OPRECHTE HAAÉLEMSCHE COURANT Marshal! MacArthur stelde V.S. bloot aan risico van wereldoorlog Derde macht in Frankrijk gaat de beslissende beproeving tegemoet Ruim anderhalf miliioen gulden bezuiniging op onderwijs MINISTER MARSHALL: Weerbericht Arbitrage gevraagd in Perzisch oliegeschil De generaal gaf veel fe pessimistisch beeld van strijd op Korea Aantal pokkengevallen in Tilburg thans 36 Truman laakt een eigengereide generaal UNO-troepen trekken rustig op in Korea Nederzetting in Israel beschoten De nieuwe kieswet dwingt tot eenheid der democraten Plaatsvervangers in impasse Embargo op strategische goederen voor China Wegenwacht na aanrijding overleden Het woord is aan...;; Twee scheepsbranden voor de Britse kust Aardbeving in El Salvador eiste honderden doden HET WEER AFGEBEELD q5S JAARGANG NO 2 53 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. pmlckerij ZuiderBuitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 8 MEI 1951 Haarlems Dagblad 29 5e JAARGANG No 111 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon:enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VOOR EUROPEES BEGRIP zijn de ge beurtenissen na het ontslag van gene raal Douglas MacArthur, de Amerikaanse opperbevelhebber in het Verre Oosten, zonderling. Wij kunnen ons moeilijk voor dellen dat een generaal, die ontslagen wordt omdat hij in het openbaar de bui tenlandse en militaire politiek van zijn eigen regering heelt gehekeld, daarna door zijn vaderland een triomftocht onderneemt, waarbij millioenen hem toejuichen en bo vendien nog wordt uitgenodigd, om zijn reecls bekende standpunt in een parle- mentszitting te komen uiteenzetten. En daar de volle maat van zijn critick nog eens over zijn staatshoofd en diens kabinet uit ie storten. De huldiging is in zoverre be grijpelijk, dat generaal MacArthur's grote militaire bekwaamheden en de in het ver leden door hem behaalde militaire succes sen algemeen werden erkend. De wijze waarop gehuldigd werd maakte evenwel sterk de indruk, dat dit voor velen tevens een demonstratie tegen het regeringsbeleid was. Merkwaardiger dan de huldiging was daarop het feit, dat het Congres Mac Arthur in de gelegenheid stelde de open bare critiek, wegens "dewelke hij juist ont slagen was, in de indrukwekkende omge ving van 's Lands vergadering te herhalen. Dat de regeringspartij daartoe meewerkte was ongetwijfeld een kwestie van mens- kundig inzicht; president Truman en de zijnen waren kennelijk van mening dat zij de generaal, nu de stemming in den lande dit eenmaal bevorderde, beter alle moge lijkheden konden bieden om zich te uiten dan hem in enigerlei vorm te remmen. Dat wij deze dingen in Europa met ver wondering zien gebeuren, omdat wij het andèrs zouden doen, bewijst overigens niet dat zij onverstandig of afkeurenswaard zouden zijn. Europese reserve, Europees vasthouden aan bepaalde traditionele op vattingen omtrent gezagsverhoudingen zijn niet altijd hoogste wijsheid gebleken. De tijden waarin wij in de mening verkeerden, dat Europa de hoogste wijsheid in de we reld vertegenwoordigde en al wat elders in de wereld gebeurde daaraan toetsten, zijn voorbij. Al beschikt dit werelddeel over een schat aan kennis en ervaring, al heeft het ongetwijfeld, als er voldoende initiatief en moed in tot uiting komen, nog een grote toekomst voor zichhet wordt tot het besef gebracht, dat het van anderen iets kan leren. Ook al zijn die anderen raar luidruchtig en treden zij soms op in een stijl, die in Europa niet zou worden aan vaard. Zo erg belangrijk is dit laatste trouwens niet. 