Huishoud- en Industrieschool viert haar gouden jubileum Nori h Si 'at 1 LÜ lij cigarettes li VIJF CENTEN Kort en Bondig HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tentoonstelling geeft een beeld van wat het onderwijs kan bereiken 'l\W De strijd tegen de houtduif Voorlopig geen jachtactie in „Groenendaai" Concert voor ouden van dagen Concert „De Stem des Volks'' Ruim 346.000 motorrijtuigen in Nederland Besprekingen over een versoberingsactie Politie houdt een oogje in het zeil op Luilakmarkt Meer en Bos Prins heeft de leiding in tournooi Bad-Pyrmont De voorlaatste partij om de wereldtitel in Moskou Willy Schagen wint van Woods Om de Nobels-beker Juniorentournooi „Haarlem" Europese kampioenschappen voor Olympiajollen WOENSDAG 9 MEI 1951 r*" De viering van het vijftigjarig bestaan van dc Haarlemse Huishoud- en Industrie school is vanmorgen ingezet met een feestelijke bijeenkomst in een kwistig met bloemen en groen versierd leslokaal, waar autoriteiten, afgevaardigden van vereni gingen en tal van genodigden, bij het schoolbestuur hun opwachting kwamen maken. Uit vele hartelijke toespraken bleek de warme sympathie die men hot nijverheidsonderwijs voor meisjes in brede kring toedraagt. De viering van het jubileum wordt bij zondere luister bijgezet door een frisse tentoonstelling die het onderwijs aan de jubilerende school op de voet volgt. Meisjes gekleed in costuums van vele jaren her verwelkomden de gasten en zorgden later voor een natje en een droogje. Tot hen die het schoolbestuur kwamen complimenteren behoorden onder meer: de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Noordholland dr. J. E. Baron de Vos van Steen wijk, de vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wethouder W. C. Bakker, namens het Haarlemse gemeentebestuur, de echtgeno ten van de Haarlemse en de Bloemendaal- se burgemeester, mevrouw Cremers en mevrouw Den Tex, en afgevaardigden van verenigingen, die nauw met het nijver heidsonderwijs zijn verbonden. De presidente van het schoolbestuur, mevrouw M. G. van der GootMauritz, gaf een overzicht van het wel en wee van de school in de afgelopen vijftig jaar. In de Wilhelminastraat werd In 1891 een klasje gevormd van toekomstige huis vrouwen die zich in alle gemoedelijkheid verdiepten in de leerstof op huishoudelijk gebied. Het bestuur van deze school wis selde in 1901, waarna plannen werden ge smeed om het schooltje te combineren met een naaischool die eveneens in de Wilhelminaschool was gevestigd. Uit deze combinatie werd de Haarlemse Huishoud en Industrieschool geboren. Nog datzelfde jaar werd een poppententoonstelling geor ganiseerd, uit de opbrengst waarvan dc grond gekocht werd voor het huidige schoolgebouw. Geleidelijk kwamen giften en geringe subsidies binnen, die de defini tieve oprichting mogelijk maakten. Met het totstandkomen van de Wet op het Nijverheidsonderwijs werden de sa larissen aanzienlijk groter en werd het les geven vergemakkelijkt. De school werd al spoedig te klein om aan de grote toeloop van leerlingen het hoofd te kunnen bieden, met als gevolg dat tot een drastische verbouwing werd overgegaan. Mevrouw Van der Goot merkte aan het slot van haar toespraak op dat ieder meisje minstens één jaar nijverheids onderwijs zou moeten genieten, teneinde in alle opzichten tegen haar taak in het huishouden te zijn opgewassen. Voor ieder meisje, met ieder soort van oplei ding, aldus spreekster, vinden