daIco ïmamei Haarlem krijgt een nieuwe politie-verordening maakf hef U mogelijk leblyven fotograferen! Amsterdamse Beurs Kort en Bondig DE KLOMPENCENTRALE Haarlemse raad Dringen bij halten Afsteken van vuurwerk De Alle.Dag- en de Open kerk Niet alle glijbanen verboden Over zwemmen en zonne baden Ontwikkeling Haarlemse industrie TiimA'jiaeimrai Clubhuis „Weltevreden" De revue Personalia Nieuw raadslid Jongeman nam auto weg om mee naar België te rijden 25 jaar sigarenwinkelier Burgerlijke stand van Haarlem Duurs ma 'spuit alles Inbraak in kiosk te Velsen S. J. Kemp 25 jaar bij drukkerij Enschedé Twintig gewonden uit Korea op weg naar huis De Ronde van België Voetbalvereniging VEW in het zilver Voorlopig Nederlands Elftal ongewijzigd Nederlagen voor Continentale ploegen in het Festival Motortocht door de bloeiende Betuwe Drie Nederlandse overwin ningen in Engeland Bloemendaal if. S. Steel Heemstede De baldadigheid der jeugd Wat ter verbetering te doen? SCHEEPVAART Deze week EXTRA RECLAME GROENE RESEDA EMMERS „Kat"-emaille, uit één'stuk - j-q geperst van 7.10 voorhpb pONDERDAG 17 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De agenda voor de raadsvergadering van Woensdagmiddag bevatte slechts tien pun- maar daaronder was er één dat een langdurig debat garandeerde, namelijk de herziening van de Algemene Politieveror- Hening. Het door B. en W. aangeboden nntwerp is reeds in de afdelingen van de raad behandeld. De daarbij gemaakte op en aanmerkingen waren daarna door het rollege besproken en van een uitgebreid commentaar voorzien. Van de belangrijkste punten die daarbij naar voren kwamen, ,en wij een week "geleden een overzicht. 8 Het Was te voorzien dat in het openbaar debat in hoofdzaak dezelfde kwesties zou- L worden aangesneden. Gelukkig werden oiet alle 284 artikelen ter sprake gebracht, maar toch kwamen er nog heel wat aan de orgj'j de algemene beschouwingen merkte mr 'Proper (Comm.) op, dat er in de nieuwe verordening veel meer verboden en «eregeld wordt dan in de oude. In de meeste gevallen zijn de wijzigingen goed, maar de ontwerpers hebben toch te veel willen regelen. Het zal in veel gevallen moeilijk zijn om tot een veroordeling te komen en dan helpen zulke voorschriften immers niet. Spreker denkt aan de bestrij ding van de baldadigheid der jeugd, spe ciaal het belletjetrekken en het kopen van vuurwerk. Af te keuren is dat het demon stratieverbod wordt uitgebreid en dat er strengere voorschriften zijn voorgesteld voor het zonnebaden en kamperen op par ticulier terrein. De A.-R. fractie heeft zo zei de heer Spek waardering voor het vele werk dat verricht is om deze nieuwe Politiever ordening te ontwerpen. Het is waar, er wordt veel verboden. Het zal misschien moeilijk wofden om in een jaar niet te zondigen tegen een der 280 verboden. Maar de politie meet tactisch optreden. Veel. wordt gezondigd uit onwetendheid. In dat geval kan de politie waarschuwend optre den, tegen da onwilligen moet natuurlijk proces-verbaal opgemaakt worden. Het is waar, aldus de Voorzitter, burgemeester mr. Cremers, dat er veel in de verordening verboden wordt. Maar alle bepalingen zijn logisch. De ontwerpers hebben zich afgevraagd: waarmee ergert men de medemensen. Het is ook juist, dat de politie de verordening soepel moet toe passen. Bij opzet of onwil moet opgetreden worden. Maar het wil geenszins zeggen, dat de agent meteen met potlood en boekje moet klaar staan om proces-verbaal op te maken. Haarlem is opgevoerd tot een stad van 16S.OOO inwoners, deze moeten leren hoe zij zich moeten gedragen om naast elkaar te kunnen leven zonder anderen overlast aan te doen of te ergeren. De Politieveror dening regelt het huishouden, het samen wonen der burgers, en daaraan moet die verordening ook „huishoudelijk" worden toegepast. De heer Proper vond het denkbeeld in de afdelingen geopperd om de mensen te verplichten bij autobushalten rijen te vor men, niet verwerpelijk. Nu is het veelal een dringen, waarvan vooral ouden van dagen het slachtoffer worden. De heer B e 11 