Nederlandse industrieën laten in de Vleeshal haar fabricage-proces zien Als de kinderen de lagere school verlaten Tehuis voor oud-verplegenden rHoe is het ontstaand Een Eeuw Geleden Agenda voor Haarlem „Het Witte Kruis" bestaat driekwart eeuw 10 Mei herdenking te Haarlem Slachtoffer verkeersongeval Aerdenhout overleden Ouden van dagen bewonderden de bollen Geval van nekkramp in Pijnacker De verhoudingalgemeen vormend onderwijs vakonderwijs en arbeidsproces Voor hef behoud van de „Cruquius' Speciale PINKSTER aanbiedingen Dit woord: SCHAAKMAT Kennemer journalisten eren Lex Althoff DINSDAG S MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD 3 SUGGESTIES VOOR DE JEUGD In de Haarlemse Vleeshal is deze week te zien, hoe men van schellak, leisteen en copal gramofoonplaten maakt en wat er met een stuk rubber moet gebeuren vóór liet een tennisbal of een stevige laars is geworden. Het is in bepaald opzicht van belang te weten, welke achtereenvolgende trappen van bewerking het materiaal in verschillende Nederlandse industrieën moet bestijgen, alvorens het als eindproduct op de binnenlandse- en wereldmarkt wordt gelanceerd. Het is bij de tentoonstelling, waarvan 1 schiedde Maandagmiddag in hotel „Brink- bier sprake is, nu eens niet de consument, die men hiervoor tracht te interesseren, maai- de jeugd. De toekomstmogelijkheden van de Nederlandse nijverheid en die van de jeugd zijn nauw met elkaar verbonden. De industrie zal het voor een ontplooi ing, die haar in staat stelt, te blijven con curreren met het buitenland van jonge lui moeten hebben, die nu de schoolbanken nog bevolken. Zij zijn de werkende be volking van morgen en wanneer ze nu reeds in overleg met hun ouders een baan kunnen kiezen in de industrie, kan daar bij hun opleiding vast rekening mee worden gehouden. En hierdoor kunnen de Neder landse fabrieken dan in de toekomst reke nen op beter geschoold, intelligent en ambitieus personeel, dat voor een verbe tering van de productie dringend nodig zal blijken. Niet minder moet de jeugd van heden het van de industrie hebben. Er zitten nu al genoeg mensen achter schrijf machines en vloeibladen, die zich veel verder op hadden kunnen werken in een van de vele takken van nijverheid, welke nog altijd onvoldoende bezet zijin. Een groot deel van de komende generatie zal in de industrie een bestaan moeten vinden en deze tezelfdertijd een bestaan moeten geven. Haarlemse „primeur" Deze overweging deed de Vereniging „Nederlands Fabrikaat" zich er na de oor log vooral op toeleggen om de jeugd meer vertrouwd te maken met de industrie. Zij stichtte daartoe een „Onderwijscentrale", welke contact zocht met de scholen voor lager- en uitgebreid lager onderwijs. Het streven van d© vereniging is al in diverse daden omgezet. Men heeft materialen, die de wordingsgeschiedenis van een product weergaven met een toelichting over de scholen laten circuleren en bedrijfsfilms voor de klassen doen zien. Maar deze en andere methoden hadden niet het resul taat, dat men beoogde. Er is nu een nieuw initiatief genomen: een cyclus van instruc tieve tentoonstellingen, te houden in 36 grote plaatsen in het gehele land. Deze reeks, die voor de uitvoering ruim twee jaar zal vergen, is gisteren in de Vleeshal in Haarlem begonnen. Ongeveer twintig Nederlandse fabrikanten hebben een in zending gestuurd, die een beeld geeft van hun productie-proces. Het zal voor de schooljeugd worden toegelicht door des kundigen van de Vereniging „Nederlands