Franse volk verontrust door moordzaak die slagschaduw werpt over zijn jeugd •Clowntje Rick Geheime opdracht Amsterdamse Beurs WOENSDAG 9 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Drie scholieren zouden in een bos hun vriendje hebben geliquideerd99 Tuinder joeg aanvaller op de vlucht Maar deze keerde terug en stak huis in brand Boek over Prins Bernhard Deviezenpositie is ongunstiger geworden Chaja Goldstein in Nederland Chauffeur van bestelauto na botsing overleden Een plantsoenwacht in Heemstede? Gevormd uit kinderen van de hoogste klasse der lagere school Emissie Boom-Ruygrok Plaatsvervangers hadden een verloren uurtje Paniek in El Salvador Onrust In Panama Personenauto botst tegen stilstaande vrachtwagen Voor de kinderen Agitatie rond het monument te Lisse Uiteenlopende meningen over een naaktfiguur SCHEEPVAART Die knagende Rheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten (Van onze correspondent te Parijs) Voor de rechtbank te Melun, een voor stadje van Parijs, is de behandeling be gonnen van een geding tegen Claude Pan- coni, Bernard Petit en Nicole I, thans res pectievelijk 21, 20 en 19 jaar oud, die er gedrieën van beschuldigd worden op 9 De cember 1948 in een bos hun toen 17-jarige kameraad, Alain Guyader, om het leven te hebben gebracht. Onder de naam „1'Af faire des J-3" heeft deze moordzaak de Franse publieke opinie terecht met afgrijzen vervuld en voortdu rend bezig gehouden: „J-3" waren in het administratieve jar gon de initialen, waarmede onvolwassenen van 15 jaar af tijdens de oorlog werden aangeduid op hun distributiekaarten. Het proces, dat nu drie van deze J-3's in de beklaagdenbanken plaatst, zal aan het licht moeten brengen welke drijfveren de ze middelbare scholieren tot hun afschu welijke misdaad kunnen hebben geleid. Aan hun feitelijke schuld wordt nauwe lijks meer getwijfeld. Invloed van moderne litteratuur of van bioscoop-„thrillers"? De vader van het slachtoffer, die in zijn begrijpelijke wanhoop naar een verklaring zocht, heeft deze gemeend te kunnen vin den in de invloed welke enkele moderne schrijvers op de tegenwoordige jeugd zou den hebben uitgeoefend. Hij heeft zich dan ook in aangrijpende brieven tot wijlen André Gide, tot Sartre en Camus gericht om hen moreel aansprakelijk te stellen voor de daad waarvan de drie jongelui worden beschuldigd. Aannemelijker is ech ter, dat dit drietal, waarvan de oppervlak kige, onbetekenende gezichten op de foto's weinig de indruk wekken van enige litte raire belangstelling, onder de hypnose was gekomen van minder verheffende films. De gehele opzet van de daad waarvoor deze J-3 zich hebben te verantwoorden ge tuigt van een ietwat romantisch streven om de „volmaakte misdaad" en scène te zetten. Doch de daders misten blijkbaar de originaliteit en de intelligentie om er meer van te maken dan een stuntelige copie van een thriller, die zij een week vóór de moord in de bioscoop moeten heb ben gezien. Het slachtoffer, Alain Guyader, was be vriend geweest met zijn klasgenoten Nicole, Claude en Bernard. In dat groepje speelde Nicole, een uit de kluiten geschoten meisje met een wat pafferig gezicht, de rol van een „fatale vrouw", die brieven aan aller lei vriendjes met de namen van filmsterren en romanhelden ondertekende. Zij zou een avontuurtje hebben gehad met Guyader, dodh toen deze merkte dat geld het enige motief voor haar liefde was, wendde hij zich al spoedig van haar af. De twee ble ven niettemin „vrienden". Alain was een fantast, die tegenover zijn makkers graag hoog opgaf van de fabelachtige fortuinen waarover hij desgewenst de vrije beschik king zei te kunnen hebben. Maar omdat hij, naar Nicole's inzicht, te weinig afschoof, en zij en de twee andere jongelui blijkbaar dachten door beroving een flinke som te kunnen krijgen, zou Nicole met Claude en Bernard het plan hebben beraamd, Alain uit de weg te ruimen. Hij is toen volgens de beschuldiging onder een voorwendsel naar een afgelegen plek in een bos gelokt en daar neergeschoten. Petit, wiens vader inspecteur van politie is, zou alle bijzonder heden hebben geregeld, maar door een toe val kon hij echter niet bij de „executie" aanwezig zijn. Petit moet onder meer aan wijzingen gegeven hebben om de politie te