OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Praag laat de heer Louwers vrij Luchtmacht van de UNO slaat fel toe op vliegbases van de N oordelijken Commissaris der Koningin voelt zich aangetast in eer en goede naam Europese Assemblee niet geneigd tot invitatie aan generaal Eisenhower Weerbericht „Geen buitenlandse druk tot ontslag van MacArthur" Amerikaanse jager op huis gevallen Russen reizen met lichte bagage Britse staatskippen produceerden niet Hij is vandaag in Nederland teruggekeerd Hef woord is aan Plaatsvervangers drie minuten bijeen Onderhandelingen op komst over snijbloemen-geschil Chinezen zouden geen aanvallen op Mandsioerije willen riskeren Rassenruzie in Karlsruhe Twee duizend doden in El Salvador Verzet in Panama tegen schending van grondwet Eén of twee nieuwe technische hogescholen HET WEER AFGEBEELD g5e JAARGANG No 255 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 10 MEI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 113 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tactloze vriendelijkheid van Italiaan schiep pijnlijke situatie STRAATSBURG (ANP). Met applaus voor generaal Eisenhower eindigde gister avond de zitting van de Straatsburgse As semble, nadat een voorstel om de generaal naar Straatsburg uit te nodigen, was af gekeurd. De hardnekkigheid van een Ita liaanse afgevaardigde plaatste de Assem ble voor de pijnlijke noodzaak bijna una niem te moeten beslissen, dat zij geen debat wenste te openen over een voorstel om de Atlantische opperbevelhebber uit te nodi gen het Zaterdag door de Assemblée te voeren defensiedebat bij te wonen. Sedert twee dagen hadden president Spaak en de leden van zijn bureau getracht de Italiaanse minister La Malfa van zijn voornemen af te brengen, zulk een invita tie voor te stellen. Het was namelijk dui delijk, dat de overgrote meerderheid van de Assemblée de overtuiging was toege daan, dat het verschijnen van een militair bevelhebber in haar orgaan niet wenselijk was en de generaal zelf in een pijnlijke situatie moest geraken. In de wandelgangen hoorde men het Italiaanse plan als absurd kenmerken. Niettemin is de Italiaan er in geslaagd handtekeningen van één landgenoot, twee Turken en een Britse conservatief bijeen te brengen, waardoor hij gelegenheid had zijn voorstel formeel in te dienen. Hoewel president Spaak en een groot aantal leden der Assemblée minister La Malfa bezwoe ren het voorstel in te trekken, teneinde Eisenhower en de Amerikaanse publieke opinie de pijnlijke vertoning van een negatieve beslissing te onthouden, bleef hij volhouden. Toen daarop president Spaak de Assem blée liet beslissen over de vraag of het voorstel behandeld zou worden, stemden alleen de ondertekenaars voor. De presi dent redde de situatie gedeeltelijk door onder instemming van de gehele Assemblée te verklaren, dat uit een tegen stemmen generlei conclusies mochten worden ge trokken met betrekking tot de dankbaar heid en achting die de Assemblée voor Eisenhower heeft. Weinig critiek Het incident, dat aanzienlijke ontstem- onder de afgevaardigden teweeg bracht, besloot de derde dag van een econgmisch debat, dat vrij tam verlopen is en weinig nieuwe perspectieven schijnt te hebben ge bracht. De Franse socialist Philippe heeft daarbij een West-Europese tariefunie on der de O.E.E.S. bepleit en de Britse con servatief Boothby wenste een integratie van de Europese economie met die van het sterlinggebied. Vermindering der eco nomische afhankelijkheid van Amerika bleek voor de meeste Engelse sprekers een geliefkoosd thema. Enige critiek op de O.E.E.S. werd geuit door de Labour-econoom Crossland, doch in het algemeen zal minister Stikker, die heden van antwoord zou dienen, het niet moeilijk hebben. Minister Marshall: WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Defensie, generaal George Marshall, heeft Woensdag zijn ge tuigenis voor de Senaatscommissie van on derzoek voortgezet. In antwoord op een vraag van de Repu blikeinse senator Alexander Wiley ver klaarde Marshall, dat de landen, die ook troepen in Korea hebben en in het bijzon der Engeland, geen druk hadden uitge oefend om MacArthur te doen ontslaan. Wel hadden de verklaringen van Mac Arthur grote bezorgdheid in deze landen veroorzaakt, omdat het leek alsof de Ver enigde Staten „met twee tongen" spraken over hun buitenlandse politiek. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft Woens dag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat hij de berichten over verzen ding van strategische materialen via Hong kong naar China volledig laat onderzoeken. Het hoofd van het Amerikaanse rege- ringsdepartement voor de aankoop van rubber, Larson, heeft voor de Senaatscom missie voor het bankwezen verklaard, dat de V.S. meer dan eens krachtig bij Enge land hadden geprotesteerd inzake de export van rubber en andere strategische grond stoffen naar communistisch China. Dit was ook geschied in het verloop van de bespre kingen tussen Truman en Attlee in Decem ber van het vorig jaar. De republikeinse senator James Kern heeft in de Amerikaanse Senaat een voor stel ingediend om aan ieder land, dat stra tegisch belangrijke goederen aan de Sovjet- Unie of een der met haar verbonden lan den, met inbegrip van communistisch China levert, geen economische en financiële bij stand meer te verlenen. Te Foekoeoka in Zuid-Japan is een Ame rikaans gevechtsvliegtuig op een huis neer gestort. De bestuurder en tien Japanners kwamen om het leven. Een nog niet be kend aantal mensen werd gewond. NEW YORK (Reuter). Het passagiers schip „America" is uit New York vertrok ken met 15 Russen aan boord, die naar hun land terug gaan. Een deel van hun bagage bleef in New York achter, doordat de ha venarbeiders Dinsdagavond weigerden televisie-apparaten, wasmachines en ijskas ten aan boord te brengen, toen zij Rus sische namen op de kratten zagen. Zij baalden zelfs enkele kratten, die al aan boord waren, terug. De 15 Russen zijn afgevaardigden bij de UNO en ambassade-personeel. Enerzijds heeft de Assemblée zich name lijk voor het ogenblik neergelegd bij het feit, dat zij slechts een adviserende taak houdt, anderzijds blijkt er voor het werk der O.E.E.S. in het algemeen grote waar- dering te bestaan. LONDEN (Reuter). John Dugdale, de Engelse minister van staat voor de kolo niën, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Engelse regering haar plan voor een grote pluimvee-onderneming in Gam bia in Afrika, die Engeland jaarlijks van 20 millioen eieren zou moeten voorzien, heeft opgegeven. Het plan is een misluk king geworden, doordat ter plaatse niet voldoende voeder voor het pluimvee kon worden geproduceerd en doordat een hoen derziekte de opzet verstoorde. Er zullen geen nieuwe pogingen tot het telen van pluimvee in Gambia worden gedaan. Op last van de Tsjechoslowaakse regering is de Nederlander J. Louwers, die in Maart van het vorig jaar door een rechtbank in Praag tot vijftien jaar dwangarbeid was ver oordeeld, vandaag vrijgelaten. Hij is hedenmorgen per vliegtuig naar Nederland terug gekeerd en is om 12 uur op Schiphol aangekomen. Van officiële Nederlandse zijde wordt medegedeeld, dat op 7 Mei aan de Neder landse gezant te Praag door het Tsjecho slowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken een nota werd overhandigd, waarin werd medegedeeld, dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten, gevolg gevend aan de her haalde verzoeken van de Nederlandse re gering, hadden besloten de rest van de straf opgelegd aan de heer J. Louwers, kwijt te schelden. De heer Louwers, die op 2, 3 en 4 Maart 1950 terechtstond voor een rechtbank te Praag, werd ervan beschuldigd een organi- satie te hebben gevormd met het doel de republiek Tsjechoslowakije te ondermijnen en economische sabotage te plegen ten gunste van vreemde mogendheden. Hij was in Tsjechoslowakije werkzaam als vertegenwoordiger van de A.K.U. Hij stond tezamen terecht met twaalf Tsjecho slowaakse burgers, die eveneens beschul digd werden van spionnage, sabotage en steun aan „de internationale reactie". Op 4 Maart hield de openbare aanklager Urvalek een fel requisitoir en vroeg de "doodstraf voor de heer Louwers op grond van economische spionnage en het ver schaffen van hulp aan Tsjechen die het land wilden ontvluchten. Diezelfde dag sprak de rechtbank het vonnis uit: 15 jaar dwang arbeid. De