komt geleidelijk aan in critiek stadium Europese Assemblée besloot debat over de defensie zonder resoluties Verklaring van Marshall wijst op mogelijkheid van „verrassing" in Korea Nationalisatie van de Perzische olie Weerbericht Kamp Wittenberg Geruchten over gewapende Britse interventie Inwoner van Breda aan pokken overleden Chinezen drongen Zuid-Koreanen terug Israel en Syrië accoord over staken van het vuren Tornado in Bengalen Echtpaar door auto tegen gevel gedrukt Gecompliceerde autobotsing tussen Halfweg en Amsterdam Spaak: „Er was geen tijd genoeg" Spoedig einde van de strijd? UNO-commissie wenst embargo op strategisch materiaal HET WEER AFGEBEELD Het woord is aan...;; 65e JAARGANG No 258 DINSDAG 15 MEI 1951 295e JAARGANG No 116 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. W rjP 11 1 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- L| «f-w 1 t&m 1 1 jnTTLMT mr Ln_ I fii r _f-J Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ij Jiii fa i slf 1 1 Abonnement per week 40 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. J ii *LJ! I 1 lil ÈS IJ I I] V J 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OfffSCJC* <5 (9 Si t UV* MfcVfcM HA^R^OA' »R£VK JAVIK OSLO WARSCHAU V BERL'J* (WANNOf ION»! N\ •Q.IDAPEST 'OvLöUSi IAORIO, IEMAND SCHRIJFT in een ingezonden stuk in Vrij Nederland, dat bij de militaire tuchtrechtspraak zo weinig ver anderd is „dat de stem van Hannibal daar n0g duidelijk is te horen". Ten behoeve van hen, die de naam van deze generaal niet kennen, zij ter toelichting gezegd dat hij jen veldheer van de Noord-Afrikaanse stad Carthago was. die het feit bestond met zijn troepen over de Alpen te trekken en Rome met de ondergang te bedreigen. Dit ge- beurde in het jaar 218 vóór Christus en Hannibal stierf in 183 v. Chr.; het is dus wel een poosje geleden. Een aanval op verouderde militaire tuchtmaatregelen wordt elders in hetzelfde weekblad ingezet naar aanleiding van het gebeurde in het kamp Wittenberg. .De naam herinnert aan die van de Pruisische stad Wittenberg, maar dat is slechts een toeval. Het kamp ligt niet in Pruisen; het bevindt zich nabij Stroe, op de Veluwe. In April lagen er 3000 man, die allen lang durige dienst in Indonesië achter zich hadden. Daarom waren zij er ongetwijfeld niet best over te spreken, dat zij opnieuw waren opgeroepen om te worden geoefend. Het is begrijpelijk. Tijdens avondpermissie zetten er ongeveer tweehonderd, die blijk baar balorig gestemd waren, de boe? op stelten in Apeldoorn. Dit is, als ik mij ver oorloven mag het zo te omschrijven, een vrij groot bevolkingscentrum, dat evenwel steeds in onzekerheid blijft verkeren of het dorp of stad is en op iedereen de indruk moet maken, dat het bijzonder op zijn rust is gesteld. Het maakt een bij uitstek ge- pensionneerde indruk. Zelfs een hond zal aarzelen, eer hij er blaft. Nu wil ik het gedrag van die twee honderd soldaten niet goedpraten, maar voor uitgaansoord van knorrige dienst plichtigen is een dei-gelijke sfeer niet ge schikt. In Amsterdam zouden zij zich mis schien goed gedragen hebben. In de statige stilte van Apeldoorn trapten zij herrie. De gemeente beklaagde zich bij de comman dant van het kamp Wittenberg, de luite nant-kolonel Beaumont, en die legde op Zaterdag 21 en Zondag 22 April al zijn drieduizend man een uitgaansverbod op. Ieder die in dienst geweest is weet wat dit betekent, vooral als het een weekend geldt, waarvan men zich grote verwach tingen gemaakt heeft. Des te gróter als men „in de rimboe" zit. Sinds onheugelijke tijden worden in het Nederlandse leger zulke oorden als Stroe en omgeving aan geduid als de rimboe. Maar ieder die in dienst geweest is weet ook, dat men zich schromelijk onrechtvaardig bejegend acht als men gestraft wordt voor iets dat een ander heeft gedaan. In dit geval werd aan )0 man, die geen herrie in Apeldoorn hadden getrapt, een uitgaansverbod op- egd. En dat was inderdaad: onrecht vaardig. Er is enige opschudding door het geval ontstaan. Er zijn door het Kamerlid dr. Bruins Slot, vragen over gesteld aan de minister van Oorlog en deze heelt daarop geantwoord: „De minister is van mening, dat in de genomen