wij wel de weg tot een passende voorbereiding. Vervolgens nam de vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het woord. Na het schoolbestuur met het jubi- leum gefeliciteerd te hebben, merkte hij op dat de Nijverheidsonderwijswet een grote stimulans voor deze tak van onder wijs is geweest. „De perspectieven zijn goed", aldus de heer Gooten, „laten wij ons onderwijs zo efficient mogelijk ma ken". Wethouder W. C. Bakker, die de heer D. J, A. Geluk, wethouder van Onderwijs, verving, bracht namens het Haarlemse gemeentebestuur hartelijke gelukwensen over. Voorts werd het woord gevoerd door vertegenwoordigers van de Bond van Be- ADVERTENTIE Een fragment van het kostelijk décor, ont worpen door en uitgevoerd onder leiding van mejuffrouw Jeanne Tllbuscher, dat deel uitmaakt van de tentoonstelling in de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool. sturen der Vereniging tot het geven van Nijverheidsonderwijs, de Vereniging van directeuren en directrices bij het Nijver heidsonderwijs en de Nederlandse Bond van Leerkrachten. De directie van de school bood het be stuur als blijvend geschenk een radiotoe stel aan en een der leerlingen overhandig de de presidente een wandversiering voor het overblijflokaal. Mevrouw Van der Goot dankte voor de stroom van hartelijke gelukwensen en bracht een posthume hulde aan mejuf frouw de Clercq van Weel, die vele jaren presidente van het schoolbestuur is ge weest. Ter harer nagedachtenis werd een gedenkplaat in een der gangen onthuld. Tentoonstelling Onze medewerker voor beeldende kunst, dr. H. Schmidt Degener, schrijft over de tentoonstelling: Er werd in een der glazen wanden ADVERTENTIE mèt de kans op een verrassing krijgt U voor een schone LINCOL WASDOOS I Vraag een inleverbiljet. De 4e verrassing is uitgereikt door levensm.- bedr. A. H. Diependaal, Kadijk 7 Heemstede. vensters en wanden vloeien in dit gebouw op merkwaardige wijze inéén een klein allegorisch gedenkraam aangebracht. Het is ontworpen door de kunstschilder Kees Verwey. De drie delen stellen achtereen volgens voor: het aandragen van de pro ducten van de aarde, de godin van natuur en (rechts) het overdragen van kennis door de oudere aan de jongere, door de moeder of de lerares aan het meisje. Het bescheiden raam is in lichte kleuren ge houden en zeer doorzichtig. De naam van het bestuurslid mevrouw L. A. C. de Clereq-van Weel, die zoveel voor deze school deed, is onder de triptiek vermeld. De uitvoering geschiedde door het atelier Bogtman te Haarlem. Een andere artistieke creatie die niet zal nalaten veel toeschouwers te trekken ge durende de zeer korte jubileum-tentoon stelling (zij duurt slechts twee dagen: Donderdag en Vrijdag, alleen 's middags en 's avonds) is een zeer origineel muur décor. We herinneren ons nog wel uit onze jeugd het modeblad met de prétentieuze naam van „De Gracieuze". De bedoeling van dit vijf meter brede décor is de sug gestie, de oproeping, van die geest van 1900. Dank zij de humor en artisticiteit van mej, Jeanne Tilbusscher is hier door de leerlingen een unieke wandversiering ge schapen. Vier dames en vier kinderen personifiëren de laatste modesnufjes van 1900. Het gehele „schilderij" bestaat uit kleurige, op de muur geplakte, stukjes stof: gaas, zijde, wol enzovoort. De ge zichten en de handen zijn geschilderd, maar de japonnen zijn van echte stof. Soms denkt men aan een modern gobelin van Lurgat, soms