Geallieerde troepen in Duitsland krijgen regelmatig versterking Ontstemming over televisie-beleid J EEN VORSTELIJK GLAS BIER ORANJEBOOM 1 Een Eeuw Geleden -•:•••• Geestelijke en wereldlijke muziek uit de 17e eeuw Citr oën Garage Parklaan" Chauffeur van kraanwagen zou dodelijk ongeluk veroorzaakt hebben Amerikanen zijn bij de Duitsers favoriet rHoe is het ontstaan^ Dit woord: KLUTS Inbraken in de Bollenstreek Oud papier-inzameling voor het Kanker-instituut tweede kamer Minister Ruiten acht arbeidsverdeling tussen de universiteiten noodzakelijk Agenda voor Haarlem VRIJDAG 18 MEI 1951 opnieuw de GEN. CRONléSTRAAT 129 HAARLEM TELEFOON 11385 M Het leven van een veulen in een zonnige wei is zonder zorgen en wanneer er dan nog een speelkameraad bij komt, waarmee het samen op hoge benen door het malse gras kan jagen, uitgelaten sprongen makend, dan wordt het leven in de lente een plezierige zaak. Maar eerst komt het voorstellen en dat gebeurt niet met een „Hoe maakt u het?". Een paard (en zelfs een kleintje als dit) moet nu eenmaal eerst, alles met de bovenlip aanraken, om te voelen wat voor vlees het in de kuip heeft. Concert in Waalse kerk Het Comité voor jonge toonkunstenaars organiseerde een interessant concert van geestelijke en wereldlijke muziek uit de zeventiende eeuw, dat gisteravond in de Waalse kerk op het Haarlemse Begijnhof plaats had. Uitvoerenden waren het Am sterdams Kamerkoor onder leiding van Jan D. Boeke en de organist Dolf Hen- drikse. Het programma begon en eindigde met werk van Jan Pieterszoon Sweelinck, de Amsterdamse „organistenmaker", die wel een van de markantste muzikale persoon lijkheden van zijn tijd was. Al zou hij dan niet in Venetië gestudeerd hebben, toch heeft hij de geest van de Venetiaanse school van Willaert en de Gabriéli in zich opge nomen, evenals hij zich de practijken van de Engelse virginalisten eigen heeft ge maakt. Zijn invloed is duidelijk waar neembaar bij zijn leerling Samuel Scheidt, van wie Dolf Hendrikse twee werken speelde. Maar ook met Hans Leo Hassler, van wie geestelijke en profane composities gezongen werden, heeft hij interessante punten van overeenkomst: Venetië heeft beiden geïnspireerd. Wat niet wegneemt dat Hassler ook typisch Duits kan wezen („Feinslieb, du hast mich gfangen") en op het gebied van de populaire Italiaanse stijl („Tanzen und Springen") heel wat woord de vraag of televisie in een behoefte voorzièt. Hij wenste zo groot mogelijke waarborgen door een wettelijke voorziening in de geest van de Bioscoopwet. De om roepverenigingen zijn de eerst aangeweze nen om het televisiebestel te verzorgen. In voering van televisie op dit moment zou naar zijn oordeel het budget der Neder landse gezinnen te zwaar belasten. De heer Peters zeide van mening te zijn dat het ex periment niet op het definitieve bestel mag vooruitlopen en dat de televisie niet door commerciële ondernemingen moet worden verzorgd. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) vroeg of er bij de nieuwe radioregeling ook zend tijd voor de communisten komt. Voorts wilde hij een radioblad zonder de verplich ting van lidmaatschap ener omroepvereni ging. Staatssecretaris mr. Cals zal hedenmiddag antwoorden. ADVERTENTIE Type 11 Sport, thans uit voorraad leverbaar. Type 11 Normaal en 15 Six, 4 weken levertijd. Momenteel ruime keuze Occasions. Off. Citroën Agentschap J. SLOT - Tel. 14163 - Parklaan 26, Haarlem Eis: één week hechtenis en zes maanden intrekking rijbewijs De officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank eiste Donderdagmorgen één week hechtenis en zes maanden ontzegging uit het