Een slaper die berucht was Luxe Touringcars Vele tienduizenden in India bedreigd door het scherpste zwaardde honger Kort en Bondig MAISON MARCEL DINSDAG 15 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Slaperdijk van Santpoort naar Spaarndam werd 325 jaar geleden gemaakt J. C. de Ruiter 25 jaar in dienst der gemeente Haarlem bij Fa F. J. Bouckaerï en Zn Mr. dr. F. S. Witteveen overleden Ds. Baudraz geïnstalleerd Heemstede-West vertoonde „De lelijke man" in Haarlem Da Costa-kweekschool viert zevende lustrum Scheepsbrand eiste elf levens SCHEEPVAART ton- OLIE-PERMANENT ƒ10— In 1626 werd de Slaperdijk, van Sant poort naar Spaarndam lopend, gemaakt. Dit is dus juist 325 jaar geleden. Bovenstaande kaart geeft een goed over zicht van de toestand van water en land in Kennemerland. Natuurlijk zoekt men IJmuiden tevergeefs op deze kaart. Het Noordzeekanaal werd pas in 1875 gegra ven en op de plek waar nu IJmuiden ge vonden wordt, stond nog geen enkel huis. Velsen en Beverwijk waren toen nog slechts bescheiden dorpen. Het Wijker- meer, uitlopend in het IJ, gaf nog al eens aanleiding tot overstroming. De Velser- dijken gaven aan het land tussen Velsen en Haarlem geen voldoende bescherming. Nog in 1621 en 1625 veroorzaakten doorbraken in Velsen in de gehele omgeving veel schade. Daarom werd door Rijnland besloten de Slaperdijk te maken, die van Santpoort naar Spaandam loopt. De naam zegt het reeds dat die dijk als reserve bedoeld was. In normale tijd hield hij dan ook geen water tegen, maar alleen als de Velser dijken bezweken waren, moest hij Haar lem tegen het water uit het IJ en het Wij- kermeer beschermen. In 1626 werd de dijk gemaakt, nadat daartoe in 1622 reeds in beginsel besloten was. Maar de Slaperdijk beantwoordde toch niet aan de gestelde verwachtingen. De oorzaak daarvan was dat de dijk niet hoog genoeg was. Rijnland kon men daarvan geen verwijt maken, want Amsterdam had Kaart van Kennemerland uit de 17e eeuw. bezwaar tegen een hogere Slaperdijk. Am sterdam stelde zich op dit standpunt om dat het vreesde dat het IJ geen voldoende v/ater kon bergen bij stormvloeden. Am sterdam schoof het gevaar voor overstro mingen dus op Haarlem af. Daarom mocht de Slaperdijk niet hoger zijn dan 1.36 Meter boven A.P. De Velserdijken waren in een slechte toestand, zodat het water meermalen tot aan de Slaperdijk stond. Als het water hoog stond liep het over de Sla perdijk heen en veroorzaakte toch schade tussen SantpoortSpaandam en Haarlem. In 1675 heeft er nog een grote doorbraak van de Slaperdijk plaats gehad. Die richtte zeer veel schade aan. Ook in 1805 had nog een doorbraak plaats. Toen was eindelijk de maat vol en werd in 1806 besloten de dijk zoveel te verhogen en te verzwaren, dat geen nieuwe onheilen behoefden ge vreesd te worden. Koning Lodewijl: Napo leon nam deze beslissing. Geen wonder dat in een gedenkboek van „Rijnland" gesproken wordt van de „be ruchte Slaperdijk". Toën het Wijkermeer werd ingepolderd en ook de IJpolders waren gemaakt was de waterwolf in dit gebied voor goed aan banden gelegd. Nadat het Noordzeekanaal in 1875 gegraven was werd de toestand nog veiliger, zodat de Slaperdijk nu inderdaad een slapende dijk geworden is. Vandaag is de heer J. C. de Ruiter, werk zaam bij de Incassodienst, een kwarteeuw in dienst der gemeente Haarlem. In 1926 kwam hij bij de Stads-bibliotheek en Leeszaal en in Februari 1939 ging hij naar de andere kant van de Jacobijnestraat, naar de Incassodienst. Bij de mobilisatie in September 1939 werd hij matroos en toen in Mei 1940 de oorlog uitbrak, bracht het schip, waarop hij diende, hem naar Enge land. Vandaag uit heeft hij vijf jaar lang deelgenomen aan de strijd tegen de be zetter. Geruchten dat hij gevallen zou zijn bleken na de bevrijding gelukkig onjuist en bij zijn terugkeer-in het vaderland her- Vatte hij zijn functie