rechtbank beval tevens dat al zijn bezittingen in beslag zouden worden genomen en dat hij, na het eindigen van zijn straftijd, uit het land zou worden ge wezen. De medeverdachten van de heer Louwers werden tot straffen van 3 tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld. Twee van de drie bij verstek veroordeelden kregen levenslang. Radio Praag meldde op 7 Maart 1950, dat de Tsjechoslowaakse regering de Ne derlandse regering verzocht had onmiddel lijke terugroeping van drie in het proces genoemde leden van de Nederlandse legatie te Praag, namelijk de zaakgelastigde J. van der Gaag, de militaire attaché, kolonel B. R. P. F. Hasselman (de huidige chef van de Generale Staf) en de kanselier Th. Lochmann. In antwoord hierop eiste de Nederlandse regering de terugroeping van mej. Ludvova, attaché, en mej. R. Palo va, kanselarij - beambte van de Tsjechische legatie in Den Haag. Door Nederland zijn er geen concessies gedaan aan de regering van Tsjechoslowa kije teneinde de vrijlating van de heer Louwers te verkrijgen, zo heeft een zegs man van het ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Reuter meldt uit Praag dat de heer Louwers hedenmorgen vroeg uit de ge vangenis is ontslagen. Om halftien is hij per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Onze parlementaire redacteur meldt nog dat de vrijlating van de heer Louwers on getwijfeld in belangrijke mate te danken is aan de voortdurende bemoeiingen te zijnen behoeve door onze minister van Buiten landse Zaken en door onze gezant in Praag, mr. W. van Tets, ondernomen. Deze laatste had in een nota aan de Tsjechoslowaakse regering verzocht, om, indien het nemen van een beslissing op het in Augustus door mevrouw Louwers ingediende gratiever zoek nog langer op zich moest laten wach ten, inmiddels gebruik te maken van be- voegdhecten door de Tsjechische wetgeving toegestaan om een vreemdeling onder be paalde omstandigheden een deel van zijn straf kwijt te schelden en hem dan uit te wijzen. Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken brengen cp het ogenblik een officieel bezoek aan Engeland. Men ziet hier Koning Frederik (links) met zijn gastheer Koning George van Engeland in het statierijtuig op weg naar Buckingham Palace na de aankomst van het Deense Koningspaar in Londen. Hoséa Ballou Niets behoeft op een onvriende lijke manier gezegd te worden. PARIJS (Reuter). De plaatsvervan gers van de Grote Vier te Parijs hebben V/oensdag gedurende drie minuten verga derd. Daarna werd de vergadering ver daagd. Een Westelijke woordvoerder verklaarde, dat Gromyko, de Sovjet-afgevaardigde, die voorzitter was, vroeg, of iemand het woord wilde voeren. Toen niemand iets te zeggen had, verklaarde Gromyko, dat hij zich het recht vooi-behield heden te spreken, en verdaagde vervolgens de vergadering. Eerder op de dag had Gromyko om twee uur uitstel van de vergadering van giste- ren verzocht. BRUSSEL (ANP). Naar de corres pondent van het ANP te Brussel verneemt, wenst men van Belgische zijde over het geschil, dat gerezen is naar aanleiding van de beperking van de uitvoer van snijbloe men naar België, op ministerieel niveau met Nederland te onderhandelen. Van Nederlandse zijde zou men evenwel voor een dergelijke bespreking tussen de betrok ken ministers der Benelux-landen als voor waarde willen stellen, dat België allereerst de beperking op de invoer van snijbloe men opheft. Zoals bekend hebben de Belgen enige weken geleden de invoer van Nederlandse snijbloemen in België beperkt tot onge veer 200 procent van de invoer van 1938- 1939, hetgeen betekent, dat deze invoer zhans nog slechts een derde gedeelte be draagt van die van verleden jaar. TOKIO. (Reuter). Meer dan 300 ge allieerde vliegtuigen hebben Woensdag een aanval ondernomen op een zorgvuldig gecamoufleerd, 2000 meter lang vliegveld in de buurt van Sinoeidjoe, even ten Zui den van de Jaloe in het Noord-W'esten van Korea. Het vliegveld werd met raketten, napalbommen, geschut- en machinege weervuur bestookt. De aanval duurde ver scheidene uren. Toen de laatste vliegtui gen der verbondenen hun aanval hadden uitgevoerd, meldden de piloten, dat zij een rook- en vlammenzee van 25 