aan een reliëf. De kleur her innert even aan Monet's „Seine bij Argen- teuil" of aan de lichte kleurvlekken van een Sisley. De kleding weerspiegelt uit nemend de tijd waarin men niet op drie of vier meter stof keek, de tijd waarin men zich ging kledenom te gaan zwemmen. We kunnen ons voorstellen dat lerares èn leerlingen veel pret hebben gehad bij het afwerken van dit meer dan zestien vier kante meter grote décor, dat op zichzelf eigenlijk al het leslokaal vult, waarin het is opgesteld. Interessant zijn de vele ontwerpen die de leerlingen in aller lei technieken moeten maken: juist het bij herhaling zélf opzetten van een oud-Perzisch of Turks motief, maakt de verbeelding vrij. Even belangwekkend is het hoe daarna deze motieven bij weefsels worden gebruikt, waarbij mej. B. C. Jelles aan de meisjes het moeilijke weven onder wijst en gevoelige kleurencombinaties en nieuwe figuren propageert. We hopen dat deze korte tentoonstelling veel bezoekers moge trekken: er is veel moois te zien. In het gebouu) van de jubilerende Haarlemse Huishoud- en Industrieschool is vandaag een glas-in-loodraam (ontworpen door Kees Verweyonthuld. Onze mede werker voor beeldende kunst geeft er hierboven een beschrijving van. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 Mei 1951 t ONDERTROUWD: 8 Mei M. A. Joustra en h Visser. GEHUWD: 8 Mei, J. P. Korbee en M. J. Arnold, BEVALLEN van een zoon: 3 Mei, C. Kui pers—van Langelaar; 5 Mei, H. M. Nolet Kenter; 6 Mei, A. A. Schlötjes—Kerkvliet; G. M. de Haas—Lambooij7 Mei, E. A. Lazet-Grahshoff. BEVALLEN van een dochter: 6 Mei, W. feper—Buis; 7 Mel, J. C. SchreursTerpoor- Len;, C. C. M. Schellckens—Kruitwagen; M. f- M. Kolleriede Lugt; H. B. Ruigrok— 8 Md* T. van der LindeKok. OVERLEDEN: 5 Mei, B. J. Anthonisse, 62 •'Gasthuislaan; H. A. M. Serné, 7 j., Ripper- &aat; 6 Me'> J- van der Have, 77 j., Berck- eildesn-aat; A. Siuis, 63 j., Berkenrodestraat; 'Mei, F. Middag—van Dijk, 68 j., Boraeo- aat; A. Riemsdijk, 78 j., Vlamingstraat. De Rijkslandbouwconsulent, ir. L. Hart man te Purmerend, schrijft ons: Eén van de gevaren, waaraan de pas ge zaaide en opgekomen land- en tuinbouw- gewassen elk voorjaar zijn blootgesteld, is het eten er van door vogels. Deze dieren pikken het aan of nabij het oppervlak ge legen zaad op, of doen zich even later te goed aan het malse jonge groen van het pas boven de grond komende gewas. In beide gevallen ontstaan ter plaatse open plekken in de gewassen, waar zich alleen onkruid welig ontwikkelt. Een meer of minder grote opbrengstderving, dus minder voedsel, is hiervan het gevolg. Hier en daar is. de vogelschade zo groot dat van misge wassen kan worden gesproken. De boer gaat er dan vaak toe over het land opnieuw te bewerken en ander zaad in te zaaien. Het verlies aan arbeidsloon, nieuw zaaizaad en minder opbrengst door het nu te laat gezaaide gewas beloopt al gauw enkele honderden guldens per hectare. Ook natio- naal-economisch betekent deje opbrengst derving, als zodanig een verlies. In Noordholland en blijkbaar ook wel elders, is de laatste jaren vooral dé schade door de wilde houtduiven (ook wel kool duiven genoemd) zeer belangrijk gewor den. Volgens mededelingen heeft een aantal jaren geleden een ziekte onder deze vogels geheerst, waardoor ze dusdanig gedeci meerd werden dat men voor uitsterven vreesde. Ze zijn toen tot beschermde vogels verklaard. De ziekte is blijkbaar uitgewoed en deze