bij de Incassodienst. De jubilaris is vanmorgen door de bur gemeester ontvangen en gelukgewenst. Hedenmiddag kwamen de waarnemend directeur, de heer J. P. Starreveld, en een deputatie v«n collega's hem in zijn woning feliciteren. De heer Starreveld bood hem na een van veel waardering getuigende toespraak namens het gemeentebestuur een zilveren tafelcouvert aan, waarin het wa pen der gemeente Haarlem was gegra veerd. Van de collega's ontving hij een fraaie schemerlamp. GEESTELIJKE EN WERELDLIJKE MUZIEK IN DE ZEVENTIENDE EEUW In de reeks concerten, georganiseerd door het Comité voor jonge Toonkunste naars, vertolkt het Amsterdams Kamer koor onder leiding van Jan D. Boeke geestelijke en wereldlijke muziek uit de zeventiende eeuw. Het programma bestaat uit liederen van Sweelinck, Scheidt, Hass- ler en Praétorius. De uitvoering heeft Plaats in de Waalse kerk op het Begijnhof. ADVERTENTIE Een verstandig bestuur bestelt vroegtijdig zijn ROZENSTRAAT 9 TEL. 19992 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 Mei 1951 BEVALLEN van een zoon: 11 Mei, M. J. ^an der LindenHoreman; M. W. van der ^Ik-Kramer; G. KoeneWilderom. BEVALLEN van een dochter: 8 Mei, J. Vitasek; 11 Mei, S. P. van Aggelen ^■vvijngaarde; H. Bornvan Schaik; C. Boer—-van Zomeren; J. M. L. Niepoortvan «en Helm; A. J. Molenaar—Kerkman: G. M. «opstaken—Spruijt; 12 Mei, J. E. van Velzen •-Loerakker. OVERLEDEN: 11 Mei, J. E. Verbaarschott "-Lutkeveld. 81 j„ Van 't Hoffstraat; K. Dek- *er. 72 j., Zijlstraat; C. G. C. Kauling, 49 j., Jan Luijckenstraat; W. Metselaar. 50 j., Lo- fentzkade; A. P, Spigt, 62 j., Kamperlaan; H. 74 j., Jansstraat. In de ouderdom van 76 jaar is over leden mr. dr. F. S. Witteveen, oud-admi nistrateur van de Provinciale griffie van Noordholland te Haarlem. Mr. dr. Witteveen werd op 4 Septem ber 1874 geboren in Oost-Dongeradeel (Friesland), waar zijn vader burgemeester was. Hij studeerde rechten in Leiden en promoveerde in Maart 1896. Daarna werd hij volontair ter gemeente-secretarie van Leeuwarden en promoveerde, na voortge zette studie, tot doctor in de staatsweten schappen. In Juni 1900 begon mr. dr. Witteveen zijn ambtelijke loopbaan als gemeente secretaris van Vlissingen. In 1915 vertrok hij naar 's-Gravenhage, waar hij enige tijd referendaris en chef van de afdeling Open bare Werken was. Vervolgens bekleedde mr. dr. Witteveen enige jaren de functie van gemeentesecretaris te Delft. Met ingang van 1 September 1918 werd mr. dr. Witteveen benoemd tot hoofdcom mies, chef van de afdeling Onderwijs en Verkiezingen van de Provinciale Griffie van Noordholland, welke later werd uitge breid met Personeels- en Militaire Zaken. Op 1 Juni 1930 werd hij bevorderd tot administrateur. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verliet mr. di". Witteveen de Griffie op 1 Juli 1940. Hij bleef echter werkzaam als secretaris van de Provinciale Commissie van Advies voor het Buitengewoon Lager Onderwijs en de Nazorg, alsmede als secretaris van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs te Haarlem. Bij Koninklijk Besluit van 24 October 1947 werd mr. dr. Witteveen benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De crematie geschiedt op Woensdag 16 Maart te Westerveld, na aankomst van de trein van 10.58 uur. In een dienst in de Waalse kerk op het Begijnhof is gistermiddag de nieuwe do minee van deze kerk, ds. Jean Baudraz, geïnstalleerd. De dienst, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, werd geleid door ds. Marc Jospin uit Amsterdam, pas teur consultant van de gemeente. Voorts werd het woord gevoerd door de gedele geerde van de Waalse commissie, ds. For get uit Den Haag. De nieuwe dominee pasteur Baudraz, sprak als laatste. Er waren vele vertegenwoordigers van kerken aanwezig, zoals ds. Waardenburg, die de kerken uit Noordholland vertegen woordigde en vooral ook