Fabrikaat". Er is getracht instructie en show tot een niet al te zwaar verteerbaar geheel samen te voegen. Om een greep uit de vele artikelen te doen, waarvan men de vervaardiging in beeld heeft trachten te brengen: er zijn stands voor wol, kunstzijde, rubber, inkt,, verf, glas, porcelein, marga rine, zeep, tabak, chocolade, blik, vezels, bouwmaterialen, linoleum en wat er in deze rij dan nog niet genoemd is aan che mische praeparaten. Naar van de zijde der organisatoren zon der aarzeling wordt toegegeven, bergt deze expositie nog veel onvolkomenheden, voor al wat het instructieve karakter ervan aan gaat. Er zijn bijvoorbeeld nog diverse zui vere reclame-stands bij, die de toeschou wer van de betreffende industrie zelf niets zeggen. Maar men hoopt het peil van de uitstalling gaandeweg-door-Nederland te verhogen. Haarlem zal zich dus naast de eer van de primeur nu eenmaal ook de kinderziekten van deze cyclus moeten ge troosten. Ook voor ouderen Behalve voor de ruim 25 scholen, die deze expostie reeds het bezoek van een „dele gatie" uit de hoogste klassen hebben toege zegd, zal zij in de avonduren ook openstaan voor het publiek. De ouders moeten zich uiteraard ook op de hoogte kunnen stellen van wat hun kinderen aan mogelijkheden voor hun toekomst wordt voorgehouden. Zowel door het ministerie van Econo mische Zaken als van O., K. en W. wordt aan dit streven van de „V.N.F." alle mede werking verleend. „Industrie en onderwijs vinden elkaar" De opening van de tentoonstelling ge- De bekende Helderse zeeheld Janus Kuiper hoopt Vrijdag zijn 95ste verjaardag vieren. Kuiper, die 27 jaar schipper °P het reddingsvlot van Den Helder is geweest heeft vele tientallen schipbreuke lingen van een wisse dood gered. De laat ste jaren is hij niet goed meer ter been maar lezen doet hij nog zonder bril. DINSDAG 8 MEI Concertgebouw: Concert. H.O.V., 8 uur. Meeshal: Van heden af tot en niet 11 Mei, tentoonstelling Nederlands Fabrikaat. Grote Kerk: Orgelbespeling van 8 tot 9 uur. Rem brandt: „Vrouwen zonder eer", 18 j., 2, 4.15, J en 9.15 uur. Palace: „De gebroken pijl", 14 1> 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het verraad van Ogana", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Kals: „De twee wezen", 18 j., 2.30 en 8 uur. WT- „Verloren grenzen", alle leeft., 2.15, ^0, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Van moord beticht" en „De man die zijn moordenaar zocht", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 9 MEI Stadsschouwburg: „De verrader" (Come- ma), 8 uur. Concertgebouw: Koninklijke biedertafel ..Zang en Vriendschap", 8 uur. B'oscopen£ Middag- en avondvoorstellingen. mann" door de wethouder van Financiën, de heer W. C. Bakker, die de wethouder van Onderwijs verving. Bij deze gelegen heid sprak de secretaris-penningmeester van de vereniging, dr. J. P. Duyverman, die tal van genodigden uit de onderwijswereld welkom heette en het gemeentebestuur dankte voor de faciliteiten, welke het de V.N.F. in Haarlem had verschaft, alleen reeds door de Vleeshal hiertoe beschikbaar te stellen. Hij uitte zijn vreugde over het feit, dat industrie en onderwijs elkaar heb ben gevonden met een zelfde doel voor ogen. Wethouder Bakker juichte dit doel vooral toe, met verwijzing naar het belang van de opgroeiende jeugd. „In de ontwikkeling van het onderwijs in de laatste tien jaren viel het telkens weer op hoe groot de toe loop was naar de middelbare scholen en hoe weinig belangstelling er was voor