duiven hebben zich de laatste jaren dusdanig vermeerderd, dat ze tot een ware plaag voor land- en tuinbouw zijn gewor den. In 1950 zijn ze dan ook weer onbe schermd geworden. In groepen van soms honderden ziet men ze op"de velden zitten, waar granen, erwten, mais en jonge tuinbouwgewassen het moeten ontgelden. Aan verschillende gemeenten en instel lingen is het verzoek gericht om door mid del van jachtacties het aantal duiven te verminderen. Plaatsen van sterke concentratie van houtduiven in Noordholland zijn o.a. Alk maar, Amsterdam (Vondelpark, Amster damse bos), Heemstede (park Groenendaai) e.a. Wij vernamen van het gemeentebestuur van Heemstede dat er bezwaren waren tegen het jacht maken op de vogels in het voorjaar, omdat dan de nesten verstoord worden. In het najaar zal aan de zaak op nieuw aandacht geschonken worden. Men had evenwel niet de indruk gekregen dat er in Groenendaai heel veel houtduiven zitten. Voor de vijfde keer zal het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" een gratis concert aanbieden aan Haarlemse ouden van dagen en invaliden. Dit zal gegeven worden op Vrijdag 1 Juni in de gemeentelijke Con certzaal. Het programma zal gelijk zijn aan dat van het laatste ledenconcert en de medewerking genieten van de organist Albert de Klerk. Beheerders van Tehuizen van ouden van dagen en regenten of colleges van bestuur van hofjes van alle gezindten kunnen tot en met Zaterdag 19 Mei voor hun verpleeg den en geleidend personeel toegangskaar ten aanvragen aan het secretariaat gebouw Cultura, Jansstraat 83 te Haarlem. Overge bleven toegangskaarten zullen eventueel uitgereikt worden op Zaterdag 26 Mei ('s middags van 34 uur) in hetzelfde ge bouw. Deze zijn uitsluitend bestemd voor niet in een inrichting verpleegde ouden van dagen. De Haarlemse „Stem des Volks" geeft op 16 Mei een uitvoering in het gemeentelijk Concertgebouw. Ten gehore wordt onder meer gebracht de Ode op Caecilia-dag van Handel. Medewerkenden zijn de sopraan Corry Pereboom, de tenor John van Kes- teren, de organist Dolf Hendrikse en het koor „Kunst en strijd" uit Amsterdam. Het geheel staat onder leiding van Hans Lichtenstein. Het volgend jaar zal het koor zijn vijftigjarig bestaan vieren met een groots opgezet jubileumconcert en met een reis van de werkende leden naar Oosten rijk. NOORDERSPORTPARK VOOR MOTORVERKEER GESLOTEN Met het oog op de aard en de bestem ming van het Noordersportpark hebben B. en W. van Haarlem het gewenst geacht de wegen in dit park gesloten te verkla ren voor het motorverkeer en besloten, dit voor beide richtingen te verbieden voor de volgende wegen: het Kerk pad, de naam loze weg in het Noordwestelijk deel van het sportpark tussen het Kerkpad en de Mr. Jan Gerritszlaan, een deel van het Schotervoetpad tussen het Kerkpad en de twee genoemde paden, de naamloze weg ten Zuiden van de oefenvelden van H.F.C. „Haarlem" en de naamloze weg ten Noord westen van het voetbalterrein van H.F.C. „E.D.O.". Voorts hebben B. en W. hun besluit van 9 Maart ingetrokken, waarin het kruispunt Zuiderhoutlaan - Fonteinlaan - Spanjaards laan als voorrangskruising was aangewe zen. Dit besluit is namelijk overbodig doordat in hetzelfde besluit de Zuider houtlaan, de Fonteinlaan en de Dreef (van de Fonteinlaan tot 50 meter ten Noorden van de kruising Florapark) reeds als voor rangswegen waren aangewezen. De K.N.A.C. raamt het aantal motorrij tuigen in ons land