misleiden: het lijk moest worden verminkt en Nicole zou op zijn advies van haar oude liefde een brief weten los te krijgen die als alibi moest dienen. Na de moord zou Nicole dan samen met Claude Panconi uitwijken naar Engeland om daar ongestoord met de „millioenen" van Alain een leven in grote stijl te kun nen leiden. Toen Alain Guyader echter was neergeschoten, en zijn schedel met een steen was verbrijzeld, bleek hij niet meer dan 250 frs. 2.75) op zak te hebben. Binnen 48 uur werden Nicole, Claude en Bernard door de politie gearresteerd onder verdenking van moord op Alain Guyader. Symptomatisch? Claude Panconi, die van de moord wordt beschuldigd, houdt echter vol, dat hij zich tijdens een jalouzie-scène, waarvan Nicole de inzet vormde, tegen Alain moest verde digen, hetgeen de dood van de laatste ten gevolge had. Nicole zelf spreekt van een „ernstig ongeluk". De rechtbank moet echter in het bezit zijn van een overstel pende hoeveelheid bewijzen die deze beide lezingen zouden logenstraffen. Het is ongetwijfeld het voornemen van de advocaten der verdachten, zich niet voetstoots gewonnen te geven. Het proces, waar alle Franse kranten dagen tevoren reeds uitvoerige beschouwingen aan heb ben gewijd, zal zeker nog geruime tijd het Franse publiek bezig houden. De vraag, die door deze lugubere zaak bij de meeste mensen is gerezen, betreft vooral de aan sprakelijkheid van deze kinderen zelf. Is dit een voorbeeld van ontwortelde jeugd of heeft men te doen met een pathologische aanleg, die vroeg tot rijping kwam? Zijn deze „J.-3" wellicht slachtoffers der na oorlogse zedenverwildering? Of is het een gevolg van dagelijks bioscoopbezoek, waar bij te veel films werden aanschouwd, die de misdaad als apologie tegen de grauwe werkelijkheid toonden? Al deze veronder stellingen zullen waarschijnlijk tezamen wel iets als een psychologische verklaring kunnen leveren, doch het feit op zichzelf: de tragiek van vier kinderen, waarvan een het leven verloor en drie anderen voor immer gebrandmerkt zullen zijn, blijft toch ondoorgrondelijk. Toen gisteravond tegen het midder nachtelijk uur de 63-jarige alleenwonende tuinder W. C. Giele zijn huis, een houten woonkeet aan de Hendrik Velthoenweg te IJsselmonde binnenkwam, kreeg hij met een hard voorwerp een slag op het ach terhoofd. De tuinder begon in het donker een worsteling met zijn aanvaller, een jongeman, die hem daarop, vermoedelijk met een fles, een tweede slag op het hoofd gaf. De tuinder wist desondanks de jonge man op de grond te werpen en hem met een klomp zodanig op het hoofd te slaan, dat de aanvaller om genade smeekte. Toen de tuinder opstond zag de man kans te ontsnappen. Giele, die een diepe snijwond aan het voorhoofd en een buil op het achterhoofd had opgelopen, nam zijn fiets en reed naar de 20 minuten verder gelegen politiepost IJsselmonde. De politie nam terstond maatregelen om de aanvaller op te sporen. G. ging te rug met een politieman, die in de woning een onderzoek zou instellen. Het bleek echter dat het huis in lichterlaaie stond. Aan blussen viel niet meer te denken. De politie neemt aan dat de man, toen hij de tuinder zag wegrijden, teruggekeerd is en het huis in brand gestoken heeft. Ter gelegenheid van de veertigste verjaar dag van Prins Bernhard zal bij de N.V. Gebr. Zomer en Keunings Uitgeversmaatschappij te Wageningen het boek „Onze Prins in het uit de jeugdjaren van prins Bernhard, uit de oorlogsperiode en uit de tegenwoordige tijd. publiek en binnenskamers" verschijnen. Het is geschreven door prof. dr. J. Waterink, met medewerking van prof. dr. J. H. Scholte en wijlen mr. J. Thomassen, de vroegere secretaris van de Prins. Het boek bevat tal van tot dusver onbekende geschiedenissen Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank per 7 Mei blijkt, dat er in de deviezensituatie opnieuw een ongun stige wending is gekomen. Verplichtingen en vorderingen hebben zich verder ver wijd, zodat het nadelig saldo van onze deviezenreserve thans bijna 76 millioen gulden bedraagt, waarmede de netto de viezenpositie beland is op 1118 millioen gulden, tegen vorige week nog 1165 mil lioen. Het enige dat verder de aandacht trekt is de vrij snelle achteruitgang van de bank- biljettenomloop, die teruggebracht