i n k (WD) was het hier mee eens. Het is waar dat zo'n bepaling moeilijk na te leven is, maar alleen het be staan van zo'n voorschrift zal stimulerend werken en de orde bij de halteplaatsen be vorderen. De Voorzitter wees er op, dat er in geen enkele gemeente zo'n bepaling be staat. Alle commissarissen van politie zijn trouwens overtuigd, dat zo'n artikel niet is toe te passen. Het Nederlands publiek schijnt eenmaal niet te begrijpen dat het gewenst is bij halteplaatsen een queue te vormen. De raad legde zich hierbij neer. De bepaling dat alleen vuurwerk gekocht mag worden met een schriftelijke machti- van de Hoofdcommissaris, ging de heer Bettink te ver. Ook is verkeerd het af steken van vuurwerk in particuliere tuinen te verbieden. Mr. Proper steunde dit betoog. Men zou het in de hand werken dat er „zwart" vuurwerk gekocht zou worden. De Voorzitter zei dat er strenger moet worden opgetreden tegen het afsteken van vuurwerk. Er is vuurwerk dat gevaar lijk is. Wie in zijn tuin vuurwerk wil af steken bij een huiselijk feestje, kan vergun ning vragen aan de politie. De „dorst" naar vuurwerk is niet zó groot, dat men bang behoeft te zijn dat er „zwart" vuurwerk gekocht zal worden. De heer Bettink handhaafde zijn be- ADVERTENTIE Mezzochrome film: G x 9 f 1.55 Mezzopan film: 6 x 9 f 1.75 Ook in formaten 4x6.5 en 6.5x11 Duurder hoeft niet! Beter bestaat niet Vraag uw handelaar uitslui tend naar DALCO, het komt uw foto's ten goede èn uw portemonnaie Morgen, Vrijdag, wordt in de Broederkerk, [arklaan, de openingsavond gehouden tot hervatting der Alle-Dag-Kerk. Daar zal dan door verschillende predikan ten en comité-leden het onderscheid worden verduidelijkt van de open kerk en a-lle-dag Kerk! Een kerk open, ten behoeve van de fhens, die stilte en rust zoekt in de jacht van «et alledaagse leven, met het razende ver- Keer steeds meer voortgedreven! en an derzijds de gelegenheden tot gemeenschap pelijke eredienst! Ook dit laatste zal besproken worden, tot onderscheiding van gewone preekdiensten door een predikant en de gelegenheid tot getuigenis door of onder leiding van de Kwkwacbten, zwaren en diende een amendement in om die te ondervangen. De raad verwierp het amendement met een verschil van enkele stemmen. De heer Proper had succes met zijn bezwaar tegen het artikel dat het maken van glijbanen verbiedt. B. en W. maakten ervan dat het alleen verboden wordt als het voor het publiek gevaarlijk is. De heren Bettink en Proper vroe gen het zwemmen en nemen van zonne baden toe te laten op de Mooie Hel. De Voorzitter merkte op dat wil men excessen tegen gaan, men het nemen van water- en zonnebaden buiten de of ficiële inrichtingen moet verbieden. Het zou mogelijk zijn aan de Mooie Hel een inrich ting te maken. Bovendien wordt het zwem men in het Spaarne om gezondheidsrede nen gevaarlijk geacht, het is dus mogelijk dat voor de Mooie Hel hetzelfde geldt. De heer Proper stelde voor het nemen van lucht- en zonnebaden buiten de be bouwde kom vrij te laten. De Voorzitter, bestreed dit uit morele overwegingen. De heer Bettink wilde alleen de Mooie Hel vrij laten. Wethouder Geluk steunde het amen dement Bettink, mits hij daar ook de Liede onder betrekt. De V o o r z i 11 e r: ik heb veel op het water vertoefd en daarbij opgemerkt dat het vrij laten misstanden in het leven roept. De heer Proper trok zijn amendement in ten gunste van dat van de heer Bettink. De raad nam met 15 tegen 11 stemmen het amendement-Bettink aan. Zwemmen en het nemen van lucht- en zonnebaden zal dus toegestaan zijn op de Mooie Hel en op de Liede. Daarop werd de gehele Politie-veror dening zonder stemming goedgekeurd. B. en W. hadden voor de raadsleden ter inzage gelegd de lijst van de leden die zit ting hebben in het bestuur van de Stichting tot ontwikkeling van de industrie te Haar lem. (Indertijd hebben wij de samenstel ling reeds gepubliceerd). De heer Voogd (Arbeid) zei dat zijn fractie het betreurt en ook onjuist acht, dat er geen werknemer in dit bestuur zit. Hij drong aan om dit tekort