's Lands wijs, 's lands eer zegt een oude Nederlandse spreuk, waarvan men moet aannemen dat de samensteller en zij die het overnamen dit woord niet alleen op het eigen land betrokken. Generaal George Marshall, cle Ameri kaanse minister van Defensie, is nu begon nen met cle beantwoording van Mac Arthur's#critiek. Hij heeft gesproken in de geheime zitting van een commissie van on derzoek uit de Senaat. Niettemin is een officiéél verslag van zijn rede verschenen; in dit nummer vindt u daarvan een korte samenvatting. Dat is voor ons begrip ook alweer ongewoon: geheim is helemaal ge heim. In Amerika ziet men er geen be zwaar in, al datgene te publiceren dat wél voor openbaarheid geschikt is. De minister heeft overigens verklaard dat hij zich voel de als een communistisch agent; zoveel.mi litaire geheimen moest hij bij dit onderzoek prijsgeven. Al wagen Europese ministers ook wel eens een verrassende vergelijking, deze zou men niet licht van hen te horen krijgen. Marshall zei: „Ik voel mij als het ware als een agent vo,or de Sovjet-regering en de Chinese regering, maar zij geven mij geen inlichtingen. Ik krijg niets te horen van hun conclusies, hun aanbevelingen en hun toekomstige acties, maar de wereld krijgt een flinke portie van ons te-horen en het is niet makkelijk, over deze dingen in tijd van oorlog te spreken". Dat is begrijpelijk. De tegenstelling tussen Amerikaanse openhartigheid en Russische en Chinese zwijgzaamheid moet in deze tijd iedereen wel verbazen. Overigens is aan het officiële verslag van Marshall's verkla ring de mededeling toegevoegd, dat in totaal 1500 woorden zijn uitgelaten. Marshall, de vader van het Plan- Marshall en daarmee van de materiële hulp, jarenlang op grote schaal in Europa verleend, geniet aan deze zijde van de Oceaan uiteraard een hoge reputatie. Hij heeft in zijn beantwoording van Mac Arthur's critiek geen persoonlijk element doen gelden maar is strikt-zakelijk geble ven, hetgeen hier ook gewaardeerd zal worden. Een rustige, heldere uiteenzet ting, waarin men als hoofdpunt het vol gende kan zien: „In het streven om het conflict tot Korea te beperken hadden de Verenigde Staten de steun van het meren deel van de leden van de U.N.O. Generaal MacArthur wilde ons evenwel niet alleen het risico laten lopen van een uitbreiding van de oorlog tot communistisch China, maar ook van een algehele oorlog met de •Sovjet-Unie. En dit zelfs ten koste van het verlies van onze geallieerden en het uiteen doen vallen van het verbond van vrije volken over de gehele wereld". Het zijn ongeveer deze overwegingen geweest, die in Europa zoveel bezorgdheid en protest tegen MacArthur hebben ge wekt die, toen het bericht van zijn ontslag kwam, door uitingen van blijdschap en op luchting zijn gevolgd. Al erkende men hem ook in dit deel der wereld als een groot generaal. Hetgeen evenwel iets anders is dan een groot politicus en staatsman. R. P. TEHERAN (Reuter) De Anglo-Iraanse oliemaatschappij heeft de Perzische rege ring meegedeeld, dat zij het geschil over de nationalisatie van de olie aan arbitrage zal onderwerpen. De maatschappij heeft Lord Radcliffe als naar bemiddelaar benoemd De oliemaatschappij wenst arbitrage om vast te doen stellen of de Perzische rege- ruig gehandeld heeft volgens de bepalingen van de concessie-overeenkomst en zo niet, wat de gevolgen van deze contractbreuk zouden moeten zijn. De in 1933 tussen de Perzische regering en de oliemaatschappij gesloten overeen komst voorziet in arbitrage in geval van een geschil. Elke partij benoemt een be middelaar en deze twee benoemen een uerde bemiddelaar of scheidsrechter. WASHINGTON, (Reuter) De Amerikaanse minister van Defensie, generaal George Marshall, is Maandag met de verdediging van president Trumans politiek in het Verre Oosten begonnen in antwoord op de critiek van generaal MacArthur. Marshall legde zijn verklaringen af op een geheime zitting van de Senaatscommissie van onderzoek. Volgens het officiële verslag begon hij met te zeggen, dat er van het begin van het Koreaanse conflict tot het huidige