fa. B. ENGELENBERG Ontwerp voor een nieuwe Zondagswet Geheime opdracht ■Clowntje Rick Prins eindigde bij de eerste vijf en gaat naar interzonaal tournooi DONDERDAG 17 MEI 1951 Engelse profs naar Haarlem P. van Roon naar Zweden Dijkman en Van der Zee in halve finale te Milaan Programma voor Zondag België—Nederland Knock-out moet voor zes weken gelden oor de kinderen Bescherming van de openbare godsdienst oefening en de openbare rust Zandvoort Bouw van twee café-restaurants aan Midden- en Zuid-Boulevard Haarlemse „Stem des Volks" onder Hans Lichtenstein De schaakwedstrijden te Bad-Pyrmont In de laatste ronde van het reeds door Gligoric gewonnen Europese zöne-schaak- tournooi te Bad-Pyrmont ging het vooral om de bezetting van de vijfde plaats. Be langrijk hiervoor waren de partijen Pirc tegen Unzicker en Golombek tegen Bogol- jubow. Na langdurige strijd werd in beide gevallen tot remise besloten. Donner won een fraaie aanvalspartij tegen Paoli, doch Kramer gaf in tijdnood tegen Pomar zijn winstkanten uit de hand en kon slechts re mise bereiken. Prins en Matanovic die bei den aan een halve punt genoeg hadden om aan het interzonale tournooi te mogen deel nemen, sloten snel vrede. De grote verrassing Gligoric heeft het tournooi verdiend ge wonnen. Hij liet zich niet door zijn neder laag in de tweede ronde tegen Prins ont moedigen en speelde met de grootste ge lijkmatigheid van alle deelnemers. Lang zaam maar zeker kon hij zich naar boven werken. De tweede plaats van Unzicker is evenmin een verrassing. De Duitse kam pioen is een discipel van dr. Tarrasch en slaagde er in diens dogmatiek aan de eisen van het moderne tournooispel aan te pas sen. Hij houdt van helder en eenvoudig spel, gaat tweesnijdende complicaties uit de weg en stelt zich tevreden met kleine voordelen die hij uiterst precies in winst weet om te zetten. Hij bleef als enige deel nemer ongeslagen. Prins was de grote verrassing van het tournooi. Zijn inzinking in de laatste ron den, te wijten aan oververmoeidheid, be dierf zijn kansen op de eerste plaats, maar zijn promotie naar het interzonale tournooi was geen ogenblik in gevaar. Onze landgenoot heeft energiek gespeeld en een gezonde spelopvatting was de grondslag van zijn succes. Matanovic speelde in Bad- Pyrmont zijn eerste tournooi in het buiten land. Hij kwam met de vastberaden wil naar Duitsland om te winnen. In iedere partij speeelde hij alsof zijn leven er van af hing. Dit vergde echter te veel van zijn krachten zodat hij in de laatste ronden met een inzinking te kampen had. Dat Golom bek op de vijfde plaats zou belanden had wel niemand verwacht. Hij begon met een nederlaag in de eerste ronde tegen Gligoric, liet zich echter daardoor niet uit het veld slaan en kon zich door zijn rustig en wel overwogen spel geleidelijk naar boven wer ken. Toen hij de kans schoon zag, liet hij ook in de beslissende ronden tegen zijn medefavorieten geen steek meer vallen. Donner te lichtzinnig Voor Bogoljubow is dit tournooi een grote teleurstelling geworden. De Duitse grootmeester heeft echter in de laatste tijd te veel tournooien achter elkaar gespeeld, hetgeen op een leeftijd van 61 jaar niet ongestraft kan blijven. Hij zette zijn ge hele routine op het spel, maar deze was niet voldoende om de energie van de jonge spelers een halt toe te roepen. Ook Pirc heeft teleurgesteld. Algemeen werd ver wacht dat hij bij de eerste vijf zou ein digen. Na zijn slechte start kwam zijn eindspurt echter te laat. Donner zei bij het begin van het tour nooi met de achtste plaats tevreden te zijn. Hoewel hij die tenslotte heeft bereikt, is hij echter allerminst tevreden. En met recht. In verscheidene partijen heeft hij te lichtzinnig gespeeld en vaak zijn kansen overschat. Kwam hij daardoor in het na deel, dan ontbrak hem de energie met kracht verder te vechten. Pas aan het slot van het tournooi kwam