Tienduizenden brachten Hemelvaartsdag door temidden van de bollenvelden Jan van der Pigge VRIJDAG 4 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kostermans Kreukvrije Costuums De schelpententoonstelling In Zandvoort Spaubeek-supporters sloegen scheidsrechter bewusteloos Rode Kruis Colonne Haarlem vierde veertigjarig bestaan Een harde maatregel Padvinders hielden wedstrijden Nationale herdenking in Haarlem-Noord Oliver neemt deel aan zijspanrace in Zandvoort Dr. H. Verweij-Jonker over het vluchtelingenvraagstuk Vereniging Humanitas stelt sectie gezinshulp" in Geringe buit bij overval op kantoor van wasserij Haarlemse voetballers gaan naar Engeland Sleti'SeuUce Noord won van Zuid met 3-2 De Honig's beker bleef, dankzij 8—0 zege, in Haarlem HHC nam uit Hilversum Zilveren Handschoen mee 8 Ook Zandvoort en Bloemendaal zeer in trek De bollenkwekers en neringdoenden in de Bollenstreek hebben op Hemelvaarts dag het hoogste cijfer voor het toeristische bezoek kunnen noteren. Meer dan 50.000 personen passeerden die dag de controle van het „Keukenhof", op hét grote par keerterrein stonden 4000 auto's geparkeerd en de bewakers van de fietsenstallingen reikten meer dan 10.000 nummers uit. Onze correspondent in de Bollenstreek schrijft: De zakenmensen in de Bollenstreek, die het nu eenmaal niet moeten hebben van de autobezitters, omdat deze langs allerlei om wegen naar Keukenhof toeren, hadden een zeer goede dag. Het restaurant en het thee huis van de „Keukenhof" werkten op top capaciteit. In de Demonstratietuin „Tres long" te Hillegom waren des morgens om acht uur al bezoekers. Zowel de rondvaar ten als het „bollentreintje" vervoerden tal van klanten, kortom: Het was eindelijk weer eens een ouderwetse „bollenzondag". Ondanks de onafgebroken verkeers stroom en het feit, dat de motorraces in Zandvoort ook nog een contingent „knal- potridders" opleverden, kwamen ernstige verkeersopstoppingen niet voor. De politie, onder meer versterkt met reserve-rijks- politie, kon het makkelijk baas. Bijzondere aandacht trok het kinder bloemencorso in Hillegom, dat des middags voorafgegaan door twee muziekcorpsen door de straten trok. Rijen dik stonden de toeschouwers langs de trottoirs en er werd druk gefotografeerd en gefilmd. De grote inzendingen der scholen ontbraken ditmaal, al kwam de Prinses Marijkeschool met een alleraardigste „beroepen"-groep, waarbij zelfs de bloedtransfusiedienst niet verge ten werd. Veel deelnemende groepenge tuigden van fantasie en vindingrijkheid, zoals de vervaardigers van een weerhuisje met een minuscuul „mooi-weer-vrouwtje" buiten, of Sleeuw witje in een bloemen-kist, omstuwd door dwergen. De kabouters wa ren sterk vertegenwoordigd en die van de Maria de la Luz-groep kregen voor hun paddestoel de eerste prijs. Vele anderen reden mee op fraai versierde fietsen, auto peds en voertuigen van diverse makelij. Deze week met de diverse feestdagen is voor de Bollenstreek reeds ongekend druk. ADVERTENTIE COSTUÏTMS HERENMODE REGENJASSEN Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat 58 Gen. Cronjéstraat 3—5 Een mooie en kunstzinnige expositie Ieder die zich een beeld wil vormen wat met en van schelpen kan worden vervaar digd en ook verbaasd wil staan over de wonderlijke verscheidenheid, die de na tuur biedt, verzuime niet de prachtige schelpententoonstelling te bezoeken. Deze werd Woensdagmiddag door de heer J. Longayroux, lid van het dagelijks bestuur van de stichting „Touring Zandvoort", voor een aantal genodigden geopend. In de stemmig verlicht zaal van café restaurant Esplanade maakt de bezoeker kennis met de wonderen van onze zee bodem, wonderen op het gebied van flora en fauna. Koralen, zee-wieren, honderden soorten schelpen afkomstig van onze Noordzee kust, doch daarnaast sierschelpen, oester