Geheime opdracht -Clowntje Riek Kenners geven het Engelse voetbalteam weinig kans tegen de Argentijnen DINSDAG 8 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 RCH verloor van Walsall doch maakte goede indruk Turpin sloeg De Bruin in de zesde ronde knock-out Zelfstandige Softbalbond „Hollands-junioren aan de kop Voor de kinderen Nederland uitgeschakeld Uitslagen van Zondag Geen gelukkige Zondag Nieuwe Uitgaven Olympisch Comité stelde data zomerspelen 1956 vast Sport in 't kort C. W. Ouwehand overleden i van de hoogtepunten op sportief ge- staat tussen hun voetbal en he in het Britse Festival is de voetbal- spel van de Argentijnen. Een van de hoogtepunten op sportief ge bied in het Britse Festival is de voetbal wedstrijd EngelandArgentinië. Deze ont moeting, die Woensdag 9 Mei in het Wem- bley-stadion plaats heeft, wordt in Enge land als „de wedstrijd van de eeuw" be schouwd. De belangstelling voor dit evene ment is zelfs ver buiten de Britse grenzen enorm groot. Over het algemeen geeft men de Engelse ploeg niet veel kans tegen de Zuid-Amerikanen en volgens de deskun digen wordt dit de eerste keer dat Enge land een internationale wedstrijd op eigen bodem gaat verliezen. De keuze-commissie heeft enige wijzigingen aangebi-aeht in het elftal dat kortgeleden tegen Schotland speelde. Zo is de scherpschutter van de Cup-final, Jack Milburn, als midvoor opge steld, waardoor Mortensen een plaats naar rechts is opgeschoven. Rechtsbinnen Man- nion is namelijk nog niet genezen van de kaakverwonding, die hij tijdens de wed strijd tegen de Schotten heeft opgelopen. Ook Matthews, de rechtsbuiten van Black pool, kon niet meespelen, daar hij nog hin der ondervindt van een knieblessure. In zijn plaats is Finney opgesteld als rechts buiten. Vic Metcalfe fungeert als links buiten. Door deze opstelling hoopt men de stootkracht aanmerkelijk te hebben opge voerd. Rechtshalf Johnston „de voet baller van het jaar" is vervangen dooi de geroutineerde Wright van Wolverhamp ton. Cockburn van Manchester United is linkshalf en Taylor van Fulham heeft de taak de midvoor van de Argentijnen on schadelijk te maken. Zeker is het in ieder geval dat het Engel se nationale team een tegenstander zal ont moeten, die qua kracht ver uitsteekt boven de elftallen waarmee het tot nu toe in eigen land en voor eigen publiek de strijd aan bond. Omtrent deze meesters in de voetbal- kunde schrijft de bekende sportjournalist Willy Meisl in „World Sports": de Argentij nen hebben hetzelfde speltype als de Bra zilianen. De aanval is hun effectiefste ver dediging. De feilloze techniek, de schitte rende lichaamsbeheersing en de uitsteken de physieke gesteldheid bewijzen dat deze Zuid-Amerikanen geboren voetballers zijn. Stabile, de manager van het Argentijnse elftal, verklaarde enige tijd geleden: „Als onze aanvallers in hun normale vorm spe len dan is er geen Engelse verdediging, die deze voorhoede het scoren kan beletten. Vernazza, Mendez, Linate of Bravo, Simes en Loustau zijn in staat drie of vier doel punten te maken tegen de sterkste achter hoede, die Engeland in het veld kan bren gen". Rechtsbinnen Mendez bij voorbeeld is de beste voorhoedespeler ter wereld. De meeste aanvallers zijn bijzonder succes rijke goalgetters. Loustau wordt wel eens de Stanley Matthews van de Latijnse profs genoemd. Volgens Meisl heeft Stabile nog een dozijn spelers van hetzelfde kali ber beschikbaar, waardoor de selectie nog al wat moeilijkheden met zich bracht. Het is overigens interessant te weten dat een Engelsman het voetbalspel in Argen tinië heeft ingevoerd, zodat men van deze wedstrijd kan zeggen dat de leerlingen de leraren zullen ontmoeten. Nochtans staat de superioriteit van de bezoekers reeds bij voorbaat vast. Men moet met voorspellin gen echter altijd voorzichtig zijn. Iets der gelijks heeft men ook wel van Continentale tegenstanders van het Nederlands elftal be weerd, maar onblusbaar enthousiasme en een zekere wil om te overwinnen deden de Oranjemannen meer dan eens zegevieren over ploegen, die een klasse sterker waren. Het is alleen de vraag of de Engelsen dit strijd vuur en enthousiasme kunnen op brengen. De spelers van R.C.H. en Haarlem