maatregel niet dient te worden gezien een vergelding, maar een handeling waardoor snel en afdoende een einde werd gemaakt aan misdragingen, welke in eën goede militaire organisatie niet kunnen worden geduld". Welnu: ik geloof niet dat dit de manier om aan misdragingen een einde te maken. Als men een goede organisatie wenst: in een land. in een stad, in een bedrijf, in een politiekorps, waar dan ook - dus ook in een leger is de eerste voorwaarde dat men zich van bereidwillige medewerking van alle betrokkenen aan die organisatie verzekert. Om die te verwerven is in de eerste plaats rechtvaardigheid ver eist. Het weekblad Vrij Nederland, dat ont steld is over de verklaring van de minister, oefent er deze critiek op uit: „Het is ver bijsterend dat niet alleen dc betrokken commandant, maar ook de minister niet blijkt te begrijpen dat het er niet op aan komt hoe een maatregel volgens hen „dient ie worden gezien", maar wei hoe die maat regel door de slachtoffers wordt ervaren. Hij is ervaren als een vergeldings maatregel, als een collectieve straf, en daarmee is het kwaad geschied." Ook met deze critiek stem ik volkomen in. Om met mensen goed te kunnen samen werken en overeenstemmen moet men zich m hun gedachten pogen te verplaatsen. Men moet niet menen dat men zelf de wijs heid in pacht heeft en geen fouten kan begaan, want men heeft haar niet in pacht en ieder mens maakt fouten. Ook hij die leiding moet geven, op welke post ook, en daarmee een bijzondere verantwoordelijk heid draagt. Het meest heeft hij behoefte aan mensenkennis. De maatregel van de commandant van Wittenberg en het ant woord van de minister van Oorlog getuigen beide van gebrek aan mensenkennis. R. P. LONDEN, (Reuter) Volgens de Lon- dense Evening Standard wordt te Londen overwogen, Britse troepen te gebruiken voor het geval het in de Perzische olievel den tot gewelddadigheden mocht komen, waardoor het leven van Engelsen en Britse eigendommen gevaar lopen. Dit bericht werd algemeen in verband gebracht met de aankondiging van het ministerie van Oorlog, dat de 16e brigade luchtlandings troepen het consigne gekregen heeft, zich in het garnizoen van Aldershot paraat te hou den. Woordvoerders van het ministerie van Oorlog en van de admiraliteit hebben echter ontkend, dat de regering heeft besloten troepenversterkingen of schepen naar de Perzische golf te zenden. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Morrison, heeft in het weekeinde overleg gepleegd met de Amerikaanse re gering over de houding der V.S. ten aan zien van de Perzische olie. Morrison brak Maandag zijn Pinkstervacantie op het eiland Wight af om een nota op te stellen aan de Perzische premier Mossadeq. De nota zal een antwoord zijn op de aide mé- moire, die de vorige week in Londen werd afgegeven. Daarin werd duidelijk gemaakt, dat Perzië vastbesloten is zich aan het be ginsel van nationalisatie te houden. Naar verluidt zou de Perzische regering door de V.S. zijn gewaarschuwd voor de gevaren van overhaaste maatregelen bij de nationalisatie van de olie-industrie. Vol gens waarnemers te Teheran zijn de Britse en Amerikaanse houdingen op het punt van de Perzische olie thans nauw aan el kaar aangepast. Naar vernomen wordt, is de Perzische regeringsraad voor de uitvoering van de nationalisatie van de olie-industrie thans voltallig door de benoeming van het elfde lid. Deze benoeming geschiedde door het ministerie van Financiën. „Bedreigd" De Perzische premier, Mohammed Mos sadeq, is in een parlementszitting flauw ge vallen, nadat hij de parlementsleden ver teld had over „voortdurende terroristische bedreigingen van zijn leven". De premier vroeg hun goedkeuring om in het parle mentsgebouw zijn intrek te mogen nemen, hetgeen hem werd toegestaan. Het dagblad „El Talaat" meldde Zondag avond dat premier Mossadeq, die zich metterwoon in het Perzische parlements gebouw heeft gevestigd, tegenover aan hangers, die hem kwamen bezoeken, ver klaarde: „De Brits-Iraanse olie-maatschap- pij wil mijn ondergang, zodat het mij niet mogelijk is, naar mijn woning te gaan of mijn bezigheden in mijn eigen kantoor te verrichten. Ik moet in het parlementsge