GEBR. BEEKMAN Nieuws van het Holiand Festival m. HARTENDORP De moderne schilder Salvador Dali een verstrikte in het relativisme C. DE WEERS Heren costuums -Clowetje Riek A utomobielhedrijven I dag retour Haartemsch Matrassenhuis Joh.-Elsinga maakt portret van Prinses Wilhelmina Oudste „Blauwe Ridder'7 werd 95 jaar Gelukwens van de Koningin Dr. J. A. vor der Hake overleden Ceremonieel tenue voor Koninklijke Marechaussée Coldwave Enkele nieuwe werken vanWaalko Dingemans Expositie in Amsterdam Om de Nobels-beker Voor de kinderen Nationale wedstrijden in het Openluchttheater Reeds 49 groepen schreven in Ageeda voor Haarlem zATERDAG 12 MEI 1951 Al zijn <3e schep pingen van een Dante, L Michelangelo, een Shakespeare of een Beethoven m de loop L tijden zeer verschil- iPiid gewaardeerd, hun schoonheid is een blij vend deel van onze be having geworden Er ,vas critiek van tijdge noten die niet direct al- es konden bewonderen èn van latere kunste naars, die andere we len zochten en egocen trisch hun grote voor gangers veroordeelden. jjen betreurde het dat Michelangelo meer ge richt was op „kracht» dan op „harmonie maar latere generaties zagen juist daarin 's kunstenaars grootste daad: de overgang van de Renaissance maar de Barok. Het ongewilde ge volg van dergelijke ver oordelingen was dat de persoonlijkheid van de waarlijk grote geesten steeds duidelijker naar Zelfportret van Salvador Dali, détail van het schilderij voren trad. De zeker- „impressie van Afrika" Opvallend is de spookachtig grijpende beid, dat dergelijke cory- hand, die het gelaat van Dali gedeeltelijk bedekt. pheeën niet meer van jgejj._ op dat kastje rust een vrouwenarm, hun voetstuk kunnen worden gestoten, doet vlel liefhebbers naar een ander terrein gaan, naar de moderne kunst. Hier komt de tijdgenoot in aanraking met gebieden, waarbij alles nog in het onzekere is: op rechtheid of snobisme bij de kunstenaar, de gegrondheid van de appreciatie of het mee doen aan een mode bij de beschouwer. Deze subjectieve moed, dit aesthetisch durven vormt inderdaad ook voor de oude ren een der charmes van het contact met het moderne. Vervuld van deze gevoelens hebben we het werk van Salvador Dali (onder meer op tentoonstellingen in het Stedelijk Museum te Amsterdam en in de verzameling van mevrouw Peggy Guggen heim te zien geweest) nog eens voor de «eest gehaald. Het woord of stempel „sur realisme" zegt hier niets, omdat er even veel surrealismen als kunstenaars zijn Invloeden en symbolen Salvador Dali werd in 1904 te Figueras, ten Noorden van Barcelona, als zoon van een notaris geboren. In zijn jonge jaren was hij zeer heftig en opvliegend van aard, met vlagen van grootheidswaanzin. Later bleek hij, zoals James Thrall Soby dat uit drukt, „verliefd op de herinneringen uit zijn jeugd". Een Spaanse aanleg voor wreedheid, een Catalonische fantasie en verering van het instinct-leven zijn Dali eigen. Geografisch doen zijn werken, als ze niet de bekende kale velden van het sur realisme weergeven, denken aan het vlakke landschap rond Barcelona, aan het strand bij Rosas aan de Middellandse Zee of aan de vertrouwde kleuren van de Pyreneeën. Nog geen tien jaar oud schilderde Dali reeds twee grote genrestukken: „Joseph groet zijn broeders" en „Helena van Troje". Een diepe verering voor Meissonnier sprak uit die werken. De studie aan de academie te Madrid eindigde