per 1 Mei 1951 (zonder de 25.500 tractoren, voornamelijk land- bouwtractoren) op 346.100 stuks, namelijk 154.000 personenauto's, 6100 bussen, 108.000 motorrijwielen (inclusief driewie lers) en 78.000 vrachtauto's. Het aantal rijwielen met hulpmotor wordt geschat op 125.000. Vergeleken met de cijfers van 1 Augus tus 1950 bedraagt de toeneming: personen auto's 11 bussen 2 motorrijwielen 8 vrachtauto's 9 rijwielen met hulp motor ruim 100 België telt 80 meer personenauto's en 80 meer vrachtauto's en 30 meer motorrijwielen dan ons land, Het aantal autobussen is slechts ruim een derde van dat aantal in ons land. Minister In 't Veld heeft gisteren te 's Hertogenbosch op een congres van het Katholiek Instituut voor de Volkshuisves ting medegedeeld dat overleg zal worden gepleegd met verschillende instanties om een versoberingsactie onder het Nederland se volk te beginnen. Aan deze besprekingen, die vandaag in het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting zullen beginnen, wordt deelge nomen door vertegenwoordigers van de Nationale Woningraad, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting, het Katho liek Instituut voor Volkshuisvesting, doo^ de voorzitter van de Spaarraad, dc voor zitter van de Vakgroep Bouwspaarkasscn, de voorzitter van de vakgroep Onroerend Goed en andere deskundigen, WARNER BAXTER OVERLEDEN De Amerikaanse filmacteur Warner Baxter is na een langdurige ziekte op 62- jarige leeftijd te Beverly Hills in Califor- nië overleden. Vrijdag wordt in Haarlem weer de tra ditionele Luilakmarkt gehouden, naar aan leiding waarvan de politie ons heeft ver zocht ouders, onderwijzend personeel en andere opvoeders te Verzoeken de kinderen er op te wijzen dat zij zich behoorlijk die nen te gedragen en anderen geen overlast moeten aan doen met een al te uitbun dige viering van de Luilakmarkt. Ieder jaar komen tal van klachten binnen over gedragingen van jongelui, die menen dat de Luilakmarkt gepaard moet gaan met veel lawaai en vernieling of beschadiging van andermans eigendommen. De politie heeft opdracht gekregen met kracht tegen deze excessen op te treden. Van de zijde van het bestuur van de Chr. Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte (Meer en Bos en Sa- repta te Heemstede en Haarlem) wordt ons meegedeeld, dat in de directie der inrich tingen is opgenomen, ds. J. A. de Klerk, tot 1937 Hervormd predikant in Nederland en sedertdien, tot voor kort, predikant bij cle Prot, Kerk in Indonesië, het laatst voor zitter van de Synode der kerk op West- Java. Ds. de Klerk zal als predikant-directeur de directeur-geneesheer dr. Ledeboer in de dagelijkse leiding bijstaan en tot zijn taak zal in het bijzonder behoren de herderlijke zorg van het verplegend personeel der in richtingen. Tevens zal aan ds. de Klerk zijn opgedragen de afdeling „de macht van het kleine' 'te leiden, waarin hij wijlen ds. Duyvendak opvolgt. viering van het jubileum van notaris j. wildschut Nadat de huiskamer van zijn woning des morgens reeds in een bloemenhof was herschapen door de attenties van zijn vrienden- en familiekring, heeft de Haar lemse notaris J. Wildschut Dinsdagmiddag op een receptie te zijnen huize temidden van talrijke ambtsgenoten, familieleden en kennissen zijn jubileum gevierd. Niet al leen de notariële kring was vertegen woordigd meer dan de helft van het aantal notarissen in Haarlem gaf acte de presence maar ook verscheidene