KlEWËMPMkK" Emigreren warmwaterboiler Groentjes 4 O Amsterdamse Beurs Woningruil Woningruil met keuze HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlem verloor van ACC Erevoorzitter van N.H.B. Zondag overleden Haarlemse clubs deden zich gr'en op Pinkstertournooien Nationale wedstrijden in Alkmaar Santpoort Lisse KORT VERHAAL DOOR M. SCHRöDER-VAN GOGH Zandvoort Raadsvergadering Miniatuur golfbaan geopend Heemstede Serenade gouden echtpaar Nog steeds geen accoord van de plaatsvervangers Nieuwe Uitgavee modern Herenhuis Aangeboden AMSTERDAM Gevraagd, WOONRUIMTE gemeente HAARLEM GASREPARATIE gestoft, kamer Adler twoseater I Zit U graag zó? jAAR stoffes 99 DINSDAG 15 MEI 1951 6 Cricket De zacht-winterse koude en de ongeoefend heid hebben hun invloed wel doen gelden in de eerste cricketwedstrijd van Haarlem in dit seizoen (tegen A.C.C.), waarin beide par tijen nog wat onwennig deden. Bepaald hevig gescoord werd er dan ook niet. Kleefstra verkoos te gaan batten wegens het natte veld; maar behalve Max Maas (13) waren er weinigen die daarvan profijt trok ken, en zo sloot het Haarlemse totaal op 55. Het bekende processie-verschijnsel deed zich weer voor in de Haarlem-gelederen: van 1 voor 9 werd het 3 voor 9, en van 6 voor 45 werd het 9 voor 47. De bowlingcijfers van ACC waren P. Sanders 416, W. van Weelde 1—11, H. J. van Weelde 5—24. Hoewel het batten van de Amsterdammers ook nog niet zo vlot ging (zo werd Wally van Weelde voor 8 door Van der Heyden ge bowld), kostte het hun toch weinig moeite het totaal te passeren. Op 61 voor 3 sloten zij de innings Van der Hurk 12, J. Immig 12 n.o. en H. J. van Weelde 16 n.o. Bowling cijfers van Haarlem: M. Maas 04, P. Maas 124, W. Peschar 05, B. van der Heijden 2—23. Het fielden van A.C.C. vooral het vangen was zeer redelijk. Van der Heij den maakte als bowler bij Haarlem een goed debuut. Grote zege van HCC I In Den Haag behaalde HCC I een grote overwinning op HCC II. Het totaal van HCC II in de eerste innings bedroeg 86, waar van Wisschoff 11, Koeleman 13, de Villeneuve 10 en Colthoff 31. Van der Luur nam vijf wickets voor 22 runs, Vriens 2 voor 4 en De Beus 2 voor 44. HCC I sloot op een totaal van 172 voor 8, waartoe Gallois 17 runs had bijgedragen, Arendsen de Wolf 21, Van der Luür 59, Sillevis 30 not out en De Beus 22. Voor HCC II nam Menschaar 3 wickets voor 59 runs, Koeleman 1 voor 15, Planten 4 voor 55. In de tweede innings scoorde HCC II 94 runs, waarvan Koeleman 12 en Van Manen 41. De bowlingcijfers waren: Gallois 5 voor 22, Van den Bosch 1 voor 18 en Vriens 1 voor 16. Zonder wicketverlies sloeg HCC de voor de overwinning benodigde runs bijeen. De te Rotterdam gespeelde wedstrijd tus sen Hermes DVS en Excelsior werd door de Schiedammers met 25 runs gewonnen. De innings van Excelsior leverde slechts 67 runs op, waarvan Lakwijk 10, Dries 15 en extra's 10 De batslieden, die de dubbele cijfers haalden, gingen beiden run-out. Seheffer nam 6 wickets voor 30 runs. Ruiterman 2 voor 16. Hermes DVS sloot bij een stand van 92 voor 7; Van der Ende 13, Tettelaar 14, A. Keuze kamp 37 not out en Ruiterman 10. Bowling cijfers Excelsior Dries 2 voor 38, J. Ooster- holt 5 voor 31. De derby VRAVVV is door eerstgenoem de gewonnen met 127 runs. VRA sloot op een totaal van 180 voor 4 (Smit 39, H. Klink 21, W. van der Vlugt 23. L. Mulder 51 not out, W. Kummer 16 en H. Meijer 27 not out). J. Alders bowlde 3 voor 39, C. J. Slagter 1 voor 48. VVV bracht het slechts tot 53 runs, waarvan C. J. Slagter 13 en J. Dorresteijn 11. H. Klink nam 5 wickets voor 25 runs, J. Smit 4 voor 16 en C. Fischer 1 voor 27. De te Haarlem gespeelde wedstrijd tussen Rood en Wit II en Ajax eindigde in een draw door het verstrijken van de tijd. Rood en Wit II scoorde 165 runs, Ajax 65 voor 8. Rood en Wit III verloor met 132 runs van ACC III. De Amsterdammers sloten op een totaal van 192 voor 6, de bezoekers stelden daar 60 runs tegenover. Cric won in de tweede klasse D met 1 run van Haarlem II, dat bij een stand van 197 voor 5 gesloten had. Honkbal Zondag werden alle honkbalwedstrijden in Nederland afgelast door het plotseling over lijden van de ere-voorzitter van de Neder landse