zijn getuige van deze titanenstrijd en zij zullen ervaren dat er een belangrijk verschil be- Waterpolo Robben wint eigen tournooi In Hilversum is Zondag een waterpolo- tournooi gehouden waaraan werd deelgeno men door ZC Haarlem, HVGB, ZIAN en de organiserende club De Robben. Volgens lo ting zou HVGB de eerste wedstrijd spelen tegen ZIAN. Daar laatstgenoemd zevental echter nog niet aanwezig was en Haarlem geen zin had de eerste wedstrijd te spelen, bood HVGB aan tegen De Rebben te begin nen. In een vlot begin wist HVGB door scho ten van Rol en Halsema een voorsprong van 20 te behalen. In de tweede speelhelft wis ten echter de Hilversummers door snel spel de achterstand om te zetten in een voor sprong van 53, waarmede zij zich in de finale plaatsten. Haarlem was tegen ZIAN overwegend sterker en won met 82 door goed opzwem- men van Braasem, die enkele keurige boog- ballen ten beste gaf. Het uitstekende kepen van de Haagse doelverdediger Van Woerkom voorkwam een grotere nederlaag. Door een wedstrijd van het Amsterdams dameszevental tegen de Robbendames, die met 43 door de Hilversurnse ploeg gewon nen werd en een demonstratie balletzwem- men onder leiding van mevrouw Wielema werd het tournooi afgewisseld. Hierna ging HVGB voor de verliezersror.de tegen ZIAN te water. HVGB speelde een goede wedstrijd en won door schoten van Hogeland en Rol met 40. In de finale tegen Robben wist Haarlem door toedoen van Bijlsma en Die- persloot een 2—0 voorsprong te verkrijgen. De jeugdige tegenstanders maakten echter gelijk, namen spoedig een voorsprong en be haalden tenslotte met 63 de overwinning staat tussen hun voetbal en het volmaakte spel van de Argentijnen. De opstelling van het Argentijnse elftal luidt als volgt: Rugilo, Colman, Filgueiras, Jaeono, Frima, Pescia, Boye, Mendez, Bravo, Labruna en Loustau. In het Engelse elftal zijn opge steld: Williams (Wolverhampton Wande rers), Ramsey (Tottenham Hotspur), Eckersley (Blackburn Rovers), Wright (Wolverhampton Wanderers), Taylor (Ful ham), Cockburn (Manchester United), Finney (Preston North End), Mortensen (Blackpool), Milburn (Newcastle United), Hassall (Huddersfield Town) en Metcalfe (Huddersfield Town). Woensdagmiddag zal Leo Pagano over de zender Hilversum I een reportage van de tweede helft van deze wedstrijd geven. Voetballers in Engeland Sir Stanley Rous, de secretaris van de Engelse Voetbalbond, heeft in een welkomst boodschap, gericht tot de buitenlandse clubs die deelnemen aan de wedstrijden ter ge legenheid van het Festival of Britain, onder meer gezegd: „Wij willen de rest van de wereld in dit tournooi ons voetbal tonen. Het is bovendien het grootste gebeuren dat wij ooit hebben opgezet. Het zal onze clubs in staat stellen zich enigszins te revancheren voor de gastvrijheid, die zij elders hebben genoten". Het voetbalprogramma, dat tot 19 Mei zal duren, omvat meer dan honderd wedstrijden, waarvan het grootste gedeelte internationaal. Tottenham Hotspur verloor met 10 van de Weense F C. Austria en Birmingham City met 5—3 van de Schotse ploeg Airdronians. SW uit Schiedam speelde gelijk (11) tegen Queens Park Rangers. RCH zette alles op alles In het Fellows Park in Walsall maakten 5600 ingezetenen van deze industriestad in de buurt van Birmingham gisteravond voor het eerst kennis met het continentale voet bal, vertegenwoordigd door RCH, dat een uitstekende indruk achterliet. De gasten ver loren van de plaatselijke ploeg met 10. De enige goal van de wedstrijd werd gescoord toen het spel 29 minuten oud was. Na afloop van de wedstrijd was het publiek het er over eens da.t de Haarlemse club niet onder deed voor de goede ploegen uit de derde divisie van de Engelse League. De Haarlemmers hebben Walsall de zege niet cadeau gegeven. Integendeel: de thuis club moest alle zeilen bijzetten om zich te handhaven. Wat snelheid en samenspel aan gaat waren de amateurs, toen ze eenmaal aan het gladde veld gewend waren, wellicht zelfs een 'tikje superieur aan de profs. De afwer king der aanvallen liet echter nogal eens wat te wensen, waarbij vermeld moet worden dat Walsall over een sterke achterhoede beschikt. Toch kreeg Lewis in het doel van Walsall ten minste