schelpen, van de kleinste tot de allergroot ste, zoals die worden aangetroffen op de Afrikaanse, de Cubaanse kust, aan de kust van Makassar en op het strand van Ma deira. Langs de wanden vindt men opgezette vissen in grote aantallen en een buiten gewoon verzorgd strand-diorama, dat een prachtig beeld geeft van de zeevogels voorkomend aan Hollands Noordzeekust. Ook is te zien een grote walvis-wervel en een rib van zo'n dier, opgebaggerd uit het Noordhollands Kanaal in 1921. Doch naast dit alles vinden we een col lectie van schelpen vervaardigde voorwer pen, zó kunstzinnig van uitvoering, dat de bezoeker zich verwonderd afvraagd, hoe dit alles van schelpen kon worden ge maakt. Opvallend is de groep van een volledig orkest, met dirigent en zang soliste. Ragfijn werd de groep „Drie klei ne kleutertjes" en van een aantrekkelijke schoonheid de bekoorlijke schelpenboeket ten en mensenfiguurtjes in velerlei vorm en kledij. Stichting Touring Zandvoort verrichtte met deze expositie belangrijk werk, een expositie, waarvan de heer Longayroux de geestelijke vader was en die door de heer W. P. de Vries uit Alk maar, als expert op dit gebied, zo voor treffelijk werd ingericht. De tentoonstelling is tot 14 Mei geopend. EERVOL ONTSLAG AAN IR. H. MEIJERINK Met ingang van 1 Mei 1951 is aan ir. H. Meijerink, hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, wonen de te Aerdenhout, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, onder dankbetuiging voor de in deze functie be wezen diensten. Ongetwijfeld zullen Zaterdag en Zondag weer kijkers stromen naar de bollenvelden en Keukenhof. Er is nu heel wat te zien. Op vele velden bloeien nog narcissen, de hyacinten staan in volle bloei en de vroege tulpen zijn nü eveneens uit, Ook tijdens de Pinksterdagen staan de bollenvelden nog in volle fleur. Dan zijn ze zelfs het mooist, want dan is het tulpentijd! Voor het eerst sinds verscheidene jaren kan men in Zandvoort met voldoening te rugzien op het drukke bezoek op Hemel vaartsdag. Het strand bood gisteren de zo merse aanblik van een bijenkorf. Op aller lei manieren heeft de badplaats van deze drukte geprofiteerd. Rijwielstallingen en parkeerplaatsen waren mudvol en tal van autobussen brachten samen een menigte, die tevoren van de bollenvelden had geno ten naar de badplaats. Ook de bad-inrich- tingen maakten goede zaken, hoewel men zich over het algemeen beperkte tot het nemen van zonnebaden omdat de tempera tuur van het zeewater nog weinig aanlok kelijk was. Het Vijverpark kreeg een re cord-aantal bezoekers en het circuit genoot grote belangstelling van motorrijders en automobilisten. De Zandvoortse nering doenden en slrand-exploitanten, gewaag den dan ook van een Hemelvaartsdag, zoals zij die sinds lange tijd niet meer hadden gekend. Druk verkeer maakte puzzlerit onmogelijk. De motorclub „Zandvoort" had op He melvaartsdag een puzzle-rit voor auto's en motoren uitgeschreven over een afstand van 60 km., waarvoor 20 automobilisten en een gelijk aantal motorrijders zich hadden aangemeld. Het bleek echter al spoedig, dat de te volgen route over de normale wegen zéér moeilijk kon worden „uitgepuzzeld" door de zeer grote verkeersdrukte. Toen de rit was volbracht, bleek een zó groot aan tal problemen te zijn ontstaan, dat het be stuur van de Motorclub „Zandvoort" in overleg met de deelnemers besloot, de wed strijd op een nader te bepalen datum aan het eind van deze maand opnieuw te orga niseren. In Bloemendaal Duizenden mensen trokken Donderdag te voet, per fiets of per auto langs Bloe- mendaals dreven, en zochten verpozing in de bossen en duinen. Des middags stonden velen in een rij voor het loket van het Openluchttheater te wachten om dit te kunnen bezichtigen. Ook de Kennemer Duinen kregen veel bezoek. De