OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tulpenfeest De eerste Mei werd gevierd met parades en betogingen Weerbericht Amerikaanse luchtmacht bombardeerde vele bruggen en bet Hwatsjon-reservoir De rechten van de vrouw in de UNO behandeld Poging om algemene staking in Spanje te organiseren, mislukte Duifser wilde in kano naar Spanje varen Normen voor sociale bijstand verhoogd In October toch drie geoefende divisies Oud-burgemeester van NewYork gecompromitteerd Ernstig ongeluk op de Johan Maurits van Nassau" Hemelvaartsdag Engelse burgerverdediging georganiseerd Thans 19 gevallen van pokken in Tilburg" Het woord is aan Pétain leeft weer op Opera-gebouw van Genève door brand beschadigd Conservatieve motie in het Lagerhuis verworpen HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 249 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 2 MEI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e 'JAARGANG No 102 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman i AN EEN MAALTIJD, die het Comité A Tulip Festival gisterenavond te Haar- feni aanbood, waren toeristen uit vele lan den verenigd: Amerikanen, Engelsen, Fransen, Belgen, Australiërs en Zweden. Dat comité telt de Alg. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en een zestal samen werkende reisbureaux onder zijn leden. De heer A. Wildschut van American Express presideerde de tal'el en tot de genodigden behoorden de burgemeester van Haarlem en mevrouw Cremers, wethouder Geluk en de directeur van Haarlems Bloei en me vrouw van Gink. De krant zou met dit korte bericht en een vermelding der redevoeringen kunnen volstaan, waarbij zij de burgemeester de erepalm zou willen toekennen voor zijn welsprekende Engelse lofrede op Haarlem de Geldersman is voorwaar een geest driftig Haarlemmer geworden maar er behoort ook een commentaar bij. Prettige commentaar, want nadat ik nu enige weken geleden al zo'n veelkleurig buiten lands toerislengezelschap heb ontmoet is de overtuiging versterkt dat die „Tulip Tours" van veel betekenis zijn. Jaarlijks stijgt de buitenlandse belangstelling er voor; met beleid wordt ernaar gestreefd om er een in het buitenland algemeen be kende instelling van te maken. Men is ken nelijk op de goede weg; de kunst om bui tenlandse bezoekers niet alleen veel moois te laten zien maar het hun ook aangenaam temaken wordt met toewijding en fantaisie beoefend. Dit is niet bepaald een Hollandse tradi tie. De overheid heeft in het verleden wei nig over gehad voor het vreemdelingen verkeer en in vooroorlogse jaren heeft een deel der Nederlandse bevolking er zich nog allesbehalve vriendelijk jegens gedragen. Dat raat tegenwoordig anders. Het is ple zierig vreemdelingen te horen getuigen, dat zij waar zij ook komen vriendelijk heid en hulpvaardigheid vinden. Gisteren avond hebben er verscheidenen aan tafel het woord gevoerd: van iedere nationaliteit één en de Australische spreker deed het, volgens „de jury" uit het gezelschap zelf, het best. Goed: ge kunt zeggen dat wie als vreemdeling een tafelspeech houdt, ertoe geneigd is zijn lofspraak wat aan te dikken. Maar ook in persoonlijk gesprek kwam die stemming bij de bezoekers tot uiting. Die Australiër, de aanslagen Lieftincks evenmin kennende als onze staatsschuld en betalingsbalans, bleek zozeer getroffen te zijn door het naoorlogs herstel, het gezon de voorkomen der Hollandse kinderen en (natuurlijk) het welverzorgde uiterlijk van stad en land, dat hij ons royaalweg als een welvarend volk voorstelde. Wij kunnen daar eventjes om glimlachen en het toch wel aardig vinden dat wij die indruk ma ken. Wij kunnen ook sceptisch zijn en onder elkaar zeggen, dat de zozeer toegenomen vriendelijkheid