Vivaitffj Bestemming vijandelijk vermogen Chefarine 4 PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR fflNKSTEREN Radio geeft Donderdag Wereldnieuws WOENSDAG 9 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TWEEDE KAMER Financiering van de bouw en de uitbreiding van hotels Overtollig Lloyd-personeel naar Wilton en de R.D.M. Meerderheid van het publiek wenst handhaving van loonstop Proces over cola Ex-ambtenaar van Bureau oorlogsslachtoffers veroordeeld Als ge Uw hond door en door gezond wilt houden, KARSWOOD Houdt Uw hond gezond O o Weer een auto in de Schie gereden te Rotterdam Auto reed te water; een der inzittenden verdronken Rijksgoedkeuring voor herbouw van woningen In Maart is 18.000 ton oud papier ingezameld Hiilegoms nieuwe Beurs De Keukenhof Vier doen méér dan één. Veertien kleine munitie rovers achterhaald Dr. ir. J. Deckers herdacht in de Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Voordat de Kamer zich met het alge meen debat over een tweetal wetsontwer pen omtrent vijandelijk vermogen bezig hield, ging er nog vrij wat tijd met een orde-debatje heen. Niet over het verzoek van mr. Stokvis (comm.) om te mogen interpelleren over het gratiebeleid van de regering ten aanzien van ter dood ver oordeelde oorlogsmisdadigers en politieke delinquenten. Dit werd toegestaan. Uit een nadere verklaring van de voorzitter bleek, dat het de bedoeling is deze interpellatie binnenkort te doen plaats vinden. Bij het voorstel tot indijking van de Biesbosch deed minister Wemmars toezegging, dat de dertien dagen geleden ingediende mótie-Burger (Arbeid) om het ontwerp aan te houden, bij monde van de heer Den Hartog (V.V.D.) werd ingetrokken, waar op de Kamer zich zonder hoofdelijke stemming met het indijkingsvoorstel ver enigde. Mr. Rooi vink (K.V.P.) voerde ver volgens een drietal gronden aan, ten einde de behandeling van de ontwerpen inzake vijandelijk vermogen uit te stellen. De rechtsgrond was zijns inziens niet voldoen de toegelicht, tengevolge van Straatsburg ontbraken verschillende afgevaardigden op het appèl en ten derde bestond te veel on zekerheid over de uitwerking van de voor gestelde bepalingen. Terecht kwam voor zitter Kortenhorst tegen deze uitstel-po ging in het geweer. Dertien dagen geleden was besloten de ontwerpen nu te behan delen. Toen had mr. Roolvink eventueel kunnen proberen de zaak te laten aanhou den, maar sindsdien was er niets gebeurd, dat een terugkomen op de beslissing van 25 April rechtvaardigde. Bovendien zou het werkprogramma en dat ligt de voorzitter natuurlijk ook na aan het hart door dat uitstel in de war gebracht worden. Ook de heer Schouten (A.R.) had geen waardering voor dit verrassend optreden van mr. Roolvink, die, na nog eens breedvoerig voor aanhouding gepleit te 'hebben, met 21—49 ongelijk kreeg: al leen zjjn fractiegenoten, uitgezonderd voorzitter Kortenhorst, steunden hem. Toen was de baan voor de algemene beschouwingen over de ontwerpen vrij. Het eerste voorstel beoogt het begrip vijandelijk vermogen wat uit te breiden, daarbij aanpassend bij hetgeen in andere landen op dit gebied geldt. Het tweede ontwerp komt in hoofdzaak hierop neer, dat het tot dusverre in Neder land aanwezige, krachtens het Besluit Vij andelijk Vermogen in eigendom op de Staat overgegane Duitse vermogen niet zal wor den teruggegeven (een enkele zeer speciale uitzondering daargelaten), dat de opbrengst van dat vermogen ten bate der algemene ADVERTENTIE middelen komt en bestemd wordt ter be kostiging van de oorlogsschade-vergoeding (hierin scheen de heer Ritmeester (V. V.D.) iets van socialisatie-neigingen te be speuren) en dat, tenzij zulks redelijker wijze niet eerder had kunnen gebeuren, na de dag waarop het wetsontwerp was inge diend (17 Maart 1951) geen verzoekschrif ten tot ontvijanding meer kunnen worden gedaan of behandeld. Tegen dit