meesten trokken echter naar het strand van Zand voort en van Bloemendaal aan Zee. Het verkeer op de Zeeweg was zeer druk. Bij het kruispunt Bloemendaalseweg-Juliana- laan-Militairenweg was het vooral tegen het einde van de middag omstreeks vijf uur buitengewoon druk. De politie die er nauw gezet toezicht op hield moest nu en dan regelend ingrijpen, als het verkeer dreigde vast te lopen. Touringcars uit verschillende provincies, auto's uit België, en bussen uit Zweden voerden talrijke mensen langs de schone natuur. - Indien het weer aanstaande Zondag even gunstig is als op Hemelvaartsdag wordt een nog grotere drukte verwacht gezien de in Zandvoort te houden motorraces. Drukte In de Haarlemmermeer Lange rijen fietsers uit alle richtingen kwamen Donderdag over de uitstekende toegangswegen door de Haarlemmermeer naar de bollenvelden. Dichte rijen auto's bewogen zich over de Kruisweg en de Lis- serweg. De Rijkspolitie in Hoofddorp had speciale ordemaatregelen getroffen en ern stige ongelukken hebben zich gelukkig niet voorgedaan. Neringdoenden hadden ook hier een zeer goede dag. ADVERTENTIE Zij krijgen veertien dagen gevangenisstraf Op 8 April is te Spaubeek voor de vierde klas K.N.V.B. de voetbalwedstrijd Spau beek—Adveo gespeeld. De scheidsrechter, de heer P. R. Thissen uit Siddard, was reeds tijdens de rust, toen de stand 03 was, op het veld door een Spaubeekspeler, die hier voor nog terecht zal staan, met een vuist in het gezicht geslagen. Na de wedstrijd, die met 33 eindigde, hebben .twee jonge mannen, V. en F. de scheidsrechter bewus teloos geslagen. V. en F. hadden zich Woensdag te Maas tricht voor de politierechter te verantwoor den wegens openlijke geweldpleging. De officier van justitie had de verdach ten in arrest doen stellen. Hij verklaarde na de behandeling der zaak tegen deze en dergelijke feiten met de uiterste gestreng heid te zullen optreden en eiste tegen ieder der verdachten een maand gevangenisstraf. Mr. H. Sanders bepleitte oplegging van een geldboete. De politierechter achtte vooral het feit, dat de verdachten pas een uur na de wed strijd zo waren opgetreden tegen de scheidsrechter, ernstig. Hij veroordeelde de verdachten ieder tot 14 dagen gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De behandeling van deze zaak werd bij gewoond door een lid van het bestuur van de' strafcommissie van de K.N.V.B. die ver klaarde, dat ook de bond dergelijke gebeur tenissen zeer ernstig opneemt. Tegen be sturen van voetbalclubs, die aan dergelijke incidenten mede schuld hebben, zal met uiterste gestrengheid worden opgetreden. Wedstrijden met een feestelijk tintje In het Sint Bavo-gebouw Ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan hield de Colonne van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis, op Hemelvaartsdag in gebouw Sint Bavo in Haarlem wedstrijden, waaraan door diver se ploegen uit de omgeving werd deelge nomen. In de feestelijk versierde zaal, waarin men een drietal „noodziekenhui zen" had ingericht, staken eerst de help sters en vervolgens de helpers elkaar de loef af in eerste hulpverlening. Aan deze wedstrijden werd deelgenomen door de colonnes uit Alkmaar Heiloo, LTmuiden, Zandvoort, Beverwijk, Leiden, Hoofddorp en Haarlem. Een aantal doktoren en ge routineerde Rode-Kruis-mensen vormde de jury. Dat er van de helpsters heel wat ken nis op het gebied der hulpverlening wordt gevraagd, bleek uit de opgave, die pitge- werkt moest worden en volgens insiders lang niet mals was. Zo komt er dan een heer het ziekenhuis binnengestrompeld met de mededeling dat hij misselijk en duizelig is en kloppende hoofdpijn in de slaapstreken heeft. Hij staat erg onvast op zijn benen, vertoont een helderrode blos op de wangen en heeft kersenrode lippen. De man moet worden opgenomen