde klasse EDO won met 2-1 ondanks overwicht van ADO HFC blijft tweede klasser Goede prestaties van H.B.C, en Zandvoortmeeuwen Clement van Hassel werd Europees kampioen libre Voor de kinderen m fmu! we riUKKlO Oefoie ijon bujff Doelman Dadds voorkwam debacle B.D.H.C. veroverde wederom het landskampioenschap RIJWIELEN Unzicker heeft de leiding in het zóne-tournooi Botwinnik won weer Bloembollentochten trokken vijftienhonderd deelnemers D. Kappelle erelid van de Nederlandse Cricketbond De competitie-indeling Drobny kampioen van Parijs Mr. A. A. Diemer Kool overleden Het elftal van Bloemendaal dat kampioen van de vierde klas geworden is. Het was voor de Haarlemse vierde klas- Sers gisteren over het algemeen een gun stige dag. Op de eerste plaats was daar de 5-1 zege van Bloemendaal op Ontwaakt, waardoor de club uit Bloemendaal afde lingskampioen werd. In deze wedstrijd, welke door een flink aantal toeschouwers werd bijgewoond,-toonde Bloemendaal (met de Bock weer in de gelederen) zich onbe twist. de sterkste. Van Hoorn opende al spoedig de score, Noordhof bracht de stand oj 2-0 en Van Hoorn deed de rust met 3-0 ingaan. In de tweede helft geloofde Bloemendaal het wel. De bezoekers kwamen hierdoor wat meer in de aanval en konden een te- genpunt scoren. Maar Van Hoorn en Noordhof zorgden er voor dat de zege en het kampioenschap niet in gevaar kwamen. Na afloop heerste onmiddellijk de kam- pioënsstemming. Een muziekkorps bracht de eerste hulde en de verheugde Bloemen- daal-supporters droegen aanvoerder Diede- riks op de schouders naar de kleedkamer. In hotel Royal werd het kampioensfeest verder gevierd. Bloemendaal zal om een plaats in de derde klasse moeten strijden met RKAVIC en waarschijnlijk het Haarlemse Ripperda. Deze laatste club nam weer een lastige hindernis door van DSS met 2-1 te winnen na een achterstand bij de rust. „Wils- Er kan van de wedstrijd tussen de rood zwarte Haarlemmers en hun Haagse gasten niet gezegd worden dat de onbelangrijk heid uit het spelpeil viel op te maken. Er is, vooral in de eerste helft, van een aan trekkelijke partij voetbal sprake geweest, waarin ADO meestentijds in het offensief was en bovendien technisch de sterkste was, maar waarin de EDO-aanvallers (met middenvoor Roodselaar aan het hoofd) het beste van de zich voordoende kansen wisten te profiteren, ondanks het feit dat het zwaartepunt bij' de Haagse combinatie juist in de achterhoede lag, waarin de inter nationaal De Jong en stopperspil Jans zeer goed speelden. De Hagenaars begonnen met gevaarlijke aanvallen. Er was tien minuten gespeeld, toen een weifeling in de EDO-achterhoede Mangelmans een kans gaf waarvan deze handig gebruik maakte. ADO putte uit deze spoedig verkregen voorsprong de kracht ter voortzetting van het offensief. Tot tweemaal toe echter ontkwam ADO aan een Haarlems tegenpunt, toen goede scho ten van Roodselaar juist over het doel gingen, maar toen de rood-zwarte aanvals leider zijn buurman Koning de bal zuiver toespeelde, bracht deze de stand op 1-1. Er was toen een half uur gespeeld. Van Straten, die hierna voor Dweelaard inviel, leverde het bewijs, dat EDO ter vervanging van zijn uitstekende achterspelers vrijwel even goede reserves heeft. Zelfs Clavan kreeg voor de rust van de gewijzigde Haar lemse achterhoede geen kans cadeau. De thuisclub begon de tweede helft met een kort maar fel offensief, dat reeds na vijf minuten