fa. B. ENGELENBERG Het probleem van de IJpolders Rekenkamer is het met geheel eens met beheer van Beheersinstituut Haarlem-elftal bleek een geducht aanvaller voor het Britse „Millwall 5 PINKSTERDAG - MOEDERDAG J KINDER- en of WANDELWAGEN 3 'n v. DELFTWAGEN.... 'n BEZIT 't KINDERWAGENCENTRUM Engeland handhaafde reputatie tegen schitterend spei der Argentijnen >r Wedstrijd resulteerde echter in gelijk spel E.D.O. morgen naar Engeland Agenda voor Haarlem Nederland—België tussen ministeries De zege kwam laat, maar was er des te schoner om Bezwaren tegen het huidige kiesstelsel Voorlichting inzake beroepskeuze Verhoging kinderbijslag voorgesteld Een bodemkundige studie van de Turk Ir. A. R. Güray Nieuwe Uitgavee 13 Mei Moederdag CJee MORRIS iejmyoa iwj! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Dankbare koe DONDERDAG 10 MEI 1951 3 Een levendige en zeer spannende wed strijd, waarin ten minste één aanvechtbare 'goal werd toegekend, heeft Haarlem Woens dagmiddag een gelijk spel opgeleverd tegen Millwall, de ook in Nederland bekende club uit de Zuidelijke afdeling van de derde divisie. Door open en opportunistisch spel en een prijzenswaardige schotvaardigheid, waarbij van elke kans gebruik werd ge maakt, behaalden de Haarlemse spelers in de eerste helft reeds een 2—1 voorsprong. Weliswaar had Millwall zeker evenveel en waarschijnlijk zelfs meer schietkansen, maar het afwerken der Britse aanvallen liet zeel veel te wensen. Het aanvechtbare doelpunt werd laat in de tweede helft gescoord nadat de midvoor van Millwall Neary, zijn club de gelijkma ker had bezorgd met een scherp schot:, zich aldus gedeeltelijk rehabiliterend voor ver scheidene lelijke missers. Eén van de Haar lemse backs speelde terug op zijn keeper, die het leer met een sprorfg bemachtigde. De keeper werd toen onmiddellijk aangevallen door de Britse rechtsbinnen Constantine en vele toeschouwers hadden de indruk, dat deze de bal uit de handen van de keeper sloeg en vervolgens in het open doel plaatste. De Engelse scheidsrechter Ling, die de Cup Finale van dit jaar geleid heeft, wees ech ter onmiddellijk naar het midden, in. weer wil van het gejoel der menigte en de protes ten van de Nederlandse doelman (32), In de volgende minuut kon Haarlem reeds de verdiende gelijkmaker scoren. Dadelijk na de aftrap werd een snelle en verrassende aanval opgebouwd, met lange en accurate passes ging het door de verdediging van Mill wall heen en Jacobs, die Van der Linden op de rechter vleugel verving, zette de kroon op dit offensief, door de bal uit een voorzet ver buiten bereik van keeper Hinton in het net te koppen. De eerste goals van de match waren beide presentjes geweest die door de keepers wer den weggegeven. Er was nauwelijks begon nen toen Hinton een nogal opvallende fout maakte en Jacobs in alle rust de bal in het doel kon drijven. Tien minuten later strafte Neary op precies dezelfde manier een fout van Snijders af. Het tweede Haarlemse doel punt was te danken aan keurig positiekic- zen en prompt gebruik maken van een hem geboden kans door Meertens, tegen wiens zui vere schot Hinton geen schijn van kans had. De opstelling van het Haarlems elftal was als volgt: doel: Snijders; achter: Van Een elftal van de Haarlemse voetbalclub EDO zal morgen naar Engeland vertrekken, waar het een wedstrijd tegen een Engelse club zal spelen. Daarna zullen de Haarlem mers nog een tweetal wedstrijden in Ierland spelen. Op Zaterdag 12 Mei wordt de strijd aan gebonden tegen de derde divisie club Col chester te Colchester. Op 15 Mei komt EDO in Belfast tegen een combinatie van de Ierse voetbalbond in het veld en op 17 Mei wordt even buiten Belfast tegen oen andere combi natie van de Ierse Voetbalbond gespeeld. Zaterdag 19 Mei aanvaarden de Haarlem mers de terugreis. Schaken BOTWINNIK WON OOK