tegenover vreemdelingen haar oorzaak vindt in het feit, dat wij de oude welvaart kwijt zijn en nieuwe bron nen moeten aanboren, waarvan er een de vreemdelingen-industrie is. Maar al zit daar iets in, de enige verklaring is het niet en kan het ook niet zijn. Immers is, sinds de oorlog, veel meer belangstelling voor bui tenlanders in alle lagen der bevolking ge groeid met meer gevoel van saamhorig heid. Er zijn weinig van die mensen meer, die eigenlijk iedere buitenlandse bezoeker als een vreemde eend in de bijt beschou wen en hem met verwondering en zeker wantrouwen bezichtigen. .Dat was een jaar of veertig geleden, buiten de kring van ruimer-denkenden, nog bij de meerderheid van ons volk het geval. Het enige voordeel van oorlogen is dat zij er toe leiden, dat volken elkaar beter leren kennen. Voor deze streek is het werk van het Comité Tulip Festival, dat een erkende in stelling wil worden evenals de Tulpen Rallye daarnaar streeft, ongetwijfeld van belang. Het maakt zijn toeristen reis en verblijf bijzonder prettig en het bezigt „fol ders", welker samenstelling en betoogtrant de aspirant-bezoeker van ons land er wel naar moeten doen hunkeren. Ge kunt voor al de Franse uitgave van dit drukwerkje, onder de titel Le Festival des Tulipes, niet lezen zónder de neiging, zelf onmiddellijk uw arbeid in de steek te laten en u in de schoonheid van uw eigen land, uw eigen streek, le gaan verlustigen. „Un voyage au pays de charme" kondigt reeds de eerste ondertitel aan. Wie zou een reis door het land der bekoring-kunnen weerstaan? Dat heeft de bezielde auteur ook gevoeld en hij heeft uitgeroepen: „Qui ne voudrait assister a ce sourire de la nature?" wie zou deze glimlach der natuur niet mee willen er varen? Zijn wij geen ondankbaren? vraagt ge u af, denkend aan het verlangen naar wel dadiger klimaten en schone berglandschap pen in het Zuiden, dat u zo menigmaal be vangen heeft. Ge denkt het opnieuw als ge zo'n dichte groep toeristen uit velerlei oor den der wereld, nadat die groep de schoon heid der Grote Markt al bewonderd heeft, in het restaurant de rust ziet versmaden en voor de open ramen samendringen om op nieuw verbaasde bewondering aan de Vleeshal, de Grote Kerk, het Stadhuis te schenken. Geen experts, geen kunstkenners, een gewoon gezelschap toeristen. Maar vol diepe bewondering voor datgene, waaraan de meesten onzer zelden of nooit meer aan dacht schenken. Als zij het ook weer eens deden? Het heeft mij niet minder getroffen dat al die buitenlanders, als men met hen spreekt of als zij een toespraak in gezel schap houden, over betere verstandhouding tussen de volken beginnen. Er leeft meer onder de oppervlakte, in alle landen van het Westen, dan menigeen denkt. R. P. In Lake Success is de 5e zitting geopend van de commissie voor de status van de vrouw. Alle vijftien landen die daarin zit- hng hebben, zijn door vrouwen vertegen woordigd. Een van de voornaamste punten van de agenda is de opstelling van een wnventie over de politieke rechten van de vrouw, waarin onder meer de bepaling zou worden opgenomen dat vrouwen in alle ifhk ^eze*fde recthen als mannen moeten ^ebben om te kiezen en te worden gekozen, en voorstel, bij het begin van de zitting °or de Sovjet-gedelegeerde gedaan om de uiinese gedelegeerde te vervangen door een vertegenwoordigster uit Peking, werd et 12 tegen 3 stemmen verworpen. Tijdens de grote 1 Mei-bijeenkomst in W e s t-B e r 1 ij n hebben communisten po gingen gedaan handtekeningen te verza melen voor de verboden communistische volksstemming. Tegen de middag had de politie 300 communisten, voor het meren deel jongeren, gearresteerd. Op de Postdamer Platz, waar de Britse, Amerikaanse en Russische