Zandvoorts nieuwe rotonde nadert haar voltooiing Pi RR Het Hek van de Daan. goed schilderwerk? Kinderbewaórplaats reeds met Pinksteren in gebruik Haarlem lïrmA'IeijenM Stelt U prijs op Schildersbedrijf Fa Gebr. DUURSMA Haarlemse brandweerlieden onderscheiden Liet overwegwachter de spoorbomen te snel neer? Franken's Allinsonbrood Voor een goede spijsvertering Negende Symphonie besloot de Beethoven-cyclus Het IJ en wij Janssen 45 In de hoofdstad uit y Bewijzen van goed zedelijk gedrag Heringa Wuthrich In Maart stegen de geld- omzetten bij de detailhandel WOENSDAG 9 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 De grote rotonde die de nieuwe Strand weg te Zandvoort gaat afsluiten nadert haar voltooiing. Van het strand af biedt d'e ronde gevel, die als het ware werd inge plant in de hoge duinen van de zeereep, een prettige aanblik. Van het strand af ge meten heeft dit gebouw een hoogte van 6>£ meter en een grootste breedte van 40 meter. Het bestaat uit twee verdiepingen en werd geheel uit beton opgetrokken. Wanneer ge van het strand over het brede betonnen bordes door de dubbele glazen deuren het gebouw betreedt, dan treft reeds direct de economische indeling van het interieur. Na de kantoortjes van de be- diensters vindt men hier de openbare toi letten voor dames en heren, twee afde lingen die met hun wastafels, crème be tegelde wanden en de met bruinrode tegels afgezette cementen vloer een prettige, hel dere indruk maken. Achter deze toiletten bevindt zich een grote ruimte voor het opbergen van strand goederen gedurende de wintermaanden, een bergplaats, die met de beschikbare op bergruimte op de bovenverdieping een to tale inhoud heeft van 785 m3. Een ware uitkomst voor de strandpachters, die tot nu toe in Zandvoort steeds met een tekort aan bergruimte te kampen hadden. In een aparte ruimte komt een automatische in stallatie die de inhoud der laag gelegen riolen naar de zeven meter hoger liggende straat-riolen oppompt. Op de eerste verdieping, waarvan het dak gelijk ligt met de straat, vinden we van links naar rechts eerst een bergruimte, die óók als arrestantencel kan worden ge bruikt, vervolgens een kamertje waar strandbezoekers, die op het strand onwel geworden zijn, weer wat op hun verhaal kunnen komen. Daarnaast bevindt zich een grote bergruimte, geflankeerd door de fraaie, lichte en modern ingerichte E.H.B.O.-kamer die met de modernste hulpmiddelen zal worden ingericht en waar een permanente post gedurende het seizoen aanwezig zal zijn. Daarnaast bevinden zich de toiletten ten behoeve van de op het strand zoekge raakte kinderen. De grootste afdeling wordt ingenomen door de zich aan de voorzijde in het midden van het gebouw bevindende ,,agentenwacht", in erkervorm uitgebouwd met grote ramen, die aan weerszijden een onbelemmerd uitzicht over het gehele strand geven. Twee deuren aan beide zijden van deze agentenwacht geven toe gang tot een balcon, vanwaar men zowel naar Noord als naar Zuid een schitterend vergezicht heeft. Wij vernamen, dat het Zandvoortse politiecorps nu reeds aan het knobelen is wie voor het bezetten van deze post in aanmerking zullen komen, omdat elke agent dit voorrecht graag genieten wil. Aan deze wacht grenzen de toiletten voor de dienstdoende agenten. Hiernaast wordt de fraaie, ruime kinderbewaarplaats inge richt, waar de op het strand verdwaalde kleinen een prettig tehuis vinden, tot ze weer worden afgehaald. Kundige verzorg sters, kleine tafeltjes en stoeltjes en veel speelgoed zullen er voor in staan, dat de peuters zich hier spoedig op hun gemak zullen voelen. Tenslotte komt naast de agentenwacht nog een kamer voor de wachtcommandant, met een eigen telefoonverbinding met het politiebureau. Achter al deze vertrekken loopt een flauw gebogen gang van 