evenveel te doen als zijn collega Wille aan de andere kant. In de tweede helft zette RCH alles op alles om de voorsprong te niet te doen, die Walsall voor rust verkregen had door een kopbal van Hughes uit een corner. Slechts met een ver vaarlijke duiksprong kon Lewis een kanjer van een schot van Biesbrouck onschadelijk maken. Ook De Wette, een van de beste voor- waartsen in deze wedstrijd, en Van der Sar stelden de Engelse keeper duchtig op de proef. Kort voor het einde ontstonden er nogmaals hachelijke situaties voor diens doel, doordat de gehele Haarlemse ploeg storm liep om een gelijk spel uit het vuur te slepen. Al met al kon Walsall zich geluk kig prijzen dat de stand tot het einde toe ongewijzigd bleef. In de achterhoede van de Racing gaf Willemink weinig of geen kans aan Bowen, de snelle en behendige rechtsbuiten van Walsall op wie meer dan één club uit de eerste divisie het oog gevestigd houdt. Spil De Vos hield midvoor Winter vrijwel door lopend in bedwang. In het doel toonde Wille een goede kijk op het spel te hebben: hij stelde zich telkens uitstekend op, was zeker van zichzelf en klemvast bij zijn ingrijpen. Wat de Engelsen aangaat, zij schenen aan vankelijk geneigd te zijn om het kalmpjes aan te doen. Maar dit werd anders doen de Haarlemmers een paar gevaarlijke aanvallen hadden opgezet. En zo ontwikkelde zich een aantrekkelijke en spannende strijd, waarbij het publiek van goed spel door beide ploegen genieten kon. Het elftal van RCH bestond uit: Wille: Van Rheenen, Willemink; Heijer- mans, De Vos. Lasschuit; Koster, De Wette, Van Braam, Biesbrouck en Van der Sar. Na de tvedstrijd werd de spelers van beide oloegen een feestmaaltijd aangeboden door het bestuur van de Walsall F. C. en morgen zullen de Haarlemmers de gasten zijn van de burgemeester van Walsall tijdens een noen maal in het stadhuis. Ook de wedstrijd van Willem II tegen Heerenveen gaat niet door Naar het A.N.P. verneemt gaat de kam pioenswedstrijd Willem IIHeerenveen, die Maandag 14 Mei (Tweede Pinksterdag) te Tilburg zou worden gespeeld, niet door wegens de pokken-epidemie. Daar het niet is te voorzien wanneer de wedstrijden van Willem II kunnen worden gespeeld, zal de K.N.V.B. zich te zijner tijd beraden over een herziening van het programma van de kampioenscompetitie. STEDENWEDSTRIJD DEN HAAG— ANTWERPEN Onder auspiciën van het district Zuidhol land van de N.B.B. is in de Haagse Dieren tuin een steden-bokswedstrijd gehouden tussen de beste boksers van Den Haag en Antwerpen. De Belgen wonnen vijf en ver loren vier partijen. Boksen De Britse en Europese kampioen midden gewicht Randolph Turpin heeft Maandag avond in Coventry zijn partij tegen Jan de Bruin gewonnen door hem in de zesde ronde knock-out te slaan. De Brit liep overeenkomstig zijn gewoonte hard van stapel en bestookte onze land genoot onmiddellijk met zwarte stoten. Een linkse hoek sneed De Bruins adem af en hij ging voor negen tellen neer. In de tweede ronde trof de Rotterdammer de kaak van Turpin met een harde rechtse, die de Brit plat op zijn rug deed vallen. In de volgende ronden liet Turpin zich niet meer door De Bruin verrassen en de laatste werd geheel in de verdediging gedrongen. Overigens maakte Turpin wat zijn stijl be treft minder indruk dan in zijn vorige wed strijden. Hij had nogal moeite de zeer snelle Rotterdammer te raken. In de zesde ronde ging De Bruin voor drie tellen tegen de grond door een linkse hoek tegen de kaak, gevolgd door een rechtse tegen het lichaam. Hij kwam op de been en vocht onmiddellijk fel terug. Maar het einde was nabij. Turpin plaatste eerst een knal harde hoek tegen zijn kaak, waardoor de Nederlander voor negen tellen gevloerd werd en maakte toen met een rechtse hoek, tegen zijn kaak, een einde aan het gevecht. De wedstrijd werd gehouden in het Butts- stadion, in tegenwoordigheid van 15.000 toe schouwers. Giel de Roode tegen Harry Bos om Nederlandse weltertitel Op 21 Mei zullen in de Dierentuin te Den Haag bokswedstrijden worden gehouden. Giei de Roode zal daarbij zijn Nederlandse welter titel verdedigen tegen Harry Bos. Ook Nicolaas komt die avond in de ring, doch wie zijn tegenstander zal zijn is nog niet bekend. Het Nederlandse Softball, dat tot nu toe onder het bestuur van de Honkbalbond stond, heeft blijk gegeven van zóveel levensvatbaarheid, dat op de laatste alge mene vergadering van deze bond beslopen werd tot zelfstandige ontwikkeling. Op een te Haarlem gehouden vergadering, waar alle grote clubs vertegenwoordigd waren, werd de Nederlandse Softballbond opge richt. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: voorzitter H. Klip (HCK), E. Hüner (Gymnasion) secretaris; mejuffrouw Jan sen (WGA) penningmeesteresse; mejuf frouw Houtison (DEC) competitieleidster, mejuffrouw Bos (RCH), mejuffrouw Hel lingman (WGA) en mevrouw Robanus Maandag (Gymnasion). Technische com missie: mevrouw Klomp (DSB), de heren Van Leuven (EDO) en Kammeijer (Gym nasion). De stemming van sportieve samenwer king, die deze avond wel duidelijk tot uiting kwam, kan een gunstig voorteken zijn voor een geslaagde zomercompetitie. Athletiek Na de Zondagmiddag op de Amsterdamse sintelbaan gehouden eerste van de drie athletiekwedstrijden, waaruit de junioren competitie bestaat, leidt de Haarlemse R.K. A. V. „Holland" met 100 punten. De ver enigingen AAC en AV '23 hebben respectie velijk 30 en 50 punten achterstand opge lopen. De „Holland"-athleet L. Lintjes, werd tweede op de 100 meter in 11.3 seconde en bij het vèrspringen met 5.83 meter. Ook J. de Zwager van „Holland" werd tweede en wel op de 15C0 meter achter J. Keesom van AV '23. C. Kroskinski (Hol land) won bij de B-junioren de 80 meter in 9.6 sec. P. Lindström, eveneens van Holland, zegevierde in het nummer discuswerpen met een worp van 34.73 meter. Basketball De voorronden van het basketball-tourn.ooi om het Europees kampioenschap te Parijs zijn thans gespeeld. In groep a luidt de stand: gesp. gew. verl. pnt. 1. Italië 4 3 1 7 2. Frankrijk 4 3 1 7 3. Nederland 4 3 1 7 4. Zwitserland 4 1 3 5 5. Luxemburg 4 0 4 4 Italië en Frankrijk gaan over naar de demi finales, aangezien deze landen een beter doelgemiddelde hebben dan Nederland. De groepen van de demi-finales bestaan uit: België. Bulgarije. Turkije. Frankrijk en Rusland, Italië, Tsjecho-Slowakije, Grieken land. Nederland, dat uitgeschakeld werd, zal met de volgende landen om de achtste tot de zestiende plaats spelen: Zwitserland, Fin land, Oostenrijk, Denemarken, Portugal, Duitsland en Schotland. Tennis Drie titels voor Doris Hart In de finale van het dames-enkelspel om de Engelse hardebaankampioenschappen won Doris Hart (V.S.) van de Britse Jean Walker Smith met 6-4, 8-6. De Zuid-Afri kanen Norgarb en Sturgess wonnen de eindstrijd van het heren-dubbelspel van de Egyptenaren Cernik en Drobny met 7-5, 6-4, 6-1. Doris Hart en Shirley Fry zege- vlierden in het dames-dubbelspel met 3-6, 6-3, 6-2 over de Australische combinatie Nancy Bolton en Thelma Long. Met Stur gess won Doris Hart ook het gemengd-dub belspel: 6-2, 6-4 tegen Baker (V.S.) en Cernik. Hoofdklasse A: DDV 1— Leimonias 2 3—6, gestaakt; Leimonias 1Thor RW 1 84. Hoofdklasse B: Enschedese LTCSpieghel 9—3: NMC—Alta 8—3 (voorlopig); Philhar- monie—Haarlemse LTC afgelast; Festina— Hilversurnse LTC 35, gestaakt. Zwemmen Eva Novak verbetert haar eigen wereldrecord schoolslag Tijdens zwemwedstrijden in Moskou heeft de Hongaarse kampioene Eva Novak met een tijd van 2 min. 48.5 sec', het wereldrecord op de 200 meter schoolslag verbeterd, dat met 2 min. 48.8 sec. sinds 22 October van het vorig jaar reeds op haar naam stond. De Russische zwemmer Leonid Meshkov leverde een uitstekende prestatie op de 100 meter schoolslag, door deze afstand vlinderend in 1 min. 6.5 sec. af te leggen. Op 22 April heeft Meshkov echter reeds 1 min. 6.2 sec. geno teerd, welke tijd evenwel nog niet als we reldrecord is erkend. NIEUW WERELDRECORD ZWEEFVLIEGEN De Fransman René Fonteilles heeft met een gemiddelde van 66 kilometer per uur het wereld-snelheidsrecord verbeterd. Het oude record (45 kilometer per uur) stond op naam van de Amerikaan William Brie- Ier, die het op 12 Augustus 1949 vestigde. Hockey NEDERLANDSE DAMES TEGEN IERLAND Voor de wedstrijd tegen Ierland op Zater dag 12 Mei in het Wagenerstadion te Amstel veen is het Nederlandse dameselftal samen gesteld uit de volgende speelsters: Jurrissen (BDHC); BaekerLoeb (Rood Wit), Couvret—Ottevanger (TOGO); Huur man-Buisant (Hilversum), Nagel (Kieviten), Wijnstroom (BDHC, aanvoerster); Blekemo- len (Be Fair), Nijpels (Amsterdam), Brou wer (HHIJC), Francken (BDHC) en Goeting (Rood Wit). Op een morgen, toen ze uit bed kwamen en zich gingen aankleden, liep Bunkie opeens naar het raam en riep: „O, kijk eens Rick.het heeft vannacht gesneeuwd!" Ja, warempel, het was zo. Op het kozijn lag een dikke laag sneeuw opgehoopt. En overal, waar ze keken, waren daken en straat met z'n mooi wit kleed bedekt! „Fijn!", juichte Rick. „Nu kunnen we lekker sneeuwballen gooien!" „Ja", zei Bunkie. ,J-,aten we maar gauw opschieten, dan kunnen we vóór schooltijd nog wat spelen!" Ze wasten zich en kleedden zich gauw aan. Toen renden ze naar beneden en naar buiten. De sneeuw was mooi droog, niet van die natte sneeuw, die direct wegsmelt als je ze oppaktIn 'n ogenblik hadden ze ieder wat mooie sneeuwballen gedraaid en toen begon het sneeuw gevecht! „Rang!", riep Rick. „Die zit, Bunkie!" „Pats!", lachte Bunkie. Die is ook raak!" Om beurten raakten ze elkaar met de zachte koude ballen. Toen ze naar binnen gingen, moesten ze zich eerst eens flink afkloppen FEUILLETON door Victor Bridges vertaald ait het Engels 24) Allemachtig, ja, dat herinner ik me. Michael floot even zachtjes. Hij zou de beste vervalser van Frankrijk zijn, vertel de je me dat niet? Ja, die kwalificatie is volkomen op hem van toepassing. Grote genade ik geloof dat dit iets op kan leveren. Als deze man hier op het ogenblik in Londen werkt. We moeten niet te hard van stapel lopen: het kan natuurlijk slechts toeval zijn. Hij moest zich uit de voeten maken voor de Franse verzetsbeweging de Ma quis, die hem ter verantwoording wilde roepen, en aangezien hij behoorlijk Engels spreekt, is het heel natuurlijk, dat hij naar hier is uitgeweken. Uit een en ander volgt natuurlijk niet, dat hij bij deze zaak be trokken moet zijn. Toch zou het heel goed kunnen en enige samenhang lijkt zeer waarschijn lijk Ik wil alleen maar zeggen, dat we niet tè voorbarig conclusies moeten trekken. Ik kan je daarbij echter verzekeren, dat mijn belangstelling in Monsieur Marais' doen en laten hier even groot is als de jouwe. We weten, dat hij de Dragon Fly wel eens bezoekt, dus kunnen we natuurlijk op zijn spoor komen. Ik ken de gérant vrij goed en als deze ons iets over die knaap zou kunnen vertellen, dan kom ik het vast en zeker wel van hem te weten. Michael keek op de klok. Zodra we jouw koffer in mijn flat hebben afgeleverd, gaan we daarheen en zullen we eens even detective spelen. Ik heb al opgebeld om een tafel te reserveren. Reusachtig! Nigel knipoogde olijk. Ik geloof, dat we van die vijftienduizend pond wel zeker kunnen zijn! HOOFDSTUK VIII. Is hier iemand aanwezig?, riep een hoge stem door het open luik. Maurice, die uitgebreid zat te ontbijten, klom naar het dek en zag daar Joe Higgens staan, de slordig geklede, magere boodschappenjon gen van „Het Anker". Goedendag, zei hij. Wat kom jij hier doen? De jongen grinnikte. Susie heeft me hierheen gestuurd, meneer. Er is telefoon voor u. Weet je wie me opbelt? Ze zei, dat 't juffrouw Barton uit Melchester was. Juffrouw Barton! Het hart van Mau rice klopte even sneller. Laten we er dan maar gauw heen gaan, je kunt een dame niet laten wachten. Hij liep het dek over en kwam via de loopplank aan wal. Haas tig liep hij vooruit in de richting van het café, dat hij door de achterdeur betrad. Toen hij binnenkwam, liep hij Susie tegen het lijf. Mijn dank, dat je me hebt laten halen. Hij knikte haar vriendelijk toe. Het spijt me, zoveel last te veroorzaken. O, dat hindert niets, ik doe het graag voor u. Ze keek snel even achter zich en fluisterde dan: Ik zou u, als het kan, een ogenblik willen spreken; komt u, wanneer u klaar bent met uw telefoongesprek, even langs de bar? Met genoegen. Enigszins verwonderd over haar verzoek, haastte hij zich naar de telefooncel en nam de hoorn op. Hij hoorde Hazel's stem zeggen: O, bent u daar, meneer Wentworth? Ik hoop, dat ik u niet uit uw bed heb laten halen! Uit bed? herhaalde hij. Ik was al bijna klaar met ontbijten! Goed zo. Ik had