hij los en liet hij met enige fraaie prestaties zien tot veel meer in staat te zijn. Kramer heeft hard gevochten, maar zeer ongelukkig gespeeld. Bijna in iedere partij kwam hij in tijd nood. Van alle deelnemers heeft hij de meeste afgebroken partijen gehad. Her haaldelijk liet hij winstkansen schieten, zoals bijvoorbeeld tegen Matanovic en Gligoric. Hij liet zich daardoor zeer ont moedigen en speelde de tweede helft van het tournooi met halve kracht. De andere deelnemers hebben min of meer de rol van figuranten vervuld. Zij konden echter gevaarlijk worden, zoals de Portugees De Moura die men schertsend „de puntenfa- briek" noemde, maar die het toch klaar speelde om meesters als Matanovic, Bo goljubow en Golombek een halve punt af te snoepen, of zoals Kubart, die zeven partijen achter elkaar verloor maar in de laatste- ronden drie overwinningen kon boeken, die tot de fraaiste van het tour nooi behoren. Pomar werd het slachtoffer van zijn temperament. Zijn aanvallen wa ren meestal te overmoedig. Grob en Ait- ken hebben enkele zeer goede prestaties geleverd, daarentegen in andere partijen ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Officiële verkoop Sikkens' Tel. 13232 lakken „Nitro Rubbol" Cellulose spuitlakken „Autoflex" Synthetische spuitlakken bijzonder zwak gespeeld. De kampioen van Italië, Paoli, was helemaal de kluts kwijt. Zijn vier remises vormen wel een heel mager resultaat, dat allerminst een graadmeter voor zijn werkelijk kunnen genoemd mag worden. De eindstand luidt: 1. Gligoric (Joego slavië) 11 punten; 2. Unzicker (West- Duitsland) 10 pnt.; 3. en 4. Prins (Neder land) en Matanovic (Joegoslavië) 9pnt.; 5. Colombek (Engeland) 9 pnt.; 6. Pirc (Joegoslavië) 834 pnt.; 7. Bogoljubow (West-Duitsland) 8 pnt.; 8. en 9. Donner (Nederland) en Aitken (Schotland) 6J4 pnt.; 10. Grob (Zwitserland) 6 pnt.; 11. Kramer (Nederland) 5)4 pnt.; 12. en 13. Kubart (Oost-Duitsland) en De Moura (Portugal) 5 pnt.; 14. Pomar (Spanje) 3 pnt.; 15. Paoli (Italië) 2 pnt. De eerste vijf hebben het recht om deel te nemen aan het interzonale tournooi. Voetbal Exeter City speelt 23 Mei op het terrein van E.D.O. Op Woensdagavond 23 Mei zal de Engelse profclub Exeter City in de Spaarnestad een wedstrijd spelen tegen het vertegenwoordi gende Haarlems Elftal. Exeter City maakt van 21 tot 30 Mei een tournée door Nederland en speelt onder meer nog tegen DOS in Utrecht, Ajax in Amster dam en een Haags elftal. De ploeg behoort tot de sterkste clubs in de Zuidelijke derde divisie en heeft een uitstekende staat van dienst achter de rug. Voor de Haarlemse voetballiefhebbers is deze wedstrijd een uit stekende gelegenheid om met het Engelse beroepsvoetbal kennis te maken. Vooral om dat Haarlem een zeer sterk elftal op de been kan brengen, met de internationals Kraak, Schijvenaar, Biesbrouck, Groeneveld ep de reserve Oden thai. Met andere spelers zal het Haarlems elftal, waarvan de samenstelling nog niet bekend is, een waardige tegenpartij vormen voor de sterke Engelse profs. De wedstrijd heeft plaats op het EDO-terrein en begint om 7 uur. De sportcommissie van de Nederlandse Wielren-Unie heeft de amateurs E. Koeman (Krommenie), C. Witteveen (Amsterdam) en P. van Roon (Haarlem) aangewezen om Ne derland te vertegenwoordigen bij de volgen de wedstrijden in Zweden: 31 Mei: grand prix te Boras; 2 en 3 Juni: twee étappes te Jönköping en 5 Juni grand prix te Vaxjö. Boksen Tijdens de Europese bokskampioenschap pen te Milaan hebben onze landgenoten Dijkman (zwaargewicht) en Van der Zee (vlieggewicht) overwinningen behaald. Dijk man won in de kwartfinale op punten van de Engelsman Halsey en komt in de halve finale uit tegen Di Segni (Italië). Van der Zee stapte na zijn partij tegen de 18-jarige Ierse bokser Reddy met een zeer kleine puntenvoorsprong uit de ring. In de halve finale bokst hij tegen de Fransman Martin. De