OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vergaderen Aanwijzingen voor nieuw Chinees offensief op centraal front in Korea België en Nederland niet accoord over kwestie Moerdijk-kanaal Weerbericht i Indonesië en het embargo op rubber voor China Met Pinksteren „strandbussen" °P de lijn Haarlem—IJmuiden De troepen van de UNO zijn paraat orn het op te vangen V.S. nemen „berekend risico in Europa Treinbotsing in India kost elf doden Aardbeving in San Salvador Wel overeenstemming over andere waterwegen-problemen Rust in Panama keert weer Britse havenstakingen Plaatsvervangers staan weer stil Drie Nederlanders in West-Java vermoord Staking in Pamplona ten einde Atoomproeven bij Eniwetok Koel maar droog Pinksterweer Het woord is aan Queuille krijgt zijn vroege verkiezingen „Tromp" te Stockholm Weer twee gevallen van pokken te Tilburg Oud-burgemeester van Heino bij aanrijding omgekomen HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG NO 257 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 12 MEI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 115 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DEZE TIJD, in de schone maand Mei, begint het koppig voortwoedende verga derseizoen menigeen zwaar te vallen. De lentezon en het frisse groen lokken hem naar buiten, maar de secretarissen drijven hem naar binnen. Hoeveel mooie dagen tel len wij ook weer (gemiddeld) per jaar? Het zijn er niet veel in dit land. Daar vervliegt er weer een, terwijl hij en anderen zich in rapporten, praeadviezen, voorstellen en amendementen moeten vermeien in dat sche merige zaaltje, waarin hij al zo talloze uren heeft doorgebracht. Er is geen pardon. Deze zaken gaan hem immers ter harte! De voor zitter doet een beroep op zijn medewerking voor een commissie, die als zij een keer of drie bijeenkomt het bestuur nog juist vóór de vacanties rapport zal kunnen uitbren gen. Laten wij dat onderwerp nu nog pro beren af te handelen voor Juli, anders blijft het tot September liggen. Is dat zo erg, meneer de voorzitter? Heel erg. Maar nu nog eens drie vergaderingen door vijf commissieleden? Kan het niet wat minder? Als wij eens lootten, wie van ons vijven in zyn éentje dat advies zal uitbrengen? Wij zitten aliemaal nogal goed in het onder werp. En de man die het doen moet zou er 's avonds aan kunnen werken, als de zon weg is, op de tijd die^tem het best past. Niet dat ik mijn mede-commissieleden niet waardeer, meneer de voorzitter, maar er zijn dagen waarop ik de zon verre boven hen verkies. En het jonge groen. Zij zullen ten opzichte van mij dezelfde mening hul digen, meneer de voorzitter. U ook. Ja, al was u het zelf. Misschien denkt u, als u die enkele zonnestraal hier op de morsige inkt pot ziet spelen, ook wel aan charmanter gezelschap, waarin ge u gaarne zoudt be geven. Als wij de éenmans-commissie eens instelden? Geen gewoonte, zegt u? Ah, me neer de voorzitter, u bent toch zeker geen man om de slaaf van gewoonten te worden. Niet democratisch? Dat meent u niet in ernst. Dit geldt toch geen besluit, alleen maar een advies. Het bestuur zal erover oordelen, eer het zijn voorstel aan de alge mene vergadering doet. En als de adviseur zelf een ander mocht willen i-aadplegen kan hij hem even opbellen. Dat gaat veel vlugger dan discussies in een vergadering. Meer aandacht, minder misverstand, meer streven om zich kort uit te drukken, min der omhaal van woorden. Geen redevoe ringen, meneer de voorzitter. Als het lot op mij valt zal ik blijmoedig de taak op mij nemen, in de zekerheid dat u de volgende maal een ander zult uitnodigen Zo zou menigeen het kunnen voordragen. Want op schone