Honkbal Bond. de heer E. Bleesing te Zandvoor*. Hij was een van de veteranen, die de honkbalsport in Nederland hebben geïntroduceerd en heeft als achtervanger gespeeld in de oudste Nederlandse club, „Quick". De heer Bleesing was een ijverig propagandist voor deze sport en was voorzit ter van de technische- en de protestcom missie van de bond. Hij bereikte dc leeftijd van 69 jaar. Wedstrijden van Zaterdag Zaterdag heeft het honkbalprogramma in de eerste klassen een paar verrassende uit slagen opgeleverd. VVGA won met 21 van OWO en RCH won met 73 van EDO. RCH boekte zo haar eerste winstpunten in de eerste klasse. De wedstrijd zelf was overigens niet zo fraai. Er zijn in het totaal door de velders vijftien fouten gemaakt. Voor EDO stond Van der Wal weer op de plaat, terwijl RCH Jongeling het werpen had toevertrouwd. De laatste deed het uit stekend (15 maal 3 slag, 2x4 wijd en één honkslag tegen). Van der Wal weerde zich met 13 x 3 slag. 6x4 wijd ook niet slecht, doch bij drie van de vijf honkslagen, welke hij tegen zich kreeg, stonden er door fouten van zijn velders tegenstanders op de honken. Reeds in de eerste innings nam EDO een 20 voorsprong doordat Lasones en Feenstra tengevolge van fouten van Oosterbaan en Van der Werf konden scoren. In de zelfde innings was het reeds 32 vbor de blauw zwarten. toen Lasones en Hellingman in het EDO-veld steken lieten vallen en Oosterbaan en Jongeling goede tikken gaven. In de twee de innings werd het 33 en in de derde in nings 43. Daarna werd er iets beter ge speeld en bovendien zijn de enkele fouten daarbij niet gestraft. Pas in de zevende in nings kreeg RCH haar kans. Oosterbaan en Kuvener kwamen respectievelijk door een fout en 4-wijd op de honken, waarna Van Deursen en Kuvener voor honkslagen zorg den (73). EDO kon hier in de achtste noch in de negende innings iets tegenover stellen. In afdeling A ging slechts één wedstrijd door, namelijk de ontmoeting TIWSpar taan, die in een 44 eindigde. In de afdeling B presteerde TYBB het, in Amsterdam WGA 2 met 64 te verslaan, waardoor deze club thans bovenaan staat. DWS moest met een 5-10 nederlaag de meer derheid van „The Catchers" erkennen. Korfbal In wedstrijden om het korfbalkampioen- eh- van Nederland won Westerkwartier mt 7 -3 van DKC. De kampioen van Zuid- holbnd is nog steeds niet bekend. Men had er haast op gerekend, dat Deetos Eerste Pinksterdag van Achilles zou winnen, dóch de eerste club bracht het niet verder dan 44. In verband met de interlandwedstrijd BelgiëNederland op 20 Mei zal die dag niet worden gespeeld, zodat de laatste com petitiewedstrijd van Deetos legen Ons Eiber nest pas op 27 Mei kan plaats vinden. Mocht Deetos deze wedstrijd verliezen dan volgt nog een beslissingswedstrijd tussen Het Zuiden en Deetos. Pinkstertournooien In de verschillende korfbaltournooien ge durende de Pinksterdagen behaalden enkele Ha-'^mse verenigingen goede resultaten. Au; en 21 en won met 54 van Blauw Wit. Haarlem 1 legde beslag op de tweede prijs door 50 overwinningen op Blauw Wit en Watervliet. In de wedstrijd tegen Gibraltar 1 stelden de Haarlemmers teleur door met 51 te verliezen, zodat Gibraltar de eerste prijs verwierf. Op Tweede Pinksterdag nam „Haarlem" deel aan het tournooi van de „Sperwers" waarbij deze club de tweede prijs in de wacht sleepte. Haarlem won vier wedstrijden en wel van Velox (Rotterdam) met 40, van De Kievitten (Fijnaart) met 3—1. van Merwede (Dordrecht) met 21 en van De Sperwers met 21. Een beslissingswedstrijd tegen Actief uit Rotterdam was noodzakelijk voor de eerste plaats in het tournooi en de uitslag ervan werd 44. Bij het nemen van strafworpen was Actief de gelukkige. Van de wedstrijden voor aspiranten zijn de volgende uitslagen bekend: Eerste klasse: Aurora aOosterkwartier a 2—2. Tweede klasse. DSV bWatervliet a 016. Derde klasse A: Haarlem cAurora d 13; Oosterkwartier c—Sport Vereent b 1—13. Derde klasse B: DSV c—Watervliet b 18. Zwemmen Te Alkmaar werden nationale zwemwed strijden gehouden. Bij de 100 meter vrije slag voor heren werd Geurtsen van HPC derde in 1 min. 3 sec. achter Boxem van Ten Thye. Op de 200 meter werd De Vries, ook van HPC, eveneens derde achter