is op 2740 millioen gulden. De vermaarde voordrachtkunstenares van Jiddische en Hebreeuwse liederen, Chaja Goldstein, door een jarenlang verblijf in Nederland hier welbekend, kwam dezer dagen voor een halfjaarlijks verlof uit Amerika naar Europa. Gedurende deze tijd zal zij in Nederland en ook in het buiten land optreden. De première zal plaats hebben in de Rotterdamse Schouwburg op Dinsdag 15 Mei. De inhoud van haar liederen zal in de Nederlandse taal worden toegelicht. De begeleiding is in handen van Piet Pijnen borg. Behalve in Rotterdam zullen er nog voorstellingen gegeven worden in Den Haag, Amsterdam, Leiden, Hilversum en vele andere plaatsen. Dinsdagmiddag reed de 26-jarige J. R. uit Apeldoorn in een bestelwagen van Hummelo naar Doetinchem en stak de rijksweg Doetinchem-Doesburg over. Zijn wagen werd daarbij aangereden door een veewagen uit Angerlo. R. werd zeer ern-, stig gewond en overleed vrij spoedig. Een tweede inzittende, een bejaarde man uit Apeldoorn, werd zwaar gewond en is naar het ziekenhuis te Doetinchem overgebracht. Heemstede heeft fraaie plantsoenen. Vooral in deze dagen, nu de Japanse Kers zich in bruidstooi heeft gestoken, is het een genot door Heemstede te wandelen en de triomf tocht van de lente, die ondanks alles toch is gekomen, gade te slaan. De tuinen van vele ingezetenen doen voor de plantsoenen vaak niet onder, waardoor een mooi geheel ver kregen wordt. Dat elk jaar door de gemeente een groot bedrag aan het onderhoud van de plantsoe nen wordt besteed, ligt voor de hand. Dat er bovendien heel wat komt kijken om de plantsoenen op peil te houden, zal ook ieder een kunnen begrijpen. Daar zijn allereerst de 50.000 bloembollen, afkomstig uit het Bloembollen surplusfonds. Heemstede kreeg vooral veel tulpen, die thans bijna overal bloeien. Verder zijn er nog 46.000 violen, 5000 muurbloemen, 5Ó00 Silene rimeria, 1000 Myosoti's en 'n zeer grote hoeveelheid vaste planten in de meest uiteenlopende soorten. Zij zijn zodanig gekozen, dat men de gehele zomer bloemen ziet. Het personeel van Open bare Werken, afdeling Plantsoenen, zorgt met toewijding voor het onderhoud van de plant soenen, maar het ziet dan ook met lede ogen, dat deze zorg door een gedeelte van de in woners niet steeds gewaardeerd wordt. Er wordt namelijk niet tegen gewaakt dat los lopende honden de plantsoenen kunnen vernielen. Ook de jeugd vertrapt nog al wat, al kan daarbij worden opgemerkt, dat van uitgesproken vernielingen in de plantsoenen maar zelden gesproken kan worden. Teneinde echter te trachten, de jeugd het juiste begrip voor alles wat groeit en bloeit bij te brengen bestaan er plannen om onder dé schooljeugd van de vijfde en zesde klassen van alle scholen een plantsoenwacht op te richten. 1 Deze plantsoenwacht zal officieel geïnstal leerd worden, hoewel de leden geen poli tiële bevoegdheid bezitten en ook geen ken teken dragen. De leden moeten er wel op toe zien. dat de rest van de jeugd de plantsoenen mot rust laat en de mogelijkheid is niet uit gesloten, dat (gezien de vrijmoedigheid die tegenwoordig het kenmerk van de jeugd is) de leden van deze wacht het wel zullen aan durven om ook volwassenen te verzoeken, planten en bomen niet te beschadigen. Het is niet voldoende om te klagen over de bal dadigheid van de jeugd, maar men moet ook pogingen in het werk stellen, om die tegen te gaan. De Hollandse Bank-Unie stelt op 18 Mei de inschrijving open op 300.000 gewone aandelen, tot de koers van 120 procent, in de Boom-Ruygrok N.V. uitgevers- en druk- kersbedrijf te Haarlem, uitsluitend voor oude aandeelhouders, in de verhouding van 1 nieuw voor 2 oude aandelen. De nieuwe aandelen zijn winstgerechtigd van 1 Januari 1951 af. De uitgifte is noodzakelijk, daar de sterk gestegen omzetten en de daarmede verband houdende investeringen hoge eisen hebben gesteld aan de bedrijfsmid delen. Bovendien zijn voor 1951 uitbrei dingsplannen geprojecteerd tot een bedrag van ruim 130.000. PARIJS (Reuter). De plaatsvervan gers van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier zijn Dinsdagmid dag voor de 46ste maal bijeengekomen. De besprekingen duurden een uur. Een Westelijke woordvoerder deelde mee, dat er geen nieuwe voorstellen waren inge diend en dat men