J. TH. KORT VREDESTEIN MERCEDES-BENZ fa. B. ENGELENBERG V, M -Clowntje Rick Kort en Bondig Geheime opdracht MODIEUZE LINGERIE EEN NAAM IN RUBBER Diesel-personenwagen Jan van der Pigge DINSDAG 1 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Over opvoeding en onderwijs biJ KORT 2.85 „Nieuw Leven" recipieerde „Sint Caecilia" bestaat 25 jaar Deze zomer weer gecombineer de Westelijke vlootoefeningen Dr. ir. J. H. F. Deckers overleden Personenauto op de Zeeweg verongelukt Tweede legerpredikant naar Korea GARAGE VAN WIJK Overveen Telefoon 10503 VERHUIZINGEN P. DE BOER Voor de kinderen Leerlingen van „Toonkunst" gaven een uitvoering VOOR BRILLEN FEUILLETON 19) Tijdens het laatste gedeelte van zijn bezoek aan Argentinië vertoefde Prins Bernhard een dag te Tres Arroyos, de „Haarlemmermeerpolder van Argentinië". Hier heeft zich sinds 1889 een Nederlandse landbouwkolonie ontwikkeld. De emigranten, die hier de beste tradities van de Nederlandse landbouw hebben voortgezetmaar nimmer de band met het moederland hebben losgelaten, betuigden op uitbundige wijze hun vreugde over het bezoek. Wij zien hier de Prins met de nestor van de Nederlandse pioniersde 72-jarige Dirk Zijlstra, die aan het einde van de vorige eeuw naar Argentinië trok, en zijn echtgenote. Een belangrijke beschouwing van prof. dr. H. Oldewelt „Ik zou u willen uitnodigen met mij mee te denken over onderwijs en gemeenschap en hun samenhang", aldus begon professor dr. H. Oldewelt uit Amsterdam zijn cau serie over „De invloed van opvoeding en onderwijs op vorm en inhoud van de sa menleving". Het bestuur van de „Vereni ging voor Paedagogiek" had hem bereid gevonden van wijsgerig standpunt een be schouwing te geven over hetgeen in de serie lezingen over Gezin, School en Maat schappij als losse problemen was behan deld, te zamen een winterprogramma vor mend, waarvoor aan het einde van de bij eenkomst door een der aanwezigen terecht dank gebracht werd aan genoemd bestuur. In tegenstelling met het dier, aldus de spreker, dat instinctief zich thuis voelt in zijn milieu, maar geheel blijft opgesloten in, geabsorbeerd dóór de natuur, ligt het in het wezen van de mens, de „natuur" prijs te geven en zich een „cultuur" te stichten. Dit geschiedt in een oneindige variatie van mogelijkheden, waarbij hy zich bedient van steeds vervolmaakter middelen, zowel materiële (werktuigen, van de primitief bewerkte steen af tot de meest gecompliceerde installatie) als gees telijke middelen. Zo komt de mens door het wondermiddel van de taal, die het denken mogelijk maakt en stimuleert, in ADVERTENTIE Keurige garnituren Mooie fantasie Dames hemden, katoen m. zijde, smalle schouderbandjes, O KK bustevorm Z. bijpassende Directoires, 1 gö slipmodel Prima fantasie Dames hemden, fijne kwaliteit 0 R5 katoen, rende hals t.uu bijpassende Directoires, O OK met boordje J Fantasie zijden Dames hemden, smalle schouder- GK bandjes, ingeweven taille t.gu bijpassende Directoires, met boordje Prima Standaard Nylon Dameskousen, C CC flinke lengte 3.