het tech nische onderwijs. Maar een statistiek wees uit, dat van de jongelui, die in de eerste klassen der middelbare scholen waren ge komen vijftig procent het eind niet haalde. En terecht klaagt men op de arbeidsbu- reaux: Kreeg ik de jongelui direct maar, waarom moeten ze allemaal eerst in aller lei andere dingen mislukken?" Na deze toespraak maakten de genodig den een rondgang door de Vleeshal. De expositie zal tot het einde van deze week duren. Doch wanneer de drukte daar vol doende reden toe geeft wordt zij verlengd tot de beide Pinksterdagen voorbij zijn. (De stichting T.O.V. exploiteert te Hil versum „Ardjoeno", een tehuis waar oud- verplegenden een rustige levensavond ge nieten. Dit tehuis bestaat vandaag 25 jaar. Voorzitter van het bestuur is de heer P. A. Hëerés, geneesheer-directeur van het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem). Een „Zuster" is een brave vrouw, Beeld van geduld en zorg en trouw; Haar blik geeft elke zieke rust En levensmoed en levenslust. Zij is het, die de nieuwe dag Begint en eindigt met een lach En met een opgewekt gezicht Zich wijdt aan haar verheven plicht. Zij helpt met liefdevolle blik, Vergeet daarbij het eigen „ik", Verzacht zo menig mensenlot, En wéét: ik doe de wil van God. Maar als voor haar het rust-uur slaat, Zij 't werk aan and're overlaat, Dan staat zo'n Zuster vaak alléén, Dan zegt zij: ja, wat nu, waarhéén? Dan spreekt de Stichting T.O.V. Een hartig, har'tlijk woordje mee: In Hilversum roept een Tehuis Het wèlgemeende „Welkom Thuis"! 't Heeft vijf en twintig jaar bestaan, Véél zegenrijks en goeds gedaan; Helpt U misschien een handje mee Aan 't vóórtbestaan van T.O.V.? Helpt! Meester Offers in Den Haag Ontvangt er Uwe offers graag; Toe offert óók! 't Komt zó van pas Voor haar, wier leven off'ren was! Een Zuster leeft voor groot en klein, Brengt vrede, zielsrust, zonneschijn; Als zij haar strijd gestreden heeft, Dan heeft zij niet voor niets geleefd. Clinge Doorenbos Penningmeester: mr. P. A. Offers, Zijde laan 37, Den Haag. Giro 197761 Stichting T.O.V. Den Haag. Velen zijn gisteren in restaurant Brinkmann het jubilerende Witte Kruis komen feliciteren. Hier biedt een delegatie kraamverzorgsters van de K.H.B.V.K. het recipiërende bestuur haar gelukwensen aan. Achter de bestuurstafel van links naar rechts (te beginnen bij de tweede van links): de heren H. Groenendaal, H. J. Kolkman, W. M. van Walen (penningmees ter), voorzitter dr. J. J. Eckhardt, B. Snitger (secretaris) en T. C. R. Smit. Receptie en feestdis in restaurant Brinkmann In een der zalen van restaurant Brink mann aan de Grote Markt recipieerde Maandagmiddag het bestuur van de afde ling Haarlem van de Noordhollandse ver eniging „Het Witte Kruis", ter gelegenheid van het vijf-en-zeventig jarig bestaan der afdeling. Na afloop verzamelde het voltallig personeel en een aantal genodigden zich rond de dis, tijdens welke geannimeerde bijeenkomst het bestuur in een stroom van hartelijke woorden met de bereikte mijl paal werd geluk gewenst. Tot de velen die het bestuur ter receptie kwamen complimenteren behoorden onder Er komen veel deelnemers Het aantal deelnemers voor de 10 Mei- herdenking van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Be zettingsjaren, is ditmaal bijzonder groot. De afdeling Rotterdam spant de kroon met 164 deelnemers. De Belgische Verzets beweging laat zich met een delegatie van 30 man vertegenwoordigen. Voor het gemeenschappelijk avondmaal heeft het bestuur de