ZIJN 23STE PARTIJ De afgebroken 23ste partij van de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken werd na de hervatting in een schitterend spel door Botwinnik gewonnen. Bronstein stond bij het afbreken één pion voor. maar in positioneel opzicht moest aan het spel van Botwinnik de voorkeur worden gegeven. In de tweede séance maakte de wereld kampioen schitterend gebruik van de goede posities, welke zijn raadsheren innamen, het geen hem de overwinning bezorgde. Na de 23ste partij hebben beide grootmeesters ll'.i pnt. Vrijdag wordt de 24ste, tevens laat ste partij gespeeld. Bronstein moet winnen om de titel te veroveren. Botwinnik blijft bij remise titelhouder. ADVERTENTIE 1 Verwen MOEDER en BABY 4 met een v. DELFT 1 Het alom van ouds bekende garantie- 4 merk, waarmee ook Uw ouders en 4 grootouders pronkten. i Sinds 1876 alléénverkoop voor Haarlem en omstreken bij_ SCHOUS SCHOUS BABY- TEXTIEL Leuke jurkjes en pakjes. Complete Baby-uitzet OUDE GROEN MARKT 16—14 Haarlem Telefoon 11266 SCHOUS laat niet alleen Uw baby 4 heerlijk rijden, Maar kleedt het ook in elk jaargetijde. ▼YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY Jeugdige dieven Hedenmorgen omstreeks 8 uur is inge broken in de m.u.l.o-school aan de School straat te Zandvoort. De drie daders, kna pen van 8, 9 en 10 jaar, werden door de Politie op heterdaad betrapt. Enig geld (ongeveer 10 gulden) was uit een school lokaal ontvreemd. DONDERDAG 10 MEI Stadsschouwburg: „Roofvogels" (Haar lemse Toneel Club), 8 uur. Concertgebouw: Salzburger Marionettentheater, 8 uur. Rem brandt: „Vrouwen zonder eer", 18 j., 2. '4.15, en 9.15 uur. Palace: „De gebroken pijl", 14 1-, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het verraad van Ogana". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans «als: „De twee wezen", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 d^o' 'Verloren grenzen", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Van moord beticht" en „De man die zijn moordenaar zocht", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 11 MEI Stadsschouwburg: „Roofvogels" (Haar- emse Toneel Club), 8 uur. Rembrandt: „Ben jevrij vanavond?", alle leeft., 2, 4.15, 7 en blo uur. Palace: „Het meisje uit Artis", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De on vindbare Pimpernel", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moeder is studente", alle leeft.. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De dochter van Rosy Ogrady", alle leeft.. 2.15, 4.30, 7 915 uur. Spaarne: „Gold Rush" en „Avon- tuur op Hawaii", 14 j., 7 en 9.15 uur. Gooi en Odenthal; midden: Van Duin, De Voogd en Barends; voor: Jacob, Meertens, Roozen, Boeree en Groeneveld. Deze wedstrijd was een van een serie voetbal-ontmoetingen ter gelegenheid van het Festival of Britain, waarin ook nog de volgende Nederlandse elftallen uitkwamen: Eindhoven tegen Cardiff City (2—2); PSV tegen Huddersfield Town (1—4) en Wage- ningen tegen Kingstonian (2—4). ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken Alle verven voor Huis, Auto en Industrie Voetbal Zaterdag 19 Mei zal op Houtrust in Den Haag een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een elftal van het Nederlands mi nisterie van Verkeer en Waterstaat' en een ploeg van hef Belgisch ministerie van Ver keerswezen. De opbrengst van de entree gelden komt ten goede aan het Koningin Wilhelminafonds. Hoewel het Nederlands elftal nog niet definitief is, kan als vrijwel zeker worden aangenomen, dat bekende spelers als Groe neveld (Haarlem), Landman (Sparta), Hiemstra (HBS) en De Bie (DOS) van de partij zullen zijn. Het Belgische team is reeds vastgesteld: Van Steelant van St. Niklaas cn Valet van Anderlecht, spelen in de mid denlinie, Appelthans van Doornik in de voor hoede. De wedstrijd zal worden, bijgewoond