MacArthur verwachtte Chinese inmenging geen Opnieuw hevige gevechten tussen Israel en Syrië OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Passen Westelijke mogendheden hebben volgens Ernest Davies uiterste concessies gedaan Weerbericht VRIJDAG 4 MEI 1951 Een loffelijk streven bezielt het minis ters-comité van de Raad van Europa. Het zal trachten alle pasvisa in West- Europa af te schaffen. Menigeen zou het Amerikaan in Wenen door Rus doodgeschoten Truman werd verteld: met Kerstmis rust in Korea NaThorezenTogliatti: Crotewohl naar een „herstellingsoord" Belgische gemeenteraad concerteert Transjordaanse parlement ontbonden Olie-nationalisatie in Perzië een feit Beperkt tegenoffensief der UNO-troepen in Korea Vechtlust der communisten tijdelijk geluwd Het woord is aan.;;;-. Amerikaan Jessup dient nieuwe voorstellen in Ongeluk op het circuit in Zandvoort Beschuldigingen van beide zijden Vier nieuwe gevallen van pokken te Tilburg Staking van „strategische export" naar China voorgesteld Surplus op de Ierse begroting t geen hulp van Marshall meer HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 250 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 103 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman £n'eercler zijn aangevangen, omdat nu jsfc een nieuw reisseizoen voor de deur staat Maar het is pas zes jaar geleden dat de oorlog zijn einde vond en officiële molens malen niet zo vlug. Men moet niet teveel vergen. Dat hacl kennelijk de man gedaan, wiens voorstel om een Europees paspoort, overal geldig, in te stellen werd verworpen- Zijn denkbeeld werd betiteld als' „een nog onbereikbaar ideaal". Misschien heeft het ministers-comité wel geglimlacht om een zo onpractisch voorstel, zo ^politiek Onrijp", zover van de harde werkelijkheid verwijderd. Of zouden enige ministers Zich hun jeugd herinnerd hebben? Tot 1914 immers dat is dus nu zeven endertig jaar geleden bestond een toe stand die beter was dan hetgeen men nu als een nog onbereikbaar ideaal betitelt. Toen reisde men zonder paspoort! Het moge de na 1900 geborenen ongelooflijk toeschij nen, maar het is of liever was een feit. Men reisde zonder paspoort in Europa. Minister Stikker, die in dat ministers comité zit, moet het zich herinneren, want hij is over de vijftig. Dat zijn ministers van z Buitenlandse Zaken als regel. Zij moeten in hun jeugd, evenals talloze anderen en ik, met vacantie naar België, naar Duitsland, naar Frankrijk, naar Zwitserland zijn ge gaan zonder pas. Slechts enkele mensen wisten hoe zo'n ding eruit zag. Waarom praat men dan nu over „nog onbereikbare idealen", hetgeen de indruk moet maken dat de mensheid nog niet ver genoeg ge vorderd is om zoiets hemelbestormends als een Europees paspoort te verwerkelijken? Het is aardig te lezen in de Encyclopae dia Britannica, jongste editie (1947) dat een paspoort is „een vrijgeleide in tijd van oorlog, een document, uitgegeven door een oorlogvoerende mogendheid om personen en eigendommen tegen de uitwerking van vijandelijkheden te beschermen". De Bri tannica is op dit punt niet helemaal bijge werkt. Maar enfin,, de definitie klopt heel aardig met de opvattingen, die omtrent passen tot Juli 1914 bij het publiek be stonden. Het werd toen in zijn zorgeloze reis- dromen wreed verstoord. Het moest zelfs, voorzover het op vacantiereis was, hals- over-kop huiswaarts keren. Want de eerste wereldoorlog was uitgebroken. Passen wer den toen inderdaad ingevoerd en niet alleen door oorlogvoerende mogendheden. Want die eisten, dat andere ze ook toepasten. In Augustus 1914 kon men evenwel gemoede lijk naar Engeland gaan met een pas zonder visum dat is een aantekening uit eigen ervaring en vier maanden later met dit zelfde door Engeland niet-geviseerde docu ment terugkeren. Toen zat Europa volop in de oorlog; de vermaarde veldslag aan de Marne was zelfs al achter