Haarlem was vroeg uit de veren c°mple,x n,euwe huizen om Koninginnedag te vieren Groentjes VADER THUIS" Kort en Bondig Hamoline MAANDAG 30 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT officieel geopend Vier duizend schoolkinderen zongen op de Grote Markt Belgische muzikanten droegen een steentje in de feestvreugde bjj Cem. Avondschool voor Handelsonderwijs Kinderbeschermers vergaderden in Haarlem Herbegrafenis C. L. J. van Lent Wim Kan speelt spoortje „De Sneeuwkoningin" in het Ramplaankwartier Vanavond gratis concert Bloemendaal O. de Vries onderscheiden Haarïems Trio speelde een zeldzaam werk van Brahms SCHEEPVAART GASREPARATIE HiLARiUS - FOTO - KINO N.V. „DE STEENWERF STADSSCHOUWBURG Dames Herenkleding naar maat Haarlem is vanmorgen met tromgeroffel en trompetgeschal uit de veren gehaald. De Sint Jorisband van de padvinders stond om klokke half acht naast de meis jesband van het Nederlands Padvindsters Gilde op de zonovergoten Grote Markt aangetreden om een klinkende réveille ten beste te geven. En daarmee was dan het bonte programma voor Koninginnedag in gezet. Op diverse punten in de stad hesen verkenners het rood-wit-blauw en van tal van huizen wapperde de driekeur al lang voordat de zon en de Haarlemmers op waren. De Haarlemse politiekapel deed overi gens voor de muzikale volgelingen van Lord Baden Pawell niet onder. Nauwelijks hadden deze spoorzoekers de Grote Markt ontruimd of daar kwamen de politieman nen hun steentje in de feestvreugde bij dragen. De in Haarlem gelegerde militairen maakten, vooraf gegaan de door drumband van het regiment Betuwe, uit de Koude- hornkazerne een mars door de bevlagde straten van de stad. na eerst op de Dreef voor de garnizoenscommandant en enige autoriteiten te hebben gedefileerd. De aubade Wat zou Koninginnedag zijn zonder de aubade van de jeugd op de Grote Mai'kt! Onze muziekrecensent Jos. de Klerk schrijft hierover: De feestvreugde die zich daar in een orde lijke, maar niet knellende of remmende organisatie spontaan ontplooit, heeft een aanstekelijke uitwerking, een verheffende en bij velen een ontroei-ende kracht. Wan neer zo heel het Haarlemse forum in een deinende zee van kinderhoofdjes, van oranje en driekleur herschapen is en de vrome hymne „Wilt heden nu treden" uit 5000 monden klinkt wordt als van ouds aan de Koninginnedag een treffende wij ding gegeven. 5000 monden zeg ik, maar 't zijn er beslist meer, want menig vol wassene uit het publiek wordt aangesto ken door de Oranje-vreugd van de kinde ren en paart zijn stem met het machtige jeugdkoor. Het was zoals altijd; en toch klonk het als nieuw in zijn hartelijke overgave. De heer L. J. van Mechelen dirigeerde de uitvoering en als van ouds zorgde Harmo nie-Crescendo voor de begeleiding. Beter dan ooit te voren slaagde de diri gent er in een stevige eenheid in de massazang te bereiken, dank zij het ge- hruik van luidsprekers, maar niet minder dank zij de bewerking der liederen, die het rythme in een voorspel duidelijk mar keerden, en vooral ook dank zij een cor recte maatslag. Prachtig klonk het „O "Nederland, let op uw zaak", bijzonder pittig het stapliedje „Jongens, meisjes opgestaan"; opgewekt en zeer maatvast het „Gangspildeuntje" van Viotta. En toen het „Lenteliedje" ge zongen werd, leek het of er 5000 merels op de Grote Markt neergestreken waren, die, aangestoken door hét Oranjezonnetje, een jubelend üuitconcerfc aanhieven. Hollands Vlag en het Wilhelmus brach ten ons weer geheel in de Oranjestemming. Een reuze-hoera steeg op, toen de heer Van Mechelen op het bordes van 't stad huis door burgemeester Cremers met een grote krans gehuldigd werd. Onder de pittige klanken van het oude Patriottenliedje begon op ordelijke wijze de afmars. Zaterdagavond was het al feest Op verscheidene plaatsen is de viering van Koninginnedag Zaterdagavond inge zet met de opening van een uitgebreid Lunapark, waar men in bonte verscheiden heid alle vermakelijkheden kan aantref fen die nu eenmaal op een goed geoutil leerde kermis thuis horen. In Haarlem- Noord was nog voor enige attracties ge zorgd die tot doel hadden het publiek niet alleen in de goede stemming, maar ook in extase te brengen. Waar de verrichtingen van het wonderpaard Koko slechts af en toe op de lachspieren van het talrijke pu bliek vermochten te werken, dwongen de halsbrekende toeren van de Vier Kentons de saamgestroomde menigte respect af. Daar was dan allereerst mejuffrouw Ken- ton die er blijkbaar geen been in zag om de wereld van een andere kant te bekij ken. Alsof er geen vuiltje aan de donkere hemel te bespeuren viel klauterde zij langs een hoge mast