NERVA-NOVA r EEN GAVE HUID Koninklijk woord tot de moeders Waterland" werd bevolkt door „kabouters" DEBRALINE Accordeon-wedstrijd in het Concertgebouw LIJDT NIET LANGER rHoe is het ontstaan?^ J Een Eeuw Geleden 5 Pieziervaarders in angst voor Bloemendaal Umuidense „Twenthe" als reddende engel Agenda voor Haarlem PUROI Marianne Philips overleden Orgelbespeling ,Het hart moet zijn liefde behouden door iedere ontgoocheling heen" Jacoba van Beieren op de „Keukenhof' Het record van 1950 geslagen Drie nieuwe leden van de Raad van State Dr. H. M. Hirschfeld hersteld Bouw van flats in Zandvoort aanbesteed Nederlands schuld aan de E.B.U.: 149,6 millioen dollar LOCOMOTIEF JW/ELEN IJmuidense vislossers in staking Nini Boesman landde bij IJzeren Gordijn Rembrandt-tulp door Röntgenbestraling verkregen Dit woord: LAMP Commissaris der Koningin in het gelijk gesteld Gewraakte artikelen niet in algemeen belang geacht Wegens kolenschaarste gestaakte treindiensten hervat PINSDAG 15 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op het terrein van Waterland werd de Kabouterjubeldag gehouden. Foto: Een groep dansende kabouters met hun leidster. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van het Nederlandse Padvindsters Gilde werd Maandag voor het rayon Kennemer- land op het buiten „Waterland" een kabou ter jubeldag gehouden. Vijf honderd kabou ters uit vier districten hebben in weerwil van regen en wind temidden van het rustieke „Waterland" een feest gevierd, dat zij niet licht zullen vergeten. Via een ere poort kwam men op het eigenlijke feest terrein, waar in het midden een grote jubeltotem stond opgesteld. In de morgen uren hebben de kinderen rond eigen totems, die om deze jubeltotem waren geplaatst, de feeënring gedanst. Na deze dans, die een feestelijke aanblik bood, werd een heksen- ring in dubbele rij achter de totems ge vormd, waarna een welkomst-ceremonie door de kabouters van Santpoort werd uit gevoerd. De kabouters, die zich niets aan trokken van de regenbui die inmiddels zijn last had laten vallen, spraken via een ver sterker per kring hun eigen heilwens uit, die duidelijk in iedere hoek van het terrein kon worden gehoord. .Eén kabouter uit iedere kring prikte hierbij een „stip" op de jubeltotem, waarmede zij aangaf welk ge wicht per kring aan zilverpapier was ver zameld. De opbrengst hiervan zal worden overgedragen aan het Blindengeleide honden instituut. Naar de plaatselijke commissaresse van de afdeling Haarlem, mevrouw Halberts- ma—Halle verzekerde, hebben de kinderen voor deze inzameling een grote animo ge toond, zodat een aanzienlijk bedrag is binnengekomen. Dit was echter niet het enige, waarvoor de kinderen hebben ge werkt. Er werden prentenboeken over de kabouterwereld gemaakt, die verdeeld zul len worden over verschillende ziekenhui zen. Gezien deze acties was deze jubeldag derhalve niet alleen een feestelijke, tevens ging er een grote opvoedkundige waarde van uit. Inmiddels waren de kinderen aan een speurtocht begonnen, die een groot bloe menveld als eindpunt had. Deze bloemen waren echter gecamoufleerde lollies, het geen uiteindelijk een beloning was voor de De twee opvarenden van het kleine jacht «Victory II", die een Pinkstertochtje over de Noordzee maakten en daartoe eerste Pinksterdag uit Scheveningen waren ver trokken de schipper J. Akkerman woont in IJsselmuiden hebben in de nacht van de eerste op de tweede Pinksterdag ter hoogte van Bloemendaal een paar benauw de ogenblikken meegemaakt. Doordat