sectoren samen komen, verspreidde de West-Duitse politie snel samenscholingen van anti-communis tische jongelui, die aan de 'Britse zijde van het plein waren samengekomen om de in blauwe hemden geklede communistische jeugd van Oost-Berlijn bij haar grote de monstratie-optocht uit te jouwen. Bij de Brandenburger Tor, het voor naamste kruispunt lussen cle Britse en Rus sische sectoren, hield de politie brandslan gen gereed voor eventualiteiten. Op de West-Berlijnse anti-communisti- sche bijeenkomst,, waaraan door meer dan een half millioen personen werd deelgeno men, hielde de burgemeester, professor Reuter, een toespraak, waarin hij onder meer zei, dat de bewoners van West-Berlijn niet zouden rusten voor hun wensen ver vuld waren: Berlijn binnen de bondsrepu bliek, de Rijksdag hersteld en alle Duitsers in één vaderland verenigd. Voorts werd ge sproken door de president van de West- Duitse bondsdag, dr. Hermann Ehlers, die verklaarde, dat West-Duitsland niet cle Oder-Neisse grens tussen Oost-Duitsland en Polen zal erkennen. In Oost-Berlijn begon de 1 Mei-bij eenkomst met een mars van bedrijfsdele- gaties voor het hoofd van de Sovjet-Rus sische controlecommissie, generaal Zjoekof, de minister voor de staatsveiligheid, Wil helm Zeisser, minister-president Grote- wohl en diens plaatsvervanger Ulbricht. Op Helgoland arresteerde de politie 24 communistische 1 Mei-demonstranten, zo werd te Cuxhaven meegedeeld. In B e 1 g r a d o werd de eerste Mei sober gevierd. Er werd een parade gehouden voor de minister van Buitenlandse Zaken, Ed ward Karclelj, andere leden van het Joego slavische politieke bureau en de regering en officieren van de generale staf. In P a r ij s organiseerde het onder com munistische leiding staand algemene vak verbond, de C.G.T., in samenwerking met andere linksgeoriënteerde vakverenigingen een optocht tussen de Place de la Bastille en de Place cle la Nation. Tijdens deze op tocht wierpen twee laagvliegende sport- Totaal uitgeput door vissers opgepikt De schipper van de kotter Go 27, heeft gisterenmiddag om vier uur ongeveer 7 a 8 mijl ten Westen van Scheveningen een kano aangetroffen welke halfvol met water was gelopen. In de kano lag een totaal uitgeputte man, die slechts één been had. De man bleek een Duitser te zijn die op 16 April uit Frankfort aan de Main in een kano naar Hoek van Holland was gevaren. Daar was hij Maandag in zee gestoken met de bedoeling naar Spanje te gaan. Na een dag peddelen was hij zo uitgeput dat hij de strijd tegen wind en golven moest op geven. Hij had toen vuurpijlen afgeschoten, hetgeen blijkbaar noch aan de kust, noch door passerende schepen is opgemerkt. De schipper van de Go 27 heeft de man en de kano naar Scheveningen gebracht. De Vreemdelingenpolitie zal beslissen wat er met hem moet gebeuren. De man, Kurt Weisbach, een 36-jarige koopman uit Frankfort aan de Main, heeft aan de politie verklaard, dat zijn tocht naar Spanje bedoeld was als een reclamestunt voor een firma uit Frank fort, die de kano had gebouwd en bewij zen wilde, dat het vaartuigje zeewaardig was. Ter hoogte van het eiland Goeree was het roer van de kano defect geraakt. Weisbach heeft thans besloten af te zien van zijn tocht. Zodra hij weer wat zal zijn opgeknapt, zal hij naar Duitsland worden teruggezonden. De maxima en de normen van de rijks regelingen voor sociale bijstand, waar onder ook de overbruggingsregeling, zijn met ingang van 16 Maart met 5 percent verhoogd. vliegtuigen anti-communistische vlug schriften uit. Ruim 60.000 toehoorders juichten op een bijeenkomst in het Bois de Boulogne gene raal De Gaulle toe toen hij verklaarde, dat de communisten geen kans moesten krijgen om kwaad te stichten. Indien