bouw blijven, totdat de nationalisatie der Drie nieuwe gevallen in Tilburg en één in St. Michielsgestel De pokkenepidemie in Noord-Brabant, welke in het algemeen gunstig verloopt, heeft desniettemin een slachtoffer geëist. Een 27-jarige inwoner van Breda, die na een bezoek aan Tilburg besmet bleek te zijn, is aan deze ziekte overleden. Van het begin af aan liet dit ziektegeval zich zeer ernstig aanzien. Zaterdag werd in Tilburg een nieuw ge val van pokken geconstateerd. Het betrof hier een reeds in quarantaine gestelde pa tiënt. Zondag deden zich geen gevallen voor, doch Maandagavond waren er weer twee nieuwe. Van een dezer kon de bron worden nagespeurd. Een aantal personen is in quarantaine gesteld. In Tilburg zijn thans 43 personen ziek. Zaterdag is ook in St. Michielsgestel een geval van pokken geconstateerd. De patiën te, een 27-jarige vrouw, is naar het zieken huis in Tilburg overgebracht. De directeur van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst in Dord recht heeft medegedeeld, dat het onderzoek naar de aard der ziekte van twee in het gemeenteziekenhuis geïsoleerde personen heeft uitgewezen, dat hier geen sprake is van pokken. De isolatie-maatregelen zijn opgeheven. Skymaster Edamonder gezagvoerder J. J. Bak gaat een wereldreis maken met ccn boord een aantal technici van de Austin-fabrieken en enkele verslaggevers. Tevens nat mee een Austin sportwagen, waarmede men wil trachten enkele records te weken. De technici van Austin zullen met deze wagen grote afstanden door onher- wrgzame gebieden afleggen. Voor het snel in en uitladen van de auto heeft de whnische dienst van de K.L.M. van licht metaal een speciale opvouwbare oprit vervaardigd. Foto: De auto wordt in het vliegtuig gereden Perzische olie-industrie een voldongen feit is". Toen zijn aanhangers hem Zondag mede deelden, dat de Tweede Kamer uit haar midden vijf leden heeft aangewezen, die deel zullen uitmaken van de elf man sterke commissie der Perzische volksvertegen woordiging voor de ten uitvoerlegging van de nationalisatie omhelsde hij hen vol vreugde. TOKIO (United Press) Duizend pas aan het front gearriveerde Chinese soldaten hebben Maandag op klaarlichte dag tijdens een stoutmoedige aanval een wig van acht kilometer in de linies van de Zuid-Korea nen gedreven, niettegenstaande zij bloot stonden aan vernietigende aanvallen van een geallieerde luchtarmada van meer dan 450 vliegtuigen. De vliegtuigen waren on ophoudelijk in de lucht en bestookten de vijand, die grote troepenmassa's samen trok voor een drieledig offensief, fel met boordwapens en bommen. Geallieerde infanterie-eenheden bereid den zich reeds voor op de komende grote aanval en hun artillerie deed een regen van granaten op de vijand neerkomen. De vijand rukte ten Zuiden van het stuw meer van Hwatsjon langs veldpaden naar het Zuiden op en nestelde zich in en langs decentraal-Koreaanse bergketen om op elk gewenst ogenblik de aanval in Weste lijke of Oostelijke richting te kunnen openen. De Amerikaanse artillerie verlegde het vuur onmiddellijk naar de wig die de vijand in de stellingen van de Zuid-Koreanen had gedreven. Een bataljon van de tegenstander over viel ten Noord-Oosten van Oeidjongboe een geallieerde strijdgroep uit hinderlaag, maar de overvallenen slaagden er in zich met behulp van goedgericht lange-afstands- vuur van Amerikaanse artillerie en met steun van geallieerde vliegtuigen al vech tend een weg naar de eigen linies te banen. Verder naar het Westen slaagden ge allieerde troepen er in een compagnie Chi nezen te omsingelen en een derde deel van de compagnie buiten gevecht te stellen. Aan het uiterste einde van het Oostelijk front was een offensief op beperkte schaal gaande. Het hoofddoel daarvan was voor de Zuid-Koreanen de hoofdweg van Inje naar Kansong te behouden. TEL AVIV (Reuter). In te Te' Aviv ontvangen berichten afkomstig uit het Sy rische grensgebied, wordt medegedeeld dat Israel en Syrië op een niet-officiële bijeen komst van de gemengde Israelisch-Syrische wapenstilstandscommissie overeenstem ming hebben bereikt over een nieuwe over eenkomst om het vuren te staken. De overeenstemming werd bereikt na een