grote zaal van Hotel De Leeuwerik afgehuurd en de grote bo venzaal van Café-Restaurant Brinkmann op de Grote Markt. Voor het avondmaal hebben zich ca. 500 deelnemers gemeld. Ds. J. Bronsgeest uit Heemstede, die des middags een der sprekers is op de Erebe graafplaats, zal des avonds bij het diner de tafel presideren. De deelnemers vertrekken om half twee van het station te Haarlem af met een groot aantal bussen tot 500 meter voor de Ere begraafplaats aan de Zeeweg. Daar wordt de stoet opgesteld om vervolgens de tocht naar de Erebegraafplaats te ondernemen. De gewijde zang op, het kerkhof zal door „De Stem des Volks" ten gehore worden gebracht. Des middags vindt een grote réunie plaats in alle zalen van het Krelagehuis aan de Leidsevaart. Het slachtoffer van het verkeersongeval dat Zondagmiddag op de Zandvoortselaan in Aerdenhout plaats had, mejuffrouw J. L. uit Amsterdam, is Maandagmiddag in het Grote Gasthuis te Haarlem aan haar ver wondingen overleden. Mejuffrouw L. zat op de duo van een motorscooter, die in volle vaart tegen een personenauto reed, toen de motor daarvan plotseling afsloeg. meer: wethouder W. C. Bakker, als afge vaardigde van het gemeentebestuur, dr. W. B. Smit, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, de heer A. Ph. Ro- meijn, voorzitter van de Protestants Chris telijke Kraamverzorging Flora Kliniek, ver tegenwoordigsters van de afdeling Haarlem der K.H.B.V.K., vertegenwoordigers van het Wit-Gele Kruis en de badmeesters van de door „He Witte Kruis" geëxploiteerde badhuizen. Verder waren afgevaardigden van „Het Witte Kruis" uit de provincie aanwezig. Een autotocht van „Humanitas" De afdeling Haarlem van „Humanitas" heeft een sectie: Ouden van dagen. Deze stelt zich ten doel, wat gezelligheid te bren gen in het leven van ouden van dagen, die zovaak een eenzame levensavond door brengen. Daartoe in staat gesteld door een der leden, kon Humanitas Maandagmiddag aan een groep oudjes een autotocht door de bloeiende bollenvelden aanbieden. Onge veer 2 uur vertrok een gezelschap van 50 ouden van dagen van het Soendaplein in een van de mooie bussen van de N.Z.H. Op het Plein werden nog enige oudjes op genomen en toen ging de tocht over Heem stede, Vogelenzangseweg, Noordwijkerhout naar Noordwijk. De oudjes genoten zicht baar van de mooie tocht. Zelfs schalden af en toe vrolijke liedjes door de bus en de vreugde steeg ten top, toen bekend werd, dat er onder de feestgangers ook een echt paar was, dat zijn 55-jarige bruiloft vierde. Die twee zaten al spoedig in de bloemen. Alle oudjes kregen trouwens een bosje tulpen of narcissen. Af en toe werden ver snaperingen rondgedeeld. In Noordwijk ging de tocht langs zee en verder weer te- x-ug door de bollenvelden. De chauffeur wist de mooiste plekjes wel te vinden. De tocht ging verder over Sassenheim, achter de Keukenhof langs naar Hillegom. Om half vijf arriveerde het gezelschap in Groe nendaal, waar de theetafel klaar stond. Vrolijk klonken daar met pianobegeleiding de liedjes. De oudjes die een genoegelijke middag hadden onderstreeptx met een dankbaar applaus de woorden van de heer M. J. Goedée, bestuurslid van Humanitas, die dank bracht aan mevrouw S. Ph.