de rug. Maai de Engelsen pasten nog geen visa toe. Som mige andere landen deden het misschien ook nog niet, maar dat kan ik mij niet meer herinneren. Eerst na geruime tijd stelden de Engelsen het visum als voor waarde, omdat zij door een aanmerkelijke intocht van Duitse spionnen (die soms passen van anderen gekocht en voor zich zelf pasklaar gemaakt hadden) ervaren hadden dat zij de aankomst van buitenlan ders scherper moesten controleren. Toen nam de ellende van het internatio nale wantrouwen hand over hand toe en sindsdien heeft men nooit meer van dat symbool ervan, het paspoort, verlost kun nen raken. Het is in waarheid een van die bewijzen van een achteruitgang in de menselijke verhoudingen, die in 1914 be gonnen is en die men nog steeds niet heeft ingehaald. In de periode tussen de twee wereld oorlogen in de jaren 19181939 bleven de passen bestaan, hetgeen een kwaad teken op zichzelf was. Er waren stemmen die ertegen protesteerden, maar er werd niet naar geluisterd. De tweede wereld oorlog volgde en sinds die ten einde is heeft het gehate instituut zich met logge vast beradenheid gehandhaafd. Het ergert tal lozen; het jaagt hen op vrij hoge kosten; het bezorgt hun aanmerkelijk tijdverlies. Ongetwijfeld heeft het een groot aantal personen aan een ambtelijke bezigheid ge holpen, die vóór .1914 niet als beroep be stond. Maar al is dat zo, het schijnt denkbaar dat zij een nuttiger taak in het procedureproces zouden vervullen. Als ge nu denkt aan afschaffing van paspoorten in West-Europa lijkt uzelf dat misschien ondenkbaar. Want als men dat ceed zou men de reizen van verdachte personen niet meer onder controle hebben (o.schoon het te betwijfelen valt of dat nu wel zo is). Daar blijkt dan opnieuw uit doe Europa ten deze achteruit gegaan is. hruiiet alleen ten deze. Maar waarom kan or tenminste geen Europees paspoort wor den ingevoerd? Dat zou althans een bewijs ^jan, Practische samenwerking in het ver deelde gebied zijn. Neen: de ministers wiizen zulk een vervaarlijke vooruitgang m "e ontwikkeling van zaken af als een »nog onbereikbaar ideaal". Er zijn enkele visa vervallen, enkele maar, en daar moe ien we al blij mee wezen. De ministers uden, lofwaardig strevend, pogen de ove- nge te doen verdwijnen. Wanneer? Brof. Brugmans heeft te Keulen gezegd dat ae Raad van Europa nog kan gelden *ls „een ideale oefenplaats voor een wven-nationale politiek". Oefenen lijkt wel heel nodig. r. p. WENEN, 4 Mei (Reuter). Een korpo raal van de Amerikaanse militaire politie Is ui de nacht van Donderdag op Vrijdag "i het centrum van Wenen door een Rus- 5Jsche soldaat doodgeschoten. het incident ontstond toen twee Ameri kaanse soldaten van de internationale pa trouille twee gewapende Russische soldaten Wt een café in de Kartner-strasse wilden verwijderen. ..Daarop begon een van de Russen met zyn machinepistool te schieten. Een Ame- aanse korporaal werd door vier schoten jh ne borst getroffen, hij stortte levenloos ,er aarde. De tweede Amerikaan, ook een korppraal, beantwoordde het vuur met zijn ^achmepistool, waarop de bëide Russen kunnen vinden, dat deze pogingen PUBLICATIE OVER „WAKE" O WASHINGTON (Reuter). De regerings stukken over de besprekingen die Presi dent Truman en Generaal MacArthur zes maanden geleden op het eiland Wake hiel den, zijn Woensdagavond gepubliceerd door de Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrachten en de buitenlndse betrekkingen. MacArthur heeft Truman onder meer als zijn mening te kennen gegeven, dat er zeer weinig kans was, dat China zich in de oor log in Korea zou mengen; dat, naar hij ge loofde, de officiële tegenstand in Noord- en Zuid-Korea in November (1950) geëindigd zou zijn en dat, naar hij hoopte, het achtste leger met Kerstmis naar Japan zou kunnen worden teruggetrokken. Het gesprek tussen Truman en Mac Arthur werd door Generaal Bradley, voor