en de hoofdzuster maakt uit welke behandeling hij. in afwachting van de komst van de dokter dient te ondergaan. En dan krijgen we een staaltje te zien van de behendigheid en de kennis van -zaken, waarmee de helpsters met óe patiënt omspringen. Iedereen weet. haar plaats en binnen twintig minuten de vastgestelde tijd ligt de zieke, verzorgd en wel in bed. Mannenwerk De heren kregen twee slachtoffers van een ernstig ongeval als wedstrijdkonijn: Een machinist die op het platform van zijn machine is gevallen, nadat hij in aanraking is geweest met de voedingslijn van een electrisehe spoorweg en de stoker die even eens een val heeft gemaakt. De eerste blijkt het bewustzijn te hebben verloren en gewond te zijn aan een slaap. De tweede klaagt over hevige pijn in de borststreek en heeft het rechteronderbeen gebroken. Het hoeft nauwelijks enig betoog dat de verplegers bewezen dat zij van wanten wisten. Het duurde dan ook niet lang of machinist en stoker waren volgens de i egels van de kunst verbonden en wegge bracht. Bij de prijsuitreiking bleek dat de Haar lemse damesploeg het hoogste aantal pun ten 730 van de 780 had behaald. Haar werd dan ook de eerste groepsprijs toe gekend, plus de wisselbeker die dit jaar voor het eerst door de kring-commissaris Noordholland beschikbaar was gesteld. De Beverwijkse dames bezetten met 704 pun ten de tweede en de Alkmaarse dames met 640 punten de derde plaats. De leidsterprijs ging eveneens naar Haarlem. De tweede was voor de leidster van de Beverwijkse colonne. Bij de heren bleek dat de ploeg uit Heiloo het beste had gewerkt. Met 235 van de 400 punten legden zij op de eerste prijs en de wisselbeker beslag. De ploeg uit Beverwijk werd nummer twee met 230 punten en Alkmaar nimmer drie met 216 punten. De colonneleider van Beverwijk veroverde met 40 van de 50 punten de leiderprijs, gevolgd door de commandant van Heiloo met 35 punten en die van Alk maar met 34 punten. Het Haarlemse gemeentebestuur schonk de jubilerende afdeling een zilveren leg penning met inscriptie. ADVERTENTIE Hofleverancier G'\ Houtstraat 81 De ware roker prefereert onze eigen merken om de kwaliteit en de prijs. Rook Uw sigaar met volle aandacht. Dan zult ook U zeggen 'n Sigaar is toch maar je ware Wij verzenden door geheel Nederland. Ao 1800 In het Sint Bavogebouw werden op Hemelvaartsdag wedstrijden gehouden ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van de colonne Haarlem van het Rode Kruis. Haarlemse helpsters, die de erepalm wegdroegen, in actie bij „een patiënt". Die gelukkig voor een groot deel wordt ingetrokken Een vader schreef ons: „In het Kinderhuis-Zuid van Sociale Za ken van Haarlem (dat verplaatst wordt van het Wilhelminapark te Haarlem naar „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaalse- weg te Bloemendaal) zijn ook kinderen opgenomen die thuis niet verzorgd kun nen worden, omdat de ouders niet be hoorlijk gehuisvest zijn. Ook onze baby werd in dit tehuis ver pleegd. Wij hebben ter beschikking één kamer, die dient als woon- en slaapkamer en tevens nog als keuken. In deze kamer wonen wij, of beter gezegd, trachten wij te wonen: man, vrouw en een kindje van 19 maanden. Toen onze tweede baby geboren zou worden, hebben wij verzocht die in het Kinderhuis onder te brengen. Het is op zichzelf al hard voor ouders om hun kinderen niet thuis te hebben. Tot voor kort mochten de oudefs één keer in de week op bezoek komen en dan gedu rende twee uur. Dat was al niet veel, maar wij troostten ons met de zekerheid, dat de kinderen een uitstekende verzor ging hadden. Bij het laatste bezoek op Zondag 22 April werd ons medegedeeld, dat Zondag 29 April geen bezoek kon worden toege staan wegens de verplaatsing van het Kindertehuis. Dat vonden wij jammer, maar het was te verklaren. Het verwekte