vele afgevaar digden van de zestien Waalse gemeenten die ons land nog telt. Ds. Baudraz, die Zwitser is, had vorige week afscheid ge nomen van zijn gemeente in Lausanne. PINKSTERSPEL UITGESTELD De opvoering in Bloemendaals Open luchttheater van het Pinksterspel „Des Heilands Tuin", van mr. M. Nijhoff, die vanavond zou plaats hebben, is door de on gunstige weersgesteldheid twee weken uit gesteld tot Dinsdag 29 Mek Amateurtoneel Wanneer een auteur op een bepaald mo ment besluit maar weer eens een stuk te gaan schrijven en hij heeft daarbij geen behoorlijk gegeven tot zijn beschikking, is een pension in een dergelijk geval altijd een dankbaar toevluchtsoord. Hij brengt hierin enige figuren van tamelijk uiteen lopend karakter tezamen en vertrouwt de intrige verder toe aan zijn goed gesternte. Dat men hierbij gemakkelijk in cliché's vervalt, is klaarblijkelijk van minder zorg. Ook Pie* Mossinkoff heeft er geen kans toe gezien zijn van elke originaliteit ge speend bedenksel voor een ogenblik aan nemelijk te maken. Bovendien gebruikte hij uitsluitend de felste zwart-wit schake ringen: het blinde meisje, de lelijke man met een gouden hart en de onvermijdelijke zoon, waarbij de moeder nog blinder voor zijn vele ondeugden blijkt te zijn dan haar beklagenswaardige dochter. Het drama be weegt zich gezapig voort langs de wegen van een onbeantwoorde liefde, diefstal, berouw en verzoening om te eindigen met een vloed van tranen, die juist door de mateloze onwaarschijnlijkheid bij de toe schouwers weinig indruk achter laat. Dat Zaterdagavond in „De Leeuwerik" het publiek sommige scène's toch nog met aandacht volgde, komt geheel voor reke ning van de spelers van „Heemstede-West", die onder de duidelijk waarneembare lei ding van Willem van der Veer een poging deden de dramatische taferelen van hun ongeloofwaardigste effecten te ontdoen. De regisseur bood hen hierbij de helpende hand door in sommige gedeelten gebruik te maken van het blauwe potlood en te zorgen voor een uitstekend verantwoorde mise-en-scène. Willy van Harten sprak hierbij het meest tot de gevoelens van het publiek. Als de blinde Joke gaf zij een ingetogen en daar door juist welsprekende vertolking van dit beklagenswaardige meisje, dat zoveel geluk ontbreken moet. De rol van Wim Peters, de moderne Cyrano de Bergerac, was toever trouwd aan Jan Leuven, die hiervan even eens een zeer behoorlijke uitbeelding gaf. Joop Portegies overwon zijn onzekerheid uit het eerste bedrijf en speelde vooral aan het slot, als zijn inkeer en berouw niet geringe eisen aan het uitbeeldingsvermo gen stellen, enige bevredigende scène's. Ook Annie Jeltema had als Corrie Govers een gelukkige avond. Leny van Opzeeland had weinig moeite met de moederrol en Theo Donkerlo zorgde als de broer, die niet in tel is, voor de weinig voorkomende vrolijkheid. Het publiek bracht veel waar dering op voor het spel en was niet karig met applaus. Vandaag wordt het 35-jarig bestaan her dacht van de Da Costaschool, de Christe lijke kweekschool voor onderwijzers, die sinds Mei 1946 is ondergebracht in het ge bouw Koepellaan 2 te Bloemendaal. Vanmorgen kwamen ruim honderd leer lingen en oud-leerlingen voor een sobere begroetingsbijeenkomst tezamen in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Hier werd het woord gevoerd door de directeur van de school, drs. D. Fokkema. Het is, zo,.be toogde hij een opdracht van God om Zijn boodschap door, te geven, zpwel door het woord als ook door de daad. Een 35-jarig bestaan geeft gelegenheid zowel terug- als vooruit te zien, maar het heden mag daar bij niet worden vergeten. Het heden, waar in wij dagelijks staan eh waarin wij de kin deren weldaden en misdaden kunnen be wijzen. Het kind op de lagere school is juist zo uiterst gevoelig. De rest van de ochtend werd gebruikt voor excursies, onder andere naar Thijsse's Hof en