zitter van de stafchefs, die de bijeenkomst bijwoonde, op de terugreis uit notities ge reconstrueerd. MacArthur had aan Truman meegedeeld, dat de Chinezen in Mandsjoerije over 300.000 man beschikten, van wie waar schijnlijk niet meer dan 100.000 a 125.000 langs de Jaloe waren gestationneerd en slechts 50.000 a 60.000 over deze rivier ge bracht konden worden. Ook zouden zij niet over een luchtmacht beschikken. „Met de Russen is het anders gesteld", aldus Mac Arthur. „Zij hebben een luchtmacht in Siberië, zij hebben uitstekende piloten, enkele straalvliegtuigen en toestellen van het type B-25 en B-29. Zij kunnen duizend vliegtuigen in de lucht brengen met boven dien een 200 a 300 van de vijfde en zevende vloot. Tegen onze luchtmacht zijn zij waar schijnlijk niet opgewassen. Grondstrijd krachten hebben de Russen voor Noord- Korea niet beschikbaar. Het zou hun moeite kosten manschappen in het veld te brengen". Een samenwerking tussen de Sovjet-luchtmacht en de Chinese grond strijdkrachten achtte MacArthur practisch van weinig nut, „omdat naar mijn mening de luchtmacht de Chinezen even vaak zou bombarderen als ons". Op de vraag van generaal Bradley, of de tweede of derde divisie beschikbaar kon worden gesteld om in Januari, naar Europa te worden gezonden, hacl MacArthur geant woord: „Ja". Hij raadde aan, de tweede divisie te nemen, omdat die beter geoefend was. Verklaring voor de Senaatscommissie Inmiddels is Generaal MacArthur Don derdagochtend begonnen zijn getuigenis over zijn politiek in het Verre Oosten voor een verenigde senaatscommissie af te leg gen. In de loop van zijn getuigenis heeft MacArthur onder meer het volgende ge zegd: „Sinds kort heeft de Sovjet-Unie ver moedelijk een nieuw doel voor ogen: de mogelijkheid, de warme wateren van de Stille en de Indische Oceaan te bereiken. Even voor het begin van de vergadering werd besloten alle senaatsleden toe te laten. Pers en publiek werden niet toegelaten. Elke uitlating van MacArthur wordt op militaire geheimen getoetst. Admiraal Arthur Davies, de chef van de dienst der stafchefs, snijdt met een scheer mesje militaire geheimen uit het verslag, BERLIJN (Reuter). De Oost-Duitse premier Otto Grotewohl is Woensdag uit Berlijn voor een medische behandeling naar een herstellingsoord vertrokken, zo meldt het Oost-Duitse nieuwsbureau. Hij zal tijdens zijn afwezigheid door zijn plaatsvervanger Walter Ulbricht vervangen worden. Naar welke plaats Grotewohl gaat en wat voor een behandeling hij zal on dergaan wordt niet gezegd. „La Dernière Heure" meldt dat er zich incidenten hebben voorgedaan op de jong ste bijeenkomst van de gemeenteraad van de Belgische plaats Flenu in de Borinage. Een der gemeenteraadsleden, Hismans, had ontslag genomen uit de communisti sche partij, maar bleef zijn zetel in de raad bezetten. Telkens wanneer hij tracht te het woord te nemen, begonnen de com munisten hem te overschreeuwen. In de raad zitten bovendien socialisten en dissi dente socialisten. Ditmaal had Hismans zich voorzien van een spreektrompet. Op het ogenblik, dat hij dit instrument aan de mond bracht, begonnen de afgeschei den socialisten Auquier en Duez op een fluit en een trompet te spelen, terwijl Plumat, communist, een harmonica te voorschijn haalde. De socialist Urbain, die bij afwezigheid van burgemeester Havron de vergadering leidde, poogde in te grijpen, maar slaagde er niet in de rust te herstellen, zodat hij de vergadering moest schorsen. Uit Amman meldt Reuter: Koning Ab- doellah heeft op verzoek van zijn minister president het Transjordaanse parlement ontbonden. De premier had parlements leden beschuldigd van „ongrondwettige handelingen". De leden zouden getracht hebben de regering de handen te binden door een poging te doen, de tweeweekse zitting voor de behandeling van de be groting te verlengen. Binnen drie maanden zullen nieuwe