resultaten afwierp. Joppe doelpuntte met een prachtige zweefduik. Hiermede hadden we het hoogtepunt van de wedstrijd gehad. ADO behield zijn over wicht tot het einde, maar slaagde er niet in doelman Van der Berg voor onoplosbare problemen te stellen. De verzwakte EDO- voorhoede (Koning werd vervangen door Kooien) bracht er in het laatste kwartier niet veel van terecht. Het bleef 2-1. kracht" is echter nog een lastig concurrent voor de club van Drayer. „Onze Gezellen" verloor twee kostbare punten aan EHS. Doelman Zijtveld van laatgenoemde vereniging was de held van deze strijd. Het was overigens wel een dag van plaatselijke wedstrijden. „Vliegende Vogels" moest het tegen DCO opnemen en verloor met 3-1. THB werd na een 2-0 voorsprong door De Germaan met 5-2 ge slagen. Hillegom tenslotte kon thuis van Rouwkoop winnen. HFC, dat pas één jaar geleden tweede klasser werd, heeft zich gisteren veilig ge steld in zijn afdeling. Nederlands oudste voetbalclub begon het seizoen in de hogere klasse niet onverdienstelijk, maar daarna ging het steeds slechter. De ene nederlaag volgde op de andere. En eigenlijk mag het een geluk heten voor de HFC-ers, dat Slie- drecht zich nog minder in de tweede klas bleek thuis te voelen. Deze Zuidhollandse voetballers beperkten hun successen wel zeer. Maar niettemin moesten de Haarlem mers gisteren uit hun op één na laatste wedstrijd nog één punt halen om zich veilig te kunnen stellen voor degradatie. Dat gebeurde en hoewel de uitslag (31 op eigen veld tegen Overmaas) niet op veel spanning duidt, was het min of meer een overwinning met de hakken over de sloot. Twee factoren echter verzekerden de zege: het overrompelend snelle en goede spel van de Haarlemmers in het eerste half uur, toen drie goals van werkelijk bijzondere kwali teit werden gescoord door Busselman en Hans Winter (2), en in de tweede plaats het slappe, futloze spel van de Rotterdam mers, die niets meer te winnen of te ver liezen hadden en dat duidelijk lieten merken. Nadat dus het vrij talrijke publiek een half uur lang had genoten van buitenge meen verdienstelijk spel van de thuisclub, zakte het spel van het moment af, dat HFC een penalty miste, ineen als een ballon, waar een gaatje in geprikt wordt, biet bleef 30 tot tien minuten voor het einde en het leek niemand erg te interesseren, dat Overmaas toen éénmaal scoorde, zoals ook niemand verbaasd had gekeken, toen ook de Rotterdammers er een strafschop flink naast schoten. Iedereen was blij, dat het afgelopen was; de spelers die er blijkbaar geen zin meer in hadden en het publiek, dat dit wel duide lijk had kunnen merken. Het is te hopen, dat HFC er volgend jaar meer van terecht zal brengen. Er is niet altijd een „Sliedrecht". De 40 overwinning van Zandvoort meeuwen op TYBB is deze Zondag het meest in het oog lopende feit geweest bij de Haarlemse derde klassers. De Zand- voorters, die theoretisch nog in degradatie- gevaar verkeerden, hebben door een forse zege op TYBB alle zorgen van zich afge schud. Reeds in de eerste minuut nam Zandvoort de leiding toen Castien profi teerde van een misverstand in de Haar lemse defensie. Kort daarop werd het 02 door een schot van Jb. de Muinck. Ook na rust had Zandvoortmeeuwen het beste van het spel en nadat A. Paap de stand op 03 had gebracht was het Castien, die het vierde doelpunt voor zijn rekening nam. HBC was in Wassenaar tegen Blauw zwart uitstekend op