laatste had onder meer jhr. mr. Van der Feltz (C.H.) bezwaar. Met hem lieten mr. Rool vink en mr. Terpstra (A.R.) nog critiek horen, al was die veel minder scherp dan die van mr. Stokvis (Comm.). Deze bleek vooral verontwaardigd omdat men hier te maken heeft met een regeling die past_ in het kader van de voorgenomen beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland, waartoe wij met een reeks andere landen zullen overgaan, nu er voorlopig tengevolge van verschil van mening met Rusland van een vredesverdrag nog wel niets zal ko men. De communistische afgevaardigde vond dit volkenrechtelijk uit den boze en wilde van dergelijk eenzijdig optreden niets weten. Daarentegen toonde Mej. mr. Tendeloo (Arbeid) aan, hetgeen ook de verschillende andere sprekers deden, dat het door de omstandigheden noodzakelijk is. maatregelen als thans worden voorge steld, te treffen. Over de kwestie van de verhouding tot Duitsland tenminste ten opzichten van deze materie zal Woens dag de minister-president, als invaller voor zijn in Straatsburg vertoevende ambtge noot van Buitenlandse Zaken, een en ander te berde brengen. Het juridische en finan ciële gedeelte zal hij aan de ministers Mul- derije en Lieftinck overlaten. Het wetsontwerp waardoor zeven mil- lioen uit de tegenwaarde aan de Marshall hulp zal worden besteed voor de bouw en uitbreiding van hotels, alsmede 500.000 voor bevordering vantoerisme veel kun nen worden aangewend, ontlokte een aan tal opmerkingen aan de heren Koersen (K.V.P.), Schouten (A.R), Schilt- huis (Arbeid), Haken (Comm.) en Ritmeester 0V.V.D.). De door enige Dinsdagmorgen opende minister H. H. Wemmers in de Statenzaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat de televisieconferentie van de Nozema. Minister Wemmers tijdens zijn toespraak. Links naast hem de directeur van de P.T.T., de heer L. Neher en rechts prof. dr. P. S. Gerbrandy en mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland. van deze sprekers geopperde bezwaren kwamen voornamelijk hierop neer, dat de hotels die met een lening van de Herstel- bank tot modernisering kunnen overgaan, ongelijke concurrenten zouden kunnen worden van andere hötelondernemingen, die niet of uit eigen middelen gemoderni seerd hebben. De minister zonder portefeuille prof. A 1 b r e g t s, voor het eerst in 's lands ver gaderzaal optredende, stelde de heer Koer sen gerust, dat met de belangen van het kleine en midden-grote bedrijf rekening zal houden. De minister schetste voorts de regeling inzake rente-betaling en aflossing, zulks in een betoog, dat niet uitmuntte wat helder heid, of wat pakkende vorm betreft. Als er in Amsterdam, dank zij deze financierings methode een nieuw hotel zal komen dit staat nog helemaal niet vast dan zou dat geschieden ter vervanging van het Carlton hötel (thans flatgebouw) en bo vendien na overleg met het bedrijfsleven. Het ontwerp werd tenslotte zonder hoofde lijke stemming aangenomen. NI 'H TRACTATIE VOOR IN LUXE DOZEN VAN 50 STUKS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamer orkest. 13.30 Zang en piano. 14.00 Promenade orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Bas-bari ton en piano. 15.50 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koperkwartet. 17.50 Regeringsuitzen ding. 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 Cau serie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.20 Buitenlands overzicht. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Orgel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.35 Platen. 11.45 Wenken voor de tuin. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Pla ten. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor tennissers. 18.20 Sport. 18.30 Concert. 19.05 Nieuws van de Koninklijke Marine. 19.15 Musette. 19.40 Stu dievoorlichting voor toekomstige studenten. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Opera. 21.00 Hoorspel. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Platen. 12.45 Om roeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 13.30 Filmmuziek. 14.00 Voor de jeugd. 15.-00 Engelse les. 15.15 Lichte muziek. 15.40 Franse les. 16.00 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaamse zang. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 21.00 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Ka mermuziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. Vijf-en-tachtig arbeiders van de repara- tiewerkplaatsen van de Koninklijke Rotter damse Lloyd hebben de aanzegging gekre gen, dat zij bij de Lloyd zullen worden ontslagen. Voor ieder van hen is echter een andere betrekking gevonden op de scheeps werven van Wilton en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Deze maatregel is noodzakelijk geworden omdat de Lloyd bij de huidige stand van zaken niet vol doende emplooi voor dit deel van de 570 arbeiders meer had. In de reparatiewerkplaats van de Lloyd werkten vóór de oorlog 460 mensen, welk aantal in de eerste jaren na de oorlog, toep het verbouwen van troèpenschepen tot vrachtschepen en de noodzakelijke herstel lingen een overvloed aan werk brachten, tot 570 man werd aangevuld. Deze aanvul ling was noodzakelijk omdat in die jaren de werven de Lloyd het werk niet uit handen konden nemen. Met de verminde ring van de arbeid verminderde ook de werkgelegenheid voor het personeel en reeds lang was de toestand zo, dat Lloyd- mensen of anderen werden uitgeleend, of dat zij werk verrichten, waar de Lloyd zich vroeger nooit op had toegelegd. Thans is besloten 85 man over te heve len naar Wilton Fyenoord en naar de R.D. M. Het gaat hier om ijzerwe'rkers, electri- ciens, timmerlieden, koperslagers, schil ders en classificeerders, die allen na 1 Januari 1946 in dienst zijn getreden. Begin volgende week hoopt men de meesten al jn hun nieuwe betrekking te hebben onder gebracht. De Lloyd achtte het niet verantwoord bekwame vakmensen in dienst te houden, nu de werven deze arbeiders hard nodig hebben. „Bent u er vóór of er tegen dat de loon stop gehandhaafd blijft?" vroeg het Neder landse Instituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking. Dit zijn de antwoorden: Vóór handhaving loonstop 41 ft Tegen handhaving loonstop 35 Geen antwoord 24 Het minst voor handhaving van de loon stop zijn de minder draagkrachtigen: 40 van hen is vóór handhaving, 38 tegen handhaving van de loonstop (22 °/o geen oordeel). Onder de beter gesitueerden vindt het N.I.P.O. daarentegen 43 vóór en slechts 30 tegen de handhaving van de loonstop (27 °/o geen mening). Het N.I.P.O. heeft ook gevraagd waarom men voor of tegen is. Dit zijn de belang rijkste antwoorden van hen, die de loon stop willen handhaven: „Anders gaan de prijzen omhoog" door 51 '!t> en „Anders kunnen de prijzen nooit dalen" door 12 van hen genoemd. De tegenstanders daarentegen zeggen: „Loonstop niet handhaven, want de lonen zijn te laag ten opzichte van de prijzen" door 52 en „Er moet loon naar prestatie zijn, de beste vaklui worden nu te laag be loond" wordt door 20 e/o van de tegenstan ders van de loonstop gezegd. De Hoge Raad heeft arrest gewezen in een procedure tussen een firma in Den Haag en de Amerikaanse Vennootschap The Coca Cola Company. De president van de Haagse rechtbank had de Haagse firma verboden drank in de handel te brengen onder de naam „Ten Cola", ómdat deze naam in hoofdzaak zou overeenstemmen met het merk van de eisèl-es. Het gerechtshof te 's-Gravenhage had. dit vonnis van de president bekrach tigd. De Hoge Raad heeft echter het arrest vernietigd èn beslist, dat ieder vrij moet blijven om het woord cola, dat de enige hier. te lande gebruikelijke soortnaam is vóór een stof Welke een kenmerkend be- Standdeel is van een zekere waar, ter aan