ÜJ Zeer fijne Nylon Dameskousen, "7 modetinten I g Haarlem Heemstede Zandvoort begrepen relatie tot de medemens en wordt gemeenschapswezen. Hij komt los uit de geabsorbeerdheid van de natuur, toont een sterke mededelingsdrift, bezit een onge remde nieuwsgierigheid en een bij wer kelijk nog gezonde mensen niet te ver zadigen weetgierigheid. Deze menselijke driften zijn van vitaal belang, doen de samenlevingen ontstaan, geven haar vorm en gedaante en dragen deze over aan de jonge menselijke wezens. Deze moeten, op straffe van ondergang, de ter tijd zijnde samenleving althans ten dele leren kennen en er hun plaats en taak in vinden. Zo was het reeds in de pri mitiefste samenlevingen, zo is het ook thans en het is de taak van het onderwijs, de jonge mens zoveel kennis van talen, handel, techniek, enz. bij te brengen, dat hij voldoet aan de gestelde eisen van het moment. Daarbij verkommert echter het mense lijke gemoedsleven. Want dit verlangt meer dan het enkel voldoen aan de eisen van het practische leven, van het materiële be staan. De samenleving drukt haar stem pel op het onderwijs en ze is in wezen conservatief. De mensen die het onderwijs geven en ontvangen verloochenen echter nimmer geheel het innerlijk verlangen naar het nieuwe, het ongekende, het won der. Zij stuwen, vaak onbewust, naar ho gere, ruimere wegen, zich instinctief ver zettend tegen dwang, sleur en verzakelij king van de cultuur. Professor Oldewelt ziet speciaal voor de Europeanen met hun rijke tradities en ver- ledon, een groot gevaar. En wel in de hun eigen neiging, de frisheid van het nieuwe, van het ongekende en het originele weg te nemen, te ontluisteren en te ontkrachten door steeds te vergelijken met het histo risch gegroeide, het overgeleverde, het van-ouds-beproefde. Europa kan zich blijk baar niet opwerken tot een durf. elan en idealisme als welke de oude Christenen bezaten. Het toont zich in dit opzicht nog ongecultiveerd en gaat vermomd onder een vaak gehuicheld want nog lang niet volkomen verwerkt Christendom. Spreker ziet een der oorzaken hiervan in het miskennen van het feit, dat elk mens in wezen is: een „eigenheid", in uiterlijk, aard en ontwikkelingsgang, die ook de kans moet krijgen iets individueels te behouden, „zich-zelf" te zijn. Dit toch is de voorwaar de voor het verwezenlijken van zijn waar lijk Mens-zijn. Doar onderwijs en opvoeding wordt de angst voor het oorspronkelijke te zeer ver sterkt, waardoor de bovengeschetste ty pisch menselijke aard wordt verstikt en de ernstige neurosen ontstaan, waaronder steeds meer mensen lijden. In de opvoeding moet daarom de eis gel den van een minimum aan dwang. Dit zal de jonge generatie mits beseffend haar deel te moeten bijdragen in de samenlevin gen waarvan zij deel uitmaakt de ge legenheid geven: vrij te komexi van valse schaamte, zich zelve te objectiveren en vrij, gezond en van-zich-zelf-uit te leven. Geleerd moet worden: een dienen van het geheel, onder een tegelijkertijd gera ken tot de eigen enig-en-ondeelbare vorm. Dit zal veel zelfbeheersching, verdraag zaamheid en wijsheid vereisen van de ouderen, maar dan zal ook de opvoeding, zij net slechts zeer geleidelijk, een gunstige wijziging brengen in te thans ontmense lijkte samenleving. Wat wij voor de licha melijke groei van het mensenkind reeds hébben leren inzien: namelijk de natuur onder de gunstigste voorwaarden haar gang te laten gaan, zullen wij ook voor de groei van het psychische moeten trachten te bereiken. PUZZLE-RIT VAN DE MOTORCLUB „ZANDVOORT" De motorclub „Zandvoort" organiseert op Hemelvaartsdag een puzzle-rit voor automo bielen en motoren. Het pa.'cours worde uit sluitend over normale wegen uitgezet. De af stand van het traject bedraagt 60 km. De start heeft 's middags om half drie plaats bij café-restaurant „Esplanade". ADVERTENTIE Het bestuur van de geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" heeft ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan een receptie gehouden op Zaterdagmiddag 28 April in de tuinzaal van het gemeente lijk Concertgebouw. Toespraken werden gehouden door vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van de Nederlandse vereni ging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, van de federatie Haarlem van deze vereniging, van het Centraal Drank- weer-comité, van het hoofdbestuur van de Natu, van de rederijkerskamer „Alber- dingk Thym", van de toneelgroep „Luda- mus" en van de vereniging „Herman Heijermans". Verder spraken de directeur van het gebouw Cultura, de oud-voorzit ter R. Vellinga en de schilder Huib de Ru. Burgemeester en wethouders van Haar lem hebben de vereniging' schriftelijk ge luk gewenst. De leden van de R.K. zangvereniging „Sint Caecilia" hebben de viering van het vijf-en-twintigjarig bestaan van hun ver eniging Zondagmorgen ingezet met een dankdienst in de Sint Josephkerk, waarna in gebouw Sint Bavo het feest wat luid ruchtiger werd voortgezet. Talrijke bloem stukken, vele geschenken en een stroom hartelijke woorden getuigden van de sym pathie die het koor in brede kring veroverd heeft, 's Avonds verzorgde het Beverwijkse cabaretgezelschap The Dio's een genoeg lijk onderonsje, waarna nog tot laat in de avond werd gedanst. De West-Europese zeestrijdkrachten van de landen, aangesloten bij het Noord-At lantische pact zullen deze zomer weer ge combineerde oefeningen houden. Deze lan den zijn België, Denemarken. Frankrijk, Groot-Brittannië en Noorwegen. Aan de oefeningen zullen deelnemen een vlieg kampschip, vier kruisers, twaalf torpedo jagers, elf fregatten, twaalf duikboten, 50 mijnenvegers en een aantal kleinere vaar tuigen. Te Sint Oedenrode is heden in de leef tijd van 63 jaar overleden dr. ir. J. H. F. Deckers, lid der Eerste Kamer. De heer Deckers was rijkslandbouw- consulent voor Oost-Noord-Brabant en productiecommissaris voor Noord-Brabant, lid van de provinciale staten van Noord- Brabant en lid van de gemeenteraad van Sint Oedenrode. Sedert November 1949 was hij lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P. Bestuurster ernstig gewond Maandagmiddag omstreeks half vier is op de Zeeweg bij Bloemendaal een auto met vier inzittenden, vermoedelijk doordat de achterband sprong, in de berm gereden en vervolgens zodanig gekanteld, dat het voertuig met de wielen omhoog bleef lig gen. Een 38-jarige Amsterdamse dame, mevrouw W. J. van der B., die de auto bestuurde, werd door de schok op het wegdek geslingerd. Zij kreeg een bloeden de hoofdwond en is naar het Marine Hos pitaal in Overveen vervoerd. Na observa tie is de dame daar vandaan overgebracht naar een Amsterdams ziekenhuis. De hoofdwond werd door doktoren van het Marine Hospitaal zeer ernstig geacht. De echtgenoot en twee kinderen van mevrouw Van der B., die bij haar in de wagen zaten, zijn ongedeerd gebleven. De auto werd zwaar gehavend. Ds. H. J. Diekerhof, legerpredikant op de vliegbasis Twente, zal binnenkort naar Korea vertrekken. Ds. Diekerhof, die 41 jaar is en ongehuwd, zal de ziekenhuizen in Zuid-Korea bezoeken en ds. Meerburg, die aan het front vertoeft, voor één maand aflossen. Demonstratie modelvliegtuigen Na de opstijging van de luchtballon „Henri Dunant" op het B.M.H.C.