geen vorderingen had gemaakt. SAN SALVADOR (Reuter). Volgens in San Salvador ontvangen berichten heerst in het gebied, dat Zondag door een aardbeving geteisterd werd, een onbeschrij felijke paniek. Er deden zich ook Maandag nieuwe aardschokken voor, waardoor de bewoners hun toevlucht in het vrije veld moesten zoeken en daar de nacht door brachten. In geheel El Salvador werden ook gis teren aardschokken van verschillende sterkte waargenomen. De autoriteiten overwegen de resten van de stad Jucuapa, welke Zondag geheel ver woest werd, te verbranden, teneinde epide mieën te voorkomen. De steden Chinameca, Santiago de Maria, Triunfo en Berlin werden voor meer dan de helft verwoest. Men heeft het Interna tionale Rode Kruis om hulp verzocht. De telegraafverbindingen werden over het al gemeen verbroken. Ook de wegen werden geblokkeerd. Het Panamese hooggerechtshof heeft in een openlijke verklaring het besluit van president Ariano, om de grondwet van 1946 buiten werking te stellen, veroordeeld. Verscheidene politieke partijen, waar onder de nationale revolutionnaire partij welke tot dusver de regering ondersteund had, sloten zich bij de nieuwe beweging aan. Zij deden bovendien een beroep op het hoofd der politie, kolonel Jose Antonio Remon, om de orde te herstellen. Ook on der de bevolking en in het bijzonder onder de studenten, die een algemene staking tot het herstel van de grondwet hebben aan gekondigd, heerst grote ontevredenheid. Er worden nog geen incidenten gemeld. In een radiomededeling uit het hoofd kwartier van de Panamese politie werd vanmorgen gezegd dat de nationale politie van Panama, de enige gewapende macht die het land bezit, weigert de herroeping van de grondwet van 1946 te aanvaarden, zoals dit door pi-esident Arnulfo Arias is gedecreteerd. In de afgelopen nacht is bij Zaltbommel een personenauto in volle vaart tegen een rechts van de weg stilstaande vrachtauto met aanhangwagen gebotst. De chauffeur van de vrachtauto, de 45-jai'ige V. Ditman, die bezig was een reparatie te verrichten, werd zo ernstig gewond dat hij ter plaatse overleed. Zijn assistent, de 48-jarige H. Koks uit Eindhoven, werd ernstig gewond. De personenauto werd aan de voorzijde in elkaar gedrukt, maar de bestuurder, een vertegenwoordiger uit Amsterdam, kreeg geen letsel. Hij was echter zo overstuur dat de politie hem nog niet kon verhoren. 3-3% Ned. 1947 A. K U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned. Scheepv.Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Stee) Slotkoers Openings gisteren koersen 88 89 169% 169 229 gl 229 257% gl 257% 297% 299 118% 118% 174% 175 150% 150% 125 X 125% 99% 99 162 162% 167% 167% 167 167 4518/u 46% 60% 60% 46% 46% 59% 59% S9T/ie 39 48% 48% Maar behalve sneeuwballen gooien kun je met sneeuw nog meer plezier hebben! Want als je 'n paar heel grote ballen door de sneeuw roltheb je al gauw het hoofd van een sneeuwpopom mee te beginnen! Dit deden ze dan ook. Eerst rolden ze een paar ballen zo lang over de grond, dat er steeds meer sneeuw aan bleef kleven; toen die groot genoeg waren, zetten ze die op elkaar, de kleinste bovenaan. En toen stond daar het begin van de pop. Nu plak{en ze er nog meer sneeuw tegenaan; ze maakten een paar armen en voeten. Daarna haalden ze wat stukjes steenkool, die plakten ze op de pop; twee voor de ogen, drie voor de jasknopen en nog wat kleine brokjes voor de mond. En ze staken een dikke winterwortel in de kop, dat was de neus. En wat 'n neus! Ze moesten er zelf om lachen, zo koddig als de sneeuwman er nu uitzag.... En toen ze eindelijk nog een oude hoed opdiepten en die bovenop z'n kop zetten, was 't helemaal prachtig! „Hoera, daar staat-ie!", juichte Rick. „Net echt!", vond Bunkie. „Hoe zullen we meneer noemen?" Rick dacht even na. „Meneer Witmans van Neuzenstein!"lachte Rick. Onze correspondent in de Bollenstreek schrijft: Vrijdagavond werd te Lisse het monu ment voor de gevallenen onthuld op het verkeersplein aan de kop van de Oranje laan. Rondom dit monument is thans een actie aan de gang van ontevredenen, die dit gedenkteken (dat een naakte mannen figuur voorstelt, de armen smekend ten hemel geheven) in Lisse niet op zijn plaats achten. Een adres doet de ronde waarop handtekeningen worden