de motor van de „Victory II" niet al te best functionneerde, dreef het scheepje, dat maar net zeewaardig was, al bij Zandvoort gevaarlijk af naar de banken, daarbij opgestuwd door de straffe Noord wester. Toen de situatie critiek werd, doordat het fokkezeil scheurde en het bootje een paar keer over de zeebodem stootte, wer den er noodseinen gegeven naar de Bloe- mendaalse strandpolitie, waarop de IJmui- dense kustwacht reageerde door schipper Jaap v. d. Meulen van de reddingboot te alarmeren, die onmiddellijk met de «Twenthe" de plaatsvervanger van de Neeltje Jacoba, welke wordt gereviseerd uitvoer. De pieziervaarders schijnen nog geruime tijd naar de haven van.Zand voort gezocht te hebben. Om half twaalf koerste de „Twenthe" de Umuider pieren weer binnen met de «Victory II" op sleeptouw en twee drui pende maar gelukkige drenkelingen in de kleine kajuit. Het scheepje is naar de vissershaven ge wacht, de beide mannen zijn met een stevig ?'fls en een flinke nachtrust weer op hun verhaal gekomen en gistermiddag is het jachtje op eigen kracht naar Amsterdam opgevaren. ADVERTENTIE DINSDAG 15 MEI Stadsschouwburg: „Vogel vlieg de wereld Ir' (Alberdingk Thijm), 8 uur. Rembrandt: "Hen je vrij vanavond?", alle leeft., 2, 4.15, 7 «l 9.15 uur. Palace: „Het meisjes uit Artis", leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De juvindbare Pimpernel", 14 j„ 2, 4.15, 7 en vlo uur. Frans Hals: „Moeder is studente", we leeft., 8 uur. City: „De dochter van Rosy ugrady", alle leeft.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. gaarne: „Gold Rush", en „Avontuur op "awaiï", 14 j„ 7 en 9.15 uur - WOENSDAG 16 MEI stadsschouwburg: „Vogel vlieg de wereld (Alberdingk Thijm), 8 uur. Concert gebouw: „De Stem des Volks", 8 uur. Biosco- ZLPalaSe: 10-30 „Bambi", middag- en «navoorstejlingea, ijver waarmede de kabouters hebben ge speurd. De middaguren bracht de verschil lende groepen de nodige ontspanning. Pop penkast, nabootsingsgymnastiek en vertel sels hielden de aandacht gevangen. De jubelstaf commissie mag tevreden zijn over de resultaten van haar v/erk, die door verschillende hoofdbestuursleden werden bijgewoond. ADVERTENTIE Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Hedenmiddag om twaalf uur is te Wes- terveld gecremeerd het stoffelijk overschot van de Zaterdag overleden schrijfster Ma rianne Philips. Mevrouw Goudeket-Philips is 65 jaar oud geworden. Zij was sinds 1949 bedlegerig in haar woning te Naar- den. Marianne Philips werd 18 Maart 1886 te Amsterdam geboren. Haar voornaamste werken zijn: De wonderbare genezing (1929), De Biecht (1930), De jacht op den vlinder (1932), Bruiloft in Europa (1934, waarvan onlangs de zevende druk ver soheen), Het ogenblik (1935), Henri van den overkant (1936, waarvan reeds een derde druk het licht zag), De doolhof (1940) en De zaak Beukenoot. Het laatst genoemde werk verscheen als geschenk in de Boekenweek 1950. Zij publiceerde in verscheiden tijdschriften, het laatst in Fe bruari in De Nieuwe Stem. Toen de vrouwen het kiesrecht kregen, maakte Marianne Philips deel uit van de vroegere S.D.A.P. Zij werd voor deze par tij reeds in 1918 lid van de gemeenteraad van Bussum. ADVERTENTIE zonder puistjes, vetwormpjes en J andere huidaandoeningen krijgt U door het beroemde huidgenees middel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN Maandagmorgen begon onder grote be langstelling in het gemeentelijk Concert gebouw het concours ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Haarlemse