-terrein voor de tocht met onbekende bestemming, die eindigde in de Noordzee, volgde er nog een demonstratie met modelvliegtuigen door de Haarlemse Luchtvaartclub en de onlangs opgerichte groep luchtverkenners „Anthony Fokker", waarvoor grote be langstelling bestond. De kermis aan de Zomerzorgerlaan mocht zich in een grote toeloop verheugen. ADVERTENTIE wederom beperkt leverbaar, waaronder de opzienbarende met een brandstof- n verbruik van ca. 3/4 C@nt per KM Wielrennen Schulte won wegwedstrijd Te Westerloo werd een wegwedstrijd ge houden over 165 kilometer, waaraan 55 ren ners deelnamen. Gerrit Schulte won in de sprint in 4 uur en 23 min- met een lengte voorsprong op Robert van der Stock. Derde werd Van Stayen. Op de zestiende plaats kwam onze landgenoot Van As. Op de twin tigste Frans Vos. ADVERTENTIE Billijke prijzen PIJLSLAAN 119 - TELEFOON 27073 ADVERTENTIE Hofleverancier In het kader van de collectieve reclamecampagne 'n Sigaar is toch maar je ware houden wij e.en propagandamaand voor de sigaar. Onze zaak staat in de maand Mei in het teken van deze actie, Gr. Houtstraat 81 Ao 1800 Wat stonden ze verslagen, nu Krulletje verloren was.De een keek al wanhopiger dan de ander. Maar ja, ze waren in die paar dagen ook al helemaal gewend aan het leuke hondje, dat al echt bij hen was gaan horen! Toen oom Tripje thuiskwam, hoorde hij het ongeluksnieuws. Ook hij vond het erg vervelend. „Maar we zullen zien, wat we er aan kunnen doen", zei hij. Misschien heeft iemand het hondje al naar het politiebureau gebracht!" Hij draaide het nummer van het politiebureau. „Hallo! U spreekt met Tripjeis er misschien een klein hondje bij u binnen ge bracht?" Maar toen hij, na dat gesprek, de telefoon weer ophing, keek oom Tripje teleurgesteld. „Er is niets van bekend", zei hij. Toen ze die avond aan tafel zaten, werd er heel weinig gegeten.Allemaal keken ze sip op hun bord en het eten smaakte hun niet. Want Krulletje misten ze zo Op de Zaterdagmiddag in de Stads schouwburg gegeven leerlingenuitvoering van de Haarlemse muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst werd speciaal de aandacht gevraagd voor de prestaties van gevorderden. Namen als Mozart, Brahms en Debussy sierden het programma en de Nederlandse compo nisten werden uitstekend vertegenwoor digd door de namen van Voormolen en Strategier. Een aparte plaats nam „Het carnaval der dieren" van C. Saint Saëns in. Ten eerste, omdat voor de uitvoering hiervan het „Toonkunst'-orkest onder leiding van Marinus Adam in actie kwam en ten twee de, omdat met dit werk de muziek in dienst is komen te staan van de humor en zelfs van de satire. In het bijzonder de pianisten werden op de korrel genomen. Maar on dertussen gaf Saint Saëns aan de piano de belangrijkste rol en voor de indruk van gedeelten als Aquarium, Koekoek in het bos en De Zwaan werd de klavierklank van grote betekenis. Het orkest was tegen zijn bescheiden taak doorgaans wel opge wassen, behoudens dan tegen enkele moei lijkheden in de finale. De „Olifant" deed soms een dans-stapje hoger dan hij mocht, maar de melodie van het „Ballet des Syl- phes" uit „La Damnation de Faust" klonk lang niet onaardig en het beoogde komi sche effect werd er zeker mee bereikt. We hoorden een verdienstelijke fluitsolo in de „Volière" en als hoogtepunt van de gehele uitvoering een mooie violoncel-solo in „De Zwaan". In de solo-vertolkingen, die buiten or- chestraal verband op deze middag gegeven werden, hadden twee leerlingen van Jos. de Klerk een aandeel met de voordracht van een Sonate van J. B. Loeillet, gevoelig van toon en goed gefrazeerd. Goede toon- vorming was