door talrijke Belgische en Nederlandse autori teiten. HAAGS ELFTAL WON MET 4—2 VAN ZWALUWEN Op Houtrüst behaalde het Haags elftal Woensdag, gadegeslagen door ruim tien duizend toeschouwers. een 4—2 overwinning op een team van de Zwaluwen. Engeland heeft zijn ongeslagen record voor thuiswedstrijden tegen buitenlandse natio nale ploegen kunnen handhaven door in het Wembley stadion voor honderdduizend toe schouwers met 21 van Argentinië te win nen. De uitslag was echter een dubbeltje op zijn kant. want de Argentijnen namen in de eerste helft de leiding door hun rechtsbuiten Mario Boye en stonden ongeveer tien minu ten voor het einde nog met 10 voor. On zuiver schieten van de Engelse voorwaartsen die overigens ook vaak pech hadden, want méér dan eens troffen knalharde schoten de paal en niet te vergeten het schitterende spel van de achterhoede der gasten waarin de doelman Rugilo een fantastische partij speelde, waren hier de oorzaak van. Men kreeg bij tijden de indruk dat de Engelsen nimmer zouden scoren, alhoewel ze voort durend in de aanval waren. In de laatste 10 minuten werd hun volhouden echter be loond en kwam het Britse overwicht toch nog in doelpunten tot uitdrukking. De rechts binnen Mortensen scoorde de gelijkmaker Minister antwoordt de Tweede Kamer De vraag dient overwogen te worden of het bestaande kiesstelsel aanleiding geeft tot het verschijnsel, dat ons politieke leven gaat lijden aan een verminderde belang stelling van de kiezer voor de vertegen woordigende lichamen, en dus ook voor de verkiezingsstrijd, aldus zegt de minister van Binnenlandse Zaken in zijn memorie van antwoord over het wetsontwerp inzake een nieuwe Kieswet. Dat voor dit euvel, hetwelk het wezen der democratie zou kun nen aantasten, niet gemakkelijk een genees middel zal zijn te vinden, is naar de mening van de minister buiten kijf. Ook de belang stelling van de kiezers voor de politieke partijen laat in menig opzicht te wensen, ondanks het feit, dat de politieke partij- organisaties zeer goed werken. De vraag rijst of ook dit gemis aan belangstelling niet gezien kan worden als een uiting van het euvel der meervoudige voorkeur. Een grondige studie zal echter nodig zijn voor het vinden en wegnemen van de oorzaken, welke aan de apathie van een groot deel van het kiezersvolk ten grondslag liggen. De minister staat .niet afwijzend tegen over de suggestie op korte termijn over te gaan tot de instelling van een staatscom missie, die een onderzoek naar de hervor ming van het kiesstelsel zou moeten instel len. Het betreft hier echter een materie, bij welke zeer principiële vragen, de volksver tegenwoordiging betreffend, in het geding zijn, zodat de minister tot instelling van deze commissie slechts zou willen over gaan, als inderdaad de wens daartoe bij de grote meerderheid der Tweede Kamer aanwezig zal blijken. Tevens kan eventueel deze staatscommissie belast worden met een onderzoek naar de functie en positie der politieke partijen, waaraan wordt toege voegd, dat de thans werkzame Grondwets commissie er goed aan zou doen daaraan mede haar aandacht te besteden. De regering is voornemens om een com missie in het leven te roepen, die omtrent het vraagstuk van de organisatie der be roepskeuzevoorlichting een advies uit zal brengen. De minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat het gewenst is voorshands de werk zaamheden van het rijksarbeidsbureau op dit terrein te beperken tot het verstrekken van inlichtingen omtrent beroepen, be roepsopleidingen en studiemogelijkheden in het algemeen en het verlenen van vol ledige beroepskeuzevoorlichting aan dege nen, die voor arbeidsbemiddeling in aan merking komen. Een subsidieregeling voor de particuliere beroepskeuze-voorlichting zal de minister in nadere beschouwingnemen. Een levendig spelmoment uit de wedstrijd EngelandArgentinië. Vier Argentijnen en hun doelman proberen een doorbraak poging van de Britse linksbinnen Hassall te verijdelen. onder een storm van toejuichingen cn even later bracht midvoor Milburn de stand op 2—1. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kin derbijslagwet en de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrente trekkers. De regering acht het gewenst, te rekenen van het derde kind, een extra compensatie te verstrekken van 12 a 18 cent per kind-en per week. Voorgesteld wordt, de kinderbijslag te brengen voor het eerste kind op 0.46 per dag, voor het tweede kind op 0.51 per dag, voor het derde kind op 0.54 per dag en voor het vierde kind en volgende kinderen op 0.69 per kind en per dag., De kosten, welke uit de voorgestelde ver hoging van de kinderbijslagen zullen voort- vloeièn, worden geraamd op 15 millioen. Deze kosten kunnen worden bestreden uit de opbrengst van het bijdrage-gedeelte van de premies ingevolge de Kinderbijslagwet zonder dat verhoging van de premie hier voor nodig is. Voorgesteld wordt ook het gemiddelde dagloon, dat ten minste moet worden verdiend om over alle werkdagen van een kwartaal voor kinderbijslag in aan- werking te komen, te stellen op 4.40. Voorgesteld wordt de verhoging te doen in gaan op 1 April 1951. Voorts acht de regering het redelijk, dat, voor wat de kinderbijslag ingevolge de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouder doms- en wezenrentetrekkers betreft, een overeenkomstige voorziening wordt getrof fen en dat ook ten aanzien van de bedragen van deze kinderbijslag op overeenkomstige wijze met de gestegen kosten van het le vensonderhoud wordt rekening gehouden. Voorgesteld wordt het bedrag van de kin derbijslag voor de eerste twee kinderen te verhogen tot 12.70 per kind en per maand, voor het derde kind tot 13.50 en voor het vierde en volgende kinderen tot 17.20 per kind en per maand. De aan deze verhogingen verbonden kos ten, welke naar raming 700.000 per jaar zullen bedragen, komen ten laste van het rijk. Dr. J. D. de Jong, geoloog, verbonden aan de Geologische Dienst te Haarlem, schrijft ons: Dinsdag is aan de Landbouwhogeschool te Wageningen gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde ir. A. R. Güray, op een proefschrift, getiteld „De bodemge steldheid van de Y-polders en een onder zoek naar het verband tussen de bodem en de suikerbietenopbrengsten in de Haar lemmermeer en de Y-polders in het jaar 1949". Dr. Güray heeft, na gestudeerd te hebben in Halle (Duitsland) en Zürich, in de laatste paar jaren, in opdracht van hei Directoraat-Generaal van de Turkse sui kerindustrie in Ankara zich gespeciali seerd in de bodem kar tering zoals die door prof. Edelman wordt uitgevoerd. Dr. Gü ray heeft zich op een snelle en goede wijze in een Nederlands onderwerp weten in te werken. Het eerste deel van zijn studie handelt over het ontstaan van de Y-polders. Reeds ruim dertig jaar geleden sprak de bekende Nederlandse geoloog dr. J. Lorié van een Y-probleem. Het gebied van de Y-polders ligt inderdaad als een wat zonderlinge strook jonge zeeklei in het zich over Noord-, Zuidholland en Utrecht uitstrek kende veengebied. Plaatselijk is het veen- dek natuurlijk of kunstmatig verwijderd en zijn er plassen ontstaan die later op hun beurt al of niet zijn leeggemalen. Waar dit wel gebeurd is spreken we van droogma kerijen; het voorbeeld dicht bij huis hier van is de Haarlemmermeerpolder. In een vroeger artikel, in dit blad, over de on dergrond van Haarlem is de klei van de Haarlemmermeer al eens ter sprake geko men; de studie van dr. Güray over het ont staan van de Y-polders reikt in de geschie denis terug tot aan de vorming van deze zelfde klei, enige duizenden jaren vóór het begin van onze jaartelling. Het Westelijk deel