Kelder en Van Daatselaar. De 100 meter rugslag voor dames werd gewonnen door Greet Gaillard in 1 min. 17.5 sec. Tonny Hom won de 200 meter schoolsalg voor dames in een tijd van 3 min. 1.4 sec. VLEUGELS REPTEN ZICH VAN VILVOORDE NAAR SANTPOORT De duiven van de Santpoortse vereniging „de Luchtpost" hebben Zondag een afstand van 168 kilometer afgelegd. De wedvlucht met 190 vogels naar Vilvoorde (België), be gon 's morgens om 7,30 uur en reeds om tien uur en zeven minuten was de eerste vogel op het hok terug. Om 10,17 uur was de laatst prijswinnende vogel binnen. De uitslag is: 1 J. Blom; 2, 17, 28, 36 J. Bremerkamp; 3, 8, 10 P. Bersee; 4, 11, 12, 15, 32 W. Dekker; 5, 37 A. Hols; 6, 7, 14, 23 Joh. Struys; 9, 16 Jac. van Duyn; 13 Ton Coesel; 18, 24, 29 J. Molenkamp; 19 J. Bier man; 20, 21, 30, 33, 38 J. Handgraaf; 22. P. Koning; 25 C. Deen; 26, 31, 34 K. Brouwer en 27 H. Kneppers. LISSER BOYS—ORNAS 2—1 Zaterdagmiddag speelde de Lisser Boys hun laatste competitiewedstrijd van dit sei zoen en wel tegen Ornas uit Den Haag. Zij verscheen met zeven invallers en Ornas met slechts tien man in het veld. Het technisch beter spelende Ornas opende de score en ondanks het zwoegen der voorhoedes kwam er voor de rust geen wijziginig in de stand (01). Een tijdje na de rust wist de Am bonees Jansen, een tegenpunt te scoren. Kort voor het einde kreeg de Lisser Boys een strafschop te nemen, die door Maarse in een doelpunt werd omgezet. Zie zo Jan, zei mevrouw Krijger tegen wiens moeder al jaren geleden was ge- 1, dat in een internationaal tournooi b zaan uitkwam, waaraan Roda (West- zaai de Gentse korfbalclub deelnamen, n de eerste prijs. Roda werd nummer Gent bezette de laatste plaats. 'y 1 en H'lem 1 namen deel aan van BI Wit te Bakkum. De eerst - g nule club won de 3e prijs. Zij verloor van Watervliet en Luto respectievelijk met 20 haar schoonzoon, vertel nu eens gauw waarom Nettie en jij zo plechtig hier zijn gekomen. Ik ben er erg nieuwsgierig naar. Jan zoog op zijn pijp, oogde even schuin naar zijn vrouw, wier vingers zenuwachtig aan het tafelkleed frummelden. Toen be gon hij- Een paar dagen geleden kregen Nettie en ik een brief van mijn broer Gerard. Het gaat hem goed daarginds. Dat is mooi, zei mevrouw Krijger, haar thee zorgvuldig omroerend. Dat is zeker mooi, beaamde Jan. Tine en hij hebben het best getroffen. Ze zitten er nu bijna twee jaar en hebben niets geen spijt. Was dat alles wat er in die brief stond? vroeg mevrouw Krijger achterdochtig. Nee moeder, wacht nu toch even, viel Nettie in. Nee, zei Jan langzaam, dat was de in leiding tot een vraag en die vraag hebben Nettie en ik ernstig overwogen. Mevrouw Krijger schokte rechtop, de spanning was voelbaar in het vertrek. Gerard vraagt of wij, Nettie en ik, bij hen komen. Ze hebben ons nodig. Er ligt een goeie toekomst voor ons, schrijft hij. Jullie? Mevrouw Krijgers gezicht ver trok van schrik en boosheid. Wat moet jul lie daar in dat verre vreemde land? Hetzelfde wat duizenden anderen daar zoeken, zei Jan een beetje geprikkeld. Hard werken en een beter leven opbouwen voor je gezin. Maar.wil jullie dan. ach, non sens natuurlijk. Je hebt hier een baantje, waar je van kunt leven. Juliie wou me laten schrikken. Nee moeder, het is ernst. Nettie en ik willen na rijp beraad naar Australië emi greren. Dat woord viel als een donderslag in mevrouw Krijgers oren. Het werd doodstil in de kamer. Emigreren.... Jan en Nettie ver weg, onbereikbaar. En zij, op haar oude dag, alleen in Holland. Dat kon toch niet, dat mocht niet, zoiets was geen ernst. Moeder, toe, probeerde Nettie, zoveel mensen doen het immers. Hier komt Jan niet vooruit, het is hier te vol. Wat verdient Jan nu helemaal? Het is.het is een krankzinnig plan. Hoe kom je erbij, hijgde mevrouw Krijger. Heb jullie dan geen gevoel, geen hart? Je moeder in de steek laten, je biezen pakken,, alleen voor je eigen voordeel? Het gebeurt niet, zeg ik jullie, het gebeurt niet, Mijn dochter gaat niét de wildernis in. Je begrijpt het niet, moeder. We ko men daar op het boerderijtje van Gerard, we gaan het samen uitbreiden, pleitte Jan. Ook dat nog, een boerderij. Je stuk werken en alleen aan geld