door botsingen met zijn professoren. Dan begint een koortsachtig- snelle, geagiteerde reeks van beïnvloedin gen: de Franse impressionnisten en pointil- listcn, de futuristen, de cubisten, diverse perioden van Picasso (Dali's 23 jaar oudere landgenoot), de metaphysische school van Carra en De Chirico. De overdreven toe gespitste perspectief en de te scherpe scha duwen van laatstgenoemde vindt men op menig stuk van Dali uit de tijd van om streeks 1925 terug. Dali is een aestheticus met het penseel in de hand. Kenmerkend is het dat Dali het abstracte de rug toekeert en het zichtbare nastreeft. Hij beeldt gaarne een anecdote of een lit teraire gedachte uit, maar hij doet dat op een manier die soms schrik-aanjagend mag heten. Hij is een relativist, hij ziet een overgang tussen de meest tegengestelde dingen. Dode voorwerpen kunnen levend .worden, omdat er leven aan wordt opge offerd. De onderworpenheid van de mens aan zijn eigen scheppingen, de zogenaamde technocratie, is daarvan evenzeer een voor beeld als de kunstenaar die zijn leven op offert aan zijn werken. Men vindt bij Dali symbolische voorwerpen, waarvan men gaandeweg de betekenis gaat begrijpen. Zo zijn er de commodes of ladenkastjes. Meestal staat een der laden open en hangt er nog een stuk bloederig ingewand uit, alsof deze kastjes gelijk Artis-dieren wor den gevoerd. Dan is er de telefoon-hoorn, een symbool van iets dat veel ongeluk en ellende aanbrengt. Dali schiep in zijn schil derij „Palladio's corridor der dramatische ontknopingen" een moderne lugubere „danse macabre", waarnaast Holbein's Dodendans (1538) vol zoete romantiek lijkt. Daarbij is de greep naar de telefoon-hoorn buitengewoon pakkend voorgesteld. Andere symbolen zijn bij Dali het Angelus van Millet en figuren van Vermeer van Delft. Soms wordt het een verstandelijke puzzle, bij voorbeeld, een kaal landschap waar enige horloges als wasgoed over de takken van een boom hangen, alsof ze van rubber of van camembert zijn gemaakt. Het horloge verbeeldt de oneindige tijd, het ombuigen ervan de ruimtelijkheid. Alle leven is een combinatie van tijd en ruimte en, volgens Dali. als zodanig beperkt. Op de voorgrond ügt een pasgeboren levend wezen en ook daarop is zo'n gebogen horloge gelegd: al het geborene, wil Dali zeggen, is gedoemd tot tijdelijkheid. Ondergang van Spanje Maar nog vreemder wordt deze kunst als Dali de werkelijkheid opzettelijk als een Paranoia-lijder gaat bekijken. In afwijking van wat de psychiaters „paranoia" noemen, beschouwt Dali zijn „paranoia" als een bij zondere psychische begaafdheid om een zelfde werkelijkheid op twee of meer ma nieren tegelijk te zien. Het is dus bij hem géén ziekte, maar een bijzondere geschikt heid. Karakteristiek is in dit opzicht het schilderij „Espana" (1938), het beeld van Dali's vaderland. In dat jaar naderde de burgeroorlog onweerstaanbaar Barcelona e" zag Dali de vernietiging naderbij komen. Het schilderij is ongeveer een meter hoog en zestig centimeter breed. De bovenstrook (ongeveer 12 centimeter) geeft een rustig e'i vertrouwd beeld van de Pyreneeën in zachte, verschoten kleuren van een Velasquez. Direct daaronder een ruime grauwe vlakte waarop ruiters en soldaten elkaar op leven en dood bestrijden. De zon s'aat al bij de horizon, de schaduwen zijn lang. Gaat de blik nog meer omlaag dan ziet men een kastje, met één als een bek geopende