echter meer teleurstelling toen bovendien werd medegedeeld dat de bezoektijd in het vervolg teruggebracht was tot 1 uur in de week. Er komt bovendien nog bij, dat wij deze week een brief ontvingen met de mededeling dat het eerstvolgende be zoek in het Kindertehuis was vastgesteld op Zondag 20 Mei. Als oorzaak werd ook nu opgegeven de grote drukte bij de ver huizing. Dat wil dus zeggen dat de ouders een maand lang hun kinderen niet mogen be zoeken. Dit is wreed en harteloos; wij begrijpen er niets van. Wij kunnen ons niet indenken, dat een verplaatsing zo'n verwarring in een Kin derhuis teweeg brengt, dat er geen gele genheid is voor de ouders om de kinderen te bezoeken. De ouders zullen het heus niet erg vinden als bij hun bezoek een bedje nog niet op de juiste plaats staat, of ergens nog een kleedje ontbreekt. Wij willen alleen ons kind, ons eigen kind, bezoeken en hebben alleen daar oog voor. Vele ouders moeten op dat be doek een hele week teren." Tot zover deze ontboezeming. Wij wendden ons om inlichtingen tot de heer W. F. Happé, wethouder van Sociale Zaken. Deze deelde ons mede dat hij van al deze. dingen niets wist, maar er meteen een onderzoek naar zou, instellen, onder bijvoeging van de verzekering dat deze maatregelen geenszins zijn instemming hadden. Dit verwonderde ons niet, want ook wij deelden dit standpunt. Later ontvingen wij van de wethouder de mededeling dat de maatregel in zover veranderd is, dat de kinderen in elk geval op 13 Mei (Pinksteren) bezocht kunnen worden. Ook zal nog getracht worden dat al aanstaande Zondag mogelijk te ma ken. De regeling van inkorting van het be zoek tot één uur is gemaakt omdat die ook reeds lang bij het andere kinderhuis bestaat. De wethouder zal evenwel on derzoeken of het in de naaste toekomst mogelijk is een verbetering in te voeren in deze geest, dat de ouders in de gelegen heid gesteld worden buiten het bezoekuur ook eens te gaan wandelen met hun kin deren. Dit lijkt ons zeer gewenst. Zeven patrouilles en twee bakken heb ben elkaar (als afgevaardigden van de troepen in het district Haarlem van de N.P.V.) Woensdag en Donderdag de eer om de eerste plaats betwist. Groep 27 uit Santpoort kwam tenslotte als eerste uit de strijd met 112 punten en bleef daarbij nog 24 punten boven nummer twee. De pa trouille van de Santpoortse groep zal het district Haarlem vertegenwoordigen in Ommen, waar met de Pinksterdagen zal worden uitgemaakt, welke troep de beste van het land is. Het Haarlems Comité Nationale Her denking doet hierbij een beroep op de be woners van Haarlem-Noord en omgeving om, ter nagedachtenis aan de gevallenen en uit dankbaarheid voor de bevrijding, in grote getale deel te nemen aan een van de Stille Tochten, welke vertrekken van de Van Nesstraat en Muiderslotweg af. De stoet weke van de Van Nesstraat af vertrekt zal worden voorafgegaan door de leden van de N.P.V.-band, terwijl de stoet van de Muiderslotweg geopend wordt dooi de leden van het C.J.M.V. tamboers- en pijpërscorps „Haarlem". Dit jaar is het de eerste maal dat er een Stille Tocht van de Muiderslotweg af vertrekt. Mogen de bewoners van Noord in groten getale blijk geven van hun begrip voor de betekenis van een dergelijke tocht. Van beide punten wordt te ongeveer half acht vertrokken. In de zijspanrace, die waarschijnlijk Zon dag 6 Mei op het Zandvoortse circuit het hoogtepunt zal vormen van de motorraces, die de K.N.M.V. er organiseert, zal ook de wereldkampioen Oliver van de partij zijn. Oliver zal niet uitkomen op zijn fabrieks- machine. Ook zijn eigen zijspanpassagier zal met aanwezig zijn. Voor de Engelsman betekent het gemis van zijn snelle Norton en van zijn ervaren zijspanrijder een grote handicap en dit heeft tot gevolg, dat hij in de strijd op zijn tegenstanders niet dat