dreef. Met 00 was de pauze ingegaan, maar in de tweede helft slqeg HBC er zo heftig op los, dat binnen de 20 minuten een 30 voorsprong was verkregen. Uit een vrije schop scoorde Blauw Zwart en een misverstand in de Hecmsteedse defensie was oorzaak, dat de thuisclub er 23 van kon maken. In een fel offensief werd de gelijkmaker achter doelman Willemse geplaatst, maar toen in de laatste minuut HBC nog een doelpunt wist te maken, keurde de scheidsrechter dit af. DIO is door zijn gelijke spel bij VVP niet veel verder gekomen. Het blijft oppassen voor de rood-wtiten, die een moeilijke kans maken om degradatie nog te ontgaan. Reeds kort na het begin nam DIO door Theunissen de leiding (01) en de Haar lemmers hadden voor rust goede kansen om de voorsprong te verhogen. Gebrek aan schotvaardigheid was oorzaak, dat doel punten uitbleven en toen in de tweede helft de thuisclub via een dubieuze straf schop de stand op gelijke voet kon bren gen, waren de kansen voor een overwin ning verkeken. In een onbelangrijke wedstrijd verloor Hillinen met 31 van VCS. De Hillegom- mers hadden drie invallers, maar niettegen staande deze handicap wist de ploeg voor rust stand te houden. De technisch uit stekende VCS-ploeg scoorde na de hervat ting kort achter elkaar twee doelpunten, waarna Elderbeek de achterstand verklein de (21). Tenslotte bracht VCS de eind stand op 31. Biljarten Na beslis8ing8partij tegen Kees de Ruyter De Belg Clement van Hassel heeft het tournooi om het Europees biljartkampioen schap libre met moeite gewonnen. Kees de Ruyter had Zaterdagavond een onverwachte nederlaag geleden tegen de Portugees Al- hinho, een van de zwakkere broeders. Hij kwam ondanks een goede serie van 318 twaalf caramboles tekort, niet veel, maar net genoeg om zijn kansen op de titel ernstig in gevaar te brengen. Van Hassel was nog ongeslagen en zou dus aan remise in de be slissende partij tegen De Ruyter voldoende hebben gehad. De Ruyter won echter en wel met de volgende cijfers: De Ruyter 500 5 405 100 Van Hassel 5 5 2 1 Hierdoor was een barrage noodzakelijk. In deze tweede ontmoeting behaalde de Belg de zege: Van Hassel 500 14 384 35.71 De Ruyter 94 14 29 6.71 Het eindklassement, waarin de barrage-partij is meegerekend, ziet er als volgt uit: pnt. h. serie alg. ge 1. Van Hassel (B.) 14 500 68,72 2. De Ruyter (N.) 12 405 55.10 3. Garcia (Sp.) 10 487 52.10 4. Reicher (Oost.) 6 277 27.24 5. Galmiche (Fr.) 4 273 31.76 6. Kobus (N.) 4 248 28.04 7. Nussberger (Zw.) 4 271 22.98 8. Alhinho (Port.) 4 234 20.77 ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 TENNISPANTALONS Rick was ten einde raad. Nog lang rende hij. de ene straat uit, de andere in.maar Krulletje was verdwenen. Nergens was hij te zien! „En het is mijn schuld.... ik had 'm ook beter vast moeten houden!", dacht Rick. „Wat zullen de anderen er wel van zeggen! En hoe zal 't nou met Krulletje gaan?" Moe en terneer geslagen liep hij voort. Het hielp niet, of hij al verder bleef zoeken. Krulletje was weg, helemaal weg. Rick snikte zachtjes onder 't lopen. Langzaam, met loden schoenen, nam hij de weg naar huis. En jadaar was het. eerste wat Bunkie vroeg, waarom Rick alleen terug kwam en waar Krulletje wasOnder tranen, die hij niet kon tegenhouden, vertelde Rick hoe alles was gebeurd. „O, wat akelig!" riep Bunkie verschrikt. Hij vond het verschrikkelijk, dat hun aardige speelkameraadje verloren was. Maar toen zag