Nederlandse halfzwaargewicht Schu- bart was in de eerste ronde van het tournooi volkomen kansloos tegen de Hongaar Ka- posci. De Nederlandse middengewicht Jansen verloor zijn partij tegen de Duitser Sladky. ADVERTENTIE DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN: GARAGE VERBEEK - Bioemendaal - Bloemendaalseweg 5—7 Tel. 22276 Waterpolo WINTERCOMPETITIE TEN EINDE In het Sportfondsenbad te Haarlem zijn de laatste wedstrijden van de waterpolo-com- petitie van het winterseizoen gespeeld. In de eerste klasse heren ging HPC tegen HVGB 2 te water. Door inschieten van Dijkstra namen de Heemstedenaren de leiding, waar na Halsema de stand in evenwicht bracht. Maar wederom wist Dijkstra te scoren en zo ging de rust in met een 21 voorsprong voor HPC. Ook in de tweede speelhelft gaven de Heemstedenaren blijk over meer routine te beschikken, waartegen de Haar lemmers het moesten afleggen. Dijkstra zorgde voor nog twee doelpuinten, waardoor het einde kwam met een 41 overwinning voor de Heemstedenaren, die ongeslagen kampioen van de eerste klasse heren zijn geworden. De eindstand is: HPC DWT Haarlem DWR HVGB 2 VZV 10 10 10 10 10 10 19 12 11 10 3 3 48—15 48—33 25—27 38—35 26—42 21—54 In de tweede klasse heren werd een beslis singswedstrijd tussen HPC 2 en DWR 2 ge speeld. Het was een spannende wedstrijd. Bij het ingaan van de rust was het 11. In de tweede helft namen de Heemstedenaren de leiding, om deze niet meer af te staan. De eindstand was 21. Daar achteraf is ge bleken dat bij HPC 2 een ongerechtigde spe ler was opgesteld Pronk had reeds drie keer met het eerste zevental meegespeeld heeft HPC 2 deze wedstrijd reglementair verloren, zodat DWR 2 kampioen is gewor- den. De eindstand van de competitie luidt: DWR 2 11 9 2 0 20 46—10 HPC 2 11 8 2 1 18 45—21 Haarlem 3 10 5 0 5 10 30—25 HVGB 3 10 4 1 5 9 32—28 DWT 2 10 2 1 7 5 18—32 VZV 2 10 0 0 10 0 7—62 De overige eindstanden zijn: Derde klasse heren. Haarlem 4 7 6 0 1 12 29—15 HVGB 5 7 5 1 1 11 30—. 8 HPC 3 7 5 1 1 11 24— 6 HVGB 4 7 4 0 3 8 31—13 DWT 3 7 3 0 4 6 17—17 HZV 1 7 3 0 4 6 19—24 Haarlem 5 7 1 0 6 2 7—30 Watervrienden 1 7 0 0 7 0 6—50 Dames, eerste klasse. DWT 10 10 0 0 20 55— 7 DWR 10 8 0 2 26 43—13 HVGB 10 4 6 8 24—34 VZV 10 4 0 6 8 16—32 Haarlem 10 3 0 7 6 21—46 HPC 10 1 0 9 2 12—39 Tweede klasse HVGB 2 4 4 0 0 8 20— 4 DWT 2 4 3 0 1 6 27— 5 DWR 2 4 2 0 2 4 10—16 DWT 3 4 1 0 3 2 8—18 HZV 1 4 0 0 4 0 5—27 Meisjes. Haarlem 6 4 1 1 9 29— 6 HVGB A 6 4 0 2 8 20—18 DWT 6 3 1 2 7 23—13 HVGB B 6 0 0 6 0 3—38 Jongens. HVGB A 8 8 0 0 16 53— 9 HPC 8 5 0 3 10 23—16 DWT 8 3 1 4 7 17—19 Haarlem 8 3 1 4 7 17—29 HVGB B 8 0 0 8 0 6—43 Korfbal Interlandwedstrijd: BelgiëNederland (Antwerpen) Beslissingswedstrijd: Sport VereentAm- stelodanum. Tweede klasse A: ZKVOlympia. Tweede klasse B: Roda—Tovers. Derde klasse C: OKV—OBZB; ZKC—Togo. Reserve eerste klasse: Koog Zaandijk 2 Oosterkwartier 2. Reserve tweede klasse: ZKV 2Blauw Wit Wit 3, 12 uur. Reserve derde klasse A: Blauw Wit 4 Zwaluwen 2. Reserve derde klasse C: Groen Geel 3 Tovers 2; Blauw Wit 5—Vogel 2, 12 uur. HKB-programma Derde klasse A: Haarlem 3Watervliet 5; Nieuw Flora 3Aurora 4. Aspiranten. Derde klasse A: Aurora b Oosthoek b; Sport Vereent bAurora d. Derde klasse B: Haarlem d—Oosterkwar tier d; Sport Vereent cWatervliet b; Aurora cOosthoek d. Beslissingswedstrijd Zondag wordt op het terrein van „Aurora" de beslissingswedstrijd gespeeld tussen Sport Vereent I en Amstelodamum I om één plaats in de tweede klasse van de KNKB. Hoewel Amstelodamum een behoorlijk twaalftal heeft, zijn wij van mening dat Sport Vereent, na veel krachtsinspanning, het tweede-klasserschap zal kunnen be houden. Zondag 20 Mei wordt in Deurne bij Ant werpen een korfbalwedstrijd tusssen België en Nederland gespeeld. Vorig jaar won Ne derland in Antwerpen met 62. doch moest later in Den Haag met een gelijk spel