over wicht zal hebben, dat Oliver anders wel zou kunnen lateft geldeh. De kerken in Duitsland bieden de helpende hand Voor een 1 alrijke ledenschaar van de af deling Haarlem van de Vereniging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburger schap en een aantal genodigden, hield me vrouw dr. H. VerweijJonker uit Eind hoven, presidente van de landelijke ver eniging en oud-bestuurslid van de I.R.O., Woensdagavond in restaurant Dreefzicht te Haarlem een interessant exposé over het vluchteligenvraagstuk, dat vooral een Europees probleem is geworden. De twintigste eeuw zal later wellicht de eeuw van de migratie genoemd" worden. Tot nu toe heeft de gedwongen verplaatsing al meer dan zestig millioen mensen in be weging gebracht, waarvan er dertig mil lioen duurzaam een nieuwe woonstede heb ben opgezocht. Reeds in begin 1900 zien we grote groepen Polen en Russen hun vader land verlaten en ergens anders onderdak zoeken. Weinige jaren later volgt een aan tal Grieken en Serven, dat later echter goeddeels op zijn basis terugkeert, hun voorbeeld. De eerste wereldoorlog heeft als gevolg dat de Russen in grote getalen het land verlaten, omdat zij zich niet met het communistische régime kunnen verenigen en de Armeens-Turkse oorlog brengt op nieuw een stroom vluchtelingen over de wereld. Na 1923 diende zich een massale ver plaatsing van bevolkingsgroepen aan die voor een belangrijk deel onder controle stond van de Volkenbond, die haar zetel in Genève had. Dit was een planmatige uit wisseling, waarvan de deelnemers een zekere schadeloosstelling werd toebedacht. Nauwelijks was deze migratie achter de rug of duizenden Duitsers, Oostenrijkers en Spanjaarden namen de wijk naar veiliger oorden. Deze vluchtelingen zagen zich ge steld tegenover een argwanende wereld tengevolge van de critieke toestand hielden de meeste landen hun grenzen voor poli tieke vluchtelingen gesloten, alleen d" Spanj aarden wilden het nog wel eens luk ken in een ander land toegelaten te wor den. In het begin van en tijdens de tweede wereldoorlog zetten Hitler en Stalin grote verplaatsingen op touw en toen dienden.zich de moeilijkheden pas goed aan. Waar de migranten van 1923 een vergoeding kregen werden déze verdrevenen aan hun lot .over- gedaten. Het voortschrijden van het oor logsgeweld bracht in de Baltische landen met zich mee dat grote bevolkingsgroepen de vlucht -namen, toen zij voor cl.e tweedé maal onder een bezetting van de Rode legers gebukt dreigden te gaan. Toen zij na de oorlog naar hun land wilden terugkeren bleek dat onmogelijk te zijn. Ze mochten eenvoudig niet. Men is gauw geneigd deze uitwijzingen geheel in de schoenen van de Russen te schuiven, maar zowel Churchill als Roosevelt hebben deze verplaatsings plannen in Potsdam gesanctionneerd. Op het ogenblik vertoeven in Duitsland nog een millioen displaced persons die liever in kampen huizen dan naar hun vaderland, dat onder een rode overheersing zucht, terugkeren. De Internationale Vluch telingen Organisatie stelt zich ten doel deze mensen een nieuw vaderland, liefst buiten Europa, te bezorgen. Inmiddels houdt de stroom vluchtelingen aan. Dagelijks over schrijden, vooral jongenmannen, de zone- grenzen. Ook aan de andere kant van het ijzeren gordijn kent men een vluchtelingenvraag stuk, maar daarover zijn uiteraard' geen cijfers beschikbaar. Na afloop van deze interessante causerie ontwikkelde zich een levendig debat, waar in vooral de tragiek van de intellectuele vluchteling naar voren kwam. Onder voorzitterschap van de heer F. S. Noordhoff vergaderde Woensdagavond in restaurant Brinkmann de afdeling Haarlem van Humanitas welke vereniging zich ten doel stelt het maatschappelijk werk onder de buiten-kerkelijlcen te organiseren en uit te oefenen. Besloten werd na een inlei