hij het wanhopige gezicht van Rick, die zich erg schuldig voelde. Nou ja, Rick.trek het je maar niet zo erg aanJij kunt er toch niets aan doen, dat-ie zo onverwacht wegsprong! En nou ja.... wie weet, komt-ie weer vanzelf terug!" Het derde doelpunt van Nederland gemaakt door Kruize. Nog maar één speler was er in het hockey- elftal van Wales die ook drie jaar geleden tegen de Nederlandse nationale ploeg heeft gespeeld: dat was linksbuiten W. S. Grif fith, een gezette veteraan. Van de tien nieuwen waren er echter slechts twee die, maar dan ook met glans, een internationaal peil hebben bereikt. De ploeg was daarom niet sterker dan een Nederlandse eerste klasser en kon het uitsluitend door enthou siasme tot een enkele aanval en één straf- corner brengen. De Nederlandse verdediging was uiterst betrouwbaar, met spil Loggere als de beste man van de oranjehemden. Alleen de voor hoede bleef ver beneden peil. Dé vleugel spelers Van Heel en Boerstra waren goed, Kruize liet echter door zijn traagheid vele kansen verlopen, Van der Valk bleek geen onaardige speler maar weinig productief en Esser liet alleen in de eerste helft enige prachtige staaltjes van zijn kunnen zien. Het moet echter gezegd worden, dat de matige techniek van de gasten tot weinig grootse daden inspireerde. De eerste helft heeft de Nederlandse doelman Gouka niet één gevaarlijke aanval op zijn doel gehad. De Nederlandse spelers koket teerden echter wat al te veel met hun han digheid, zodat de resultaten nihil bleven. Eén kans ontstond uit een goede voorzet van Boerstra, maar werd door Esser volko men gemist. Pas na 17 minuten kwam er een Nederlands doelpunt. Met een handig tikje gaf Van Heel de bal door de lucht naar Esser, deze omspeelde twee tegenstan ders en zette scherp voor naar de vrijstaan de Kruize, die de bal hard in het net joeg. Drukke helft voor Dadds Na de rust speelden beide partijen be langrijk beter. Nu pas bleek, hoeveel de doelman van Wales in zijn mars had. Toch kwam er al spoedig een tweede Neder landse goal door een halve misser van een van de gasten. In de zeventiende minuut bezweek Dadds opnieuw voor een zeer hard schot van Kruize, dié een goede pass van Van der Valk had ontvangen. De 30-achterstand ontmoedigde de bezoekers geenszins. Zij forceerden enige aanvallen, waarvan de laatste in een straf- corner eindigde. Keeper Gouka stopte het Met een fikse nederlaag van 70 (rust stand 50) hebben de Bloemendaalse da mes Zondag hun hockeytegenstandsters uit Groningen naar huis gestuurd. BDHC had niet veel moeite met de Noordelijke dames. Een voor dameshockey ongekende grote menigte belangstellenden had zich langs de lijnen opgesteld en heeft er zich van kunnen- overtuigen dat het Bloemendaalse dameshockey nog altijd superieur is. Nadat het eindsignaal had geklonken, volgde de huldiging. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, die de gehele wedstrijd had bijgewoond, trad als eerste naar voren om het kampi oenselftal de gelukwensen van het ge meentebestuur over te brengen. Daarna overhandigde mejuffrouw S. K. de Josselin de Jong de wisselbeker aan de aanvoerd- ster van het ongetwijfeld sterkste dames elftal van Nederland. De aanvoerdster van Groningen bood een bouquet seringen aan. De voorzitster van BDHC, mejuffrouw N. Roos had voor de speelster een lepeltje met het wapen van Bloemendaal meegebracht. De heer W. Jongejan feliciteerde namens de