recht om een motorrijtuig te be sturen, tegen de chauffeur van een kraan wagen die op 19 December van het vorig jaar te Wijdewormer een botsing zou heb ben veroorzaakt met een schoolbus, tenge volge waarvan de bus-chauffeur een darm perforatie opliep, waaraan hij enige weken later overleed. Uit de getuigen-verklaringen bleek, dat op de dag van het ongeluk een dichte mist het zicht op de weg belemmerde. Voorts zou het wegdek bedekt zijn geweest met eep ijslaag. De verdachte vertelde ter zitting dat hij de bus zag aankomen en voorzichtig had afgeremd toen hij in de mist het vage licht van de koplampen opmerkte. Volgens hem stond zijn auto stil op het moment dat de bus met zijn wagen in aanraking kwam. Tengevolge van de hevige klap zou de kraanwagen die „om geen ongelukken te krijgen" op het midden van de weg reed enige meters achteruit gegleden zijn. De hoofdonderwijzer van Wijdewormer verklaarde dat de kraanwagen een onver antwoordelijke snelheid had en de wacht meester, die ter plaatse proces verbaal had opgemaakt, zei van mening te zijn dat langzaam en zeer voorzichtig rijden in de gegeven omstandigheden geboden was. De chauffeur van de kraanwagen stond, aldus de wachtmeester overigens niet bekend als een roekeloos rijder. De raadsman betwistte het dat de ver dachte de oorzaak van het ongeluk was geweest en bepleitte op grond daarvan vrijspraak. De rechtbank zal 31 Mei uit spraak doen. Van onze correspondent te Eionn) Eind Mei zal als eerste van de door de Amerikanen beloofde versterkingen de vierde infanteriedivisie in Duitsland aan komen. In het najaar volgen de tweede pantserdivisie en de 28e divisie van de na tionale garde. Later zal nog een vierde di visie, waarschijnlijk eveneens van de na tionale garde, de oceaan oversteken. Dit brengt de totale Amerikaanse strijdmacht in Duitsland op ongeveer 6 divisies. Aan wezig zijn reeds de eerste infanterie-divisie en drie (gepantserde) cavalerieregimenten, die met een divisie gelijk te stellen zijn. De Britten hebben in Duitsland hun tweede infanterie-, zevende pantser- en elfde pantserdivisie. Daaraan zal spoedig nog de zesde pantserdivisie worden toege voegd. Deze Amerikaanse en Britse divisies vormen de kern van de geallieerde be scherming van Duitsland, waar nog drie Franse divisies, een Belgische divisie, een Deense brigade en een Noorse brigade moeten worden bijgeteld. Rijnlinie en Bretagne-bruggenhoofd zijn aardige ge dachten voor militaire speculanten van de oude school. Wanneer men zich bij die ge dachten neerlegt, geeft men echter in wezen de verdediging van We9t-Europa op en richt men zich reeds op een eventuele te rugverovering, wat heel iets anders is. West-Europa wordt slechts werkelijk ver dedigd, wanneer men het voor het lot van Korea zal weten te sparen. De militaire lei ders van het Westen blijken dit te beseffen als zij in de eerste plaats Duitsland met parate troepen vullen. Duitse appreciaties De besten zijn volgens ingewijden de Amerikanen. De hiervoor genoemde pantserregimenten zijn zelfs voorbeeldig. Alleen moesten er meer zijn. Zij zijn ge makkelijk verplaatsbaar en kunnen aller lei tactische taken vervullen. Zij zijn ook op alles voorbereid, zoals het nu reeds aan brengen van springladingen onder daar voor in aanmerking komende Duitse brug gen bewijst. Deze maatregel is bij de Duit sers natuurlijk verre van populair en in het gebied van de boven-Main kwam het zelfs tot wrijvingen tussen de Amerikaanse mili taire en Duitse burgerlijke instanties. Aan de andere kant zijn de Duitsers echter on der de indruk van de manier waarop de Amerikanen hun defensietaak