18 meter lengte. Links en rechts van het bouwwerk zijn betonnen trappen aangebracht, die naar ADVERTENTIE SSTR WINDJACKETS Noodwet Ouderdomsvoorziening Nu het zomerjaargetijde gaat aanbreken zullen ongetwijfeld vele personen, die in het genot zijn van een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, weer werk zaamheden gaan verrichten. Vooral ten plat- telande komt dit veelvuldig voor. De voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem wil allen wier inkomen wijziging ondergaat, wijzen op de wettelijke verplich ting om van nieuw verworven inkomsten terstond schriftelijk aangifte te doen aan de Raad van Arbeid. Op het niet nakomen van deze verplichting zijn door de Wetgever niet alleen straffen gesteld, doch de betrok kene kan bovendien geheel van de voordelen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening worden uitgesloten. In vele gevallen moest feeds tegen overtreders streng worden opge treden en straf worden opgelegd. Om deze onaangenaamheden te voorkomen wordt derhalve aan iedere belanghebbende aange raden bij werkhervatting of andere in komstenvermeerdering onverwijld de ver eiste aangifte bij de Raad van Arbeid te doen. WOENSDAG 9 MEI Concertgebouw: Koninklijke Liedertafel -Zang en Vriendschap". 8 uur. Stadsschouw burg: „De Verrader" (Comedia), 8 uur. Rem brandt: „Vrouwen zonder eer", 18 j., 2, 4.15, I en 9.15 uur. Palace: „De gebroken pijl", 14 1. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het verraad van Ogana", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Frans «als: „De twee wezen", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 i on Ci(y: "Verloren grenzen", alle leeft., 2.15, 4;30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Van moord beticht" en „De man die zijn moordenaar zocht", 13 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 10 MEI Concertgebouw: Salzburger Marionetten theater. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. het strand voeren. liet zijn brede, royale trappen van 4 x 10 treden en na elke 10 treden een flink platform, waardoor het mogelijk wordt, zonder veel moeite met strand- of kinderwagens naar het strand af te dalen. Een langzaam glooiende, met straatklin kers geplaveide afgang aan beide zijden naast de trappen geeft dan gelegenheid om met grotere voertuigen (vracht-auto's, schelpenkarren en ook met de reddingboot) het strand te bereiken. Op het dak van de rotonde, even hoog als de opgehoogde Strandweg, wordt de „uitkijk" gemaakt, die ook de bezoekers aan Zandvoort een prachtig vergezicht zal geven op zee en strand. Een smeedijzeren hek zal het geheel omsluiten. Als de bouw meeloopt, zal het gehele bouwwerk reeds begin Juni in gebruik kunnen worden gesteld. De kinderbewaar plaats zal reeds tijdens de komende Pink sterdagen, zij het dan nog wat provisorisch, dienst doen. Voor Zandvoort is deze nieuwe rotonde een aanwinst, waarop het met recht trots kan zijn. ADVERTENTIE VOOR BRILLEN ^^lOoxService-^ Gr. Houtstraat 37 Haarlem Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: I I I. i j I t C. Besseüng, timmerman, wonende te Haar lem, Romeinenstraat 15. Rechter-commissa- ris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. van dei- Hoeven, advocaat en procureur te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam is, na gedaan hoger beroep, vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem d.d. 27 Maart 1951, waarbij Nicolaas de Ruiter, bloembollenhandelaar, wonende te Heems kerk, Hoogdorperweg 46, in staat van fail lissement werd verklaard, met benoeming van mr. A. W. Hellema Jr., advocaat en pro cureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillisse menten van: P. A. H. Bruinsma, bouwkundige, wonende te Haarlem, Boekenrodestraat 15. G. A. van