Amerika waarschuwt Arabische staten Israel niet te provoceren Politieke commissie aanvaardt embargo op strategisch materiaa Verbondenen trekken langzaam terug onder zware druk van de Noordelijken UNO-SANCTIES TEGEN CHINA Weerbericht Israel overweegt gedeeltelijke mobilisatie Geruststellende aspecten in het Perzische olie-geschil Het woord is aan...;; Opkomst voor herhalingsoefeningen Auto te water gereden; bestuurder verdronken Russen weigerden aan stemming deel te nemen Brusselse Muntschouwburg wordt voorlopig gesloten „Popski" overleden Ergernis in België over drieste collaborateurs Mobilisatie-oefening voor 1300 mariniers In de tweede helft van Augustus Ontploffing op Frans schip eist tientallen doden Turkse troepen hielden verbeten stand tegen overmacht Landmijn ontploft; vijf slachtoffers HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 261 V R IJ D A G 18 M E I 19 51 2 9 5 e J A A R G A N G N o 119 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. "B" Tj "I Tj "B Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- SsamJ "HM» I TT*""-!! iflli. ÉHü 1 1H~ Ap ijf—1 it»TT>_i Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor g g f|j fl jf 1 OTfl i E I g% Abonnement per week 40 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. J, I A I I \T 1 1 I j^l 1 J J \1 L 1 I V Jl J 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman UKfiK 2 A HAPAft. iREYKJAVI! PA8E*OE£N' V WAR SCHA U -BEDIJK MANNON ,COHO£N PARUS ÏOVi-OU: V'^gq-fA ^TEMPERATUUR j '005IS08AAR SEcANGRUK NEERSLAG* GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK, L LAGE DRUK MIST SNEEUW... REGEN MOTRE0EN A HAGEL V BUIEN TS ONWEER O ONBEWOLKT. 0 d-l'CH T BEW. O HALT 8EW ZWAAR BEW. •■GEHEEL SEW Engelse nota gewaagt van compromis NEW YORK, (Reuter). De nieuwe directeur-generaal van de politieke afde ling van het Perzische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Bagher Varesteh, heeft te New York verklaard „zeer hoopvol te zijn, dat het Engels-Perzische olievraag- stuk spoedig zal worden opgelost". Va resteh, die sinds achttien maanden advi seur is van de Perzische delegatie bij de UNO, verklaarde dit vóór zijn terugkeer naar Perzië. Volgens Varesteh is Perzië niet van plan enige wijziging te brengen in zijn huidige verplichtingen op oliege- bied. „De Westelijke landen zullen nog steeds voorrang krijgen. Onze plannen met betrekking tot ons nationalisatieprogram ma zijn goed bedoeld en wij wensen vrienden te blijven met Engeland en alle landen, in het bijzonder onze buren. Wij willen Engelse technici niet aan de dijk zetten, doch wel zijn andere technici be schikbaar", aldus Varesteh. Engeland heeft gisteravond een krach tige nota aan Perzië gezonden, waarin gevraagd wordt om onderhandelingen over de naasting van de Anglo-Iranian Condillac: Door moeite te doen om met nauwkeurigheid te schrijven, ver werft men de gewoonte om juist te denken. Oil Company. De nota zou heden of mor gen in Teheran worden overhandigd door Francis Shepherd, de Britse ambassadeur. Naar verluidt zou Sir Francis instructies ontvangen hebben om Engelands bereid heid te kennen te geven tot een compro mis over het olie-conflict op basis van een regeling om de Britse belangen veilig te stellen en de stroom olie naar het Westen te verzekei-en. De nota zou „verzoenend in toon zijn, doch zeer krachtig in zijn voor waarden". Naar verluidt hebben Engeland en Amerika bij de opstelling van de nota ten nauwste samengewerkt om het gebruik maken van de „uiterste maatregelen in Perzië te vermijden". In Teheran is Donderdagavond