eveneens kenmerkend voor de vertolking van het Adagio voor klarinet van W. A. Mozart door een leerling van de Ru Otto. Een sympathieke indruk maakte de zang van een leerlinge van Riek Brockmann. Een knappe prestatie leverde een leerlinge van Jos. de Clerck met de voordracht van de Chaconne van Vitali en een vioplleerling van de heer F. Althuizen kon het bezit aantonen van een behoorlijke techniek. De onvolkomenheden in het spel van deze leerlingen moet men maar be schouwen als opdrachten tot verdere ver volmaking. Dit gold evenzeer voor piano leerlingen van Bets Nederkoorn en de heren P. Vincent, P. de Kleer en R. Rip- hagen. Maar ere wie ere toekomt en daar om willen wij gaarne de vertolkingen van Debussy's „La Cathédrale engloutie" en „Valse romantique" alsmede van de suite Corcovado van Darius Milhaud als goed geslaagd noemen. P. ZWAANSWIJK. De directeur van het Postkantoor te Haarlem, de heer C. Bakker, heeft Maandag de heer P. M. Germes oud-dirigent en mede oprichter van het Postaal Mannenkoor te Haarlem, gelukgewenst met de hem verleen de eremedaille in goud, behorende bij de orde van Oranje Nassau en hem de bij deze onderscheiding behorende versierselen over handigd. BINNENLAND Zaterdag is de Gerarda-molen te Hejjen aan de rijksweg Venlo—Nijmegen in gebruik genomen. Deze molen is honderd jaar gele den in Groningen gebouwd, vanwaar hij in 1918 werd overgebracht naar Hierden op de Veluwe. Na de jongste wereldoorlog ver huisde de molen naar Heijen. Dr. H. M. Hirschfcld, regeringscommis saris voor het Algemeen Herstelprogramma, die na een ernstige ziekte een zeereis naar Californië maakte, wordit op Maandag 14 Msi met de „Volendam" in Nederland terug verwacht. Dr. Hirschfeld hoopt direct na zijn aankomst zijn werkzaamheden té hervatten. In de vacature ontstaan door het aftre. den van mr. G. J. van Heuven Goedhart als hoofdredacteur van Het Parool wegens zijn benoeming tot Hoge Commissaris der U.N.O, voor vluchtelingen, heeft Ijet bestuur van de stichting Het Parool voorzien door de benoe ming van dr. P. J. Koets te Amsterdam, laatstelijk directeur van het kabinet van de gouverneur-generaal in Indonesië. Tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden is benoemd mr. F. M. Wes- terouen van Meeteren, advocaat en procureur te 's Gravenhage en raadsheer-plaatsvervan ger in het gerechtshof te 's Gravenhage. Vrouwelijke ex-politieke gevangenen, die destijds na hun bevrijding uit het con centratiekamp Ravenbrück voor herstel naar Zweden zijn getransporteerd, hebben dezer dagen, van de dienst van Sociale Zaken een aanmaning ontvangen om de tegenwaarde van 90 kronen (f 57,24) te be talen, zijnde het bedrag, dat zij in Zweden hebben ontvangen en dat beschouwd wordt als een voorschot van rijkswege. Het hoofd bestuur van de Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingsjaren heeft een brief gezonden aan de minister van Binnen landse Zaken met het verzoek te willen be vorderen, dat deze „pijnlijke en krenkende aanmaningen" onverwijld worden inge trokken. Te Rotterdam is na een vonnis van de kantonrechter beslag gelegd op bijna de gehele inventaris van het Beursrestaurant. Een tiental kellners van dit restaurant heeft op de directie een vordering van f23.000 wegens achterstallige lonen. Als de ver- schulligde som niet vóór 2 Mei wordt betaald, volgt op 7 Mei een openbare verkoping. Enige dagen geleden ontving een aantal filialen van een Haagse broodfabriek boekjes met loten