Wulfen, weduwe van J. A. van der Kolk. wonende te Heemstede, Amaryl lisstraat 11. ADVERTENTIE Vraagt vrijblijvend prijsopgave ANTHONIESTRAAT 45 Telefoon 18266, na 6 uur 24189 Ereteken voor vijf zilveren jubilarissen De vrijwilligers, het beroepspersoneel en de Bewakingsdienst van de Haarlemse Brand weer stonden gisteravond op de binnenplaats van hun kazerne in carré aangetreden, toen commandant H. C. Vernout samen met bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers hen inspecteerden, als korte inleiding van de uit reiking van de eretekenen van de Neder landse Vereniging van Brandweercomman danten aan een vijftal leden van de brand weer, als bewijs van waardering voor het werk dat deze Haarlemmers een kwart eeuw lang in het belang van de burgerij hebben verricht. De jubilarissen, de heren H. van Heerden, brandweerman tweede klasse van de Bewakingsdienst, C. Nel, J. H. A. Bur gers en F. J. Rolfhs, vrijwillige brandweer lieden E.H.B.O. en brandmeester P. Serné, werden allereerst toegesproken door de com mandant, die in herinnering bracht dat in de loop der jaren vriendschapsbanden ge smeed zijn en memoreerde dat de Haarlemse Brandweer is gebouwd op hechte samen werking. Burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, complimenteerde hierna de jubilarissen in een hartelijke toespraak, waarin hij onder meer opmerkte dat de verleende onderschei dingen als het ware het bevret zijn van het werk dat zij als brandweerman voor de burgerij hebben gedaan. „Ik heb eerbied voor het werk dat gij 25 jaar lang hebt vervuld", aldus de burgemeester, „U hebt de Haar lemse Brandweer en de E.H.B.O. helpen opbouwen, daarvoor zijn wij u dankbaar. De brandweer is het eerste voorbeeld van een goede samenwerking tussen gemeente en burgerij. Commandant H. C. Vernout reikte tenslotte de onderscheidingen uit en bracht de jubila rissen hulde voor hun trouwe dienst. Op de binnenplaats van de Haarlemse Brandweerkazerne reikte commandant H. C. Vernout gisteravond, in tegenwoordig heid van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, onderscheidingen uit aan vijf brandweerlieden die vijf-en-twintig jaar lang trouw gediend hebben. De jubilarissen zijn van links naar rechts de heren A. van Heerden, C. Nel, J. A. H. Burgers, F. J. Rohlfs en P. F. Serné. Zaak thans door het gerechtshof behandeld Op 11 September van het vorig jaar kwam een schilder uit Haarlem, die met een laddertje op zijn schouder de overweg bij de Westergracht te Haarlem passeerde, ten val onder een spoorboom van de over weg, die juist gesloten werd. De man liep daarbij letsel aan een nekwervel en aan een zijner handen op. De Nederlandse Spoor wegen vergoedden hem de kosten zijner verpleging en andere schade. Tegen de seinhuiswachter, de 53-jarige C. J. D. uit Haarlem, werd een gerechte lijke vervolging ingesteld, die tweeledig was: hij werd van valsheid in geschrifte beschuldigd, omdat hij na het ongeval een onjuist procesverbaal zou hebben opge maakt, en voorts van het veroorzaken van lichamelijk letsel. De rechtbank te Haarlem achtte de seinhuiswachter aan beide feiten schuldig en veroordeelde hem op 1 Maart tot vier maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, dat toen reeds ruim vier maanden bedroeg, want in October van het vorig" jaar was de verdachte in voorlopige hechtenis gesteld. De verdachte tekende hoger beroep aan. Dinsdag, 6 maanden na zijn arrestatie, werd zijn zaak door het Amsterdamse hof behandeld. Daarbij werd medegedeeld, dat verdachte eenmaal eerder is gestraft met inhouding van één dag loon, omdat hij slapend in zijn post was aangetroffen en ter verant woording geroepen een onwaar excuus had opgegeven. Voorts heeft hij nog twee maal wegens incidenten op door hem be waakte overwegen terecht