naar boven om aan de top daarvan beurtelings zittend op en hangend aan een rekstok de wetten van de zwaar tekracht te gaan tarten. Haar verrichtin gen prikkelden blijkbaar de eerzucht van een drietal heren, die de lieftallige jonge dame spoorslag naklommen, om haar ver volgens het leven in de open lucht nog wat moeilijker te maken. Onder het mo notone geraas van een „steile wand" die een straat verderop goede zaken deed, koppelden zij hun volle gewichten, via een rekstok, aan het katachtige lichaam van de charmante acrobate. Om een en ander nog ingewikkelder te maken wrongen zij hun lenige lijven ten slotte in een Chinees vraagteken. Het resultaat daarvan zullen de meeste toeschouwers niet kunnen be schrijven. Men had het over het algemeen namelijk te druk met het stamelen van bewonderingsuitingen en het afwenden van het hoofd. Er was dan ook ongetwij feld een fikse moed voor nodig om dit alles zonder blikken, blozen of hartklop pingen te aanschouwen. Hoe dit alles overigens ook moge zijn, de vier Kentons HAARLEM EN OMGEVING Op 13 Mei zal het echtpaar J. W. van Os Antheunissen, Haamstedelaan 9, Heem stede, zijn diamanten huwelijksfeest vieren. Tot substituut-griffier bij de arrondis sementsrechtbank te Haarlem is benoemd rnr. A. Vogelaar, griffier van de tuchtrechter voor de prijzen in het arrondissement Haarlem. Mej. L. Tibboel, Gouwstraat 64, zal Dinsdag 1 Mei de dag herdenken dat zij voor 35 jaar in dienst trad als dienstbode bij de familie Martin in de Schagchelstraat. Er wordt een orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem gegeven op Dinsdag 1 Mei 1951 's avonds van 8—9 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Ayre, J. Clarke; 2. Concerto F gr. t. (cuckoo and nightingale), Adagio, Allegro, Allegretto con moto, Fuga: Allegro mode rato. G. F. Handel; 3. Pastorale, J. S. Bach; 4. Chant de May, J. Jongen; 5. Choral III, C. Fran'ck. hebben bewezen acrobaten van formaat te zijn. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den in het leven van een acrobaat fac toren van belang zullen de Kentons tij dens de feestdagen nóg enige malen de bewondering van de Haarlemmers pro beren af te dwingen. In Heemstede Onder een stralend zonnetje marcheer den vanmorgen al vroeg vele honderden kinderen naar het Raadhuisplein waar het jeugdappèl plaats had. De Verkennersband „St. Joris" uit Haarlem en de R.K. Har monie „St. Michaël" verleenden mede werking. Na de opstelling werd de vlag gehesen, waarna het eerste couplet van het Vlagge- lied werd gezongen. Vervolgens hield de burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van Rappard een toespraak, waarin hij wees op de betekenis van deze dag en ook herin nerde aan de Bevrijdingsdag in 1945. Een driewerf „Lang Leve de Koningin" dat enthousiast werd aangeheven was het slot van de toespraak. Daarna werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Onder leiding van Hopman H. Bakker werd vervolgens voor de burgemeester gedefi leerd. Alhoewel de kans op regen op het ogen blik niet groot is, verzoekt de Commissie Koninginnedag mede te delen, dat de voor stelling van het Ballet der Lage landen hedenavond in het Sportpark niet doorgaat als het om 8 uur regent. Er zal dan een andere datum worden vastgesteld. In de gemeente Bloemendaal In Overveen trokken de leerlingen van de verschillende lagere scholen naar het Raadhuis, waar zij onder leiding van de heer J. A. A. van Overbeek een zanghulde brachten die werd aangehoord door bruge- meester jhr. mr. C. J. A. den Tex, die ver gezeld was van zijn echtgenote en een van zijn dochters. Ne afloop van de aubade sprak de burgemeester een kort dankwoord en bracht een driewerf hoera op de Konin gin uit. Met de band van de meisjes van het N.P.G. voorop begaven de kinderen zich naar het spordterrein aan de Vrijburghlaan, waar cursisten van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders de kinde ren met spelen bezig hielden en ook zelf enige demonstraties uitvoerden. Intussen hadden de kleuters zich om 10 uur met versierde fietsjes, autopeds, kinder wagentjes e.d. op het Joan Mauritsplein verzameld en maakten een korte rondgang door een deel van Overveen. In Aerdenhout .waren de leerlingen van de scholen tezamen gekomen op het feest terrein aan de Vondellaan, waar zij zich van tien tot twaalf uur met kinderspelen vermaakten. Om half tien hadden de leerlingen van de scholen in Bloemendaal zich bii het schoolgebouw aan de Vijverweg verza meld. Met een heraut te paard voorop en met medewerking van het fanfarecorps „Sursum"' gingen de kinderen naar het sportterrein aan de Donkerelaan. Na aankomst