een nieuwe Arbeiderspartij opgericht. Dr. Mozaffar Baghai, leider van het na tionaal front en nauwe medewerker van premier Mossadeq, verklaarde, dat de nieuwe partij verscheidene bewegingen samenbrengt, wier voornaamste doel de nationalisatie van de olie-incTüstrie was geweest. Door het ontploffen van een landmijn zijn Donderdagmiddag bij Ochten in dc Betuwe vier kinderen om het leven ge komen. Een 33-jarige man werd zo ernstig gewond dat hij enkele uren later in het ziekenhuis te Tiel overleed. De kinderen, afkomstig uit een woon wagenkamp bij het veer over de Waal tus sen Ochten en Druten hadden in de uiter waarden een landmijn gevonden. Zij lie ten de mijn zien aan de 33-jarige onge huwde woonwagenbewoner M. van der Ven, die, voor zover valt na te gaan, er met een hamer op heeft geslagen. De mijn ontplofte. Vier kinderen, twee broertjes van 15 en 13 jaar uit het gezin Sembere, en een 13-jarig meisje en een 11-jarige jongen uit het gezin Clemens, waren op slag dood. Van der Ven werd ernstig ge wond en is na zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Tiel overleden. Enkele vrouwen en kinderen uit het woonwagenkamp werden licht gewond door wegspringende scherven. Op Maandag 21 Mei en Dinsdag 22 Mei zullen opnieuw dienstplichtigen voor her halingsoefeningen onder de wapenen ko men in kamp Wittenberg te Stroe en te Helder en Uithoorn. Dit zijn de mannen van een regiment, dat deel uitmaakt van de zestiende Britse parachutisten-brigade, die door het ministerie van Oorlog in gereedheid wordt gehouden, naardien zegt voor het geval, dat in Perzië ingegrepen moet worden. De parachutisten zien er hier in ieder geval nog welgemutst uit, terwijl zij zich gereed maken voor een trainingsvlucht. Donderdagmiddag om kwart over vijf is de 38-jarige Amsterdamse bontwerker W. H. K. met zijn auto in de Keizersgracht te Amsterdam gereden en verdronken. De bontwerker poogde tussen een boom en de walkant door te rijden, hetgeen mislukte. De auto kantelde en viel in de gracht. On middellijk sprongen twee personen te water. Zij slaagden er in een portier te openen, maar het gelukte hun niet de be stuurder uit de wagen te krijgen. Een half uur later had een kraanwagen van de brandweer de auto uit het water ge haald en werd het stoffelijk overschot van de bestuurder geborgen. Het slachtoffer was gehuwd en had drie kinderen. FLUSHING MEADOWS. (Reuter). De politieke commissie van de UNO heeft gisteren het debat gehouden over de ver schepingen naar communistisch China en heeft een embargo op strategische goede ren voor China aanvaard. De Sovjet-Rus sische afgevaardigde, Jacok Malik, kon digde aan, dat de Sovjet-Unie elk debat over een wapenembargo voor communis tisch China zou boycotten. Volgens Malik heeft de politieke commissie niet het recht een dergelijk embargo op te leggen. Al leen de Veiligheidsraad is bevoegd kwes ties van blokkade of embargo te behande len, aldus Malik. Soortgelijke verklaringen werden afge legd door de afgevaardigden van Polen, Wit-Rusland, de Oekraine en Tsjecho- slovakije. Na een discussie over de procedure be paalde de voorzitter, dat het debat zou worden voortgezet. De Oost-Europese af gevaardigden verlieten niet de vergade ring, doch hulden zich in stilzwijgen. De resolutie inzake een embargo op de verzending van strategische materialen naar communistisch China en Noord-Korea werd met grote meerderheid aangenomen en wel met 45 stemmen vóór, nul tegen en negen onthoudingen. In het voorafgegane debat had de Ame rikaanse afgevaardigde, Ernest Gross, ver