moeten staan, maar beide malen werd hij vrijgesproken. Er werd een achttal getuigen gehoord, wier verklaringen niet overeenstemden met die van de verdachte. De procureur-generaal requireerde be vestiging van het vonnis, waarbij de ver dachte vier maanden was opgelegd met af trek van voorarrest. De verdediger, mr. H. A. Viseur, achtte de verklaringen van de getuigen tegenstrij dig en onvoldoende voor het bewijs. Hij hechtte veel waarde aan het feit, dat ver dachte voor zijn rehabilitatie blijft strijden, hoewel dit betekende, dat hij langer in voorarrest moest blijven, dan de hem op gelegde vier maanden. Derhalve vroeg de raadsman vrijspraak en de onmiddellijke invrijheidstelling van de verdachte. Na overleg in raadkamer deelde de pre sident mede, dat het hof de onmiddellijke invrijheidstelling beval zonder te willen vooruitlopen op het oordeel over de schuld vraag. Op 22 Mei zal het hof uitspraak doen. ADVERTENTIE Jan Keessen solist in het Vioolconcert Men moge nu over de Negende denken hoe men wil, een Beethovencyclus waarop zij ontbreekt, voldoet niet: de apotheose met de ode van Schiller, de kreet voor broederschap onder de mensen, dient er bij te wezen. Een symphonie meer of min der in de reeks, dat komt er voor het pu bliek niet zo op aan, als de Negende er maar bij is. Haarlem heeft dezè echter reeds een paar jaar moeten missen in de Beethoven-cyclus van de H.O.V., maar dit keer is Toon Verhey er in geslaagd het werk in zijn programma op te nemen, dank zij de medewerking die hij kreeg van het Koor Katholiek Haarlem, dat zich voor die taak voor honderd procent heeft ingezet. De Negende laat ons Beethoven horen enerzijds als de teruggetrokken eenzame kunstenaar in zijn ivoren toren en ander zijds als de gulle gemeenschapsmens, die met een aanstekelijk gebaar van uitbundige vreugde zijn Scherzo laat klinken, als om een geslacht van reuzen in een dionysische feestroes te brengen of als om een kermis van Rubens muzikaal te illustreren. En tenslotte is er de profeet, die met extatische stem de mensenliefde predikt, de blijheid van de vreedzamen bazuint om deze mee te vieren. Welbeschouwd is het ene het gevolg van het andere. Beethovens uitgelatenheid en zijn communiceren met het mensdom, zijn reacties. Hij moest eerst de duistere en moeizame gang maken door de Danteske onderwereld van zijn eerste deel, om in zijn Scherzo te kunnen schateren en zijn levensvreugde te uiten met straffe en aan stekelijke dansrhythmen. En evenzeer moest hij diep ingekeerd in zichzelf over wegen en zijn eigen zielekracht peilen in een merkwaardig Adagio, om tot de finale met koor te komen, waar hij buiten zich zelf treedt. Toon Verhey is er in geslaagd een ster ke en nagenoeg geheel verantwoorde ver tolking van de Negende te geven. Hij hield zich tamelijk streng aan de tempo-voor schriften van de componist maar liet, zoals algemeen gebruikelijk is, de door Wagner gewijzigde orchestratie in het Scherzo spelen. Orkest en koor vormden een prach tig geheel. Het vlot reagerende en klank- schone vocale ensemble, met sopranen die Beethovens hachelijke schrijfwijze brillant tartten, was merkwaardig op het instru mentale musiceren ingesteld. Dit kan men niet altijd zeggen van het solistenkwartet bestaande uit Corry Bijster, Annie Hermes, Han le Fèvre en Herman Schey, dat met eigen opvattingen minder strak in het ka der paste. Bovendien liet Herman Schey na de „appoggiatura" in zijn recitatief aan te brengen, hetgeen de bassen van het or kest hem zo netjes voorgedaan hadden. Maar als geheel mocht het een brillante vertolking heten, waarin de geringe tekor ten haast niet opvielen. In het eerste deel van de avond hadden wij het vioolconcert gehoord met Jan Kees sen als solist. Het leek ons dat Keessen aanvankelijk last