van de ruim duizend kin deren, hield de burgemeester een toe spraak. Op zijn verzoek werd door de kin deren het Wilhelmus gezongen. De voornaamste gebeurtenissen van de verdere feestviering in Bloemendaal-Over- veen-Aerdenhout voor vandaag is in de eerste plaats de ballonopstijging heden middag om 4 uur van het terrein aan de Brederodelaan. In Overveen is vanavond het traditio nele bal-champêtre op het dorpsplein en de ingezetenen van Aei'denhout kunnen om half tien een vuurwerk aanschouwen op het terrein aan de Catslaan. Uitreiking van diploma's In tegenwoordigheid van de heer J. H. Steinkamp, directeur van het Gemeente lijk Energiebedrijf, als gedelegeerde van het gemeentebestuur, had de uitreiking plaats van het einddiploma der gemeente lijke avondschool voor Nijverheidsonder wijs. Deze avond, die voor de leerlingen de bekroning betekende voor vier jaren regelmatig avondschool-bezoek, werd bij gewoond door de ouders der leerlingen. De heer Steinkamp wenste de 78 ge slaagden geluk. Iemand, wiens taak het is leiding te geven aan een technisch bedrijf, weet hoe belangrijk het is, dat wij een aantal beginnende vaklieden, geschoold door directeur en leraren, gewonnen heb ben. De toekomst is aan de jeugd en het is daarom zo belangrijk, dat deze jongens na de lagere school of arbeid in een fa- bi-iek behoefte gevoeld hebben om enige jaren technisch onderwijs te volgen. Vol gens het Centraal Bureau voor de Statis tiek waren er in ons land 282 avondscho len voor Nijvei'heidsondei'wijs met een totaal aantal leerlingen van 57.500. Deze school biedt de juist aangepaste theox-e- tische aanvulling van hetgeen de jongens overdag in de practijk leren. De heer Steinkamp raadde de jongens aan niet op dit punt te blijven stilstaan, maar verder te studeren. Dit biedt grote voordelen, niet uitsluitend op financiëeel gebied. Iemand die dieper doordringt, kx'ijgt veel meer voldoening en bevrediging in het dagelijks werk en dit is bevox-derlijk voor de arbeidsvreugde. De industrialisatie zou niet mogelijk zijn zonder een groot aantal goecl ge schoolde vaklieden. Er is thans nog een groot tekort aan vaklieden met een helde re kop, merkte de heer Steinkamp onder meer nog op. Hierna nam de directeur der school, de heer J. G. Rijkeboer, het woord. Hij bracht in herinnering dat de school reeds sedert 1822 bestaat. In die tijd hebben vele leex-lingen het diploma behaald. Spre ker noemde enige bekende namen, zoals Figee, Beynes, ten Boom en toonde hier mede aan, dat het behalen van het eind diploma der school niet betekende dat hiermede het einddoel bereikt was. Hierna vertolkte een tweetal leerlingen de dank der geslaagden. In totaal werden 78 diploma's uitge reikt, verdeeld als volgt: 50 metaalbe werkers, 9 electx-iciens, 10 bouwkundigen, 9 diverse beroepen (graveurs, loodgieters, reclame tekenaars enz.). Grote dag voor „Volkshuisvesting' Zaterdagmiddag werd bij de Vondelweg in Haarlem-Noord het vijfde complex nieuwe woningen van de Coöperatieve Woningbouwvereniging „Volkshuisves ting" officiëel overgenomen. Het betx-eft hier 39 duplexwoningen en 36 eengezins woningen, die werden oxxtwoi'pen door de Bloemendaalse architect H. W. vaxx Kem pen en waarvan de bouw is uitgevoerd door het bouwbedrijf M. Ebbink. In al deze huizen zijn de bovenste verdiepingen met een zolder of vliering verbonden door eerx speciale beweegbare trapconstructie, de zogenaamde Vliezo-trap, die men bij het openen van een luik in de zoldering op eenvoudige wijze kan uitschuiven cix bij het sluiten van het luik weer heel handig kan doen verdwijnen. De eenge zinswoningen zijn alle van douchecellen en keldexkasten voox'zien. De duplex woningen hebben een douche-cel op de eerste vex'dieping, die voorlopig als keu ken is ingericht. Vele genodigden werden door de woningbouwvex-eniging ixx de ge legenheid gesteld om het intérieur der ge reedgekomen eix inmiddels reeds iix ge bruik genoxxien huizep te bezichtigen. Zij kwamen eerst bijeen in hotel „Het Bol- werk" exx werden vandaag per bus naar de Vondelweg gebracht. De straten, waar aan het complex is gebouwd, waren door de nieuwe bewoners feestelijk met vlag gen getooid exx een luidsprekerauto re- layeerde allerlei opgewekte plaatjes. In eeix grote kring verzamelden zich vele van de 114 gezinnen, die in deze nieuwe serie woningen eexx tehuis hebben gevonden, rondom de voorzitter van „Volkshuisves ting", de heer J. L. van Ees, die een korte toespraak hield en daarin als zijn indruk te kennen gaf, dat de ovex-heid thans alle zeilen bijzet om de woningnood zo spoedig mogelijk op te heffen. „Er wordt in het bijzonder op het platteland