Frankrijk werkelijk in het Atlantisch verbond zou moeten deelnemen, zou een Franse gene raal het bevel moeten voeren over He land-, lucht- en vlootstrijdkrachten in het gebied van de Rijn, de Alpen en Noord-Afrika, al dus De Gaulle. Italië: Talrijke Italiaanse communis ten liepen verwondingen op of werden ge arresteerd bij een botsing le Napels tussen de politie en betogers. De politie maakte gebruik van gummiknuppels en traangas- bommen toen zij met stenen werd beko geld. Spanje: Arbeiders in enjtele textiel fabrieken en zware industrieën te Barcelo na zijn op 1 Mei in staking gegaan. Pogin gen om een algemene staking teweeg te brengen mislukten echter. In P r a a g, W a r s c h a u, B o e d a p e s t, Boekarest en Sofia werden troepen parades gehouden en dagorders uitgevaar digd. Drie kwart millioen Chinezen namen in Peking deel aan een parade, die door premier Mau Tse Toeng werd afgenomen. De stoet was bijna 10 km lang. Er is geen reden om te veronderstellen, dat door Nederland niet zal worden vol daan aan de aangegane verplichtingen in zake de Noord-Atlantische verdediging, zo heeft de minister van Oorlog medegedeeld, nu de legerleiding de zg. Crescendo-oefe ningen in divisie-verband aan het slot der herhalingsoefeningen van de voormalige Indonesië-strijders zal laten vervallen. De herhalingsoefeningen gaan door, evenals die van de overige manschappen uit de na-oorlogse lichtingen, zodat in Oc tober totaal ongeveer 70.000 man geoefend zullen zijn volgens moderne opvattingen en met de onder meer van Canada ontvan gen wapens. Werumeus Buning 60 jaar De dichter-schrijver Johan Willem Fre- derik Werumeus Buning wordt op 4 Mei zestig jaar. Te zijner ere verschijnt een boekwerk onder de titel „Zeven en twintig stokpaarden, zijnde een aantal tierelantij nen, onenigheden, gedichten, reportages, verhalen en wissewasjes over wat hij in dit leven min of meer oprecht heeft liefge had en beschreven". O'Dwyer zou benden hebben beschermd WASHINGTON, (Reuter) De uit vijf Congres-leden (democraten en republi keinen) bestaande commissie-Kefauver, die een onderzoek heeft ingesteld naar de or ganisatie van de misdaad in de Verenigde Staten en haar banden met overheids dienaren, heeft een rapport over het bende wezen gepubliceerd. Hierin wordt onder andere de voormalige (democratische) bur gemeester van New York, O'Dwyer, thans ambassadeur te Mexico City, ervan be schuldigd dat „noch hij, noch zijn toen malige ondergeschikten enige daadwerke lijke actie hebben ondernomen tegen de leiders van benden misdadigers, die zich bezig hielden met de exploitatie van speel huizen, het smokkelen van verdovende middelen en het met bedriegelijke metho den deelnemen aan wedden bij wed strijden, waarbij zij niet voor moorden terug deinsden". In het rapport wordt ge zegd dat „het optreden van O'Dwyer in feite het onderzoek naar deze misdadige practijken belemmerde". O'Dwyer was van 1940 tot 1942 als Offi cier van Justitie in een district van New York werkzaam. Hij was tot de afgelopen herfst burgemeester van New York. De commissie verklaart verder dat O'Dwyer vrienden van Frank Costello en Joe Adonis, twee leiders van benden, Aan boord van het op weg naar Nieuw Guinea zijnde Nederlandse fregat „Johan Maurits van Nassau" is een ernstig onge luk gebeurd. De adelborst eerste klasse P. van Staveren uit Amsterdam geraakte be kneld in een staaldraad en verloor een deel van zijn rechtervoet. Hij is naar het Engelse marinehospitaal op Malta ver voerd. Daar moest zijn rechterbeen geam puteerd worden. Morgen. Hemelvaartsdag, verschijnt onze courant niet. Onze bureaux zijn die dag gesloten. die speelhuizen exploiteren, in hoge func ties van New Yorks