verzameld, en het Comité, dat indertijd gevormd is voor dit monument, heeft dan ook besloten de voorgestelde muzikale rondgang om de resterende gelden bijeen te krijgen, nog maar een tijdje op te schorten. Het monument voor de gevallenen te Lisse is vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Stouthamer. De commissie die haar keus op dit beeld liet vallen, ls samengesteld uit vooraanstaande Lisser ingezetenen van alle gezindten, wordt ge presideerd door de Gereformeerde predi kant dr. Th. Ruys Jr. en telt onder haar leden onder andere de burgemeester van Lisse, het KVP-Tweede Kamerlid mr. De Graaff. Na de onthulling van het beeld bleek een aantal Lissenaren, die niet in een be paalde groep te classificeren zijn, aanstoot te nemen aan het feit dat de gebeeldhouw de mannenfiguur naar Vondels woord slechts gehuld was in een kleed van erf- gerechtigheid. Er werd des nachts een zak om het beeld gehangen, die de volgende dag weer ver wijderd werd. Maar naast dit anoniem en Clandestien protest ontwikkelde zich een andere actie, waarbij een adres ter 'teke ning werd aangeboden, waarin geprotes teerd werd tegen het plaatsen van een dergelijk monument. In Lisse zijn hierover de meningen ver deeld. Een grote groep acht de bezwaren klein geestig en volkomen ongemotiveerd, en de keus van het Comité, zo uit artistiek oog punt als om andere motieven, ten volle geslaagd. Behalve de voorstanders en de tegen standers, zijn er echter ook lieden, die het niet verwondert dat in een gemeente als Lisse (ging Schiedam niet voor?) derge lijke bezwaren gekoesterd worden. Zij me nen dat het Comité met de geestesgesteld heid van een deel der burgerij te weinig rekening gehouden heeft. Men acht het in deze kring ongewenst, dat een monument dat de eenheid van ons volk moet symbo liseren en waaromheen heel de bevolking zonder onderscheid van richting zich één moet kunnen gevoelen, het voorwerp kan worden van een agitatie zoals die zich thans ontwikkelt en derhalve geen eenheid brengt, maar scheiding maakt. Hier had men het. Comité gaarne iets meer tact toe gewenst. In de kring van het Comité is men van mening dat de onrust geen ernstige gevol gen zal hebben en vanzelf wegebben. Korfbal H.K.B.-PROGRAMMA VOOR ZONDAG Aspiranten (Zaterdag 12 Mei 1951): Eerste klasse: Aurora a—O kwartier a. Tweede klasse: DSV b—Watervliet a. Derde klasse A: Haarlem c—Aurora d, Oosterkwartier c—Sport Vereent b. Derde klasse B: Oosterkwartier I—Sport Vereent cj DSV eWatervliet b, Alamak, 8 te Madras. Alcyone, 7 v. Bombay n. Karachi. Alnati, 7 Fernando Noronha n. Las PaimaB. Altair. 7 v. Puerto Alegre n. Rio Grande. Aagtekerk, 8 rede Vlissingen geankerd. Aalsum, 7 te R'dam v. Caibarlen. Alchiba, pass. 7 Las Palmas n. Le Havre. Algenib, 8 v. Norfolk n. R'dam. Arendskerk, 7 te Singapore. Aalsdijk, 7 600 m. NO. Bermudas. Aldegonda 7 240 m. Z.ZO. Cambodia Point. Alblasserdijk, 7 900 m. W.ZW. Flores. Alioth, 7 840 m. Z.ZW. Fernando Noronha. Alpherat, 7 300 m. W.t.Z. Scilly's. Aludra. 7 150 m. W. Kp. Blanco. Amstelkerk, i 360 m. Z.ZW. Teneriffe. Amstelpark, 7 480 m. NO. Bermudas. Arundo, 7 100 m. W. Scilly's. Averdijk, 7 175 m. ZO. Sable eil. Alhena, 7 te Antwerpen v. Hamburg. Arkeldijk, 7 125 m. W. Ouessant. Amstelveen, 7 300 m. W.t.N. Keywest. Amstelvaart, 7 480 m. W.NW. Bermudas. Arnedijk, 7 900 m. O. Bermudas. Almdijk, pass. 8 Scilly's n. Londen. Alioth, 8 dwars Bahia n. Antwerpen. Alnati, pass. 8 St. Paulsrock n. Las Palmas. Amstolstad, 6 v. Bombay n. Karachi. Aagtedijk, 8 v. Antwerpen. Aardijk, 8 v. Galveston n. Tampa. Abbedljk, 9 te Ilheos. Abbekerk, pass. 8 Kp, Roca n. Duinkerken. Aldabi, 9 te Santos. Axeldijk, 9 te Philadelphia. Almkerk. 