Klavarskribo Accordéon-Club (H.K.H.C.). Na het openingswoord, waarin speciaal de Belgische gasten het concert van de ge meentelijke Volksmuziekschool „Klavar skribo" uit Hoeilaart welkom werden geheten, maakte het ensemble „Avanti" uit Amsterdam, dirigent A. A. Booy (ingedeeld in de jeugdklasse) met het verplichte werk „Wilgenda" direct een goede indruk door gaaf en mooi genuanceerd spel. Als eerste ensemble in de derde klasse trad „Crescendo" uit Weesp (dirigent G. J. Booy) op met een frisse vertolking met enig tekort aan klankfantasie en hier en daar met rhythmische oneffenheden, van het verplichte werk „Elly" van R. Wasse naar. „Crescendo" had geen moeite met „Vineta-klokken", maar muzikaal gezien bood deze wals toch te weinig kansen. In muzikaal opzicht zal de dirigent Jaap Zaal van „De Almelonia's" zijn opvatting van het verplichte werk „Marja" van Hugo van Dalen moeten herzien. Het klonk op dit concours zonder spanning en stroef. Een veel betere indruk gaf het ensemble met de uitvoering van „Offenbach-melo- dieën" (Eerste prijs, 360 pnt.). Een keurige prestatie leverde hierna het geheel uit scholieren bestaande orkest „Kunst en Vermaak" uit Apeldoorn, dirigent E. J. van Toorn, met de uitvoering van de ouverture „Elly". Hierbij hoorde men de pure accor- déonklank zonder bijmenging van piano, contrabas of van slagwerk, zoals bij de voorgaande vertolkingen werd toegepast. De middag-wedstrijd De middag wedstrijd werd begonnen door „Insulinde" uit Amsterdam, dirigent G. J. Booy (Tweede klasse). Het ensemble had de handen vol aan het verplichte werk „Oud-Hollandse Boerendansen" van W. F. Siep. De uitvoering was niet gelukkig door onrust, door onvoldoende samenspel en technische tekortkomingen. Meer succes had „Balalaika-souvenir" van Joh. B. Kok. (Tweede prijs, 275 pnt.). Temidden van de bij deze wedstrijd optredende ensembles nam het mond-accordéon-orkest „Excel- cior" uit Westenholte (O.) een afzonderlijke plaats in. De grote moeilijkheden, in aan merking genomen, die een dergelijke be zetting inzake samenspel oproept, klonk hetgeen deze groep onder leding van haar dirigent G. van Dijk ten gehore bracht, niet onverdienstelijk. De stemming bleek uiterst kwetsbaar, zowel voor de uitvoering van het Menuet van P. F. van Overbeeke als voor „Belle bergère" van P. Frangois. (Derde prijs, 263 pnt.). Als ensemble ingedeeld in de eerste klasse kwam het A-orkest van „Avanti" uit Amsterdam onder leiding van de diri gent G. J. Booy goed voor de dag met Balalaika-souvenir van Joh. B. Kok. De technische vaardigheid van de korpsleden stelde de dirigent in staat levendige stu wingen toe te passen. Veel voldoening gaf ook de vlotte uitvoering van „La Recon naissance" van V. J. Benoodt. (Eerst prijs, 363 pnt.). „Kunst en Vermaak" uit Apel doorn leverde onder leiding van de diri gent E. J. van Toorn eveneens goed werk. Met de uitvoering van „Balalaika-souve- souvenir" van Joh. B. Kok de gelegenheid nir" van Joh. B. Kok maakte het orkest van de gelegenheid tot klanknuancering en tot het demonstreren van technische vaar digheid, die de „Offenbach-melodieën" boden, een dankbaar gebruik. (Eerste prijs, 356 pnt.). Voor de afdeling uitmuntendheid was de ouverture „Titus" van W. A. Mozart als verplicht werk voorgeschreven. Het Leeu warder Accordeon Ensemble speelde het moeilijke werk technisch behoorlijk. De klankontwikkeling was vaak te fors voor deze fijne muziek. Overigens alle respect. De ouverture „Zampa" van