gemeentebestuur heeft benoemd. In het rapport wordt gezegd dat deze benden hun voornaamste inkomsten ver krijgen uit door fraude verkregen winsten uit wedden en spelen. Ook wordt verklaard dat het „de commissie duidelijk is dat Costello, ondanks zijn betuigingen van het tegendeel, nog steeds grote invloed bezit in de organisatie te New York van de demo cratische partij. De voorzitter der commis sie, senator Kefauver, is zelf democraat. De commissie heeft een aantal voorstel len gedaan om de door haar aan de kaak gestelde misstanden op te heffen. In tegenwoordigheid van Haarlems burgemeester biedt de heer Wildschut, van American Express, een schilderij aan een der Engelse toeristen aan, dat zij gewon nen heeft bij een verloting tijdens een toeristen-maaltijd bij Brinkmann, aangeboden door het Comité Tulip Festival. Chinese vloedgolf ontketende een andere: eindeloze rijen vluchtelingen uit Seoel TOKIO. (Reuter). Het contact tussen de UNO-troepen en de Noordelijken in Korea is niet alleen voor Seoel maar over de gehele frontbreedte sterk verminderd. Tankpatrouilles der verbonden legers drongen zelfs diep in de vallei van de ri vier de Poekhan door, zonder dat de be manningen tegenstanders waarnamen. De activiteit van de verbonden luchtmacht, waaronder veel Noordelijke doelen het moesten ontgelden, is gisteren nog ver groot door een aanval van Amerikaanse marine-duikbommenwerpers op de dam men en sluisdeuren van het Hwatsjon- reservoir. De aanval werd op het verzoek van het Amerikaanse achtste leger uitgevoerd door vliegtuigen van het vliegdekschip Prince ton. De sluisdeuren, die 6 meter hoog, 15 meter breed en bijna een meter dik zijn, bieden een moeilijk, smal doel van uit de lucht waardoor pogingen om ze door bom men te vernietigen tot nu toe waren mis lukt. De duikbommenwerpers, die het reser voir nu met luchttorpedo's bestookten, hebben een sluisdeur vernield en een an dere sluisdeur onder water beschadigd. Door het vuur van' luchtafweerkanonnen Het verzetsmonument dat tot nog toe aan de Dreef in Haarlem was opgesteld is nu naar zijn definitieve plaats aan het Plein overgebracht, waar het standbeeld tevens een passende afsluiting krijgt. De werkzaamheden daartoe naderen thans ljun voltooiing. moesten de „Skyraider"-bommenwerpers langs de bergkammen duiken en na het afwerpen van de torpedo's snel stijgen om de hoogspanningskabels boven de dam te ontwijken. Het was de eerste keer sedert de tweede wereldoorlog, dat de Amerikaan se marine luchtaanvallen met torpedo's uitvoerde. „Corsair"-jachtvliegtuigen be geleidden de duikbommenwerpers en leid den het vuur van de luchtafweerbatte- rijen af. Dinsdag hebben Amerikaanse superfor ten de belangrijke spoorbruggen in midden- Korea en aan de Westkust voor de derde opeenvolgende dag aangevallen. Zij lieten 70 ton bommen vallen op bruggen, zes en een halve kilometer ten Zuiden van Hoeilsjon, op de weg van de Mandsjoerijse grens naar Pjongjang. Op het gehele front ten Noorden van Seoel hebben de troepen van de U.N.O. geen contact gehad met vijandelijke troe pen van betekenis. Engeland aarzelt nog Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft Dins dag verklaard, dat Engeland nog geen de finitief besluit heeft genomen over het bombarderen van Mandsjoerijse luchtbases ingeval de Noordelijken sterke luchtstrijd krachten tegen de verbondenen in Korea zouden gebruiken. Hij weigerde rechtstreeks commentaar te geven op persberichten, als zou Engeland reeds informeel te verstaan hebben gege ven, dat het bereid zou zijn om in een der gelijk geval het uitvoeren van bombarde menten aan de andere kant van de Jaloe te ondersteunen. Hij zei, dat dergelijke vraag stukken veelvuldig door de