de Kennemer Duinen, en voor enige ontmoetingen op sportgebied, zowel in de zaal als op het veld. Vanmiddag wordt het programma na een gemeenschappelijke koffiemaaltijd voortgezet met de vertoning van een psy- chologische-paedagogische film. Van vier tot half zes is er receptie in het schoolgebouw en na een diner in hotel Vreeburg wordt daar onder auspiciën van de oud-leerlingenbond een opvoering ge geven van „Betsy regeert". WERKEN VAN GUICHARD EN VERHORST IN „HET HUIS VAN LOOY" Op Zaterdag 19 Mei wordt in het mu seum „Het Huis Van Looy" door ds. F. R. A. Henckels een tentoonstelling geopend van werken door C. A. A. Guichard uit Amsterdam en A. W. Verhorst uit Heem stede. Van de Fransman Guichard bevat de expositie landschappen, stadsgezichten, portretten en aquarellen, van Verhorst kerkintérieurs, boerderijen en reisschetsen in aquarel en zwart-wit. De tentoonstel ling duurt tot 10 Juni. FRANS FUNKE EXPOSEERT De schilder Frans Funke exposeert in kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt tot 9 Juni een aantal aquarellen. De ex positie wordt Vrijdagavond geopend door Kees Verwey. Elke mogelijke landbouw-verbetering zal de bevolkings-aanwas niet kunnen bijhouden (Van onze correspondent in Londen) In Britse regeringskringen heerst ernstige bezorgdheid over de zeer pre caire voedselsituatie in India. Het graan- gebrek in dit gebied wordt steeds nijpen der en naar schatting leven al honderd millioen mensen op de grens van ver hongering. India heeft altijd al te kampen gehad met een voedselvoorraad die zelfs voor matige arbeid in tropische condities onvoldoende was. Door de natuurlijke catastrofes, die het land het vorig jaar troffen, is de voedselsituatie bepaald ont stellend geworden en vooral door de grote bevolkingsaanwas is de hongerdood dich terbij geslopen dan ooit tevoren. De bevolking van India en Pakistan is in één eeuw verdrievoudigd. In de laatste tien jaar zijn er 42 millioen mensen bij gekomen. Er worden elk uur 500 kinde ren geboren. Deze enorme aanwas van de bevolking wordt nu ook bevorderd door de verbeteringen in de algemene gezond heidstoestand en de vele vroege huwe lijken. Enige vooraanstaande Britse land bouwdeskundigen, die zich met het pro bleem in India bezig houden, achten het dringend noodzakelijk, dat de landbouw gebieden sterk worden uitgebreid met ge lijktijdige intensivering van de bewerking der bestaande cultuurgrond. Het voorbeeld van de uitstekende cultivering van de Pendsjaab, voorzover deze tot West-Pa- kistan behoort, verdient navolging. Zestig jaar geleden was dit gebied nog een woestijn, doch het is met hulp van Britse deskundigen herschapen in een onafzien baar landbouwdomein, dat goede oogsten levert. Doch de woeste grond, die zich in India voor ontginning leent is beperkt. Met tractoren en irrigatie kan natuurlijk nog wel iets worden bereikt, doch een dergelijk resultaat zal dat in de Pendsjaab, waar de geografische condities vooral door de aanwezigheid van rivieren uit het Hi- malaya-gebied uiterst gunstig waren, nau- kelijks kunnen benaderen. Bovendien kon den daar gemakkelijk kanalen worden aan gelegd en de bodem werd als gevolg van de lage regenval niet beroofd van mi nerale zouten, zoals in de rest van India. Westerse techniek moet eigen fouten weer goedmaken Ook in het Indische deel van de Pend sjaab zijn reeds grote ontginningswerken ter hand genomen. Er worden grote pro jecten voor hydro-electrische krachtsta tions uitgevoerd, welke moeten dienen om overstromingen, zoals die in het Ganges- gebied, tegen te gaan en anderzijds de uit droging, welke daar de bodem ernstig be dreigt te voorkomen. Met deze krachtsin spanning zal niet veel nieuw land gewon nen worden, maar wel wordt de thans nog zo wisselvallige oogst gestabiliseerd. Het is overigens gemakkelijker nieuwe gronden te ontginnen, dan bestaande gronden