ver kiezingen worden gehouden. vóórdat het wordt vermenigvuldigd en aan de verslaggevers uitgereikt. Het scheer mesje kwam onder meer te pas bij Mac- Arthur's schatting van het aantal Sovjet- russische duikboten in de buurt van Wladiwostok en van de Sovjetrussische luchtmacht in het Verre Oosten. Heden (Vrijdag) zal generaal MacArthur zijn verslag aan de Senaatscommissies ver volgen. Donderdag zei hij, dat de gezamenlijke stafchefs in Januari jl. aan de minister Marshall hadden voorgesteld over te gaan tot intensivering van de economische blok kade van China, een blokkade ter zee, luchtverkenningen boven de Chinese kust en Mandsjoerije en hulpverlening aan de Chinese nationalisten bij „doeltreffende operaties" tegen de communisten. „Voor zover mij bekend, hebben de staf chefs deze aanbevelingen nimmer gewij zigd", aldus MacArthur. Het centrale bureau van de Amerikaanse geheime dienst en minister Acheson heb ben vorig jaar gezegd, dat er „zeer weinig kans" bestond dat communistisch China in Korea zou ingrijpen, aldus MacArthur. Attlee de „schuldige"? Waarnemers trekken de conclusie dat het getuigenis van MacArthur een wending heeft genomen, waardoor waarschijnlijk Engeland zal worden betrokken in de bit tere controverse in de V.S. over de strategie in de Koreaanse oorlog. Zoals MacArthur zei, waren de Amerikaanse stafchefs het met hem eens op het stuk van uitbreiding van de oorlog tegen China. Indertijd is ge meld, dat de Britse premier Attlee bij zijn besprekingen met Truman in December van het vorig jaar dit plan heeft afgewezen. Na de vergadering van Donderdag waren er Senatoren die onmiddellijk wensten te weten, wie over de (bovengenoemde) aan beveling van de stafchefs een veto had uit gesproken. TEHERAN, (Reuter) De Sjah van Perzië heeft Woensdagavond een decreet getekend waarbij de Perzische olie-in dustrie wordt genationaliseerd. Vóór het tekenen van het decreet had de Sjah de Britse ambassadeur, Sir Francis Sheperd, ontvangen. Waarnemers beschouwden het bezoek van de Britse ambassade aan Mossadeq dat volgde op een bezoek van de Ameri kaanse gezant, als een verenigde poging om Perzië er toe te brengen het geschil door onderhandelingen te regelen. De Britse ambassadeur was langer dan een uur bij Premier Mossadeq. Hij las hem een nota van de Britse minister minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, voor. Naar verluidt, wordt hierin meegedeeld, dat Engeland bereid is de onderhande lingen met Perzië betreffende de olie industrie te heropenen. Dr. Mossadeq zette hierop de redenen, welke hadden geleid tot het Perzische besluit om de olie-industrie te nationaliseren, uiteen. Nader wordt gemeld, dat de Sjah twee decreten heeft getekend. Het eerste houdt goedkeuring in van het beginsel van de nationalisatie, het tweede geeft de wijzen aan tot volvoering van het plan. Waarnemers beschouwen de onderteke ning door de Sjah als het ondertekenen van liet „doodvonnis" van de Anglo-Iranian. Zij geloven, dat de Perzische regering de Britse reactie zal afwachten alvorens de nieuwe wetten van kracht te doen worden. Volgens het te Teheran verschijnende avondblad „Attalaat" heeft de Perzische regering de maatschappij medegedeeld, dat zij zich in het vervolg niet met het Mini sterie van Buitenlandse Zaken doch met het Ministerie van Financiën in verbinding dient te stellen, daar de maatschappij een handelsonderneming is. Regeringsprogramma Inmiddels heeft de nieuwe premier van Perzië, dr. Mohammed Mossadeq, in de Kamer het regeringsprogram bekend ge maakt. Het bestaat uit slechts twee punten, namelijk nationalisatie van de olie en her vormingen op het gebied van het kiesrecht en de gemeente-administratie. „Vorige re geringen kwamen met langere program ma's", aldus de premier, „maar over het algemeen hebben zij geen tijd gehad om ze uit te voeren". TOKIO, 4 Mei (Reuter) Voor