heren-hockeyers en deed de toezegging dat er voor de wimpel van BDHC een aparte vlaggéstok zou worden gemaakt. strakke schot van midvoor D. F. C. Thomas echter uitstekend. Nog éénmaal moest deze fenomenale keeper, die vermoedelijk zijn ploeg voor een zestal doelpunten heeft behoed, het onderspit delven. Dat was twee minuten voor het einde. Boerstra had juist met een gebroken neusbeentje het veld moeten rui men. Spil Loggere, die de voorhoede kwam completeren, joeg onweerstaanbaar de strafcirkel binnen en sneed de bal langs de hoofdschuddende Dadds. Wales had met 40 verloren, maar zijn schuld was het niet. ADVERTENTIE A. BOTTELIER - AERDENH0UT Zandvoortsal. 150-Tel. 28113 Schaken In het West-Europees zóne-tournooi te Bad-Pyrmont won onze landgenoot Prins in de tweede ronde van Gligoric en verloor Donner van Grob. In de derde ronde speelde Prins remise met Golombek en won Donner van Aitken. De afagebroken partij uit de eerste ronde tussen Bogoljubow en Prins eindigde in remise. Kramer won van de Moura in de tweede ronde. Zijn partij tegen Paoli werd afgebroken. De Leeuwardenaar heeft de beste kansen. Unzicker heeft thans de leiding, doordat hij geen enkel punt verspeelde. Prins, Ait ken en Bogoljubow boekten tot dusver elk twee punten. De negentiende partij om het wereld kampioenschap schaken tussen Botwinnik en Bronstein was afgebroken in een moei lijk te beoordelen stelling. Na de hervatting slaagde Botwinnik er in een gevaarlijke vrijpion te verkrijgen op de damevleugel. Eronstein vond de juiste verdediging niet en moest na zestig zetten de vlag strijken. Ook de twintigste partij van de twee kamp, waarin Bronstein wit had, werd ge kenmerkt door sterk positiespel aan weers kanten, dat tot een spannende strijd leidde. Bij het afbreken stond Bronstein iets beter. Bijna 1500 personen hebben deelgenomen aan de jaarlijkse* bloembollentochten die al twintig jaar worden uitgeschreven door de wandelsportvereniging „Jan Passtoors De organisatie was perfect en het parcours was met zorg uitgezocht. De wandelaars hadden daar dan ook niets dan lof voor. Er namen ongeveer vijftig groepen aan de tocht deel. De uitslag luidt: Zaterdag: Militaire groepen: eerste prijs A.A.T. Haarlem, tweede prijs Marinever- eniging T.O.K.M. te Amsterdam. Politie- groepen: eerste prijs Bewakingsgroep Hoogovens te IJmuiden; tweede Reserve Politie Haarlem; derde Zaanse Politie te Zaandam. Burgergroepen: eerste Favorita A te Kampen; tweede Favorita B ook te Kam pen; derde S.S.S. te Woerden. Zondag: Alleen burgergroepen: Hiervoor waren beschikbaar gesteld 3 eerste, 3 twee de en 3 derde prijzen, als volgt verdeeld: I. Wageningse Vierdaagse, Wageningen; Em-Be-E, Breda; Trekvogels, Apeldoorn. 2. Batco, Amsterdam; „De Ruyter", Am sterdam, D.W.S., Amsterdam. 3. W.I.K., Laren; Irene, Apeldoorn en Beatrix, Buren. Cricket Onder zeer grote belangstelling had Za terdag te Amsterdam onder voorzitterschap van mr. H. van Manen de jaarlijkse alge mene vergadering van de Nederlandse Cricketbond plaats. Op voorstel van H.C.C. werd het bestuur bij acclamatie herkozen. In de plaats van de heer D. Kapelle, die als penningmeester aftrad werd de heer II. Scheepstra benoemd. De heer Kapelle kreeg onder langdurig applaus het erelid maatschap van de bond aangeboden. Als nieuwe verenigingen traden toe: de Brussels British Sports Club en de Ant werp C.C. Deze werden in een Zuidelijk competitie-verband