te verbeteren. De Westerse techniek heeft in het verleden vaak het natuurlijke aanpas singsvermogen van de eeuwenoude irigatie- .systemen verstoord.. Een remmende factor .voor de ontwikkeling van de landbouw in India is qok het geldgebrek. In het gunstig ste geval zal in 1953 de landbouwproductie met tien procent zijn toegenomen, doch daar zal naar verwacht wordt een bevol kingstoename van 15 procent sinds 1941 tegenover staan. De belangrijkste taak is het intensiveren van de landbouw. Dat kan alleen wanneer men kans ziet van de primitieve Indische NORFOLK (Reuter). Maandag is het Amerikaanse bevoorradingsschip voor wa tervliegtuigen „Valcour" ter hoogte van Kaap Henry (Virginia) in botsing met het kolenschip „Thomas Tracy" gekomen. Elf opvarenden van de Valcour kwamen om het leven. De Valcour vervoerde vliegtuigbenzine. Er bevonden zich 227 officieren en man schappen aan boord. Na de botsing brak brand uit, die op het kolenschip oversloeg. Negen van de slachtoffers kwamen om het leven, doordat zij door de brandende ben zine de machinekamer van de Valcour niet konden verlaten. Het vuur op beide sche pen kon later worden bedwongen. MARGARET TRUMAN NAAR NEDERLAND de zal Margaret Truman, de dochter van president van de Verenigde Staten, binnenkort een bezoek aan Nederland, België, Luxemburg, Engeland, Frankrijk en Italië brengen, zo blijkt uit een bekend making van het Witte Huis. Zij zal op 26 Mei met het s.s. America uit New York naar Europa vertrekken. Zij zal niet optreden maar als touriste gaan en in Juli terugkeren. Ter gelegenheid van het zestigjarig jubileum van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken is in Eindhoven een prachtig geïllumineerde sprookjestuin ingericht, die officieel door de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, is geopend. Talrijke voorstellingen naar bekende sprookjes hebben in deze tuin een plaats gevonden. Burgemeester Kolfschoten van Eindhoven fungeert als Prins in het sprookje Doornroosje: met een ku$ doet hij de Prinses uit haar slaap ontwaken. boer een moderne landbouwer te maken, voor zover zijn schamele productiebronnen en zijn beperkte kapitaal dat tenminste toelaten. Daarbij zal in menig geval eerst zijn behoudzucht overwonnen moeten worden. De grond dient vooral door be mesting productiever te worden gemaakt. De rijstopbrengst per hectare is nu nog minder dan die in Japan en de tarweop- brengst minder dan de helft van die in Engeland. Kunstmest kan de productie volgens deskundigen van 20 tot 40 procent opvoeren. En wordeh voor deze hervor mingen echter veel machines uit de dollar- landen vereist. Voorts moet men rekening houden met de moeilijkheid dat, als gevolg van de poliiteke omstandigheden, India in deze overgangsperiode juist het zwaarte punt legt op de ontwikkeling van de steden. Het Colombo-plan, dat voor de groei van deze jonge staat is opgesteld, schiet volgens Londense meningen in de huidige omstan digheden tekort, het dekt slechts vier vijfde deel van de onmiddellijke behoeften. Ook de noodzaak van een verantwoorde be volkingspolitiek voor India wordt in Enge land onderstreept. Er dreigt vooral groot gevaar voor de streken, die in Juni door de moesson van de buitenwereld plegen te worden afgesneden. In de dorpen,, waar de hongersdood dreigt, kent men geen rant soenering zoals in de steden. De landar beiders worden in rijst of graan betaald en het surplus gaat naar de stad. Met spanning wordt in dit bedreigde land uitgezien naar Amerikaanse hulp. Er staat veel op het spel, niet alleen voor India zelf, maar vooral ook voor het Westen, dat zich niet de „luxe" kan permitteren, de sympathie van de Indische bevolking te verspelen nu er andere kapers op de kust zijn. Alïoth, 11 St. Paulsrock. Alphacca, 11 v. Chester n. Trinidad. Alphard, 11 v. Bahia n. Las Palmas. Altair, 11 v. Rio Grande do Sul. Agatha, 11 200 m. Z.ZO. Cambodia Point. Alcyone, 11 240 m. ZW. Karachi. Alpherat, 11 975 m. NO. Bermudas. Aludra, 11 250 m. N.NO. St. Paulsrock. Amstelvaart, 11 1050 m. W.NW. Flores. Antonia, 11 v. Pladju n. Djakarta. Ariadne, 11 v. Gibraltar n. Lissabon. Aagtekerk, 14 v. Marseille te Cadiz. Aalsdijk, 14 te Le Havre. Aalsum, pass. 14 Ouessant. Abbekerk, 13 te Antwerpen. Alamak, 13 te Calcutta. Aldabi, 13 v. R'dam te Buenos Aires. Alhena, pass. 14 Ouessant. n. Las Palmas. Alkaid, 14 v. Recife te Bahia. Alnati, 14 v. Las Palmas n. Antwerpen. Altair. 