had van temperatuur- werking op de snaren. Maar in het mid dendeel hoorden wij als steeds zijn fraaie, volle en expressieve toon; daar en ook in de finale werd het tezamen met het orkest een prachtig geheel van virtuositeit in dienst van de schoonheid. Het publiek toonde veel waardering voor deze ver klanking, doch na de apotheose van de Ne gende groeide het applaus aan tot een ware ovatie voor Verhey en ziin executanten. JOS. DE KLERK Gouden echtpaar Het echtpaar P. Vos en D. Vos-van Zoelen, wonend Harmenjansweg 21 te Haarlem, zal 23 Mei zijn gouden huwelijksfeest vieren. Zondag 13 Mei is er 's middags receptie. Wanneer wij ons aan de achterkant van het Centraal Station bevinden, maakt zich altoos het gevoel van ons meester alsof wij achter de coulissen van een theater kijken. Hiermee willen wij overigens allerminst impliceren, dat het in dit geval een vlooientheater zou zijn, alhoewel met alle respect voor de NS moet worden opgemerkt, dat deze nuttige instelling een goed voorziene leverancier van deze aardige spring in 't velds zou wezen. Maar goed, de impres sie van het achter de schermen zijn dringt zich onweerstaanbaar aan ons op, wanneer wij de talloze vaartuigjes zien, die belaan met biscuits, slaolie, genever en diverse jams, zich vrolijk puffend een weg banen door de moddergrijze golven van het IJ. En daarachter aan de rokerige einder zijn kranen bedrijvig bezig met het lossen en laden van de grote zeestomers, tezamen een indruk wekkend beeld verschaffend van de ac tiviteit, die Amsterdam in ètaat stelt het leven van een grote stad te voeren. En dat is theater in de letterlijkste zin van het woord. Wanneer men zich, langzaam flane rend langs de rommelige kade achter het station, een indruk wil verschaffen van de requisieten, die dit machtig stuk toneel van node heeft, dan valt het oog wel allereerst op de pont, die de ver binding onderhoudt met Amsterdam- Noord, waar enige tienduizenden hoofd stedelingen in ballingschap leven. Naar men zegt, is het mogelijk voor hen om ten koste van grote beproevingen de hoofdstad zelve te bereiken, maar dit lijkt ons een sterk verhaal. Speciaal wanneer zij in het bezit zijn van een automobiel, een verderfelijk voertuig, waarmee naar het oordeel van wijze mannen in de regering gerost en ge reden wordt, teneinde 's lands deviezen te versnoepen. Gelukkig ziet ook het gemeentebestuur van Amsterdam in, welk een infaam transportmiddel zo'n auto is, reden waarom zij verordeningen heeft uitgevaardigd, die er zorg voor dragen, dat de schurkachtige automo bilisten vijftig cent mogen betalen om het voorrecht te krijgen, de niet-be- talende fietsers en voetgangers op de pont te laten voorgaan. Deze ponten zijn overigens aardige vaartuigen en de schippers slagen er met grote behendigheid in, steeds te ver trekken, voordat mensen die werkelijk haast hebben, zich in kunnen schepen. Het bekend worden van deze vaardig heid heeft overigens een sergeant in de eerste wereldoorlog in een netelige situ atie gebracht. Hij bekleedde een functie bij de militaire zeden-patrouille, die in die tijd bijzonder actief was bij de waak zaamheid over het welzijn der piotten. Op een kwade avond, toen hij in eigen persoon doende was de verleidingen der grote stad, waaraan zijn ondergeschik ten blootgesteld waren, te bestuderen, kwam hij door overigens te loven dienst ijver in tijdnood. Hij wierp zich fluks in een taxi en beloofde de chauffeur gou den bergen, wanneer deze hem op tijd voor de laatste pont, die hij moést halen, zou afleveren. Bij aankomst op de kade, zag hij tot zijn verdriet de klap van de pont reeds omhoog gehesen. Hij frum melde de chauffeur enig bankpapier in de handen, zette een sprint in uit nemende stijl in, doch moest tot zijn spijt constateren, dat de