ver enigingen en instellingen, waarin de jubi laris een bestuursfunctie bekleedt, hadden leden afgevaardigd. Behalve de vele bloemstukken werden hem ook enige an dere geschenken aangeboden. In vijf toe spraken is een terugblik gegeven op de 35-jarige ambtsperiode welke thans achter hem ligt. De jubilaris werd voorts van de zijde vnn zijn personeel geprezen voor de prettige sfeer, die hij op zijn kantoor heeft weten te scheppen. Het jubileumfeest is gecompleteerd door tal van brieven en ge lukstelegrammen. Schaken De slotphase van het zóne-schaaktournooi in Bad-Pyrmont. waarin de leden van de leidende groep bijna zonder uitzondering nog tegen elkaar moeten uit komen, werd inge luid met de ontmoeting tussen de twee jonge en eerzuchtige schakers Unzicker en Mata- novic, die de grootmeesterstaf in hun ransel hebben. In een lastig toren-eindspel werd de partij afgebroken. Prins won zijn afgebroken partij tegen Paoli uit de negende ronde. Tegen Donner koos hij een nogal riskante variant van het geweigerd dame-gambiet. Er ontstonden reeds vroegtijdig grote verwik kelingen, Prins kreeg iets beter spel, maar Donner verdedigde zich uiterst accuraat. Na een algehele afruil ontstond een eindspel met ongelijke lopers, dat remise werd ge geven. Een belangrijke ontmoeting was ook die tussen Kramer en Bogoljubow. Voor beiden ging het om de aansluiting bij dc kopgroep. Het werd een Spaanse partij, die door Kra mer goed werd behandeld, Bogoljubow begon een interessante actie in het centrum, maar doordat zijn koningstelling daardoor ver zwakt werd, kon Kramer het evenwicht be waren Het liep uit op een eindspel met gelijke kansen, waarin beide spelers nauw gezet manoeuvreerden, totdat Kramer in tijdnood een vergissing maakte en een pion verloor. Hij moet nu bij de voortzetting alle zeilen bijzetten om nog remise te kunnen halen. Zijn partij uit de negende ronde tegen Matanovie werd in een slechtere stelling voor onze landgenoot voor de tweede keer afge broken. De stand na de tiende ronde luidt: Prins 7Vj pnt. uit 9 gespeelde partijen: Maitanovic 7 en 2 afgebr. partijen Uit 10; Gligoric 7 én 1 afgebr. partij uit 10; Unzieker 6 en 1 afgebr. partij uit 9; Bogoljubow 5% cn 1 afgebr. partij uit 10; Golombek 5 en 1 afgebr. partij uit 9; Kramer 4'4 en 2 afgebr, partijen uit 9. Donner bezet met drie punten de elfde plaats. Voor de 23ste tevens voorlaagste partij van dc tweekamp Botwinnik—Bronstein om het wereldkampioenschap schaken bestond zo'n geweldige belangstelling, dat zich reeds uren voor het begin honderden liefhebbers voor de Tsjaikofski-hal, waar de tweekamp wordt gespeeld, hadden verzameld. Toen bei de grootmeesters achter de stukken plaats namen, was de hal totaal uitverkocht. De talrijke buitenstaanders werden van zet tot zet op de hoogte gehouden van het verloop van deze partij, die bij winst van Bronstein reeds de beslissing zou brengen. Bronstein, die met zwart speelde, koos een in tournooien gebruikelijke variant. Van het begin af gebruikte Botwinnik een nieuwe en interessante voortzetting, waarmee hij een onbetekenend positie-voordeel behaalde. Met voorzichtig uitgevoerde en ingewikkelde manoeuvres werd de partij voortgezet, waar bij de wereldkampioen het heft in handen wist te houden. Op de zeventiende zet wer den de dames afgeruild. De stelling werd hierdoor aanmerkelijk vereenvoudigd. Na lang nadenken besloot Botwinnik ook de torens af te ruilen, waarbij