OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Tien Militaire autoriteiten gaan hun bevoegdheden te buiten Engeland brengt zwaar diplomatiek geschut in stelling tegen Perzië V.S. wensen opneming van Turkije en Griekenland in Atlantisch pact Weerbericht Padvindsters defileerden voor de Koningin Assemblée is nog lang niet tevreden Jubeldag op de Goudsberg Noordelijken gaan voort met aanleg van vliegbases Tweede Kamerleden verwijten hun een tekort aan begrip voor de burgerlijke belangen „Wij willen confereren, maar er is weinig tijd te verliezen" Onderhandelingen mei Engeland en Frankrijk reeds geopend Prinses Wilhelmina bezocht Apeldoorns kunstcentrum Kleurlingen worden door Malan ontrecht Deken van Canterbury wordt niet in ons land toegelaten Hef Festival is een oase Huwelijk van Bertha Hertogh nietig verklaard „Communistisch China streeft niet naar wereldoverheersing" HET WEER AFGEBEELD g5e JAARGANG No 259 jjoofdlcantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. pfljHcerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 16 MEI 1951 Haarlems Dagblad 2 9 5e JAARGANG No 117 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het is in DEZE MAAND zestig jaar ge leden dat de vereniging van Haarlemse vrijwillige brandblussers „De Tien" werd opgericht en dit jubileum zal wel met bijzondere nadruk gevierd worden. Negen tien Mei is de Oudejaarsdag van De Tien; ^ie luidt het festijn in. Het zal getuigen van de vriendschap, die onze vrijwillige brandweermannen vereent. Het zal ook ge tuigen van voldoening over welgeslaagd werk» zestig jaar lang, dat zich regelmatig ontwikkeld heeft in overeenstemming met de groei van moderne techniek en moge lijkheden, Öat alles is zo goed gegaan, met zóveel kundigheid en, vooral, met zoveel toewijding, dat ook oudere Haarlemmers iich niet anders herinneren kunnen dan vertrouwen In cle brandweer. Men heeft steeds geweten dat men er op aan kon. Wie rich herinnert hoe hij als kleine jongen wakker werd, een vreemd en rossig licht door een raam zag schijnen en uit de verte het voor hem geweldige, schrikaanjagende schouwspel van een brand beleefde, hoort ook wéér de geruststellende woorden: „De brandweer zal hem gauw blussen; Spuit Tien is er zeker al". Dat was een stedelijke vermaardheid, waarvan iedere schooljongen al piet eerbied sprak: Spuit Tien. En het wonderwerk, met dit instrument verricht, was het werk van amateurs. Als Karei Lotsy, de voorzitter van de Voetbalbond, die zelf ook zijn jeugd In Haarlem heeft doorgebracht, zijn geestdriftige betogen voor het amateurisme houdt wordt hij on getwijfeld in niet geringe mate beïnvloed door zijn jeugdherinneringen aan onze brandweer. Men behoeft geen kwaad van bet professionalisme, dus ook niet van de 'oeroeps-brandweer, die in menige stad be staat, te denken om de amateurs toch het aureool toe te kennen. Zij worden er niet voor betaald, zij zijn niet voor hun levens onderhoud genoopt, dit vaak zware, soms gevaarlijke werk te doen. Zij hebben het er zo maar voor over. Daar zitten goede oude burgerzin, onbaatzuchtigheid en ook vreug- de-in-het-avontuur in. Ook blijvende toe wijding. Men is altijd bereid: ook middenin de nacht, in hondenweer zoals ons liefelijk klimaat dat in zoveel variëteiten oplevert, om haastig in het brandweerpak te schie ten en zijn zelf-opgelegde plicht te doen. Het is een hogere vorm van amateurisme dan die van de sportsman, die aan de zijne in hoofdzaak genoegen beleeft. Het werk van de brandweerman is alleen inspanning, geen ontspanning. Wel geeft het hem vol doening als het weer goed geslaagd is, als bij weet dat door uitbreiding van de brand te helpen verhoeden hij veel ellende heeft voorkomen. En als, zoals meermalen ge beurt, door zijn tijdig ingrijpen mensen levens zijn gered. Eigenlijk is het merkwaardig, vooral sinds de techniek hoger eisen aan het blus- singswerk is gaan