vierkante km. hadden waargenomen. Op het vliegveld waren rijen vliegtuigen gestationneerd. Verder bevonden er zich brandstofdepóts, luchtdoelgeschut en vrachtauto's. Zwermen Noordelijke straaljagers stegen op om de vliegtuigen der verbondenen aan te vallen. Gisteren heeft generaal Eisenhower verschillende onderdelen van de Nederlandse weermacht geïnspecteerd. Op de Vlasakkers bij Amersfoort volgde de generaal, staande op een pantserauto, een gevechtsoefening van de Huzaren van Boreel. KARLSRUHE (AFP). In een café te Karlsruhe zijn Woensdagavond blanke en negersoldaten van het Amerikaanse be zettingsleger, na een woordenwisseling over de terechtstelling van de negerchauf feur Willie Macgee, met elkaar slaags ge raakt. Verscheidene soldaten wei-den zwaar gewond. De inventaris van het café werd vernield. Een sterke afdeling van de militaire poli tie gelukte het tenslotte de orde te her stellen. Ongeveer vijftig soldaten werden in hechtenis genomen. In Amei-ikaanse ki-ingen werd een an dere lezing van het geval gegeven. De vechtpartij zou zijn ontstaan, nadat een zeeman van de Amei-ikaanse Rijn-patrouil- ledienst een Duits meisje had onderhouden over het feit, dat zij met negersoldaten in het café sprak. Het meisje zei, dat hij zich met zijn eigen zaken moest bemoeien en sloeg hem met een bierpul op het hoofd. De zeeman verzamelde hiei-op zijn vrienden en het gevecht begon. Er bevinden zich 25.000 negersoldaten in West-Duitsland. GUATEMALA, 9 Mei (Reuter). In het reeds zwaar getroffen staatje El Sal vador in Midden-Amei-ika, dreigt een nieuwe ramp. Een vulcaan in de buurt van Chinameca is aan het wei-ken. Men vreest thans voor een uitbarsting. Aan de andere kant nemen de aardschokken in hevigheid af. Rode Kruis-teams en reddingsploegen zoeken nog steeds tussen de puinhopen van verwoeste plaatsen naar de lijken van hon derden personen, die Zondag zijn omge komen. Volgens berichten uit San Salva dor, de hoofdstad, stromen duizenden ge wonden en daklozen uit de getroffen ge bieden de stad binnen. Op het ogenblik staat vast, dat bijna 2000 mensen om het leven gekomen zijn. De UNO heeft technische hulp aangebo den voor het getroffen gebied, aldus blijkt uit een telegram van Trygve Lie aan de regering van El Salvador. Aan het interna tionale noodfonds voor kinderen heeft Lie verzocht zich met cje regering van El Sal vador in verbinding te stellen. De aanval werd in twee golven uitge voerd één des morgens en de andere 's middags. Volgens officieren van de Amerikaanse luchtmacht is het vliegveld bij Sinoeidjoe slechts één van een aantal gecamoufleerde vliegvelden in Noord- Korea. In de afgelopen maand waren ze ven van dergelijke vliegvelden aange vallen. Waarnemers te Tokio zijn van mening dat één van de redenen, waarom de com munisten er toe zijn overgegaan geheime vliegvelden in Noord-Korea aan te leggen, wordt gevormd door de herhaalde waar schuwing der verbondenen, dat Mandsjoe- rije zal worden gebombardeerd, indien van daaruit op grote schaal luchtaanvallen zouden worden uitgevoerd. Het is bekend dat de communistische legers in Korea zware verliezen hebben geleden tengevolge van de geallieerde luchtaanvallen en dat zij het van groot be lang achten hun troepen door vliegtuigen te doen beschermen. In de afgelopen maanden verschenen vliegtuigen der com munisten boven het strijdtoneel in Korea afkomstig van bases in Mandsjoerije, die niet door de geallieerden werden aange vallen. Nu de communisten meer steun in de lucht nodig hebben en zij toch geen geallieerde luchtaanval op hun Mandsjoe- rijse bases willen riskeren, hebben zij, aldus de waarnemers, waarschijnlijk be sloten te pogen in Korea zelf bases voor hun vliegtuigen aan te leggen. In Oost-Korea is een patrouille Indje binnengetrokken. Ten Oosten en Zuid- Oosten van deze stad worden vuurgevech ten geleverd. Volgens het hoofdkwartier van het acht ste leger verloor de tegenstander Woens dag 2.130 man, grotendeels op het Weste lijk front. Noord-Korea heeft bij de UNO een pro test ingediend tegen „het gebruik van bacteriologische wapens in Korea door Amerikaanse troepen", aldus meldt het Sovjet-Russische nieuwsbureau Tass uit de Noord-Koreaanse