lade, waaruit het voor Dali tra ditionele rantsoen bloederig ingewand ben die iets van een hyena-poot heeft door de klauwachtig gekromde vingers. Rechts op de grond vreet een gulzige leeüw: de dier lijkheid heerst in het middengedeelte van het schilderij. Op het benedendeel van de voorstelling ziet men de heup en twee benen van een menselijk skelet, met huid overtrokken en in grijs-groen voile gehuld. Wie nu die bovenstrook met de vech tende ruitertjes en soldaten goed bekijkt (ze zijn ontleend aan de schetsboeken van Leonardo da Vinei) bemerkt plotseling dat daarin tegelijkertijd een monumentale droef-peinzende vrouwenkop zichtbaar is, waardoor de persoon van hoofd tot voeten compleet is. Het menselijke Spanje ver dwijnt achter de burgeroorlog. Als in een ADVERTENTIE BOEKHANDEL H. DE VRIES Afd. Antiquariaat Ged. Oude Gracht 27 - Haarlem KOOPT BOEKEN enkele stuks, zowel als gehele bibliotheken. Aan huis te ontbieden. paranoia-hallucinatie zien we dus twee voorstellingen tegelijk. Het opkomende, moordende vechten, 't ondergaande Spanje. Waarom die ontlening aan Da Vinei? Om dat deze een der eersten geweest is die op het zogenaamde dubbele gezicht in de schil derkunst heeft gewezen. Leonardo ried immers zijn leei'lingen aan om scheuren en vlekken op oude bouwvallige muren te be kijken en daarin tegenstrijdige beelden op te merken. Vooral Max Ernst heeft zich zeer voor dit onderwerp geïnteresseerd. Wat bij schilders als Arcimbaldo (1600) nog een onbeduidend spelletje was, mag bij Dali niet meer als zodanig bestempeld wor den. Zijn gehele apparaat van symbolen en zijn volle virtuositeit in vormen en kleuren zijn hier werkzaam. Zijn angst voor de toe komst van zijn vaderland ziet Dali in het verdwijnen van deze vrouwenfiguur, die langs de weg der dierlijke wreedheid tot een skelet vergaat. Dergelijke skeletten zijn de bewonderaars van Dali in allerlei situa ties bekend. Het grote verschil met Jeroen Bosch is, dat 0bsch zélf normaal blijft, ter wijl de paranoia-hallucinaties van Dali doen denken aan het werk van een werke lijk bezetene. Het enige verschil tussen mij en een gek, zegt Dali, is dat ik niet gek ben. De bestudering van Dali's werk (hij is een vruchtbaar auteur van balletscenario's en van autobiografische opstellen) is voor de kennis van de gehele kunsthistorie van groot nut. Hij bezit één Achilleshiel: zijn aanhankelijkheid aan de leer van Freud, de leer van het onderbewustzijn en het in stinctieve. Een veroudering van deze theo rie zou ook Dali kunnen treffen. Deze Spaanse schilder is het tragische voorbeeld van een uiterst-begaafd mens die in de relativiteit van alle menselijkheid is ver strikt en het religieuze, het absolute nog niet heeft ondergaan. De nederigheid van de scheppende mens, die zich desondanks schepsel van een hogere macht voelt, kent hij niet. H. SCHMIDT DEGENER. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TEL. 22165 HAARLEM - TEL. 14160 Vandaag verschijnt het programma voor 1951 waarin ook Haarlem en Bloemendaal zijn opgenomen Het Holland Festival 1951 wordt offi cieel geopend op Donderdag 14 Juni met een concert in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage door het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Het pro gramma vermeldt het Concerto Grosso in D van Pieter Hellendael, het Concert voor twee violen en orkest van Bach, de Sere- nata