9 to Penang. Bandjermasln, 5 rede Medan. Batoela, 5 v. Makassar n. Ambon. Bacchus, 6 te Puerto Plata v. Trinidad. Baarn, 7 dwars Punta del Gada. Blscaye, 8 te Djakarta v. R'dam. Borneo, pass. 6 Kp. Guardafui. Breda, 8 v. Valparaiso te San Antonio. Britsum, 7 300 m. Z. Mogdishu. Bali, 8 dwars Vigo, Bintang, 9 te New York. Boschfontein, pass. 8 Gavdo eil. Bantam, 7 te Singapore. Bolssevain, 6 v. Port Elisabeth te Kaapstad. Boskoop, 9 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo Casablanca, 6 v. Colombo n. Singapore. Cheshire, pass. 7 Minieoy. Chama, 7 dwars Nicaragua. Ceram, 7 bij Daedalus. Coryda, 7 v. Kaapstad. Corilla, 7 140 m. W.ZW. Ouessant. Clavella, 7 750 m. ZW. Flores. ADVERTENTIE Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarorfl een Kruschcn-kuur. Wonder lijk die aansporende werking der ze? minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies verrichten kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in do klem gesmoord. Neem dóórom Kruschen. Regelmatigl En..., hoe eerder hoe beter FEUILLETON door Victor Bridges vertaald ait het Engels) 25) Er is niet veel meer aan toe te voe gen. Zoals ik al vertelde, babbelden we wat en toen stapte ik weer op mijn fiets en reed verder. Ik heb geen seconde meer aan hem gedacht, tot het ogenblik, dat Nobby de volgende dag aan kwam zetten met de mededeling, dat u en hij zijn lijk hadden gevonden. Is het niet bij je opgekomen, dat Je bij de lijkschouwing een getuigenis be hoorde af te leggen. Ik heb er natuurlijk wel aan gedacht, maar ik kon niet inzien, hoe daarmee de zaak verder geholpen zou worden. Om u de waarheid te zeggen, was Ik niet eens helemaal zeker, dat het dezelfde man was. Er zijn hier tegenwoordig zoveel vreemde lingen in de buurt. Ik verwijt je niets: ik wil alleen maar de waarheid weten. Maurice hield even op. Je maakt je dus zorgen, als ik het goed be grijp, over het feit, dat deze zaak een geval van moord blijkt te zijn? Precies! Ik zou er graag buiten blij ven, als dat mogelijk is, maar aan de an dere kant wil ik niet in moeilijkheden ko men. Ik weet, dat ik u kan vertrouwen en ik dacht, dat u me misschien zoudt kunnen radenStel, voegde ze er aarzelend aan toe, stel, dat de politie te weten kwam, wat ik u hier verteld heb, zouden ze me dan In de gevangenis kunnen stoppen? Dat zou alleen kunnen, nadat je on dervraagd was en geweigerd had te ant woorden. In dat geval zouden ze je op kunnen sluiten. Dank u zeer. Dat is eigenlijk alles wat ik weten wilde. Susie slaakte een diepe zucht van opluchting. Toch vind ik, dat je verkeerd handelt, als je niet alles aan de politie vertelt. Ik kan je maar één raad geven: ga onmiddel lijk naar Joe Moggridge en vertel hem je verhaal. Er is geen reden. Een hevig lawaai buiten op het erf deed de rest van de zin verloren gaan en op springend rende Susie naar het raam. Het bier wordt gebracht, deelde ze mede. Ik moet er heen.Zich naar hem omdraaiend, greep ze met een impulsief gebaar zijn hand en drukte deze met grote hartelijkheid. Het lijkt wel, alsof ik u altijd met mijn moeilijkheden lastig moet vallen. Ik ben u zo dankbaar voor uw geduld om naar mijn verhalen te luisteren. Het heeft niets met geduld te maken, verzekerde Maurice haar. Het is alleen maar nieuwsgierigheid. Op de top van de heuvel kwam de bus uit Melchester in het zicht en voorthobbe lend over de weg langs de kust, reed ze naar de halte, die op korte afstand van het café „Het Anker" was gelegen. Toen de bus stilhield, stond Maurice, die op een hekje had zitten wachten, op en klopte zijn pijp uit. De eerste passagiers, die uitstapten, wa ren enige dikke vrouwen van middelbare leeftijd met boodschappenmanden. Daar na volgde een troepje druk babbelende en schreeuwende schoolkinderen en toen, op het moment, dat Maurice al teleurgesteld begon te kijken, kwam Hazel te voorschijn, Zijn opluchting was zo groot, dat hij zich bedwingen moest om haar niet in zijn ar men te sluiten. Lief van u, dat u me komt halen, zei ze terwijl ze hem haar hand toestak en hem met een ondeugend lachje aankeek. Hoe gaat het en is het u gelukt garnalen te krijgen? Wat dat betreft, bofte ik. Ted Pullen kv/am vanmorgen langs met een boot vol van die beesten, en ik heb de grootste en dikste uitgezocht. Ze wachten op ons! Fijn! Ze wendde zich om naar het wa ter en hield haar hand boven haar ogen om het felle zonlicht te weren. Is dót de „Waterlelie", dat aardige witte woonschip daar? Hij knikte. Ik ben blij, dat u ze aardig vindt. Het ziet er mooi schoon en alleraar digst uit. Zullen we aan boord gaan? Ik wil dolgraag zien, hoe u ingericht bent. Met een wonderlijk gevoel van Intens genoegen begeleidde hij haar langs de loopplank naar zijn woonplaats. Dank zij noeste arbeid in het begin van de middag, was alles schrikbarend netjes opgeruimd. Het