regering van Amerika en van Engeland werden bespro ken. Engeland heeft een commissie van opper bevelhebbers voor de burgerlijke verdedi ging in oorlogstijd ingesteld. Voorzitter wordt generaal Sir Miles Dempsey, bevel hebber van het Britse tweede leger in Nor- mandië in 1944. Hij wordt tevens opper bevelhebber van de Britse landstrijd krachten. Admiraal Sir Arthur Power, thans opper bevelhebber te Portsmouth, zal belast wor den met alle marine-aangelegenheden in verband met de verdediging van de Britse wateren. Voor de luchtmacht wordt tot op perbevelhebber aangesteld maarschalk Sir Basil Embry. De commissie, die de volle verantwoordelijkheid zal dragen voor de verdediging van Engeland in geval van oorlog, is verantwoording verschuldigd aan de stafchefs. Volgens een gezagheb bende bron is de instelling van deze com missie een gewone defensiemaatregel, die niet inlioudt, dat Engeland zich als een ge ïsoleerd eiland beschouwt. Het aantal gevallen van pokken te Til burg is met één toegenomen. De Genees kundige Dienst te Tilburg heeft uitgebrei de maatregelen genomen om de epidemie tegen te gaan. Vaccinatie op grote schaal werd voorbereid en gisteren waren tot middernacht meer dan duizend personen ingeënt. Met een millitair vliegtuig heeft men entstof uit Amsterdam laten halen. De militairen van het Tilburgse garnizoen mogen voorlopig de kazernes niet verla ten. Gevallen met dodelijke afloop deden zich tot dusverre niet voor. In totaal zijn negentien gevallen bekend. In een barak van het St. Elizabeth-ziekenhuis zijn een veertig personen, die met pokkenpatiën- ten in aanraking waren geweest, in quarantaine genomen. Aanvankelijk werd vermoed dat de ziek te naar ons land zou zijn overgebracht door een uit Indonesië gerepatrieerde. De hoofdinspectiè der Volksgezondheid deelt echter mede dat omtrent de bron der besmetting nog niets met zekerheid kon worden vastgesteld. Het spoor leidt in een geheel andere richting. In Utrecht, waar een geval van pokken is geconstateerd bij iemand die bij familie in Tilburg op bezoek was geweest, hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. De Geneeskundige Dienst heeft de inwoners aangespoord zich te laten inënten. Feuerbach: Afkeuren is gemakkelijk; daarom zoeken zovelen daar hun kracht in. Met verstand loven is moeilijk, daarom doen dat zo weinigen. Maar de postduiven worden gereed gehouden voor „het wereldnieuws" (Van onze correspondent te Parijs) De vijf-en-negentigjarige ex-maarschalk Pétain schijnt ook zijn laatste crisis, die iedereen als fataal beschouwde, weer te boven te zullen komen. Zijn advocaten en familieleden hebben na een verblijf van enkele weken aan zijn ziekbed het eiland weer verlaten. De zeventig journalisten nemen voorlopig nog een afwachtende houding aan. Zolang ze de grijsaard nog niet in de buitenlucht hebben aanschouwd, zullen ze op hoofdredactioneel bevel met hem op het eiland Yeu verbannen blijven. De gelagkamer van het enige hotelletje ter plaatse is in een redactiezaal herschapen en elke nacht houdt een der perslieden de wacht bij de telefoon. De grote Franse en buitenlandse persagentschappen en kran ten hebben in Yeu een collectie postduiven tot hun beschikking, die op het beslissende moment het wereldnieuws naar Parijs zul len moeten brengen. Wat de hoofdpersoon, Pétain aangaat, is het opgevallen dat de medische communi qués, ofschoon uiteraard nog zeer gereser veerd gesteld, iedere dag toch een weinig optimistischer worden. De ex-maarschalk heeft zijn ziekbed al een paar maal verla ten en geleidelijk komt, zijn eetlust terug. Zijn temperatuur en polsslag zijn normaal. Toen men, een der laatste dagen, zich over zijn verzoek verwonderde een iets royaler