-B., die Humanitas deze tocht had aangeboden en aan mevrouw Van Dokkum, die alles voor bereid had. Om zes uur verlieten de laatste passagiers op het Soendaplein de bus. In Pijnacker doet zich een geval van nekkramp voor bij een 16-jai-ige dochter van een gemeentewerkman. De patiënte is in de barak voor besmettelijke ziekten van het St. Hippolytusziekenhuis te Delft opgenomen. Er is een statistiek gemaakt waarin tot uitdrukking komt wat er gebeui't met de kinderen die de lagere school verlaten. Een deel wordt meteen in het arbeidsproces op genomen, een ander deel krijgt algemeen vormend onderwijs (u.l.o., middelbaar of voox-bereidend hoger onderwijs) en ten slotte gaan er ook naar een vakschool. Wij hebben de cijfers voor de provincie Noordhollanri en voor de rayons Haarlem, IJmuiden, Beverwijk, Hoofddorp en Zand- voort. Provincie Haarlem Beverwijk Hoofddorp IJmuiden Zandvoort Wie deze cijfers nauwlettend nagaat zal zien dat er een groot verschil valt waar te nemen. Dit blijkt zeer sterk als wij de percen tages voor de verschillende rayons verge lijken. Wij komen dan tot de volgende percen tages: arbeids- Tot het rayon Haarlem worden gerekend behalve de gemeente Haarlem ook Benne- broek, Bloemendaal, Haarlemmerliede c.a. en Heemstede. Tot het rayon Hoofddorp de gemeenten Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn. Tot IJmuiden: de gemeente Velsen. Tot Beverwijk: behalve Beverwijk, Cas- tricum, Heemskei'k en Uitgeest. Tot Zandvoort: alleen Zandvoort. van arbeids alg. vormend vak school proces onderwijs onderwijs 14577j. 13126 m. 4268 j. 3705 m. 6292 j. 5061 m. 4007 j. 4360 m. 1766 j. 1616 m. 545 j. 490 m. 918 j. 775 m. 305 j. 351 m. 426 j. 407 m. 188 j. 235 m. 144 j. 84 m. 94 j. 88 m. 431 j. 414 m. 215 j. 158 m. 125 j. 88 m. 91 j. 168 m. 332 j. 300 m. 89 j. 115 m. 93 j. 79 m. 150 j. 106 m. 58 j. 41 m. 20 j. 16 m. 27 j. 13 m. lij. 12 m. Provincie Haarlem Beverwijk Hoofddoi'p IJmuiden Zandvoort proces O 28.8 30.6 50.8 44 2 32.3 36.4 alg. vorm. onderw. 41.- 50.1 27.4 24.1 24.2 40.4 vak- onderw. 30.2 19.3 21.8 30.7 40.5 23.2 In Hoofddorp (dus omvattend de gehele Haarlemmermeerpolder, plus Aalsmeer en Uithoorn) gaan in verhouding veel kinde ren onmiddellijk van de lagere school aan het werk. Daarentegen is het aantal kin deren in deze landbouwende streek dat vakonderwijs krijgt vrij hoog. Nog sterker komt dit uit als wij meedelen dat van de 431 jongens die de lagere school verlieten er.onmiddellijk 215, dus juist de helft, aan het werk gingen. In Beverwijk (inbegrepen Castricum, Heemskerk en Uitgeest) is het pei'centage van de kinderen die meteen in het arbeids proces worden opgenomen, nog hoger, na melijk 50.8%. Dat is dan voor jongens en meisjes tezamen. Het eigenaardige ver schijnsel doet zich evenwel voor, dat het percentage voor jongens lager is dan voor meisjes. De cijfers zijn: jongens 188 op de 426 of 44.1%, meisjes 235 op de 407, of 57.7%. In het rayon Beverwijk blijkt dus veel behoefte te bestaan aan jeugdige vrouwe lijke ai'beidskrachten. Het pei'centage kin deren dat naar nijverheidsscholen gaat is betrekkelijk laag. In het rayon IJmuiden (gemeente Vel sen) is het percentage der kinderen dat naar de nijverheidsscholen gaat het hoogst van de gehele omgeving namelijk 40.5. Aan de lage kant is het percentage dat naar Het bureau voor beroepskeuze genegeerd Het Haarlemse raadslid G. Mol (Com munist) heeft aan B. en W. gevraagd ant woord te mogen ontvangen op de volgende vragen: Is het Uw College bekend, dat de Kamer van Koophandel een circulaire verspreidt waarin aan de ouders wier kinderen de 6-jai'ige lagere school hebben doorlopen, met nadruk wordt geadviseerd, deze kinderen rechtstreeks naar de Am bachtsschool te sturen, waarbij zelfs wordt nagelaten de ouders te