des betreffende order van de Veiligheidsraad. Volgens te Dacca (Oost-Pakistan) ont vangen berichten heeft Zaterdag een tor nado over het district Faridpoer in Oost- Bengalen gewoed. Tweehonderd personen werden gedood of gewond. Er werd aan zienlijke schade aangericht. Al niaakt de gelegenheid de dief, de dief maakt vaker de gelegen heid. Op de rijksweg tussen Halfweg en Am sterdam is gisteravond een gecompliceerd verkeersongeluk gebeurd waarbij vier per sonen gewond en twee auto's ernstig be schadigd werden. Een personenauto, waarin een heer en een dame uit Amsterdam zaten, kwam uit de richting Haarlem en passeerde een tramtrein van de N.Z.H.V.M., die op weg was naar Amsterdam. Toen de auto de tram voorbij was maakte de wagen door nog onopgehelderde oorzaak plotseling een zwenking naar links en reed de trambaan op. Enkele seconden later kreeg de auto een hevige duw van de tram, waardoor de De aan flarden gereden wagens. wagen, na nog een lichtmast te hebben ge raakt, op de weg werd geslingerd en daar tegen een uit de richting Amsterdam ko mende auto botste, waarin een heer en een dame uit Haarlemmermeer zaten. De beide auto's werden ernstig bescha digd. De vier inzittenden, die allen gewond waren, zijn met ziekenauto's naar het Wil- helmina-gfisthuis in Amsterdam vervoerd. Drie van hen konden na te zijn verbonden naar huis worden gebracht. Eén van de vrouwelijke inzittenden had een hersen schudding en een gebroken kaak opgelopen en is ter verpleging opgenomen. De tramtrein kreeg geringe schade en kon een kwartier na het ongeluk verder rijden. Razende Roeland veroorzaakte de dood van vader van elf kinderen De 25-jarige A. F. de B. uit Assendelft heeft Zondagavond omstreeks 11 uur een zeer ernstig auto-ongeluk veroorzaakt ten gevolge waarvan de heer S. R. uit Bever- I wijk is overleden en zijn vrouw zeer ern stig gewond in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het slachtoffer is vader van elf kinderen. De jongeman de B. is, komende uit een café aan de Alkmaarseweg, in een auto ge stapt, die voor het café stond geparkeerd en aan een ander toebehoorde. De eigenaar van de wagen is, toen hij hem hoorde star ten op dit feit opmerkzaam gemaakt, naar buiten gerend en nog net op de treeplank gesprongen. De auto trok snel weg in de richting van de Breestraat en de jonge be stuurder voerde de snelheid zelfs zo hoog op, dat de wagen met circa 70 km. aan het einde van de Alkmaarseweg kwam en daar, de bocht naar de Breestraat doorraasde. Hier verloor de B. de macht over het stuur waardoor hij geheel links van de Breestraat de gevel van een drogisterij raakte, er langs schaafde en tenslotte tegen een uit stekend deel van de bottelarij Koop tot stilstand kwam. Het echtpaar R. werd door de auto gegrepen en tegen de huizen ge drukt met het voor dit gezin zo noodlottige gevolg. STRAATSBURG (A.N.P.). De Euro pese Assemblée heeft haar bespreking over de verdediging van Europa afgesloten met een lange reeks redevoeringen, die niet door een besluit werden gevolgd. Weliswaar had dc Engelsman Duncan Sandys tot tweemaal toe getracht door het indienen van een ont- wcrp-besluit de discussies te leiden, doch prasident Spaak heeft zich daartegen met kracht verzet. De Assemblée zou naar zijn opvatting van te weinig ernst getuigd heb ben, indien zij in dc beperkte tijd die be schikbaar was, haar standpunt zou willen formuleren inzake alle politieke en tech nische vraagstukken der defensie. De ver gaande voorstellen van de Engelse afge vaardigde kwamen zodoende te vervallen en de discussie baseerde zich geheel op een summier rapport van de politieke com missie, die naar de mening van mej. Klom- pé geen diepgaande studie aan het onder werp had kunnen wijden. De tendens der meeste redevoeringen was, dat een Europees leger een der be langrijkste stappen naar de Europese een heid zou vormen. Van Turkse en Griekse zijde werd een nauwere militaire band tus sen deze landen en West-Europa bepleit. Drie Nederlanders namen aan het debat deel en zij allen waren de overtuiging toe- WASHINGTON. (Reuter). In Washing ton wordt levendig gespeculeerd op de mo gelijkheid, dat de Koreaanse oorlog in de