is fantastisch, riep ze uit. Hebt u ergens een dienstmeisje verborgen? Zit u hier altijd te werken? Als ik inspiratie heb, ja. Wilt u hier binnen theedrinken, of zullen we het op het dek doen? Nee, zei ze. Ik wil deze keurig opge ruimde vertrekken nader bekijken en hier theedrinken. En verder wil ik, dat u me Hazel noemt. Graag, antwoordde hij met grote warmte, ik heet, zoals je bekend is, Mau rice. Toen ze, verder lopend, een fleurig ge dekte tafel met een wit kleed en bloemen, smaakvol in een grote vaas geschikt, ont dekte, moest Hazel opnieuw uiting aan haar verwondering geven. Maar het is allemaal ongelooflijk, riep ze uit. Je zou je aan boord van de „Queen Mary" wanen. We doen wat we kunnen, antwoordde Maurice glimlachend. Ik zal even thee gaan zetten; ik heb het water opgezet voor dat ik wegging, zodat het nu wel zal koken. Hij dook in het piepkleine keukentje en Hazel zette haar hoed af en begon de foto's aan de wanden te bekijken en de overvolle boekenkast. Enkele ogenblikken later kwam Maurice weer te voorschijn met de theepot en nadat hij deze op de tafel had Castor, 7 v. Paramaribo n. Demerara. CiBtUla, 7 dwars Port Soedan. Ganymedes. 8 v. Balboa te Manta. Caltex The Hague, pass. 8 Ouessant. Caltex Leiden, 8 te R'dam. Caltex Nederland, pass. 7 Kp. St. Vincent. Caltex Pernis, pass, 9 Burllnge. Caltex Delft, 8 v. R'dam n. Sidon. Caltex Utrecht, 9 te Sidon v. R'dam. Cottlca, 8 v, Trinidad n. Pta del Gada. Drente, 8 te Gasan. Delft, 7 1080 m. W.ZW. Madeira. Dalerdijk, 0 12.30 u. Hoek v. Holland verw. Dicmerdljk, 9 te Portland. Eemdijk, 6 te Mobile. Edam, 7 690 m. O.t.Z. Cape Race. Ena, 7 660 m. NO. Sombrero. Enggano, 7 te Antwerpen v. Hamburg. Eemland, pass. 8 Ouessant. Esso Rotterdam, 3 v. Curacao n. R'dam. Falrsea, verm. 10 v. Semnrang n. A'dam. Farmsum, 7 825 m. O.NO. Cape Race. Friesland. 7 180 m. N. Flnlsterre. Gooiland. 8 te Las Palmas verw. Gouwe, 8 te Libreville. Garoet, 10 lOu. Hoek v. Holland verw. Groote Boor, pass. 8 Gibraltar. Hydra, 8 te Bucneventura. Hecuba, 7 te Trinidad. Hoogkerk, 6 le Dar es Salaam. Hostln, 8 v. Le Havre n. Antwerpen. Helder, 9 v. Curacao n. Barranquiila. Ilos, 7 v. St. Marc n. Jeremie. Indrapoera, pass. 7 Flnlsterre n. Marseille, Joh, v. Oldenbarnevelt, 8 180 m. Z.ZO. Brisbane. Jagersfontein, 7 v. Teneriffe n. Kaapstad. Kedoe, pass. 7 Perim. Katwijk, 5 v. Huelva n. R'dam 12 verw. Kapas, 7 240 m. ZO. Socotra. Kieldreoht, pass. 8 Ivlza. Kertosono, pass, 8 Guardafui n. Belawan. Kota Int.cn, pass. 8 ten Z, v. Buton, Laurcnskcrk, 8 v. Accra te Lagos. Lindelcerk, 7 te Rastanura. Lawak, 3 v. Los Angeles to San Francisco. Laagkerk. 7 480 m. NO. Ceylon n. Bombay. Leersum, 7 200 m. Z.ZW. Galveston. Leopoldskerk, 7 375 m. W. Socotra n. Bombay. Linge, pass. 7 Ouessant. Laertes, 8 v. Soerabaja n. Makassar. Leuvekcrk, 8 in Golf v. Aden. Lissekerk, 8 te Port Said. Loppersum, 8 v. Sfax n. Vlaardingen. Langlec Scott, 7 te Kobe. Leerdam, 8 v. Newport News te New York. Lieve Vrouwekerk, 9 dwars Dover n. Antw. Marlekerk, 7 v. Colombo n. Melbourne. Meerkerk, 8 te Fremantle. Maasland, 7 200 m. NO. Madeira. Malvina, 8 te Buenos Aires verw. Metula, 7 v. Rio de Janeiro. Malen. pass. 8 Flnlsterre verm. 11 te Swansea, Maaskerk, 9 te Dakar. Muiderkerk, pass. 8 Finisterre. Merwede, pass. 8 Dover. Meliskerk, 8 v. R'dam n. Hamburg. Molenkcrk, 9 ln Str. Gibraltar. Nieuw Amsterdam, 8 ca. 16 u. v. R'dam n. New York. Nigerstroom, 7 nog te Duala. Moordam, 7 300 m. Z.ZW. Cape Race. Nestor, 8 te R'dam. Oranje Fontein. 7 660 m. O.ZO. St. Helena. Oberon, 8 v. New York te Turks Island. Ootmnrsum, 7 300 m. ZW. Bermudas. Prins Alexander, 8 te Quebec verw. Prins Willem v. Oranje. 7 te Antwerpen. Prins Willem IV, 7 v. Chicago n. Montreal. Parkhaven, 7 bij Ouessant. Poseidon, 7 v. Curacao te Ciudad Trujillo. Prins Maurits, 7 66Ö m. O.t.N. Belle Isle. Pygmalion, 8 690 m. O.NO. Saba. Prins Joh. Willem Friso, 7 580 m. W. Scilly's. Prins Philips Willem, 7 240 m. Z.ZW. Sable pil. Poelau Laut, 8 te Genua. Prins Frederik Hendrik, 8 v. Montreal te Chi cago. Prins Willem III, 8 v. Montreal n. Chicago. Rondo, 8 v. Singapore te Rangoon. Rotti, 7 rede Amoerang. Riouw, pass. 7 Pantcllarla n. Beyrouth. Rotula, 7 300 m. ZW. Ouessant. Roepat, 9 te Port Said. Raki, 8 te Bitung. Rijn, 8 te Sluiskil v. Huelva. Rijnkerk, 8 v. Marseille n. Antwerpen. Schiedijk, pass. 7 Acapulco. Sommelsdljk, 7 v. Havanna n. Vera Cruz. Siaoe, 8 te Singapore. Stanvac Benakat, 6 n. Sungelgerong. Straat Malakka, 7 v. Makassar n. Soerabaja. Salawatt, 7 180 m. ZO. Malta n. Londen. Sarpcdon, 7 v. Maracalbo n. Philadelphia. Stad Alkmaar. 