aan te vullen. Wethouder H a p p (Arbeid) zei dat het niet de bedoeling geweest is in dit bestuur vertegenwoordigers van alle groepen op te nemen. Het is niet juist dat er nu alleen werkgevers in zitten. Zou men een ver tegenwoordiging van groepen willen, dan ADVERTENTIE VOOR BRILLEN 4 rC'N Gr. Iloutstraat 37 iooX Service* Haarlem zouden naast de arbeiders ook de midden standers daarin moeten worden opgeno men. Het gaat hier niet om sociaal-econo mische vraagstukken, maar meer om com merciële vraagstukken. De heer Voogd handhaafde zijn be zwaren. De speeltuinvereniging „Weltevreden" had een huis in de Cheribonstraat als club huis in gebruik. Nu is dit perceel als huis verhuurd. De heer Van der Giesen (Arbeid) vroeg aan B. en W. de vereniging te helpen aan een ander onderdak, in het bijzonder voor het houden van de on schoolse bijeenkomst. De heer Mol (Comm.) betoogde dat de gemeente meer moet doen voor het speel tuinwerk. Wethouder Geluk (Arbeid) zei dat de gemeente geen recht heeft een huis te vor deren voor clubhuis, maar B. en W. zullen trachten de vereniging op andere wijze te helpen. Zonder of na een korte beraadslaging werden de volgende voorstellen goed gekeurd: Verkoop van bouwterreinen aan de Orionweg. 'Verhoging van het crediet voor de ver nieuwing van het rijdek van de Catherijne- brug. De heer Fib be (V.V.D.) verzette zich niet tegen het voornemen van Openbare Werken om dit werk in eigen beheer uit te voeren, maar hij drong er op aan in het vervolg zulke werken aan particulieren te gunnen. Namens B. en W. antwoordde wethou der Geluk (Arbeid): ons college zal elk geval op zich zelf bekijken. Uitbreiding van de bijzondere school (Koningin Emmaschool) aan het Roer- dompplein met vier lokalen, waarmee een uitgaaf van 141.692 gemoeid zal zijn. Benoemd werden: Aan het Coornhertlyceum tot leraar in de wiskunde A. F. Vester te Haarlem en tot tijdelijke leraren in de Engelse taal en letterkunde G. van der Rijn te 's-Graven- hage, in de scheikunde ir. W. C. Jesse te Heemstede, in de oude talen J. van Leeu wen te Leiden, in de aandrijkskunde J. v. d. Eist te Haarlem en in de Nederlandse taal en letterkunde H. H. Zwager te Am sterdam. Dr. A. Hoekstra, leraar in de klassieke talen, werd overgeplaatst van het gymna sium naar het Coornhertlyceum. De geloofsbrieven van het nieuwe K.V.P.- raadslid (vacature Th. S. J. Hooy) de heer S. W. Balm, werden goedgekeurd; in de volgende vergadering" kan hij dus beëdigd worden. Hij kon het thuis niet uithouden. Er was onophoudelijk ruzie en dat veroorzaakte een onaangename sfeer. Er rijpte een ont vluchtingsplan in zijn jeugdig brein, dat hij tot uitvoering bracht toen het thuis weer eens mis was geweest. Hij stapte een garage te Wormerveer binnen, nam er een auto weg en reed daarmee naar Brabant. „Ik wilde naar België, om daar werk te zoeken", verklaarde hij vanmorgen, toen hij in het verdachtenbankje stond. Tussen Tilburg en Breda kreeg hij pech. Goede raad was duur: hij liet de auto aan de kant staan en lifte naar Roosendaal, waar hij in handen van de politie viel. De officier van Justitie ging accoord met het advies van het reclasseringsrapport, dat over de verdachte was uitgebrachten waarin de mening was neergelegd dat een verblijf in de jeugdgevangenis de oplossing zou brengen. De officier eiste dan ook één jaar gevangenisstraf door te brengen in de j eugdgevangenis. De raadsman vroeg vrijspraak. Hij be toogde dat er van diefstal geen sprake was. De verdachte heeft slechts onrechtmatig gebruik gemaakt van een andermans eigen dom. De tijd in voorarrest doorgebracht achtte pleiter reeds een gevoelige les voor zijn cliënt. Hij schetste de moeilijke om standigheden thuis en het impulsieve ka rakter van de verdachte en vroeg tenslotte de jongeman nog een kans te geven. De heer Lucas Iieyne, Kleine Houtstraat 45 hoopt a.s. Maandag 21 Mei het feit te herdenken dat hij 25 jaar in genoemd per ceel het bedrijf van sigarenwinkelier uit oefent. In de plaatselijke vakorganisatie neemt hij een vooraanstaande plaats in. Op