ge- Besluiten der Medische Commissie van de N.B.B. De Medische Commissie van de Nederlandse Boksbond heeft een aantal besluiten ter goedkeuring aan het bestuur van deze bond voorgelegd, die vrijwel alle zijn aanvaard. Alleen over een punt. is door het bestuur nog geen beslissing genomen. Daarin is bepaald, dat een beroeps- of amateur-bokser, die een wedstrijd heeft verloren door knock-ouit, of die zeer dicht aan knock-out toe is geweest, de daarop volgende zes weken niet in de ring mag verschijnen, ook niet om te trainen. Aan het eind van deze „kuur" zal de medische commissie moeten bepalen of hij weer in staat geacht mag worden om aan wedstrijden deel te nemen. De zeven andere besluiten van de commissie gelden onder meer de me dische keuring van boksers en de bevoegd heid van de /ring-arts om een gevecht te doen staken. a Ze stonden met de handen in 't haar. Wat moesten ze doen? De arme Bunkie spartelde daar in 't wak, in dat ijskoude water, en ze konden niet bij hem komen! „Help!Help!", riep Bunkie. „Help!- Help!", riepen Rick en Oepoetie. En koud dat Bunkie 't had! Hij kon nauwelijks de randen van het gebroken ijs vast houden Maar gelukkig, daar kwam al hulp opdagen. Een man snelde toe op het hulpgeroep. Hij zag, wat er gebeurd was en greep een lange stok. Daarmee spoedde hij zich naar het vijvertje, waar Bunkie hulpeloos in het wak spartelde. „Gauw, pak aan en houd vast!", riep hij, Bunkie de stok toestekend! Bunkie pakte de stok en hield zich stevig vast; en gelukkigtoen kon de man hem op de kant trekken. Daar stond Bunkie, nat en bibberend, maar gered! Nou gauw naar huis, jongens, anders vat hij 'n hevige kou!", zei de redder. „Weet je watzet hem op de slee en kom mee, dan pak ik een deken voor hem!" En zo reden ze even later Bunkie, in 'n warme dpken gerold, op de slee naar huis. noegen nemen. De keuze-commissie van de KNKB heeft enige nieuwe spelers aangewe zen en wel de heren K. Mimnlks van Luto en H. Rutgers van Spangen en de oud-inter nationaal speelster mevrouw H. Merk Schuiten. Ook in de Belgische ploeg zijn enkele nieuwelingen opgenomen: de heren Noeninckx, een uitstekend verdediger, Melis en Rayemakers. Het Nederlandse twaalftal bestaat, uit de dames: T. Heespelink, R. Smittenaar, A. Koper van Es, M. GitSmits, C. Helder Vlietman en H. MerkSchuiten en de heren: Th. Woudstra, R. Munnikes, H. Koper, D. Stoeltie, H. Berens en H. Rutgers. De Belgische ploeg lijkt ons zwakker dan die van vorig jaar, daarom verwachten wij dat Nederland ook ditmaal de landenwed- strijd zal winnen. De regering heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp voor een nieuwe Zondagswet ingediend, ter vervanging van de geheel verouderde Zondagswet van 1815. In de Memorie van Toelichting wordt onder meer gezegd: Indien het al of ooit tot de taak van de overheid heeft behoord, de plichtmatige viering van de Dag des Heren te verzeke ren, dat wil zeggen door middel van wette lijke voorschriften de heiliging van de Zondag af te dwingen, thans kan daarvan, naar het oordeel van de regering, in geen geval sprake zijn. De bemoeiingen van de overheid kunnen er slechts toe strekken, uitwendige beletselen voor de heiliging van de Zondag door haar onderdanen weg te nemen, en haar personeel tot die heiliging gelegenheid te geven door haar eigen werkzaamheden op die dag zoveel mogelijk te laten rusten. Voor dit laatste behoeft de regering niet de medewerking van de Sta- ten-Generaal. Evenmin biedt het voorstel plaats aan bepalingen, strekkende tot be vrediging van de sociale behoefte aan een wekelijkse dag van rust. Dergelijke voor schriften hebben reeds een plaats gevonden in andere delen van de wetgeving. Er be staat slechts behoefte aan een algemene bepaling ter wering van inbreuk op de openbare rust op Zondag door arbeid in beroep of bedrijf. De regering heeft derhalve gemeend in het wetsvoorstel uitsluitend