ogenblik geen onenigheid tussen de president, de minister van Defensie en de verenigde chefs van staven was geweest. Marshall zei, dat, toen hij in September van het vorig jaar minister van Defensie werd, het de politiek van de Verenigde Staten was Formosa niet aan communistisch China over te dragen en zich tegen de toelating van dit land tot de UNO te verzetten. Van deze politiek is niet afgeweken en deze twee punten zouden buiten wapenstilstandsvoor waarden vallen, aldus de minister. In het streven om het conflict tot Korea te beperken hadden de V.S. de steun van het merendeel van de leden van de UNO. „Generaal Mac Arthur wilde ons echter het risico laten lopen, niet alleen van een uitbreiding van de oorlog tot communistisch China, maar ook van een algehele oorlog met de Sovjet-Unie. En dit zelfs ten koste van het verlies van 'onze geallieerden en het uiteen doen vallen van het verbond van vrije volken over de gehele wereld". Marshall zei, dat dit ook een aanval op West-Europa zou kunnen veroorzaken. Hij achtte het begrijpelijk, dat een com mandant te velde wel eens bevelen van hogerhand kreeg, waar hij het niet mee eens was, maar wat het ontslag van gene raal MacArthur noodzakelijk had gemaakt, was het feit, dat deze in het openbaar zijn misnoegen over de buitenlandse en mili taire politiek van de V.S. had uitgesproken. Hij deelde verder mee, dat de stafchefs in December van het vorig jaar een voor stel hadden ingediend om MacArthur machtiging te verlenen, dat de vliegtuigen van de verbondenen toestellen van de tegenstander tot een bepaalde afstand over de rivier cle Jaloe in Mandsjoerije zouden kunnen volgen. Dit voorstel had Marshall krachtig gesteund en het was door de pre sident en door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, goedgekeurd. Toen het vervolgens met de andere lan den, welke troepen in Korea hebben, be sproken was, bleek echter, dat deze een stemmig tegen het voorstel gekant waren. Hierdoor had men het plan moeten laten varen. Marshall verklaarde, dat het vraagstuk van een blokkade van de Chinese kust met de andere landen besproken was, maar dat de kwestie niet als formeel voorstel te berde was gebracht. De V.S. hadden een volledige economische blokkade ingesteld, de andere landen waren echter slechts in beperkte mate hierin gevolgd. Abuis van MacArthur Aangaande het memorandum van de ver enigde stafchefs van 12 Januari, waarover MacArthur had gezegd, dat het voor een deel mét zijn aanbevelingen voor een suc cesvol einde van de Koreaanse oorlog ac- coord ging, zei Marshall, dat de hierin vervatte „voorzichtige voorstellen" slechts waren gedaan na de mededeling van Mac Arthur dat hij ernstig bezorgd was over de gevechtsmoeheid van zijn troepen en dat de verbondenen waarschijnlijk Korea zou den moeten ontruimen, tenzij hij China zou kunnen bombarderen, een blokkade ter zee kon instellen en troepen van nationalistisch China zou kunnen gebruiken. De stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Col lins, en de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Vandenberg, waren echter na een inspectiereis naar Korea tot de overtuiging gekomen, dat de toestand zich radicaal zou wijzigen, wat ook inder daad gebeurde. De verbondenen gingen Voor de derde maal in minder dan een jaar tijds trekt een groot gedeelte van de bevolking uit het frontgebied in Korea met het weinige dat het nog bezit Zuidwaarts. De oorlog heeft grote delen van het land in een woestenij herschapen en talrijke vluchtelingen bezwijken van ellende en ontbering. Hongerig, moe en vuil door de eindeloze zwerftochten zoeken Koreaanse burgers tussen een hoop afval naar enig voedsel. Gisteren hebben zich in Tilburg drie pokkengevallen voorgedaan, waardoor het aantal tot 36 steeg. Twee ervan kwamen voor bij personen die zich reeds