de receptie Maandag van 3 tot 5 uur in Erinkmann, Grote Markt zal het hem dan ook'niet aan belangstelling ontbreken. HAARLEM, 16 Mei 1951 ONDERTROUWD: 16 Mei. J. T. M. Ruurda en C. C. van den Berg; C. N. L. Raket en C. M. S.' Schouten; P. Slager en P. Filius; D. S. Roorda en L. M. J. Timmermans; F. A. Kos ter en M. E. Doves; P. G. Tuijn en H. van Wijk; P. Houweliog en I. C. van Baekel; W. J. van den Berg en J. F. P. Hein; J. C. van den Bronk en M. C. Verver; J. Ziel en J. C. de Jong; A. W. vafl Tongeren en B. Thomas sen; W. Fortgens en E. Porte; K. Pen en E. H. van den Nouwland; J. Koster en C. P. Timmerman; J. W. Moerkerk en J. H. Leu ven; W. J. J. Hommes en P. P. Woerde; L. A. Beunde'rman en H. K. Stoel; A. J. den Burger en C. M. Buseman; S. J. Mooij en J. E. van Geem. GEHUWD: 16 Mei, E. Roose en J. H. E. van der Reep; G. van der Steijlen en W. J. van Doorn; T. J. Wesselink en P. J. Koppen; A. G. C. van Doorn en C. A. Sekreve; K. F. Werlder en G. M. Maas; H. van Slooten en G. J. Stange; J. C. M. Boll en A. Braaksma; J. H. Hesseling en H. Diemer; H. van Ree en P. van Daalen; J. P. van Wijk en B. van Leeuwen; R. Alkema en C. M. van Kampen; J. W. Hoekman en J. Blaauwbroek; M, Ha- seth en M, van der Aar; E. Talsma en J. H. C. Naafs; M. Flipphi en M. van der Veen; A. C. Joor en M. van Schaaik; J. Driessen en M. W. Bottelier; G. Jongens en N. Boon stra; E. Boeree en C. M. van Eis. BEVALLEN van een zoon: 13 Mei, H. C. van der RolHennis; 15 Mei, G. van der Horst—Koning; A. van den Hout—Stoop; G. M. Vlaarkamp—Schagen; C. M. van Slooten —de Jong; 16 Mei, C. J. A. van Eijndhoven Blom. BEVALLEN van een dochter: 13 Mei, W. A. RutteMone; 15 Mei, L. L. C. M. Senft van Kimmenaede OVERLEDEN: 12 Mei, B. Boolman, 67 j.. Gasthuisvest; C. M. van BakelDriessen, 77 j., Kamperlaan; 14 Mei: L. ScholtenStien- stra, 52 j., Ripperdapark; 15 Mei, P. Peper kamp, 82 j., Hagestcaaft i ADVERTENTIE ANTHONIESTRAAT 45 - HAARLEM Telefoon 24189 Een negentienjarige fabrieksarbeider, die op een avond in Februari naar Am sterdam was getrokken en het daar nogal laat had gemaakt, zag geen kans meer om op tijd in de ouderlijke woonschuit, die in Bennebroek lag gemeerd, te komen en zon op een middel om de straffende hand van zijn vader te ontlopen. Geen geld echter en dus ook geen trein of bus. Dan maar een fiets, moet hij gedacht hebben. Hij nam er een weg en reed er op naar Vel sen „omdat hij niet meer naar huis durfde". Daar in Velsen raakte hij op nieuw van de rechte weg af. Een kioskje langs de Rijksstraatweg bracht hem op een idee om zijn lege beurs en zijn even lege maag te vullen. Hij sloeg een ruitje van het houten keetje in, klom naar bin nen en nam er een flinke hoeveelheid chocolade, koek en worstjes weg. Daar mee ging hij naar een koopman, die het gevalletje voor een prikje overnam. Deze transactie behoorde echter nauwelijks tot het verleden of de politie rekende de jeugdige inbreker in. De Amsterdamse rechtbank veroordeel de hem tot één jaar jeugdgevangenis we gens de diefstal van de fiets en de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste vanmorgen acht maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaar delijk voor de worstjes, de koek en de chocolade. De raadsman achtte het niet juist om een gevangenisstraf op te leggen, daar hetgeen men bereiken wilde met het ver blijf in de jeugdgevangenis daardoor te niet zou worden gedaan. Pleiter zag bo vendien een verband tussen de diefstallen in Amsterdam en Velsen en was van me ning dat de straf ervoor wel erg zwaar was. Hij bepleitte clementie. De uitspraak werd bepaald op 31 Mei. In opdracht van de Nationale Reclassering heeft de Bentveldse kunstenaar Aart van Dobbenburgh een litho vervaardigd voor het affiche van de Nationale Reclasserings- dag. De plaat stelt voor „de terugkeer van de verloren zoon". De heer Van Dobben burgh bij de door hem ontworpen en vewaatdi&tite. litho., De heer S. J. Kemp, guillocheur op 'de afdeling geldswaardig materiaal van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., die_ vandaag de dag herdenkt, waar op hij 25 jaar geleden bij deze vennoot schap in dienst kwam, is hedenmorgen door directie en personeel hartelijk gehul digd. De zilveren jubilaris werd eerst ont vangen door de directeuren, de heren B. F. Enschedé en J. R. Gunning, welke laat ste hem prees om zijn vakmanschap en zijn rustige persoonlijkheid. Van de direc tie ontving hij een geschenk in couvert en een bouquet bloemen. Vervolgens werd de heer Kemp op zijn afdeling gehuldigd in tegenwoordigheid van de bedrijfsleiding. Hij werd toegespro ken door de heren J. van der Vecht en J. J. Bert van het jubileumcomité, dat hem eveneens een geschenk in couvert aan bood, en tenslotte door de chef van zijn afdeling, de heer C. A. Mechelse. Aan boord van het Amerikaanse schip „General McRae", dat op 13 Mei uit Yoko hama is vertrokken, bevinden zich 20 ge wonden van het Nederlandse detachement in Korea. Wanneer zij in Nederland zullen aankomen is nog niet ^bekend. De eerste étappe van de Ronde van België is gewonnen door de Belg Mathys. Hij legde de 242 kilometer tussen Brussel èn Blanken- berghe af in 7 uur 3 min. 51 sec. Deze étappe was overigens volkomen een Belgische aan gelegenheid. De eerste tien aankomende ren ners waren allen Belgen. Een kopgroep van 15 renners, onder wie onze landgenoot Van Est, had zich reeds spoedig uit het peloton van 123 concurren ten losgewerkt. Van Est moest zich later laten terugvallen in het peloton dat de vluch telingen enkele kilometers voor de eind streep te pakken had. In de massale sprint bleek Mathys de sterkste. De Haarlemse voetbalvereniging „Vol hardt en Werkt" viert Zaterdag haar 25- jarig bestaan. Het is reeds enkele maan den geleden, dat dit feit in besloten kring werd herdacht, maar men wachtte met de festiviteiten tot het einde van de compe titie. Op 2 Januari 1926 werd VEW in de ledenregisters van de Haarlemse Voetbal bond ingeschreven. In October van het jaar daarvoor had men reeds het plan een voetbalclub op te richten voor leden van de Christelijke Jongemannen Verenigingen uit Haarlem. VEW speelt om principiële redenen in de Zaterdagmiddagcompetitie. Twee jaar geleden promoveerde het eer ste elftal naar de K.N.V.B. Voor die tijd namen de eerste elftalspelers deel aan de competitie van de afdeling Haarlem. Zaterdag des middags van 3.3(15.30 uur wordt er een receptie gehouden in de kroonzaal van café-restaurant Brinkmann en op 23 Mei zal in dezelfde zaal de grote feestavond plaats hebben. De opstelling van het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 30 Mei in het Olym pisch Stadion te Amsterdam" een oefenwed strijd .speelt tegen de Engelse profclub Derby County is ongewijzigd, sinds de wed strijd tegen België. Ter gelegenheid van het Festival of Britain speelde het Schotse voetbal-elftal een inter landwedstrijd tegen Frankrijk. De Schotten wonnen met 10. Het enige doelpunt ont stond uit een fout van de Franse verdediging. De uitslag duidde echter geenszins op een Schots overwicht. De Fransen waren de ge hele wedstrijd in de meerderheid. Wales won met 3—2 van Zwitserland. Wales heeft dus revanche genomen voor de nederlaag die het in Bern heeft geleden. Op Zondag 20 Mei organiseert de motor club „De Toerist" te Geldermalsen een tocht door dé bloeiende Betuwe. De tocht, welke 125 km. lang is, voert de deelnemers langs vele mooie plaatsen in het Betuwse land. Men kan aan deze tocht deelnemen wanneer men zich Zondag om 11 uur meldt aan de start plaats, het Marktplein te Geldermalsen. LEONHARDT VAN KENNEMERLAND is rechtshalf van het Nederlands elftal (Za terdagmiddagvoetbal) dat Zaterdag 19 Mei te Leiden tegen België in het veld komt. Wielrennen Tijdens wielerwedstrijden te Brighton, ter gelegenheid van het Britse Festival, wer den driemaal Nederlandse renners als eerste geklasseerd. Hijzelendoorn won een sprinrt- wedstrijd voor amateurs en Arie van Vliet sloeg de prof. wereldkampioen Harris met banddikte. Hijzelendoorn won ook een han dicaprace over een halve mijl. ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. A, AldersSander, z.; E. BoomsKorsman, d.; A. M. Koelen Spruïjt, d.; C. C. van Balgooy—Pelser, d.; L. A. M. FischerKraetzer, z.; A. C. Kuiper v. d. Leeuw, d. ONDERTROUWD: D. Greveling en A. J. Weijenberg; Ch. E. Bamberg en E. Pieck. GEHUWD: W. P. Koster en A. E. van Duin; H. J. Pover en E. van Duin. OVERLEDEN: P. G. Koel, 81 j.; A. Th. Mollemade Jong, 71 j. 3-3% Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned. Scheepv.Unie H. V. A. Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank - Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater Slotkoers Openings gisteren koersen 89 V.a 89% 169% 169% 225 gl 224 249% 247 298% 298% 115% 115 174 174 152% 154% 123 123% 99% gl 100% 158% 157% 162% 161% 161 gl 160 45®/ie gb 45% 57% 58 46% 46% 59% 60% 40 39% 47% 47% nemen wij in de pauze 'n flesje Chocomel, die fijne chocoladedrank van Nutricia, die 't altijd winti - in kwaliteit, in smaak en in voed zaamheid. Die heerliike maakt alléén Nutricia Men zal zich herinneren dat de burge meester van Heemstede in de laatste ver gadering van de gemeenteraad zijn ont stemming heeft doen blijken over de toe nemende baldadigheid van de Heemsteedse jeugd en overleg toezegde met de wethou der van Onderwijs over de te nemen maat regelen. Inderdaad zijn er symptomen die er op wijzen, dat de jeugd niet braver wordt, doch aan de andere kant is toch ook komen vast te staan, dat verschillende klachten sterk overdreven 2ijn. Zo is het b.v. voor gekomen dat de politie gealarmeerd werd omdat een aantal jongens voor de woning van een ingezetene aan het voetballen was. Er ging een politieman heen en tot zijn ver bazing ontdekte hij, dat enige peuters van 6 a 7 jaar zich onledig hielden met het schoppen naar en met een klein balletje van misschien 4 centimeter middellijn. Een andere keer moest de politie komen, om dat een ventje in de tuin wat bloempjes plukte welke gewoonlijk als onkruid wor den bestempeld. Het ligt dan ook voor de hand dat wanneer zulke klachten komen de mening postvat, dat in Heemstede men sen wonen die teveel vrije tijd hebben en te gauw naar de telefoon lopen. Aan de andere kant kan het niet ge tolereerd worden dat b.v. een troepje kwa jongens een hele avond lang de Kerklaan op stelten zet, door voortdurend aan de huis. bellen te trekken, met al de last die daar aan verbonden is. En het wordt helemaal bedenkelijk indien nóg grotere jongens, die zelfs reeds in militaire dienst zijn, zich niet ontzien om tijdens hun verlof het andere mensen lastig te maken en te hin deren. Tegen dergelijke dingen wordt op getreden, indien dit althans mogelijk, is, want de politie kan niet overal tegelijk zijn. De overtuiging bestaat, dat er een weg gevonden moet worden, om allereerst tegen de schoolvrije jeugd te kunnen optreden. De beste straf voor baldadigheid zou zijn, indien deze knapen verplicht werden lid te worden van de een of andere jeugdorga nisatie. De leiders zullen wel over middelen beschikken om de jongens weer in het goede spoor te brengen. Wat de school jeugd betreft, loopt het over het algemeen wel los, al zijn er natuurlijk wijken waar ook deze nogal te keer kan gaan. Alchiba, 16 te Le Havre. Alphard, pass. 16 St. Paulsrock. Adinda, 15 v. Singapore n. Saigon. Aldegonda, 15 150 m. Z.ZW. Cambodia. Algenib, 15 450 m. N.NW. Azoren. Alioth, 15 600 m. Z.ZW. Las Palmas. Alnati, 15 450 m. ZW. Kp. St. Vincent. Alpherat, 15 500 m. ZW. Bermudas. Aludra. 15 690 m. N.NO. Victoria. Amsteldijk, 15 500 m. Z.ZW. Fayal. Amstelpark, 15 350 m. W.t.Z. Scilly's. Armilla, 16 v. Pladju n. Singapore. Aagtedijk, 15 360 m. Z.ZO. Cape Race. Abbedijk, 15 480 m. O. Sombrero. Amstelvaart, 15 390 m. N.NW. Flores. Aagtekerk. pass. 16 Kp. Roca n. Antwerpen. Aalsdijk, 17 v. Le Havre te Antwerpen. Alcyone, pass. 16 Perim. Almdijk, 16 v. Londen n. Antwerpen. Alnati, 17 dwars Lissabon. Andijk, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Arendskerk, 16 v. Singapore n. Hongkong. Alkaid. 