F. Herold, in een gewaagd tempo opgezet, verliep zeer bevredigend. Bijzonder geslaagde fragmen ten brachten het musiceren op belangrijk niveau. (Eerste prijs, 347 pnt.). De uit voering van Mozarts ouverture door „In sulinde" uit Amsterdam was ook te fors en verliep niet zonder oneffenheden, mede door een wat onstuimige directie. De ro mantiek van Offenbach's ouverture „Or pheus in de Onderwereld" bleek de dirigent G. J. Booy beter te liggen. Mede dank zij heel goede individuële prestaties werd de uitvoering een succes. (Eerste prijs, 333 pnt.). Ten slotte trad de jubilerende vereniging, de Haarlemse Klavarskribo Accordeon Club, in het strijdperk: het enige ensemble in de ere-klasse. Onder leiding van dirigent J. Hagenaar Jr. gaf het een technisch be heerste, muzikale uitvoering van het ver plichte weïfe, ouverture »Pi«ue fiömè" van Fr. von Suppé. Bij de vertolking van het vrije werk, de ouverture „Martha" van Von Flotow werden de dynamische moge lijkheden door de dirigent doeltreffend be nut, waarbij de slagvaardige slagwerker een grote steun bleek. HKAC trad op buiten mededinging. In het toekennen van een eerste prijs met 361 punten vond de jury, die gevormd werd door de heren Hugo van Dalen (voorzitter), Henri Geraedts en Ph. van Loon, een vorm om haar waardering tot uitdrukking te brengen. Tot besluit van de feestelijke concours dag ter gelegenheid van het tienjarig be staan gaf de Haarlemse Klavarskribo Ac cordeonclub een jubileumconcert. Hieraan werkte mede het orkest van de gemeente lijke Volksmuziekschool „Klavarskribo" te Hoeilaart in België. Eigenlijk kon men deze uitvoering slechts om een zeer klein gedeelte van het pro gramma een concert noemen. Het overige deel maakte de avond tot een muzikaal amusement, tot een soort feestviering in eigen kring, waarin over en weer allerlei hartelijke waardering getoond werd. Vooral het Belgische orkest scheen er zich op toe gelegd te hebben het jubiluem-concert een amusementskarakter te verlenen. Het kwam met dansen en marsen, ook met balletmu ziek en een operette-potpourri, die het met een zeer eigen smaak op de muzikale feestdis bracht. Een sopraan zong met sym pathieke stem een paar liederen en een zanger vertolkte de diepste gevoelens van zijn hart in een loflied op de plaats Hoei laart. De toepassing van een microfoon en geluidsversterking belette evenwel om van orkest- en stemklank een volkomen juist beeld te vormen. Men moest dat hulpmiddel op concerten maar eens radicaal gaan af schaffen. Het verandert het wezen in schijn en het bederft het natuurlijke karak ter van de oorspronkelijke klank. De leden van H.K.A.C. hadden een zwa re concoursdag achter de rug. De gevolgen van deze inspanning waren wel eens merk baar doch overigens heeft H.K.A.C. zich verdienstelijk kunnen maken, in het bijzon der met „Poeszta-klanken" met een vaar dige solo van Tiny Kempenaar en met „Wiener Madel" van Ziehrer. Het heeft gelet op de aard van het con cert, geen zin een diepgaande critische be schouwing te geven. We willen alleen nog vermelden dat enkele leden met zorg Ga vottes van J. S. Bach speelden en dat Inge Christoffer en Theo Jansma enkele zang nummers lieten horen. Dirigent J. Hage naar Jr. overhandigde zijn Belgische col lega, de heer Marcel Limme, aan het einde van het concert een aardig geschenk. P. ZWAANSWIJK. Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem, op Dins dag 15 Mei 1951, 's avonds van 8—9 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga G gr. t„ J. S. Bach 2. Fantasia Super: „Komm', Heiliger Geist, Herre Gott", J. S. Bach 3. Air „O sleep, why dost thou leave me", (uit „Semele"), G. F. Handel 4. Variaties: „Est - Ce Mars", J. P. Sweelinck 5. O lux Beata Trinitas (2 variaties), J. P. Sweelinck 6. Sinfonia (Fantasia, Fuga, Intermezzo, Finale: allegro energico) H. Andriessen Op Moederdag heeft Koningin Juliana een radiotoespraak gehouden, waarin zij onder meer zeide: „Wij moeders dragen een zeer ernstige verantwoordelijkheid in deze tijd. In de tegenwoordige wereld wordt iedex-een meer en meer tot specialist gemaakt. Het hele leven wordt meer en meer uiteengerafeld tot in kleine onderdelen en voor elk daar van wordt afzonderlijke vakkennis vereist. Wij moeders, of wij nu een beroep hebben in het openbare leven of het moeilijke be roep van huisvrouw, zijn allen zelf specia listen. Maar alleen als moeders moeten we het leven als geheel zien. En zo kunnen we de wereld helpen de gemeenschappelijke taal van het leven te verstaan en te spre ken. Een moeder is iemand, die het leven heeft geschonken aan iemand anders. Zij moet de verantwooi-delijkheid dragen voor die jonge levens. Zij zou daar eenvoudig niet onderuit kunnen, zelfs al zou zij wil len, zij moet die last wel op haar schouders nemen. En zo is zij op uitzonderlijke wijze toegerust het zout der aarde te zijn van onze aarde, die zo'n nauw verwezen gemeenschap is geworden, dat zij het niet langer verdragen kan niet verenigd te zijn of liever, ondragelijk lijdt door verdeeld te zijn. Een moeder weet onverstoorbaar te blij ven te midden van beroering, dat wil zeg gen, een warm hart te combineren met een koel hoofd. Zo kan zij de vaders en hen, die geen ouders zijn, helpen moeilijkheden op te lossen met werkelijkheidszin, met wijsheid. Maar dat kan niet gebeuren zonder een warm liefdevol hart. Wij moeders weten heel goed, dat wij niet allen toegerust zijn met een hart, dat genoeg liefheeft. Wij weten dat maar al te veel van wat liefde genoemd wordt, in werkelijkheid zeer zelfzuchtige trots is en dat.de mensen maar al te vaak het on mogelijke eisen van hun kinderen, ten einde zich zelf verheerlijkt te zien in hun eigen kroost. Wat wij moeten hebben is een hart, dat zijn liefde behoudt door iedere ontgooche ling heen, tegen ieder blijk van ondank in, ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, Ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.83, 2.08 Een stralende Jacoba van Beieren en een schitterend gevolg hebben Zaterdag middag bij heldere zonneschijn een bezoek gebracht aan de nationale bloemententoon stelling „Keukenhof" te Lisse. De jacht stoet van ongeveer veertig personen, edel- vrouwen, ridders en pages, had veel be kijks. Ongeveer vijftigduizend bezoekers hebben Jacoba hartelijk toegejuicht en toe gewuifd. Na een rondrit over het in een Hollandse tuin herschapen oude jachtter rein werd Jacoba van Beieren ontvangen door Leopold graaf van Limburg Stirum, die namens de tegenwoordige bezitter van „Keukenhof", graaf van der Lijnden, haar een hartelijk welkom toeriep. Ook de voor zitter van het stichtingsbestuur van „Keu kenhof", de heer T. M. H. van Wave- ren, bracht Jacoba hulde en dank voor haar bezoek. Hij bood haar een Delftsblauw bord aan, dat speciaal voor deze gelegen heid was verwaardigd. Jacoba van Beieren heeft in hoofse be woordingen dank gebracht voor de hulde en voor het geschenk. Te harer ere werd een tea aangericht. Bij deze plechtigheid werkten de „Ven- neper