lentedagen vraagt zelfs de overtuigde vergaderaar, die de gemiddelde Nederlander is, zich met zorg af of hij op deze manier het leven, dat maar kort is, niet verkwist door zijn stralendste momen ten in rokerige zaaltjes te verspelen. Het valt hem op dat ons vergaderwezen niet verstandig is ingericht. Hij heeft juist een man ontmeet die hem, niet zonder bitter heid, verteld heeft dat hij een hele stralen de middag heeft verdaan in een sub-sub- subcommissie van een commissie. Al de sub- en subsub- en subsubsub-commissies behandelen weer onderdelen en onderdelen van onderdelen van de aanhangige zaak. Zij houden er allemaal debatten over en kijken soms treurig naar buiten, waai de zon is. Het schijnt zo te moeten. Maar waarom? Wij zijn cok te perfectionnistisch, denkt het geachte li?, wij streven en peu teren aan een volmaaktheid die toch niet te bereiken is en die door overmaat van regeling en voorschrift zelfs vaak tot het tegendeel wordt. Waarom, oh waarom geen beperking? Waarom geen reorganisatie van dit sinds lang overladen vergaderdom? Het is Mei en het vergaderen neemt niet af, maar toe. Als het geachte lid denkt aan de talloze uren, die hij reeds in zijn leven in vergaderingen heeft doorgebracht als buiten de zon scheen, bekruipen hem schrik en ontsteltenis. Er moet iets aan gedaan worden. Zal hij, in de volgende vergade ring, voorstellen een commissie van min stens zeven leden te benoemen om rapport uit te brengen over de vraag, of de meeste commissie-opdrachten niet voortaan door éen man kunnen worden uitgevoerd? Zou ironie baten? Zou men hem dan, wellicht, deze opdracht alleen geven en zou daarmee het taaie ijs der gewoonte gebroken zijn? (Opgedragen aan alle meneren de voor zitters.) R. P. DJAKARTA (AFP). In politieke en economische Indonesische kringen heeft men de indruk, dat het niet Waarschijnlijk is, dat Indonesië het voorbeeld van Enge land zal volgen en de verkoop van rubber naar China zal verbieden. Men verborg in die kringen zijn verontrusting niet ten aanzien van de gevolgen, die het besluit van de Britse minister van Handel op het economische leven van Indonesië kan hebben. Rubber, zo zegt men in genoemde tóngen, is het voornaamste exportproduct yan Indonesië en de prijsdaling, die de laatste dagen reeds te Singapore ontstond, heeft een gevaarlijke invloed op de handel van Indonesië. Het grootste deel van de Indonesische rubber werd in ruwe staat naar Singapore vervoerd, waar de rubber voor herexport bewerkt werd en vooral naar China werd gezonden. Het sluiten van de Chinese markt betekent, dat de Ver enigde Staten en Engeland de enige grote kopers blijven en in staat zullen zijn lage Prijzen af te dwingen, hetgeen het gehele Indonesische economische leven dreigt te verstoren. De Indonesische minister van Econo mische Zaken, Sujono Hadinoto en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Soebardjo, z°uden heden met economische deskundi gen besprekingen voeren. Aneta verneemt 'n officiële kringen, dat het embargo als een „delicate kwestie" wordt beschouwd fin een beproeving van de zelfstandigheids- Politiek, die tot dusver alleen politiek ge ïnterpreteerd werd, doch nimmer te staan kwam voor economische realiteiten. Dij gunstig weer zullen met de Pink sterdagen alle bussen van de NZHVM van Ce dienst Haarlem-IJmuiden doorrijden «aar het IJmuidense strand. TOKIO, (Reuter) Er waren heden meer aanwijzingen dat de Chinese troepen voorbereidingen treffen voor een nieuwe aanval in Midden-Korea, hetgeen dan de tweede fase van hun voorjaarsoffensief zou zijn. Niettegenstaande de pogingen der Chi nezen om hun troepenverplaatsingen door een hevig