van ons land was toen door de zee bedekt en er werd hier zeeklei afgezet. Toen door een algemene daling van de zee spiegel het zoute zeewater deze kleivlakten niet meer kon overspoelen, kon zich een plantendek vormen. Dit plantendek vinden we nu terug in de vorm van veen. Dit is dus het veen dat vroeger een deel van de Haarlemmermeer bedekte, dit is ook het veen dat nu nog in de omgeving van Half weg wordt afgegraven, of beter gezegd wordt uitgeveend. ,In het gebied van de Y-polders is echter, volgens de veronderstelling van dr. Güray, reeds in de tijd van de bovengenoemde klei-afzetting een kreek ontstaan in de waddenvlakte; deze kreek geeft hij de naam van Oer-Y. Dit Oer-Y is dus het allereerste begin van wat we later het Y zullen noemen en op welke plaats zich nu de Y-polders uitstrekken. Dit Oer-Y was kort na het begin van de veengroei reeds als een geul, als een open water, aanwezig. Uit vele boringen, tot drie meter diepte, is de plaats en de breedte (ongeveer 300 m) van deze geul vastgesteld kunnen worden. Deels duidt deze kreek op een uit de richting Beverwijk komende getijde-geul, dus uit de zee, deels ook duiden de boch ten meer op een rivierkarakter. Dit laatste doet het vermoeden rijzen dat deze geul bij Amsterdam in verbinding gestaan zou hebben met een Noordelijke tak van het Rijn-systeem. Bij Spaarndam moet ook een toen-aanwezig Spaarne zijn water in dit Oer-Y geloosd hebben. Kortom, het is als 'steeds, hoe minder men weet, hoe meer er gefantaseerd kan worden. Dr. Güray be zondigt zich hier gelukkig niet aan; de mo gelijkheden worden slechts genoemd. De zeemonding was door dichtslibben vermoedelijk reeds lang gesloten, doch toen heeft, mogelijk enkele eeuwen vóór het begin van onze jaartelling, bij Castri- cum een grote doorbraak van de toenma lige duinkust plaats gehad. Grote oppervlakten los veen zijn hier door weggeslagen, elders bleven nog stuk ken als eilanden gespaard of er werden schiereilanden gevormd. Het welbekende Ruigoord, in de Houtrakpolder, is zulk een veeneiland, terwijl het gebiedje Buiten huizen een schiereiland in het Y werd. Grote hoeveelheden zand zijn van het gat in de kust uit over het achterliggende land uitgespreid, waarbij ook het Oer-Y zijn deel heeft ontvangen. De sporen worden thans nog tot in het Westelijk deel van de Houtrakpolder aangetroffen. Na dit gebeu ren ging de veenvorming echter weer on veranderd voort. Eeuwen verliepen zonder dat we sporen van bepaalde veranderingen of catastrofen zien optreden, totdat tussen 1170 en 1395 in Midden-Nederland van het Noord-Westen uit een groot veenge bied wordt opgeruimd: de Zuiderzee ont staat. Deze Zuiderzee komt nu in directe verbinding met het Yer treedt een geheel ander waterregiem voor het veenwatertje op. Het is deze verandering die de aanlei ding is geweest tot de vorming van de zo goed bekend staande Y-poldergronden. Het Y werd nu een stille inham van de Zuider zee. Door krachtige golfslag van het Oos- 1 ten uit konden zich enkele nieuwe geulen vormen, maar van veel meer belang wordt nu de aanvoer van zout- en slibrijk water. In de Wijkermeer, in een 'uithoek van de inham gelegen, konden onder de daar heersende rustige omstandigheden, veel zwaardere kleien (voor de boer zwaar te bewerken, weinig zand bevattend) bezin ken dan aan de Amsterdamse kant, waar, in het meer woelige water, minder fijn slib en meer zand tot afzetting kon komen. De hier geschilderde voorwaarden blijven voortbestaan totdat in de zeventiger jaren (1870-1873) bij Schellingwoude een dam in het Y wordt gelegd en de afsluiting van dit water van de Zuiderzee daarmede een feit is geworden. Ook de slibtoevoer is daarmede tot een eind gekomen. Het Noordzeekanaal werd nu gegraven en de inpoldering van de tien Y-polders vond plaats. Begrijpelijk is dat de plaats van