klaard, dat het aannemen van de resolutie een stap vooruit bij het streven van de UNO naar vrede zou betekenen. De afgevaardigde van Frankx-ijk, La- coste, had verklaard, dat zijn land aanvan kelijk geen voorstander van een embargo was geweest, omdat het geen enkele kans om tot een vreedzame regeling te komen voorbij wilde laten gaan. Het Chinese lente-offensief had echter alle illusies te niet gedaan. Sir Gladwyn Jebb (Engeland) was van mening, dat er niets verloren was door enige tijd te wachten met een instellen van een embargo door de UNO. De UNO heeft laten zien, dat zij geen enkele kans op onderhandeling voorbij wilde laten gaan. Van de andere zijde was echter geen antwoord gekomen. Sir Benegal Rau (India) deelde mee, dat hij zich van stemming zou onthouden. Hij herinnerde aan de resolutie inzake het brandmerken van communistisch China van Februari, waar India zich tegen had verklaard. Hij achtte de resolutie van wei nig waarde, omdat het voorgestelde em bargo reeds door de belangrijkste betrok ken landen is ingesteld. De resolutie zou echter wel een „eervolle regeling" kun nen bemoeilijken. De afgevaardigden van de Sovjet-Unie, Wit-Rusland, Tsjechoslowakije, Polen en de Oekraine weigerden aan de stemming deel te nemen. De Joegoslavische afge vaardigde, Alex Bebler, stemde vóór de resolutie, omdat „communistisch China se dert Februari geen blijk had gegeven een vreedzame regeling te wensen". De landen, welke zich van stemming onthielden, waren Afghanistan, Birma, Ecuador, Egypte, India, Indonesië, Pa kistan, Zweden en Syrië. De afgevaardig den van de twee laatstgenoemde landen verklaarden, dat, hoewel zij zich van stemming onthielden, hun landen toch het embargo in acht zouden nemen. De Nederlandse afgevaardigde, Von Bal- luseck, steunde de resolutie. Hij ver klaarde, dat eenheid in deze kwestie in het belang van een rechtvaardige vrede is. Nederland houdt nauwkeurig het oog op de handel met zekere delen van de we reld, zo voegde hij hier aan toe. Russische bezwaren Onmiddellijk na de stemming antwoord de de Amerikaanse afgevaardigde, Ernest Gross, op de Russische bezwaren, dat de politieke commissie en de Assemblee niet competent zijn om zich met embargo's be zig te houden. Hij zei, dat zij gedwongen waren zulks te doen, omdat hel Russische veto de Vei ligheidsraad had verhinderd zijn verant woordelijkheden inzake het behandelen van de aggressie in Korea te vervuilen. De Assemblée is tegen hedenmiddag in plenaire zitting bijeengeroepen teneinde zich met de kwestie bezig te houden. Een Nederlands aanvullingsdetachement voor het bataljon in Korea is met de „General MacRae" in Korea gearriveerd. Na de ontscheping in Poesan werden de 225 man met trucks naar het ontvangstkamp buiten de stad gebracht. (Van onze correspondent in Brussel) De beroemde Brusselse Munt-schouw- burg (waar in 1830 de Belgische revolutie uitbrak) wordt voorlopig gesloten. De Opera zit diep in de schuld. Sedert onge veer twee maanden heeft het personeel geen salaris uitbetaald gekregen. De directie weet niet hoe zij een schuld van 21 millioen francs zal kunnen vereffenen. Hierin zijn 9 millioen francs voor de sociale, verzeke ringen van het personeel begrepen. Men hoopt dat de opvoeringen door de Scala van Milaan waarvoor een uiterst hoge entrée zal worden gevraagd de kas zullen vullen. De burgemeester van Brus sel heeft een beroep gedaan op zijn acht tien collega's van de randgemeenten. Het is mogelijk dat spoedig een oplossing tot stand komt daar de gemeentebesturen dui delijk beseffen dat de opera van