Notturna van Mozart en de Oxford- Symp'nonie van Hay dn. De solisten zijn Herman Krebbers en Theo Olof. Daarna volgt een receptie in de Trèves-zaal. Toneel en dans Vandaag verschijnt het programma met uitvoerige bijzonderheden over alle ge beurtenissen op het terrein van de mu ziek, het toneel en de beeldende kunst. Over de medewerking van de Florentijnse balletgroep onder leiding van Aurelio Miloss met een aantal bekende sterdansers is nog geen zekerheid verkregen. De dans kunst wordt in ieder geval vertegenwoor digd door de Spaanse Mariëmma (twee avonden in Scheveningen), door het Hin doe-ballet van Hima Kesarcodi (Amster dam, Scheveningen en Bloemendaal) en door het Negerballet van Berto Pasuka (Bloemendaal). Er zijn besprekingen gaan de om te komen tot een Nederlandse dans avond, bestaande uit de beste nummers van Nederlandse ensembles. In de afdeling toneel worden drie stuk ken vertoond door de Nederlandse Come- die, alle onder regie van Johan de Meester, te weten „Elckerlyc" op de Grote Markt te Delft, „Iphigeneia" van Euripides in het arena-theater Carré in Amsterdam en het circus te Scheveningen, benevens „Leer om leer" van Shakespeare (Amster dam en Scheveningen). „Iphigeneia" is vertaald door mr. M. Nijhoff, de titelrol wordt daarin vertolkt door Ank van der Moer. De speciale muziek is van Henk Badings. Het Amsterdams Toneelgezelschap met een reeks voorstellingen van „Julius Cae sar" van Shakespeare onder regie van Al- bert van Dalsum neemt aan het Festival deel. De voornaamste rollen worden be zet door de regisseur, Elise Hoomans, Jo han Schmitz en Cruys Voorbergh. Uit Engeland komt de Young Vic naar Bloemendaal voor een serie opvoerin gen van „De ridder van de gloeiende vij zel" (The knight of the burning pestle) van Beaumont onder regie van George Devine. De belangrijkste medewerkenden zijn June Brown, John Garley en Mervyn Blake. In Amsterdam en Den Haag draagt de beroemde acteur Michael Redgrave fragmenten voor van rollen die hij dit seizoen heeft gespeeld in het Shakespeare Memorial Theatre in Stratford. Op 14 Juli wordt er in het City Theater in Amster dam een nachtvoorstelling gegeven van de film „The Browning-version", waarin hij de hoofdrol op een zodanige wijze ver tolkte dat zijn prestatie hem op het film festival in Cannes de titel van de beste acteur heeft bezorgd. Michael Redgrave zal bij deze gelegenheid het publiek enkele flitsen uit zijn filmcarrière mededelen. Belangwekkende films Dit jaar wordt er trouwens in het Festi val veel meer aandacht aan de film be steed dan tot dusver. In het Haagse Krite- rion zal de gehele maand lang dagelijks twee keer de achttien jaar oude film „Ma- rius" van Marcel Pagnol (met Raimu en Pierre Fresnay) worden vertoond. De pre mière heeft plaats onder auspiciën van de Franse ambassade. De film is na de oorlog ook in Engeland en Amerika vertoond. Dit is niet eerder gebeurd omdat men vreesde dat er geen succes mee zou worden ge boekt tengevolge van het typisch-Franse karakter. Het tegendeel bleek echter het geval te zijn. De film is het eerste deel van een Marseillaanse trilogie. De andere delen zullen volgen in de loop van het seizoen. De Amsterdamse Filmliga komt in het Amsterdamse Kriterion met vijf voorstel lingen van „Les vagabonds imaginaires", een nieuwe film (met een sterk litteraire inslag) over het werk van drie dichters van de