voorschriften te moeten opnemen ter wegneming van be letselen voor de viering van de Zondag als Dag des Heren. Voor een zodanige regeling is in een natie als de onze, waarvan een grote, meerderheid de christelijke gods dienst belijdt, stellig plaats. De bescherming van de openbare gods dienstoefening en van de openbare rust op Zondag vormt dus het hoofddoel van het ontwerp. Intussen kan zulks in het huidige tijdsgewricht niet leiden tot het geheel doen stilstaan van het openbare leven. Mede in aanmerking moet worden geno men, dat velen de Zondag thans een andere bestemming geven dan die van een Gode gewijde en geheiligde dag. Sportbeoefening op Zondag De huidige wetgever kan tegenover sport beoefening op Zondag niet dezelfde hou ding aannemen als de oude wet, welke in artikel 3 bepaalt, dat gedurende de tijd vóór de openbare godsdienstoefening be stemd, „geener hande spelen hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats heb ben". De beoefening van sport en andere lichaamsbeweging in de open lucht is voor hen, die op werkdagen daartoe geen ge legenheid hebben, een levensbehoefte. Bo vendien zit in sommige vormen van ont spanning een element van vorming van de jeugd en van besteding van vrije tijd, welke bij die ontspanning bewust wordt geleid. De openbare godsdienstoefening behoeft van sportbeoefening in de voor godsdienst oefening gebruikte tijd niet onvermijdelijk werkelijke hinder te ondervinden. Anders wordt het, zodra de sportbeoefening voor anderen dan die daaraan deelnemen, als een openbare vermakelijkheid wordt ge organiseerd, of gepaard gaat met gerucht. Nochtans gaat het niet aan, in beginsel allé openbare vermakelijkheden op Zondag te verbieden. In het wetsontwerp is een zo danige oplossing nagestreefd, dat de moge lijkheid wordt opengelaten om niet alle soorten van openbare vermakelijkheden over één kam te scheren en in principe voor de Zondagmorgen een strenger régime te doen gelden dan voor de rest van de Zondag. Op grond van plaatselijk heersen de opvattingen zal het régime voor de Zondagmorgen mogen worden uitgebreid tot de gehele Zondag. Tot dusverre is aangenomen, dat de be voegdheid van de gemeente om ter zake van de bestaande Zondagswet aanvullend op te treden bestaat. De regering ziet niet voldoende reden deze bevoegdheid in het De heer W. Kelder, bouwer van de drie flatgebouwen aan de Middenboulevard, heeft namens de bouwmaatschappij N.V. Buzavo te Bussum aan het college van B. en W. het verzoek gericht, twee stukken bouwterrein, waarvan 740 vierkante meter gelegen aan de Boulevard de Favauge-hoek Strandweg, en 1632 vierkante meter ge legen aan de Boulevard Paulus Loot-hoek Thorbeckestraat te verkopen, omdat het plan is, op elk dezer terreinen een café restaurant te stichten. De vastgestelde toe- wijzingsprijzen bedragen voor eerstge noemd terrein 25 en voor het tweede 15 per vierkante meter. B. en W. adviseren de raad over te gaan tot. verkoop van deze grond, echter onder de bepaling, dat B. en W. aan dit besluit eerst uitvoering zullen geven, wanneer vol doende zekerheid is gekregen, dat de be oogde bouw van de café-restaurants door gang zal vinden. FEUILLETON door Victor Bridges Jvertaald uit het Engels 31) Dit besloot Nigel, terwijl hij een siga ret opstak, is één kant van de zaak. Ik kom nu aan iets, dat zeer opmerkelijk is en in een bepaalde richting wijst. Hoewel het eerder gebeurde wat volgorde betreft, leek het me toch beter, dat ik u in de eerste plaats het verhaal van het bar-meisje vertelde. U zult zich dan een beter oordeel kunnen vormen. Ga door, mompelde de inspecteur. Kent u de „Dragon Fly" in Jermyn Street? Er volgde een bevestigend knikje. Is het u bekend, dat Gordon Maxwell in de flat boven die gelegenheid woont? Inderdaad. En dat die hele zaak eigenlijk zijn eigendom is? Ja, dat is me bekend. Ik zal u dan nu iets vertellen, dat