een dame-pion werd geofferd. Bij het afbreken na de 41ste zet had Bronstein dan ook een pion meer, Doch ondanks dat staat Botwinnik iets gunstiger. De stand is: wit Kc3, Rd3 en g3, pionnen a4, d4, e4, f3 en h.2 en zwart: Kg6, Pa6 en a5, pionnen b7, b6, da, e6, f5 en h7. Boksen In de Royal Albert Hall te Londen heeft de Nederlandse kampioen halfzwaargewicht Willy Schagen gewonnen van de Zuid-Afri kaan Billy Woods, die aan het einde van de vierde ronde moest opgeven wegens een blessure aan het rechter oor. De partij stond technisch op een matig peil, maar was toch interessant omdat er aan weerskanten met veel vuur gestreden werd. Woods was op korte afstand superieur en bezorgde Schagen in de eerste ronde een bloedneus, maar onze landgenoot week niet terug en ving de Zuid-Afrikaan bij diens aanvallen meer dan eens op met vinnige linkse stopstoten tegen het gezicht. In die zelfde ronde trof Schagen zijn tegenstander op het rechter oor, dat begon te bloeden. Woods had zoveel last van. deze blessure dat hij na de vierde ronde, toen de wond nog altijd bloedde, de strijd opgaf. EEN OLYMPISCH COMITé GEWENST VOOR DE „BEIDE DÜITSLANDEN" West-Duitsland, dat tijdens het te Kopen hagen gehouden congres van het Internatio naal Olympisch Comité voorlopig was toe gelaten, is thans ook met algemene stemmen gekozen voor het lidmaatschap van het I.O.C. op voorwaarde dat het zich met Oost- Duitsland verstaat teneinde tot de vorming van één comité te komen dat als „Duits Olympisch Comité" kan worden erkend. Het uitvoerend comité had later nog een spoed vergadering belegd om de afgevaardigden van Oost-Dultsland te horen over de samen stelling van het voorgestane comité. Naar verluidt waren de antwoorden van de Oost- Duitsers in alle opzichten bevredigend en gaven deze hun bereidheid te kennen om met West-Duitsland tot samenwerking te komen. binnenland Een 58-jarige inwoner van Den Haag deed oen dezer dagen bij de politie aangifte dat hem een parelsnoer ter waarde van f20.000 was ontstolen. Een rechercheur, die deze aangifte niet erg vertrouwde, ging eens kijken in het kippenhok van de Hagenaar en vond daar het halssnoer. De eigenaar is in bewaring gesteld wegens poging tot oplich ting van de maatschappij bij wie de parels waren verzekerd. Het troepenschip „Skaubryn" dat Am- bonpsen en hun gezinnen aan boord heeft, wordt Donderdagmorgen voor Hoek van Hol land verwacht. 'De ontscheping van de op varenden in de haven van Rotterdam begint Donderdagmiddag om twee uur. Op verzoek van het ministerie van Landbouw (Bureau Oogstvoorziening) organi seert de Nederlandse Jeugd Gemeenschap (Henri Polaklaan 14, Amsterdam) ook dit jaar een aantal oogsthulpkampen in de kop van Noordholland cn eventueel elders voor Nederlandse jongens boven de 17 jaar. In Den Haag is in (le leeftijd van 57 jaar overleden de Braziliaan Ph, de Barros Azevedo, lid van het Internationaal Gerechts hof te Den Haag. In de staatsmijn „Maurits" is de 27-jarige houwer J. Wilms uit Sittard onder neerval lend gesteente bedolven. Hij was op Blag dood. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. P. T. T.