dit kanaal zodanig gekozen werd dat ge bruik gemaakt kon worden van enkele gunstige natuurlijke zaken, waaronder we slechts noemen de smalle reep duin bij Velsen, het „Holland op zijn smalst", en een diepe geul, die na het tot stand komen van de verbinding met de Zuiderzee was ontstaan. De bezoeker van de Y-polders zal het aparte karakter van de vroegere veen- eilanden en schiereilanden, zoals Ruigoord en Buitenhuizen, niet ontgaan. Deze eilan den van weleer liggen mét respectievelijk 1 m en 0,50 onder N.A.P., ongeveer 2 m hoger dan het omgevende land. Interes sant zijn ook de vondsten van scherven die dr. Güray bij Ruigoord heeft gedaan. Oudheidkundigen hebben hieruit kunnen besluiten dat Ruigoord reeds in de 11de eeuw bewoond moet zijn geweest; uit an dere vondsten is gebleken dat van die tijd af het eiland een vrijwel continue bewo ning heeft gekend. In een volgend artikel zullen we zien hoezeer de verschillen in ontstaanswijze van de Y-poldergronden tot uitdrukking komen in de opbrengsten van het belang rijkste gewas van dit poldergebied, de sui kerbiet. Alfred Kossmann, De bosheks N.V. Em. Querido, Amsterdam. Er is een rust en een klankzuiverheid in Kossmann's woorden, die aanvankelijk ver leidt tot geloof in zijn beelden. Maar de dichter verbreekt de ban zelf in „Het beeld aan de vijver": „Niets is er van 't stoffig experiment Aan 't beeld gebleven. Regen, kou en zon Verweerden het tot een nieuw element In die regels wordt het beeld aan de vijver onverbiddelijk een dichterlijk beeld; cn des te duidelijker worden dan de open ruimtes, waar doorheen men aan de invloed van de meeste beelden ontkomen kan. „Tussen de struiken Wanhopen bloemen die nooit ontluiken, Rotten vergeten vruchten, vervelen Geuren zich die oud zijn en ver sleten" met zulke beelden is Kossmann veel meer in de weer, en de ervaring bij het lezen is, dat zij niet overtuigen. Een indruk van stylering blijft ervan over: in grote lijnen lijkt het model van de uitdrukkings vorm bepaald te zijn zonder dat het dichter lijk roersel de kans heeft gekregen, te stollen in een eigen gedaante. Groepen telkens ge bruikte woorden horen bij het vaste model: waaien, verwaaien, luchtig; verveeld, ver moeid, achteloos; kleuren en geuren deze laatste het meest opvallend, want terwijl de andere twee groepen pas bij eigen lezing hun opzettelijkheid tonen, is terstond te zien dat „kleuren" en „geuren" precisie missen. Daar door ontstaan die open ruimtes tussen woord en beeld; er is dan maar weinig beeld, hoofd zaak is een vlugge suggestie, en wie stil houdt op dit dunne ijs, ondervindt er de kwaliteit van. Kossmann's parken, vijvers, bossen en herfsten zijn dan ook fret ware niet, waar mee niet gezegd is dat met de geciteerde drie regels al het genietbaars in de bundel is ge noemd. Vooral „Vier klokken", waaruit opdringerige beelden zijn geweerd, spreekt regelrecht aan: „En ik denk: tegen welke natuur Gaat het in dat ik werk en beid? De weggetikte minuut Had wellicht dit ge heime dispuut Om gedroomde kansen beslist. Het verkwanseld, mishandeld jaar Heeft wellicht met een enkel gebaar Mij gewezen op wat ik niet wist". De op twee na laatste regel is natuurlijk onbehouwen; maar des te schoner steken de laatste twee zelf af. S. M. ADVERTENTIE Maak Moeder mede blij met een tube Hamea- Gelei. Tube 90 ct. in welvoorziene zaken. ADVERTENTIE FALCON REGENKLEDING Verschenen is een verslag van de Alge mene Rekenkamer over het beheer op grond van het Besluit Herstel Rechts verkeer en het Besluit Vijandelijk Ver mogen. Een bijzonder verslag van de Reken kamer over het vermogensbeheer, na de bevrijding gevoerd door het Nederlands Beheersinstituut in opdracht van de re gering, was noodzakelijk geworden om dat de Rekenkamer tegen de verant woording van dit beheersinstituut be zwaren had. Het