rookgordijn aan waarneming te ontrekken, wist de geheime dienst der ver bondenen vast te stellen, dat in een ten Noord-Westen van Tsjoentsjon, juist ten Zuiden van de 38ste Breedtegraad gelegen dal, vijf duizend man Chinese troepen wor den samengetrokken; dat Chinese troepen zich verplaatsen in kleine eenheden over de hoofdweg tussen Koemhwa en Hwatsjon en dat in de nacht van Donderdag op Vrij dag honderden voertuigen der Chinezen in de richting van het front reden. Midden Februari hebben de Chinezen hun offensief in de omgeving van Hoeng- song, waarbij zij de verbondenen enkele van hun zwaarste verliezen in de gehele Koreaanse oorlog toebrachten, via dezelfde bergpassen ingezet. Korte doch felle gevechten werden ge leverd tussen Chinese groepen en gealli eerde patrouilles op het Westelijke front en het Oostelijke gedeelte van het centrale front. Ten Oosten en ten Zuiden van Moensan ontmoetten tankpatrouilles van de UNO sterker wordende tegenstand. Ten Noorden van Oeidjongboe konden de geal lieerden zonder tegenstand te ontmoeten verder oprukken dan in de voorgaande twee weken het geval was. In de heuvels ter weerszijden van de weg Oeidjongboe-Seoel echter werden felle ge vechten geleverd met zwervende commu nistische pelotons. Ook in het gebied van Indje werd met communistische pelotons gevochten. De aan de Oostkust oprukkende Zuid-Kore- aanse troepen hebben zich, ver ten Noorden van de 38ste Breedtegraad, wat terugge trokken om de zeemacht gelegenheid te ^even de stellingen van de Noordelijken te beschieten. Op grond van luchtverkenningsvluchten meent men te kunnen vaststellen, dat de Noordelijken in Korea zich beginnen te herstellen van de ontwrichting, die twee WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie, generaal George Marshall, heeft Vrijdag zijn getui genis voor de verenigde Senaatscommissie van onderzoek voortgezet. Op de vraag van de republikeinse sena tor Bourke Hickenlooper (Iowa), waarom de V.S. een „berekend risico" in Europa aanvaarden, maar de voorstellen van Mac- Arthur om de oorlog in Korea te beëindi gen, verwierpen, antwoordde Marshall, dat de V.S. de ingeslagen weg ten aanzien van West-Europa wel moeten volgen, willen zij niet toestaan, dat dit gebied onder com munistische heerschappij komt. In Korea is de situatie geheel anders, daar is de kwestie, of de huidige actie kan worden uitgebreid zonder met China in een oorlog te worden gewikkeld, met alle gevolgen van dien. Vervolgens deed Marshall aanhalingen uit een brief, welke president Truman op 13 Januari aan MacArthur had gezonden. Hierin werd onder meer gezegd, dat de actie in Korea zodanig gevoerd moet wor den, dat de eenheid onder de verbondenen bewaard blijft, aangezien de V.S. op de hulp van de andere landen zouden moeten kunnen rekenen in geval van een oorlog met de Sovjet-Unie. In zijn brief sprak Truman de hoop uit, dat een succesvolle tegenstand in Korea zou laten zien, dat aggressie niet wordt geduld. Verder hoopte hij, dat een succes van de verbondenen de volken, „die in de schaduw van de Russi sche macht leven", moed zou geven. Aangaande het ontslag van generaal MacArthur deelde Marshall mee, dat Tru man op een bijeenkomst op het "Witte Huis tot het ontslag besloten had, nadat Bradley hem de standpunten van de verenigde staf chefs had meegedeeld. De verwarring, die het ontslag bij het Amerikaanse volk zou veroorzaken, was voorzien en besproken, aldus de minister. BOLLENTREINEN Op Tweede Pinksterdag zullen extra stoptreinen rijden op de lijn Amsterdam Den Haag ten behoeve van bezoekers aan de bloembollenvelden. weken geleden In hun gelederen veroor zaakt was. Waarnemers