-ambtenaren hebben in samen werking mot de poltie te Rotterdam 15 radio- toestelling in beslag genomen, waarvan de door de P.T.T. aangebrachte verzegeling door de houders van do toestellen was verbroken. De verzegeling was aangebracht aangezien de verschuldigde luisterbijdrage niet was vol daan. Tegen de verbaal opgemaakt. betrokkenen is proces- HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, zal op Donderdag 17 Mei geen audiëntie verlenen. De burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers, zal Vrijdag geen spreek uur houden. De wethouder van Openbare Werken der gemeente Haarlem, de heer A. J. M. Aengenent, zal op 10 en 17 Mei geen spreek uur houden, Als advocaat en procureur bij de Haar lemse rechtbank is beëdigd: mr. K. Hugen- holtz te Haarlem. Het wtfkoomité Haarlem-Noord zal voor de bewoners boven de Jan Gljzenkade in de komende maanden zitting houden in de kleuterschool aan dc Tesselschadestraat op U en 25 Mei, 8 en 22 Juni, telkens 's avonds van 8—9 uur. Mej. A. G. B. Schutter, employé le klasse P.T.T. te Beverwijk, is na ruim 34 jaren dienst eervol ontslag verleend. Mej. T. A. Wesselins te Zandvoort is benoemd als onderwijzeres der Chr. school te Warns (Fr.). De leden van de Haarlemse Weer- en Sterrekundige Kring maken Zaterdagmiddag 12 Mei een excursie naar de sterrenwacht van de heer P. G. Meesters te Zwanenburg. Ten behoeve van de hulpverlening aan minder ontwikkelde gebieden zal een U.N.O-. missie een bezoek van drie maanden bren gen aan Joegoslavië. De enige Nederlander, die van deze uit 21 personen bestaande mis sie deel uitmaakt is ir. W. P. C. A. Schotel uit Aerdenhout. Ir. Schotel vertrekt morgen via Genève naar Belgrado. ADVERTENTIE adresseersystemen Bezoekt onze toonzalen Houtplein 34, Haarlem BUKMAN SART0RIUS Biljarten De laatste ontmoeting eindigde in een winst voor de B.C. „Hof van Holland". Vrijdagavond vindt de laatste ontmoeting plaats. Itterson 60 46 37 6 1.24 (0) Aufderheyde 60 60 37 6 1.62 (2) Dickman 300 300 21 51 14.28 (1) Baart 250 250 21 45 11.90 (1) Itterson 60 60 36 7 1.66 (2) Bouwmeester 60 39 36 7 1.08 (0) Wiekamp 160 104 22 38 4.72 (0) Scholten 180 180 22 27 8.16 (2) Bos 40 40 32 6 1.25 (2) Toepoel 40 30 32 6 0.93 (0) v. Heusden 150 79 25 11 3.16 (0) Luiten 130 130 26 33 5.20 (2) Speeluurtje in de kinderkamer van het paleis Soestdijk. (Opname Willy Schurman NFK). Stand 7—5 Hof van Holland. Voethal Op Maandag 14 Mei wordt op de terreinen van de H.F.C. „Haarlem" een juniorentour nooi gehouden om de door de supporters vereniging aangeboden wisselbeker. In de eerste groep komen uit: Haarlem a. Vélsen, Laakkwartier en E.D.O. De tweede gróep wordt gevormd door Haarlem b (bekerhou der), AFC, TYBB en Stormvogels. Zeilen De KVNWV heeft van do International Yacht-racing Union toeslemming gekregen de Europese kampioenschappen voor Olym piajollen in Nederland te houden. De wed strijden zullen plaats hebben op de Loos- drechitSe plassen op 2, 3, 4 en 5 Augustus, tegelijk dus met de Holland Week. NEDERLANDER WINT RALLYE VOOR SPORTVLIEGERS IN PARIJS In Parijs is een rallyo voor sportvliegers gehouden. De Nederlander Willy van dei- Drift uit Voorburg een van de oudste sportvliegers in ons land legde beslag op de eerste prijs. OFFICIËLE PUBLICATIE Ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Do benoemde gouverneur van de Neder landse Antillen Z. E. mr. A. A. M. Struyeken, zal aan hen, die daartoe de wens te kennen geven, op het Ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, audiëntie verlenen op 22 en 24 Mei a,s. Audiëntieaanvragen dienen vóór 16 Mei a.s. te worden gericht aan bo vengenoemd Ministerie, Plein 1, te 'sGra- venhage.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7