ingedeeld. Concordia uit Delft zal zich te zijner tijd eveneens aansluiten. Dit seizoen neemt een record aantal elftallen (73) aan de competities deel. Een twee-daagse competitiewedstrijd zal voortaan ten minste 10 uur en ten hoogste 13 uur kunnen duren. Er wordt dit jaar geen technische dag gehouden. Dr. Max Jansen overhandigde mr. H. van Manen bij diens bedanken als aanvoerder van het Nederlands elftal, namens allen die onder zijn leiding gespeeld hebben, een fraai herinnerings-album. De competitie-indeling luidt als volgt: Eerste klasse A.: A.C.C., Haarlem, H.C.C. 1, H.C.C. 2., Hermes-DVS, Rood en Wit en V.O.C. Eerste klasse B.: Excelsior, H.B.S., Kam pong, P.W., Quick (Nijmegen), Sparta, V.R.A. en V.V.V. Tweede klasse B.: Ajax (Amsterdam), C.V.H.W., L.C.C., Meikevers, Kampong 2, Rood en Wit 2. Tweede klasse D.: Cric, S.C.H.S., U.V.V., Haarlem 2, A.C.C. 3, R. en W. 3. Tennis De eindstrijd van het heren-enkelspel bij de internationale kampioenschappen van Parijs werd gewonnen door de Egyptenaar Drobny, die de Amerikaan Dick Savitt sloeg met 61, 63, 7—5. De finale van het da mes-dubbelspel liep uit op een Amerikaanse overwinning. Shirley Fry en Doris Hart toonden zich met 63, 64 de meerderen van Nelly Adamson en Anne Marie Seghers (Frankrijk). Korfbal Oosterkwartier speelde gelijk De te elfder ure ingelaste wedstrijd Oos terkwartier I tegen het reeds naar de eerste klasse gepromoveerde D.E.D. I leverde de Haarlemmers een verdienstelijk gelijk spel op. (3-3). Kampioenschap van Nederland: V. K. C.— Westerkwartier 3—7. Eerste klasse. Rohda—Luto 5—3. S. V. K.— K. Z. 7—5. Reserve eerste klasse: K. Z. 2Wester kwartier 2, 24 (Westerkw. 2 kampioen), TE HELSINKI ZIJN WORSTELWED STRIJDEN gehouden om het wereldkam pioenschap vrije stijl. Zes van de acht titels gingen naar Turkije, de resterende twee naar Zweden. ADVERTENTIE MAAKT U ZELF UW LAMPEKAP Wij hebben voor U karkassen, zijde, koord, garnering, losse pendels, glasplaten enz. KELLER Spaarnwouderstr. 13 hk Wijdesteeg - Tel. 15778 Te Aerdenhout is dezer dagen in de leef tijd.van 73 jaar overleden mr. A. A. Diemer Kool, een vroeger zeer bekende sportfiguur, die Nederland in internationale wedstrijden in vijf takken van sport heeft vertegen woordigd. Hij speelde voetbal, hockey, bandy, golf en cricket en omstreeks de eeuwwisseling is hij de beste battsman van de oude Haarlemse cricketclub Rood en Wit geweest. Ook heeft hij enige jaren ais keeper in HFC gespeeld. Mr. Diemer Kool was mede-oprichter van de Koninklijke Nederlandse Hockey- bond, bestuurslid van de Nederlandse Cricketbond en secretaris van de Kenne- mer Golf- en Country Club. De begrafenis heeft te Heemstede plaats gehad. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels) 18) Ket zal niet wéér gebeuren!, voegde hij er net een gemeen lachje aan toe. Intussen is het kwaad geschied. Mare is met hierheen gekomen om gezondheids redenen. Hij moet definitieve inlichtingen gehad hebben. r~ °at kan niet veel geweest zijn. Mis schien was hem alleen de naam Tolesford "Ckend. Als hij tijd genoeg had gehad om rond te neuzen, dan zou hij waarschijnlijk wel achter verschillende dingen gekomen zun. Het was werkelijk een bijzonder ge- luk dat ik hem toevallig herkende. Ja, dat was het. Heb je iets op hem gevonden, geen aantekeningen of opdrach ten of iets dergelijks? Alleen zijn officiële legitimatiekaart, d|e ik heb meegebracht. Ik