het eerst sinds veertien dagen zijn de strijdkrachten van de UNO in Korea overgegaan tot een beperkt offensief. Zij hebben kleine vor deringen gemaakt. Na een rust van drie dagen en een slag, die Donderdag de gehele dag duurde, heb ben tanks van het achtste leger Donderdag avond ten Noorden van Seoel wat om schreven wordt als „de resten van een communistisch regiment" uiteen geslagen. Later drongen zij kleinere groepen terug en een patrouille drong Oeijongboe, 19 km ten Noorden van Seoel, binnen. Andere tanks rukten op langs de Westelijke oever van de Poeknam tot Tsjongpjongni, 48 km te Noordoosten van Seoel. Zij zochten te vergeefs naar de Chinese hoofdmacht. Bij een kort treffen doodden zij 75 tegen standers. Ook de infanterie kwam in actie en dreef Say Een der grootste bewijzen van middelmatigheid is, de superiori teit niet te erkennen waar zij zich voordoet. Duizenden hebben gisteren van het prachtige weer geprofiteerd door een bezoek te brengen aan de bloeiende bollenvelden. Hoe druk het was langs de grote wegen De conferentie van de plaatsvervangers De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier zijn Woensdag voor de twee-en-veertigsle maal bijeengekomen. Dinsdag hadden zij op verzoek van de Russische afgevaardigde Gromyko, in verband met de 1-Meiviering, niet vergaderd. De Amerikaanse afgevaar digde, Philip Jessup, diende nieuwe voor stellen in, welke drie alternatieve agenda's omvatten. De eerste agenda is een gedetailleerde beschrijving van de te bespreken onder werpen, zoals deze afgelopen Vrijdag werd ingediend, echter met twee concessies aan het Russische standpunt. Het onderwerp ontwapening van Duits land is vóór het vraagstuk van de bewa pening als oorzaak van de internationale spanning geplaatst en voorts is de Russi sche formulering van het punt Triëst over genomen. De tweede agenda is een gesplitste agenda, welke het aan de ministers van Buitenlandse Zaken overlaat te beslissen: of het bespreken van het peil der bewape ning als een hoofdoorzaak vaii de huidige spanning aan de bespreking van het ver minderen van de bewapening al of niet moet voorafgaan; of het vraagstuk van het verminderen van de bewapening slechts op de Grote Vier betrekking moet hebben en of de ontwapening van Duitsland vóór het peil en het verminderen van de bewape ning besproken dient te worden. In de derde agenda wordt slechts in grote lijnen aangegeven welke onderwer pen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier moeten bespreken. Deze punten zijn: het onderzoeken van maat regelen om de huidige internationale span ningen in Europa, de vrees voor oorlog en de vrees voer aggressie op te heffen; vraagstukken betreffende bewapening en strijdkrachten en vraagstukken betreffen de Oostenrijk en Duitsland en het nakomen van verdragen en overeenkomsten. Jessup verklaarde, dat slechts onwil een overeenkomst over de eerste of tweede agenda zou kunnen verhinderen. Omdat de Westelijke mogendheden iedere moge lijke basis voor een bijeenkomst der Grote Vier wilden onderzoeken, stelden zij ook de derde agenda voor, aldus Jessup. De Britse afgevaardigde, Ernest Davies, zei dat de Westelijke mogendheden haar uiterste concessies gedaan hadden. Waarnemers waren van mening, dat in dien Gromyko weigerde een van deze drie agenda's te overwegen, de Westelijke afge vaardigden zich zouden afvragen of de be sprekingen verder nog enig nut zouden hebben. De Russische afgevaardigde, Andrej Gromyko, ging reeds enigermate in op de drie alternatieve agenda's, maar behield zich het recht voor nadere uiteenzettingen te laten volgen. Het Westen, aldus Gromyko, had bij het indienen van zijn voorstellen beweerd, dat het al het mogelijke had gedaan om tot overeenstemming bij te dragen. De Weste lijke afgevaardigden gaven echter zelf toe, dat zij geen bereidheid om overeenstem ming te bereiken hadden