pont reeds enige meters uit de kant was. Met de moed der wanhoop ondernam hij een tijgersprong, klauwde hij zijn vingers op de pont-klap en slaagde er in zich aan boord te worstelen. Het was natuurlijk wel vervelend voor hem, toen hij daar merkte, dat de pont niet zozeer aan het vertrekken als wel aan het aankomen was. Om echter op het nautisch gebeuren in Amsterdams boezem terug te komen, dat heeft tal van onverwachte aspecten. De binnenvaartuigen liggen er in slor dige rij te wachten op hun vertrek naar Genemuiden of Koekange, waar zij wat heen gaan brengen. Op hun voorsteven staat de naam van de gezag voerder, hetgeen bij aanzienlijker bo dems niet de gewoonte is, maar toch de passagier de prettige gedachte geeft, dat hij het voorrecht heeft om onder persoonlijke leiding van kapitein H. Bouwman naar het eind van zijn reis te koersen. Ook de namen van sommige schepen wekken vertrouwen zoals de Tjongestroom, hoewel zulks met de Lekstroom in mindere mate het geval is. Andere weer hebben namen, die men niet een-twee-drie thuis kan bren gen, zoals de Ulft, een mond vol mede klinkers. En zelfs zagen wij een knappe stomer, die Janssen '45 heette, hetgeen wij een verbijsterende naam achtten. Het is aardig zwerven daar langs de naar oud ijzer, olie en jute ruikende havenkaden. Begeeft men zich verder naar het Westen, dan ontmoet men eerst de ganse vloot van Goedkoop slepers, norse maar potige trekkers, wier naam zozeer de billijkheid van hun tarieven insluit, als wel de familie aangeeft, die hen beheert. En even verder, bij de Shell-haven liggen zeker vijftig aken de was te drogen. Hoe verder men doordringt in deze ganselijk nieuwe wereld achter de cou lissen, hoe onwezenlijker zij wordt. Men rijdt door straten met kinder hoofdjes waar ook goederenwagens staan op hun zware rails. Zij dringen zell's door in de Van Diemenstraat waar gewone woonhuizen staan. En allerwe gen vindt men grote, lelijk-imponeren- de gebouwen met blinde muren, waar van men de bestemming in het geheel niet kan vermoeden. Tussen deze grijze kolossen voelt men zich als een droom wandelaar, die verdwaald is in een stad, van wier doen en laten hij geen weet heeft. Het is een beetje beangstigend omdat men zich zo klein voelt in die dreigen de wereld van zware dingen en onwil lekeurig gaat men zich haasten op zoek naar een bekender uitzicht. Dat vindt men tenslotte op een hoek van zo'n straat waar ineens de engte zich opent in de wijdheid van water en lucht. Dat water deint in een rustige golfslag en de lucht is, zoals een schil der haar zou schilderen als hij kon wat hij wilde. Aan een steiger vlakbij ligt een groot vrachtschip. Uit de gangway schijnt zoals altijd het gele licht van een onafgescherm.de lamp. Er staat een kok met een groezelig hemd om zijn machtige borst soepgroente schoon te maken en hij doet denken aan veel, héél veel eten. Vlees en mosterd en bier. En over de railing hangt een jon geman met een nauw, blauw pak en een nieuwe gouden band om zijn pet. Men neemt aan, dat hij blauwe ogen en blond haar zal hebben en een por tret in zijn hut van een meisje, dat woont in een kamer met een schemer lamp en old-finish-meubelen. Waarom men dit alles denkt, weet men niet, terwijl men daar staat te mijmeren aan de waterkant en de lucht ruikt van wind en olie en roest en rook. Maar men voelt er zich zó bij thuis, dat het verbazingwekkend is. BOEDA Cor Ruys en de zijnen geven heden avond in het Centraal Theater de honderdste voorstelling van het blij spel van de marine „Meeuwen boven Sorrento", dat hier gedurende de rest van de maand dagelijks wordt vertoond. De Comédie Frangaise geeft Zater dagmiddag in de Stadsschouwburg een buitengewone voorstelling van „Tartuffe" van Molière met in de titelrol Jean Meyer. De