ding door de maatschappelijke werkster, die had gewezen op moeilijkheden die zich kunnen voordoen bij ziekte van een huis vrouw tot de instelling van een sectie „gezinsverzorging". In het bestuur namen zitting de dames T. Vos en M. Meijer, be nevens de heren M. de Graaf, E. Schaap en G. G. Tijsterman, welke richtlijnen zul len opstellen voor de te vopren propaganda en een schaal van bijdragen voor te verle nen hulp. Hierbij zal gelet worden op de reeds in de afdelingen Dordrecht en Gro ningen opgedane ervaringen. BEVRIJDINGSDIENST NED. HERV. KERK De bevrijdingsdienst in de Ned. Her vormde kerk te Spaarndam begint heden avond om zeven uur en niet om acht uur, zoals in de predikbeurtenlijst in ons blad van Woensdag werd vermeld. In de nacht van Woensdag op Donderdag hebben drie jongemannen een overval ge pleegd op het kantoor van een wasserij aan de Kostverlorenkade te Amsterdam. Hun buit bestond uit een gouden damespolshor loge, een regenjas en enkele guldens. In de vroege ochtend werd aan het kan toorgebouw gebeld. De nachtwaker, een man van omstreeks 70 jaar, zag door een raam een jongeman staan. Op zijn vraag wat hij wilde, antwoordde de jongeman, dat hij de directeur wilde spreken. „Die is hier niet" zei de bewaker, maar de jonge man hield vol en bracht de oude man ertoe de deur te openen. Op dat ogenblik kwa men nog twee mannen te voorschijn. Zij dwongen de bewaker het kantoor binnen te gaan. Een bleef bij de bewaker achter, de beide anderen doorzochten het kantoor. Hun buit was gering. Een schrijfmachine en een radiotoestel lieten zij Staaft. EDO ook naar Ierland Het Festival of Britain belooft voor de Nederlandse voetballiefhebbers en speciaal voor de Haarlemse een bijzonder aantrek- kelijk tintje te krijgen. Reeds enige maan. den geleden werd namelijk na ampele be- sprekingen met enige Engelse voetbalclubs overeengekomen dat een aantal Neder, landse elftallen aan de overkant van het Kanaal tegen Britse sportvrienden in het krijt zou treden. De eerste elftallen van Haarlem, R.C.H. en E.D.O. is onder meer de eer te beurt gevallen voor deze ontmoe tingen te worden uitgekozen. R.C.H. en Haarlem gaan naar Engeland als succesrijke sollicitanten. Enige tijd ge- leden verscheen in een sportblad namelijk een oproep van de Engelse Voetbalbond, waarin Nederlandse clubs werden uitge nodigd. om naar Engeland te schrijven, als zij in aanmerking wensten te komen voor het spelen van een serie wedstrijden in het Festival of Britain. Het hoeft nauwelijks enig betoog dat tal van voetbalverenigin- gen met bekwame spoed een klinkende sollicitatiebrief schreven. Een loting was nodig om de gelukkigen aan te wijzen. Be. halve de drie genoemde Haarlemse clubs zullen nog enige Nederlandse ploegen, on- der meer N.E.C. uit Nijmegen en „Eind- hoven" binnenkort naar Engeland ver trekken. R.C.H. gaat het spits afbijten: haar men. sen vertrekken namelijk morgen om kwart voor negen naar Hoek vain Holland, van waaruit zij meteen de nachtboot naar Har. wich nemen. Het'eerste officiële contact dat de Haarlemmers met de Engelse sport zullen hebben, wordt een bezoek aan de secretaris van de Engelse Voetbalbond, sir Stanley Rous, die de Spaamestedelingen de kaarten voor de interlandwedstrijd En- geland-Argentinië, die op 9 Mei wordt ge- speeld, zal overhandigen. Daarna gaat men naar Wolverhampton, waar R.C.H. haar eerste wedstrijd zal spelen. „Haarlem" vertrekt pas Maandag naar Engeland en heeft haar eerste ontmoeting op 9 Mei met Millwall. R.C.H. bindt de twaalfde de strijd aan met Leyton en de veertiende met Bristol Rovers, tegen welke ploeg reeds eerder, en wel in 1948, is gespeeld. Haarlem komt die Maandag tegen Leeds in het veld en de Zaterdag daarop tegen Barnsley. De trip van E.D.O. heeft plaats van 11 tot 19 Mei. Gespeeld