zee: Rimbaud, Daudet en Corbière, waarin de oorspronkelijke teksten worden gesproken door Charles Dullin en Jean Louis Barrault. Muziek en opera Ook omtrent de concerten is enig nieuws te melden. Het kamerorkest van „The English Opera Group" geeft op 25 Juni in Amsterdam een Mozartprogramma met Benjamin Britten (piano) en Manoug Pa- rikian (viool). Leopold Stokowski zal in ons land een te Parijs wonende Ameri- raanse componist introduceren: Lukas Foss, een thans 28-jarige leerling van Hindemith, van wie „Recordare" wordt uitgevoerd. Enkele concerten zullen in het bijzonder gewijd worden aan Mahler (met medewer king van Kathleen Ferrier) en Janatsjek, van welke componist de Nederlandse Opera „Jenufa" op het répertoire neemt in de vertaling van Theun de Vries. De oud dirigent van de Scala in Milaan, Vittorio Gui, zal met het Residentie-Orkest een nieuw werk van Malipiero ten doop hou den. De andere dirigenten zijn Otto Klem- perer, Rafael Kubelik, George Szell, Anton Dorati en misschien Eduard van Beinum. De Nederlandse Opera geeft de wereld première van „1'Apostrophe" naar één der „Contes Drolatiques" van Balzac door Jean Francaix onder regie van Bronislaw Horo- wicz, op een Franse avond waarop ook „Le pauvre matelot" van Milhaud wordt uitge voerd. De 'muzikale leiding zal worden toe vertrouwd aan Charles Bruck. Op deze Franse avond geeft het ballet van de Ne derlandse Opera de eerste uitvoering van „Jeu de Billard" op muziek van Serge Niqq, choreografie van Yves Brieux, een werkje dat in opdracht is vervaardigd. De Nederlandse componisten van wie er werken in het Holland Festival worden uitgevoerd, zijn Orthel (Sinfonia Piccola), Landré (Derde symphonie, eerste uitvoe ring), Géza Frid (Paradou), Mengelberg (Stabat Mater) en Henriëtte Bosnians (Ma ria Lecina, tekst van Werumeus Buning). Tentoonstellingen In de reeks evenementen op het Holland Festival is ook opgenomen het Orgelcon cert op 2 Juli in de Grote Kerk (Oude St. Bavo) te Haarlem, een improvisatie-wed strijd door jonge Engelse, Belgische, Zwit serse en Nederlandse organisten. In de uit voerige rubriek exposities komt voor de tentoonstelling in de Haarlemse Vleeshal van tekeningen en etsen van Rembrandt uit Nederlandse musea en particuliere ver zamelingen. Evenals verleden jaar wordt er wederom een aantal voorstellingen en concerten tegen gereduceerde prijzen gegeven ten behoeve van financieel minder draagkrachtigen. ADVERTENTIE IHIIIMMmM»»»»»"»"»»**'*""'*8* Een vakman voor uw bed 35 JAAR ERVARING Nieuwe tijk en bijgevuld met Java kapok in Maakloon: 1-pers. matras ƒ12.50 2-pers. matras15. Nog enige verentijk voor uw verenbed, ook per meter H. DE GRAAFF, GR. HOUTSTR. 103 TEL. 11485 Aan de Friese schilder Joh. Elsinga is door Provinciale Staten van Friesland opdracht gegeven een portret te schilderen van Prinses Wilhelmina in haar ambts periode als Koningin ten behoeve van het Provinciehuis te Leeuwarden, dat reeds portretten bezit van de koningen Willem I, II en III en sinds vorig jaar ook van Koningin Juliana. Provinciale Staten van Friesland stellen ieder jaar een bedrag beschikbaar om de schilderkunst in Friesland te stimuleren. Vorig jaar kreeg Cor Reisma de opdracht een portret te schilderen van Koningin Juliana. Aan het Koninklijk huisarchief is verzocht een fraai portret uit de ambts periode van Prinses Wilhelmina aan te wijzen. Het