geloven, dat de tegenstander weer tot de aanval zal over gaan, hoewel niet onmiddellijk. Doch de verbonden legers zijn inmiddels weer op adem gekomen en hebben hun „.vernieti gende macht" weer geconcentreerd, zo voegden zij er aan toe. Vrijdagavond kwamen elf personen om het leven en elf anderen werden gewond bij een botsing tussen een personen- en een goederentrein bij Har Arbhanga, 12 km. van Patna in India. SAN SALVADOR (AFP). In San Salvador hebben zich nieuwe aardschok ken voorgedaan. De hevigste bevingen werden in het Oosten van het land ge voeld. In de hoofdstad veroorzaakte een krachtige beving een paniek onder de be volking. De in het Oosten van het land gelegen stad California zou verwoest zijn. In alle luister die de voormalige dubbel-monarchie Oostenrijk-Hongarije eraan kon bijzetten, werd te Nancy het huwelijk voltrokken tussen Aartshertog Otto van Habsburg en prinses Regina van Saksen-Meiningen. Omringd door edelen uit geheel Europa knielt het jonge paar neer in de oude kerk, waar vele Habsburgers begraven liggen. (Van onze correspondent in Brussel) Het rapport van de „Commissie Van Cauwelaert-Steenberghc" over de water wegen en havens in de Benelux zal in de loop van de volgende week, waarschijnlijk Dinsdag, gepubliceerd worden. Te Brussel en Den Haag zal tegelijkertijd de Neder landse tekst aan de parlementsleden en de pers worden overhandigd. De Franse tekst zal pas enkele dagen later klaar komen. Zoals men weet werd op de ministers conferentie te Luxemburg, op 16 October 1949, vastgesteld dat de commissie zich zou bezig houden met drie grote problemen: Een nieuwe verbinding tussen de Juliana- en Albertkanalen, welke beide waterwegen toegankelijk dienen te worden gemaakt voor schepen van tweeduizend ton. Een nieuwe zeesluis te Terneuzen en het rechttrekken van het Kanaal Gent-Terneu- zen. Het Moerdijk-kanaal. Over de eerste twee problemen is in feite overeenstemming bereikt, ofschoon er grote uitgaven gemoeid zijn met de recht trekking van het kanaal Gent-Terneuzen. Samen met de bouw van de sluis, welke 600 millioen francs zal kosten, zal het ge hele complex te Terneuzen duurder komen dan de eventuele aanleg van een Moerdijk kanaal! De commissie heeft algemene ramingen opgesteld, volgens welke aan het Moerdijk kanaal 2YZ milliard francs of 190 millioen gulden zouden besteed dienen te worden. De Nederlandse delegatie had ir. C. P. Nyhoff uit Amsterdam belast met de studie van de Schelde-Rijn-verbinding. De Nederlandse houding is niet negatief. De heer Nyhoff erkent bijvoorbeeld, dat de voordelen van het nieuwe kanaal niet zo belangrijk zijn voor België, dat zij de na tuurlijke voorsprong van Rotterdam en Amsterdam tegenover Antwerpen kunnen opheffen. Derhalve moet onttrekking op enigszins omvangrijke schaal van verkeer aan de Nederlandse havens onwaarschijn lijk worden geacht. Waarom echter een nieuwe en kostbare verbinding tot stand Een stemmige foto van de Haarlemse luilakmarkt, die gisteravond weer tallozen op de been bracht. en vannacht tp- -brengen? De huidige waterweg via het kanaal van Hansweert, is een goede en goedkope waterweg en past uitstekend voor de motorboten, die op de grote rivieren meer en meer de in groep gesleepte aken vervangen. De Belgische delegatie vindt integendeel dat de huidige waterweg noch goed, noch veilig, noch geschikt is. Het nieuwe kanaal zou nieuw verkeer scheppen, aldus de Bel gen, omdat de industrialisatie van Noord- Brabant zou worden bevorderd, de verbin ding van de Nederlandse havens met Noord-Frankrijk zou worden vergemak kelijkt, en omdat voorzien mag worden dat in een economische unie het Belgisch- Nederlands