North State Nederlanders zullen Griekse strijd tegen het water met landwinning bekronen Philips' jubileumspel was verwerkt in een zes kilometer lange stoet Agenda voor Haarlem LAAT GERUST f Het Rode Kruis is voor zijn veelzijdige bijstand afhankelijk van de offerzin van het publiek De kleine were waterbouwkundigen gevraagd dimmkvaduii! BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 WINDJACKETS Prins Bernhard woonde de feestelijkheden bij Weekstaat Nederlandse Bank Inzamelingscampagne van 21 Mei tot en met 3 Juni Bescherming van de Burgerbevolking Spaak: „Assemblée nam teveel hooi op haarvork I cigarettes "H Elke week een bad voor schoolkinderen C.H.U.-leden maakten kennis met ministers Staf en Mulderije 3 Inpoldering van strandmeren en draslanden met gezamenlijke grootte van de n.O.-polder (Speciale berichtgeving) Ir. J. M. J. Hanraets steekt de schop in de bodem bij een van de strandmeren aan Griekenlands Westkust. Dit meertje (links), dat door een dam van slib en vergrui- zelde schelpen van de zee is gescheiden is een der landwinningsobjecten, die men aan de Grontmijin Zwolle heeft toegedacht. Griekenland, dat wellicht als geen an der land in Europa geteisterd is door de iaatste wereldoorlog en het daar ook nog zo wrede guerilla-naspel, tracht thans met stevige Amerikaanse steun de schade weer te boven te komen. Er zijn grote plannen ontworpen voor een landaanwinst van 45.000 bunder ongeveer de oppervlakte van de N.O.-polder door inpoldering. Het verheugende daarbij is, dat de Grie ken, geadiviseerd door de Amerikanen, voor deze enorme taak contact gezocht hebben met Nederlandse deskundigen. De overeenkomst is gereed en waarschijnlijk zal dit object door de N.V. Grondver betering- en ontginningsmaatschappij („Grontmij") te Zwolle voorbereid en uit gevoerd worden. Nu Indonesië voorlopig grotendeels als arbeidsveld voor Nederlandse technici verloren ging, zal ons land moeten pogen elders emplooi voor hen te vinden. En wanneer de grootscheepse inpoldering aan Griekenlands kust werkelijkheid wordt, kan deze een goede internationale propa ganda zijn voor de Hollandse experts in de waterbouwkunde. Vooral omdat Ame rika daar met aandacht op toe .ziet. Griekenland was de eerste jaren na de oorlog armer dan de meesten in West- Europa zich kunnen voorstellen. Indien de Amerikanen niet krachtig ingegrepen had den, zou dit land wellicht onherroepelijk ten onder zijn gegaan of een Russische satellietstaat zijn geworden. Er heerste omstreeks 1947 nog hongersnood, de kin dersterfte was zorgwekkend, de wegen waren onberijdbaar, alle bruggen lagen in puin en de burgeroorlog zwiepte als een gesel over het land. In die donkere periode kwamen de Verenigde Staten tussenbeide en haar steun in de vorm van materiaal en technici was zo krachtig, dat de Griek se nationalisten er eindelijk in slaagden de communisten over de noordelijke gren zen te jagen en aan de opbouw van hun land te beginnen. De rust is weergekeerd Ir. J. M. J. Hanraets, directeur van de Grontmij, die pas is teruggekeerd uit Griekenland, vertelde, dat het in dit land nu overal weer veilig is. Het terrorisme is sinds het einde van 1949 definitief de kop ingedrukt. Er kwamen Bailey-bruggen, de wegen werden wat opgeknapt en de be volking. hervond iets van haar vooroor logse rust, al herinnert de strenge mili taire bewaking van elk belangrijk object nog aan de verborgen spanningen, welke er nog altijd heersen. De Grieken zelf vinden hun land een paradijs wanneer zij het vergelijken met dat van vier, vijf jaar geleden, maar naar Westelijke begrippen heerst er in het binnenland nog vaak een schrijnende ar moede. Volgens ir. Hanraets wordt er door de Amerikanen hard