er geen idee van, dat schrijvers hun dag zo vroeg beginnen. Het is een heel oude, goede gewoonte, die al stamt uit langvervlogen tijden.... Hoe interessant, lachte zij. Mag ik dan aannemen, dat u verder op de dag wel een ogenblikje vrij hebt? Meestal pauseer ik laat in de middag een poosje. M r ?04 Dat geeft mij de moed om met een voorstel te komen. Als ik met de bus van vier uur naar u toe kom, zoudt u dan een kopje thee voor me hebben? En zouden we daarna misschien een tochtje met de „Eek hoorn" kunnen maken? Dat lijkt me een pracht-idee. Te mooi om waar te zijn. Het is werkelijk de eerste gelegen heid, dat ik me vrij kan maken. Een oude vriendin van mijn moeder logeert een paar dagen bij ons, zodat ik mijn moeder aan haar zorgen kan overlaten. Ik verlang ont zettend naar wat zeelucht en zou ook graag uw „Waterlelie" eens bekijken. Ik zal u bij de bushalte opwachten. Voor het geval u me niet zou herkennen, zal ik een witte anjer opsteken. Tussen haakjes, wat eet u graag bij de thee? Bruin brood met boter en garnalen, als u die tenminste kunt krijgen.... U zult ze hebben, ook al moest ik ze zelf gaan vissen! Dat is heel aardig van u. Ze lachte weer. Heb,t u al nieuwe dingen ontdekt? Dat kan ik u per telefoon niet zeg genMisschien luistert er iemand mee. Ja natuurlijk, wat dom van me, daar niet aan te denken. Zij zweeg even. Wel, tot zien dus, ik eindig nu maar, dan kunt u verder gaan ontbijten. Als u geen garnalen kunt krijgen, is het hele maal niet erg, ik ben volkomen tevreden met gewoon brood en boter. Een abrupte klik maakte Maurice duide lijk, dat het gesprek beëindigd was en Vijf jaar geleden richtte de A.N.W.B. de „Wegenwacht" op, welke op de grote wegen patrouilleert om gestrande motorvoertuigen weer op gang te helpen. Gedurende deze vijf jaar hebben de „Gele Rijders" hun onmisbaarheid bewezen en vele malen konden zij hulp bieden. Een lid van de „W.W." bij een van zijn vele „stille" taken: waarschuwen tegen brandgevaar in bos en heide. Handbal België b tegen Nederland b De tweede te Gent gespeelde ontmoeting tussen de b-ploegen van België en Neder land is in het water gevallen. Er ontlastte zich een zware onweersbui boven het veld, waardoor het terrein onbespeelbaar werd en de strijd in de tweede helft ge staakt moest worden. De stand was toen 50 voor Nederland. Voor de Haarlemse handbalploegen is de afgelopen Zondag nu niet bepaald gelukkig geweest. In Arnhem moesten de Concordia- dames na een uitstekende wedstrijd tegen het wat zenuwachtig spelende UDI met 54 de plinten aan de gastvrouwen laten. Dat deze wedstrijd in een overwinning had kun nen eindigen, als Concordia bij de voorsprong van 43 wat meer op balbezit had gespeeld, is slechts een schrale troost. Overigens zien wij na dit duel, waarbij de rood-witten qua spel zeker niet de mindere van UDI waren, met wat meer vertrouwen haar laatste thuis wedstrijden tegen DES en Hygiëa, die ge wonnen moeten worden, wil men niet degra deren. tegemoet. De Concordia-heren hebben de promotie competitie voor de hoofdklasse slecht inge zet door met 107 van Eindhoven te ver liezen. Aanvankelijk wisten de Haarlemmers een 42 voorsprong te behalen, doch kort daarop profiteerde Eindhoven van enkele kapitale blunders van de verdediging door nog voor de rust vier doelpunten te maken. Na de thee zakte het spelpeil aanmerkelijk. Scheidsrechter Van der Aa trad onvoldoende op tegen het te forse spel van de Eindhoven verdediging. Tegen deze ongunstige factoren mocht het technisch betere spel onzer stad genoten niet baten en zo kon deze wedstrijd met de geflatteerde 107 overwinning van Eindhoven eindigen. In de tweede klasse dames heeft Gita van DWS met 31 verloren, waardoor het Gita nog moeilijk zal vallen op de titel beslag te leggen. De BGV-dames deelden na een aan trekkelijke wedstrijd de punten met JHC, de kampioene van rayon Noord. De return match op 20 Mei tussen deze ploegen zal nu uit moeten maken, wie zich kampioene van de afdeling Noordholland mag noemen. Wielrennen Faanhof won wedstrijd in Amiëns Henk Faanhof heeft Zondagmiddag de grote prijs van de „Courrier Picard" gewonnen, een wegwedstrijd over 228 kilometer met start en finish te