u wel belangwekkend zult vinden. Op de avond van de grote cricketmatch, ongeveer drie weken geleden, nam Fairfax mij mee naar de „Dragon Fly" om te dineren. Max well, die daar met een groepje vrienden zat, kwam naar onze tafel en ik werd aan hem voorgesteld. Nigel hield even op en blies éen rookwolk uit. Dat was niet alles, wat er gebeurde, vervolgde hij. Er was nog iemand anders aanwezig, die ik vroe ger al eens ontmoet had. Een zekere meneer Paul Marais. Ik geloof niet, dat er nog iéts is, dat deze knaap zou behoeven te leren wat het vervalsen van papieren en dergelijke betreft. Jamieson ging recht overeind zitten. Is hij een Fransman?, vroeg hij scherp. Ja, dat is hij juist en één van de schurkachtigste Fransen, die er ooit rond gelopen hebben. Met een rustige, minach tende stem gaf Nigel een relaas van Marais' optreden gedurende de oorlog. De inspec teur luisterde zwijgend toe. Eerst toen het verhaal afgelopen was, maakte hij zijn eerste opmerking. Ik hoop u niet te beledigen, meneer Graham, als ik u zeg, dat u één ding hebt, waarmee je in ons vak in de hoogste regio nen terecht komt, n.l.: flair. Dat is verre weg de belangrijkste factor bij detective werk. Niet alleen bij detectivewerk! Nigel drukte zijn sigaret uit. Nu u alles gehoord hebt, zou ik graag eens horen, wat u er van denkt. Misschien is mijn wantrouwen misplaatst, maar als Maxwell en die Ma rais niets met deze zaak 'te maken heb ben Ik durf er mijn pension onder te verwedden. De uitdrukking van Jamieson's gezicht had zich opmerkelijk gewijzigd. Ik kan u zeggen, dat we al gedurende enige tijd Maxwell en zijn kornuiten in de gaten houden. Er zijn geen concrete gegevens, maar we hebben de indruk, dat hij onze aandacht verdient. In een paar gevallen heeft hij wat je noemt zeer scherp bij de wind gezeild, maar hij had altijd genoeg gezond verstand om buiten schot te blijven. Zo iets heb ik ook al opgemaakt uit wat Fairfax me vfertelde. Een en ander vormt wel een aanknopingspunt met de zaak, die we behandelen. Oppervlakkig gezien zeker. Het is echter niet goed, daar al te veel op te ver trouwen. Ik herinner me gevallen, waarin alles als een bus scheen te sluiten, maar die op het laatste moment volkomen an ders uitkwamen, dan het aanvankelijk had geschenen. Nigel stond op en begon heen en weer te lopen. Wat we nodig hebben is een defini tief bewijsstuk, waardoor het ver-haal van het barmeisje bevestigd zou worden. Ik zou er alles voor geven, als ik een half uurtje in Maxwell's flat mocht rondneu zen. Ik zou waarschijnlijk wel een bevel tot huiszoeking kunnen krijgen, maar dat zou betekenen, dat onze hele opzet naar buiten zou blijken. De moeilijkheid is, dat a^les zo volkomen geheim moet blijven. Ik geloof wel, dat we er iets op zul len kunnen vinden. Jamieson nam zijn pijp uit de mond en streek ermee langs zijn wang. Ik zou graag horen, wat? Maxwell's huisknecht, of hoe je de man wilt noemen, is toevallig een oude bekende van me. Ik behoef niet op details in te gaan, maar het enige wat ik zal zeg gen, is dat er in zijn leven iets is voorge vallen, dat hij liever niet opgerakeld wil zien. Als ik hem hieraan herinner, zal hij waarschijnlijk wel bereid zijn ons van dienst te zijn. Dat komt schitterend van pas. Maar kan dit wel volgens de regels? De inspecteur glimlachte. Ik ben niet officieel verantwoordelijk voor de wijze, waarop deze zaak wordt aangepakt. Zoals ik al eerder zei, heb ik instructies van u af te wachten. Misschien ben ik het met uw methoden zo nu en dan niet helemaal eens, maar dat is voor mij geen reden om uw instructies niet uit te voeren. Er kwam een glimlach op Nigel's gezicht. We zouden het dus wel voor elkaar kunnen krijgen? Er zullen echter wel meer bedienden zijn dan die ene knecht. Stel dat een van hen ons ziet. Die moeilijkheid is gemakkelijk op te lossen. We geven ons uit voor controle- ambtenaren