lekenspelgroep „Divina Comedia" voert op 9, 10 en 11 Mei in de Nieu we Zijds Kapel „Des Heilands Tuin" van Nijhoff op. De Nederlandse Opera voert Vrijdag avond „La Traviata" van Verdi op (met Louise de Vries en Chris Schef- fer). Voor de Internationale vereniging voor hedendaagse muziek geeft het Amsterdams Kamermuziek-gezel schap hedenavond in het Concertge bouw een uitvoering van een Ita liaans-Frans programma. Donderdagavond heeft er wederom een Caecilia-concert plaats onder lei ding van Otto Klemperer met mede werking van de pianist Hans Hen- kemans, die het Pianoconcert van Mozart vertolkt. Het programma be staat verder uit de Onvoltooide Sym phonie van Schubert en twee voor spelen tot opera's van Richard Wag ner. In de kleine zaal van het Concertge bouw speelt Donderdagavond het Sweelinck-kwartet (Gijs Beths, Frits Waterman, Juup Raphael en Johan Voigtschmidt) werken van Pijper, Mozart en Barlok. Vrijdagavond zingt Helen Alexander met begelei ding van Samuel Quincey. Leerlingen van het Amsterdams Con servatorium houden Vrijdagavond in de Bachzaal een voor drachtoef e- ni7ig. In het l.C.C. begint op 10 Mei een expositie van schilderijen uit Zuid- Afrika door de Haarlemmer Waalko Dingemans Jr. Louis van Lint expo seert werken in de kunsthandel Mar tinet en Michels aan de O.Z. Voor burgwal en Jeanne Bieruma Oosting grafiek in kunsthandel Santee Land weer aan de Keizersgracht. De Gale rie le Canard in de Spuistraat stelt tekeningen en schilderijen van Pierre van Soest en Hans Nahuys ten toon. Hoe men in Haarlem de moeilijkheden gedeelte lijk heeft opgelost Het verstrekken en eventueel weigeren van bewijzen van goed zedelijk gedrag roept herhaaldelijk moeilijkheden in het leven. Reeds in 1908 drong het „Nederlands genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen in een adres aan de Minister van Justitie op wijziging aan, omdat gere- classeerden, bij hun streven een nieuw leven te beginnen, gehandicapt werden. Verbetering is evenwel uitgebleven en nu hebben de Reclasseringsinstellingen op nieuw aan de Minister om verbetering ge vraagd. De bekende Kinderrechter mr. G. T. J. de Jong schreef indertijd: „Tot hoeveel vcr.orlng van levensvreug de en tot nocvsel gerechtvaardige bitter heid het moet lelden, Indien personen, op wier levensgedrag soms gedurende een klein mensenleven niet het minst is aan te merken, doch die in het grijze verleden een daad hebben te betreuren, die veelal aan jeugdige onbezonnenheid of een plotselinge opwelling is toe te schrijven, telkens weer hun hoofd stoten tegen de muur van het verlangde bewijs van goed zedelijk gedrag, behoef ik hier niet nader te beschrijven". De moeilijkheden' zijn nog toegenomen, nu in de laatste jaren de gevallen waarin werkgevers bij een sollicitatie overlegging van een bewijs van goed zedelijk gedrag eisen, sterk zijn toegenomen. Mr. E. baron Speyart van Woerden, voorzitter van de Vereniging van Reclas seringsinstellingen, schrijft over dit onder werp een uitvoerig artikel in het orgaan van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Hij v/ijst daarin op het feit dat enkele gemeenten op eigen initiatief rege lingen hebben ingevoerd. „In Haarlem bestaat een commissie uit de officier van justitie (voorzitter), een di recteur van een der gemeentebedrijven, een directeur van een grote industriële of han delsonderneming, een bestuurslid van een der grote vakverenigingen en een bestuurs lid van een reclasseringsinstelling. Als se cretaris is aan deze commissie toegevoegd de chef van de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie. Wanneer door iemand, die geen blanco strafregister heeft, een aanvrage voor een bewijs van goed ze delijk gedrag wordt ingediend, rouleert de aanvrage met de ter secretarie verzamelde