Amiëns, waarvoor tal van bekende Franse en Belgische renners hadden ingeschreven. Hij klopte Darrigade, Caput, Sciardis en een twintigtal anderen in de eindspurt. Faanhof legde de afstand af in 6 uur 12 min. 50 sec. Darrigade volgde op een kwart wiellengte. Bridgen Continental Club kampioen In de hoofdstad is de finale gespeeld van de competitie in de meesterklasse van de Nederlandse Bridgebond. Kampioen werd de Continental Club uit Amsterdam, die na een barrage won van de Oude Bond met 109 tegen 74 matchpunten. Het winnende viertal bestond uit mrs E. C. en F. W. Goudsmit, mr Van Bemmel Suijck en M. Cats. UITSLAGEN HAARLEMSE KORFBALBOND Eerste klasse: Sport Vereent 3Ooster kwartier 4 LI0. Tweede klasse: Nieuw Flora 2Aurora 3 1—3; DSV 1—Watervliet 4 0—9. Derde klasse A: Nieuw Flora 3Aurora 4 t. a.; Haarlem 3—Watervliet 5 t. a. Derde klasse B: Sport Vereent 4Oost hoek 4 62. langzaam, met een gevoel van spijt, legde hij de hoorn op de haak. Hij verliet de tele fooncel en een plezierig gevoel van ver wachting maakte zich van hem meester. Hij liep de glazen deur, die toegang gaf tot de bar, door en vond daar Susie, in de vensterbank gezeten en verdiept in de Daily Mirror. Ze sprong op, toen hij bin nenkwam en de krant neerleggend, liep ze op hem toe. Wat is er aan hand?, vroeg hij. O, niets bijzonders, maar ik wilde uw raad hebben. Ze keek even schichtig door de glazen deur, om er zeker van te zijn dat niemand hen kon horen. Het gaat over die man. die u in de kreek hebt gevonden. Ik,eh.ben er bijna zeker van, dat hij degene is, die me vorige Zondagavond aansprak. Je aansprakMaurice staarde haar aan. En heb je dat maar rustig voor je gehouden? Ze knikte met een ongelukkig gezichtje. Maar waarom? Waarom in vredes naam. Ik dacht, dat hij zelfmoord had ge pleegd en wilde er niet in gemengd wor den. Nu echter blijkt, dat hij vermoord is. Ze hield op en rilde even. Je moet niet bang zijn, zei Maurice, terwijl hij haar bemoedigend op de schou der klopte. Ga eens even rustig zitten en vertel me alles. Hij bracht haar naar een stoel en trok er zelf ook een bij. Met tegen zin nam Susie plaats. Zondag was mijn vrije avond, begon Molt's Geïllustreerde Wercldgesehie. denis, door J. J. Moerman Van Holkema en Warendorf N.V. te Amsterdam. In de titel van dit boek betekent „Molt's" alleen dat de heer Molt destijds voor ce zelfde uitgever een zelfde opdracht heef- uitgevoerd als thans de heer Moerman. Zo staat het te lezen in het voorbericht, waarir ook de lezerskring wordt aangewezen: Jong. en Oud-Nederland. Jong-Nederlar.d zijnde zij die de lagere school doorlopen hebben en „nu ook wel eens wat meer van algemene geschiedenis willen weten". De groep Oud- Nederland wordit niet beschreven. Zo modern is het boek niet. of „wereld geschiedenis hefeker.t nog steeds geschiedenis van de westelijk helft van Europa, met een woordje over de voorlopers (Egypte, Baby- lonië, Perzië. Israël. Griekenland), de Oos-- Europese tijdgenoten, voornamelijk Rusland en een grote afstammeling: de Verenigde Staten In deze aanmatiging is de schrijver door de gewoonte min of meer tegen critiek beveiligd; maar dat de uitgever via het stof omslag nadrukkelijk de kwalificatie „mo dern" voor het werk opeist, omdat de schry. ver kans ziet „de cultuurgeschiedenis der volken gelijk te behandelen met haar staat kundige historie", kan niet zomaar door de beugel. De regeltjes aan hei slot van twee pagina's „Wonderen der beschaving", die de cultuurgeschiedenis van ae tweede helft van de 19de eeuw behelzen, zeggen genoeg: „Naast de wetenschappen vonden in die rijd ook de schone kunsten uitnemende be oefenaars". Zoiets is alleen maar tegen stribbelen tegen „de moderne opvatting over de geschiedenisleer". Intussen is het boek rijk aan nuttige, zakelijke informatie over de staatkundige geschiedenis, met hier en daar een eenvou dige toelichting op de oorzaken van belang rijke gebeurtenissen. Het streven naar be vattelijkheid is met succes beloond, en ook voor wie uit de bevattelijke beschrijving de geschiedenis nog niet begrijpelijk wordt, staat er genoeg in dat tot ondergrond en overzicht kan dienen. Het is jammer dat een lijst van verdere lectuur ontbreekt