in de qua rantaine-inrichting bevonden. Het nemen van uitgebreider maatregelen vormt de laatste dagen een ernstig punt van bespreking tussen de inspecties van de volksgezondheid en de geneeskundige dienst te Tilburg. Gisteren werden weer 3500 vaccinaties verricht. In totaal zijn 95.000 inwoners in geënt. over tot de aanval en hadden in Februari en Maart het initiatief. Marshall voegde hier aan toe, dat tengevolge van het rap port van de generaals Collins en Vanden berg de nationale veiligheidsraad van de V.S. nooit het memorandum van 12 Janu ari in zijn geheel had goedgekeurd. WASHINGTON (Reuter). In een rede voor de nationale conferentie over de bur gerlijke verdediging heeft president Tru man verklaard dat de vrije landen de op mars van het communisme in Azië tot staan gebracht hadden en „de samenzwering van het Kremlin over de gehele wereld" een zware slag hadden toegediend. De president vervolgde, dat uitbreiding van de Koreaanse oorlog de mogelijkheid van vernietigende atoomaanvallen op Ame rikaanse steden, zo niet vernietiging van „de beschaving zoals wij die kennen", zou brengen. De eerste tekenen van een ineenstorting van de communistische wereld doen zich voor in de vorm van „spanning en onrust achter het IJzeren Gordijn," zei hij. Zonder MacArthur met name te noemen, laakte Truman diens „eigengereide" poli tiek voor Azië, die de gehele Westelijke verdediging te gronde zou kunnen richten en een „geweldige Sovjet-Russische over winning" zou kunnen opleveren. Hét voorstel, dat de V.S. communistisch China een ultimatum dienden te stellen zou tengevolge kunnen hebben, dat de V.S. hun bondgenoten verliezen, zei hij. Een uitbreiding van het strijdgebied in het Verre Oosten zou niet leiden tot een snelle en gemakkelijke oplossing van het Koreaanse conflict, integendeel. De Ame rikaanse troepen zouden worden blootge steld aan vernietigende lucht- en duikboot- aanvallen. Verder zouden Japan en de F'hilippijnen ernstig gevaar lopen. Het Chi nese volk zou zich achter zijn communisti sche leiders scharen. Bovendien zou, wan neer de V.S. diep in een oorlog met China verwikkeld raakten, deze ontwikkeling, ongeacht de afloop, critieke militaire ge volgen in Europa hebben. y,Er is niets dat het Kremlin groter voldoening zou geven dan een 'dergelijke ontwikkeling waarbij Europa blootgesteld zou zijn aan de Russi sche militaire macht". TOKIO (Reuter). Onder dekking van zware ai-tillerie trekken de verbonden troe pen thans langs het gehele 190 km brede front in Korea op. Zij herwonnen een strook van ongeveer 5 km breedte zonder op veel tegenstand te stuiten. Patrouilles van in fanterie en tanks trokken Oeidjongboe, 19 km ten Noorden van Seoel, verscheidene kilometers voorbij. Andere patrouilles gin gen Tsjoentsjon binnen, bij de 38ste breedtegraad. Dertien Amerikaanse superforten van de basis Okinawa zijn door hevig vuur van het luchtafweergeschut naar de Noord- Koreaanse hoofdstad Pjongjang gevlogen en hebben daar met succes spoorwegem placementen gebombardeerd, aldus een communiqué van de luchtmacht. De super forten werden begeleid door Amerikaanse straalvliegtuigen van het type Sabre F-86. Vijandelijke vliegtuigen werden niet ge zien. Verder werden stellingen en bevoor- radingspunten langs de frontlinie van de tegenstander gebombardeerd. Maandag werden in totaal negenhonderd vluchten uitgevoerd. Twee eenheden van de Britse brigade in Korea hebben een Amerikaanse onder scheiding gekregen wegens helfhaftig standhouden bij het jongste Noordelijke offensief. Van één bataljon, dat weigerde terug te trekken, keerden slechts 40 tot 50 manschappen terug; 600 mannen werden gedood, gewond of gevangen genomen. Toen het bataljon onder de voet werd ge lopen was het al drie dagen van voedsel en water verstoken. De bevelvoerende officier van het