stellen, clat met vrijwil ligers minstens even goed resultaat als met een beroeps-brandweer te bereiken is. Dat herinnert eraan dat men niet zomaar een kundig brandblusser wordt: dat oplei ding en ervaring vereist worden eer men die status bereikt. Het vooruitzicht bezielt de aspirant ongetwijfeld: niet omdat hij coitdoor menigten toegejuicht zal worden, maar alleen om het plezier iets werkelijk goed te kunnen doen. Toen na de oorlog onze Vrijwillige Brandweer in haar taak werd hersteld was dat niet alleen een herstel in functie maar «(kin ere. De Haarlemmers wilden dat; zij namen met voldoening van het besluit ken nis; zij zouden dit korps niet willen missen. Dr. C. Spoelcler, de kortelings afgetre den rector van het Gymnasium, is voorzit ter van De Tien die zoals ieder begrijpen zal niet tien, maar veel meer dan honderd leden telt. Hij vertelt in de pas verschenen „Sirene", het blad van De Tien, van zijn reeds uit kinderjaren daterende verknocht heid aan de brandweer en van de moei lijkheden die hij ondervonden heeft in zijn streven, om ertoe te gaan behoren. Sinds hem dat is gelukt is zijn geestdrift ervoor nog toegenomen en hij verklaart dat wat men van de brandweer en van De Tien meekrijgt vitaliteit en levensverrij king is. Hetgeen aansluit bij burgemeester Cremers' openingswoord in de Sirene, waarin hij zegt: „dat de Tien de vrienden kring is waar de brandweer-jongeling ge vormd wordt tot'iemand, die meer kan dan spuit en slangen bedienen: tot een man, die voor zijn kameraden door het vuur gaat". Als ik een motto voor dit jubileum had Meten bedenken zou ik voorgesteld heb ben: Zestig jaar Mannenwerk. Dit korte woord bezegele cle hartelijke gelukwens, hierbij tot De Tien gericht met de overtuiging, dat onze Vrijwillige Brand weer in de toekomst het vertrouwen, immer o haar gesteld, tenvolle waardig zal blijven. R. p. Streven naar hechtere band met Noord-Amerika STRAATSBURG, (Reuter) De eerste ntting in 1951 Van cle raadgevende verga ring va» de Raad van Europa is gister- "ond geëindigd. De vergadering betreurde, „hetgeen totnogtoe tot stand is gebracht de verwachtingen, gewekt bij de oprichting Jan de Raad van Europa, niet in vcrvul- tog heeft doen gaan". Er waren 77 van de 'eden aanwezig, toen de vergadering formeel deze mening uitsprak, „•het belangrijkste resultaat van de hui dige zitting is naar de mening van vele prekers het besluit om te trachten de vol den van Europa en Noord-Amerkia in hechtere gemeenschap bijeen te brengen. ,De vergadering besloot tevens haar ban- pn "iet het Britse gemenebest en de van rankrijk, België en Nederland afhanke- 'Jke gebieden te verstevigen. Zij verzocht dd Parlementen van genoemde landen en ^bieden waarnemers naar haar zittingen zenden. De vergadering verzocht de 15 beringen van de Raad de mogelijkheid 'an nauwere ecenomische samenwerking deze landen en gebieden met West- -,Jropa te bestuderen. De vergadering nam Dinsdag een reso lute aan, waarin de vorming van een At tische raad wordt voorgesteld, welke t eerlijke verdeling van schaarse grond den moet bewerkstelligen om daardoor 5 Geldprijzen te verlagen. Ruim 8.500 padvindsters uit het gehele land défileerden gisteren op de Goudsberg te Lunteren voor koningin Juliana, be schermvrouwe van het Nederlandse Pad- vindsters Gilde. Bijna een uur duurde het défilé. District na district en gewest na ge west trok met de vlaggen voor op langs „Movavedo" (moeder van vele dochters), de padvindstersnaam van de Koningin. Prinses Irene liep mee in haar eigen ven del. Omstreeks kwart voor elf betrad de Koningin het terrein, waaromheen zich de bijna eindeloze rijen padvindsters in blau we uniformen hadden opgesteld. De presi dente van het Nederlands Padvindsters Gilde, mevrouw van NispenVan Wely, sprak een welkomstwoord tot de Koningin. Bij de genodigden waren onder meer de Prinses Irene in haar uniform. Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en de heer N. Oosterlee, vertegen woordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, vertegenwoor digers van een groot aantal jeugdorganisa ties, benevens delegaties van padvindsters uit Engeland, Frankrijk, België, Luxem burg en Duitsland. De Koningin opende een aantal manden met postduiven, tien uit elk van de vijftien gewesten. Elke duif had een stukje van een geheime boodschap onder zijn vleugel. Zodra in ieder gewest de boodschap com- pieet binnen was, werd deze overhandigd aan de echtgenote van de Commissaris der Koningin. Daarna werden overal kaar ten met kruiswoordraadsels verkocht ten bate van de gebrekkige padvindsters, de Blauwe Vogels. De boodschap luidde: „Help Blauwe Vogels hun nest bouwen, doe mee aan het kruiswoordraadsel". Een padvindstersfeest is ondenkbaar zon der dat het programma de een of andere verrassing vermeldt. Bij deze viering van het 35-jarig bestaan van het Nederlandse Padvindsters Gilde kon die dus ook niet ontbreken. Het was ditmaal een soort levende rebus, waaruit de meisjes de slag zin moesten samenstellen: „We gaan te zamen op naar het achtste gouden klimop- De Koningin laat de laatste duif uitvliegen. Van links naar rechts: mevr. A. Lisman- Van Oort uit Groningen, mevrouw C. E. Peereboom-Kikkert uit Heemstede, Konin gin Juliana en de presidente van het N.P.G., mevrouw J. van Nispen-Van Wely uit Heemstede. blad". (Voor iedere vijf jaar krijgt een pad vindster namelijk een verguld klimop blaadje op haar uniform). Gejuich klonk op, toen een vliegtuig laag over het veld scheerde en een groot aantal klimopblaad jes van goudpapier uitstrooide. Het lekespel „de gildeboom" kon hierna beginnen. Achthonderd meisjes uit ver schillende plaatsen speelden hierin mee. Uiteraard was het niet mogelijk geweest, hen allen tezamen te laten repeteren, zo dat er geen generale repetitie kon worden gehouden. Het spel, geschreven door mej. M. Bungenberg de Jong uit Den Haag, bij de meisjes beter bekend als hopman Rita, liet zien, hoe het N.P.G. ontstond en zich uitbreidde in de 35 jaren van zijn bestaan. Tenslotte wuifden de padvindstérs met honderden rode, witte, blauwe en oranje vlaggetjes naar „Movavedo". Mevrouw Van Nispenvan Wely sprak nog een kort slotwoord en hiermee was' deze jubeldag ten einde. De padvindsters gaan nu beginnen met haar „jubeldaad": het verkopen van de kaarten ten bate van de Blauwe Vogels. Pas als dat gebeurd is, is de jubileumviering definitief voorbij. TOKIO, (Reuter) Reeds eerder is ge meld, dat de Noordelijken blijkbaar bezig zijn voorbereidingen te treffen om ook aan hun zijde vliegtuigen in de strijd te werpen, die dan hun bases in Noord-Korea en niet in Mandsjoerije zouden moeten hebben, om geallieerde vergeldingsaan- vallen op laatstgenoemd gebied te voor komen. Een hoge functionaris van het hoofd kwartier' der Amerikaan,.0 luchtmacht in het Verre Oosten heeft gisteravond hier over medegedeeld, dat de Chinezen, on danks aanhoudende verwoestende lucht aanvallen der verbondenen, onverdroten voortgaan met het aanleggen van een keten van vliegbases in Noord-Korea, zich uit strekkend van de Oost- tot de Westkust waarvan straaljagers zouden kunnen op stijgen. De officier deelde mede, dat de tegenstander in de Noord-Koreaanse hoofd stad Pjongjang de bouwvallen van ge bombardeerde gebouwen langs de hoofd weg heeft weggeruimd en er een geïmpro viseerd, doch zeer goed bruikbaar vliegveld heeft aangelegd. Inmiddels wordt in berichten uit de Westelijke frontsector gemeld dat het aan tal in Zuidelijke richtingen trekkende vluchtelingen stex-k is toegenomen, hetgeen tot nu toe een van de zekerste aanwij zingen is geweest voor een komend offen sief der Noordelijken. Een nieuwe aanval der Chinezen wordt dan ook spoedig ver wacht. Een officier van de frontlinie, die dit aan een correspondent van Reuter mededeelde, voegde hieraan nog toe: „De Chinezen zullen ons bij een tweede aanval, nog parater vinden dan bij de eerste fase van hun „Voorjaarsoffensief". Schout-bij-nacht Ofstie, een deskundige op het gebied van oorlogvoering met atoomwapens, is tot chef van de staf der geallieerde marine in de Koreaanse wa teren benoemd. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp Belemmeringen- wet Landsverdediging merken zeer vele leden op dat thans reeds dus vóór het aanhangige ontwerp kracht van wet heeft gekregen van militaire zijde op verschil lende plaatsen gehandeld wordt alsof men de grote bevoegdheden die dit wetsontwerp aan de minister van Oorlog en van Marine voorstelt te verschaffen, reeds volledig ter beschikking heeft. Het komt reeds veelvul dig voor dat de militairen op eigen gezag aan het bouwen gaan, zonder dat zij daar toe gerechtigd zijn. Van enig overleg of sa menwerking met gemeentelijke autoriteiten is daarbij meermalen geen sprake. Men had reeds vele klachten vernomen van burgemeesters, die door de militairen bij het eigenmachtig gebruik van gemeen telijke grond eenvoudig op zij geschoven worden. Als men thans, nu nog geen bij zondere bevoegdheden voor de aanleg van militaire werken gegeven zijn, reeds moet constateren, dat van militaire zijde dikwijls met onvoldoende zorgvuldigheid en een kennelijk tekort aan begrip voor de bur gerlijke belangen van de maatschappij op getreden wordt, is er wel aanleiding voor de waarschuwing om de nieuwe bevoegd heden, die het aanhangige wetsontwerp wil scheppen, in elk geval met de grootst" mo gelijke omzichtigheid te doen toepassen, zo zeggen deze leden. Vele leden hadden de indruk, dat het wetsontwerp veel verder gaat dan het opheffen van belemmeringen. Het lijkt LONDEN (United Press). Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken legt op het ogenblik de laatste hand aan een krach tige nota aan Perzië, waarin wordt aange drongen op onmiddellijke onderhandelin gen over het olie-geschil, dit om het gevaar van een wereldcrisis te vermijden. Ver wacht wordt echter, dat Engeland catego risch de wijze waarop Perzië eenzijdig de concessies van de Anglo-Iraanse oliemaat- Prinses Wilhelmina heeft Dinsdagmid dag een bezoek van ongeveer drie kwar tier gebracht aan het centrum voor kunst en cultuur aan de Loolaan te Apeldoorn, waar de kunstschilder J. Dijkstra een ex positie houdt. De Prinses kocht drie schil derijen van Dijkstra voor haar particuliere verzameling. KAAPSTAD, (United Press) Het Zuid- Afrikaanse Huis van Afgevaardigden heeft in derde lezing het wetsontwerp aangeno men, dat beoogt in de Kaap-provincie de kleurlingen van de stemlijsten af te voe ren. Het wetsontwerp gaat nu naar de Se naat na een debat dat 86 uur duurde het langste uit de parlementaire geschiede nis van Zuid-Afrika. Het wetsontwerp voorziet er in, dat niet- blanke kiezers zullen stemmen voor vier vertegenwoordigers in het H'-is van Afge vaardigden die blanken zullen zijn. De oppositie zegt dat de regering-Malan er op uit is, de kleurlingen al hun politieke rechten te ontnemen en zij heeft gezegd van plan te zijn de kwestie voor het Hoog gerechtshof te brengen indien het wetsont werp ook door de Senaat wordt aange nomen. LONDEN (Reuter). De Amerikaanse ambassadeur in Londen heeft medege deeld, dat de Verenigde Staten er op aan zullen dringen, dat Griekenland en Turkije in de komende maanden als volwaardige leden zullen worden toegelaten tot het At lantisch pact. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdagavond verklaard, dat de Verenigde Staten met de andere deelnemers aan het Atlantisch verbond, de mogelijkheid om Griekenland en Turkije tot de organisatie toe te laten, zouden bespreken. De rege ringen van Turkije en Griekenland hadden met de V.S. over hun veiligheid gesproken. Naar de mening der V.S. zijn er geldige re denen om verdere regelingen met betrek king tot de veiligheid van beide landen te overwegen, aldus de woordvoerder. Naar het ministerie heeft medegedeeld voeren de V.S. op het ogenblik reeds met Engeland en Frankrijk besprekingen over deze kwestie. Voor de toelating van nieuwe leden is de toestemming van alle leden van het pact vereist. De Amerikaanse regering hoopt dat het voorstel op de in Augustus te houden ver gadering van ministers der staten-leden zal worden goedgekeurd. Vernomen wordt dat de Amerikaanse regering op de in Decem ber te Brussel gehouden bijeenkomst van de Atlantische raad reeds te kennen gaf, voorstander te zijn van een volledig lid maatschap der beide landen van het pact. Eerst verworpen De Griekse en Turkse regeringen ver zochten verleden jaar hun landen toe te laten tot de organisatie van het Noord- Atlantisch verdrag.- Deze verzoeken wer den in September 1950 door de op dat tijd stip te New York vergaderende Atlantische De Nederlandse Vredesraad heeft dezer dagen medegedeeld dat op in Den Haag en Rotterdam te houden zg. vredesmani- festaties ook het woord gevoerd zou wor den door dr. Hewlett Johnson, deken van Canterbury. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt zal dr. Hewlett Johnson tot dit doel niet in Nederland worden toegelaten. Ook Reuter deelt mee van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat aan de or ganisatoren der bijeenkomst is meegedeeld, dat de Nederlandse regering geen prijs stelt op de tegenwoordigheid van dr. Johnson in ons land. Volgens de Nederlandse wet, zo werd aan Reuter medegedeeld, mag geen vreem deling zich in ons land met politieke aan gelegenheden bezig houden, welke gericht zijn tegen de politiek van de Nederlandse regering. De medewerking van dr. Johnson aan een bijeenkomst zoals wordt belegd, zou onder deze wet vallen. raad verworpen en men besloot, dat beide landen slechts zouden worden ingeschakeld bij de plannen der Atlantische verdrags staten om een verdedigingsstelsel voor het Middellandse zee-gebied te ontwerpen. Sindsdien zijn de Verenigde Staten, naar verluidt, er steeds sterker van overtuigd geraakt, dat slechts een volledig deelge nootschap van Griekenland en Turkije aan de Atlantische verdragsorganisatie de vei ligheid van het Oostelijke gedeelte van het Middellandse zee-gebied zal verzekeren. Alhoewel reeds was besloten beide lan den in te schakelen bij het verdedigings stelsel voor dit gebied, konden nog geen doeltreffende practische maatregelen daar toe worden genomen, daar zich vertraging heeft voorgedaan bij het organiseren van het opperbpvel over de strijdkrachten der staten-leden van het Atlantisch pact in het Middellandse zee-gebied. (Va?i onze correspondent in Londen) Het Festival op de South Bank van de Theems te Londen is een waarlijk verkwik kende oase van rust en schoonheid in de altijd jagende en haastende Britse hoofd stad. Het is maar een kleine plek, volge bouwd met allerlei grilligheden, doch het is verbazingwekkend, wat de architecten ervan gemaakt hebben. De rivier geeft aan het geheel een ongekende ruimtewer king. De zware druk en beklemming van de stad, die nu eenmaal wijdheid mist, val len van ieder af. De gebouwen en versie ringen mogen vreemd zijn. er is niets, dat storend werkt of lelijk is. Zelfs de papier en sigarettenbakken zijn kunstzinnig ont worpen. Moderne binnenhuiskunst moet. men in Londen met een kaarsje zoeken, maar hier komt ge verheugd tot de ont dekking, dat de Engelsen ook hiervan ver- stpnd hebben. De inrichting van gebou wen en restaurants is subliem. De uitstal techniek lijkt volmaakt. Prachtige mate rialen zijn aesthetisch verantwoord ver werkt. De verlichting is met Nederlandse medewerking uitgevoerd, daar de heer Kals uit Eindhoven namens Philips van advies diende. Het is een feest geworden van lijnen en kleuren, de laatste voornamelijk toege past op metaal. Er is geen apart kunstpa viljoen, maar het geheel is