gewerkt om Grieken land in de naaste toekomst enigszins „self supporting" te maken en zo hebben zij ook het probleem nummer één, waarmee het te kampen heeft, resoluut aangepakt: dat der erosie. De berghellingen zijn dor en kaal ge- ADVERTENTIE DONDERDAG 17 MEI Stadsschouwburg: „Het wollen pantser" 'Katholieke Vrouwenbeweging), 8 uur. Sint jjavo: Concert Haarlemse Politiekapel, 8 u. Rembrandt: „Ben je vrij vanavond?", alle Jeeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het Meisje uit Artis", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Luxor: „De onvindbare Pimpernel', 14 L 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moeder js studente", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De dochter van Rosy Ogrady", alle leeft,, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Gold Rush", en „Avontuur op Hawaii", 14 j., 7 en 9'15 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling. 3—4 u. VRIJDAG 18 MEI Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Stadsschouwburg: „Het kind van de buur vrouw" („Herman Heijermans"), 8 uur. Be gijnhofkapel: Australië-avond (Christelijke Emigratie Centrale), 8 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor Jenny", 18 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Uit het dag- hoek van een verpleegster", 18 j„ 2, 4.15, 7 <m 9.15 uur. Luxor: prolongeert „De onvind bare Pimpernel", 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. Frans «als: „Dc nacht heeft duizend ogen". 18 j„ 2-30, 7 en 9.15 uur. City: „Twee bolhoeden baar Londen", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Schaduw over Los Angelos" en ..Sudan", lö j„ 7 en 9.15 uur. worden doordat langzamerhand alle bos sen zijn verdwenen. De armzalige restan ten er van zijn in de bezettingstijd gekapt door de Duitsers en ook door de eigen be volking, die bij gebrek aan kolen op deze manier brandstof vergaarde. Aan herbebossing is nooit op grote schaal gedaan, want de ontelbare groepen schapen en geiten, die het land rijk is, vraten stelselmatig elk groen blaadje weg en maakten zo alle jonge aanplant onmo gelijk. Bandjirs vernielen het land De kale bergen, die nu geheel zijn bloot gesteld aan storm, zon en regen, verweren op onrustbarende schaal en als omstreeks de jaarwisseling de regens overvloedig neerdalen, vormen zich Leugelioze berg stromen, welke grote hoeveelheden slib en keien bergafwaarts voeren. Gedurende drie a vier maanden van het jaar heeft Griekenland een neerslag van 1200 mm en geweldige oppervlakten van de toch al schaarse cultuurgrond worden ADVERTENTIE uw bril zo voor en na eens even nazien, rechtzetten en napassen feij KEIP.Verlengt de levensduur en maakt het dragee aan genamer. Wij.doen het gaarne even-voor U. K E I P Ór. Houtstraat, naast'Luxor. door de niet met dijken in toom gehouden stromen verwoest en met bergslib bedekt. De Grieken, die het in hoofdzaak van de landbouw moeten hebben, kunnen het steeds toenemend verlies van cultuurgrond niet langer dragen. Daarom zijn de Amerikanen, met de hulp van hun eigen, Engelse, Italiaanse en ook Griekse bedrijven, nu ijverig doende om de vlakten voortaan in de tijd van de natte moesson tegen overstromingen te bescher men. Dit gebeurt door het reguleren van de rivieren dat is de aanleg van dijken om de bandjirs in een aanvaardbaar „win terbed" te houden. Hoe de erosie, Grieken lands grootste plaag, bestreden wordt, blijkt wel uit het feit, dat de Amerikanen 160 „draglines" (grote graafmachines), hebben ingeschakeld. Malen en indijken Bij de bedijking van de rivieren gaat het er vooral om, het land dat men nog heeft, te behouden, maar daarnaast heb ben de Grieken en hun Amerikaanse ad viseurs het oog