getoond ten aan zien van de kwestie der bewapening. Het Westen had formuleringen veranderd, maar het essentiële van zijn standpunt ongewijzigd gelaten, vooral met betrekking tot de bewapeningskwestie, voegde hij er aan toe. De 27-jarige Haagse motorrijder L. H. G. kwam Hemel vaartdag omstreeks kwart voor vieren 's middags op het circuit in de bocht tussen de dennen bij het Vijverpark bij een flinke snelheid door een verkeerde manoeuvre bij het remmen, zodanig te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Dr. C. F. M. Robbers verleende de eer ste hulp. Hij stelde vast, dat het slacht offer een gecompliceerde bovenbeenbreuk had opgelopen, terwijl ook beide armen uit de kom waren geschoten. De gewonde werd per ziekenauto naar een Haarlems ziekenhuis overgebracht. Het motorrijwiel werd vrij ernstig be- I schadigd. in het gebied van Indje, het Oostelijk deel van het centrale front, Noord-Koreaanse bataljons achteruit. De communisten toonden weinig vecht lust, maar er was geen aanwijzing, dat zij op grote schaal terugtrekken. Verkenningen wezen uit, dat nog grote Noordelijke convooien in Zuidelijke rich ting naar de frontlijn trekken. Volgens een schatting van het Ameri kaanse ministerie van Defensie hebben de Chinezen en Noord-Koreanen in de eerste week van hun huidige offensief (22 tot 29 April) 50.000 man verloren. Tot 27 April hebben de Amerikanen in Korea ruim 61.000 man verloren, namelijk 10.813 doden, 41.136 gewonden en 9.684 vermisten. TEL AVIV, (Reuter) Israëlische functionarissen hebben verklaard, dat Sy rische legereenheden de grens ten Westen van de gedemilitariseerde zóne hadden overschreden en dat een hevige strijd aan de gang is. Volgens een Israëlisch communiqué over schreden Woensdagochtend gewapende on geregelde Syrische troepen en eenheden van het geregelde leger de grens in het gebied van Sjamalina in de centrale sector van de gedemilitariseerde zóne ten Noor den van het Meer van Galilea. Zij werden één kilometer buiten de zóne op Israëlisch gebied door Israëlische strijdkrachten op gevangen. Waarnemers van de V.N., die door de Israëlische delegatie in de ge mengde wapenstilstandscommissie naar het gebied waren ontboden, konden er niet dicht bij komen wegens het hevige vuren. „De strijd duurt voort", aldus het Isra ëlische communiqué. Volgens een Syrische woordvoerder had den ongeveer honderd Israëlische soldaten Woensdag Arabische bewoners in de ge demilitariseerde zóne tussen Israël en Syrië aangevallen. Vier Israëliërs waren gedood en velen gewond. Van Arabische zijde waren er twee gewonden. Naar de woordvoerder verklaarde, hadden de Isra ëlische militairen het vuur geopend op de bewoners om vee te stelen. De Arabieren hadden hen echter gedwongen zich terug te trekken na een vuurgevecht van een uur. Later werd te Tel-Aviv officieel verklaard, dat de Syrische troepen over de Syrische grens waren teruggedreven. Bij de gevechten van Donderdag werd Het aantal pokkengevallen in Tilburg is Donderdag met vier toegenomen. Daal de ziekte zich 11a ongeveer 10 a 12 dagen openbaart, is dit aantal wanneer het zich de komende dagen niet verder vermeer dert dan met 3 a 4 gevallen per dag niet verontrustend, verklaarde de directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst te Tilburg. Achttien personen, die met een pokken- patënt in aanraking zijn geweest, zijn op genomen in het St. Elizabeths-ziekenhuis. Veertig personen staan in hun woningen onder toezicht. De bevolking van Tilburg Iaat zich in grote getale inenten. Meer dan 40.000 vaccinaties werden de afgelopen dagen verricht. Daar er contact is geweest tussen een der Tilburgse pokkenpatiënten en inwoners van Zwolle, heeft de directeur van de gemeen telijke geneeskundige dienst te Zwolle be kend gemaakt, dat hij het wenselijk acht, dat de bevolking zich op zo groot mogelijke schaal laat inenten. Tot nu