een voorbeeld van ambachtskunst. Bovendien vindt men moderne wandschilderrijen, zowel binnen als buiten en beeldhouwwerken en muur plastieken. In de avond straalt dit alles in licht. Op de Theems liggen geïllumineerde schepen. Caféterrassen, waai* men bediend wordt, zijn er zelfs ook hier niet zo min als elders in Londen maar wel is er een schuchtere poging daartoe in een bar in de open lucht. Op bordessen vindt men bovendien overal gemakkelijke lichte stoe len. zodat men ongestoord van de vrolijk heid rondom en het panorama kan genie ten schappij heeft opgezegd, van de liand zal wijzen. In officiële Britse kringen is geen be vestiging te krijgen van rapporten dat luchtlandingstroepen in gereedheid worden gehouden om naar Perzië te worden ge zonden ter bewaking van de omstreden olievelden. De autoriteiten zeggen dat de pogingen zullen worden voortgezet-om het geschil naar de conferentietafel te brengen voor uitwerking van een bevredigende re geling. Men legt er echter de nadruk op dat niet veel tijd meer te verliezen is. Engeland schijnt niet alleen bereid Perzië hoger royalties te bieden, doch ook met Perzië een of ander schema uit te werken dat dit land zou helpen haar economische stabiliteit te verbeteren. Diplomatieke kringen waarschuwen dat als men er niet in slaagt, spoedig tot een schikking te komen, dit zou kunnen leiden tot ernstige moeilijkheden met Perzië, met consequenties voor de veiligheid van het gehele Nabije en Midden-Oosten welke niet te overzien zijn. Politieke adviseurs van Whitehall heb ben er de laatste dagen op gewezen, dat indien men er niet in zou slagen de situatie in Perzië spoedig te consolideren dit de weg zou kunnen banen voor Russische penetra tie tot aan het eiland Bahran in de Perzi sche Golf. De gemengde oliecommissie van Perzië heeft eenparig besloten dat „wegens de nie tigheid van de olieconventie van 1933, welke het Perzische volk werd opgedrongen, de Anglo-Iraanse oliemaatschappij zich niet kan beroepen op het artikel van deze conventie over arbitrage". De civiele kamer van de Bx-edase recht bank heeft uitspraak gedaan in het proces van de Staat der Nederlanden tegen Bertha Hertogh en Mansoer Adabi, de 22-jarige onderwijzer te Singapore, aan wie Bertha Hertogh door haar Maleise pleegmoeder was uitgehuwelijkt. De rechtbank ver klaarde het huwelijk nietig. meer op een vorderingswet. De minis ter van Oorlog zou een vrijwel abso lute macht krijgen om bij voorbeeld vliegvelden aan te leggen op grond, waar 24 uur tevoren nog boerderijen stonden, en om radarinstallaties te plaatsen in unieke natuurmonumenten. Reeds thans is in sommige gevallen be gonnen overleg afgebroken, omdat men van militaire zijde van oordeel was, dat het aanhangige wetsontwerp wel spoedig aan genomen zou worden, waardoor overleg overbodig zcu worden. Uit dit alles blijkt een geestesgesteldheid, die niet aangemoedigd, maar bestreden moet worden, aldus vele leden. Zij aarzel den zulke grote bevoegdheden, als het wetsontwerp vraagt, in feite in handen van de militaire administratie te leggen, zolang geen zekerheid bestaat, dat deze niet op onredelijke wijze gebruik van haar be voegdheden zal maken. In minder belangrijke gevallen wil het wetsontwerp de toepassing van de bevoegd heden delegeren aan een militaire ambte naar. Toegegeven wordt dat dit een uiterst redelijk verlangen is. Waarom zou men de beslissing over de vraag of in een weiland even een paaltje geslagen mag worden aan de minister van Oorlog moeten voorleggen en de beslissing hierover niet kunnen over laten aan een ingenieur van de genie? Zal de toepassing in de practijk echter tot zulke onschuldige en onbelangrijke kwes ties beperkt blijven? Bestaat hier niet het gevaar dat de militaire administratie ook veel belangrijker zaken buiten de minister naar zich toe zal trekken en zelfstandig zal gaan beslissen? zo werd gevraagd. Verscheidene