gericht op de zo dringend nodige landwinning. Zij kwamen op de ge dachte dat het wellicht mogelijk zou blij ken de honderden strandmeren en dras- landen aan de Westkust en in Thracië door indijking droog te leggen. Acht wijd uiteen liggende objecten leken hiertoe in eerste instantie het meest geschikt. Deze suggestie schiep evenwel de behoefte aan deskundige en ervaren raadgevers en uitvoerders. De Nederlanders hebben dank zij hun gedeel telijke drooglegging van de voormalige Zuiderzee en hun degelijke polderwerken reeds lange tijd internationaal de aandacht getrokken. Onze legatie in Athene wak kerde het vuurtje van de propaganda nog wat aan en het resultaat was, dat de op dracht voor deze werken naar de Zwolse „Grontmij" ging, een bedrijf dat op cul tuur-technisch gebied na de oorlog reeds diverse opdrachten buiten de grenzen ten uitvoer bracht, onder meer in Frankrijk, Engeland en Marokko. Samen met ir. H. B. D. Tellegen uit Den Haag is ir. Hanraets onlangs in .Grieken land poolshoogte gaan nemen. Het tweetal werd zeer hartelijk ontvangen en kreeg een amphibie-vliegtuig ter beschikking, dat hen van de ene baai naar de andere vloog. Beiden kwamen tot de conclusie, dat de drooglegging van de acht aangewezen strandmeren en draslanden in grootte variërend van 12.000 tot 500 bunder inderdaad mogelijk is, wanneer gebruik wordt gemaakt van de Hollandse ervaring op dit gebied. Het is te verwachten, dat de Grontmij binnenkort een grotere groep deskundigen zal uitzenden, die een half jaar tijd krijgt om een voorlopig rapport samen te stellen. Wanneer alles naar verwachting verloopt zal men het volgend jaar reeds met.de uit voering kunnen beginnen. Met ieders hulp tot ieders hulp Prins Bernhard heeft gisteren een deel der jubileumfeesten van Philips in Eind hoven bijgewoond. De Prins arriveerde per vliegtuig op Welschap en zat daarna aan aan een lunch in het Philips ont spanningsgebouw, hem aangeboden door de Raad van Bestuur van het bedrijf, commissarissen en een aantal directie leden van het Philipsconcern. Een 6 kilometer lange stoet trok in de middag en het begin van de avond langs een ere-tribune aan de Emmasingel te Eindhoven, waar Prins Bernhard als gast van de Raad van Bestuur en van com missarissen van het Philipsconcern had plaats genomen. Deze optocht hield, zo nu en dan stil en gaf dan kleine voorstellin gen. De stoet werd geopend met „Philip- sen" uit de Bourgondische, Oostenrijkse en Habsburgse Huizen. Zo zag men Philips de Schone, Philips de Goede en Philips de Tweede met een schitterend gevolg in fraaie costuums. Daarna volgden tafere len over het leven in Brabant van enige honderden jaren geleden en een optocht van vendelzwaaiers en 30 Brabantse gil den. De wind was guur, maar de half ver stijfde toeschouwers bleven voor het over grote deel zitten, geboeid door de vele Saldo van het rijk uitgeput; deviezenpositie weer slechter De opmerkelijkste post van de verkorte balans der Nederlandse Bank per 15 Mei is wel het saldo van de schatkist, dat de laat ste weken voortdurend is gedaald en thans lot nihil is gereduceerd. In het begin van dit jaar was dit saldo nog ruim 190 millioen gulden. Uiteraard vraagt men zich thans af welke maatregel op lange termijn genomen zal worden om het rijk weer een saldo bij de circulatiebank te verschaffen. De schat kist staat thans debet bij de bank, aange zien inmiddels aan het rijk een voorschot is verleend tot een bedrag van bijna 7y2 millioen. Het tweede zorgwekkende element van deze weekstaat is de steeds slechter wor dende deviezenpositie. Wederom zijn de verplichtingen gestegen, waardoor het totaal aan metaal en deviezen, vergeleken met vorige week, is achteruitgelopen