ruilverkeer nog belangrijk zal toenemen. Thans is het reeds zo dat vijftig procent van het scheepvaart-verkeer te Hansweert uit specifiek Belgisch-Neder landse goederenruil bestaat. Te Hansweert passeerden in 1949 niet minder dan 47.700 schepen met negen millioen ton vracht. PANAMA CITY (Reuter). De gear resteerde echtgenote van de afgezette Panamese president Arias, die twee dagen geleden werd gearresteerd, heeft Vrijdag avond geweigerd haar man te verlaten. Het corps diplomatique in Panama City was tussenbeiden gekomen om haar vrij lating te bewerkstelligen. Volgens de laatste gegevens zijn 1.025 personen gearresteerd. Op twee na zijn alle 216 gearresteerde vrouwen vrijgelaten. Een van de twee is Maria de Miranda, minister van sociale zaken in de oude regering. Zaterdag was de toestand in Panama rustig, maar zaken en banken bleven ge sloten als teken van nationale rouw. Duizenden hebben Zaterdag de begrafe nis bijgewoond van het hoofd van de garde van de ex-president, Majoor Lezcano Go mez. Volgens het blad „La Nación" heeft de ex-president Arias Gómez in koelen bloede doodgeschoten, toen de majoor wei gerde het paleis tegen de politie te verde digen. De nieuwe president heeft een coalitie kabinet gevormd. Miguel Angel Ordónez is premier. Hij behoort tot de „authentieke revolutionnaire partij". LONDEN (Reuter). Tweeduizend havenarbeiders in Birkenhead hebben be sloten hun staking voort te zetten. Zij weigeren gehoor te geven aan de order van de directie om 's morgens vijf minu ten voordat de ploeg officieel moet begin nen op het werk aanwezig te zijn. Sinds Dinsdag werden zij niet op het werk toe gelaten, omdat zij niet op tijd waren. In Manchester zullen 2.300 havenarbei ders blijven staken, totdat de schorsing van twee collega's ongedaan zal zijn ge maakt en de mannen vergoeding zullen hebben gekregen. PARIJS (Reuter). Op de bijeenkomst van Vrijdag zijn door de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier geen nieuwe voorstellen ge daan en er werden geen vorderingen ge maakt, aldus heeft een Westelijke woord voerder verklaard. De Amerikaanse afge vaardigde, Jessup, verklaarde, dat het Noord-Atlantisch verdrag niet op de agenda kan worden opgenomen. DJAKARTA (Aneta). Drie Neder landse employés, twee Indonesische politiemannen en twee vrouwen van politiemannen zijn Vrijdagavond ver moord door een twee tot driehonderd man sterke goedbewapende bende in politie- en legeruniformen. De Neder landers waren als gewoonlijk tegen het vallen van de avond van hun eigen onder neming, Mira Montana, in het Soekaboe- mische, naar de nabijgelegen onderneming Goenoeng Boeleud gegaan om daar te overnachten, aangezien laatstgenoemde onderneming een politiewacht heeft van twintig man. Bij de aanval van de bende verweerde de politiewacht zich hardnek kig, doch moest voor de overmacht zwich ten, nadat twee politiemannen en twee vrouwen gedood waren en één politieman zwaar gewond was. Daarna sommeerden de bendeleden de Nederlanders naar bui ten te komen, waar zij zonder meer wer den neergeschoten. Toen politiehulp kwam opdagen uit Soekaboemi, verdween de bende. De namen van de Hollanders zijn: B. Timmerman, C. A. de Voogd en F. Meeter. (Reuter). Vrijdag heeft Ongeveer ze ventig proeent van de 4.000 stakers in Pamplona het werk hervat. Hierdoor be hoefde de politie de order, welke de plaat selijke gouverneur Donderdag uitvaardig de, om iedereen, die zich op straat bevond aan te houden, niet uit te voeren. De winkels waren geopend en de toe stand in de stad was weer vrijwel normaal. Ongeveer honderd personen, die tijdens botsingen met de politie in hechtenis wa ren