wel eens sma lend gesproken van confectie-woningen", zo zei hij, „maar van dit type duplex- en vrije woningen kan men toch zeker zeg gen, dat het voortreffelijk geslaagd is, zo wel wat de architectuur als wat het inté rieur aangaat". Wethouder W. F. Happé wenste namens het gemeentebestuur de nieuwe bewonex's geluk niet alleen met hun huisvesting, maar tevens met het actieve bestuur van hun bouwvereniging. Daarna werd een rondgang door de hui zen gemaakt, waarbij het heldere en doel matig ingedeelde .intérieur velen opviel. Zonder dat de bewoners ervan op de hoogte waren gesteld, heeft een deskundi ge jury in de afgelopen dagen een oordeel geveld over de tuintjes voor de nieuwe huizen inzoverre deze al waren aan gelegd. De ware liefhebbers van tuinieren die op deze wijze werden ontdekt, zijn met drie prijzen beloond. De eerste is toe gekend aan de bewoners van het perceel Dullaertstx-aat 10. Het bestuur van „Volks huisvesting" kreeg nog een spontaarx ge organiseerde bloemenhulde van zijn nieu we huurders en was daarna nog enige tijd in hótel „Het Bolwerk" bijeen. De Nedex-lands Hervormde Vereniging Kinderzox-g Nooi'dholland hield Zaterdag middag in ééxx" der zalen van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt, haar eer ste jaax'vex~gadex'ing sinds de fusie met de veraxiging Mirjam, welk samengaan als gevolg van grote financiële lasten van bei de organisaties, noodzakelijk was gewor den. In zijn openingswoord kon de voor zitter, de heer H. van de Bunt, een optimis tisch geluid laten horen. De heer Van de Bunt merkte op dat ex- tot nog toe te weinig aandacht is besteed aan de verzox-ging van debiele kinderen en zei van mening te zijn dat hiex-in zo spoe dig mogelijk vex-andering moet worden ge- bx-acht. Er is reeds contact opgenomen met het Oranje-Weeshuis te Huizen, om te komen tot het inx-ichten van dit tehuis voor een groep geestelijk misdeelde kinderen. Naar men verwacht zal dit contact' nog dit jaar resulteren in de definitieve inge bruikneming van het Oranje-Weeshuis voor dit doel. Voorts deelde de voox-zitter mee dat getx-acht zal woi-den de kinderen, die voor opname in een van de tehuizen van de vereniging in aanmerking komen, te la ten testen door het Eerste Nederlands Her vormde opvoedkundig Bureau te Amster dam. De secretaris, ds. G. W. van Deth, con stateerde dat de taak van de vereniging na de fusie met Mix-jam aanzienlijk was vei-zwaaid: Er staan thans 400 kinderen onder de hoege van Kinderzorg Uit het jaai-vex-slag van de penningmees ter, de heer J. C. Stuax-t bleek, dat er wel iswaar geen daadwerkelijk te kort, maar wel een begrotingstekort van 25.000 be stond. Hoewel in 1950 40.000 meer aan subsidies was ontvangen dan in vooraf gaande jaren, gingen de financiën er over het geheel niet op vooruit. Zulks vooral als gevolg van de stijging der verpleegkosten. Teneinde het begrotingstekox-t te kunnen opvangen hebben de classes van de Neder lands Hervormde Kerk in enige grote ge meenten besloten ieder 10.000 te storten. Een voorstel van het bestuur om de zetel Haax-lem van de vex-eniging over te plaatsen naar Amsterdam, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De bestuursverkiezing bracht geen nieu we gezichten achter de groene tafel. Periodiek aftredend waren mevrouw L. L. Verhoeve-Biex-ens de Haan, dr. R. Vedder, en de heren A. Ph. Romeijn en H. van de Bunt. Zij werden bij acclamatie herkozen. Jonkvrouwe H. M. baronesse Mackay hield hierna een interessante inleiding Op de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen lung Zaterdagmiddag cle vlag halfstok. Velen waren daar gekomen om bij de herbegrafenis van de in Juni 1942 fn Duitsland overleden Heemstedenaar C. L. J. van Lent, een illegale werker, de laatste eer te bewijzen. Onder hen bevonden ziclx de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappai'd, de corpschef van politie A. Bc-rentsen, mr. B. W Stomps na mens de Vereniging van Ex-politieke ge vangenen, deputaties van de vereniging van Oud-illegale Weikers te Bloemendaal en de ex-illegaliteit van Heemstede. Er waren veel bloemen, waaronder van het ge meentebestuur van Heemstede Kapelaan van Noort van de kerk aan het Valkenburgei'piein verrichtte de absoute. De vader van do overledene dankte al degenen die naar de Erebegraafplaats waren gekomen, voor hun medeleven en richtte zich speciaal tot de heer Berentsen. die zich zoveel moeite had gei roost om deze herbegrafenis mogelijk te maken. Wie vanavond de Haarlemse Schouwbui-g betreedt zal deze tempel der cultuur ver- ahdei'd vinden in een stationsemplacement met een compleet seinhuis op het toneel, de tijdelijke halte van de A.B.C.