van 1118 tot 1045 millioen. De circulatie van bankbiljetten vertoonde een daling van 34 millioen, waarmede de totale omloop gekomen is op 2706 mil lioen. Voor het eerst sinds verscheidene weken is de tegenwaarderekening toegenomen en wel met ruim 40 millioen tot 1470 mil lioen. Ten dele betreft het hier een over boeking. De maandelijkse verrekening met de Europese Betalingsunie komt tot uiting in de saldo's in buitenlandse geldsoorten, waarvan de E.B.U. de belangrijkste is. Deze saldo's zijn toegenomen van 489 tot 605 millioen. Bij de rykspostspaarbank is in April f 18.258.000 meer terugbetaald dan ingelegd. De windhoos, die het vorig jaar over de Betuwe trok, was een briesje vergeleken bij de wervelstormen, die in dat jaar andere delen van de wereld hebben geteisterd, cn de aardschokken, die door De Bilt zijn ge registreerd, komen als natuurverschijnselen nauwelijks in aanmerking tegenover de aardbevingen, die dikwijls nog gevolgd door vloedgolven grote en dichtbevolkte gebieden in Azië dooreenschudden. Der gelijke natuurrampen, die honderden men senlevens vernietigen cn 'duizenden van onderdak beroven, hebben na Borculo ons land nooit meer getroffen cn het Rode Kruis behoefde sindsdien gelukkig niet voor rampen van zulk een omvang bij te springen. Maar toch dient het voortdurend paraat te blijven om hulp te bieden voor het geval de nood plotseling aan de man mocht zijn. Er zijn namelijk nog ve'el meèr dan natuurlijke oorzaken voor. En ondertussen zijn daar de talrijke andere taken welke het Nederlandse Rode Kruis op zich heeft genomen. Zijn medische hulp aan de behoeftige bevolking van Indonesië is overgedragen aan het Indo nesische Rode Kruis, maar dit dringend nodige werk wordt door Nederlandse teams voortgezet op Nieuw Guinea. De tijd, waar in het zwaartepunt van de Rode Kruis- zorgen in de Archipel lag, vooral ook door de aanwezigheid van de Nederlandse troepen daar, is voorbij. Maar ook het werk dat. door de diverse organisaties in het bin nenland wordt verricht is zeer veelzijdig. De waarde van wat het Rode Kruis sinds de bevrijding verrichtte beloopt tientallen millioenen guldens. In 720 zieken- en kindertransporten werden ruim 9800 per sonen in het buitenland gebracht en ge haald. Door de bloedtransfusie-diensten kunnen jaarlijks veertigduizend bloed- en plasma-transfusies worden verricht. De „Moedermelk-centrale" verschafte per jaar 2500 liter geconserveerde moedermelk aan zuigelingen, wier moeders niet in staat waren, haar kind zelf te voeden. Ten be hoeve van de t.b.c.-bestrijding ging een Röntgenwagen van het Rode Kruis door Nederland, waarin ruim 65.700 scherm beeldfoto's van doorlichtingen zijn ge maakt. In geheel Nederland worden de Rode Kruis Colonnes geleid en bemand door bijna tienduizend commandanten, hel pers en helpsters, die behalve over bran cards en verbandstoffen ook over een groot aantal ambulances, mobiele medische een heden, een mobiel noodhospitaal, een hos pitaalschip en een hospitaaltrein beschik ken. De achthonderd hulpposten langs de verkeerswegen hebben sedert de bevrijding ruim dertienduizend slachtoffers van on gelukken behandeld. Het Informatiebureau van het Rode Kruis behandelde 433.000 aanvragen om opsporing van doden, ver misten, krijgsgevangenen, geïnterneerden en verplaatste personen. Ruim 430 kinde ren werden in, Duitsland opgespoord en aan ouders of familie teruggegeven. Vele dui zenden ouden van dagen, invaliden en chronische zieken ontvangen geregeld'ont spanning op allerlei wijze. Steeds meer patiënten in burgerlijke en militaire zie kenhuizen vinden afleiding door de reeds op ruime schaal toegepaste bezigheids therapie van het Rode Kruis, waaraan jaar lijks 