Nederlands Beheers instituut heeft in Augustus 1947 de werkzaamheden van het Commissa riaat Rechtsherstel Militair Gezag over genomen. Die bezwaren zijn ten dele van formele aard. Bij het opmaken van de verantwoor ding zijn de voorschriften van de Compta biliteitswet niet in acht genomen. Ten dele zijn zij van materiële betekenis. Er is geen waarborg, dat alles verantwoord is, wat verantwoord moest worden. Een verant woording van de vermogens ontbreekt ook nu nog, zegt de Rekenkamer. In het verslag wordt gezegd dat het be heer van de roerende goederen tot bijzon der veel klachten aanleiding heeft gege ven: 35 der klachten betrof verdwenen roerend goed en onregelmatigheden met verlaten boedels in de periode voordat het instituut -bestond. In het algemeen is deze materie een ruim vloeiende bron van klachten, hetgeen voor een belangrijk deel zijn verklaring vindt in de wijze waarop de inbeslagneming destijds werd uitge voerd. Ook in de periode, waarin het be heersinstituut bestond, worden tekortko mingen gesignaleerd. De bijkantoren heb ben niet altijd de voorschriften in acht genomen. Er is te laat en soms nog op onvoldoende wijze geïnventariseerd. Het rijk heeft van Januari 1947 tot Sep tember 1950 onroerende goederen, beho rende tot verschillende vermogens, over genomen. De koopsommen dezer goederen, in totaal 2.493.287,35 werden tot dusver nog niet aan het beheersinstituut voldaan. De Rekenkamer vindt dat uitgaven van bijna 2'A millioen gulden ten onrechte zo lang buiten de begrotingsboekhouding blijven. Een elevatorbak, behorende tot vijande lijk vermogen, bleek in gebruik te zijn bij het depót pontonniers. Voorzover de Alge mene Rekenkamer kon nagaan, was nim mer enige vergoeding voor het gebruik betaald. Op haar verzoek heeft de tegen woordige beheerder van het vermogen, waartoe de bak behoorde, aan het rijk een nota voor de huur van dit vaartuig van 1 Augustus 1945 tot en met 31 December 1950 doen toekomen ten bedrage van ƒ28.271,43. In het verslag wordt ook een aantal fraudegevallen behandeld. Twee ambtenaren van een der bijkan toren hadden kans gezien, het beheers instituut te benadelen voor in totaal 12.706,10 door vorderingen van derden op vijandelijke vermogens te fingeren en die tegen overlegging van valse stukken te verzilveren. Van de één kon worden inge vorderd 3.700, van de ander 535,10. Bo vendien werden beiden veroordeeld tot ge vangenisstraffen van respectievelijk 14 en 12 maanden. Door oplichting door een handelaar bij de levering van bureaubenodigdheden is het Beheersinstituut voor ruim ƒ12.000 be nadeeld. Terugvordering bleek onmoge lijk. Bij een der bijkantoren heeft een tijd lang de figuur bestaan, dat een rijksamb tenaar als mede-vertegenwoordiger optrad tegen een toelage uit de kas van het in stituut ten bedrage van 100 per maand. piële vraag, of de combinatie beheerder/ ambtenaar in bepaalde gevallen aanvaard baar is. Bij de beantwoording daarvan dient vooral gelet te worden op het motief, dat tot de combinatie aanleiding heeft gegeven. Vermogens-opsporingsdienst Bij deze dienst heeft de Rekenkamer een kastekort van 142.225 geconstateerd, ont staan doordat een ambtenaar fraude heeft gepleegd. Voorts is de kassier-boekhouder van deze dienst gedetineerd op vermoeden van frauduleuze handelingen, gepleegd in 1948 en 1949. omtrent de omvang waarvan de Algemene Rekenkamer thans nog geen volledig beeld heeft. Volgens de voorlopige gegevens is het bedrag ten minste op 70.000.te stellen. Naar aanleiding van het voorgevallene besloot de minister van Financiën tot liqui datie van de Centrale Vermogens-Opspo ringsdienst. Stichting Nederlands Kunstbezit Ook over de werkzaamheden van de Stichting Nederlands Kunstbezit is de Rekenkamer niet erg te spreken. Zij zegt dat deze stichting niet zozeer een beheer heeft