-expres, een der laatste van de langdurige rondreis door ons land, die in September te 's-Gra- venhage begon. Het progx-ammablad ver toont duidelijke tekenen van ovex-eenstem- ming met het bekende spoox-boekje, met dit verschil dat er ook treinen ixx staan vermeld die stoppen op verzoek bij oxxder- gaande zon of alleen rijden in het laatste kwartier. Uit het voox-gaande is nu wel duidelijk gewordexx voor zover iemand dat xxog' niet wist dat het nieuwste idéé van Winx Kan er op berust de gehele avond de spoorwegen te laten spreken. Dit spoor tje spelen mag index-daad een bijzonder aardig idéé worden genoemd, ïxxaar de ge bondenheid heeft dit keer toch verplich tingen opgelegd, die de toeschouwer als een bezwaar gaat voelen, veel sterker dan bij de vorige gelegenheid, toeix de lesjes van 's levens leesplankjc werden behan deld. De meeste sketches zijn zelfs bepaald zwak. Ook de teksten van Dick Swidde (die voor Sonneveld zulk verdienstelijk werk levex-de) en vaxx A. Vix-uly bleveix net het beslissende tikje onder de maat. Maar de mensen konxen in de eerste plaats om Wim Kan te horen en diens met actualiteiten doorspekte praatvaria beaxxt- woordeix volkomen aan de hooggestemde verwachtixxgeix. Voox-al zijn spitsvondig ge babbel, op een manier alsof het allemaal improvisatie is, over de Hoekse en Kox-e- aanse twisten of over de kabinetsformatie, waarbij hij zo langs de neus weg de schex-pste opmex-kingen lanceert en kwasi- verheven begrippen op een genoegelijke wijze terecht ontluistert, maakt een bezoek dubbel en dwars de moeite waard. Eexx ander hoogtepunt van het programma is het realistische wooi'denduel in de zaal tussen twee wegwerkers (Wiixx Kan en Joop Vischer) waarbij het publiek op ver- ixxakelijke wijze betrokken wordt. Speciaal het verbolgen xxapruttelen is kostelijk. Coxry Vonk is op haar best als de leer ling-machinist. Haar reis van PiexTot naar Dromenland laat gemengde indrukken achter. Zij weet sfeer te wekken, maar de voox-dracht is zeker niet volmaakt. Johan Elsensohn, karakterspeler bij uitstek, krijgt in zo'n cabaret-px-ogramma zeker niet de kansen om zijn talenten uit te spelen. Wat hij doet is allemaal raak en verantwoord, maar ik ben toch blij dat hij de kleinkunst aan het einde van dit seizoen de rug toe keert om zich aan de Nederlandse Comedie te vex-binden. Pam I-Ienning onderscheidde zich met haar liedjes over de debutante. Het geheel is wel zo rijk aan goede vond sten dat mexx zich geen minuut verveelt. En ik ben nog steeds vervuld van bewon dering voor het feit dat Winx Kan er in geslaagd is een lied te vervaai'digen met Het voorschrift „Verboden te spuwen" in Italiaanse vex-taling als x-efrein. DAVID KONING Het is opvallend hoe de kinderopex-ette de laatste tijd in trek is. Alom wordexx ge- zelscixappeix gevox*md om deze toch zo heel moeilijke kunst te beoefenen. Zo heeft de buurtvereniging „Ramplaankwartier" met de küxderen van dit uiterst Westelijke stadsdeel ook een operette-ensemble ge vormd, dat Zondagmiddag en Zondagavoixd in gebouw „Domi" te Overveen de opex-ette „De Sneeuwkoningin" opvoerde. De operette maakt het de regie niet ge makkelijk, omdat de handeling te vaak stilstaat. Voox-al het tweede bedx-ijf leed hieroxxder en het steeds drukker woidende gebabbel vaxx de' talrijke kinderschaar-, die de zaal bevolkte, was als xxatuux-lijke x-eactie volkomen vex-klaax'baar. De plaatsing van de hoofdpex-sooxxtjes bleek xxiet steeds gun stig voor de verstaaixbaax-heiö. Zij stonden vaak te ver achterwaarts en spraken te veel afgewend van de toehoorders. Dat was jammer, vooral voor Gex'da en alle bloemen op de achtex-grond, waxxt zij ken den huix rollen over het algemeen opper best. De gebroeders Noox-den-, Westexx-, Zuiden- en Oostenwixxd troffexx het wat dit aaxxgaat beter. Wat deze woeste knapen beweerdexx, was duidelijk hoox-baax-. Blijk baar het resultaat van de goede opvoeding van hun moedex-, die even positief ixx haar uitspi-aak was. De kooi'zaxxg' bij een kindex-opex-ette kan in het algemeen niet in de schaduw staan van zelfstandige kindex-koorzang. Als de zang zuiver is mag men al blij zijn. In deze zin konden het bloemenkoor en het slot koor de meeste voldoening geven. P. ZWAANSWIJK. Vanavond om acht uur wordt in de Ge meentelijke Coxxcertzaal een gratis volks concert gegeven, eexx unieke gelegexxheid om een veelbelovend px-ogramma te beluis- tex-en. Marinus Adam zal hieraan met het Toonkunst-orkest meewerken exx Jac. F. Loory komt met „Zang en Vriexxdschap" voor het voetlicht. De Kamer-opera „Ca- marata" zal de komische operette „Bastien en