300.000 gulden wordt besteed. Verder zijn daar het Jeugd Rode Kruis, door mid del waarvan men de Nederlandse jeugd de begrippen van hulpvaardigheid, vriend schap en hygiëne tracht bij te brengen, het lectuurdepöt en, niet te vergeten, de hoorn vliescentra, die tot taak hebben de oog chirurgen bij te staan voor het verkrijgen van hoornvlies ten bate van die blinden, die door hoornvliestransplantaties weer ziende kunnen worden. Fondsen uitgeput Hiermee zijn de voornaamste werkzaam heden van het Rode Kruis sinds de bevrij ding genoemd, maar nog talrijke details zijn achterwege gelaten. Telkens ziet het zich nog geplaatst voor nieuwe taken. In dien echter zijn financiële positie niet ver betert, zal er een ogenblik komen, waarop het hoofdbestuur moet besluiten om er niet meer aan te beginnen., of zelfs om zeer be langrijk werk te laten varen. De fondsen, die het bezat, bleken na de oorlog uitgeput, zodat het nu geheel op de hulp van het publiek is aangewezen om zijn taak tegen over het publiek te vervullen. Daarom ver dient de inzamelingscampagne, die van 21 Mei tot en met 3 Juni wordt gehouden, alle aandacht. Zij wordt wellicht het beste aan bevolen met de woorden, die President Truman eens bij een dergelijke actie bezig de: „De mensen wenden zich als ze in nood zijn keer op keer tot het Rode Kruis, maar het Rode Kruis wendt zich slechts één keer per jaar tot de mensen! Daarom mag het beroep van het Rode Kruis op het publiek niet vergeefs .zijn". De burgemeester van Haarlem heeft tot hoofd van de Bescherming Burgerbevol king benoemd de kolonel buiten dienst van het voormalig Koninklijk Nederlands In disch Leger H. J. de Vries. De heer De Vries is vijftig jaar en woont nu te Amsterdam, na kort geleden uit In donesië te zijn teruggekeerd. Hij verricht thans reeds oriënterend werk ten aanzien van de burgerlijke bescherming op de des betreffende afdeling van hét Hoofdbureau van Politie aan het Nassauplein. De heer De Vries zal met ingang van 1 Juni in Haarlem komen wonen. Er wordt een bureau voor de onder hem ressorterende dienst ingericht in 'het gebouw De Doelen aan de Gasthuisstraat 32. fraaie en fantasie-rijke taferelen. Men zag hoe Philips in 1891 ontstond, het eerste fabriekje met de werkers in die tijd met ir. G. Philips in hun midden. Voorts werd uitgebeeld hoe dr. A. Philips zijn eerste grote order van 50.000 gloeilampen van de Tsaar van Rusland ontving. Daarna trokken voorstellingen van de gestadige vergroting van de bedrijven, van nieuwe vindingen, van reclames en zo meer, voorbij. De stoet eindigde met een grootse hulde aan de op de tribune aanwezige leiders van het Philips-concern. De genodigden begaven zich naar de sprookjestuin, waar zij Doornroosje, Rood kapje, Aladin en de wonderlamp, de Reus en Klein Duimpje en tal van andere sprookjesfiguren in een zee van licht en kleuren aantroffen. Het ballet der Lage Landen gaf in deze sprookjestuin korte voorstellingen, die bijzonder werden ge waardeerd. Op vijf plaatsen in de stad werd vuurwerk afgestoken. Een tafereel uit het jubileumspel „Wij en Philipsvoorstellende een fragment uit de geschiedenis der Nederlanden, dat door Prins Bernhard en tal van genodigden werd bijgewoond. Woensdag trok door de straten van Eindhoven een grote stoet wagens, waarop het jubileumspel „Wij en Philipswerd opgevoerd. Ongeveer 2500 deelnemers beeldden zowel historische taferelen als voorstellingen van deze tijd lüt. Een lucht opname van de stoet, terwijl deze door de.straten van Eindhoven trekt. (Luchtfoto ANP). STRAATSBURG (Reuter) Spaak, de voorzitter van de Europese consultatieve vergadering, heeft tegenover verslagge vers als zijn mening te kennen gegeven, dat de landen van