inlichtingen onder de commissieleden, waarbij ieder lid zijn mening over de aan gifte kan kenbaar maken. Daarna gaat de aanvrage met de adviezen terug naar de burgemeester. Ieder geval wordt afzonder lijk beoordeeld en vaste maatstaven be staan niet. Is het feit, waarvoor betrokke ne is veroordeeld, meer dan vijf jaar ge leden geschied, dan wordt gewoonlijk gun stig geoordeeld, indien het gedrag sindsdien ook gunstig is geweest. Er wordt uiteraard speciaal gelet op het doel, waarvoor de aanvrage is ingediend. Zo zullen de com missieleden onderscheid maken tussen de aanvrage van iemand, die solliciteert naar een betrekking bij de drukkerij Enschedé, en die van iemand, die wegwerker bij de Trammaatschappij wil worden. Is een na der onderzoek wenselijk, dan wordt dit door of op verzoek van het commissielid, dat bestuurslid van een reclasseringsinstel ling is, ingesteld, waarna de aanvrage op nieuw wordt rondgezonden. In laatste in stantie beslist uiteraard de burgemeester. Deze commissie werkt zeer vlot, waardoor de aanvragen weinig vertraging onder vinden. Dat een dergelijke commissie zich geen bepaalde normen stelt, acht de schrijver zeer juist. Hij dringt er op aan ddt uniformiteit ontstaat in de werkwijze van verschillende stedelijke commissies en beveelt aan dat kleine gemeenten in een arrondissement samenwerken om tot de instelling van één gezamelijke commissie te komen. De schrijver besluit: „Enorm veel leed is in de loop der jaren berokkend aan de genen, die de dupe waren van deze onbe vredigende gang van zaken. Ik hoop, dat men mij niet misverstaat en dat mijn op merking geen voedsel geeft aan een oud misverstand: dat de reclassering geneigd zou zijn om ieder delict van iedere misda diger te vergeten als ware het nooit ge pleegd. Niets is minder waar. Maar bij deze uiteenzetting heb ik het oog op die velen, die eenmaal of wellicht enkele malen ver oordeeld zijn, soms tot heel lichte straffen en soms al heel lang geleden, doch die jaren en jaren na hun vonnis, jaren, waarin zij zich als een goed lid van de gemeenschap hebben gedragen, nog de nadelen van dat vonnis ondervinden, doordat zij geen blan co bewijs van goed gedrag kunnen krijgen. Ongeveer 90 van hen, die eenmaal tot een voorwaardelijke straf zijn veroordeeld, slaagt." ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Uit de cijfers gepubliceerd door het Economisch Instituut voor de Middenstand blijkt, dat het omzetverloop in de verschil lende branches van détailhandel en ambacht in Maart niet onbevredigend kan worden genoemd. Zulks dient onder meer te worden toege schreven aan de omstandigheid, dat de Paas dagen dit jaar in Maart vielen. Ook moet in aanmerking worden genomen dat Maart één Zaterdag meer telde dan Februari. Bovendien hebben de prijsverhogingen in tal van branches mede tot de stijging van de geldomzetten bijgedragen. De reeds in enige voorgaande maanden bij een deel van de bevolking waarneembare vrees voor nog ver dere prijsverhogingen oefende ook in Maart een stimulerende invloed uit op het omzet verloop. De stijging der geldomzetten blijkt uit de volgende indexcijfers op basis van 1/12 jaar omzet 1949 100. (Tussen haakjes het index cijfer van Februari) kruideniers 126 (106); slagers 159 (134); bakkers 114 (90); aard appelen, groenten 134 (107); zuivelproduc ten 117 (98); vis 95 (95); banketbakkers 104 (81); chocolaterie 113 (79); tabaksartikelen 111 (89); gedistilleerd 111 (89); parfumerieën 105 (91); sportartikelen 105 (83); schoeisel 165 (145); textiel 134 (127); meubelen 161 (142); huishoudelijke artikelen 114 (104); drogisten 120 (106) opticiens 93 (96); rijwie len 191 (126); kappers 115 (94); kantoorboek* handel 125 (114) en ijzerwaren 136 (126),

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5