grote betekenis is. LONDEN (A.N.P.) De Engelse pers gedenkt de, zoals gemeld, in de leeftijd van 54 jaar te Londen aan een hersengezwel overleden luitenant-kolonel „Popski" als de enige soldaat in de Britse strijdkrachten die officieel toestemming had er een eigen leger op na te houden tijdens de tweede wereldoorlog. Met dit legertje van nog geen tweehonderd man allen Britten ope reerde hij in Noord-Afrika en in Italië achter de linies. „Popski" werd aldus door zijn manschappen genoemd, omdat zijn volle naam, Wladimir Peniakoff, te lang en te lastig was. Hij was een in België geboren Rus. Toen de oorlog uitbrak, was hij directeur van een suiker fabriek in Egypte. Zijn hobby was echter het maken van woestijnreizen. Hij nam dienst bij het Britse leger en speelde al gauw een leidende rol bij de woestijntroe pen. Begin 1942 wist hij toestemming te krijgen voor het vormen van een eigen kleine mobiele eenheid, die haar werk be gon als vernielingstroep met drie officieren en 23 manschappen, vier jeeps en twee vrachtauto's. De mannen droegen als dis tinctief de letters P.P.A. (Popski's Private Army) op hun uniform. De troep overviel de vijand achter de linies in zijn fortifica ties, blies zijn munitiedépöts op en bevrijd de krijgsgevangenen. In Italië volbracht Popki's troep gewaagde verkenningsop drachten. Eens viel Popski de Italiaanse plaats Chioggia binnen met slechts vijftien man. Hij wist het garnizoen van achthon derd Duitsers te doen geloven, dat het Britse leger achter hem aan kwam en de Duitsers aldus tot overgave te brengen. In Ravenna verloor Popski zijn linker hand door het ontploffen van een granaat. Tenslotte voerde Popski zijn troep aan bij de uiteindelijke opmars in Oostenrijk. (Van onze correspondent in Brussel) In het kleine plaatsje Damme bij Brugge, het geboortedorp van Tyl Uilenspiegel, hebben zich dezer dagen woeste uitspattin gen voorgedaan van een tot nu toe onbe kend gebleven groep politieke delinquen ten. Onder het zingen van Duitse nationaal- socialistische liederen hebben deze „zwar ten" hetgeen in Vlaanderen de scheld naam is voor politieke delinquenten het café van een verzetsman zwaar bescha digd. Alle ruiten, stoelen en installaties werden stuk geslagen. Toen de gendarmes verschenen, namen de kerels de vlucht, maar zij hervatten hun vandalenwerk an derhalf uur later. Een toeschouwer kon on gemerkt de scènes fotograferen en men hoopt op die manier de daders te pakken te krijgen. Dit optx-eden van vrijgelaten ex-politieke delinquenten is symptomatisch voor de mo rele houding van de voormalige Vlaamse nationalisten Naar aanleiding van het drieste optreden van deze politieke delinquenten en. de in- vrijneidsstelling van twee kopstukken van de politieke collaboratie, (Gérard Romsee, secretaris-generaal van binnenlandse zaken tijdens de bezetting, en Robert Poulet, hoofdredacteur van een Brussels collabo ratieblad) zijn thans in de Tweede Kamer interpellaties gehouden door de socialisten en de liberalen. Van socialistische zijde werd gezegd dat de bestraffing van de po litieke delinquenten in België niet buiten sporig is geweest, zoals vaak wordt be weerd. De 346.000 dossiers, welke na de be vrijding werden opgemaakt, zijn na korte tijd al met 83pet verminderd omdat die dossiers zonder gevolg zouden blijven. In totaal werden 48.840 Belgen wegens colla boratie veroordeeld. Van hen werden er 240 terecht gesteld. Daartegenover staat aldus zeide de socialistische woordvoerder dat 13.000 Belgen in gevangenissen en kampen zijn overleden. Drieduizend zijn gevallen