van de Electriciteit. Ik kan wel voor de gewenste kledij zorgen. Prachtig. Wanneer zouden we er heen kunnen gaan? Dat kan ik nog niet zeggen, ik zal eerst met die knecht moeten praten. Mis schien kan het morgenmiddag al. Ik zal u er over opbellen, laten we zeggen, tussen vijf en zes uur. Dan zal ik hier op uw telefoon wach ten. Nigel stak zijn. bezoeker de hand toe. Ik ken de opperste politiechef niet, merk te hij op. Maar ik moet zeggen, dat hij zijn mensen weet te kiezen. Ik zou hem graag persoonlijk willen bedanken, dat hij mij met u in kennis heeft gebracht. Dat is helemaal niet nodig, meneer Graham. Inspecteur Jamieson lachte-vro lijk. Gelooft u maar, dat ik deze zaak met even veel plezier aanpak als u! HOOFDSTUK X. Een vlot sportmodel Austin, reed over de kronkelende weg langs de kust en hield ten slotte stil voor de ietwat vervallen garage van Sam Mosett, die met zijn twee zoons een gemoedelijk garagebedrijf in stand hield. Toen de auto stilstond en de bestuurder er uit te voorschijn kwam, trad Sam Mossett tussen de benzinepompen, naar voren. Hij herkende zijn klant en sloeg met zijn vingers tegen zijn pet. Goedenavond, meneer, zei hij. U bent vroeg, nietwaar? Ja, ik kon eerder wegrijden dan ik dacht, antwoordde Gordon Maxwell, ter wijl hij een leren reistas uit de auto haal de en op de grond neerzette. Heb je Fel gate in de buurt gezien? Hij was hier een uurtje geleden nog en nam iemand mee in de aanhangboot. Mossett keek in de richting van de „Zee meeuw"; die in de kreek, een meter of honderd van de kust, voor anker lag. Eén van mijn zoons kan u er wel even heen roeien. Graag. Dan behoef ik Felgate niet te roepen. wetsontwerp uit te sluiten. De aanvullende bevoegdheid mag echter niet zover gaan, dat de raad treedt in punten, die het wets ontwerp zelf regelt. De tweede Paas-, Pinkster- en Kerstdag dienen naar het oordeel der regering voor de toepassing van de voorgestelde regeling niet met de Zondag gelijk te worden gesteld. Het feit, dat de Hemelvaartsdag voor een aanzienlijk deel van de bevolking als ker kelijke feestdag geldt, is wel voldoende reden om deze dag met de Zondag gelijk te stellen. Het moeilijkst ligt de zaak bij de Goede Vrijdag. In het bestek van de wet dient deze dag een minder algemene plaats in te nemen, gelijk in het tweede lid wordt voorgesteld. De Nieuwjaarsdag is een dag van open bare, in beginsel zelfs wel verplichte godsdienstoefening. Uit dien_ hoofde kan hij met de Hemelvaartsdag op één lijn worden gesteld. De Haarlemse afdeling van de Bond van arbeiderszangverenigingen „De Stem des Volks" gaf Woensdagavond haar jaarlijkse grote uitvoering in de gemeentelijke con certzaal, onder leiding van de nieuwe diri gent Hans Lichtenstein. De Amsterdamse vereniging „Kunst en Strijd" versterkte de gelederen van de Haarlemse „Stem", zodat er een sterke koorbezetting was, die met de H.O.V. en twee solisten het podium geheel in beslag nam. Hans Lichtenstein had een niet alledaags programma voorbereid: vóór de pauze „Ode op Caecilia-dag" van Handel en in het tweede deel van de avond werken van Mozart, waaronder niets min der dan de Jupiter-Symphonie, zodat het koor met het publiek ook een belangrijk in strumentaal stuk te beluisteren kreeg. De sterke maar ook zwakke zijden van de geniale en toch ook vaak oppervlakkige componist Georg Friedrich Handel zijn kenmerkend vermengd in zijn Cae.cilia- Ode. Men vertelt dat hij dit werk schreef in de koude winter van 1739 om zich te verwarmen en dat hij het geheel in acht dagen kant en klaar had. Het zou te pro beren zijn of iemand de partituur binnen dit tijdsbestek zou kunnen copiëren, maar het is twijfelachtig of dit wel mogelijk is. We nemen aan dat de koortsachtig wer kende Handel sneller componeerde dan iemand het hem kon naschrijven, maar het gevolg van dit haastwerk is dan ook menige plek, die meer van routine dan