voor „Wie wint de pot?" Dezelfde dag verdween één boekje uit een der filialen. De filiaalhoudster vermoedde dat de loten gestolen waren. Haar verbazing was groot, toen Zaterdag een vrouwtje van 63 jaar bij haar kwam om „de loten even af te reke nen". Het vrouwtje vertelde, dat het boekje bij haar brood verpakt was geweest. „Ik dacht, dat ik ze moest verkopen. Ik heb mijn best gedaan maar ik kon er niet meer dan 35 kwijt". De Vakgroep Detailhandel in Kruide nierswaren deelt mede van overheidszijde te hebben vernomen, dat de nieuwe „Prijzen- beschikking Kleinhandelsmarge Kruideniers waren 1951" bedoeld is als een voorlopige regeling. De beschikking betreft slechts de detailhandelsmarges. Indien deze nog onvol doende zullen blijken te zijn, kan nader over leg volgen. De Algemene Bond van Ouden van Da gen" heeft de minister van Sociale Zaken verzocht, aan de ouden van dagen, die een uitkering genieten krachtens de Noodwet- Ouderdomsvoorziening, een voorlopige uit kering te verstrekken, welke later als blij vende toeslag kan gelden. Te Amsterdam is een vergadering ge houden teneinde te komen tot een beweging, welke zich ten doel stelt allen te verenigen, die de verdeling van de wereld in twee machtsblokken (AmerikaRusland) wensen te doorbreken. Er is een comité gevormd waarvan ds. K. Strijd uit 's-Hertogenbosch voorzitter en J. W. E. Riemens, Raphael- straat 8, Amsterdam-Zuid, secretaris iff.-—- ADVERTENTIE Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 April 1951 ONDERTROUWD: 28 April: J. Westhoff en C. A. E. Kuijt. GEHUWD: 28 April: IJ. Koopmans en A. van Nes; J. P. Pols en J. J. Rosbach; D. J. Boulonois en M. H. I. Arts. BEVALLEN van een zoon: 26 April, C. van Breemen—Vaumont; M. Riekwelvan Dom- mele; H. M. Kolder—Bottinga; 27 April, A. Borstelde Munnik; A. M. KuijtenSchoorl; 2f April, H. Portegijs—van der Sluijs. BEVALLEN van een dochter: 27 April, W. M. M. Smith—Hoogesteijn; 28 April, C. Zand wijk—van Bakel; D. van der Luit—van Schaik; W. H. GroeneveldJansen. OVERLEDEN: 26 April, A. M. P. van Steijn—Posthumus, 82 j., Burg. Sandberg- straat; A. ter Hove, 37 j., Zwaluwstraat; 27 April, A. M. van Breen, 90 j., Zaanenstraat; C. de Boer, 77 j., Brakenburghstraat; W. Phi lips—Smit, 52 j., Gasthuisvest; D. de Wijs- Hof er, 55 j., Kleine Houtstraat. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken „Plastic Enamel" m kleinverpakking door Victor Bridges vertaald uit het Engels) O, daar gaat de telefoon, dat zal onze be zoeker waarschijnlijk zijn. Als hij het is, laat hem dan onmiddellijk hierheen komen. Fairfax, die de telefoon in het aangren zende vertrek opnam, kreeg de medede ling, dat monsieur Leselle gearriveerd was en gaf de instructies van zijn chef door. Hierna wachtte hij met een zekere nieuwsgierigheid op het verschijnen van de bezoeker. Het vooruitzicht bij dit onderhoud aan wezig te zijn was niet onaantrekkelijk. Zijn eerste indruk van de onberispelijk geklede vreemdeling, die door een geuniformde be diende binnengelaten werd, was gunstig. Wélke opdx-acht deze man ook vervulde, Monsieur Leselle had volkomen het uiter lijk van een Franse aristocraat. Hij boog beleefd in antwoord op Fairfax groet en in vloeiend Engels maakte hij zijn excuses voor het feit, dat hij iets te vxmeg was. Het is de schuld van mijn piloot, voegde hij er met een ontwapenend lachje «en toe. Hij is verloofd met een zeer char mant Engels meisje en het spx'eekt dus vanzelf, dat hij zo lang mogelijk