opvatten. De Amerikanen van hun kant doen hun best om de Duitse bevolking ook weer niet te zeer te ontrieven. Manoeuvres worden uiterst voorzichtig gehouden en indien er schade ontstaat kan direct een eis tot scha deloosstelling worden ingediend. Vele Ame rikaanse militairen vinden, dat dit. te ver gaat en dat de oefening van de troepen er onder lijdt. De Engelse troepen staan bij de Duitsers minder hoog aangeschreven dan de Ame rikanen. Toen onlangs in het Sennelager, het tweede goede oefenterrein waarover de Engelsen beschikken, een parade van de elfde pantserdivisie voor de minister van Oorlog, Shinwell, plaats had, waren de daarbij voor het eerst uitgenodigde Duit sers weinig geïmponeerd. Zij hadden meer verwacht. Een minder goede indruk had men hier tot voor kort ook van de Fransen. Tussen de Amerikaanse en Franse troepen in Zuid- West Duitsland is echter meer contact ont staan, sedert zij in eikaars zone oefenen, en het is denkbaar dat de Amerikaanse geest zich aan de Fransen meedeelt. Deze uitwisseling heeft echter ook weer een psychologisch probleem opgeworpen, om dat de levensstandaard van een Ameri kaanse sergeant bijna even hoog is als die van een Frans kolonel! De kluts is een eigenaardig ding. Men kan hem namelijk alleen maar kwijl zijn. Het verkleinwoord, het in de spreektaal zeer gebruikelijke klussie, betekent echter: karweitje, werkje van weinig betekenis of geringe omvang. Men zou dus geneigd zijn te veronder stellen dat de kluts kwijt zijn eigenlijk wil zeggen: geen werk hebben en van daar: niet meer weten wat men moet beginnen, in de war zijn. Men vindt evenwel ook een andere ver klaring. De uitdrukking zou zijn ont leend aan het met de hand vervaardigen van papier en kluts zou in dat bedrijf betekenen: de bepaalde slag om de pa piervloeistof gelijkmatig over de vorm te doen vloeien. Wie die slag, die han digheid, kwijtraakte, was in de war en bedrief het werk. verder gaat dan Sweelinck, die bij alle aan passing toch een Nederlander bleef. Michaël Praetoribus toont zich in de koorwerken welke van hem gezongen wer den een oer-Duitser, maar komt in het va riatiewerk voor orgel, dat Hendrikse van hem speelde, dicht bij Sweelinck te staan. Een ander geluid verneemt men uit de or gelmuziek van Johann Jacob Froberger, van wie we een magistrale Toccata voor vol orgel hoorden. Maar over het geheel genomen merkt men vergelijkenderwijze dat Sweelinck, zowel met zijn vocale com posities (men zong twee psalmen, twee latijnse motetten en het lied „Jan, Jan") als met zijn orgelwerken (uitgevoerd werden Toccata in c en de variaties op Est-ce mars) de dominerende figuur van zijn tijd was. Jan D. Boeke heeft zijn Amsterdams Kamerkoor, bestaande uit zestien vocalis ten, uitnemend de zangcultuur bijgebracht, die voor deze vroeg-zeventiende-eeuwse koormuziek vereist wordt. Het ensemble reageert soepel op de intenties van de diri gent, die bij alle vermijding van pathos toch een kleurige en levendige interpretatie afdwingt. Opmerkelijk is ook het doorzich tige van de koorklank, die toelaat alle klanklijnen te volgen. De organist Dolf Hendrikse vertolkte zijn programma met smaak en zeer gedegen techniek. Het orgel der Waalse kerk eigent zich voortreffelijk voor deze soort van muziek en voor Dolf Hendrikse heeft het instrument geen geheimen. JOS. DE KLERK. ITALIAANS OPERACONCERT Met medewerking van het volledige or kest van de H.O.V. wordt op 23 Mei in het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een Italiaans operaconcert gegeven, in hoofdzaak gewijd aan werken van Verdi, Donizetti en Mascagni. De solisten zijn: de sopraan