West-Europa niet in staat zullen zijn tegelijk zich te bewape nen en toch een zelfde levensstandaard te behouden zonder „veel groter eenheid". Terwijl in totalitaire landen de bevolking voor de keus gesteld kan worden: kanon nen of boter, is dit in de democratische landen onmogelijk. Daar moet de bevol king beide hebben, aldus Spaak. Dit be tekent de noodzaak van eeri geweldige verhoging van de Europese productie, zo voegde hij er aan toe. De oorspronkelijke opzet van de consul tatieve vergadering was, dat zij de mening van alle Europese volken voor het minis terscomité zou weergeven, dat op zijn beurt een Europese regering in embryo nale toestand moest zijn. „Dit is niet ge beurd en de oorspronkelijke opzet is ge heel mislukt", aldus Spaak. Het voor naamste verwijt, dat men de Assemblee moet maken, is volgens Spaak, dat zij in tegenstelling tot vele andere internationa le organisaties te veel hooi op haar vork wil nemen. Eén van de belangrijkste resultaten van de jongste bijeenkomst noemde Spaak het besluit om het Amerikaanse Congres uit te nodigen voor een openbare discussie over vraagstukken, waarvoor Europa en Ame rika zich gemeenschappelijk gesteld zien. De laatste bloembollen De tijd is thans aangebroken voor de late- en Darwintulpcn, die volop in bloei slaan en door hun bijzonder mooie kleuren ieder jaar weer opvallen. De hyacinten zijn vrijwel uitgebloeid. De Keukenhof in Lisse en ook de Treslong- tuin in Hillegom zijn nog mooi. Autoritaire kus Op het eind van de Iveek gaan de Haar lemse journalisten het vijftigjarig bestaan van hun organisatie vieren in de Vleeshal op de Grote Markt, en zij doen dat door op die dag de rollen hier in de stad eens om te keren. Zij hebben er een genoeglijke avond van gemaakt, waarbij zij de auto riteiten van Haarlem en omstreken hebben geïnviteerd. Dag in dag uit zijn het anders de autori teiten, die de journalisten uitnodigen. Op raadsvergaderingen, op recepties, op rond ritten, op wat niet al. Voor één dag zal het nu juist andersom zijn en dat lijkt een goede gedachte te zijn geweest. De autoriteit en de journalist zijn ver bonden door een gemeenschappelijk lot, altijd en overal moet de een zijn waar. de ander is. Zij wandelen samen door de openbaarheid, zij timmeren samen aan de grote weg. Dat wil zeggen: De een tim mert, en de ander gaat rondvertellen hoe hard en hoe raak of hoe mis er ge slagen is. Er is echter een verschil, dat niet kan worden weggecijferd. Terwijl de autoriteit in zijn zwarte jas en hoge hoed gedurig in het zonnetje der publiekelijkheid rond stapt, kan de journalist achter een pilaar of een bloemstuk zijn persoon verdonkere manen. Hij is slechts een potloodhouder, hij treedt in het leven enkel op als een reeks zwartgedrukte letteren. En dat is wel eens een voordeel, om zo te zeggen. Ge hebt kunnen lezen, en zien op een foto, hoe dezer dagen een vrolijke en ge moedelijke burgemeester daar in het Zui den, bij het Philipsfeest, een sprookjestuin opende op een manier die men origineel en aangenaam zou kunnen noemen: Hij wekte met ene kus het slapende Doorn roosje uit haar honderdjarige bedwelming en het aanminnige kind bleek aldus tussen een prins en een burgervader geen verschil te gevoelen. Ge kunt begrijpen, hoe persfotografen en verslaggevers deze kus met ijver en drukte hebben vastgelegd van achter hunne pila ren en bloemstukken. Dan staat ge er als autoriteit gekleurd op, zoals men dat heet. Ge zoudt u kunnen voorstellen dat de bur gemeester des avonds, na receptie en feest, wat voorzichtiger dan gewoonlijk zijn huis betreedt, om de slapende burgemeesterse niet wakker te maken door zijn gerucht. Maar de burgemeesterse zal op het mo ment dat de autoriteit