in Lon- dexi wil zijn. Sir William is gereed u te ontvangen, antwoordde Fairfax bemoedigend. Als u met mij mee wilt gaan, dan zal ik u bij hem brengen. Hij liep de kamer door en opende opnieuw de verbindingsdeur van de twee vertrekken. Monsieur Leselle, kondigde hij aan en achter deze het vertrek binnengaand, liep hij naar een klein bureau in een nis aan het andere eind van de kamer. De minister, die opgestaan was, stak de bezoeker een hand toe. Het is mij een groot genoegen u hier te zien, zei hij. Hoe gaat het onze oude vriend Dubois? De laatste keer dat ik hem zag, had hij een lelijke jichtaanval. Daar heeft hij vaak last van, maar ik kan u zeggen dat hij het nu uitstekend maakt. De bezoeker keek snel even in de x-ichting van Fairfax. Hij verzocht mij, u zijn hartelijke groeten over te brengen en u te zeggen dat hij hoopte, dat u spoe dig uw bezoek zoudt kunnen herhalen. Er is niets, wat ik liever zou willen doen als ik me vrij zou kunnen maken, antwoordde Sir William, terwijl hij met een uitnodigend gebaar de bezoeker be duidde plaats te nemen. Gaat u zitten, monsieur Leselle en laat u mij eens hoi-en, wat u hier gebracht heeft. Ik heb begrepen dat het een drin gende aangelegenheid betx-eft. Het gaat inderdaad om een, zeer ern stige zaak. Leselle nam plaats en zette een klein, plat koffertje voor zich neer op tafel. Mag ik u er opmerkzaam op maken, dat het ook een kwestie van het stx-ikste ver trouwen is. Men heeft mij meegedeeld, dat we onder vier ogen zouden spreken. Meneer Fairfax is mijn privé-secre- taris. U kunt zich op zijn discx-etie even goed verlaten als op de mijne. In dat geval leg ik me er bij neer. Hoewel de Fransman niet helemaal bevre digd scheen, maakte hij opnieuw een bui ging en het koffertje openend, haalde hij een aantal documenten te voorschijn, waar hij een enkel, dichtbeschreven vel uitzocht dat hij gedurende enkele tellen aandachtig bestudeerde. Het is u ongetwijfeld bekend, begon hij dan, dat de Franse regering zich op het ogenblik in een politiek en financieeJ zeer critieke positie bevindt. Sir William knikte. Deze opmerking, zei hij vriendelijk, is tegenwoordig van toepassing op de regering van bijna elk Europees land. Helaas is dat waar. In Frankrijk is de situatie echter buitengewoon moeilijk en gecompliceerd. We hebben, zoals u weet, twee grote partijen met fundamenteel tegengestelde beginselen en ideeën. Ik wil hier thans niet verder op ingaan, maar wanneer een van beide de macht aan zich zou trekken, zou dat onmiddellijk burger oorlog betekenen. Gelukkig zijn de mees ten van mijn landgenoten verstandig ge noeg om dat in te zien. Zo lang de tegen woordige regering niet door een of andere plotselinge gebeurtenis omver wordt ge worpen, geloof ik wel dat zij het huidige regiem zullen blijven steunen. Aan de an dere kant is het gevaar van zulk een cata strophe altijd aanwezig en het is de taak van de regering om op haar hoede te zijn. U hebt de situatie met enkele woor den bijzonder helder getekend. Sir Wil liam keek hem vragend aan. Mag ik aan nemen dat de moeilijkheden in verband met de door u beschreven situatie de aan leiding vormen voor uw bezoek hier? U hebt gelijk. Terwijl hij verder sprak, keek Leselle opnieuw op het vel papier, dat hij voor zich had. Een maand of zes geleden werd een vervalst bank biljet van dertigduizend francs aan de Banque de Franse in Parijs aangeboden. Het was in ontvangst genomen door een hoteleigenaar in Dieppe en