Greet Koeman, de mezzo-alt Mimi Aarden, de tenor Frank Berga, de bariton George Spijkstra en de bas Gerard Kruithof. Verder verlenen medewerking de organist Egbert Vos en het opera koor „Haerlem". ADVERTENTIE Inbrekers hebben zich 's nachts toegang verschaft tot het kantoor van een bloem- bollenbedrijf aan de Weeresteinstraat te Hillegom door verbreking van een ruit. Een geweldige ravage is in de kantoorlo kalen aangericht, de gehele inventaris is overhoop gehaald en tenslotte bedroeg de buit 300 in contanten. De kluis heeft men blijkbaar vergeefs trachten te for ceren. In het kantoor van een ander bloem- bollenbedrijf, eveneens aan de Weere steinstraat te Hillegom, is men op dezelf de wijze te werk gegaan. Ook hier wist men aan de achterzijde het gebouw bin- ADVERTENTIE m nen te komen en werd op Wild-West- manier huisgehouden, maar hier moesten de inbrekers zich tevreden stellen met de inhoud van een postzegeldoosje. De politie heeft met behulp van een speurhond een onderzoek naar de daders ingesteld. Het Nederlands Kankerinstituut te Am sterdam, dat nog altijd geldgebrek heeft een nieuwe Röntgenapparatuur van 800.000 is dringend nodig is een actie begonnen, die zich voornamelijk richt tot de grote industrieën en instellingen. De bedoeling is dat deze industrieën en instellingen hun oude archieven, oud papier of textiel-afval aan het Kankerinstituut af staan, dat de opbrengst hiervan ontvangt. Om de handel in deze branche niet te door kruisen heeft het Kankerinstituut zich in verbinding gesteld met de Ondervakgroep Opkopers van Oucle Materialen en Af valstoffen en de Ondervakgroep Groot handel in oud Papier, die hun volle medewerking verlenen. Industrieën of in stellingen die oud papier verkopen, kunnen het hiervoor ontvangen bedrag afstaan aan het Kankerinstituut. De minister van Eco nomische Zaken heeft met deze landelijke inzameling, die tot 25 Juni duurt, zijn in stemming betuigd. Een papierhandelaar schreef dat hij niet aan het verzoek tot het afstaan van het oude papier kon voldoen. Hij stortte ter compensatie een bedrag van 1.000 op de girorekening van het Kankerinstituut. NIET KAART MAAR AAFTINK In onze dezer dagen geplaatste beoor deling van het kerkconcert door de af deling Santpoort-Bloemendaal werd ge zegd dat het geheel onder leiding van André Kaart stond. Dit moest echter zijn: onder leiding van Herman Aaftink. Ook de leden van het Nederlands Jeugd Rode Kruis maken zich op hun wijze ver dienstelijk op velerlei gebied. We zien hier een aantal jongens bezig met het vervaardigen van dam- en. schaakborden voor blinden. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 19 Mei 1 851 AMSTERDAM De Algemeene Post wagenonderneming Van Gend en Loos heeft bekend gemaakt, dat het thans mogelijk is, in 2S'/i uren tijds, poststuk ken van Amsterdam naai' Berlijn te ver zenden. Deze post gaat des morgens per spoortrein van Amsterdam naar Arnhem en wordt aldaar omstreeks 2 ure in den nacht overgebracht in de diligence, de welke dan onmiddellijk over Emmerick naar Oberhausen afrijdt, om aldaar aan te sluiten aan den te 11 ure 49 minuten des morgens afrijdenden snellen spoor trein en den volgenden dag, ten 3)4 ure des namiddags, te Berlijn aan te komen. Deze snelle dienst zal ook in omge keerde rigting worden onderhouden, waarbij men zorg draagt, te Amsterdam in den voormiddag vóór Beurstijd te arri ve er en. toen hij trachtte te verdedigen, dat het rapport over de reorganisatie van het hoger onderwijs niet aan de Kamer is toe gezonden maar wel in de handel verkrijg baar is. Het is voorbarig te menen, dat reeds een beslissing is