in zijn pyjama stapt de ogen opendoen die zij al de tijd bëdrie- gelijk heeft dicht gehouden, en zeggen: Zo, jaja, en ge denkt zeker dat ik de krant nog niet heb ingezien. En dat ik niet weet hoe ge die sprookjestuin geopend hebt. Maar ik ben dat Doornmadammeke niet, wel? Ik behoef niet met een kus gewekt te worden als ge weerom komt, hè? Nee, hier moet ge voorzichtig op uw tenen lopen, laat maar slapen wat slaapt denkt ge zeker. En met een felle ruk draait de burge meesterse zich naar de muur met de ogen nog stijver dicht dan tien Doornroosjes in een tuiltje bij elkaar. Ziet, dat is een verschil tussen autoritei ten en journalisten. Want het heeft in geen enkele krant ge staan, dat de journalisten daags voor de opening van die sprookjestuin ieder op hun beurt bij wijze van generale repetitie dat Doornroosje hadden mogen wakker kussen. Want dat was niet zozeer nieuws, be grijpt ge? J. L. ADVERTENTIE Een aantal hoofdofficieren van de Ko ninklijke Nederlandse Landmacht cn hoge militaire deskundigen zullen naar de Ver enigde Staten gezonden worden o m zich ter plaatse op de hoogte te stellen van oplei dingsmethoden en de methoden voor het opstellen van operatieplaïmen. Mogelijkheid wordt in Haarlem onder ogen gezien Een week geleden namen wij een artikel op over de minder-gunstige financiële toestand van het Sportfondsenbad te Haar lem. Daaruit bleek dat de gemeente Haar lem in de laatste tijd een belangrijk be drag moet uitkeren aan deze stichting (een kleine 10.000 per jaar) omdat Haar lem zich garant verklaard heeft voor een hypotheeklening. Wij stelden de vraag of het mogelijk zou zijn de kinderen der Haarlemse scholen, die nu om de twee weken in het Sportfondsenbad zwemmen, daar elke week te laten komen. Haarlem zal dan natuurlijk meer aan de schoolba- den moeten betalen, maar daartegenover zou dan die 10.000 voor de hypotheek komen te vervallen. De directie van het Sportfondsenbad verzekerde ons, dat de capaciteit van het bad voldoende is om zo'n plan uit te voeren. Wij spraken later over deze aangele genheid met de heer D. J. A. Geluk, wet houder van Onderwijs. Deze deelde ons mede, dat het gemeentebestuur steeds in de mening verkeerd heeft, dat de capaci teit van het Sportfondsenbad niet voldoen de was om de kinderen elke week te laten komen. B. en W. hadden dit betreurd. Nu evenwel door de directeur is verklaard, dat het wel mogelijk is, zullen wij zo besloot de heer Geluk aan deze zaak natuurlijk onze volle aandacht wijden. De Christelijk Historische Unie hield Woensdag in Amsterdam haar algemene vergadering, waarbij de twee ministers van deze partij, mr. H. Mulderije en ir. C. Staf, aanwezig waren. Na de openingsrede van de voorzitter, de heer H. W. Tilanus, richtten de ministers zich met een kort woord tot de vergadering. Mr. Mulderije zei dat het zijns inziens in het landsbelang is, dat Christelijk- Historische ministers deel van het kabinet uitmaken. Hij was het met de heer Tilanus eens die gezegd had, dat Sit kabinet en dus ook de C.H. ministers met gereser veerd vertrouwen tegemoet moesten wor den getreden. Ir. Staf zei: „Wij zijn samen met 12 vrije volken die hun vrijheid willen ver dedigen en bereid zijn om het uiterste te doen. Wij hebben zware verplichtingen en persoonlijke offers moeten hiervoor worden gebracht. Verplichtingen beteke nen zware belastingen, langere diensttijd, herhalingsoefeningen en restricties wegens de defensie, die voorrang heeft. Er is in onze kringen een bereidheid, deze lasten te willen dragen. ,Wij moeten" zo ein digde de minister „een strijdbaar Ne derlands volk hebben, in de eerste plaats geestelijk strijdbaar".

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5