hoofdstad. In het pro test wordt gesproken van „een nieuwe afschuwelijke misdaad van de Amerikaan se aanvallers". De vice-president van Zuid-Korea, Lee Sji Jong, heeft zijn ontslag genomen uit protest tegen corruptie in de Zuid- Koreaanse regering. NEW YORK (Reuter). Tijdens een algemene staking in Panama zijn Woens dag ongeregeldheden uitgebroken. Er werd geschoten en een menigte bestormde een radiostation dat president Arnulfo Arias had gesteund, aldus berichten van radio stations in New York. In de vroege morgenuren bewoog zich een grote mensenmenigte door de hoofd straten van Panama. Etalages werden ver nield en autobussen omver gegooid. De politie, die degenen steunt, die tegen het buitenwerkingstellen van de grondwet van 1946 protesteren, poogde de orde te her stellen. Naar hedenochtend werd gemeld heeft vice-president Alcibiades Arosemana van Panama in de afgelopen nacht in de Na tionale Vergadering de eed afgelegd als president, ter opvolging van Arias, die van zijn functies is ontheven. Onmiddellijk daarna heeft de voorzitter van de vergadering de bevolking via de radio verzocht de nieuwe president naar het paleis te begeleiden. De toestand is nog steeds verward. Eis in kort geding tot verbod van beledigend geschrijfbehandeld Voor de president van de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, mr. C. W. Thöne, werd hedenmorgen in kort geding de civiele zaak behandeld, aanhangig ge maakt door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland tegen De Telegraaf en de journalist Johan Luger, aan dit dagblad verbonden, naar aanlei ding van enige artikelen waarin „hoge gezagsdragers" werden beschuldigd van „het gappen van tapijten". Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk achtte hierdoor zijn eer en goede naam in gevaar gebracht en vroeg daarom een verbod door de presi dent van enige publicatie, waarin met name int de zaak-Menten of daarbuiten op be ledigende, smadelijke of lasterlijke wijze over zijn persoon wordt gesproken. Op overtreding van dit verbod zal een dwang som moeten worden gesteld van vier maal vijfentwintig duizend gulden, te betalen aan de Stichting 1940/1945. Mr. P. W. van Doorne, pleitbezorger voor eiser, zeide dat er in het gewraakte artikel weliswaar geen namen werden genoemd, maar dat er bijzonderheden genoeg in wor den vermeld om duidelijk te maken dat met de term „tapijtendïef die zijn poet on der adellijke heiers verdeelt" baron de Vos van Steenwijk was bedoeld. De schrij ver had althans behoren te voorzien dat men een dergelijke conclusie zou'trekken. Pleiter noemde het gebruik van dergelijke beschuldigingen aan het adres van iemand die niets te verwijten is een schandelijke manier van doen. Wat de beschuldiging zelf betreft herinnerde hij er aan dat het kabinet van de Commissaris der Koningin op 20 Mei 1946 officieel aan de afdeling Haarlem van het Beheers-Instituut schreef dat de Rijksgebouwendienst enige tapij ten ter beschikking had gesteld voor de in richting van een nieuwe ambtswoning. Verder werd voorlezing gedaan van een brief van 1 Juni 1946 van het zelfde Be heersinstituut, waarin gezegd werd dat er geen bezwaar bestond tegen het ten ge- bruike geven van enige uit de woning van de heer Menten afkomstige tapijten ten behoeve van de inrichting van de nieuwe ambtsvertrekken van de Commissaris dei- Koningin in de provincie Gelderland. Het besluit om een actie in te stellen is de Commissaris zeer moeilijk gevallen, al dus mr. Van Doorne. Doch door te zwijgen zou hij de schijn op zich laden, als zou er enige waarheid in de beschuldiging steken, zodat langer zwijgen ook ethisch niet ver antwoord was. Mr. A. van Dal uit Den Haag, optredend namens gedaagde partij, vroeg in zijn schriftelijke conclusie van antwoord niet- ontvankelijk verklaring van de eis, daar de gedagvaarde N.V. De Telegraaf niet be staat. Het dagblad wordt uitgegeven dooi de N.V. Salatiga. Hij ontkende dat de arti kelen beledigend zouden zijn. Verder was hij van mening dat de eis veel te ver ging omdat de wet al bescherming van de per soon genoeg biedt. Uitbreiding hiervan zou in strijd kunnen komen met het algemeen belang. Alleen de Koning is