dacht zo, dat die een aardig souvenir zou zijn. Er bestaat natuurlijk het gevaar, dat "U al iets te weten was gekomen en had doorgegeven, voordat jij de kans kreeg zlJn mond te snoeren. Dat is niet waarschijnlijk. Ik weet wel het een en ander omtrent de grote inspecteur Mare. Het was iemand, die liefst op zijn eentjes werkte en om die reden werd hij ongetwijfeld ook uitgezocht voor deze opdracht. Begrijpt u, onze vrienden in Parijs kunnen geen schandaal riskeren. Bij het minste of geringste gerucht over wat er gebeurt, zou de regering er aan gaan. Laten we dan maar het beste hopen. Het zou Wel allermiserabelst zijn, als we zouden moeten uitscheiden, nu alles juist zo goed loopt. We zouden nooit weer een dergelijke betrekkelijk veilige en gemak kelijke opzet kunnen maken. Dat is waar, beaamde Murray, terwijl hij opnieuw op weinig aangename wijze glimlachte. Maar daarom behoefde meneer Mare niet in het water te vallen. Jij en Felgate hebben dat zaakje bij zonder handig opgeknapt, dat moet ik toegeven. Ik vertrouw, dat we er op aan kunnen, dat hij zijn mond houdt. Felgate is wel stom, maar hij is geen dwaas. Hij begrijpt wat een onbedacht zaam woord kan betekenen en hij verlangt heus niet naar de strop om zijn nek. Ik zou me prettiger voelen, als ik nét zo zeker kon zijn omtrent Clifford. Clifford! Er kwam een laatdunkend lachje om Maxwell's gezicht. Er is werke lijk geen reden zich over hem bezorgd te maken. Hij is onbetrouwbaar, dat geef ik toe, maar hij is mij nog over de zeshonderd kpond schuldig en hij heeft heus wel ge zond verstand genoeg, om te weten wie hij tot vriend moet houden. Hij hield even op. Wat vind je echter van die knaap, die het lijk vond, die meneer Wentworth?, vroeg hij dan. Te oordelen naar de wijze waarop hij zijn verklaring aflegde, schijnt hij goed bij te zijn. Bestaat er een moge lijkheid, dat hij nog moeilijkheden in To lesford zal maken? Hij is zeker iemand, die we in de gaten moeten houden, antwoordde Murray met een knikje. Hij schijnt goede vrienden te zijn met dat meisje Barton, misschien is hij wel haar geliefde. Clifford heeft me verteld, dat zij hem mee naar kantoor heeft genomen. Ook naar de drukkerij? O nee, alleen naar haar eigen werk kamer, die zij deelt met de oude Sheridan. Toch vind ik het niet prettig. Hij schijnt nieuwsgierig van aard te zijn en zoals je al opmerkte, weet hij zijn ogen en hersens te gebruiken. Ik heb Felgate gezegd hem in te gaten te houden. Bij het minste of geringste teken dat hij moeilijkheden zou geven, moeten we daar iets op verzinnen. Maxwell keek op de klok. Ik heb een afspraak om zeven uur en moet er dadelijk vandoor. Ga jij terug naar Melchester? Na genoten te hebben van je uitste kende keuken ga ik inderdaad terug. Murray nam een laatste trekje van zijn sigaret, doofde deze in een asbak. Nu we het over dat restaurant van jou hebben, schiet me opeens iets te bin nen. De laatste keer, dat ik er at, zat daar door een ongelukkig toeval ook een zeker heer te eten, die ik liever niet ontmoet. Zijn naam is Graham, Nigel Graham. Die naam gebruikte hij echter niet, de laatste keer dat ik hem ontmoette. Dat was in Marseille in 1943, waar hij samenwerkte met de Maquis. Nigel Graham! Maxwell liet even een fluitend geluid horen. Ik herinner me hem! Hij zat te eten met een zekere Fairfax, die op Binnenlandse Zaken werkt. Om je de waarheid te zeggen, ben ik naar hun tafel tje toegegaan en heb met hen gesproken. Werkelijk? Dat is zeer interessant. Hij was dus een Geheime Dienstman? Een van de beste mensen, die ze ooit Frankrijk binnengesmokkeld hebben. Mur ray blies een denkbeeldig stofje van zijn mouw. Wat voert hij tegenwoordig uit? Is hij nog in regeringsdienst? 