gevoerd ten behoeve van het Beheers instituut, maar veeleer is opgetreden als een acquisitiedienst voor openbare kunst verzamelingen. Daarom bestaat er weinig aanleiding voor het beheersinstituut te be lasten met de kosten van dit werk, welke meer dan 100.000,hebben bedragen en slechts voor een gedeelte op de beheerde vermogens konden worden verhaald. De administratie verkeerde in slechte toestand, niet alleen de financiële admi nistratie, maar ook de administratie van de kunstvoorwerpen. Het beheersinstituut heeft aan de minis ter van Financiën medegedeeld, dat bij de opruiming van de chaos, die het van de stichting had overgenomen, voorlopig ge bleken was, dat schadevergoeding wegens vermiste goederen tot een bedrag van 150.000 werd geëist. Het heeft geweigerd het stichtingsbestuur voor zijn beheer te déchargeren. Bij het onderzoek stuitte men op een zg. zwarte kas, welke volgens een der ambte naren was gevormd om uitgaven te doen welke niet door de Rekenkamer zouden worden goedgekeurd. Op 8 Februari 1947 heeft het depar tement van Buitenlandse Zaken een be drag van f 15.000 aan de stichting overge maakt voor de aankoop uit haar bezit van een schilderij van Jan van Goyen, welk schilderij aan de Zwitserse regering is aangeboden. Aan de Rekenkamer is niet bekend of de wetgever hiertoe zijn mede werking heeft verleend. De stichting had, als blijk van waarde ring voor de gepresteerde diensten aan een van haar ambtenaren bij diens vertrek een schilderij aangeboden. Deze schenking is te niet gedaan. Voorts waren er moeilijkheden over het herstellen van een onrechtmatige daad, in de bezettingstijd gepleegd tegenover de stichting „Kröller-Müller". Toen was voor die stichting een schilderij aangekocht met gelden, verkregen tengevolge van een gedwongen verkoop op last van de vijand. In de boeken van de Kröller-Miiller- stichting was in uitgaaf verantwoord f 28.000, maar in de boeken van de verko pers slechts f 8.000. Het verschil moet ge deeld zijn tussen een employé van de stichting en een derde. Het verdient aanbeveling, zo zegt de Re kenkamer tenslotte, dat de Stichting Kunstbezit zo spoedig mogelijk wordt ge liquideerd. Onder voorzitterschap van Prinses Rajkoemari Amrit Kaur, minister van Gezondheid van India (links), ivordt in Genève de vierde wereldgezondheidsconferentie gehouden. Afgevaardigden van 60 landen en vertegenwoordigers van organisaties der U.N.O. nemen aan de besprekingen deel. Naast de Prinses de directeur van de Wereldgezondheidsorganisatie dr. Broek Chisholm. Ambtenaren-beheerders De Rekenkamer heeft een onderzoek laten instellen naar rijkspersoneel dat in het kaartregister van het beheersinstituut voorkwam. Daarbij werden onder meer de namen aangetroffen van twee ministers (geen leden van het huidige kabinet), 16 hoofdambtenaren, 69 ambtenaren van de partementen, 88 belastingambtenaren, acht hoogleraren, drie leden van Hoge Colleges vair Staat, en 20 leden van de magistratuur. De Rekenkamer zegt niet blind te zijn voor het verdienstelijke werk, dat verschil lende ambtenaren-beheerders hebben ver richt. Allerminst staat vast, dat belangrijke honoraria aan deze personen zijn uitge keerd. Het gaat haar echter om de princi- Een visser uit Korsoer (Denemarken) j heeft gisteren een jonge koe gevangen, E die twee mijl uit de kust wanhopige 5 pogingen deed de kop boven water te houden. j De visser wierp het dier een touw om 5 de hoorns en wist het aan land te bren- gen. Toen hij daarop weer zee koos om E zijn gestoorde visvangst voort te zetten, E j volgde de koe hem het water in. Het beest moest in een schuur worden op- geborgen, maar toen de visser enkele E uren later terugkwam, galoppeerde zij naar het strand om haar redder te be- groeten. •••■■■aiaa 1 «uii 7

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5