in het gewapend verzet, er zijn 13.000 wezen en 10.000 weduwen. CAIRO (Reuter). De V.S. hebben de Arabische regeringen gisteren medege deeld» dat de Arabische militaire hulp aan Syrië een „schending van de wapenstil standsovereenkomst van Rhodos is en Israel wellicht opnieuw zal provoceren". De wa penstilstandsovereenkomst van Rhodos werd in Februari 1949 gesloten. De Ame rikaanse ambassadeur in Cairo, Caffery, heeft een nota van zijn regering overhan digd aan de Egyptische waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken Farrag Pasja, waarin de V.S. er hun bezorgdheid over uitspreken, dat de Arabische militaire steun aan Syrië de spanning tussen Israel en Syrië zou kunnen doen toenemen, „zo dat de vrede en veiligheid in het Midden- Oosten er door zouden worden verstoord." Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat Farrag Pasja aan Caffery had medegedeeld, dat de Arabieren van hun kant de Amerikaanse financiële steun aan Israël als „een vijandige daad" beschou wen, „aangezien Israel hierdoor wapens zou kunnen kopen en dit tot een hervatting van de aggressie tegen de Arabische staten zou leiden." In diplomatieke kringen is verklaard, dat de V.S. ook in andere Arabische hoofd steden een stap als bovengenoemde hebben gedaan. In Tel Aviv is vernomen, dat Israel overweegt tot een gedeeltelijke mobilisatie over te gaan. Dit zou een gevolg zijn van het aankomen van Iraakse militaire ver sterkingen in Syrië. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Sjaret, heeft tegenover verslag gevers verklaard, dat, indien de Syrië bin nengekomen Iraakse strijdkrachten daar zijn samengetrokken wegens een voorge nomen aanval op Israel, „Israël verplicht zal zijn alle wettige maatregelen te nemen om aan een dergelijke toestand het hoofd te bieden,waarbij het niet langer nodig zal zijn thans geldende beperkingen in acht te nemen". De Syrische regering heeft te Damascus medegedeeld dat de regeringen van Irak en Egypte hebben ingestemd met een Sy- risch voorstel, dat er tussen de drie landen een uitwisseling van eenheden der lucht macht zal plaats vinden, zulks met het oog op het bestuderen van gemeenschappelijk te nemen afweermaatregelen tegen even tuele Israëlische luchtaanvallen. Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische liga, heeft verslaggevers Don derdag medegedeeld, dat alle statenleden der Liga van mening zijn, dat Syrië in zijn geschil met Israël „op voldoening schen- Ongeveer 1300 dl: istplichtige maHniers van verschillende lichtingen, waaronder een aantal Indonesië-veteranen, zullen binnenkort worden opgeroepen voor het houden van een mobilisatie-oefening van twee dagen. Deze oefening zal in de tweede helft van Augustus worden gehouden in het kamp „Woestduin" bij Doorn. De mariniers zul len opkomen in de groepen waarin zij heb ben gediend. De herhalingsoefening voor de officieren duurt zes dagen. Degenen, die voor deze oefening in aanmerking komen, zullen tijdig worden ingelicht. Een aantal mariniers, die van de minister van Marine vrijstelling van herhalings oefeningen hadden gekregen, omdat zij vrij willig geruime tijd hadden gediend, zal toch worden opgeroepen. Het ministerie van Marine deelt mede, dat het wegens de bijzondere aard van deze herhalingsoefe ningen noodzakelijk is ook deze dienstplich tigen in mobilisatie-oefeningen te betrek ken. Buiten deze 1300 man zullen dit jaar geen mariniers voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. De door de vorige mi nister van Oorlog en Marine aangekondigde herhalingsoefening voor 