bataljon, luitenant-kolonel J. P. Carne, wordt vermist. (Reuter en AFP). Israel heeft de Veiligheidsraad gemeld, over „onweerleg bare bewijzen" te beschikken, dat geregel de Syrische detachementen hebben deel genomen aan de aanval op Israëlisch grondgebied, en de raad verzocht met spoed aandacht te besteden aan deze klacht. Volgens berichten uit het gebied van het meer van Galilea zouden Syrische troepen opnieuw de nederzetting Eingef op de Oos telijke oever van het meer onder vuur genomen hebben. Volgens te Tel Aviv ontvangen berichten nam de gevechtsactiviteit langs de grens in het algemeen af. Koning Faroek begroet zijn bruid bij haar aankomst in het Abdin-paleis te Cairowaar Zondag hun huwelijk voltrokken werd. (Radiografisch overgebrachte foto). (Van onze correspondent te Parijs) Gisteravond heeft de Franse Kamer met een ruime meerderheid van 332 tegen 248 stemmen de oude kieswet door een nieuw systeem vervangen en daarmede is dan eindelijk voor goed een der ongerieflijkste obstakels in de Franse politiek uit de weg geruimd. Aan de nieuwe kieswet, die naar de regering hoopt de derde macht partijen aanmerkelijk zal bevoordelen bo ven de communisten en de Gaullisten, is ongeveer acht maanden paxriementaire ar beid besteed, terwijl men ten minste vier a vijf acute crises, waarvan één met fatale afloop, op haar rekening kan schrijven. De vraag is thans of al deze zorgen en risico's de moeite zullen lonen. Het meer derheidsprincipe, bepalende dat dus één partij of coalitie alle beschikbare zetels in een arrondissement krijgt, indien zij de absolute meerderheid der stemmen heeft verworven, zal voor de regeringspartijen slechts profitabel blijken, wanneer zij ex- tijdig in slagen een gemeenschappelijk vei'kiezingsprogramma op te stellen. Ex- wordt thans gesproken over een republi keins front, dat socialisten, Katholiekexx, radicalen en de zogenaamde onafhankelij- ken zal omvatten, doch gezien de jongste ervaringen kan het ïxog wel enige voeten in de aarde hebben, aleer het zover is. Voor de regex-ingspartijen is de eis tot eendracht thans niettemin des te dwingen der, waar de communisten duidelijk heb ben gemaakt hun verkiezingscampagne te willen voeren onder de leuze: „Communis me of faseisme". Met de laatste aandui ding wordt de beweging van De Gaulle bedoeld. Zo dreigt de campagne in een meedogenloze strijd tussen die twee machtsblokken te ontaarden, tenzij de overige genoemde partijen er in slagen eveneens in een gesloten front voor het forum der kiezers te verschijnen. Als datum voor de verkiezingen stelt de regering nu 17 Juni voor en op 4 Juli daaropvolgend zal de huidige Assemblée dan officieel haar tijd hebben uitgezeten. Het is vrijwel zeker dat nog deze week het parlenxent deze verkorting van zijn zittingstijd zal aanvaarden. Van de circa vijf weken, die nu nog voor de boeg liggen, zal afhangen of de toe komstige kamer een meerderheid voor de derde macht zal kunnen opleveren. An ders gezegd: in dit korte tijdsbestek zal blijken of de democratie in Frankrijk over voldoende levenskracht en zelfbezinning beschikt om de stormloop van uiterst links en uiterst rechts te kunnen door staan. De derde macht gaat een beslissen de beproeving tegemoet. Maandag zijn de plaatsvervangex-s van de ministex-s van Buitenlandse Zaken der Grote Vier voor de 45ste keer bijeen ge weest. Een Westelijke woordvoex-der ver klaarde, dat er geen vorderingen waren gemaakt. Engeland en Frankrijk waarschijnlijk accoord NEW YORK (Reuter) Engeland en Frankrijk hebben in de sanctie-commissie van de UNO te kennen gegeven, dat hun regeringen waarschijnlijk zullen instem men met een Amerikaans plan om een em bargo op strategische goederen naar com munistisch China in te stellen. Verwacht wordt, dat de commissie de volgende week Maandag over het Amei'ikaans