denken, bah. Dan ga je maar alleen. Nettie blijft bij haar moeder-, ik laat haar niet gaan. Nettie is mijn vrouw, moeder, en ik wil haar mee hebben. Ze hoort bij mij. Jantoe, fluisterde Nettie. Ze hoort bij jou? Jij kent haar drie jaar, twintig jaar hoorde ze toen al bij mij, mijn eigen kind. En toch hoort ze nu bij mij. Dat is de grondslag en de zin van het huwelijk. Ze gaat waar ik ga. Behalve als je je verstand hebt ver loren. Dan hebben we samen ons verstand verloren, zoals u het noemt. Nettie voelt voor het plan moeder, ze ziet er een op lossing in om eindelijk van het gemier en getob af te komen. Daar kunnen we een gezin stichten. Haar enige aarzeling be treft u. Je had de brief moeten verscheuren, dan had je je vrouw een betere dienst be wezen. U heeft het mis. Ze heeft gekozen, maar het viel haar zwaar. Maak het haar niet nog zwaarder. Ach, hou op, smeekte Nettie. Als we nu al ruzie krijgen.... Toen de kinderen weg waren, bleef me vrouw Krijger bedroefd en verbitterd achter. Dat was nu het loon voor al haar zorgen; ze lieten haar in de steek. Ze be seften niet hoe eenzaam ze was na vaders dood. Natuurlijk, Karei kwam af en toe thüis. Maar een zeeman hoort op zee. En al die maanden, die donkere maanden, zou ze alleen zijn. Stil, kouwelijk, zat ze in haar stoel en huiverde. Ze voelde zich oud, of haar leven voorbij was. Er was geen mens meer, die haar nodig had. Nettie en Jan deden die eerste week nog geen verdere stappen. Tenslotte stak het niet op een paar dagen en moeder zou gauw genoeg bijdraaien, dacht Jan. Moeder draaide niet bij, deed stil verwijtend, of ironisch, in de trant van: Och, voor mij komt het er immers niet op aan, ik tel niet meer mee. Nettie leed onder het schuld gevoel, bezocht en verwende haar moeder dagelijks, maar de rechte toon konden ze niet meer vinden. De vreugde om het plan verbleekte. Dit duurde enige weken zo voort: tussen Jan en Nettie vielen harde woorden. Jan, De raad der gemeente Zandvoort zal Dinsdag 22 Mei in openbare vergadering bijeenkomen. Voor een groot aantal genodigden, waar onder verscheidene raadsleden, hoofden van bedrijven, directeur van stichting Tou ring Zandvoort en bedrijfsexploitanten, werd Zaterdagmiddag aan de Noord Boule vard de miniatuur-golfbaan geopend. De exploitatie geschiedt door de Gebrs. de Jonge, die reeds een aantal banen in de om geving van Brussel hebben. De baan in Zandvoort is een primeur voor ons land. Burgemeester mr. H. M. van Fenema opende deze miniatuurgolfbaan met het geven van de eerste klap op de eerste „hole-baan", waarvan er 12 gereed waren. Binnenkort zullen ér 16 zijn. De burge meester was voldaan over de wijze, waarop de miniatuur golfbaan is aangelegd. Hij vond die een belangrijke aanwinst onder de attracties van het komende seizoen. In paviljoen Kiefer, waar de genodigden zich na afloop van de eerste match verza melden, sprak het raadslid de heer G. Tates als lid van het dagelijks bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" zijn tevre denheid uit over de opening van deze mi niatuur-golfbaan, waarvan Zandvoort in het komend seizoen ongetwijfeld véél plei- zier zal beleven. Ondanks het slechte weer tijdens de Pinksterdagen bleek de baan reeds een grote aantrekkingskracht op het publiek uit te oefenen. EXAMENS Mej. A. Joustra te Zandvoort is aan de rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het tweede gedeelte van het arts-examen. storven, begreep wel de moeilijkheid voor Nettie, maar niet wat hij noemde: het verregaande egoïsme en de bekrompen heid van haar moeder. Op die manier was al haar liefde apenliefde, niet anders. Ze maakten er ruzie over, Nettie huilde, Jan sloeg woedend de deur achter zich dicht. Het woord emigreren werkte op hen als een rode lap op een stier en ze begonpen het te mijden. Tot er weer een brief met vreemde postzegels op tafel lag. Waarom ze niet geantwoord hadden, of ze spoedig wilden beslissen, want Gerard moest hulp hebben. Tine wachtte haar baby, verlangde naar Netties komst. „Maar als jullie ervan afzien vragen we anderen, animo genoeg. De dag was moeilijk geweest voor Nettie, die voortdurend moest kiezen tussen haar moeder en haar man; ze zag