andere leden verklaarden weinig geestdrift voor het wetsontwerp te gevoelen. Zij wilden op geen enkele wijze trachten te verhinderen, dat op snelle wijze alle noodzakelijke militaire werken verricht worden. Zij begrepen echter niet, waarom daarvoor zulk een rigoureus wets ontwerp ingediend moet worden. Men moet toch aannemen, dat de generale staf nauwkeurig weet, wat er nu aangelegd en gebouwd moet worden. Waarom kan de ge nerale staf niet met het burgerlijk gezag samenwerken voor de uitvoering van deze werken? Tal van leden, die zich met het wets ontwerp wel verenigen konden, achten het wenselijk dat boeren, die ten gevolge van toepassing van deze wet van hun grond verdreven zouden worden, zo mogelijk met elders beschikbare grond schadeloos ge steld zouden worden. Bradley getuigt: WASHINGTON. (Reuter). Gisteren is de voorzitter der verenigde Amerikaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, als der de getuige voor de Verenigde Senaats commissie van ondex-zoek verschenen. Hij zei er van op de hoogte te zijn, dat enige critici ongeduldig zijn over het plan der x-egex-ing om een bepex-kte oorlog in Korea te voeren en vragen om „de kaar ten op tafel te leggen". Dit is echter van zuiver militair standpunt niet wenselijk, aldus Bradley. Bradley verklaarde, dat het programma van MacArthur de instelling van een blokkade van communistisch China, het bombarderen van Mandsjoerijse bases en het gebruiken van Chinese nationalistische troepen van grote militaire waarde is, voor zover het de campagne in Korea be trof. Hij voegde hier echter aan toe, dat de verenigde stafchefs van mening zijn, dat deze voorgestelde maatregelen het risico van een wereldooxdog zouden ver groten. Deze maatregelen zouden wellicht de Vex-enigde Staten verantwoordelijk maken voor een uitbx-eiding van de oox-- log, met het gelijktijdig verlies van hun meeste, zo niet alle, bondgenóten. Hij zei verder: „Communistisch China is geen machtige natie die naar wereld overheersing streeft". Naar de mening van de vex-enigde stafchefs zou de strategie van MacArthur de V. S. wikkelen in „een ver keerde oorlog, op de verkeerde plaats, op het verkeerde tijdstip en met de verkeer de tegenstander". Het gebied van hoge luchtdruk ten Westen van Ierlarid neemt in betekenis af maar beheerst nog de zeer slechte weerssituatie in onze omgeving. Nadat gisterochtend ons land werd overspoeld door vochtige lucht bereikte tegen de middag al weer drogere lucht de Noordelijke provincies om zich vandaar uit ook over de rest van het land uit te breiden. Boven Scandinavië be ginnen de barometers weer te stijgen ivat tot gevolg heeft dat zich van Schot land tot Scajidinavië een rug van hoge druk gaat vormen. Hierdoor komt er bij ons een einde aan aanvoer van lucht over de Noordzee. O ONBEWOLKT'.-,, 0UCHT8EW--.J 3. HALF BEVV zwaar 8EW GEHEEL BEW gSNEEUW f ,ojk REGEN V-MOTREGEN A' HAGEL V 8UIEN' R ONWEER (^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR '////.-SS l AWJPi JK NEERSLAG- GEaiëC CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN - FRONT.- TUSSEN. LUCHT; VAN - VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OlT TEKgN GEEFT DE W!ND4CHTING A'AN- IEDERE HELE DWAfiSST.REEP IS EgN WIND-: SNELHEID VAN, VIJF METER P£c- SECOV OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Opklaringen en overwegend droog weer. In het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige wind tussen Nooi-d en Noord-Oost. Van nacht kouder, morgen overdag over het algemeen iets hogere tempera turen dan vandaag. 17 Mei Zon op 4 45 uur, onder 20.29 uur. Maan op 15.48 uur, onder 2.55 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 16 Mei Hoog water: 11.40 uur. Laag water: 6.48 en 19.39 uur. Donderdag 17 Mei Hoog water: 0.11 en 12.38 uur Laag water: 7.58 en 20.44 uur. OCOQCOOCCCCO OOQQ

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1