portie te krijgen opgediend, moet, volgens zijn vrouw, Pétain hebben opgemerkt: „Dat ik ter dood ben veroordeeld wist ik, maar dat hoeft den toch nog geen hongerdood te wezen. Zo heeft dan de oudste banneling ter wereld iedereen weer verwonderd over zijn bijna grenzeloze vitaliteit. Pétain stamt uit een krachtig boerengeslacht, waarvan alle leden een zeer hoge leeftijd bereikten. Zijn enige zuster is enkele jaren terug op 99- jarige leeftijd gestorven. Haar broer, de overwinnaar van Verdun, placht ze tot op het einde van haar leven aan te duiden met „le petit", het jongetje. „Le petit" schijnt in levenstaaiheid weinig voor zijn oudere zuster onder te doen. Bij een repetitie van de „Zauberfeuer" scène uit de opera „Die Walktire" is Dins dag bijna het gehele operagebouw te Genève verbrand. Wagners dramatische opera „Die Wal ktire" zou 's avonds door de Weense staats- opera gegeven worden. Het hoogtepunt van deze opera, waarbij de godin Briinhilde om geven wordt door vlammen, was het begin van de brand. Toen nu de toneeltechnici het vuur „op riepen" grepen de vlammen om zich heen en vernielden het toneel volkomen. Het veiligheidsscherm kon het vuur niet tegen houden, zodat ook de zaal zware schade opliep. Het vuur werd bestreden door 300 brand weerlieden uit Genève en omliggende plaatsen. De motie van de Britse conservatieven met betrekking tot de grondstoffenvoorzie- ning, een poging om de Britse regering ten val te brengen, is verworpen met 305 tegen 292 stemmen. De conservatieven wilden met de motie een wig drijven tussen de drie afgetreden ministers en de rest van de Labourpartij. De uitslagen van de stemming werd door Labour met gejuich begroet. Churchill, druk gesticulerend, riep iets naar de re- geringsbanken, maar zijn woorden waren onverstaanbaar. Dit verwekte een nieuw gejuich van de opgewonden Labour-afge- vaardigden, dat voortduurde totdat de lei der van de oppositie de Kamer had ver laten. Van de negen liberalen onthielden acht zich van stemming. Een stemde met de conservatieven mee. Een storing die vannacht boven Noord-Frankrijk lag, trok in de loop van de dag naar het Noorden en veroorzaakte in ons land veel bewolking, waaruit hier en daar enkele buien vielen. Om een lage drukge bied boven de Golf van Biscaye wordt lucht naar onze omgeving getransporteerd, waarin de temperaturen iedere dag tot iets hogere waarden kunnen oplopen. De algemene luchtdrukverdeling wijzigt zich slechts langzaam zodat we de eerste paar dagen het huidige weertype houden waarbij kleinere storingen in het luchtdrukveld de kans op buien bestendigen. »OOCOOCOOOOOOOC<»OCOOCOOCOXMCCOOCCCCCCCCCCCCC NU EN DAN OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden afge wisseld door opklaringen en mor gen voornamelijk aan het einde van de middag kans op enkele versprei de buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Opnieuw iets hogere temperaturen. 3 Mei Zon op 5.09 uur, onder 20.06 uur Maan op 4.02 uur, onder 17.33 uur. 4 Mei Zon op 5.07 uur, onder 20.08 uur Maan op 4.13 uur, onder 18.49 uur Hoog en laag water te IJmuidem Woensdag 2 Mei Hoog water: 1.15 en 13.41 uur. Laag water: 9.01 en 21.41 uur. Donderdag 3 Mei Hoog water: 2.05 en 14.26 uur Laag water: 9.54 en 22.24 uur. Vrjjdag 4 Mei Hoog >vater: 2.45 en 15.03 uur. Laag water: 10.38 en 23.02 uur. O ONBEWOLKT 0LICHT8EW. HALF SEW 2WAAR SEW. GEHEEL BEW. MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER J A 7 HL /.^TEMPERATUUR I005-ISOBAAH BELAWOHlJK w sssr CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST WV STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WINO- 3. SNELHEID VAN VIJP METER OF.f SECONOE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1