er slecht uit, afgetobd door de voortdurende ruzies. Deze brief zou daar een eind aan maken, er moest nu een besluit genomen worden. Jans gezicht stond hard toen hij zei: Je weet wat we besloten hadden, maar ik wil je niet dwingen, vrouw. Laat me een dag tijd om te bedenken, smeekte Nettie. Zijn mond vertrok schamper. Ik zal erg vereerd zijn, als je mij kiest, zei hij schor. Diezelfde avond kreeg mevrouw Krijger bezoek van een oude vriendin. Ze zaten samen aan de tafel, de theeketel zong op de potkachel. Met Wim gaat het best, vertelde de vriendin opgewekt, ze rooien het wel daar ginds, in Nieuw Zeeland. Waar dat ligt? Bij Australië. Ze zijn verleden jaar geëmi greerd, hebben de moed gehad, een heel ding, want Hannie hing erg aan thuis. En Wim en mij, nou, dat weet je wel. Maar ach, ze hebben gelijk, hun leven begint immers pas. Mevrouw Krijger zat roerloos. Hoe kon iemand er zó over praten. Ik heb het ze niet moeilijker gemaakt, dan het was, ging de vriendin argeloos verder, daar zijn ze me dankbaar voor. Want het viel niet mee. Maar een brieven dat ik van ze krijg! En foto's en pakjes! De foto's heb ik meegebracht. Maar vertel eerst eens: hoe is het met Nettie en haai man, nog zo gelukkig, die twee? Mevrouw Krijger schrok. In gedachten zag ze Netties bedroefde gezichtje, hoorde ze de harde woorden, die gezegd waren. Die twee.... nog zo gelukkig? Voor ze wist wat te antwoorden, stapte Nettie de kamer binnen, bleek, ongelukkig, maar vastberaden. We moeten nu besluiten. Ik ga dan voorlopig niet mee, moeder. Jan moet maar vooruit gaan. Later volg ik misschien, als hij me dan nog hebben wil. Ze keek haar moeder niet aan, viel neer op een stoel. Maar, haperde de vriendin, waarom? Je mooie geluk met Jan, alles maak je ka pot. Dat mag toch niet. Waarom dan? Nettie antwoordde niet, maakte een moe deloos gebaar. Hier, zei de vriendin, hier, de foto's van mijn zoon en schoondochter uit Nieuw Zeeland. Bekijk die en durf dan nog eens te zeggen, dat je je man alleen laat gaan. Heb je zo weinig moed? Of hou je niet van hem? Nettie klemde haar handen ineen. Hield dat mens nooit haar mond. Ik begrijp niets meer van je Nettie, vroeger was je anders, flinker. Hier, kijk eens, wat een landschap en hier, hun huis, een kleine farm. Het klimaat is heerlijk, kijk, de zon. Toen bonkte Netties hoofd op tafel en huilde ze of haar hart zou breken. Domme meid, zei de vriendin, je wilt immers wel? Laat moeder je zeggen, wat je moet doen. Die is je vader ook gevolgd naar het Westen van het land en dat was toen een heel eind. Als je trouwt, heb je je keus gedaan, zo is het nu eenmaal. Je moe der weet, waar je geluk ligt, waar of niet? En toen geschiedde het wonder. Je moet met Jan meegaan, kind, zei mevrouw Krijger zacht, ik heb verkeerd gedaan. Ik heb het nu pas begrepen. Nu Jan vastbesloten isIk ben niet de enige, die achterblijft, en dan.we zullen elkaar schrijven. Ga het Jan gauw vertel len, toe. Een paar maanden later stond mevrouw Krijger aan de kade, toen een groot grijs schip zich langzaam begon los te maken. Er was geraas van kettingen, haastige be velen klonken door de mistige avond, een fluit loeide. Ze stond wat verwijderd van de andere mensen, keek toe als in een bange droom. Ze zag handen wuiven en wuifde terug, tot de duisternis het schip opslokte. Ze huilde niet, zat kaarsrecht in de trein terug naar huis. De wielen, dan send over de rails, ratelden maar één woord: emi-greren, emi-greren, emi-greren. Het bonkte in haar hoofd, beukte haar murw. Dit was emigreren voor de achter blijvers, het afscheid en de eenzaamheid. Maar ergens in haar denken school vol daanheid. (Nadruk verboden). Zaterdagavond bracht de R.K. Harmonie „St. Michaël" een serenade aan het echt paar v. Os, dat zijn gouden bruiloft vierde ten huize van een dochter in de Jac. v. Campenstraat. Er werd lustig geblazen en de voorzitter van de Harmonie, de heer W. Luiten, sprak het gouden echtpaar toe. PARIJS (Reuter). Op de vergadering der plaatsvervangers der Grote Vier van Zaterdagmorgen zei de Russische afge vaardigde, Gromyko, dat het aannemen van de „gesplitste agenda" zou betekenen, dat er geen overeenstemming over de twee