archief oordeelde het in 1938 door Willy Sluijter in opdracht van het gemeentebestuur van Bussum geschilderde portret het meest geslaagd. Dit hangt in Bussums raadszaal. Met toestemming van mevrouw Suijter en met medewerking van het gemeentebestuur van Bussum mag Joh. Elsinga dit portret thans als model gebruiken. De raadszaal is ingericht als atelier. Elsinga zal tien dagen aan het doek werken. Joh. Elsinga studeerde aan de Rijks academies te Amsterdam en Den Haag en is lid van Arti. Hier verwierf hij met zijn „Lezend meisje" de Willink van Collen- prijs. Tevens werd hij uitverkoren mede te werken aan het album, dat Koningin Wilhelmina werd aangeboden bij een barer regeringsjubilea. Elsinga vervaardigde voor dit album een aquarel van Franeker. ADVERTENTIE VOOR VERHUIZINGEN GROOT EN KLEIN IS C T% 4% Telefoon 20020 - 12525 jL B£i£&!LSr%& Rozenstraat 13 HET VOORDELIGSTE ADRES Transporten door geheel Nederland Janus Kuiper, stiefzoon van Dorus Rij kers en redder van meer dan 400 schip breukelingen, heeft Vrijdag ten huize van zijn dochter in Den Helder zijn 95ste ver jaardag gevierd. Dit was voor vele vrien den van deze oudste „blauwe ridder" van Nederland aanleiding om Janus nog eens in het zonnetje te zetten. De dag begon met een grote verrassing: een persoonlijk felici tatietelegram van Koningin Juliana. De heer H. T. de Booy, directeur van de K.N.Z. H.R.M., kwam Janus namens het reddings wezen gelukwensen met een grote mand bloemen. Doortje Rijkers, de 81-jarige dochter van Dorus, de commandant Zee macht Nederland, schout-bij-nacht C. W. Slot, en burgemeester mr. G. D. Rehorst van Den Helder kwamen 's middags nog eens oude herinneringen uit de glorietijd van de „blauwe ridders" ophalen. Vrijdagmiddag overleed te Zeist plotse ling dr. J. A. vor der Hake, die van de op richting van het Baarns lyceum op 3 Sep tember 1919 rector van deze instelling was. In Maart 1951 was dr. Vor der Hake aange zocht om leiding te geven aan het in op richting zijnde lyceum te Soestdijk, waar de prinsessen onderwijs zouden gaan genie ten. Dr. Vor der Hake werd 12 Maart 1880 in Loosdrecht geboren, bezocht daar de la gere school en studeerde aan de stedelijke gymnasia in Utrecht en Doetinchem. In 1908 promoveerde hij aan de Utrechtse univer siteit op de dissertatie „De aanspreekvor men in het Nederlandsch". Van 1907 tot 1913 was hij leraar aan de gymnasia in Alk maar en Haarlem. Tot 1919 was hij daarna bibliothecaris van de gemeente-bibliotheek te Rotterdam. Van zijn hand verschenen verscheidene werken op paedagogisch ge bied. In het Legermuseum te Leiden zullen op 17 Mei ceremoniële uniformen aan het wapen der Koninklijke Maréchaussée wor den overgedragen. De fondsen voor aan schaffing van deze uniformen werden door particulieren bijeengebracht. De tenue bestaat uit de reeds vroeger ge bruikelijke blauwe uniform met kolbak, waarbij de witte lederen uitrustingstukken zullen gaan behoren, die gedragen werden bij de oprichting van het wapen in 1814. Het in ceremonieel tenue geklede eska dron met drumband en ingedeelde stan daard zal na de overdracht défileren voor de Koningin voor het paleis Soestdijk. ADVERTENTIE Beeldende kunst Ja, maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS SANTPOORTERPLEIN 1 - TELEFOON 19706 HAARLEM De directie van het Internationaal Cul tureel Centrum en de „Nederlandse Zuid- Afrikaanse