genomen over de studie van het Frans in Groningen. Over de be zetting van vacante leerstoelen aan enige universiteiten is overleg gaande. Wegens het sterk afwijzend prae-advies van de medische faculteit te Utrecht kon de be windsman ds. Zandt's wens inzake een leerstoel in de natuurgeneeskunde niet bevredigen. Een onveilig signaal hees de heer W i 1- lems (Arbeid) toen de afdelingen oud heidkunde en natuurbescherming alsmede kunsten aan de orde kwamen. Het kabinet geeft, naar hij met een aantal voorbeelden trachtte aan te tonen, te weinig blijk van besef der betekenis van de cultuur. Boven dien is er te weinig overleg met de kunste naars over allerlei kwesties van betekenis. De heer Willems brak de staf over de wei gering van subsidie aan de stichting „Goed wonen" en voorts over zijns inziens al te willekeurig verlenen, respectievelijk wei geren van subsidies. Het geval-Van 't Reve Het instituut van de reisbeurzen valt toe te juichen; in het geval van de intrekking van de beurs aan Van 't Reve konden zowel de jury als de staatssecretaris misschien op zichzelf gelijk, hebben gehad, maar uit eindelijk moet er tussen de overheid en het volk een instantie zijn, die beslist en daar voor de verantwoordelijkheid draagt, want anders zal staatsbemoeiing op dit gebied niet te handhaven zijn. De heer Verhoeven (K.V.P.) bleek het met dit standpunt geheel oneens te zijn. De overheid heeft het elementaire recht, toe te zien op de geestelijke waarde van het kunstproduct, waarvoor zij gelden uit de schatkist voor een buitenlandse reis be schikbaar stelt. Wie meedoet aan zulk een prijsvraag moet rekening houden met de „spelregels", die hij eigenlijk door zijn mededingen heeft aanvaard. Deze afgevaardigde beval voorts een wat nauwkeuriger hantering van het begro- tingsrecht der Kamer aan: detaillering in afzonderlijke posten van de uitgaven voor de verschillende kunstaangelegenheden is nodig. In het land van Rembrandt zijn de monumenten onvervreemdbaar volkskapi taal. Zo zag de heer Verhoeven het ten minste, naar bleek uit zijn klacht over te karig beleid met betrekking tot monumen tenzorg. In de avondvergadering trok de heer D e Ruiter (C.H.) tegen landschapontsiering te velde, waarna de heer Hoogcarspel (Comm.) liet uitkomen hoe weinig er, in verhouding tot de defensie-uitgaven, voor kunst wordt besteed. Grotere diligentie op het gebied van het volkstoneel en Rotter dam's recht op een eigen philharmonisch orkest vormden mede punten uit zijn be toog. Staatssecretaris mr. Cals kon mevrouw Fortanie rD e W i t verzekeren dat het volgend jaar de verbouwing van het Rijksmuseum, waarmee pas een begin is gemaakt, haar verder beslag zal krijgen voor het in 1952 daar te houden internatio naal kunsthistorisch congres. Mr. Cals moest de heren Willems, Ver hoeven en Hoogcarspel helaas de juistheid van hun sombere schildering ten aanzien van cle monumentenzorg toegeven. De ver zakkende Nieuwe Kerk te Amsterdam, de Hooglandse Kerk te Leiden, de St. Jacobs- toren in Den Haag en de toren van de Grote Kerk te Dordrecht zullen inderdaad ten dode opgeschreven zijn, als hier niet meteen het nodige aan gedaan wordt, het geen dan ook vanwege de urgentie gebeurt. Overigens verzekerde de staatssecretaris ernstige pogingen te zullen doen ter ver krijging van meer gelden teneinde de nodige herstellingen aan andere monumen ten te doen verrichten. Het denkbeeld van de heer Verhoeven om verschillende „cre- peergevallen" in het sanatorium van de kapitaaldienst op te nemen klonk char mant, maar verwezenlijking daarvan zou niet gemakkelijk zijn. En nu het geval-Van 't Reve. De