onschendbaar. Alle andere gezagsdragers zijn verantwoor delijk. Een verbod van publicaties waarin „eer of goede naam" worden aangetast zou dan ook aangevuld moeten worden met de term „nodeloos". De hoofdredactie van de Telegraaf betreurt niettemin het gebruik van bepaalde termen die zij, al ziet zij er geen belediging in, verkeerd acht. De eisende partij vroeg acte van deze verontschuldiging, bedoeld aan de over heid in het algemeen. Want, aldus mr. Van Dal, de schrijver van het artikel dacht, dat er iemand anders dan baron de Vos van Steenwijk bij deze zaak betrokken, was. „Dan is hij een ezel", aldus de presi dent. Het eisen van een dwangsom achtte mr. Van Dal in te druisen tegen de rechten van volk en pers in een democratische sa menleving. Men mag iemand niet beledi gen doch men mag wel critiek uitoefenen. „Er is in dit land zoveel gezwegen en te zwijgen opgelegd, dat de pers deze stilte moet kunnen onderbreken als dat nodig is". Bij de repliek vroeg mr. Van Doorne zich af waar het algemeen belang lag, nu de minister reeds een onderzoek heeft toe gezegd en de tapijten al sinds jaar en dag zijn teruggekeerd. „Als iemand in strijd met het wettelijk verbod handelt, dan is het logisch dat hem verboden wordt daarmee door te gaan!" Het gevraagde verbod is dan ook bedoeld tegen dreigende onrechtmatige daad. Mr. v. Dal handhaafde zijn bezwaar tegen de vage formulering van de eis in naar zijn mening te algemene termen. De president zal Dinsdagmorgen 15 Mei uitspraak doen. ADVIES VAN COMMISSIE-HOLST: De commissie-Holst, die in Mei 1948 van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Economische Zaken opdracht kreeg een organisatieplan voor te bereiden voor de decentralisatie van het technisch hoger onderwijs, heeft thans haar rapport uitgebracht. De commissie adviseert onder meer één of twee tech nische hogescholen op te richten bijvoor beeld één'in het Zuiden en één in het Oos ten van het land. Het programma moet gelijkwaardig zijn aan dat van de tech nische hogeschool te Delft. Alle leden van de commissie zijn ervan overtuigd, dat men op de lange duur niet kan volstaan met één nieuwe technische hogeschool. Enkele leden zijn van mening, dat men op de duur tot drie nieuwe tech nische hogescholen moet komen. Als centrum voor de eerste nieuwe tech nische hogeschool komen drie plaatsen in aanmerking: Arnhem, Eindhoven en een nog nader vast te stellen plaats in Twente tussen Hengelo en Enschede. Voor geen van deze plaatsen kon een zodanig sterk argument worden aangevoerd, dat dit alle leden van de commissie heeft kunnen over tuigen, zodat overeenstemming ten aanzien van de meest wenselijke vestigingsplaats niet is bereikt. 1 i'L—' i l öonbewolkt o licht bew half bew zwaar 8ew geheel bew mist *- sneeuw regen f motregen a hagel 7 buien k onweer ^TEMPERATUUR i005 ISOBAAR BELANGRIJK MI9SLAG- GEKIO centra: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSE VERSCHIL ViiSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT 0 AAN- IEDERE HELE DWARSSTR6 SNELMEID VAN VIJF METER PER V LUCHT VAN -ENDE HERKOMST E WINDRICHTING EP IS EEN WtND- SECONDE Het uitgestrekte gebied van lage lucht druk boven Europa heeft zijn zwaarte punt verplaatst naar de Adriatische Zee en trekt in Noordelijke richting. De de pressie veroorzaakt in Noord-Italië en Oostenrijk hier en daar flinke regen. Een rug van hoge luchtdruk strekt zich uit van Scandinavië over Schotland naar het Zuid-Westen. Tussen deze druksystemen stroomt vrij droge lucht via Denemarken naar ons land. Ook morgen zal ons land in deze Noord- Oostelijke luchtstroming blijven. «»cx3oc»ocoooooooir>nooocxxxxcoooooooocooooooooooo(MOQ< WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met wis selende bewolking. Matige tot krachtige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. II Mei Zon op 4.54 uur. onder 20-19 uur. Maan op 8.06 uur. onder 1.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden 10 Mei Hoog water: 6.08 en 18.31 uur. Laag water: 1.47 en 14.08 uur. 11 Mei Hoog water: 6.46 en 19.10 uur. Laag water: 2.20 en 14.42 uur. <x»0000cxxxxxx)0ix000c>co000c*xxx>0tj00c«xjcx300000cx»000

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1