Vereniging" hebben de Haar lemse schilder Waalko Dingemans Jr. uitgenodigd de vruchten van zijn Zuid- Afrikaanse reis ook in Amsterdam (Pa viljoen Vondelpark) te exposeren. Dinge mans heeft aan de reeds in Haarlem be sproken stukken een tiental nieuwe toe gevoegd en ook daar zijn zeer interes sante werken bij. De „Wasmeisjes" in de moderne bin nenstad van Johannesburg is niet alleen een originele kleurenverzameling (geel en wit, drop-zwart, licht groen), maar ook grandioos van opzet (de New York- achtige wolkenkrabbers, de naar de ach tergrond verdwijnende kudde der auto's). De onderling goed contrasterende vrou wenfiguren in haar uiterst gesoigneerde kleding zijn daar bijzonder knap vóór ge plaatst. Er schuilt in de gestyleerde linkse figuur iets hallucinairs dat alle werkelijk heid overtreft. Misschien zit er een mis tekening in haar linkerarm, die iets te kort is. Verder voegde Dingemans twee fijne landschapjes uit Natal aan de reeds bekende stukken toe. Uit Rhodesia komt: „Bosveld M'sasa bomen in lentetijd". Het is een eigenaardig stuk vanwege de voor een Europeaan aan de „herfst" her innerende tinten: goed verdeelde rood bruine, roestachtige vlekken, met dwarse penseelstreken fors aangezet. Een mooi evenwicht van het decoratieve en het illustratieve. Het stuk „Oneindigheid" "zoekt het effect in een contrast. Een schil der zit voor zijn ezel (de afmeting is on geveer die van een Hollandse bromvlieg) in een machtig landschap, waarboven een dramatisch bewogen zwerk. Helaas lijkt de hoos-achtige regenval iets te veel op de ADVERTENTIE \J bVijft opgewekt en onvermoeibaar met de heerlijk verfrissende deechte rook-champignon die ontstaat na een atoom-ontploffing. De zaal van het I.C.C. is voor tentoon stellingen zeer geschikt, ook al door het rustige milieu waarin het paviljoen gele gen is. Het viel ons op dat enkele stukken van Dingemans (bijvoorbeeld die kleine landschapjes) niet steeds harmonisch aan passen bij de ernaast hangende werken. Verder zou de schilder zijn signatuur op de schilderijen misschien kunnen verande ren of verkorten: het lijkt thans teveel op een chèque. De tentoonstelling blijft geopend tot 6 Juni. H. SCHMIDT DEGENER Een belangrijk onderdeel van het veelomvattende werk van het Nederlandse Rode Kruis vormt de bloedtransfusiedienst. Hier geeft een der duizenden donors een deel van zijn bloed ten bate van lijdende medemensen. ADVERTENTIE betaalt U nog steeds tot 100 gld. voor HEREN DAMES - LEDEREN KLEDING goede prijzen. Jansweg 14 b.h. station - Telefoon 17825 Biljarten De B.V. „Hof van Holland" stond aanvan kelijk met 7—5 voor, alvorens de laatste wedstrijd gespeeld zou worden en was dus nog ongeslagen. Zij heeft haar overwicht ;eten te behouden en won met 1311 waar- mede zij de beker voor de tweede keer ver- wierf. Wiekamp 160 86 18 19 4.77 (0) Bloemink 220 220 18 49 12.22 (2) Goedemans 150 150 33 25 4.54 (2) Van der Veld 130 79 33 14 2.42 (0) Van Osch 50 50 45 5 1.11 (2) Hoenderdos 50 46 45 6 1.02 (0) Schrijber 65 65 45 9 1.44 (2) Hooydonk 60 46 45 5 1.02 (0) Wesseling 75 53 49 8 1.08 (0) Vernout 80 80 49 11 1.63 (2) Van der Linden 110 101 36 15 2.80 (0) Loerakker 100 100 36 15 2.77 (2) Eindstand: 1311. Met ingang van 20 Mei zal de treinen loop op het traject AlkmaarHoorn worden hervat. Begin Februari werd het personen vervoer op deze lijn tijdelijk stopgezet als gevolg van de