Bastienne"'" uitvoeren. Als artisten tredexx op: Erna Spoorexx- berg, sopraan, Wiebe Drayer, tenor en Otto Couperus, bariton. Het geheel staat onder leiding van Marinus Adam. DE GYMNASTIEK IN DIENST VAN DE KANKERBESTRIJDING Nu allerwegen gelden worden ingezameld voor de kankerbestrijding, heeft het bestuur van de Kennemer Turnkring gemeend ook een bijdrage te moeten leveren. Tijdens de nationale gymnastiekwedstrijden die op Tweede Pinksterdag in het Openlucht theater te Bloemendaal worden gehouden (bij regen achtig weer in het Krelagehuis te Haarlem) zullen programma's worden aangeboden, waarvan de aanwezigen zelf de prijs mogen bepalen. De burgemeester van Bloexxxendaal zal Dinsdagmiddag om vier uur te zijixeix huize Potgieterweg 3, aan de heer O. de Vx-ies, adjudant van politie, de hem ver leende Koninklijke ondex-scheiding, de ex-emedaille in goud behorende bij de Oi-- de van Oranje Nassau, uitreiken. Daarna zal er tot zes uur eveneens ten huize van de burgemeester gelegenheid zijn de heer De Vries met deze onderscheiding geluk te wensen. Spreekuren B. en W. De burgemeester, jhr. mr, C. J. A. den Tex, heeft voor Vrijdag 4 Mei zijn spreek uur afgelast. De wethouder van Sociale Zaken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, kan 1 Mei geen spreek uur houden; de wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, niet op 5 en 12 Mei en de wethouder van Onderwijs en Personeelszaken mr. F. P. Th. Rohling niet op 4 Mei.- Zaterdagavond gaf „Haarlems Trio" (Jan Hoeben, Onne van de Klashorst en Fred Luyken) in het Jeugdhuis aan de Heren weg te Heemstede zijn laatste uitvoering van het seizoen. Medewerking werd ver- leend door de klarixxettist Ru Otto. Het kamermuziekgezelschap had plaats gexxo- xxxen bij de haard van het aardige zaaltje, wat mede de intieme sfeer hielp scheppen van het huiselijk musiceren. Er werd een zeer interessant programma uitgevoerd. Ru Otto vertolkte met de cel list Van de Klaslxorst en de pianist Fred Luyken het Trio opus 114 van Brahms, een werk dat men zelden of nooit in 't opexxbaar te horexx krijgt en dat nochtans in menig opzicht belaixgwekkend is. Het is een echte „Bralxms"; ernstig, donker ge kleurd (de coinponist wist uitstekend te px-ofiteren van de effecten van het klarinet- fimbx-e), xxu cn dan wat stroef, maar me nigmaal nobel van expressie en als geheel onderhoudend ixx zijn vei'scheidenheid van steixxmingen, want het stuk heeft ook klare momenten. Het is Brahms op z'n best; maax- dat ver onderstelt altijd nog muziek die achter gesloten deurexx ixx een ietwat duffe stu deerkamer gecomponeerd is. Wat daarna kwam, een Suite voor klari net, viool en piano van Milhaud, vormt xxxet Brahms wel het sterkste contrast dat men zich kan voorstellen. Milhaud zet deix- ren exx vexxsters wijd open, zijxx xxxuziek is eexx soort „plein-air-kunst". Deze coixxpo- nist vangt alles op wat hem uit de natuur en uit de volksgemeenschap komt aan waaien. Zijn muziek heeft daar daxx ook al de frisheid, de levenslustigheid, de natuux-- lijkheid en het spontane van, dat zelfs het heel gewone niet vex-snxaadt. Het is muziek van iemaixd die middexx tussen de mensexx staat, met hun simpele gevoelens, lxpn teexv hartigheid, hun opgewektheid en hun jolig heid. Er zit iets kwajongensachtigs in; nxaar al moet xxxen een paar banale trekjes voor lief nemen men fx-ist er van op. Ru Otto speelde in beide werken xxxees- tex-lijk zijn pax-tij exx veel lof vex-dienden tevens Onne van de Klashox-st, Jan Hoeben en Fred Luyken. Zowel bij Brahms als bij Milhaud was het saxxxenspel voortreffelijk te noemen. Tot slot speelde „Haarlem's Tx-io" opus 15 van Smetana, een heerlijk stuk roman tische muziek, waarixx de zixx voor het pit toreske, het spirituele, het ixxxxige en vriexx- delijke, het plechtige en zelfs het grootse, nxet sxxxaak en verrassende kundigheid tot uiting is gebracht. „Haax-lems Trio" wijdde er zijn beste krachten aan. Het was een waax-dige pres tatie tot besluit van het seizoen. JOS. DE KLERK. Aldabi, 27 v. Las Palmas 11. Rio dé Janeiro. Almkerk, 28 te Singapore verw. Ampenan, 27 v. Marang n. Soei-abaja. Amstelkerk, 27 v. Takoradi n. Monrovia. Amstelstad, 28 te Bombay verw. Arendskerk, 28 te Aden. Asturias, 27 360 m. W. Pulu Ni.as. Aalsdijk, 26 v. Galveston te Nèw Oi-leans. Agamemnon, 27 v. New York n. Curagao. Albireo, 28 te Montevideo. Alwaki, 27 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. AJphard, 27 te Montevideo. Arundo, 29 te A'dam i.pv. R'dam verw. Agatha, 27 v. Bukom n, Pladju. Algenib, 27 400 m. W.ZW. Azoren. Alkaid, 27 400 m. Z.ZW. Madeira. Andijk. 