toe hebben zich nog geen ziektegevallen in Zwolle voorge daan. gebruik gemaakt van zware artillerie en mortieren. De stafchef van de Verenigde Naties heeft een order uitgevaardigd onmiddellijk het vuren te staken. Israël heeft inmiddels de Veiligheids raad verzocht, terstond maatregelen te nemen teneinde het terugtrekken van Sy rische strijdkrachten uit de gedemilitari seerde zóne in het gebied van Hoeleh te be werkstelligen. LAKE SUCCESS. (Reuter). De plaats vervangende Amerikaanse afgevaardigde bij de UNO, Ernest Gross, heeft in de commissie voor sancties van de Algemene Vergadering voorgesteld, dat alle leden der UNO het zenden van wapens, olie of stra tegische materialen naar communistisch China staken en dat dit embargo zo spoe dig mogelijk worde ingesteld. Gross zei, dat zijn delegatie Maandag een resolutie, die dit plan bevat, bij de commissie voor sancties zou indienen. De bedoeling was om later het geval voor de politieke commissie van de Algemene Ver gadering te brengen. Naar verluidt is er bijna geen oppositie tegen het wezen van het Amerikaanse plan, doch sommige landen, o.m. Engeland,zou den betwijfelen of het nu wel het juiste ogenblik was voor een dergelijke overeen komst. Engelse leveranties aan communistisch China De Engelse premier Attlee heeft Donder dag in het Lagerhuis ontkend, dat Engelse voorraden door Chinese communisten tegen Engelse tro/.pen in Korea waren gebruikt Wel erkende Attlee, dat het niet mogelijk was, de uitvoer van rubber naar commu nistisch China geheel te verbieden. De minister van handel, Shawcross, zou de volgende week een uitgebreid overzicht geven van de goederen, die ^dit jaar aan China zijn geleverd, aldus Attlee. DUBLIN, (Iers persbureau) De Ierse Minister van Financiën heeft in de Dail Woensdag een recordbegroting bekendge maakt van 81.782.000 pond sterling. In aansluiting hierop verneemt Reuter, dat de Amerikaanse regering wegens de verbeterde economische positie van Ier land besloten heeft de verstrekking van Marshallhulp aan dit land stop te zetten. Het bronzen Kruis is toegekend aan de tamboer der eerste klasse H. H. Vergouw wegens zijn moedig optreden tegen de vijand in het tijdvak van 10 tot 14 Mei 1940 te Rot terdam. In de luchtdrukverdeling in onze omgeving komt nu langzaam verandering. Boven Zuid-Scandinavië treft men een zwakke rug van hoge druk aan, die als uitloper van het Groenlandse hoge drukgebied beschouwd kan worden. Ten Zuid-Westen van de Britse Eilanden ligt een gebied met lage luchtdruk, daarin zijn een drietal depressiekernen te onderscheiden. Klei ne randstoringen van dit depressiegebied trekken door Frankrijk naar het Noor den en brengen vooral in het Zuiden van ons land enkele regen- of onweers buien die echter niet van veel betekenis zijn. Ook in de temperaturen komt maar weinig verandering. O ONBEWOLKT 0 LiCHT'BEW. 0 HALF BEW. ft ZWAAR BEW. ft GEHEEL BEW. S MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER /^TEMPtRATUUP? IQ05-ISOMAR if, BELANGRIJK NIER#LAG- CENTRA:-; H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLUN-FSONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING'. AAN- iEO£aE;HELE QWAR$$TR£ER|S EEN WINtV* SNELHEIDVAN ViJKMETES.FER 5ECONOE IETS LAGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met hoofd zakelijk in de Zuid-Westelijke helft van het land plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. In het Noord-Oosten van het land aan vankelijk nog matige Oostelijke wind Overigens zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. 5 Mei Zon op 5.05 uur, onder 20.10 uur Maan op 4.25 uur, onder 20.05 uur Hoog en laag water te IJmuiden: Vrijdag 4 Mei Hoog water: 2.45 en 15.03 uur. Laag water: 10.36 en 23.02 uur. Zaterdag 5 Mei Hoog water: 3.20 en 15.41 uur. Laag water: 11.17 en 23.37 uur. cocccocccoccooo

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1