be langrijke punten de bewapening cn de Duitse ontwapening bestond. De Engelse afgevaardigde, Davies, zei, dat men het over de formulering van het punt aangaande de Duitse ontwapening eens was, slechts over de plaats van dit punt op de agenda verschilde men van mening. Gromyko noemde het Russische voorstel, om het Noord-Atlantisch verdrag op de agenda te plaatsen bescheiden, omdat slechts gevraagd werd deze kwestie bij de punten, waarover men het nog niet eens was, te plaatsen. Gromyko verklaarde zich niet met de Westelijke agenda te kunnen verenigen, ten zij het Noord-Atlantisch verdrag en de Duitse demilitarisatie in artikel één boven aan geplaatst werden. Hij stelde de opstel ling van een agenda afhankelijk van over eenstemming over één van de twee vraag stukken, die door de Russische delegatie als essentieel beschouwd werden. Johan Daisne, De man die zijn haar kort liet knippen Nijgh en Van Ditmar, RotterdamDen Haag. De man die zijn haar kort liet knippen hoopte dat hij, gemakkelijker toegankelijk voor de reinigende werking van regen en wind, een normale zin voor proportie zou verwerven. Het boek van de heer Daisne laat zien dat het hem niet lukte. Als school meester wordt hij verliefd op een van zijn leerlingen, Fran genaamd, en als zij eind examen heeft gedaan kust hij hartstochtelijk het etiket onder de haak voor haar jas. Verder brengt hij het niet, en jaren lang ontmoet hij haar niet, maar vergeet haar nooit. Dan ziet hij haar op een dag de trap van een hótel afdalen, goudblond, walmend van parfum en overal behangen met bijoute rieën; allicht dat hij geheel van de wijs raakt, 's Avonds spreekt hij met haar op haar hotelkamer; de auteur heeft voor het gemak en de overzichtelijkheid de dialoog zo samengevat, dat eerst hij twintig pagina's praat, dan zij ook weer twintig. Zij deelt hem voornamelijk mee, dat zij al op school de maitresse was van rechter Brantink, en daarna nog van dozijnen en dozijnen andere mannen; bij geen heeft zij bevrediging ge vonden. In Dostoievskiaanse zin zijn zij eigenlijk broer en zuster, heeft hij al be weerd. en daarmee stemt zij in; en omdat hij juist die middag een sectie op een verdron kene heeft bijgewoond, die achteraf haar vader blijkt te zijn, en omdat hij nu door de gedachte aan de dood totaal ontzind is, ver moordt hij haar na deze discussie. Zij sterft toch nog net niet, blijkt later, maar hij gaat natuurlijk wel de gevangenis in, een soort vrede gevonden hebbende. Als dit overzicht van het verhaal niet ge heel duidelijk maakt wat er eigenlijk om gaat, treft het verwijt deels de heer Daisne zelf, die wellicht meende door niet alleen geen hoofdstukken maar zelfs geen alinea's toets laten in zijn 175 pagina's door bij her haling Dostoievsky aan te roepen en door al zijn beelden en gedachten te bedelven onder wilde woorden, de lezer de illusie te ver schaffen dat zijn psychopaath een door harts tocht waarachtiger menselijk leven leidt. Misschien lukt dat ook wel, in sommige ge vallen; bij anderen zal zich de vergelijking opdringen aan een suikeren beestje, als Sinterklaas-surprise omwikkeld met bedrukt papier tot het geheel de omvang van een mensenhoofd heeft bereikt. S. M. 2-VA Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned. Scheepv.Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 90% gl 169% 227 b 253y3 gl 29934 gl 118 1. 177 15434 126 100!Vk gb 160 K 16634 164 47% 60 46% 61% 40Vi 4834 gb Openings koersen 8934 16934 226 253 29834 117 177 154 12534 100J4 15934' 16534 163 4634 58 46 61 3934 4734 Huish. Pers. gevraagd WERKSTER gevr. Don derdag of Vrijdag van 9-12.30 Kloppersingel 29. Aanm. na 7 uur. Gevraagd te Arnhem een NET MEISJE v. d. en n. in gezin m. 3 kinderen. Goed loon cn goede behandeling. Brieven aan Mevr. Leeraar, Apeldoornseweg 24. Arnhem. Gevr. DAGDIENSTBODE bij damê all. (w. vr.) Gesch. vr. en wed. k. ook in aanm. Zat. cn Zond. vrij. Br. G 119 NET MEISJE gevr voor halve dagen. v. g. g. v. Tette. rodestraat 19 A zw. Gevr. 1 ochtend per week nette HULP i. d. HUISHOU DING. Zonnebloemstraat 56. Net DAGMEISJE voor halve d.. v. g. g. v., zo sp. mog. N. Stationsweg 18 bov. Bloemend-aal. MEISJE gevr. v. 8.30-3 u. uur. Hulp van huishoudster. Aanm. liefst na 6 uur of tel. 22916. Mevr. Speel. Saxen- burgerweg 9, Bl'daal. Sedrijfspers. gevr. Prima MACHINESTIK- STERS gevr. op net japon- nenatelier te Zandvoort. Ge- routin. krachten kunnen hoog loon verdienen. Reis wordt vergoed. Aanm. Conf. bedr. Habora. Haltestraat 4, Zandvoort. Tel. 2896. Bij grossier in zoetwaren etc. is plaats voor jong inge voerd REIZIGER voor Haar lem en omstr. Brieven G 108 Gevr. NET MEISJE voor pak- en verzendafdeling. Aanm. tussen 7 cn 8 uur n.m. Supergran, Zijlweg 220. Bedrijfspers. aangeb. B. z. a. net persoon als chauffeur.' 