de vervalsing was zo volmaakt, dat niemand de man er een verwijt van zou hebben kunnen ma ken dat hij het biljet voor echt had aan gezien. Sindsdien zijn er verschillende van dei-gelijke vervalste biljetten in allerlei delen van het land opgedoken. Het is de politieke kant van deze zaak, die de rege ring veel zorgen baart. Haar angst is, dat hetgeen ik u hier vertel, bij het publiek bekend wordt. Tot nu toe is er nog weinig uitgelekt, maar u zult begrijpen, dat deze toestand zo niet voort kan duren en wan neer de waarheid uitlekt, zal er waar schijnlijk een financiële paniek ontstaan, waardoor de regering zou kuxinen vallen met alle gevolgen van dien, welke wij ten koste van alles willen voorkomen. Inderdaad, gaf Sir William toe. Ik neem aan, dat de politie-instanties alles hebben gedaan om de schuldigen te pak ken te krijgen? Hier deed zich een grote moeilijkheid voor. Als wij een groot aantal politieman nen bij dit geval betrokken hadden, dan was de oppositie hier zeker achter geko men en haar pers zou niet nagelaten heb ben er uitgebreid gebruik van te maken. Daarom werd besloten dat voorlopig het onderzoek uitgevoerd zou worden door een zeer vooraanstaande politieman, op wiens grote bekwaamheid en betrouwbaarheid de autoriteiten konden bouwen. De man, die hiervoor uitgekozen werd, was een zekere inspecteur Mare. Hij had de naam de beste detective van Frankrijk te zijn en zijn loyaliteit en vaderlandsliefde waren buiten geding. Ik heb wel eens van hem gehoord. Sir William knikte. Ik meen, dat hij tij dens de oorlog uitstekend wex'k heeft ge daan. Dat is zo. Lesselle hield even op. Enige dagen, voox-dat hij zijn opdracht aan vaardde, vervolgde hij dan, kreeg de politie te Boulogne een brief met de mededeling dat in een café ter plaatse een dronken visser een verhaal had verteld over een of andere smokkcltocht, waarvan hij en zijn metgezel klaarblijkelijk zo juist waren teruggekeerd. De. bx'ief was geschreven door een ex-gevangene, die zo nu en dan spionnage-werk doet. De volgende morgen werd het lijk van genoemde visser op een eenzaam stuk strand, een kilometer of wat van de stad verwijderd, aangetroffen. Mare had een onderhoud met de schrijver van de brief en het x-esultaat was, dat hij be sloot naar Engeland over te steken en daar enige naspox-ingen te doen. Hij sprak met niemand over zijn plan, en hoewel de andere man bij herhaling ondex-vraagd is, schijnen de enkele woorden, die hij afluis terde, geen rechtstreeks verband op te le veren met de affaire van de bankbiljetten- vervalsing. Toch moet inspeceteur Mare zijn vermoedens gehad hebben en ik vrees, dat er maar al te goede redenen zijn om aan te nemen, dat hij inderdaad op het goede spoor was. Mag ik die redenen horen?, vroeg Sir William, terwijl hij zich voorover boog en een potlood opnam. Ik zou u willen vragen dit eens te bekijken. Hel is een copy van een Ujk- schouwingsverslag, toegezonden aan de Parijse politie door de hoofdcommissaris van politie te Melchester in Essex. Zoals u ziet, gaat dit over de dood van een man, die zich Peter Marks noemde. De lijk schouwing vond eergisteren plaats. Leselle overhandigde Sir William een vel papier, dat hij tussen de verschillende documenten te voorschijn had gehaald. Er is geen twij fel mogelijk over de indentiteit van deze man, voegde hij er érnstig ana toe. De vin gerafdrukken zijn die van inspecteur Mare, (Wordt vervolgd)x

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6