duiding dat de waar dat bestanddeel be vat te gebruiken. Een fabrikant, die dat'- woord heeft gebruikt, kan daaraan nim mer het recht ontlenen om aan anderen te beletten datzelfde te doen. De „Garoet" van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd wordt Donderdagmorgen omstreeks elf uur aan de Lloydkade te Rot terdam verwacht. De ontscheping begint direct na aankomst.' ADVERTENTIE Conform de eis van de procureur-gene raal heeft het Amsterdams gerechtshof de 43-jarige voormalige ambtenaar van het Centraal Bureau voor de Verzorging van Oorlogsslachtoffers R. H. uit Overveen, die in 1948 door de rechtbank te Haarlem tot acht maanden was veroordeeld, waar van vier maanden voorwaardelijk, als straf één maand voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. De verdachte had vijf jaar geleden een functie bij de afdeling vervoer van het centraal bureau, Door het inleveren van valse kwitanties had hij volgens zijn be kentenis 3200 verduisterd. Het verduisterde bedrag had hij later terugbetaald. Vijf jaar na het plegen van dit misdrijf wilde het hof hem niet meer zo zwaar straffen als de rechtbank des tijds had gedaan. geef hem dan alle dag wat beweging en óók - in navolging van de Engelsen - een Karswood hondenpoeder. De wetenschappelijke samenstel ling van Karswood bevat ijzer voor het bloed, zwavel voor de huid, fosfor voor de spieren en zenuwen, jodium voor de klieren, kalk voor het ge bit en voorde ontwikkeling van 't beenderstelsel; versterkende zouten en correctieven voor de maag. ingewanden, lever en nieren. Vandaar dat Karswood-honden door en door gezonde honden zijn, tierig en levenslustig, mooi in hun haar en vrij van kwaaltjes. if In het Karswood handboek 96 pag. rijk geïllustreerd - vindt ge alles over de gezondheid van Uw hemd, Zend 30 ets in postzegels aan Karswood Laboratorium,"p.a. N.V. Rowntree. Herengracht 209, Amsterdam, C. en gij ontvangt dit interessante boekwerkje franco. Karswood is verkrijgbaar in de goede Bonden-speciaalzaken en ook bij Uu> Drogist. ADVERTENTIE ALKALI VRIJ E VLOKKEN Bestuurder kwam er met een nat pak en de schrik af Dinsdagavond omstreeks half acht is op de Abraham van Stolkweg te Rotterdam een auto geslipt en in de Delfshavense Schie gereden, op dezelfde plaats, waar Zondagavond een Belgische autobus te water geraakte. De 46-jarige heer.B. van Rees, directeur van een ambachtsschool in Sliedrecht, die alleen in de auto zat wist' uit. de wagen te komen, zodat hij er met een nat pak en de schrik afkwam. Met een takelwagen .is de .auto op de wal gehaald. De wagen is voor een ónder- zoek door de politie in beslaggenomen. Dinsdag slipte op de. weg' Amst.ei-dqm Utrecht ter hoogte van ^kasteel Nijénrode te Breukelen,. de auto Waarin de héér en mevrouw De Jong uit Hoorn waren geze ten. De wagen reed de Vecht in. De heer De Jong werd gered, maar toen zijn echt genote uit de auto bevrijd was, bleek zij reeds te zijn overleden. Voor de bouw van woningen met finan ciering volgens de wet op de materiële oorlogsschaden (z.g. herbouw) worden met ingang van 8 Mei alleen rijksgoedkeu ringen verleend, indien de voorlopige fi nanciering is geregeld, dus indien ten aanzien van deze woningen door de direc teur-generaal van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting een voorlopig financie- ringsvoorstel is gedaan. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft door wijziging van de beschikking inzake opschorting van het verlenen van rijksgoedkeuringen deze maatregel genomen omdat in enkele ge bieden een onevenredig hoog aantal wo ningen in de herbouwsector in uitvoering werd genomen, vóórdat de voorlopige fi nanciering daarvoor tot stand was geko men. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de landelijke inzamelings actie van oude materialen, welke begin Maart is begonnen, tot dusver zeer goede resultaten heeft opgeleverd. Alleen in Maart werd circa 18.000 ton oud papier ingezameld. Hoewel de grote opbrengst van oud papier in Maart gunstig is beïn vloed door de destijds zeer hoge papier- prijzen en het feit, dat in dit cijfer veelal schoonmaakopruimingen zijn begrepen, wordt dit resultaat zeer gunstig genoemd. Eerste paal geheid In de kletterende regen, aanschouwden de bestuursleden van de Stichting Hille- gomse Bloembollenbeurs en de leden van het college van B. en W., de architect de heer A. Vogel en de directeur van de Aan nemersmij. Panagro te Warmond, die de bouw uitvoert, hoe Dinsdag de eerste 14 meter lange en 3 ton zware betonpaal voor de fundering van het nieuwe beursgebouw te Hillegom langzaam omhoog werd ge hesen. Langer dan 25 jaren heeft men te Hille gom gestreefd naar het bereiken varn dit ideaal: een bloembollenbeurs in Hillegom. En toen, ineen stoomwolk gehuld, het machtige heiblok de eerste tik op de paal had gegeven, trad de heer D. van Egmond, voorzitter van het Stichtingsbestuur, naar voren om in een korte rede te getuigen van zijn blijdschap over het feit, dat deze droom nu werkelijkheid ging worden. Hij bracht dank aan, allen die hiertoe hun me dewerking hadden verleend en bood de di rectie der aannemersmaatschappij een en veloppe met inhoud aan, als gratificatie voor het personeél. Voor de fundering van het beursgebouw zijn meer dan 200 betonpalen nodig, waar onder van 16 meter lengte. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, hoopt men in de eerste helft van Juli zo ver te zijn dat de eerste steen van het nieuwe beursgebouw zal kunnen wor den gelegd en eind 1951 met de bouw ge reed te zijn. Jacoba van Beieren komt op bezoek Zaterdagmiddag voor Pinksteren zal Gravin Jacoba van Beieren, de „schuts- vrouwe" van de Keukenhof-tentoonstel ling te Lisse, deze tentoonstelling vereren met een bezoek, waarbij zij zal zijn verge zeld van een gevolg van ridders en ed'el- vrouwen. valkeniers en pages. Des middags 2 uur zal de stoet vertrek ken van het kasteel Keukenhof af en te paard een rondgang over de tentoonstel ling maken, nadat ze door het bestuur of ficiéél is ontvangen. Daarna zal in het res taurant de thee worden gebruikt. Als Jacoba zal ditmaal fungeren mej. F. Parlevliet, lid van de landelijke rij vereni ging „De Duinkantruiters" en wonende aan de Hillegommerdijk te Haarlemmer meer. Leden van deze rij vereniging' en van de „Boekhorst"- en „Venneper" ruiters fungeren als gevolg. Wanneer het weer in de komende week meewerkt, is de kans groot, dat Keuken hof thans meer bezoekers zal ontvangen dan verleden jaar. Toen haalde men de 327.000, thans is men de 300.000 reeds ge passeerd en het is niet onwaarschijnlijk dat met Pinksteren de 350.000ste bezoeker binnenkomt. Met name het zeer drukke bezoek van buitenlanders valt dit jaar op. ADVERTENTIE Ook voor Chefarine „4" geldt, dat dé werking van 4. geneesmiddelen in één tablet verenigd krachtiger en weldadiger is, dan van elk middel afzonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijnen en griep, wanneer andere middelen falen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 75 Allen Amsterdamse jongens, die door IJmuidens duin stroopten Naar wij vernemen heeft de Amster damse politie thans weer de hand gelegd op vier knapen, die op Hemelvaartdag een munitiebunker in de IJmuidense duinen openbraken, waarmee het totaal aantal arrestaties in deze kwestie tot 14 gestegen is. Er waren ongeveer 20 knapen bij be trokken. Deze vier werden door de politie gepakt terwijl ze in het bezit waren van een ba jonet en bij de ondervraging bleek, dat zij nog 50 scherpe patronen in een zomer huisje te IJmuiden hadden verstopt. Al eerder waren dank zij de medewerking der ouders, die de berichten over de plun dering gehoord en gelezen hadden, twee jongelui aangehouden, die twee doosjes lichtpatronen, een buisje springstof en wat reservepatronen bezaten. De zaak is nu aan de Justitie overgelaten. 