10.000 mariniers, zal thans niet worden gehouden. De 1300 mariniers komen op in drie groepen van ongeveer 400 man. Gedurende de tweedaagse mobilisatie-oefening zal men hen administratief vormen tot één ba taljon met bijbehorende ondersteunings eenheden. De andere mariniers zullen het volgende jaar worden opgeroepen. Het was niet mogelijk, zo vernam het A.N.P., dit jaar 10.000 mariniers voor herhalingsoefeningen op te roepen. Men geeft de voorkeur aan spreiding. Ook wegens de kosten van de herhalingsoefeningen. SAIGON, (Reuter) In de haven van Hatrang aan de kust van Annam, een 300 km ten N.O. van Saigon, heeft zich een ontploffing voorgedaan aan boord van het franse marinevaartuig „Ardour". Vier-en- dertig personen kwamen om het leven en 130 werden gewond. De ontploffing, aldus een Frans commu niqué, had plaats te Hatrang, waar de Franse hoge commissaris voor Indo-China, generaal De Lattre de Tassigny, tien dagen geleden confereerde met ex-keizer Bao Dai. Op het ogenblik van de ontploffing, de Ardour lag toen aan de kade gemeerd, stonden 900 soldaten aan dek. Velen wer den overboord geslingerd. Direct na de perste ontploffing brak brand uit en de toegesnelde hulpploegen werkten te mid den van ontploffende munitie. Een Franse legex-dokter die direct aan boord was ge gaan werd door een latex-e ontploffing ge dood. Van 25 van de 130 gewonden is de toe- £tand ernstig. Onder de doden bevinden zich 24 van de 80 leden van de bemanning. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend, men vermoedt dat zij door ben zine is veroorzaakt. Er wordt niet aan de Mogelijkheid van sabotage gedacht. kende wijze is opgetreden". De raad der liga zou heden vergaderen ter bespreking van een door de politieke commissie der organisatie gedaan voorstel over het Sy- ï-isch-Israelische grensgeschil. Het gebied met hoge barometerstanden dat zich sinds gisteren tussen Schotlajid en Zuid-Noorwegen bevindt, begint een standvastig karakter te krijgen. Om dit gebied wordt nu tamelijk droge lucht uit het Oosten naar onze omgeving getranspor teerd. Boven Duitsland bevinden zich in deze lucht uitgestrekte wolkenvelden, die vanochtend ook ons land begonnen binnen te drijven. De storing in de hogere niveaux die gisterochtend in ons land nog enkele buien veroorzaakte, lag van ochtend boven West-Frankrijk, waar ze eveneens op vele plaatsen regen bracht. In de luchtdrukverdeling over onze om geving komt waarschijnlijk de eerst komende dagen weinig verandering zo dat op voortduren van het overwegend droge weer gerekend mag worden, ter wijl de temperaturen langzaam iets ver der zullen oplopen. ^<XOCOOCCOOCOr>^XXXXX>COCOOCCOOCOCOC!OC DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog en afgezien van enkele over drijvende wolkenvelden zonnig weer. Vrij krachtige tot matige Oostelijke wind. Iets hogere tem peraturen. 19 Mei Zon op 4.42 uur, onder 20.32 uur. Maan op 18.44 uur, onder 3.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 18 Mei Hoog water: 1.01 en 13.29 uur. Laag water: 8.57 en 21.35 uur. SCHEIOINGSUJN - FRONT- TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST \£lSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT £>E WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE'DWARSSTREER IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF'METEP PER SECONDE TOKIO, (Reuter) De Chinese troepen hebben Donderdag, kort voor middernacht, hun tweede grote aanval ingezet van hun voorjaarsoffensief. De aanval werd met grote hevigheid in de Westelijke front sector ten Noord-Oosten van Seoel uitge voerd. Turkse troepen verdedigen hier de geallieerde stellingen. 