van inspi ratie getuigt. Het effect echter mankeert nooit; de kunst om te imponeren met de eenvoudigste middelen is een van zijn eigenschappen. Daarin schuilt ongetwijfeld het geheim van zijn pupulariteit. In de Caecilia-Ode worden om beurten de ver schillende muziekinstrumenten bezongen. Deze krijgen dan met doorgaans dankbare obligaatpartijen de kans zich te laten gel den; zo de cello, de trompet, de fluit en de luit. De viool en het orgel, hoe geestdriftig door de solisten ook bezongen, zijn kariger behandeld. Hoe'zou Bach in dit geval deze majesteiten van het instrumentarium ver- heerhjkt hebben! - De uitvoering had veel verdienste; het orkest kon veilig musiceren onder de dui delijke directie van Lichtenstein. Het was alleen jammer dat, in het Larghetto van de ouverture, het orgel (met vulstemrrien geregistreerd) niet stemde met het orkest noch er zich bij aanpaste. Waar de orga nist Dolf Hendrikse later enkel met grond stemmen begeleidde, accordeerde het best; dit is ook een kwestie van versmelting der timbres. De sopraan Corry Pereboom zong haar partij brillant en met sterk geluid; de tenor John van Kesteren muntte uit in rhythmische stevigheid; de trompet-aria was een kolfje naar zijn hand. Het koor zong aanvankelijk wat geforceerd, doch het vond in de uitgebreide finale een goed klankevenwicht en was steeds bij de pin ken. Lichtenstein toonde zich een handig orkestdirigent met zijn directie van de Jupiter-symphonie, al was een tekort aan voorbereiding wel merkbaar. „Kunst en strijd" en „De Stem des Volks" zongen ieder een motet van Mozart. De Am sterdammers waren hiermee niet zo for tuinlijk als de Haarlemmers, die met deze prestatie een zeer mooie beurt maakten. John van Kesteren zong de fraaie aria „Dalla me pace" uit „Don Juan" het was heel correct, maar dit opera-fragment eist een fluweliger geluid dan het zijne. Ten slotte kon men luisteren naar de cantate „Dir, Seele des Weltalls", althans naar de twee fragmenten (een koor en een solo) die van deze onafgewerkte compositie bewaard bleven. Het grote koor leverde er een zeer goede prestatie mee; er werd mooi genuanceerd gezongen. En de so praansoliste, Corry Pereboom, voldeed ook hier alleszins. De „Stem des Volks" kan tevreden wezen over haar eerste grote uitvoering onder Hans Lichtenstein. Het was in ieder geval een concert dat meer belangstelling verdiend had. JOS. DE KLERK In antwoord op Mossett's geschreeuwde bevelen, kwam een lange, blonde stug- kijkende jongen uit de gprage te voor schijn. Zijn vaders instructies opvolgend, nam hij de koffer van de grond op en be geleidde de bezoeker de weg over naar een kleine houten steiger. Hieraan lagen enige vervallen bootjes in het water te deinen. De jongen koos de enige boot, die over riemen beschikte, er uit en liet zijn metgezel instappen.' Zwijgend begon hij te roeien. Juist toen ze bij het grote, witte motorjacht aankwamen, verscheen Fel- gafe's hoofd boven het achterluik. Hij hees zich snel omhoog en haaste zich naar de ladder om de bagage van zijn baas in ont vangst te nemen. Maxwell gaf de jongen een flinke fooi en klom aan dek. Is Murray hier?, vroeg hij kortaf. In de kajuit, meneer. De schipper aarzelde even. Ik vertelde hem juist iets, dat u ook dadelijk moet horen. Het gaat over die Wcntworth, u weet wel, die man die we in het oog moesten houden. Wentworth? Kom maar mee en ver tel me alles. Het heeft geen zin tijd te verknoeien, als er iets werkelijks belang rijks te melden is. Terwijl hij sprak was Maxwell doorgelopen en Felgate kwam achter hem aan. Via een smal gangetje bereikte hij een luxueus ingerichte kajuit, met aan weerszijden brede banken. Op één er van lag Paul Marais, volkomen op zijn remak, met een sigaret tussen de lippen. Toen Maxwell binnenkwam, richtte hij zich op tot een zittende houding. {Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6