15 v. San Francisco te Santos. Aludra, pass. 13 Fernando Noronha. Amsteldiep, 16 te Fremantle verw. Amstelstad, 15 te Djibouti. Arundo, pass. 14 Cape Race. Axeldijk, 14 v. Philadelphia te Norfolk. Alblasserdijk, 14 te Londen. Andijk. 14 te Antwerpen, Arnedijk, 13 te New Orleans. Averdijk, 14 te Antwerpen. Alchiba, pass. 15 Ouessant. Amstelkerk, 15 te A'dam. Boschfontein. 11 bij Brothers. Bali, 11 te A'dam v. Soerbaja. Blommersdijk, 9 v. New York n. R'dam. Blijdendijk. 11 nm. v. Baltimore n. R'dam. Baarn, 11 850 m. NO. Guadeloupe, Bontekoe, 11 v. Bima n. Soerabaja. Barend recht, 12 te Abadan v. Aden. Bengkalis, 12 v. Port Swettenham n. BeJawan. Bennekom, 15 v. Callao te Mollendo. Bonaire, pass. 13 Ouessant. Borneo. 15 v. Port Said te Napels verw. Boskoop, 13 te Barahona. Britsum, 13 dwars Massawa. Billiton, 12 v. A'dam n. Indonesië. Bloemfontein, 13 te Port Soedan. Castor, 11 n. Ciudad Bolivar. Cistula, 11 300 m. Ras Madraka. Caltex Delft, pass. 14 Kp. Bon. Caltex Leiden, pass. 14 Algiers. Caltex Nederland, 12 te R'dam v. Sidon, Caltex Pernis, pass. 14 Ouessant. Caltex The Hague, pass. 14 Lissabon. Caltex Utrecht, pass. 14 Kp. Bon. Cheshire, 14 dwars Port Soedan. Casablanca, 14 te Singapore. Duivendijk, pass. 11 Start Point. Delft, pass. 14 Finisterre n. Antwerpen. Drente, 15 v. Tabaco. Danae, 12 v. A'dam n. Genua. Diemerdijk, 13 te San Francisco. Elina, 12 v. Hamburg te Amsterdam. Esso Amsterdam, 11 900 m. ZW. Flores. Edam, 14 v. R'dam te New York. Ena, pass. 12 Azoren. Eemdijk. 15 v. New Orleans n. Houston. Eemland, pass. 15 Sombrero. Enggano, 13 te A'dam. Friesland, 15 te Soerabaja. Gordias, 12 te Hamburg. Ganymedes, 12 v. Talara te Porto Chicania, Groote Beer, 12 te A'dam v. Djakarta. Gooiland, 15 te A'dam v. Buenos Aires. Gaasterkerk, 14 te Lorenzo Marques. Gaasterland, 13 te Santos. Hector, 12 te Haifa v. A'dam. Hersilia, 12 v. Pta del Gada. Hoogkerk, 12 v. Dar es Salaam n. Mozambique. Hydra, 14 te Panama. Haarlem, 13 v. A'dam n. W. Indië. Helena, 13 v. A'dam n. Z. Amerika. Hercules, 13 te A'dam v. Hamburg. Hecuba, 12 te Paramaribo. Helder. 12 n. Cristobal. Hera, 14 v. Curagao n. Aruba. Indrapoera, 14 8 u. te Genua. Ilos, 11 v. Miragona n. Port Goane. Jagersfontein, 11 200 m. dwars Monrovia. Java, 14 v. Tegal rede Belawan. Johan v. Oldenbarnevelt, pass. 12 Thursday eil. Japara. 14 v. Djakarta n. Padang. Jupiter, 11 v. Palermo n. Palma. Kapuas, 11 te Colombo. Kota Agoeng, 10 v. Pt. Swettenham te Penang. Kedoe, 14 v. Port Said. Keilehaven, 15 te Belawan verw. Katwijk, 15 te R'dam. Kota Baroe, 15 v. Bandarshapur. Kota Inten, 13 v. Holland n. Cheribon. Klipfontein, 13 v. Bremen te Hamburg. Larenberg, 11 v. Savona n. Casablanca. Langlee Scot, 10 v. Kobe n. Yokohama. Larenberg, 11 v. Savona n. Casablanca. Leerdam, 11 300 m. ZO. Kp. Sable. Laagkerk, 13 te Bombay. Langkoeas, 13 rede Belawan. Leuvekcrk, 14 te Suez. Lieve Vrouwekerk, 13 te R'dam v. Calcutta. Lindekerk, 14 te Bushire. Lissekerk, 15 te Aden. Lombok, 13 te Khorramshar. LonneFnm. pass. 14 Gibraltar. Leopoldskerk, 13 te Bombay. Maashaven, pass. 12 Fernando Noronha. Merwede, 12 te Rotterdam v. Houston. Marisa, 11 v. Singapore n. Wellington. Murena, 11 geankerd baai Suez. Maas, 12 te Aruba. Macoma, 9 te Miri v. Yokohama. Maaskerk, 14 v. Monrovia n. Takoradi. Mataram, 12 v. Makassar n. Balikpapan. Molenkerk. 