feite- lijke gang van zaken was dat de mededin gers zich geheel vrijwillig hadden onder worpen aan het desbetreffende reglement, waarin staat dat de minister na het jury rapport beslist over de al of niet toeken ning van de reisbeurzen. De beoordeling van de letterkundige hoedanigheden dooi de jury wilde mr. Cals geenszins aantasten, maar op haar beurt heeft de regering wat de meerderheid van de jury erkende een bredere verantwoordelijkheid, die haar noopt ook met zedelijke en geestelijke normen rekening te houden. Overleg met de Vereniging voor Letterkundigen is gaan de over de vraag of en hoe tussen overheid en kunstenaar een meer representatieve instantie met beslissende bevoegdheid valt in te schakelen, al moest de staatssecretaris er op wijzen dat hij ook dan toch steeds de verantwoordelijkheid voor het beleid moet dragen. Televisie De heer Van Sleen (Arbeid) merkte op, dat er wel een nota over het televisie- vraagstuk is toegezegd, maar met het bou wen van de mast te Lopik is men voor een voldongen feit geplaatst. Er is hier een en ander gebeurd over het hoofd van het de partement heen. De zender te Lopik en de studio te Bussum zijn vrijwel bedrijfsklaar. Is dat alles in volledig overleg met het de partement gebeurd, vroeg hij, en acht de regering de huidige tijd de meest aange wezene om ons volk in een duur televisie- avontuur te storten? Hij vroeg verder of het nu wel de tijd is voor belangrijke in vesteringen voor de televisie. Economisch vind hij het experiment thans niet verant woord. Hij meende, dat er eerst een nota moet zijn vóór er beslissingen worden ge nomen. Hij vroeg ook hoe men het tekort denkt te dekken. Z.i. dient de regering weg en tempo te bepalen. Ook de heer Vander Zaal (A.R.) uit te zijn ernstige ontstemming over de behan deling van de radiozaken. Hij drong aan op een spoedige definitieve regeling van het radiobestel. Hij vond het inconsequent van de regering' wel een televisiezender te bou wen, maar zich verder van de financiële consequenties niets aan te trekken. De mededeling" van ir. Otten van Philips vóór deze debatten vond hij vreemd. Hij wilde een verklaring der regering over de voor waarden waarop Philips de televisie-uit zendingen voorlopig zal verzorgen. De heer Peters (K.V.P.) sprak als zijn mening uit, dat het niet verstandig zou zijn, als de regering de ontwikkeling dei- televisie thans zou remmen. De televisie industrie levert deviezen op. Zijns inziens snoet echter ontkennend worden beant De zaak-Van 't Reve (Van onze parlementaire redacteur) - Donderdagmiddag kwamen we, bij de voortzetting van de besprekingen over de begroting van minister Rutten, in de universitaire sfeer. Op het gebied van hoger onderwijs zijn we volgens de heer Welter (K.N.P.) een stuk bij het bui tenland ten achter. Om de Technische Hogeschool te Delft op peil te brengen zou investering van 20 millioen nodig zijn. Daarom verbaast het hem dat de regering thans de stichting van een tweede tech nische hogeschool overweegt. Voor het geen gebeurt op het gebied van studie beurzen en renteloze voorschotten is de heer Weiter dankbaar, maar niet voldaan. Begaafde jongelui moeten in staat gesteld worden, zonder verplichting tot terugbe taling, te studeren. Na mr. Terpstra (A.