ruiters" mede. Jacoba van Beiex-en is in het gewone leven Fief Parlevliet, wo nende aan de Hillegommei-dijk. Ook Ina v. d. Sluys uit Hoofddorp, de Jacoba van 1950, was onder de genodigden. De „Keukenhof" heeft het bezoekers record van 1950 geslagen. Terwijl regen buitjes de honderdduizenden tulpen zowel als de tienduizenden bezoekers op Tweede Pinksterdag fris hielden, werd het 325.000e kaartje verkocht. Zuster M. Dingemanse, verpleegster in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, die met haar moeder en zuster een bezoek aan „Keukenhof" bracht, was de gelukkige, die door de heer Th. de Vroo- men, voorzitter, Th. Zwetsloot, administra teur van Keukenhof en O. van der Gron den, directeur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer werd ontvangen met bloemen en een toespraak. Ter herinnering aan het feit, dat zuster Dingemanse het record van liet vorige jaar sloeg, toen bij sluiting van de tentoonstelling 325.000 be zoekers waren geboekt, werd haar een groot bord van de „Keukenhof", met Jacoba van Beieren als zinnebeeld, aangeboden. Zuster Dingemanse en haar familie waren verder de gasten van het Keukenhofbestuur. Als het weer zo blijft zal de „Keukenhof" tot eind Mei geopend zijn. en een liefde die daar zelfs reiner en ster ker door wordt. Op deze Moederdag, die zulk een bijzon dere achtergrond heeft, omdat het tevens Pinksterdag is, wens ik ons allen, u en ook mijzelf, de geest van liefde en van wijsheid toe, die wij nodig hebben op onze bijzondere plaats in onze gezinnen en in de wereld". Tot leden van de Raad van State zijn benoemd mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat, prof. mr. R. Kranenburg, voor zitter der Eerste Kamer, en mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, bux-gemeester van Groningen. Deze benoemingen gaan in op 1 Juni. Prof. mr. R. Kranenburg zal aftreden als voorzitter van de Eerste Kamer, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden zal zijn ambt als burgemeester van Groningen neer leggen. Met de „Noordam" van de Holland- Amerika Lijn keerde Zondagmiddag in ons land terug dr. H. M. Hirschfeld, regerings commissaris voor het Europese Herstelpro gramma en voor het militaire hulppro gramma. Dr. Hirschfeld, die zes maanden geleden in Parijs een hax-taanval had gehad, is op 24 Maart met de „Diemerdijk" naar Amerika vertrokken. Hij is thans geheel hersteld teruggekomen. Dr. Hirschfeld heeft heden zijn werk zaamheden hervat. In Zandvoort is hedenmorgen aanbesteed het bouwen van zestien flats in drie blok ken van twee zogenaamde woonlagen aan de Zuidboulevard aldaar, in opdracht van de Zandvoortse bedrijfsexploitanten De Jong, Bevei'dam en Deinum. De raming was 275.000. Van de 31 inschrijvingen was de hoogste die van de N.V. Practica te Am sterdam met 399.200; de laagste die van de N.V. A.I.B. (Aannemers- en ingenieurs- bedrijf) te Rotterdam met 243.300. Uit gezonderd de firma D. van Mourik te Hil versum met 270.300 waren alle andere inschrijvers boven de raming. De gunning is aangehouden. De Nedex-landse Bank deelt mede, dat het tekort van Nederland in het betalings verkeer met de aan de Europese Betalings- Unie deelnemende landen in April 30.792.000 dollars heeft belopen. Van dit tekort moest overeenkomstig de geldende bepalingen een bedrag van 12.317.000 dollax-s worden gedekt in goud of in dollars. Deze dekking heeft plaats ge vonden ten laste van het bedrag ad 18.522.000 dollar, dat een maand geleden door Nederland is vooruitbetaald. De schuld aan de E.B.U. bedraag thans 149.592.000 dollar. ADVERTENTIE A. BOTTELIER - AERDENH0UT Zandvoortse!. 