6. Daar liep dus Panda vrolijk en wel gemoed het kantoor van de firma Berend Baksteen Co. binnen, om een landgoed te kopen. Berend Baksteen zat bij zijn bureau te lezen en hij was alleen; Co was er nietdie was er eigenlijk nooit ge weest, want hij stond alleen maar op het raam geschilderd omdat dat deftiger leek. „Dag meneer Baksteen!", zei Panda be leefd. „Ik kom voor een soort huis of zo„Wa?", vroeg de heer Baksteen geërgerd. „Wa-zeg-ie? Een huis? Je kwam voor een huis? Luister nou eens beste jongen, dan zal ik je alles uitleggen! Als je een huis wilt hebben, dan moet je eerst naar de Commissie voor Woningbetrekking gaan, en daar krijg je dan een formulier om in te vullen. Dat is het formulier C-3, behalve wanneer je meer dan tien kinderen hebt, want dan krijg je formulier C-85, en wanneer je een inwonende grootvader hebt krijg je formulier X-93a. Goed dat for mulier vul je in, en dan krijg je van de rijks-ontvanger wel een vergunning; dat is de vergunning 62-P, behalve wanneer je minder dan twee kamers van samen acht kubieke meter ivilt hebben, want dan kun je volstaan met vergunning 9-D. Die vergunning geeft je recht op het invullen van formulier 27b van de Wethouder van Onderhoudswerken, en als je dat dan ook ingevuld hebt, dan zijn we alweer een paar jaartjes verder en dan wil je mis schien niet eens meer een huis, maar als je het nóg wilt dan zal ik je inschrijven op de wachtlijst en dan zien we met een jaar of vijftien wel eens verder, behalve wanneer ik - intussen uit verveling Minis ter van Landsbebouwing ben geworden. Dat is alles. Goeden middag". En met die woorden verdiepte Berend Baksteen zich ufëer in zijn- boek, zeer tot de ontevreden heid van Panda. - Resolutie. Het enige conservatieve lid rp naldo Pastor, heeft in de Argentijrï kamer van afgevaardigden een resolu tie ingediend, waarin de verklaring v-n Prins Bernhard op een persconferentie te Den Haag, dat, als er vrije verkiezin gen in Argentinië zouden worden ae" houden, waarschijnlijk zeventig procent vóór de huidige regering zou stemmen scherp wordt gelaakt. In kringen van het Congres werd later verklaard, dat de resolutie van Pastor waarschijnlijk zonder discussie op de lange baan zai worden geschoven. Bezoek. Het Deense koningspaar is Dinsdag te Dover aangekomen voor een officieel bezoek aan Engeland. Koning Frederik en Koningin Ingrid zijn per trein door- gereisd naar Londen. Staking. Dinsdag zijn duizenden arbeiders in Pamplona (Spanje) in staking gegaan uit protest tegen de hoge kostenvan levensonderhoud. De staking was 'bijna algemeen. Er werden geen incidenten gemeld. De staking begon in fabrieken in de buitenwijken van de stad, maar breidde zich uit tot het centrum van Pamplona, waar de winkels, cafés, het taxibedrijf en andere diensten werden getroffen. Later op de dag marcheerden demonstranten naar het bureau van de voedselvoorziening en trachtten het te bestox-men. Zij werden door de politie uiteen gedreven. Geen tweede keer. De West-Duitse minister van binnenlandse zaken, Robert Lehr, heeft op een persconferentie naar aan leiding van de jongste verkiezings successen van de (nazistische) Socialis tische Rijkspartij in Neder-Saksen ge- zegd, dat „het kabinet vastbesloten is het niet tot een herhaling van de ge- beurtenissen tussen 1930 en 1933 te laten komen". Hij zou besprekingen hierom trent voeren met de ministers var. bin nenlandse zaken van de West-Duitse staten. „Wij zijn vastbesloten dit vuur te smoren", aldus dr. Lehr. Hij voegde er aan toe, dat de communisten in Neder-Saksen een „opmerkelijke ver- draagzaamheid" hadden getoond voor de activiteit van de S.R.P. en dat hij in- lichtingen had, dat communisten op politieke vergaderingen de S.R.P.