27 600 m. W.NW. Flores. Arkeldijk. pass. 27 Bremerhaven. Armilla, 27 v. Miri n. Singapore. Arundo, 27 150 m. W.ZW. Lands End. Atlantis, 27 te Port Said. Aagtedijk. 27 te Hamburg. Aalsum, 27 960 m. W.t.N. Flores. Arkeldijk, 28 te Hamburg. Ariadne, 28 v. Livorno te Genua. Aagtekerk, 29 te Suez. Abbedijk, 28 v Montevideo n. Paranagüa. Abbekerk, 29 v. Port Said n. GenUa. Akkrumdijk, 28 v. Suez. Alchiba, 29 v. Freetown n. Dakar. Alcyone. 28 v. Colombo te Alleppey. Alioth, 29 te Santos. Alnati, 29 te Santos. Aludra, 28 v. R'dam n. Santos. Amsteldijk, 2.9 te R'dam v. Galveston. Amstelpark, 1 Mei verw. Arendskerk. 28 v. Aden n. Singapore. Arnedijk, 28 v. R'dam n. New Orleans. Borneo, 26 v. Belawan n. Colombo. Bennekom, 23 v. Balboa te Guayaquil. Beverwijk, 28 v. Sagunto n. Nederland. Bonaire, pass. 28 Dover. Bali, 27 240 m. Z.ZO. Djeddah. Barendrceht, pass. 27 Ras al Hadd, Batoela, 27 te Lexala Boeroe. Bloemfontein, 27 375 m. NO. St. Helana. Bengkalis, 29 v. Aden n. Belawan. Bintang, 28 v. Houston te Beaumont. Biscaya, pass. 28 Sabang. Boschfontein, pass. 28 Kp. Palos n. Mai'seille. Boskoop, 29 te Maracaibo. Breda, 29 te Arira. Casablanca, 26 v. Aden n. Colombo. Cotida, 28 v. Trinidad te Paramaribo. Cirrus Weerschip, 28 te R'dam. Chama, 27 900 m. NO. Guadelope. Corilla, pass. 27 Lissabon. Coryda, 27 290 m. Z. Mauritius. Castor, pass. 27 Westpunt Haiti. Clavella, 28 v. Santiago te Curagao. Caltex Leiden, pass. 29 Kreta. Caltex The Hague, 28 v. Sidon n. R'dam. Caltex Pernis, pass. 28 Westpunt Kreta. Caltex Utrecht, 29 v. R'dam n. Sidon. Ceram, 29 v. Genua n. Port Said. Congostroom, 29 v. Freetown n. Monrovia. Delfland, 27 dwars Victoria. Delfshaven, 27 dwars Rio Grande. Drente, 27 v. Port Isabella n. Nasipit. Diemerdijlc, 26 te Seattle. Dalerdijk, 27 350 m. W.NW. Flores. Delft, 29 te Curagao. Dorsetshire, 29 te R'dam. Eemdijk, 25 v. Vera Cruz te Coatza Coalcos. Elmina, 29 te A'dam verw. Esso Den Haag, 27 360 m. W.NW. Fayal. Esso Rotterdam, 27 240 m. N.NO. Flores. Friesland, pass. 27 Beachyhead. Ena, 27 v. Curagao n. Maracaibo. Edam, 29 te Antwerpen. Gaasterkerk, 27 v. Kaapstad te Port Elisabeth. Gouwe, 27 dwars Dakar. Groote Beer, 28 v. Port Said. Garoet, 28 v. Port Said n. Genua. Gooiland, 28 dwars Bahia n. Las Palmas. Helicon, 28 v. New York n. Turks Island. Hecuba. 27 300 m. ZW. Fayal. Hera, 27 850 m. NO. Guadeloupe. Hestia, 27 1140 m. NO. Sombrero. Heelsum, pass. 28 Keywest. Heemskerk, 29 v. Brisbane n. Melbourne. Helder, 29 v. Point Fortin n. Laguaira. Hercules, "59 te R'dam n. Hydra, 29 v. Cristobal te Guayaquil. Ittersum, 29 v. Le Havre n. Duinkerken Joh. v. Oldenbarnevelt, 27 rede Fremantle. Jagersfontein, 28 v. Antwerpen. Kedoe, pass. 27 Ceylon. Kertosono, pass. 27 21 u. Malta. Kapuas, 27 300 m. N.NW. Djeddah. Karossa, 26 v. Djakarta n. Singapore. Kieldrecht, 29 te R'dam. Kota Baroe, 29 v. Bahrein n. Koeweit. Leerdam, 27 te New York. Loosdrecht, 27 v. Le Havre n. Antwerpen. Linge, pass. 28 Finisterre. Larenberg,, passi 27 Ouessant. Lcuvekerk, 27 nog te Khorramshar. Laagkerk, 28 v. Calcutta n. Chittagong. Laertes, 29 v. Semarang n. Soerabaja. Langkoeas, 29 v. Cheribon n. Djakarta. Lemsterkerk, pass. 29 Kp. St. Vincent. Lieve Vrouwekerk, 29 v. Genua n. Marseille, Lissekei-k, 29 te Marseille. Madoera, 29 IJmuiden verw. Malea, 27 bij Suez. Manoeran, 27 v. Saffi n. A'dam. Maas, 28 v. Houston te New Orleans. Maashaven, 28 v. R'dam n. Buenos Aires. Manoeran, 29 A'dam verw. Malvina, 27 480 m. NO. Tristan da Cunha. Metula, 27 dwars Recife. Musi, 27 rede Mcnado. Maaskerk, 29 v. Antwerpen n. Dover. Mariekerk, 30 te Cochin. Molcnkerk, 29 v. Port Said n. Genua. Modjokerto, 30 te R'dam v. Makassar. Noordwijk, 27 v. Melilla n. R'dam. Nieuw Amsterdam, 27 v. New York n. R'dam. New Australia. 29 IJmuiden verw. Nigcrstroom, 27 te Duala. Noordam, 27 250 m. ZO. Kp. Race. Nestor, 28 te Oran n. Alcxandrië. Overijsel, pass. 27 Gibraltar. Obei-on, 27 v. Turks Island n. New York. Orestes. 27 v. Montevideo n. Recife. Orion, 28 v. A'dam. Oranjestad, 27 240 m. Z.ZW. Fayal. Ondina (t), 28 v. R'dam n. Fowey. Oranje, 30 rede Belawan. Oranjefontein, 29 v. Durban te East London. Polyphemus, 25 te New York. Parkhaven, 29 te Delfzijl verw. Perna, 27 v. Fremantle n. Miri. Prins Willem III, 27 3000 m. W. Hebriden. Poelau Laut, 29 v. Antw. n. Southampton. Poseidon, 28 v. Laguaira n. Porto Cabello. Prins Alexander, pass. 29 Wight. Prins Joh. W. Friso, 29 v. Montreal te Quebec. Prins Maurits. 