naaste toekomst tot een onverwacht einde zal komen. Het was niet mogelijk te be vestigen, of deze speculatie enige grond vindt in eventuele geheime voorbereiden de gedachtenwisselingen tussen de betrok ken mogendheden. Maar, zo zegt Reuter verder, een nadere bestudering van de verklaring, welke generaal Marshall Zater dag aflegde voor de Senaatscommissie, geeft de indruk, dat hij sprak als iemand die een zekere ontwikkeling, hetzij van diplomatieke, hetzij van militaire aard, op het oog had, welke zou kunnen bijdragen tot een beëindiging van de militaire opera ties in Korea. Zondag had Averell Harriman, de spe ciale adviseur van president Truman, voor de televisie een soortgelijke verklaring afgelegd. Senator Ralph Flanders, die Marshall Zaterdag vragen stelde, verklaarde Maan dag, dat „er iets opzienbarends op til schijnt te zijn". Flanders had Marshall gewezen op de huidige ongelukkige si tuatie, waarin het Amerikaanse volk „er geen idee van heeft wat de uitslag van de strijd op Korea zal zijn". Volgens Marshall waren de stafchefs van mening, dat er op het ogenblik geen einde in zicht schijnt te zijn langs de weg van de gebruikelijke militaire operaties. Hij zag de situatie niet „zo onzeker" als sommige senatoren. Marshall zeide vervolgens steeds meer te vertrouwen in de mogelijkheid van een bevredigende oplossing. „Of dit een mili taire overwinning zal zijn of niet ik weet niet hoe u het zoudt noemen", aldus Marshall. „Het zal een zegevierend bewijs zijn van onze militaire macht in verhou ding tot de er bij betrokken manschap pen, maar het zou, daar ben ik zeker van geen dingen omvatten waarvoor u met be trekking tot Formosa en de toetreding van communistisch China tot de UNO vreest", zo zeide Marshall tot cle hem ondervra gende senatoren. Maandag verscheen Marshall voor de zevende maal voor de senaatscommissies, die een onderzoek instellen naar de Ame rikaanse politiek voor het Verre Oosten. Op de vraag van senator Conally, de voor zitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, of de Amerikaanse lucht macht en de vloot een oorlog tegen com munistisch China zouden kunnen winnen, antwoordde Marshall: „Ik geloof niet, dat zij daartoe in staat zouden zijn". Toen hem gevraagd werd of het bombar deren van bases in Mandsjoerjje deelne ming van de Sovjet-Unie aan de oorlog tengevolge zou kunnen hebben, verwees Marshall naar het tussen de Sovjet-Unie en China gesloten verdrag van wederzijdse bijstand. Over de huidige militaire kracht van de V.S. zei Marhall: „Wij hebben een ster kere macht dan het publiek denkt". Hij onthulde, dat binnen drie of vier weken de strij dier achten in staat zullen zijn af lossers naar Korea te zenden ten getale van 20.000 man per maand, buiten de ver vangingstroepen voor geleden verliezen. De democratische senator Warren Mag- nuson heeft gezegt te zullen voorstellen Tsjiang Kai-Sjek, de leider van de Chi nese nationalisten, uit te nodigen voor het houden van een toespraak tot het Ameri kaanse congres. NEW YORK (Reuter). De commissie voor sancties van de UNO heeft Maandag een resolutie goedgekeurd, waarin een em bargo op de export van wapens, munitie en strategisch materiaal naar China en Noord-Korea geëist wordt. Alleen Egypte onthield zich van stemming. Twaalf landen hebben zitting in de commissie. Men verwacht, dat de resolutie Woens dag door de politieke commissie van de algemene vergadering van de UNO zal worden behandeld. Elk land moet volgens de resolutie uit maken op welke goederen het embargo betrekking zal hebben en zelf zijn controle maatregelen nemen. gedaan, dat de Europese verdediging bin nen de bestaande organisatie moet blijven gedijen. De socialist Burger betwijfelde of men van een Europese verdediging moet spre ken, waar toch de verdediging van de ge hele vrije wereld in het geding was. „Door bijzondere nadruk te leggen op de gedachte van een Europees leger zouden wij onze eerste militaire taak uit het oog kunnen verliezen", zeide hij. Hij critiseerde de politieke commissie om haar opvatting, clat in het belang van de Europese eenheid een Europees leger moet worden nagestreefd, ook al zou daardoor het tempo der