-orde- verstoorders hadden geholpen. Divisie. De eerste grote eenheden van do 18.000 man sterke vierde Amerikaanse infanteriedivisie worden 25 Mei in Bre merhaven verwacht. Deze troepen zul len waarschijnlijk in de Amerikaanse en in de Franse bezettingszone van de West-Duitse bondsrepubliek worden ge legerd. Deze infanteriedivisie is de eer- ste van de vier Amerikaanse divisies, waarvan de uitzending naar Europa on langs door het Congres werd goedge keurd. In de bondsrepubliek bevinden zich op het ogenblik ongeveer honderd duizend Amerikaanse soldaten. Debat. In de Franse Nationale Vergade ring is in de nacht van Dinsdag op Woensdag het debat begonnen over de wet, waarin 17 Juni als datum voor algemene verkiezingen en 5 Juli ais datum voor het bijeenkomen van de nieuwe Nationale Vergadering wordt genoemd. Het kabinet heeft besloten, zich te verzetten tegen alle eventueel op de wet" in te dienen amendementen en aan de stemming over alle amende menten de vertrouwenskwestie te ver- binden. Geschenk. Eva Perón heeft ter gelegen heid van haar verjaardag een armband ten geschenke gekregen van Koningin Juliana. Guerilla. Volgens het partijloze Chinese blad „Wah Kioe Jat Pao", dat zich op een Chinese communistische bron be roept, zijn in de provincie Kwangsi tussen Janitari en April van dit jaar meer dan 370.000 „bandieten" gedood, gewond of gevangen genomen. Sinds de Koreaanse oorlog is de guerilla- activiteit in deze provincie toegenomen, aldus het bericht. Volksdemocratie. Uit in Hongkong ont vangen communistische kranten blijkt, dat op 30 April in drie voorsteden van Sjanghai 285 mannen en vrouwen zijn terechtgesteld. Dit is het grootste aantal, dat tot nog toe op één dag ter dood werd gebracht. In de kranten zijn foto's afgedrukt, waarop grote menig ten staan afgebeeld, die lachend en juichend de terechtstellingen bijwonen. Verlamd. Een staking van 1.600.000 staats- employé's heeft Dinsdag het Italiaanse regeringsapparaat verlamd. Het kabi net is in spoedzitting bijeengekomen om de toestand te bespreken. Commu nistische, socialistische en christelijk- democratische employé's namen aan deze 24-uursstaking voor hogere lonen deel. In de havens, op de vliegvelden en. in de ziekenhuizen werd het werk door een beperkt aantal mensen ge daan. Er werd geschat, dat ongeveer 60 procent -van de staatsemployé's het werk had neergelegd. Generaal. De Italiaanse regering heeft generaal Eisenhower aanbevolen de twee-en-zestigjapige generaal Maurizio de Castiglioni tot opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in de Zuid-Europese sector te benoemen. Ge neraal de Castiglioni voert het bevel over de Italiaanse strijdkrachten langs de grenzen met Joegoslavië en Oosten rijk. Hij heeft in de afgelopen oorlog het bevel gevoerd over een divisie Alpenjagers. Deze aanbeveling is in middels door Eisenhower goedgekeurd. Niet eens. De Perzische Kamer heeft geen overeenstemming kunnen bereiken over de benoeming van vijf afgevaardigden, die het plan tot nationalisatie van de olie moeten uitvoeren. De besprekingen over deze kwestie zijn tot Zondag uitge steld. Ook de Senaat moet vijf afge vaardigden benoemen. Het elfdè ka van de commissie zal een ambtenaal van het ministerie van Financiën zijn. In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer sprak de voorzitter, prof. Kranenburg, een korte rede uit ter herdenking van het overleden lid der Ka mer dr. ir. J. Deckers. Prof. KranenbuL zeide: „De leden zullen met groot leedwe zen het bericht van zijn overlijden hebben vernomen. De thans overledene werd. ge waardeerd om zijn degelijke en diepe ken nis en om zijn vriendelijke en eenvou dige persoonlijkheid. Namens alle lede. betuig ik mijn deelneming aan zijn eent- genote en familieleden". De Kamer ging hierna in afdeliöfsver- gadering tot onderzoek van een aantal wetsontwerpen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2