22 j. Brieven G 89 Huizen gevraagd Gevr. WONING Santpoort IJmuiden-Oost of omstreken Brieven G 121. Gevr. WONING, Zand voort of omstr. Brieven G 120 Te koop gevr. grote AR BEIDERSWONING. leeg te aanv. Brieven G 117. Huizen aangeboden Geldbel. Aang. blokje v. 4 MOD. HUIZEN in pr. st. H.-N. Ks. f 30.000. Ook per stuk. Brieven G 72. Te huur VRIJ HUIS met tuin en poort, verpl. over name inboedel. Br. G 73. Kamers gevraagd GESTOFF. KAMER of ZOLDERKAMER z. pens. v. heer gevr. veel afwezig. Br. G 74. Besch. jongel. m. trouw plannen zoeken ONGEM. K. evt. met gebr. v. keuken in besl. besch. mil. te Haarlem of omg. Brieven G 75. Kamers aangeboden NET KOSTHUIS a.g.b. m h v Duinoordstraat 32. Gem. ZIT-SLAAPK. en slaapkamer m. pension. Joh. v. Vlietstraat 88. Te Bl'daal aangeb. gem. ZIT- en SLAAPK. m. gebr. v. keuken aan twee pers. v. d. zomermaanden, bij bus en trein. Brieven G 98. Woningruil WONINGRUIL. Alleen Cramer en Co.. Zaanenlaan 5 VRIJ BENEDENHUIS f 3.45 p. w. te ruilen v. idem m grotere tuin. Br. G 109 VRIJ BENEDENHUIS, Tempeliersstraat, bev. 3 ka mers, serre, keuken, Gevr. groter huis, liefst omgeving Tempeliersstraat. Br. G 110. Mooi zonnig DERDE BO VENHUIS te Amsterdam-Z. huurprijs f 35.45 per maand, aangeboden voor een liefst kleine woning te Haarlem of omgeving. Brieven G 77. Spoed! Weg. teleurst. aan geb. GEMEENTE HUIS, 4 kamers, 3 keukens, grote tuin f 4.50 voor vrij huis. iets groter Bantamstr. 84, H.-N. VRIJE BOVENW. aang. pr. uitz. suite, 3 sl.k. zolder, sch.. huur f 6 Gevr. iets der gelijks met kl. werkruimte, gel.vl., of fl. ben.huis tot f 40 p. m. liefst centr. Brie ven G 62 Diversen ADMINISTRATIEKAN TOOR A. Binsma Jzn., Boek houdingen, Belastingzaken, Gasthuissingel 2, tel. 10607. HUWELIJK. Gesch. vrouw 43 j. z. ser. kennism. m. net pers., 1 of 2 k. geen bezwaar. Brieven G 128. Te huur: SOLEX en LUXE AUTO's, zonder chauffeur. Bram Balluijt, Bennebroe- kerdijk 45 B, bij de Benne- broekerbrug. NW. SKODA VERHUUR bij Rijschool „Succes". Telef. 25660, Bos en Duinl. 22, Bid. Te koop gevraagd SLAAPK. AMEUBLEM. lits-jym compl. Br. met prijs G 123. In goede staat verkerende MEUBELMAKERSBANK 150200 cm. lang, Aanb. C. D. ten Have, Pieter Aertsz- laan 9 tel. 19477, Heemstede. HERENKLEDING, schoe nen, boeken. Dr. Leydsstr. 7. SLEE-STOFZUIGERS, de fect geen bezwaar. Brieven G 79. Te koop aangeboden Prima houten gesch. 2 pers. LEDIKANT compl. m. Aup. totaal f 40. eiken bureaustoel f 25. Na 6 uur. Trompstr. 55. DIVAN MET KLEED. De Haasstraat 16 rood. Weg. vertr. pr. 2 pers. SLAAPKAMERAMEUBLE MENT, eiken, met notenhout, nieuw. Na 7 uur. Linscho- tenstraat 3 rood. Tel. 13442. Prima 4 cyl. FORD 1935 i. g. st. Coupon voor herencos. tüum. Lorentzlaan 8, Hst. Direct van particulier ter overname aangeb. 1 FORD PREFECT 1947 in zeer goede staat. Te bezichtigen garage Brinkman, Smedestr. 22, Hrl. Goed onderh. H. RIJWIEL m. electr. lamp te koop agb. f 35. Bevr. v. d. Meerstr 5, Haarlem TROUWJAPON m. sluier m. 40-42. G. v. Aemstelstraat 22 rood, 2 x bellen. 4% W. VERSTERKER, pr. f 35. G. v. Aemstelstr. 40 H.N WANDELWAGEN op ko gels, m. voetenzak, 1 band 26 x 2.50 75 pel., racekussen, benzinelamp. Noorder Tuin dorplaan 24. Te koop: z. g. a. n. JEN SEN LUIDSPREKER, 28 cm. conus 8 Watt. Aelbertsberg- straat 56. 19 KIPPEN cn 1 haan te koop. Red Islanders. Brieven G 118. 52 WECKGLAZEN f 10, 15 sapflessen f 2.50. gr. en kl. ketel Julianal. 146, Overvecn SMOKING m. 48, maat werk en eerste kwaliteit stof. Slechts enige malen gedra gen. Tel. 27271, Zandvoortse- laan 149. Heemstede. „LEO" COMPRESSOR m. verfspuit 8 atm. m. 1 P.K. motor 220/380. event, ook zonder motor Magdalenastr. 