genomen, worden nog vastgehouden. Het merendeel van hen wordt beschuldigd van gewelddaden en opruiing. Gewapende politie patrouilleerde nog door de straten. Zij verspreidde een troepje stakers, dat werkwilligen bij een fabriek poogde tegen te houden. Bij besprekingen met werkgevers heb ben de arbeiders hogere rantsoenen, lagere prijzen en volledige betaling over de tijd van de staking geëist. Ook eisten zij de vrijlating van hun gearresteerde collega's en het intrekken van de orders van de gouverneur om de stakers te straffen.' De gouverneur heeft nog niet over deze eisen beslist. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse commissie voor de atoomenergie heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat een aantal proefnemingen gehouden is bij Eniwetok in de Stille Oceaan. De woord voerder van de commissie verklaarde niets meer te kunnen mededelen, dan dat de proeven gehouden werden. In Washington zei men, dat de laatste ontploffing van de huidige proefnemingen de grootste tot nu toe zou zijn. Verhoging bijslag op ïnvaliditeitsrenten Er is een wetsontwerp ingediend dat beoogt de tijdelijke bijslag op de invalidi- teitsrenten en weduwenrenten ingevolge de Invaliditeitswet, alsmede op de toesla gen ingevolge de Wet tot Aanvulling van Renten krachtens de Invaliditeitswet welke bijslag thans 10 bedraagt te verhogen tot 15 Het KNMI in De Bilt geeft het volgende overzicht van de weersverwachting gedu rende de Pinksterdagen: Het weer in ons land is de laatste dagen geleidelijk onder invloed gekomen van een hogedrukgebied boven de Britse eilanden. Dit bracht ons in een koele en droge Noord-Oostelijke luchtstroming. Het hoge drukgebied is vrij standvastig en hoewel het boven Schotland tijdelijk wat afneemt, nadert van de Oceaan een nieuwe rug van hoge druk, die het gaat versterken. Men mag verwachten, dat het weer tijdens de Pinksterdagen niet zo heel veel zal ver schillen van dat van de afgelopen dagen. De luchtaanvoer zal hoofdzakelijk uit de richting van Zuid-Scandinavië blijven ge schieden. De neerslagkansen zijn gering. Hoewel tijdelijk wolkenvelden kunnen overdrijven, mogen ook flinke perioden met zonneschijn verwacht worden. De mo gelijkheid bestaat dat de temperaturen, die aanvankelijk aan de lage kant zijn, in de loop van de Pinksterdagen een lichte stij ging zullen ondergaan. Benjamin Franklin: Wilt gij de waarde van geld leren kennen, tracht het dan te lenen. PARIJS (Reuter). De Franse Natio nale Vergadering heeft in de afgelopen nacht een wetsontwerp aangenomen, waar bij op 4 Juli, vier maanden vóór het aflopen van de wettelijke periode, de Nationale Vergadering zichzelf ontbindt. Het aannemen van dit wetsontwerp (met 362 tegen 219 stemmen) verzekert, dat op 17 Juni aanstaande algemene verkiezingen kunnen worden gehouden. Verwacht wordt, dat Queuille de officiële verkiezingsdatum zal aankondigen, zodra het wetsontwerp is aangenomen door de Senaat. Als zeker wordt beschouwd, dat de Senaat het wetsontwerp zal aannemen en- geen tweede lezing in de Nationale Verga dering nodig zal zijn. Sedert Queuille op tien Maart j.l. aan het bewind kwam, heeft hij er steeds naar ge streefd zo vroeg mogelijk algemene verkie zingen te laten houden. De datum van de verkiezingen valt vóór de datum van ontbinding van de oude Na tionale Vergadering op grond van de in Frankrijk geldende regel, dat het land niet zonder parlement mag zijn. Onze correspondent in Parijs schrijft: Ofschoon de beslissing zeker niet met geestdrift werd genomen de parlements leden stonden voor de zoveelste maal onder de bedreiging van een vertrouwensmotie van de premier kan men wel