verwijzen naar het Bureau voor Bei'oepskeuze? Blijkens de mededeling van de Kamer van Koophandel zal deze circulaire, die op onvei'antwoorde wijze tracht in te grijpen in onderwijsaangelegenheden, aan de hoofden van scholen, ter uitreiking aan de ouders der betrokken kinderen, beschik baar worden gesteld. Achten Burgemeester en Wethoudei's het niet gewenst, verspreiding via de hoofden van scholen als bovenbedoeld, te voor komen? het u.l.o. of het middelbaar onderwijs gaat. In het rayon Haarlem gaat iets meer dan de helft der kinderen naar het u.l.o. of een H.B.S., Gymnasium of een Lyceum. Dit feit wordt sterk beïnvloed door de cijfers van Heemstede en Bloemendaal waar in ver houding veel kinderen hun studie voortzet ten. Het percentage der kinderen in het rayon Haarlem dat naar nijverheidsscholen gaat is in verhouding laag. Van de 1766 jongens die de lagere school verlieten gingen er slechts 305 naar de Ambachts school of andere inrichtingen van nijver heidsonderwijs. Er is al meermalen gewezen op de wen selijkheid dat kinderen die geen voldoende aanleg blijken te bezitten om met succes een middelbai-e school te bezoeken, beter doen zich een positie in een of ander vak te verwerven. fr ADVERTENTIE Witte Kinderskisokjcs 0.80 0.95 1.13 Gestreepte skisokjes 1.25 1.40 Wit katoenen Damcsskisokjes 0.98 Wit katoenen ')i Kinderkous 1.50 Dameskousen 1.65 1.98 Dameskousen, links 3.35 3-95 Nylon kousen 5.85 7.75 Net-Nylon 6-95 Onderjurk, charmeuse, r. hals 4.60 4.85 Onderjurk charmeuse, sch.band 4.85 5.50 Onderjurk, waszijde, sch.band 6.95 7.95 (alleen prima ongesnoeide modellen) Garnituur, 3-delig 11.50 ANEGANG 25 Tel. 19644 Een belangrijk bedrag is nodig voor herstel De Cruquius, het oude stoomgemaal van de Haarlemmermeei-polder, is een natio naal en histoi'isch-technisch monument, dat in vakkringen bekendheid geniet. De grote machine, verbonden met haar krans van pompen door middel van balansen, die uit het kasteelachtige gebouw steken, is ruim een eeuw oud, want het werd in April 1849 voltooid. In 1933 is het gemaal buiten dienst gesteld. Het dreigde toen ge sloopt te zullen worden, maar het Konink lijk Instituut van Ingenieurs gaf de stoot tot het behoud ervan en in samenwerking met het bestuur van de Haai'lemmermeer- polder werd de Stichting „De Cruquius" opgericht. Waarom werd een verouderde, onecono mische machine-installatie niet voor oud roest verkocht, doch verheven tot een sym bool van Nederlands eeuwenoude strijd tegen het water? zo wordt in een rond schrijven gevraagd. Het antwoord volgt er meteen op: Omdat zij als enige van het oude trio Leeghwater, Lijnden en Cruquius die zich nog in oorspronkelijke staat be vindt, een belangrijke omwenteling in ons polderwezen markeert. De drooglegging van „het" Haarlemmermeer (18481852) was immers de eerste grote staatsonderneming van deze soort en de de eerste waarbij stoombemaling op omvangrijke schaal werd toegepast. Het was in menig opzicht een pionierswerk, voor die dagen zeker even ontzagwekkend als de Zuiderzeewei'ken voor onze generatie. Nederlandse en En gelse ontwerpers en fabrikanten brachten geheel nieuwe en gedurfde constructies tot stand, zodat de Cruquius ook in de geschie denis der stoommachine een mijlpaal, ja sterker nog: een unicum in de wereld is. Naast dit meesterwerk richtte de Stichting in het voormalige ketelhuis een klein mu seum in, dat zowel op de geschiedenis van polderwezen en bemalingswerktuigen be trekking heeft, als op de ontwikkeling