ten bate van de lezer wiens appetijt wordt opgewekt; en een register moet er in de volgende druk in ieder geval op gemaakt worden. S. M Het Internationaal Olympisch Comité heeft bij zijn zitting in Wenen de data vastgesteld voor de zomerspelen, welke in 1956 in Mel bourne worden gehouden. Zij zullen plaats hebben in de laatste week van November en de eerste week van December. De Scandina vische leden hadden wel bezwaren, maar zij legden deze niet in een tegenvoorstel vast. De vice-voorzitter van het Australisch Olym pisch Comité, Hugh Weir verklaarde, dat de organisatie van de spelen in Australië geen financiële moeilijkheden zou geven. Overbrugging van tegenstellingen. Het Internationaal Comité heeft het Syri sche en het Iraëlische comité medegedeeld, dat zij moeten samensmelten, hetgeen deze beide instanties tot nu toe hebben geweigerd. Er werd ter zitting verklaard, dat er in de Olympische gedachte „geen onderscheid mag worden gemaakt tussen rassen, geloof en politieke overtuiging". Slechts wanneer een gezamenlijk comité in Israel tot stand komt, zal dit formeel kunnen worden toegelaten en dan kan dit land aan de spelen te Hel sinki deelnemen. Betreffende het besluit van het I.O.C. om het Russisch Olympisch Comité te erkennen heeft het Nederlandse lid van het dagelijks bestuur kolonel P. W. Scharroo verklaard dat hij deze stap zeer belangrijk achtte „om dat het Olympisch Comité door deze daad de wereldvrede een goede dienst heeft be wezen". OP HET CIRCUIT CHANTELOUP is Zon- dagmorgen het in 1913 (om het nut van de dérailleur te bewijzen) ingestelde jaarlijkse criterium voor wielrenners verreden. Win naar werd de Fransman Geminiani, die de 164 kilometer aaflegde in 4 uur 24.54, met een voorsprong van 2 seconden op de Nederlan der Wout Wagtmans, die furieuze aanvallen deed en het hem voortdurend uiterst moei lijk maakte. Te Rhenen is gisteren tengevolge van een hartverlamming overleden de heer C. W. Ouwehand, stichter en eigenaar van Ouwehands Dierenpark op de Grebbe- berg. De heer Ouwehand werd op 31 Juli 1892 te Rotterdam geboren, waar zijn vader sigarenfabrikant was. In 1916 nam hij de leiding op zich van een in Rhenen geopend filiaal van de Rotterdamse fabriek. Na enige jaren kreeg hij ook de leiding van een grote pluimveevoederfabriek. Op 18 Juni 1932 opende hij het dierenpark. In de Mei-dagen van 1940 werden alle ge bouwen in het park door oorlogsgeweld verwoest. De tweede grote tegenslag kwam in 1944 toen alle dieren werden af gemaakt. Na de bevrijding moest de heer Ouwehand opnieuw beginnen. In Willemstad, Curasao, heeft een stichting het plan om in samenwerking met het Wit-Gele Kruis over te gaan tot de in richting van kinderbewaarplaatsen. De initiatiefnemers willen echter gaarne be schikken over gegevens en de ervaring van anderen, die op dit gebieid werkzaam zijn. Personen in Nederland kunnen aanwijzingen, raadgevingen, bijzonderheden en ook foto's zenden aan het bestuur van het Wit-Gele Kruis, Marktstraat 1, Willemstad, Curagao. ze langzaam. Ik was wezen eten bij vrien den van me in Eastfield. Het was ongeveer halftien, toen ik vandaar weer op de fiets vertrok en juist toen ik op de hoofdweg aankwam, bleek mijn band slap te zijn. Ik stapte af om hem op te pompen en terwijl ik daarmee bezig wa§, kwam die man, die ik u al noemde, aanlopen. Hij zei heel be leefd goedenavond en vroeg of hij me kon helpen. Ik merkte onmiddellijk, dat hij een vreemdeling was aan de manier, waarop hij sprak, maar hij zag er zeer geschikt uit en al spoedig waren we heel vriendschap pelijk samen aan het praten. Hij vertelde, dat hij veel belangstelling voor motorjach ten had en dat hij in Tolesford wat rond had gekeken. Motorjachten? Maurice trok vragend zijn wenkbrauwen op. Noemde hij een speciale boot? Hij vroeg me naar de „Zeemeeuw". Dat scheen de boot te zijn, die hem het best was bevallen. Hij wilde weten, wie de eigenaar was en hoe vaak men er mee uit varen ging. Vertelde je hem een en ander? O ja, ik zag er geen bezwaar in. Hi] had er anders toch ook heel gemakkelijk achter kunnen komen. Ga door, zei Maurice. Vertel je ver haal verder. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6