wordt in Colchestor en twee keer in Belfort (Ierland). ADVERTENTIE VuipenhgydersRepiii\ihr> Zóc/iërsfr.ibf 71 - Telefoon 1^12^ Korfbal Nadat twee jaren achtereen de wedstrijd Noord—Zuid in een gelijk spel (2—2) was geëindigd, heeft Noord dit keer eindelijk eens gewonnen. En verdiend. Het is geen grootse wedstrijd geweest; wel. waren er zeer goede momenten in het bizondér tijdens de eerste tien minuten, toen Noord" het spel volkomen in handen had. De aanval Munmkès en Woudstra c.s. speelde een zeer goed aan- valsspel, waartegen de verdediging van Zuid het moest afleggen. De genoemde spelers gaven Noord dan ook in deze ogenblikken een 2—0 voorsprong. De hierop volgende op stelling liet teveel kort aanvalsspel zien, waartegen de resolute verdedigingen wel raad wisten. En zo werd met 2—0 gedraaid, Na de rust was Zuid aanvankelijk sterker. Doelpunten van A. Wedemeyer en A. Mulders (beiden van „Deetos") brachten spoedig de stand in evenwicht. Toen kwam het aardigste gedeelte van de wedstrijd. Noord bewees in de derde opstelling de sterkste te wezen, sl had dit twaalftal het derde doelpunt, ge scoord door D. Stoeltie, nog te danken aan een verdedigingsfout van de tegenpartij. Het HKB-twaalftal heeft een 80 over winning behaald op de NHKB. De Zaan- kanters speelden wel een zeer pover spelle tje: de ploeg was niet goed voorbereid en had geen enkele oefenwedstrijd gespeeld. Het HKB-twaalftal was een hecht team, waarin de spelers L. Reyns en W. Klasen uitblonken. De Haarlemmers hadden reeds dadelijk een overwicht, dat tot doelpunten moest leiden. Deze kwamen dan ook voor de rust van de handen van mevrouw HoferTrap (2 x) en mej. Wullems. Na de rust, toen mevrouw Pruschen de stand op 40 had gebracht, zakte de NHKB-ploeg verder in een, zodat door doelpunten van L. Reyns, R. de Boer en W. Klasen (2 x) het einde de Haarlem mers een verdiende 8—0 zege bracht. De juniorenwedstrijd, die een Zaanse overwinning opleverde, kenmerkte zich door snel spel. De Zaankanters waren iets beter, Twee doelpunten van Alfenaar bepaalden de uitslag: 20. Door de 80 overwinning bleef de HKB in het bezit van, de Honig's-beker, Honkbal De Haarlemse Honkbalclub heeft gisteren te Hilversum de Zilveren Handschoen g®" wonnen, evenals in 1944, de vorige keer dat het tournooi om deze trophee werd gehouden, HHC stak dank zij het goede werpen en een prachtig teamverband boven de andere deel nemende ploegen uit en won met 9—2 yan HCK, met 4—1 van VVGA, met 6—4 van DOS. In deze poule had HCK bijna voor een ver rassing gezorgd, maar VVGA zette in ae laatste innings een 6—2 achterstand in een 7—6 voorsprong om. In de andere poule begon Schoten met een moeizame zege van 32 op The Catchers, waarna Hilversum met 101 werd verslagen. Hierna veroorzaakte ABC meer moeilijkhe den: na vier innings stonden de Schotenaren achter met 3—0, doch toen vonden de geel zwarten het genoeg en veranderden de stand in één slagbeurt in 53, welke voorsprong niet meer werd prijsgegeven. In de finale nam HHC afdoende revanche op Schoten voor de enkele weken geleden nederlaag in het tournooi van de S.C. Haar lem. Schoten had niets in te brengen, getuige de 11—0 overwinning, waarmee HHC zicn voor een jaar in het bezit van de Zilveren Handschoen stelde. Het inningsverloop van de eindstrijd w®8, HHC: 2—0—6—0—3 11 Schoten: 0—0—00—0 0 De gedétailleerde uitslagen luiden: t Groepl: HHC—HCK 9—2. VVGA—DOS 1-J' HHC—VVGA 4—1. DOS—HCK 8—4. HHC- DOS 6—4. VVGA—HCK 7—6. Groep 2: Schoten—Catchers 3—2. ABC-Hh* versum 3—1. Schoten—Hilversum 10—1. AB0 —Catchers 8—1. Hilversum—Catchers 5-1 ABCSchoten 3—5. WA HEEFT WOENSDAGAVOND op haar eigenterrein te Amsterdam met 4—1 wonnen van het Nederlands Zaterdag®1"" dag-elftal. De ruststand was 2—0,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10