zeggen, dat 'de huidige bezetting van het Palais Bour bon gisteren de gelukkigste beslissing uit zijn vijfjarige carrière heeft genomen. Deze volksvertegenwoordiging, die de ware krachtsverhoudingen al lang niet meer weerspiegelde en onmachtig was het land een krachtige regering te schenken, heeft de wereld wel talrijke malen een beeld van de democratie gegeven, dat in waarheid eerder een caricatuur mocht heten. Twee weken zullen er nu nog aan de immer zwaar belaste agenda gearbeid kun nen worden. Daarna zwermen de parle mentsleden uit naar hun kiesdistricten om de grote campagne voor te bereiden. De campagne, die naar men vurig hoopt, een wat krachtiger parlement op zal kunnen leveren. STOCKHOLM (Reuter). De Neder landse kruiser „Tromp" is Vrijdag te Stockholm aangekomen. Dit is het eerste van een serie beleefdheidsbezoeken van buitenlandse oorlogsschepen in deze zomer. Ongeveer tien minuten na de ontscheping arriveerde de commandant van het smal deel, schout-bij-nacht A. de Booy. Hij zal Zaterdag door Koning Gustaaf Adolf ont vangen worden. Bij twee personen in Tilburg die zich reeds geruime tijd in quarantaine bevon den, zijn pokkenverschijnselen in het eer ste stadium waai-genomen. Zij zijn ter ver pleging naar de barak der pokkenpatiën- ten van het St. Elisabethziekenhuis over gebracht. Het aantal gevallen, dat zich tot dusver in Tilburg voordeed is hierdoor gestegen tot veertig. Twee genezen pok- kenpatiënten konden het ziekenhuis ver laten. Het totaal aantal te Tilburg ver richte vaccinaties overschreed Vrijdag de 100.000. Vrijdagmiddag is op de Venlose weg te Roermond de 68-jarige heer A. van Sons- beeck, oud-burgemeester van Heino (O.) bij een aanrijding om het leven gekomen. De heer Van Sonsbeeck wilde oversteken en bevond zich reeds op de rijweg, toen hij een vrachtauto zag naderen. Hij aarzelde, deed enige stappen terug maar liep de weg weer op. De bestuurder van de vrachtauto, die met geringe snelheid reed, kon toen een aanrijding niet meer voor komen. Het hoge drukgebied bij Engeland werd vannacht boven Schotland aangetast door een -front dat van het Westen de Britse Eilanden naderde. Door deze verzwakking van het hoge drukgebied krijgt het front de kans naar onze omgeving door te lo pen. Dit zal tot gevolg hebben dat morgen later op de dag met dit front samenhan gende wolkenvelden van het Noorden uit ons land zullen binnendrijven. De neer slagactiviteit van het front zal in onze omgeving gering zijn. cocooooooooooconocxx O ONBEWOLKT- 0 LICHT BEW. 0 HALF BEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW MiST - SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL 8U1EN R ONWEER 72TEMPSRAT!JUH I005 ISOBAAR BELANGRIJK NEESSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING -AAN-EIEDERE HELE DWARSSTREEP IS'EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: In het Zuid-Oosten van het land overwegend zonnig weer en weinig verandering in temperatuur, elders aanvankelijk weinig, maar later toe nemende bewolking en lagere mid- dagtemperaturen dan vandaag. Droog weer. Vannacht weinig wind en hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag meest matige wind tussen Noord en West. 13 Mei Zon op 4.51 uur. onder 20.22 uur. Maan op 10.34 uur. onder 2.05 uur. 14 Mei Zon op 4.49 uur. onder 20.24 uur. Maan op 11.50 uur «nHer 2 21 uur 'Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden 12 Mei Hoog water: 7.27 en 19.57 uur. Laag water: 2.59 en 15.20 uur. 13 Mei Hoog water: 8.21 en 20.52 uur. Laag water: 3.41 en 16.05 uur. 14 Mei Hoog water: 9.21 en 21.56 uur. Laag water: 4.30 en 17.04 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1