9 v. Narvik te Emden verw. Stad Breda, 7 680 m. Z.ZO. Tehuantepec. Stad Dordrecht, 7 te Sfax v. Palermo. Salawati, pass. 8 Malta n. Londen. Strathaird, 5 v. Suez. Samarinda, 9 v. Djakarta te Soerabaja. Scherpendrecht, pass. 8 Cape Race. Slledrecht, 8 te Port de Bouc. Sloterdljk, 8 v. Port Said n. Halifax. Skaubryn, 10 9 u. Hoek v. Holland. Stad Leiden, 8 v. Galveston n. R'dam en A'dam. Stad Maastricht, 8 v. Bona n. Gibraltar. Tallssc, 9 te Colombo verw. Themisto, 7 v. Belfast n. Hampton loads. Trompenberg. 7 v. R'dam n. Houston. Tankhaven II, 7 v. Palembang n. Bangkok. Taria, pass. 7 Kan. eil. Telamon, 7 200 m. N.NW. Mona pass. Tibia, 7 600 m. W.ZW, Finisterre. Tjlpondok, 8 v. Tarnkan te Makassar. Tjisadane, 7 450 m. O. Buenos Aires. Tjltjalcngka, 8 v. Hongkong te Singapore. Tarakan, 7 200 m. W. Sabang n. Belawan. Tomini, 7 90 m. Z. Kreta. Triton, 8 te New York. Tiberius, 7 100 m. NO. Kp. Hatteras. Tomorl, 8 dwars Kaap Carbon. Tabinta, 8 v. Soerabaja n. Panarukan. Tamo. pass. 8 Finisterre. Tawali, 9 v. Penang te Singapore. Teucer, 8 v. Suez. Tjikampek, 9 to Port Swettenham. Tegelberg, 5 v Yokohama n. Buenos Aires. Tiba, 8 v. Buenos Aires n. R'dam. Utrecht, 5 v. Tacoma n. Kaapstad. Veendam, 8 te New York v. R'dam. Van Riebeeck, 7 v. Ambon te Sorong. Venus, 7 v. Lattakla n. Iskenderun. Waikelo, 8 v. Bina te Buleleng verw. Westerdam, 7 300 m. W. Scilly's. Winterswijk, 3 v. R'dam n. Napels. Waterland, 8 dwars Bonavista. Zonnewijk, pass. 7 Bermudas. Zeeland, 7 to Galveston. neergezet," gingen ze naast elkaar op het smalle bankje zitten. Wil jij schenken? vroeg hij. Ik zou het zo prettig vinden dat eens één keer niet zelf te doen. 't Klinkt, alsof je een zeer eenzaam leven leidt. Ze glimlachte. Ik veronderstel, dat je tè zeer in je werk bent verdiept, om veel mensen te ontvangen. Dót is niet de reden, legde Maurice uit. De waarheid is, dat ik lijd aan een overmatige verlegenheid. Gelukkig dan maar, dat ik me zelf heb geïnviteerd. Als ik dus had moeten wachten tot je me vroeg O nee, jij valt er bulten. Met jou, als mijn collega-detective, voel ik me vol komen op mijn gemak. Ik ben zeer gevleid. Ze trok even een grimas en reikte hem zijn kop thee aan. Als je vanmorgen niet opgebeld had, was ik zelf naar Melchester gekomen, ver volgde hij. Ik heb iets ontdekt, dat de hele zaak in een nieuw licht zet. Werkelijk? O, vertel het me! Ze leun de vol belangstelling voorover. Ken je Susie, het meisje dat in de bar van „Het Anker" helpt? Ik heb haar wel eens gezien, een aar dig kind met roodachtig haar. Die bedoel ik. Toen ik naar het café ging om de telefoon te beantwoorden, riep ze me apart en zei, dat ze mijn raad wilde hebben. Je kunt je mijn verbazing mis schien voorstellen, toen ze me vertelde, dat ze de man, wiens lijk ik vond, ontmoet had on met hem gesproken ongeveer een uur, voordat hij vermoord werd. Wat! Hazel staarde hem ongelovig aan. Het is een feit. Ze had bij vrienden ln Eastfield de avondmaaltijd gebruikt en op de terugweg stopte ze ergens om haar band even op te pompen. Toen ze daarmee bezig was, kwam Marks langs en begon een praatje met haar. Wist ze, wie hij was? Op dat moment niet. Ze herinnerds zich hem later, toen ze het verslag van d9 lijkschouwing las. En ze heeft er dus niets over gezegd? Geen woord. Ze dacht, dat hij zelf moord had gepleegd en ze wilde niet in de zaak betrokken worden. Toen er echter de mogelijkheid van moord ter sprake werd gebracht, begon ze zich een beetje angstig te voelen. Hazol haalde even diep adem. Maar dat is allemaal zéér opwindend. Wat zei hij precies tegen haar, weet je dat? Er is één ding, dat me nogal getrof fen heeft. Hij vroeg haar, aan wie de „Zee meeuw" toebehoorde en hoe vaak de eige naar er tochten mee maakte. De „Zeemeeuw"! Is dat niet de boot van Maxwell? Inderdaad. Weet je Iets meer van hem? (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6