van de stoommachine. De Cruquius en zijn museum bevinden zich evenwel in een nog weinig bevredi gende toestand, door ouderdom en ten ge volge van achtei'stand in het ondei'houd ge durende de oorlog. Het herstellen der ge bouwen alleen al zal een uitgave van ruim 50.000,— vergen. Verder is het voor de plaatsing van voor het museum verkregen machines en voor uitbreiding van de collec tie modellen, tekeningen en kaarten drin gend noodzakelijk, dat het zeer kleine ka pitaal aanzienlijk vergroot wordt en vol doende jaarlijkse inkomsten worden ver zekerd. Aan Rijk en Provincie worden subsidies aangevraagd, welke echter alleen verleend kunnen worden, indien de geld middelen der Stichting door particuliere bijdragen behoorlijk zijn versterkt. Om daartoe te komen worden thans krachtige pogingen in het werk gesteld. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs ging hierin voor met een bijdrage van 5.000, en zijn afdelingen volgden. Voorts ontving de Stichting van enige industrieën en Hoog heemraadschappen giften van 1.000, Het bestuur heeft thans in zijn rond schrijven op financiële steun aangedrongen. Penningmeester is ir. W. Badon Ghijben, Wagenweg 182, te Haarlem. Dat met een spel ook de speltermen uit een ander land worden overgenomen, is begrijpelijk. Naarmate het spel meer in burgert, meer algemeen wordt, gaat men de speltermen door inheemse ,V^- vangen. Zo is het met voetballen ge gaan; het meer exclusieve tennisspel handhaaft nog de Engelse terminologie. Het woord schaakmat, eigenlijk: sjah mat, betekent: de Koning (sjah) is dood. De schaker die zegt: Schaak Koning, zegt dus eigenlijk tweemaal hetzelfde. Men gebruikt het woord niet alleen bij het schaakspel, maar ook in algemene zin. Iemand schaakmat of koi'tweg mat zetten is een gewone uitdrukking voor: iemand, bijvoorbeeld in een debat, zo vastzetten, dat hij geen uitweg meer weet, dat hij de strijd moet opgeven. Dat het Arabische woord hetzelfde is als het Nedei'landse dat: krachteloos, vermoeid betekent, is duidelijk. In Frankrijk zegt men: échec et mat en dit échec is ook in onze taal gebruike lijk voor: nederlaag, mislukking. Plaquette aangebracht in Openbare Leeszaal Woensdag 9 Mei des middags om kwart over vijf, zal de Kennemer Journalisten Vereniging door het onthullen van een door Theo van Rijn vervaardigde plaquette in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan het Pi'insenhof te Haarlem de nagedachte nis eren van Lex Althoff, romanschrijver en journalist. De Kennemer Journalisten Vereniging houdt daarmee de herinnering levendig aan een der vele uit Haarlem voortgekomen grote figuren van het verzet. Adrianus Aloysius Felix Althoff, zoon van een Haarlemse familie, door de Duit sers ter dood gebracht, was journalist. Wie zijn werk kent, weet dat hij een journalist was „van den bloede". En journalist is hij gebleven tot zijn dood. Zodra de N.V. De Arbeiderspers in Juli 1940 in handen kwam van de N.S.B., nam hij als chef van de nachtredactie van Het Volk als een der eersten ontslag. En reeds eind 1940, begin 1941, circuleerde aanvankelijk als ge stencild blad, maar spoedig (hoe trots was hij daarop) gedrukt het illegale Parool, dat hij met enige vrienden en collega's had opgericht. Tot zijn gevangenneming, juist voor Pinksteren 1942, is hij gebleven in de redac tie, die door de bekendheid, welke zij al lengs had gekregen, aan steeds groter gevaren bloot stond. Tegelijkertijd deed hij, in toenemende mate, ander belangrijk