158 - Tel, 26113 Dn stoet QQ weg Pussm de bfaemea* Vanmorgen om drie uur is in IJmuidens vishallen door het niet-opkomen van de on geveer 200 vislossers in feite een staking begonnen, als protest tegen de nieuwe bin dende regeling van het college van Rijks bemiddelaars, die wij Zaterdag reeds publi ceerden. De werknemers vrezen, dat zij door deze nieuwe regeling materiële schade zullen lijden, in de eerste plaats omdat het „zoodje" vis, dat elk hunner sinds onheug lijke tijden mee naar huis mag nemen, drastisch beperkt dreigt te worden. De niet-werkwilligen zijn vanmorgen uit de hal geweerd en ook de E.V.C., die met vijf vertegenwoordigers aanwezig was, werd de toegang tot het domein van het Staatsvissershavenbedrijf ontzegd. Namens de Unie Verkeer werd ons meegedeeld, dat er „naar een oplossing gezocht wordt" en dat een omlijnd standpunt in deze ietwat vage situatie nog moeilijk te geven is. GOETTINGEN. De ballon van mevr. Nini Boesman is gisteren na een voorspoe dige reis Oostwaarts met een regenbui af gedreven. Zij maakte een landing op vijf kilometer voor de Russische zone-grens. Mevrouw Boesman is er zeer hartelijk ont vangen. In de Hortus Bulborum te Limmen by Alkmaar, die een unieke collectie bezit op het gebied van oude tulpen en hyacinten, bloeit thans de eerste Rembx-andttulp, die door Röntgenbestraling werd verkregen. Deze tulp ontstond uit de Darwintulp Va lentine. Bij deze „Valentine" wordt het paars door wit onderbrokeft. Misschien kent u de uitdrukking: de lamp hangt scheef, er is geldgebrek. Zij stamt uit de tijd der olielampen. Wan neer daarin nog slechts weinig olie was, hing men ze scheef, opdat de pit langer de brandstof kon opzuigen. Van een letterkundig werk dat kenne lijk bijzonder veel studie en inspanning heeft gekost, zegt men wel dat het naar de lamp riekt. Vele uren heeft de auteur er blijkbaar bij lamplicht aan besteed. Als compliment is dit nooit bedoeld. De uitdrukking: tegen de lamp lopen in de zin van: er in vliegen, er bij zijn, heeft veel hoofdbrekens gekost. Tot een scherpzinnig vorser haar verklaarde, alweer uit het Bargoens. Daar betekent lamp: politie-agent, misschien wel om zijn het licht weerkaatsende helm. Dat de misdadiger die een agent in de ar men loopt er bij is, behoeft geen betoog. Het kort geding In het kort geding, dat de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, aan hangig heeft gemaakt tegen de uitgever van het dagblad De Telegraaf en tegen de heren J. M. Goedemans, J. J. F. Stokvis (hoofdredacteuren) en J. Luger (verant woordelijk voor de rubriek van Pasquino), heeft de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. W. Thöne, hedenmorgen de Commissaris der Koningin in het gelijk gesteld en de uitgever van het dagblad De Telegraaf en ieder der drie andere ge daagden veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, geraamd op 175. Voorts is de gedaagden bevolen „zich te onthouden van enige publicatie in dat dag blad, waarin in verband met de zaak Men- ten eer en goede naam van baron De Vos van Steenwijk worden aangetast of in ge vaar gebracht, door betichting of suggestie, dat hij de goederen (bedoeld worden hier de tapijten) op onoirbare wijze zou hebben verkregen". De gedaagden werden voorts veroordeeld tot betaling van een dwangsom van 25.000 indien zij dit verbod in de toekomst zouden overtreden. Ten onrechte is door de raadsman