14 v. Tanger n. Antwerpen. Muiderkerk, pass. 12 Kp. Bon. Malea, 14 v. Swansea n. Mena el Ahmadi. Maasland. 13 te A'dam. Melampus, 14 te A'dam v. Makassar. Nieuw Amsterdam, 11 600 m. W.t.Z. Scilly's. Nigerstroom, 11 nog te Douala. Noordwijk, pass. 12 Casquets. Noordam, 13 te R'dam v. New York. Nestor, 12 te A'dam v. R'dam. Oranjestad, 11 v. Dover n. Madeira. Ootmarsum, 11 nm. te New Orleans. Orestes, 11 420 m. W.t.N. Fernando Noronha. Oranje, 13 v. Belawan. Oranje Fontein, pass. 13 Dakar. Phi-ontis, pass. 11 Singapore eil n. Djakarta. Paula, 11 150 m. NW. Cambodia Point, Parkhaven, 11 120 m. W.t.N. Gibraltar. Prins Willem II, 11 25 m. O. Cape Race. Papendrecht, 32 n. Lands End. Phrontis, 14 te Djakarta. Polydorus, 14 le Soerabaja. Prins Jürederik Willem, 14 te Antwerpen. Prins Johan Willem Friso, 13 te Antwerpen. Prins Maurits, pass. 12 Fame Point. BINNENLAND Op 16 Mei wordt in Heerlen het zilveren ambtsjubileum van burgemeester M. F. G. M. van Grunsven gevierd. De heer .jan Grunsven werd op 30-jarige leeftijd tot bur gemeester van Heerlen benoemd. Voordien was hij drie jaar burgemeester van Susteren. De kledingactie van het comité „Hulp aan Gerepatrieerden", waarin samenwerken de stichtingen „Nederland helpt Indië" en „Pelita" heeft tot dusver goede resultaten geboekt. Niet minder dan ongeveer 8000 stuks nieuw gebreide goederen, alsmede gedragen kledingstukken, ontving men. Er is echter nog veel meer nodig. De stichting „Neder land helpt Indië" heeft f 50.000 beschikbaar gesteld voor aankoop van nieuwe kleding. Nadat het Engelse tankschip „Matadi Palm" Rotterdam had verlaten, kwamen op varenden tot de ontdekking dat in een ruim het ontzielde lichaam van een man lag. Gebleken is, dat de dode de 51-jarige bouw kundige A. N. uit Rotterdam-Charlois is, die sinds Vrijdagavond werd vermist. De kolenproductie der Nederlandse mij nen bedroeg in April (25 werkdagen) 1.017.800 ton tegen 1.116.500 ton in Maart (26 werkdagen)Ingevoerd werd in April 444.000 ton (558.300) waarvan uit Duitsland 273.200 (290.500) ton en uit Amerika 122,500 (188.700) Zondagavond is op de Weesperzyde te Amsterdam een personen-auto geslipt en in de Weespertrekvaart gereden. De twee in zittenden konden worden gered. Aan de universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen econo mie de heer J. Crouse, Overveen. en voor het candidaats-examen economie de heer J. Sipkes, Velsen. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn inbrekers binnengedrongen in een kle dingmagazijn te Weert. Zij hebben een grote hoeveelheid costuums, regenjassen en andere textielgoederen tot een totale waarde van naar schatting f 12.000 buit gemaakt en het gestolene met een auto vervoerd. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een ontploffing waargenomen nabij het Chi leense schip „Aconcagua", dat zich toen op ruim drie kilometer afstand van het vuur schip Terschellingerbank bevond. Een drij vende mijn is de vermoedelijke oorzaak. Hulp behoefde echter niet te worden ver leend. Het schip heeft op eigen kracht de reis naar Hamburg vervolgd. HAARLEM EN OMGEVING Het lentefeest van de buurtvereniging „Ramplaankwartier", dat op Tweede Pink sterdag zou worden gegeven, is door de ongunstige weersomstandigheden niet door gegaan. Het zal nu gevierd worden a.s. Za terdagmiddag 19 Mei om 2 uur op het plein van de Beatrixschool aan de Gilles School meesterlaan. Ds. P. Boerma, woonachtig te Amster dam, is door de classis Haarlem der Ned. Herv. kerk beroepen tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden om te worden be last met de geestelijke verzorging in het Marine-hospitaal te Overveen. Op het Maandag in het Kurhaus te Scheveningen gehouden muziekconcours van het Nederlands Verbond van P.T.T.