110 kilometer ver der in Oostelijke richting, ten Zuid-Oosten van Indje, vechten Amerikaanse en Zuid- Koreaanse troepen verbitterd om de bres te dichten, die hier in hun linie is geslagen. De eerste frontale aanval der Chinezen in de Westelijke frontseetor wisten de Turken, die werden gesteund door zwaar artillerie vuur en gevechtswagens na drie kwartier van verwoede strijd af te slaan. Een tweede golf van Chinese aanvallers stormde over de lijken der gesneuvelden voorwaarts in een poging om de Turkse stellingen voorbij te trekken, die echter eveneens mislukte. Men gelooft, dat de bij Indje doorge broken Chinezen tot beneden de 38ste Breedtegraad zijn doorgedrongen. Indje ligt in de Oostelijke sector, 30 km ten Oos ten van Hwatsjon. Snel verbreidde het offensief zich langs het gehele front en krachtige proefaanval- ATr. F. J. Kranenburg te Rotterdam is door de minister van Oorlog aan de Koningin voorgedragen ter benoeming tot staatssecretaris van Oorlog. len werden ondernomen in de richting van Seoel. Men neemt aan dat het doel van deze aanvallen is het zoeken van zwakke plek ken in de geallieerde linies. Geallieerde patrouilles houden deze aanvallen op en ten Noord-Oosten van de stad hield een geallieerde vex-kenningseenheid stand bij een aanval van een onbekend aantal tegenstanders. Naar het hoofdkwartier van het achtste leger heeft bekend gemaakt, hebben Britse en Australische troepen de Noordelijke aanval ten Zuiden van Tsjoentsjon aan het centrale front tot staan gebracht. Ten Oosten en Noord-Oosten van Tsjoentsjon hebben Amerikaanse tx-oepen een weinig voor de Chinese druk moeten wijken. D Chinezen wisten hier „kleine penetraties" tot stand te brengen, aldus het communiqué van het achtste leger. Alleen in het Oosten trekken Zuid-Koreaanse troepen zich terug. De vijfde luchtmacht zegt 1.100 Noorde lijken in de eerste 36 uur van het nieuwe Noordelijke offensief te hebben gedood of gewond. Noordelijke strijdmacht Volgens de laatste gegevens van het hoofdkwartier in Tokio wordt de sterkte van de Noordelijken in Korea geschat op 768.000 man, die mex-endeels in vooruit geschoven posities, direct tegenover de troepen van de UNO staan. Van deze 768.000 zijn 557.000 waarschijnlijk Chi nezen. Het schijnt, dat de Chinezen, die in de centrale en Westelijke sectoren geen zwak ke plek vonden in de linies, zich snel hex-- groeperen voor een nieuwe aanval, die wel 24 uur op zich zal laten wachten, aldus geallieerde officieren. De Tux-kse troepen die een nachtaanval van ongeveer 5.000 Chinezen ten Noox-d-Oosten van Seoel hebben afgeslagen, zonden Vrijdag pa trouilles uit die meldden, dat de tegenstan der zich in Noordelijke richting in de heu vels teruggetrokken had. Terugtocht voortgezet Een woordvoerder van het achtste leger heeft medegedeeld, dat Vrijdag de ver bondenen teruggetrokken zijn op nieuwe vei'dedigingsstellingen langs het Oostelijke front. De ernstigste breuk in de linie ligt in het gebied ten Zuiden van Indje, even ten Nooi-den van de 38ste Breedtegraad. De woordvoex'der voegde er aan toe, dat de geleidelijke terugtocht uit Noord-Korea onder voortdurende druk van de Noox-de- lijken, die zonder op verliezen te letten aanvallen, voortduurt. De aanvallen aan de Oostkust nemen in hevigheid toe, maar de Zuid-Koreanen trekken slechts langzaam terug en houden op sommige punten stand. Zaterdag 18 Mei Hoog water: 1.50 en 14.14 uur. Laag water: 9.46 en 22.18 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1