voorstel zal stemmen. Naar verluidt hebben zowel de Britse afgevaax-digde Jebb als de Fx-anse afgevaar digde Lacoste verklaard, dat het Ameri kaanse plan bij hun regeringen waarschijn lijk in goede aarde zou vallen. Zij hebben beiden om tijd gevraagd voor overleg met hun regeringen. De Amerikaanse gedelegeex-de Gross stelde voor tezijnertijd een resolutie in te dienen bij de Algemene Vergadering. Vol gens deze resolutie zou de algemene ver gadering moeten aanbevelen de verscheping van wapens, munitie en ander voor oorlogs doeleinden of de productie van ooxdogs- materiaal te gebruiken ïxxateriaal naar communistisch China of Noord-Korea stop te zetten. Six- Hartley Shawcross heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard, dat het oxxzin was te veronderstellen, dat de Engelse uitvoer naar China van enige betekenis was ge weest in de Koreaanse^ oorlog Hij sprak voor de regering namens premier Attlee naar aanleiding van de door generaal MacArthur op de Engelse handel met China geleverde critiek. Shawcross zei, dat sedert weest in de Kox-eaaxxse oorlog. Hij sprak land er zorgvuldig op had toegezien, dat China geen militair belangrijke goederen zou kx-ijgen. Alle goederen van direct be lang voor het leger en vele andere artikelen mochten niet uitgevoerd worden. De 28-jarige A.N.W.B.-wegenwacht P. H. W. Bonhof uit Deventer is gisteren bij een verkeersongeval op de weg bij Holten zeer ernstig gewond en later in een zie kenhuis te Deventer overleden. B. was ongehuwd en sinds April 1948 als wegen wacht in dienst van de A.N.W.B. Bij het passeren van enige auto's is hij met een tegenligger in botsing gekomen. Fliegende Blatter: Wilt gij een mens leren kennen, vraag hem dan wat hij zou doen als hij rijk was. (A.N.P.) Op het 3944 ton metende Engelse schip „Aylesbury" is een zware brand uitgebroken. Het schip bevindt zich ten Oosten van Great Yarmouth (Norfolk). Het brandende schip kan nog wel radiosei- nen uitzendeix, doch niet meer ontvangen. Vrij spoedig werd geseind, dat de beman ning in de boten ging. De bemanning werd even later opgepikt en verkeert in goede welstand. Het schip brandt nog fel. Volgens een radiobericht is op het Zweedse schip „Tx-avancore", dat zich veertig kilometer ten Zuid-Oosten van het eiland Wight bevindt, eveneens brand uit- gebx-oken. Het schip heeft om hulp ver zocht. De „Travancore" meet 4684 ton en is eigendom van de Zweedse Oost-Aziatische scheepvaartmaatschappij te Göteborg. Het Engelse schip „Wanstead" en het Costaricaanse schip „Chryss" trokken even eens op weg naar de „Travancore". De „Chryss" seinde aan de „Travancore", dat zij langszij zou komen om hulp te ver lenen. De „Travancore" meldde, dat de brand middenscheeps aan stuurboordzijde woedt. Even later kon de „Travancore" echter melden dat men het vuur thans meester is. De Nederlandse sleepboot „Witte Zee heeft het Zweedse schip bereikt. In de depax-tementen Usulutan en San Miguel van de Midden-Amerikaanse re publiek El Salvador-, waar Zondag een aard beving heeft gewoed, is de noodtoestand afgekondigd. Twintigduizend personen zijn dakloos en van voedsel verstoken. Volgens de ambassade van El Salvador te Washing ton zijn misschien wel duizend personen om het leven gekomen in Jucuapa, dat bijna geheel verwoest is. In dit niet of ficiële cijfer zijn de persoonlijke onge vallen in Chinameca niet inbegrepen. Jucu apa telt 20.000 a 25.000 inwoners, China meca 15.000 a 20.000. Tijdens de aax-d- beving brak in deze staat een aantal ge vangenen los. De meesten werden door militairen weer ingerekend. El Salvador is de kleinste van de zes Midden-Amerikaanse republieken met een bevolking van 2.150.000 zielen. San Sal vador is de hoofdstad. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Tweede Kamer een opgave doeix toekomen van de voorge nomen verminderingen tot een bedrag van 1.661.800 op de begrotixxg. De minister stelt onder meer de volgende bezuixxigingen voor: Er zullen in 1951 geen nieuwe studenten naar Nederland komen. Daardoor kan de post „beurzen aan studenten en scholieren uit Indonesië afkomstig" met 80.000 worden verminderd. Voor subsidiëring van nieuwe scholen voor buitengewoon lager onderwijs wordt voor 1951 100.000 minder uitgetrokken. De subsidies teix behoeve van bijzondere H.B.S'en, lycea en middelbare meisjesscho len worden met 80.000 verlaagd en die voor instituten tot opleiding voor middel bare onderwijsakten met 30.000. Ten aanzien van de huishoudelijke voor lichting ten plattelande is het de bedoeling om met ingang van 1 September 1951 het subsidie op de helft terug te brengen. Voor zover daax-voor lex-aressen haar wex-kkx-ing zouden verliezen, zal er naar wordeix ge streefd deze leerkrachten op seholeix te plaatsen. Voor 1951 brengt dit een vermin dering mede van 34.000. De subsidies aan middelbare scholen voor techniek, nijverheid, mijnbouw eix nijver heidskunst worden met 22.000 verminderd en die aan lagere nijverheidsscholen voor jongens met 133.000. De subsidies aan zeevaart-, visserij-, binnenvaart- en luchtvaartscholen en aan scholen voor scheepswerktuigkundigen worden met 28.000 verminderd, die aan scholen voor huishouden, landbouwhuis- houden, vrouwelijke handwerken en maatschappelijk werk met f 154.000. De bijdrage aan de Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek wordt met 75.000 verminderd. In de kosten van een der beide leer stoelen te Londexx behoeft niet meer te worden bijgedragen. Dat geeft een bezui niging van 10.000. Op personeelsuitgaven der rijksuniver siteiten en de Technische Hogeschool moet 200.000 worden bezuinigd. Verdere voox'gestelde verdagingen zijn: algemene uitgaven universiteiten en Tech nische Hogeschool 60.000; aanschaffingen voor inx-ichting en uitbreiding van deze instellingen 175.000. De kosten voor kamp- en internaats- werk ten behoeve van sociale jeugdzorg worden met 200.000 vex-minderd. Dit is mogelijk door uitstel van de heropening van het meisjesinternaat „Mariahoeve" en door de vex-bouwing aan de jongens kampen te Appelscha, Beekbex-gen en Deurne in een langz-amer tempo uit te voeren. Hierdoor kan ook het aantal pu pillen lager worden geraamd, waardoor de kosten lager zullen zijn. Een oud lage drukgebied, dat gisteren boven O.0NBEW0LKT .OLICHT/8tW. «HALF8ÊW «ZWAAR BEW. GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN - MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K Onweer ^^temperatuur 1005 isobaar i/li/ BELANGRIJK NEERSLAG,- "r' GEBIED' CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN I VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN; IEDERE ..HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF MËTEB P£R SECONDE Frankrijk lag trok langzaam naar West- Duitsland en veroorzaakte ook in ons land bijna overal neerslag. Tussen deze depressie en een langgerekt hoge druk gebied op de Oceaan, dat zich in de richting van Scandinavië uitbreidt stroomt nu koude en onstabiele luch uit Noordelijke streken naar het Zuide Deze lucht dringt geleidelijk ook oi land binnen. Hierdoor krijgt het wei een wisselend karakter waarbij buie zullen voorkomen, terwijl de tempera tuur aan de lage kant blijft. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Matige tot vrij krachtige wind tus sen Noord en Noord-Oost. Plaatse lijk enkele buien maar morgen ook verspreide opklaringen. Vi'ij koud voor de tijd van het jaar. 9 Mei Zon op 4.58 uur. onder 2016 uur Maan op 6.09 uur Hoog en laag water in IJmuiden 8 Mei Hoog water: 5.02 en 17.22 uur. Laag water: 0.45 en 13.05 uur. 9 Mei Hoog water: 5.34 en 17.56 uur. Laag water: 1.18 en 13.38 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1