kolenschaarste. In het park was 't een prachtig gezicht.alle perken en paden lagen dik onder de prachtig witte sneeuw. Maar het fijnste ivas, dat de heuveltjes ook zulke mooie, gladde hellingen hadden, waarlangs je fijn met de slee naar beneden kon roetsjen! Daarop had Oepoetie het oog gehad, toen hij voorstelde om erheen te gaan. Eerst trokken ze de slee naar boven, helemaal naar de top van zo'n heuveltje. „Nou, Rick, ga jij maar eerst!", stelde Oepoetie voor. Rick ging op de slee zitten. „Houd je goed vast, Rick!", waarschuwde Oepoetie. „Daar ga je!" Meteen gaf hij de slee een zetje. Daar ging Rick.... Eerst schoof de slee langzaam naar beneden, maar toen ging het al sneller en sneller! Wat 'n vaart werd dat! De sneeuwbrokken vlogen naar alle kanten, onder de ijzers van de slee weg. Rick hield zich goed vast. Het ging fijn zo! In enkele ogenblikken was hij al onder aan de helling...c. Gymnastiek Het jubileumprogramma van de Kenne- mer Turnkring ter gelegenheid van zijn veertigjarig bestaan, wordt op Tweede Pinksterdag in Bloemendaals Openlucht theater (bij regenachtig weer in het Kre- lagehuis) geopend met Nationale Vereni gingswedstrijden in vrije- en gereedschaps oefeningen voor dames en heren. Voor deze wedstrijden blijkt in Neder land grote belangstelling te bestaan. Reeds 49 groepen hebben zich voor deze wedstrij den aangemeld, zodat van half tien 's mor gens tot half zes in de namiddag iedere acht minuten een nieuwe groep zal op treden. Voor de dames zijn vier wedstrijden uit geschreven: rhythmische vrije oefeningen, baloefeningen, knotsoefeningeh cn hoepel oefeningen. Aan deze wedstrijden zullen respectievelijk 12, 11, 10 en 11 groepen deelnemen. De heren-nummers zijn minder goed be zet. In de groep vrije oefeningen doen slechts drie verenigingen mee en in de groep partneroefeningen twee. Iedere oefe ning duurt ten hoogste vijf minuten. Voor schriften over de vorm zijn niet gegeven, zodat de leiders hun fantasie de vrije loop kunnen laten, hetgeen de wedstrijden des te aantrekkelijker zal maken. Voor iedere wedstrijd zijn ere-prijzen be schikbaar gesteld en bovendien kan iedere groep nog in aanmerking komen voor een groeps-onderscheiding indien zij 85, 75 of 70 procent van het maximum behaalt. ADVERTENTIE DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990 - 17696 Spaarne 3 Vanaf 2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. ZATERDAG 12 MEI Stadsschouwburg „Vader Thuis" (Come- dia) 8 uur. Rembrandt: „Ben je vrij van avond?", alle leeft., 2, 4,15, 7 en 9,15 uur. Palace: „Het meisje uit Artis", alle leeft., 2, 4,15, 7 en 9,15 uur, 10,30 „Bambi". Luxor: „De onvindbare Pimpernel", 14 j., 2, 4,15, 7 en 9,15 uur. Frans Hals: „Moeder is stu dente", alle leeft., 2,30, 7 en 9,15 uur. City; „De dochter van Rosy Ogrady", alle leeft., 2,15, 4,30, 7 en 9,15 uur. Spaarne: „Gold Rush" en „Avontuur op Hawaii", 14 j., 7 en 9,15 uur. ZONDAG 13 MEI Stadsschouwburg „Vader thuis" (Come- dia) 8 uur. Bisocopen: middag- en avond voorstellingen. Bovendien City 11 uur „Het Chinese Landhuis". MAANDAG 14 MEI Stadsschouwburg „Goud en Antiek (Co- media) 8 uur. Concertgebouw: Haarlemse Klavarskribo Accordeon Club, 9,30 en 20 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. Bovendien City 11 uur: „Het Chi nese landhuis" en Palace 10,30: „Bambi".

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7