van eiser het dagblad De Telegraaf gedagvaard, aldus de overwegingen. Dit wordt echter reeds sedert twee jaar uitgegeven door de N.V. Salatiga. De president was niettemin van mening, dat er geen twijfel aan bestond wie er bedoeld werd, zodat hij zich gex-ech- tigd gevoelde de naam van de gedaagde partij in de dagvaarding te laten verbeteren. Volgens de president heeft eiser „afdoende aangetoond, dat de tapijten uit de woning van de heer Meuten, in het licht van de destijds van overheidswege gegeven voor schriften beschouwd, op volkomen regel matige wijze door het rijk voor de inrich ting van de ambtswoning van de Commis saris der Koningin in gebruik zijn gegeven en later bij het Beheersinstituut zijn inge leverd, zodat van diefstal geen sprake is". Wat betreft het niet noemen in het ge wraakte artikel door Pasquino van de naam van de Commissaris, noch het vermelden van diens functie, is d'e president van mening dat niettemin op zeer duidelijke wijze de figuur van deze ambtsdrager is omschreven, zodat het publiek heeft kun nen begrijpen op wie de critiek van toepas sing was. De president noemde het geschrift in zijn vonnis „in strijd met de vereiste zorgvuldigheid". Hij achtte dit artikel (ge titeld „La verité en marche") niet meer een pennevrucht van „een ondeugende gi'appenmaker", doch die van „een hatelijke lasteraar". Verder wordt in het vonnis gewag ge maakt van de door de raadsman van De Telegraaf opgeworpen stelling, dat het stukje van Pasquino geschreven zou zijn in het algemeen belang. De president is van mening dat „de grenzen van welvoeg lijkheid zijn overtreden" en dat derhalve een hoge dwangsom voor toekomstige over tredingen ten bate van de Stichting 1940- 1945 geboden is. Hij verklaart ten slotte te geloven, dat het stukje niet zozeer ge schreven was ter bescherming van het algemeen belang, doch dat „de wens om geld te verdienen hier de drijfveer is geweest". Op 22 Januari heeft de directie der Ne derlandse Spoorwegen de stoomtractie op een aantal baanvakken wegens kolen- schaarste gestaakt. Met ingang van de zomer-dienstregeling zullen deze treinen weer gaan rijden. Deze hervatting betreft de baanvakken Groningen-Roodeschool, Groningen-Delfzijl, Groningen-Assen (stop treinen), Zuidbroek-Stadskanaal, Leeu warden-Stavoren, Amersfoort-Zwolle(stop- treinen), Zutphen-Winterswijk, Heerlen- Simpelveld-Schin op Geul, Gouda-AIphen aan de Rijn, Alkmaax-Bergen aan Zee en Alkma ar-Hoorn. De Belgische ambassadeur in Nederland, de heer E. Graeffe, heeft in de Bonnefanten te Maastricht een tentoonstelling geopend van schilderijen van de in 1943 overleden Vlaamse schilder Guus de Smet. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 15 Mei 1851 WEENEJN, Berichten uit Rome en uit Florence melden, dat het Oostenrijk is gelukt, om zich met de regeringen van den Kerkelijken Staat, van Toscane, Modena en van Parma te verstaan over het aanleggen eener gemeenschappelijke ijzerbaan. De daartoe nodige overeen komsten zijn reeds onderteekend. Het gewigt dezer overeenkomsten kan niet worden ontkend, evenmin dat Oosten rijk zich daardoor een belangrijk voor deel ten aanzien van zijn staatkundige betrekkingen met de bedoelde Italiaan- sche staten heeft verworven. De band der stoffelijke belangen is voorzeker een der sterkste, welke de volken onderling vereenigen. Daardoor worden betrek kingen geboren welke tegen de heftigste staatkundige beroeringen bestand zijn.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7