20. Na 6 uur. HERENFIETS f 27.50 Bak- kumstraat 8. Vakm. biedt aan: compl. mod. TUINAMEUBL. f 85 bank apart f 28.50. kinderle- dik. vanaf f 30. 2 en 3 deurs 1 inn enk. hang en leg f 115 en f 135. Joh. de Breukstr. 30. Een Singer HANDNAAI MACHINE. J. Pluis, Cremer. straat 69 rd. Zwarte ZOMERMANTEL m. 42 f 30. Rijksstraatweg 541 Te koop net donker blauw HERENCOSTUUM, m. 50. J. W. Kuijpers, Korte Klever laan 20. HUISJESTENT. half hout half linnen. Dahliastraat 23. 2 pers. eikenh. SL.K. AMEUBL. 1 mah. salon am, 1 stofzuiger Brieven G 9029. IN- en VERKOOP van alle soorten honden, konij nen. duiven en geiten. Ken nel Thornwood, v 't Hoffstr. 93. Tel. 16908. FOX (teefje) pl.m. 4 m. Brieven G 82. GOOTSTENEN f 5.50 p. stuk. W. Stoute, Hoogstraat 8 Tel. 16004. Te koop weg. dubb. zaken IJSSALON, lunchroom, ver lof A, gunstige stand, prijs f 5500, m. woningruil of zon. der woning Brieven G 84. BANKSTEL. Tev. 2 mod. mah. fauteuils m. dito ronde tafel Clematislaan 7. A'hout Eiken SCHRIJFBUREAU en een commode. Br. G 63 D. K. W. R.T. kl. defect Prijs f 165 Minahassastr. 71. TRIUMPH TWIN 500 c c. k. Panter 350 c.c. k. B. S. A. 250 c.c. k Moto Becane 350 c.c. Vondelweg 4 zw. Te koop: ROYAL EN- FIELD 225 c.c. Marsstraat 86 Na 6 u. H.N. Z g. a. n. bl grijs kamga- ren MANTELCOSTUUM m. 38-40, pr. f 40. Tel. 20603. Maxwell TANDEM met nieuwe ingebouwde Sachs motor 98 c.c. Brieven G 68. VICTORIA HULPM. m. z. g. a. n. Vestingrijwiel 500 k.m. gel. in pr. staat f 350. Spaarnd.weg 540. Na 6 uur. Aangeboden te Utrecht woon huis, 3 kamers, keuken, gr. tuin. Gevraagd te Haarlem, Heemstede. Hoofddorp, Aals meer, Uithoorn woonhuis. Brieven onder no. H-7992 Adv. Bur. Alta, Utrecht. BLOEMENDAAL m. garage, bev. 6 kamers en badkamer, solide vooroorl bouw. direct vrij te aanvaar' den. Koopprijs 25.000. Al" leen voor reflect, m. vest verg. Brieven no. 7658. Gevraagd: vrij huis omgev Haarlem, te ruilen voor mooie flat in Amsterdam-Z of West Br. lett, K. R. r' Nijgh cn van Ditmar, Am sterdam-C. Concertgeb. buurt, parterre flat. 5 kamers, keuken cn badkamer. Huur f 68 p. m Te aanv. 1 Aug. Gegadigden moeten vestigingsvergunning Amsterdam bezitten. huur en ligging onverschil lig. Inlichtingen tel. 91274 Amsterdam- uitsl. Woensdag en Zaterdag 1420 uur TE KOOP: een inhoud 40 liter, in goede st. zeer geschikt voor keuken. Adres Fa. A. J. Grootegoed, Bloemend.weg 93, Bl'daal Tel 22499 Slecht gas kost geld en pan. nen, uw oud apparaat, goed gerepareerd, is beter dan een slecht nieuw. Alle merken 2 jaar garantie. Tel. 19931. Gas- rep. bedrijf „RODA" Grote Houtstraat 9. Gevraagd tegen 1 Juni a.s, in rusthuis in Haarlem of om geving een voor oude dame. Brieven Dr Kuyperlaan 5, Velsen. Te koop aangeb. in- en uitwendig in zeer goede staat. Geen olie, ben zine 1 op 14. Met nat. bewijs. Oosterparkstraat 28, Zand voort. Alleen na 6 uur. TAPIJTEN - LOPERS Wederom fabrieksmon- sters ontvangen: Wiltons, waarde f 150 voor f 97.50; grote velour tapijten f 135, M. Smyrna's van f 350 voor f 275; lopercoupons ijzersterk f 5.90 p. mtr.; Wollen dekens slechts f 24.50. Verkoop Woensdag t/m. Zaterdag. TAPIJT- HANDEL „MARO" N.V., Gebouw de Nijverheid, Jansstraat 85, bij Grote Markt, Haarlem. 'N WOLKBREUK deert u niet met zo'n prima regenjas of -mantel van VAN VEEN', Zijlweg 2628, Haarlem. Vlotte modellen f 2.50 per week, zonder vooruitbeta ling!!!!! o 4. ui O. Doet U dat gerust als V een costumë van Pejehastof aan hebt. Wij, cross' breds, zijn het levendebewijs dat? onze wol „tegen een stootjebanP De natuurlijke veerkracht van de crossbred-wol is in Pcjeha-stoffen volkoman behouden gebleven. Gaat1 U dus gerust op Uw gemak zitten. Leg Uw benen over- elkaar. Hef hindert allemaal niets', wane Pejeha» stof is „kreukherstellend". Leo op de label aan elke rol stof! 0W 0P TE 5fofEE^ 70 JAAR PEJEHA STOf*^ Z U) u. O *- UT 3' UI 0- fl9 •fi O t»! O O A Het is niet alleen het wassen waar het bij de huisvrouw om draait doch het drogen en strijken geeft de meeste last Bij ons uw was met 3 dagen thuis HAARLEM Santpoorterstraat Telefoon 10131 1

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 8