-vereni- gingen behaalde de Haarlemse Postfanfare in de afdeling Uitmuntendheid fanfare de eerste prijs met 414 punten en in de tam boerswedstrijd afdeling Uitmuntendheid de derde prijs met 78 punten. man Heijermans" zal op Vrijdag 18 en Maan dag 21 Mei in de Stadsschouwburg te Haar lem het toneelspel „Het kind van de.buur vrouw", naar de roman „Arie" van Johan Elsensohn, voor het voetlicht brengen. De vereniging besluit het seizoen met een caba retavond in het Concertgebouw op Zaterdag 2 Juni. De Chr. Muziekvereniging Arti et Reli- gioni te Haarlem, directeur de heer N. H. v. Ossenbruggen, gehaalde op het nationaal concours te Landsmeer, uitgeschreven door de muziekverenig. „Amicitia", in de afd. Uit muntendheid: een le prijs in concertwed strijd, een 2e prijs, in marswedstrijd en 2e prijzen voor het Tamboercorps en het hoogst aantal punten in de ere-wedstrijd. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE COIFFURES H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland. Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 Prins Willem v. Oranje, 12 n. Montreal. Prins Frederik Hendrik, 13 v. Milwaukee naar Montreal. Prins Willem III, 15 te Cleveland. Prins Willem IV, v. Milwaukee n. Montreal. Prins Willem V. 13 te Detroit. Poseidon, pass. 11 Cape Hatteras. Pygmalion. 11 360 m. N. Curacao. Radja, 12 te Singapore. Ridderkerk, 11 v. R'dam n. Australië. Rossum, 12 v. R'dam n. Lissabon. Rotti, 11 nog rede Amoerang.. Raki, 12 v. Bitung te Menado. Rempang, 13 n. Djeddah. Roebiah, 13 v. Balikpapan te Makassar. Roepat, 14 v. Aden n. Pondi Cherry. Ruys, 14 v. Singapore n. Saigon. Riouw, 14 te Port Said. Rijnkerk, 14 te Antwerpen. Rijnland, 13 te Bahia. Sibajak, pass. 12 Finisterre. Stad Leiden, pass. 12 Keywest. Stad Arnhem, 12 v. Vlaardingen n. Savona. Schiedijk, 11 te Los Angeles. Siaoe, 10 v. Singapore n. Penang. Stad Vlaardingen, pass. 11 Utsira. Stanvae Benakat, 11 550 m. NO. Singapore. Straat Maiakka, 12 v. Soerabaja te Semarang. Sarpedon, 12 v. Maracaibo te Philadelphia. Stanvae Pendopo, 10 v. Port Swettenham n. Pa- lembang. Salatiga, 13 nog te Belawan. Salawati, pass. 13 Finisterre. Samarinda, 14 te Singapore. ■Salland, 13 te Montevideo. Sarangan, 13 V. Penang te Belawan. Sibajak, pass. 13 Gibraltar. Singkep, 14 Kp. St. Vincent. Soestdijk, 13 v. Port Swettenham n. Singapore, Stad Maassluis, pass. 13 Kp. St. Vincent. Stad Maastricht, pass. 13 Kp. Espiehel. Sumatra, 14 te Balikpapan.. Somersetshire, 15 te A'dam. Taria, pass. 11 Kp. de Gata. Tjikampek, 10 v. Pt. Swettenham n Hongkong. Tabian, 12 v. Calcutta n. Rangoon. Themisto, 21 te Baltimore verw. Tankhaven 1,12 te Sungeigerong. Tankhaven III, 11 rede Singapore. Tasman, 10 v. Hongkong n. Java. Tero, 11 420 m. Z.ZW. Kp. Finisterre. Tjipondok, 12 v. Makassar te Soerabaja. Tiberius, 12 te Port au Prince. Trajanus, 9 te Mobile. Tamo, pass. 14 St. Vincent. Tarakan, 13 nog te Belawan. Teiresias. 14 v. Djakarta te San Dakan. Ternate, 12 v. Port Said. Teucer, pass. 14 Gibraltar. Tiba, pass. 13 Kp. Frio. Tibia, 14 te Gothenburg. Tjikampek, 12 v. Singapore. Tjimenteng, 13 v. Singapore n. Hongkong. Tjipanas, 14 te Kaapstad. Tosari, 13 v. Hamburg te R'dam. Trompenberg, pass 13 Flores. Tero, 15 te R'dam v. Buenos Aires. Tomori, 16 6 u. Hoek v. Holland verw. Uni, 8 v. R'danvte New Orleans. Uni, 7 v. Nuevitas r.. Porto Padre. Veendam, 11 v New York n. R'dam. Weltevreden, 11 v. Djakarta n. Soerabaja. Westland, pass. 14 Ouessant n. Las Palmas. Willemstad, 12 v. Laguaira n. Trinidad. Winsum, 14 v. Cabinda te Landana. Westerdam, 14 te New York v. R'dam, Waikelo, 11 200 m. O. Banka. Wieldrecht, 11 400 m. Z. Guardafui. Winterswijk, 11 bij Ouessant. Woensdrecht, 11 200 m. N. Massawa. IJsel, 13 te Kingston verw. Zijpenberg, 11 dwars Lissabon. Zonnewijk, 14 te New Orleans. Zeeland, 10 v. Houston n. New Orleans. Zaan, 15 te Zaandam verw.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3