16 v. Bahia n. Victoria. Alphacca, 16 te Trinidad. Amstelpark, pas. 16 Scilly's. Arkeldijk, 18 Havanna verw. Arnedijk, 16 v. New Orleans n. Houston. Arundo, 17 te Sorel verw. Asturias, 16 te A'dam. Averdijk, 17 te R'dam. Axeldijk, 16 v. New York n. R'dam. Almkerk, 15 te Colombo. Abbekerk, 17 te Rotterdam. B'awean, 13 te Colombo. Bennekom, 16 v. Molendo te Arico. Bandjermasin, 15 V. Belawan n. Bagan SiapiApi Barendrecht, 15 150 m. W.t.N. Runsal Jebel, Beverwijk, 15 200 m. N.NW. Kp. St. Vincent. Bacchus, 15 v. Baltimore n. New York. Blijdendijk,, 15 360 m. Z.ZO. Cape Race. Borneo, 17 te Genua. Boschfontein, 16 ter hoogte Massawa. Britsum, 17 te Suez. Boskoop, 16 v. Ciudad Trujillo n. Curagao, Baarn, 15 te Curagao. Breda, 17 v. San Antonio n. Coquimbo. Ceram, 16 te Karachi. Cistula, 16 te Abadan. Cirrus weerschip, 15 v. R'dam n. Atl. Oceaan. Congostroom, 17 v. Lagos te Takoradi verw. Coryda, 15 600 m. NW. Tristan da Cunha. Gadila, 15 200 m. NO. Sombrero. Corilla, 15 60 m. ZW. Gavdo eil. Caltex Pernis, pass. 16 Kp. St. Vineent. Cheshire, 16 te Suez. Delft, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen, Diemerdijk, 16 te Los Angeles. Danae, 17 Lissabon verw. Esso Amsterdam, 16 te Aruba. Enggano, 15 v. A'dam n. Marseille. Elmina, 16 v. A'dam n. Antwerpen. Ena, 15 600 m. W. Finisterre. Erinna, 15 v. Balikpapan n. Sorong. Esso Den Haag, pass. 16 Start Point. Eemdijk, 15 v. New Orleans te Houston. Farmsum, 15 te Montreal, Fairsea, 22 te Aden verw. Gaasterkerk, 16 te Beira verw. Grootekerk, 16 te Amsterdam. Goya, pass. 12 Thursday eil. Ganymedes, 16 v. Chicama te Callao. Gordias, 17 te A'dam. Helena, pass. 14 Ouessant. Haarlem, 15 180 m. W. Ouessant. Hersillia, 15 300 m. ZW. Ouessant. Hera, 16 te Cartagena. Hecuba. 17 te Georgetown. Heelsum, 16 te Savanna. Hercules, 17 v. A'dam te R'dam. Hydra, 17 v. Cristobal n. Puerto Llmon. Indrapoera, verm. 16 v. Genua. Ittersum, 15 420 m. W.NW. Cape Clair Ierland. Japara, pass. 15 ten O. Enggano eil. Johan v. Oldenbarnevelt, pass. 15 N. v. Flores. Jagersfontein. 15 400 m. O. St. Helena. Java, 17 te Belawan. Kapuas, 13 te Colombo. Kedoe, 15 120 m. Z. Oostpunt Kreta. Kota Agoeng, 16 rede Belawan Kota Gede, 15 v. Port Swettenham. Kota Inten, pass. 16 BUton eil. Leuvekerk, 15 v. Port Said. Limburg, 14 v. Calcutta n. Vancouver. Lindekerk, 16 v. Bushire te Koeweit. Linge, 15 v. Setubal n. Sluiskil. Laurenskerk, 16 v. Lagos n. Luanda. Leerdam, 15 360 m. NW. Flores. Leersum, 15 550 m. W.NW. Bermudas. Langkoeas, 16 rede Belawan. Leopoldskerk, 16 v. Bombay n. Madras. Lombok, 17 v. Basrah te Bahrein. Langlee Scott, 14 te Nagoya. Lawak, 14 te Vancouver. MitrSi 16 te Abadari. BINNENLAND De inwoners van Heerlen hebben giste ren feest gevierd omdat de heer M. F. G. M. van Grunsven een kwarteeuw burgemeester van hun gemeente was. De jubilaris kreeg vele geschenken: een nieuwe ambtsketen, een voorzittershamer, een door Charles Eyk geschilderd portret en talrijke gedenkboeken. Des avonds was er een groot défilé. Het feest eindigde met vuurwerk. In de jaarvergadering der Nederlandse Vereniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, die op 25 en 26 Mei in Den Dolder wordt gehouden, zal onder meer de vraag ter sprake komen *of het lidmaat schap van de Christelijke vakbeweging ver enigbaar is met het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid. In Barneveld zal een kaasmarkt komen onder auspiciën van de Vereniging van Kaasproducenten in de Gelderse Vallei. Het is de bedoeling, dat deze markt eenmaal in de veertien dagen gehouden zal worden en wel op Donderdag. De totale hoeveelheid vrij geld hier te lande was blijkens een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, per eind Maart lager dan aan het eind van Februari. Zij bedroeg f6.879 millioen. Hiervan was f2849 millioen chartaal en f4030 millioen giraal geld Eind Februari was de totale hoe veelheid f6956 millioen, waarvan chartaal f 2890 millioen en giraal f 4066 millioen. De Koningin heeft heden ten paleize Lange Voorhout in Den Haag ontvangen de heren Casto Caruso en Proceso E. Sebastian ter overhandiging van hun geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd mihister, onderscheidenlijk van Italië en van de Philippijnse republiek. HAARLEM EN OMGEVING Aan de universiteit van Amsterdam ïs bevorderd tot arts de heer L. Bos, Haarlem. Voor het doctoraal examen scheikunde is geslaagd de heer J. A. van Uden, Haarlem. ADVERTENTIE GROTE VOORRAAD EMAILLE Dr. LEIJDSSTRAAT 10 TELEF. 