-R.), die door lichting van studenten en medewerkers aan de rijksuniversiteiten alsmede subsi diëring van bijzonder hoger onderwijs bepleitte, wijdde mej. mr. Tendeloo (Arbeid), aandacht aan internationale punten met betrekking tot het hoger on derwijs. In dit opzicht gewaagde zij niet alleen van het belang voor de studenten om internationaal kennis en begrip op te doen, maar sprak tevens over 't nut van de taalwetenschappen. Hoe zal het in Gro ningen met het Frans, in Utrecht met het Engels, m Leiden met het Duits gaan? Dr. Stokman (K.V.P.) kwam op voor meer overleg tussen de verschillende universiteiten, zowel rijks- als bijzondere, door geregeld contact tussen de colleges van curatoren en senaten, die tezamen dan een nuttig adviserend orgaan voor de minister kunnen vormen. Mevrouw Fortanie r-D e W i t (V.V.D.) klaagde er over, dat de Kamer van het rapport over de tweede technische hoge school slechts één exemplaar ter beschik king van de 100 leden kreeg. Evenals dr. Stokman drong zij er op aan de achter stand bij de bouw van laboratoria, die de universiteiten nodig hebben, te gaan in halen. Ook deze afgevaardigde noemde het bedenkelijk als het onderwijs in het Frans te Groningen zou verdwijnen. Met de heer Welter was zij blij, dat in Utrecht een leerstoel in het Spaans komt. Geen selectie naar afkomst of bezit maar naar intellect moet men ten aanzien van de toekomstige studenten toepassen, be toogde de heer Hoogcarspel (Comm.), die uiting gaf aan zijn bezorgdheid over onze wetenschappelijke verzamelingen en die voorts een ton meer op de begroting verlangde voor t.b.c.-bestrijding onder de studenten. Ds. Zandt (St. Geref.) hield een hagepreek tegen vivisectie bij wetenschap pelijk onderzoek. Minister Rutten noemde de rolverde ling bij het hoger onderwijs waarmee zijn geestverwant dr. Stokman zich had bezig gehouden het belangrijkste punt dat was aangeroerd. Hij verklaarde dat men onze universiteiten in onderling ver band moet beschouwen. Dr. Stokman had gevraagd of de bedoelde samenwerking met het oog op de rolverdeling van boven af moet worden opgelegd, dan wel door onderling overleg tot stand moet komen. Het laatste verdiende de voorkeur, overi gens kon de minister verzekeren, dat hij bezig is met een regeling in deze te laten voorbereiden. Wat de zelfstandigheid van de universi teiten aangaat, die onder anderen mej. Tendeloo en mevrouw Fortanier-De Wit ter harte bleek te gaan: overleg inzake minder knellende détailbemoeiïngen van overheidswege is gaande. De minister bleek voornemens te zijn de doorlichting van de studenten binnen niet al te lange tijd wettelijk te regelen. De bewindsman stond ietwat met de mond vol tanden, VRIJDAG 18 MEI Concertgebouw: Concert H.O.V.. 8 uur. Stadsschouwburg: „Het kind van de buur vrouw" („Herman Heijermans"), 8 uur. Be gijnhofkapel: Australië-avond (Christelijke Emigratie Centrale), 8 uur. Rembrandt: •.Geen plaats voor Jenny", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Uit het dagboek van een verpleegster", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: prolongeert „De onvindbare Pimper nel", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals:: „De nacht heeft duizend ogen", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Twee bolhoeden naar Lon den', 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Schaduw over Los Angelos" en „Sudan", 18 j„ 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 19 MEI Stadsschouwburg: „Vader thuis" (Comedia), 8 uur. „Goudhaartje en de troubadour" (Aer- öenhouts Kindertoneel), 2 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Prof. dr. C. J. Bakker, die in opdracht van de regering een studiereis naar Zuid- Amerika maakt, is Doyiderdagmorgen met een toestel van de K.L.M. naar Argentinië vertrokken, waar hij de ontwikkeling van de atoomenergie zal bestuderen. Prof. dr. J C, Bakker even voor het vertrek naar Buenos Aires.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5