28 v. Bremen n. Hamburg. Prins Willem II, pass. 29 Fatherpoint. Raki, 27 v. Menado n. Bitung. Rempang, 27 300 m. W. Flores. Roebiah, 30 te Semarang. Roepat, 29 te Geixua. Rijnkerk, 29 te Genua. Salawati, 28 te Port Soedan. Salatiga, 27 v. Semarang n. Djakarta." Skaubryn, pass. 27 Perim. Somersetshire, pass. 27 Perim. Strathaird (emigr. pass.), 26 v. Londen n. Sydney Salland, 28 v. Montevideo te Buenos Aires. Sai-pedon, 28 v. Curagao tc Maracaibo. Slamat, pass. 27 Bahama eilanden. Sloterdijk, 27 v. Colombo. Stad Maassluis, 27 te IJmuiden v. Pcpel. Saroena, 27 v. Mii'i te Pladju. Schiedljk, 27 480 m. ZW. Bermudas. Siberoet, 27 op Palembang rivier. Sommclsdijk, 27 480 m. O.ZO. Bermudas. Stanvac Bcnakat, 27 v. Tj. Uban n. Saigon. Swartehondt, 27 v. Soerabaja n. Djakarta. Stad Leiden, 27 300 m. NO. Cape Hatteras. Sunetta, 29 te Rouen v. Le Havre. Saparoea, 30 v. Damman te Koweit. Scherpendrecht, pass. 29 Algiers. Soestdijk, 30 te Aden. \t. Stad Arnhem, pass. 28 Algiers. - Stad Dordrecht, 28 Palermo v. R'dam. Stad Maastricht, 29 te Savona v. Vlaardingen, Stad Vlaardingen, 29 te Narvik v. Vlaardingen. Tabinta, 28 te Soerabaja. Tcuccr, pass. 27 Minicoy. Themisto, 28 te Belfast v Galveston. Tero, pass. 27 Kp. Frio. Tiba, 27 v. Rosario n. Buenos Aires.. Tankhaven, II, 28 te Palembang. Tankhaven III, 27 v. Singapore n. Pladju. Tjisadane, 27 360 m. W.t.N. Kaapstad. Tabian, 30 te Madras verw. Talisse, 30 te Pcnang. Tamo, 29 te Antwerpen. Tarakan, 28 v. Suez te Djibouti. Taria. pass. 28 Gibraltar. Tawali, 30 v. Port Swettenhanx le Belawan, Tiberius, 29 v. Inagua n. New York. Tjikampek, 29 v. Mauritius n Penang. Tjipanas, 29 v. Zanzibar n. Lorenzo Marquez, Tomini, pass. 28 Ouessant. Tosari, pass. 29 Ouessant. Triton, 29 te Guanta. Utrecht, 28 v. San Francisco n. Seattle. Veendam, 28 v. Le Havre n. Southampton. Van Riebeeck, 27 v. Djakarta n. Semarang. Willemstad, 27 bij Trinidad n. Laguaira. Willem Ruys, pass. 27 23 u. Kp. Bon. Waal, 28 v. Maracaibo n. Porta Cardon. Wieldrecht, 27 v. Karachi rede Bombay. Weltevreden, 29 te Belawan. Westerdam, 30 te R'dam n. New York. Winsum, 28 geankerd Abidjan. Woensdrecht, 30 te Berre v. Mena el Ahma«i. Zijpenberg, 27 575 m. W. Ouessant. Zeeland (SSM), 23 te Dublin. VOLKOMEN TEVREDEN zult u zijn nxet een prachtig modern herencostuum van VAN VEEN, Zijhveg 26-28, Haarlem, f 3 p. week en zonder vooruitbetaling!! Slecht gas kost geld en pan nen, uw oud apparaat, goed gerepareerd, is beter dan een slecht nieuw. Alle merken 2 jaar garantie. Tel. 19931. Gas- rep. bedrijf „RODA" Grote Houtstraat 9. GR. HOUTSTRAAT 102, Tel. 10866. Alles voor foto amateurs. En goedkoper. maakt en houdt doorslaande gevels waterdicht (kleurloos) Spaarridamseweg 48 Tel. 10072 - 15700 DE TIJDEN ZIJN MOEI LIJK!! Pieker niet over de betaling van een nieuw rij wiel. f 3 per week en zonder vooruitbetaling!! VAN VEEN, Zfjlweg 2628, H'lem. Donderdag 3 Mei, 8 uur Toneelgroep „Comedia" Blijspel naar Cl. Day. Regie: Joan Rcmmelts. Met Rie Gilhuys en Joan Remmelts, Pr. 1.tot 3.50 (all. inb.). Coupons geldig. Voorverk. vanaf Dinsdag 103 uur. Tel. na 12 uur. Huizen aangeboden TE KOOP: 2 nieuwbouw bovexxflats, bev. 5 kamei-s, keuken, douche, W.C., bale, schuur te Zeist. Onm. te aanv. Koops. f 12.500. Hy- poth. f 6000. Vestigingsverg. gegar. v. Link's Aannemings bedrijf, Oudox-pweg 11, Tel. 24983, Rotterdaixx. Diversen RODE GESNEDEN KA TER vermist, oxxxtrek Spaar- ne 60. Tel. 16084. Tcgexx belo- ïxiixg terug te bezoi-gen. BEDDEN VERTIJKEN, f 12.50—f 15. Tel. 20709. Van Oosten de Bruynstraat 1. Te koop aangeboden 2 FAUTEUILS, Velour d'Utrecht. Wagenweg 208. Te koop aangeb.: z. g. a. n. beige Z. MANTEL m. 42. Oranje Nassaulaan 10, Over veen. MOTOR EYSINK VIL- LIERS, 125 cc v. sch. Dr. Leijdsstraat 49, Haarlem. LINGUAPHONEPLATEN 6 talen en gramofoon. Mo- lijnstraat 18. KINDERSTOEL f 20, box 80 x 90 cnx met vloxx- der en xxxatras f 15. Ko ninginneweg 90. 2 pers. KAPOK BED, weinig gebr. Ternatestr. 12. HERENFIETS m. licht in goede staat f 65. Neptunus- straat 36, Haai-lem-N. Ter overn. antiek ma honie staand HORLOGE. Br. G 8725. ZEILBOOT. Na 7 uur. Radboutstx-aat 34, Hrl.-N. HUISK. met dressoir, 2 kleden, 1 box. Br. G 8706. D. SPORT RIJWIEL, j - en nx.-rijwiel. Gen. de'Rey- straat 62. WOONWAGEN op luclxt- b. 6 x 2.50 ixx. Visser, Pont- weg 5, Aalsmeex-. Tele foon K 2977 - 469. D.K.W. 98 cc of in r. V. zw. Rozenprieelstr. 57 r. Moderne RADIO pr. st, f 65. Dunklerstraat 47 zw. J. SPORTFIETS 10-14 j. en stevig j. fietsje 3-6 J- Eventueel ruilen v. meisjes en j. fiets 7-10 j. Dr. Leijds straat 17. Betaling kunt u regelen. Br, no. 7543. U glimlacht, Mevrouw?? U is tevreden nietwaar, met uw pracht kinderwagen van VAN VEEN, Zijhvëg 26-2?. Haarlem, f 2 per week en. zonder vooruitbetaling!!!

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 4