bewa pening worden vertraagd. Mr. Burger heeft zich tijdens het debat scherp gekeerd tegen zijn partijgenoot Van der Goes van Naters. Deze had met de Nederlander Serrarens behóórd tot de ondertekenaars van een later ingetrokken motie, waarin een militaire garantie voor Joegoslavië werd geëist. Mr. Burger verklaarde, dat hij ontsteld was over pogingen om de delicate Joegoslavi sche positie door de Assemblée te doen behandelen. De heer Fens (Katholiek) meende dat de Atlantische militaire samenwerking niet de dood van de gedachte van een Europees leger betekent. Er moet onderscheid ge maakt worden tussen een Europees leger als onderdeel van de Westelijke defensie en een leger als uitdrukking van de wil tot vereniging van Europa. De heer Fens zag de mogelijkheid van de groei van een Europees leger in een verre toekomst. De heer Bruins Slot was teleurgesteld over de studie der commissie op het stuk der defensie. „Het rapport heeft mij een ongelukkiger, doch wijzer man gemaakt. Het is onmogelijk een gemeenschappelijke Europese defensie met een eigen gezags orgaan in te richten, indien er niet de volle en overtuigde wil van de volken en rege ringen achter staat. Het zal onmogelijk zijn de naties tot het opgeven van souvereini- teit te bewegen, zolang er niet eerst een in ternationaal geaccepteerd economisch, tech nisch en administratief apparaat zal zijn gevormd, dat in staat is de functies over te nemen". Interne crisis? De Assemblée waaruit thans het grootste De beschadigde pui na het ongeluk. Het was een wonder dat de eigenaar van de auto niet al te ernstig werd gewond. A. F. de B. is met verschillende flinke hoofdwon den in het ziekenhuis opgenomen. De poli tie onderzoekt nog de vraag, of er sprake is van dronkenschap van de bestuurder tijdens deze macabere rit. De toestand van de patiente die in het Rode Kruisziekenhuis werd opgenomen, was hedenmorgen redelijk wel. deel der Franse en Italiaanse afgevaardig den verdwenen is, zal mogelijk heden haar werkzaamheden kunnen eindigen. Haar werk is door de beperkte tijd in het ongerede geraakt en de ernst van de crisis, die in het orgaan is ontstaan, blijkt niet alleen uit het feit, dat Spaak reeds (bin nenskamers) heeft gedreigd er het bijltje bij neer te leggen, doch ook om het terug trekken van Bidault uit de belangrijkste commissie der Assemblée, de politieke com missie. Mejuffrouw Klompé zal niet langer het rapporteurschap dezer commissie ver vullen. Een nieuwe rapporteur is evenwel nog niet benoemd. De heer Van der Goes van Naters treedt thans als waarnemend voorzitter dezer commissie op. De Assemblée besloot Zaterdag unaniem om een delegatie van het Amerikaanse Congres uit te nodigen met een Straats- burgse delegatie besprekingen te voeren. Ten Westen van Ierland bevindt zicheen gebied met hoge barometerstanden, terwijl de luchtdruk in de omgeving van de Oostzee laag is. Deze luchtdrukver deling veroorzaakt een brede baan met winden tussen Noord en West, waardoor lucht met tamelijk lage temperaturen naar onze omgeving gevoerd wordt. Aangezien de aangevoerde lucht een lange weg over zeewater heeft afgelegd, bevat zij vrij veel vocht en er komen dan ook uitgebreide wolkenvelden in voor. Kleine storingen die met de bo vengenoemde luchtstroming mee bewe gen, geven daarbij nu en dan aanleiding tot enige regen of motregen. O ONBEWOLKT 0LICHT BE'W $.MALF 8EW ZWAAR SEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN'"- A HAGEL V BUIEN". K ONWEER f^TEMPESAT.UüR (0O5 ISOBAAR BELANGRIJK' NEERSLAG-.. 'GEBIED. -■ CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLlJN-CRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE. HERKOMST vASTAND,VAN D'T TEKEN GEÊS.T QE'WINDRICHTING VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige Noord-Weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 16 Mei Zon op 4.46 uur, onder 20-27 uur. Maan op 14.26 uur, onder 2.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 Mei Hoog water: 10.30 en 23.07 uur. Laag water: 5.34 en 18.21 uur. Woensdag 16 Mei Hoog water: 11.40 uur. Laag water: 6.48 en 19.39 uur. De la Grasserie:

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1