werk in het toen nog zo prille verzet, onder meer door het handhaven van contacten met Engeland. Het strekt dan ook tot zijn bijzondere eer, dat de Duitsers hem ter dood veroordeel den wegens het drievoudige vergrijp van „spionnage, sabotage en hulp aan de vijand". Op 29 Juli 1943, vele maanden nadat zijn vonnis was uitgesproken, bracht de overweldiger hem voor het vuurpeloton. Lex Althoff was zijn succesrijke loop baan, na zijn opleiding aan de Hogere Han delsschool (thans HBS-A) aan de Raaks, begonnen als Haarlems journalist: van 1923 tot 1932 was hij verbonden aan Haarlems Dagblad, waar hij zich onderscheidde door zeer verdienstelijk werk. De dienst aan de illegaliteit beschouwde hij als een plicht jegens de mensheid, ons allen evenzeer opgelegd als de soldaten hun taak is gegeven. Die plicht is hij, met de zeldzame consequentie waarmee hij de Idee altijd heeft gediend, nagekomen tot het uiterste. Hij stierf toen hij 38 jaren oud was. Van zijn hand zijn drie romans versche nen: Een trein vertrok, Honderd zonnen in de zomer en Het rode paard. Tijdens zijn langdurige, eenzame opsluiting heeft hij enige onuitgegeven novellen ge schreven. HET ARTIKEL OVER JAN VAN EYCK Door een techniscjie fout is Zaterdag uit het artikel van de heer H. P. Baard over Jan van Eyck de derde alinea weggeval len. Deze alinea, een commentaar op de bij het artikel afgebeelde reproductie, luidde: „Als ik spreek van een wonder zou men zich met de gebrekkige, sterk verklein de zwart-wit reproductie voor ogen kun nen afvragen welke dan wel de factoren zijn die tezamen dit „wonder" teweeg brengen. Het gegeven is waarlijk simpel genoeg: een mensenpaar in een sober ver trek, welks verhoudingen en perspectief technisch gezien nog aanvechtbaar zijn! Waarom dan dit werk te verkiezen boven zo menig brillant zeventiende-eeuws inté rieur, waarin het meesterschap over ruimte en sfeer, verhoudingen en perspectief toch onovertroffen is?" BETTY GRABLE KAN NU UITRUSTEN De filmactrice Betty Grable is voor acht weken geschorst omdat zij geweigerd heeft in een filmcomedie op te treden. Volgens de filmmaatschappij, waarvoor zij acteert, had deze filmster contractueel geen recht, dit te weigeren. Betty Grable, die hiervoor in een film is opgetreden, waarbij zij zeven maanden onafgebroken moest werken, klaagde er over dat haar tussen de beide filmproduc ties onvoldoende tijd werd gegeven om uit te rusten. Het opnemen van de nieuwe film had deze maand nog moeten beginnen. Genummerde candidaten voor het veilig verkeer-diploma doen voetgangers-examen in Haarlems straten: als besluit van de jaarlijkse verkeerseursus voor de schooljeugd. Foto: Zó loopt hij niet altijd.maar ja, die agent daar schrijft ook alles op wat je doet! Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 8 Mei I 851 GRONINGEN Nadat de besmettelijke longziekte onder lxet rundvee gedurende ruim een jaar niet was waargenomen in de provincie Groningen, heeft die kwaal zich thans weder geopenbaard in den stal van J. D. Bakker in de gemeente De Leek. Blijkbaar- waren twee runderen door deze zoo gevreesde ziekte aange tast. Gedeputeerde Staten hebben on verwijld last gegeven tot het afmaken van al het overige in dien stal voorhan den vee, waaraan voldaan is. Uit de stad Groningen zijn eenige dragonders naai de gemeente De Leek gezonden, ten ein de den burgemeester aldaar, des gevor derd, tot het bewaren der ï-ust bijstand te verleenen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5