'Volgens hetgeen Fairfax mij mee deelde, is hij thans een groot man aan de universiteit van Cambridge. Hij was een dagje in Londen om naar de cricketmatch te kijken. Geloof je, dat hij je herkend heeft? Dat zou ik niet kunnen zeggen. Ik zag hem in de richting van mijn tafel kijken, maar hij is niet iemand, die iets zou laten merken. Het is een merkwaardig toeval, dat hij juist die avond daar aanwezig was. Ik geloof niet dat er veel kans is, dat hij weer binnen zal komen vallen, maar je kunt nooit weten. Daarom is het misschien beter, dat je elders gaat dineren. Dat kan zijn, maar het is zeker niet zo aangenaam. Waar krijg ik zulk behoor- lijk voedsel als in de Dragon Fly? De Engelse restaurants zijn meestal verschrik kelijk. Ik heb soms het gevoel, dat als ik niet naar Parijs terug ga, ik om zal komen door gebrek aan goed klaargemaakt voed sel. Toch lijkt het me te verkiezen boven een mes tussen je ribben. Voor het eerst lachte Murray nu luid keels. Inderdaad moet daarmee rekenig worden gehouden, gaf hij toe. Michael Fairfax maakte de laatste enve loppen van een groot aantal brieven, die aan de minister van Binnenlandse Zaken persoonlijk waren gericht, open en keek snel de inhoud door. Daarna liet hij met een verveeld gebaar de vele papleren in de prullemand glijden. Hij onderdrukte een geeuw en leunde achterover in zijn stoel, terwijl hij een sigaret aanstak. Juist toen hij dit had gedaan, verbrak een zoem- geluid de stilte. Met een zucht stond hij op en met tegenzin zijn voornemen om rustig een sigaretje te roken opgevend, ging hij naar de deur welke toegang gaf tot het aangrenzende vertrek. Toen hij deze opende, klonk het diepe geluid van de klokslag van de Big •Ben door het open raam hem tegemoet. De enige, die in het grote, goed gemeu bileerde vertrek aanwezig was, was een intelligent-uitziende man van middelbare leeftijd, die aan een enorme schrijftafel zat en klaarblijkelijk diep in gedachten was verzonken. Toen Fairfax op hem toeliep, keek hij op en er was een vriendelijke glimlach op zijn gezicht, toen hy zijn stoel achteruitschoof en op stond. Heb je vanmorgen iets bijzonder te doen? Nee. Dan zou ik graag zien, dat je hier aanwezig was tijdens een onderhoud, dat ik met een zekere monsieur Leselle heb, die gevraagd heeft mij te mogen spreken. Hij kan ieder ogenblik hier zijn. Fairfax knikte. Hebt u er enig idee van, wat deze man wil? Niet het minste. Sir William nam een brief op, die op het vloeiblad voor hem lag. Alles waar ik op af moet gaan, is dit briefje van de oude Dubois, die schrijft dat Leselle werkt volgens directe instructies van de premier en dat hij buitengewoon dankbaar zal zijn als ik hem persoonlijk zou willen ontvangen. Zo iets kan ik moei lijk weigeren. Het lykt me een strikt vertrouwelijke kwestie, merkte Fairfax op. Zal hij het niet onaangenaam vinden dat ik er bij ben? Daar kan ik dan niets aan doen. Hoe „geheimer" een zaak is, hoe meer ik er op gesteld ben, dat iemand tijdens een be spreking naast mij aanwezig is. Bovendien heb je een uitstekend geheugen en (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3