11784 Marpessa, 15 v. Liverpool n. Curagao. Molenkerk, 15 dwars Lissabon. Modjokerto. 16 3.30 u. v. R'dam te Antwerpen. Maaskerk, 16 v. Takoradi n. Lagos. Maashaven. 15 330 m. N.NO. Kp. Frio. Malvina, 15 1260 m. W.t.N. Tristan da Cunha. Myonia, pass. 15 ten N. v. Aruba eil. Macoma, 13 v. Yokohama n. Tarakan. Marken, 15 390 m. N.NO. Bermudas. Mentor, 16 te Messina v. Izmir. Muiderkerk, 16 v. Suez n. Damman. Murena, 16 te Napels. Mataram, 13 te Balikpapan. Meliskerk, 17 te R'dam v. Antwerpen. Nieuw Amsterdam, 16 te New York. Nigerstroom, 15 nog te Duala. Noordwijk, 15 bij Kp. St. Vincent. Oranjestad. 15 Dover te Madeira. Oranje, 16 v. Belawan te Colombo. Orestes, 15 380 m. ZO. Barbados. Oberon, 16 v. Puerto Cabello te Guanta. Oranje Fontein, 17 bij Lissabon n. Antwerpen. Omala, 16 v. R'dam n. Curagao. Prins Willem III, 15 v. Cleveland te Detroit. Prins Willem V, 16 v. Detroit te Cleveland. Pygmalion, 16 te Porto Corestes. Poelau Laut, 14 v. Genua. Prins Frederik Hendrik, 15 te Savnia. Prins Philips Willem, 15 v. St. John n. Rouen. Parkhaven, 16 te Spezia v. R'dam verw. Prins Willem II, 15 390 m. Z. Cape Race. Prins W. v. Oranje, 35 180 m. W.t.Z. Hebriden. Papendrecht, 15 180 m. W. Keywest. Polyphemus, 17 te Port Said. Ridderkerk, pass. 15 Gibraltar n. Marseille. Roepat, pass. 15 Socotra n. Pondi Cherry. Ruys, 16 v. Singapore te Saigon. Rijnkerk, 16 te A'dam v. Beira. Reyniersz, 15 v. Menado n. Tolitoli. Rijn, pass. 15 ten O. v. Olan. Raki, 16 v. Menado n. Makassar. Rempang, 16 rede Djeddah. Rotti, 16 rede Taruna. Rijnland, 16 v. Bahia n. St. Vincent. Rondo, 17 te Belawan. Salatiga, 16 te Belawan. Saparoea, 16 v. Khorramshar n. Basrah. Straat Soenda, 16 te Zanzibar verw. Slamat, 16 te New Orleans. Stad Leiden, pass. 15 Bermudas. Strathnaver, pass. 13 Gibraltar. Sloterdijk, pass. 14 Gibraltar. Stad Dordrecht, 15 v. Gibraltar. Stad Schiedam, 15 n. IJmuiden. Sliedrecht, 18 port Said verw. Saidja, pass. 15 Palembang. Saroena, 15 te Muntok. Schie, 16 v. Trinidad te Paramaribo. Sibigo, 17 te Menado verw. Stad Haarlem, pass. 15 Kp. St. Vincent. Sarpedon, 15 450 m. NW. Bermudas. Sliedrecht, pass. 15 Kp. Spartivento. Stad Breda. 15 1380 m. O.t.Z. Hawai. Stad Vlaardingen, verm. 18 v. Narvik n. Emden Sarangan, 16 te Belawan. Scherpendrecht, pass. 16 ten Z. Cape Race. Stad Maassluis, 19 9 u. Hoek van Holland verw. Stad Maastricht, 19 1 u. IJmuiden verw. Strathaird, 15 v. Colombo. Talisse, pass. 16 Socotra n. Djibouti. Tjipanas, 15 v. Kaapstad. Tomini, 16 4 u. v. Safaga. Tabian, 14 v. Calcutta te Rangoon. Tomori, 16 te R'dam v. Makassar. Tankhaven II, 14 v. Bangkok n. Palembang. Tankhaven III, 16 te Tj. Uban verw. Tiba, 15 600 m. Z.ZW. Fernando Noronho. Tjikampek, 15 300 m. Z.ZO. Hainan. Trompenberg, 15 540 m. W.ZW. Flores. Telamon, 15 v. Maracaibo n. Ciudad Trujillo. Triton, 16 v. New York te Aruba. Tamo, 15 600 m. N.NO. St. Paulsrock. Taria, 15 180 m. W. Gavdo eil. Tiberius, 16 te Ciudad Trujillo verw. Tarakan, pass. 16 Singapore n. Djakarta. Teiresias, 16 v. San Dakan n. Boliihan. Tjikampek, 17 te Hongkong. Veendam, 15 375 m. ZO. Kp. Race. Venus, 15 v. Fethye n. Iraklion. Volendam, pass. 17 Scilly's. Willemstad, 15 v. Barbados n. Madeira. Westland, pass. 15 Finisterre n. Las Palmas, Wieldrecht, 21 te Kaapstad verw. Waikelo, 16 v. Singapore te Belawan. Wiedrecht, 15 50 m. O. Mozambique. Winterswijk, pass. 15 Gibraltar. Woensdrecht, pass. 15 Masira eil. Weltevreden. 16 v. Soerabaja. Waterland, 17 te Rio de Janeiro verw. IJsel, 16 te Santiago de Cuba. Zaan, 15 te Zaandam v. Sornaes. Zijpenberg, 15 120 m. N. Kp. Blanco. 2eeland, 14 te New Orleans.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7