OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Jury Arabische landen beloven steun aan Syrië in zijn geschil met Israel De nieuwe Winkelsluitingswet Extra Haak in-avond bracht ruim drie ton op voor de kankerbestrijding Philips schenkt een millioen Weerbericht Treinbotsing in de V.S. Veiligheidsraad verbiedt Israel droogleggings-werkzaamheden Amerikaanse senator pleit voor Atlantische federatie Het woord is aan.;;;-. Ministers hebben bezwaar tegen verplichte sluiting gedurende één halve dag per week Winkels één avond tot 22 uur open Morrison gaat zelf in Bonn poolshoogte nemen Post voor de Fairsea Voor een technische hogeschool te Eindhoven UNO-Assemblee wenst embargo tegen China Vijftienhonderd mensen verdronken op Formosa Zelfmoord-aanvallen der Chinese troepen Typhoon teistert Texas HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 262 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 19 MEI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 120 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huïjsman Het KAN u of MIJ niet overkomen dat wij, in Haarlem door de Jans traat lopend of in Amsterdam langs de Prinsengracht, door een deurwaarder worden aangesproken die vraagt, of wij maar meteen met hem mee willen gaan, het Paleis van Justitie in, om zitting te nemen in een jury en over het lot eens verdachten te beslissen. Onze strafrecht spraak kent de jury niet en daarmee er varen wij een burgerplicht minder. Het begrip jury bepaalt zich voor ons tot veler lei soorten prijsvragen en een aantal sport wedstrijden en niemand behoeft er in te gaan zitten als hij er geen lust in heeft. Op anderhalf uur vliegens in Westelijke richting is het heel anders gesteld. De Brit denkt bij het woord jury ongetwijfeld het eerst aan de groep van twaalf gezworenen, die in belangrijke strafzaken moet beslissen of de verdachte al dan niet schuldig is. En niet alleen de Brit denkt dat aan de over zijde der Noordzee, maar ook de buiten lander die langer dan vijf jaar daar woont. Want of hij Hollander, Fransman. Italiaan of wat dan ook is: als hij gezond is en niet zelf door de strafrechter veroordeeld, wordt hij ingeschakeld in het vervullen van deze taak in het land, dat hem gastvrijheid ver leent. Nu is het geen gewoonte in Engeland, dat juryleden zomaar van de straat naar binnen worden gehaald. Maar het kan ge beuren, als een opgeroepen jurylid ont breekt waarmee hij overigens ,,last zal krijgen" en niet dadelijk een vervanger is te vinden. Plet is eergisteren nog ge beurd,, toen een niets vermoedende voor bijganger in Newington Causeway werd aangehouden en de uitnodiging kreeg. Hij kon zich nog excuseren wegens dringende bezigheden. Maar de volgende aange sprokene kon dat niet, moest mee naar binnen en werd meteen door rechter Cockburn als twaalfde jurylid ingezworen. De Daily Herald, het geval vermeldend, herinnert eraan dat in vroeger tijden ver ontschuldigingen wegens drukke bezig heden niet eens hielpen. Er werd toen een touw over de straat gespannen en de eerste man die er tegenaan liep moest dienen. In de jury. wel te verstaan. Populair is deze burgerplicht niet. Men kan er de grootste last van ondervinden. Men kan de pech hebben, gedurende de periode waarin men op de actieve lijst staat te worden aangewezen als lid van de jury in de een of andere ingewikkelde moord zaak. Er zijn mensen die dat belangwek kend vinden, die er een week afzondering voor over hebben en die hun werk zolang zonder bezwaar in de steek kunnen laten. Maar de meesten moeten er niets van hebben. Het jurylid wordt, als de behan deling van de zaak langer dan een dag duurt, met zijn lotgenoten in een of ander hotel ondergebracht en van contact met anderen uitgesloten. Dat doet men om te voorkomen, dat pogingen worden gedaan om hem (of haar, want sinds een aantal jaren zitten ook vrouwen in juries) te be- invloeden. Het is onaangenaam. Als het vele dagen duurt wordt het bijzonder on aangenaam. En niet ieders zenuwgestel is goed bestand tegen de rechtszaal-atmos feer: tegen het urenlang luisteren naar de grauwe, nare onverkwikkelijkheden van een moordproces. Wie voor de jury is genoteerd door de ambtenaar, die hem thuis is komen bezoe ken, wordt opgeroepen om zijn mogelijke bezwaren kenbaar te maken. Er is in de loop der tijden heel wat vindingrijkheid bij tot uiting gekomen. Maar meestal zon der succes. Toen schrijver dezes indertijd aan die bezoekende ambtenaar ontsnapte, omdat hij toevallig een dag uitstedig was, en alle Engelsen in zijn „square-' bij die gelegenheid waren genoteerd voor de jury kreeg hij dan ook de nodige goed-gehu- meurde uitingen van afgunst te horen. „Heb jij daar even geboft, vriend! Ploelang woon jij nou in ons land? Meer dan vijf jaar juist. Het is tijd dat je er ook eens voor opdraait". Daar kwam het op neer en ik kon alleen maar zeggen dat ik mij even zeer aan deze plicht onderworpen zou heb ben als aan het mee opbrengen van hun liefelijke belastingen, di'e toen aanmerkelijk hoger waren dan de Nederlandse. Voor het overige kon ik verheugd kijken. Het is geen grapje om in juries te zitten. Tenslotte zal men in Engeland de doodstraf wel afschaffen en dat zal clan voor de bui tenlanders, in wiens land die niet (in de gewone rechtspraak) bestaat de beproeving opheffen om mee te moeten oordelen over het leven van een medemens. Het is waar dat om in Engeland een moordenaar naar de galg te sturen alle twaalf juryleden het „Guilty" schuldig moeten hebben uit gesproken. Alleen een unanieme uitspraak geldt. Als ook maar één jurylid zich blijft verzetten (hetgeen na urenlang overleg-in- raadkamer is voorgekomen) moet de „Foreman" van de gezworenen tenslotte aan de rechter mededelen: „Wij kunnen het niet eens worden" en dan moet de zaak van voren af aan opnieuw worden be handeld met een andere jury. Wordt die het weer niet eens over de schuld van de ver dachte, dan gaat hij vrijuit. Een jurylid zal zijn afwijkende mening evenwel slecht kunnen gronden op de overweging dat hij tegenstander van de doodstraf is; hij moet volgens de wet van het land handelen en alleen zijn oordeel over het geval geven: ]s deze man schuldig of niet? De doodstraf wordt overigens niet door de jury uitge sproken maar door de rechter. Die heeft evenwel, als het een moord geldt, geen andere keus. In Schotland, ten deze af wijkend van de Engelse rechtspraak, is schuldig-verklaring door een meerderheid der juryleden vaak voorgekomen. Naar aanleiding van het voorval in Newington Causeway deze bijzonderheden eens te vermelden leek der moeite waard, °ok omdat zij aantonen hoe in sommige andere landen meer lastige burgerplichten voorkomen dan in het onze. R. P. Op het station van Bryn Mawr, in de Amerikaanse staat Pennsylvanie, is een binnenkomende passagierstrein op een ex- Presse-trèin, die naar Philadelphia moest vertrekken, gereden. Acht personen zijn gedood en tenminste zestig gewond, waar van acht ernstig. De locomotief van de passagierstrein boorde zich in de achterste wagon van de Philadelphia-expresse, die onderste boven wam te liggen. DAMASCUS (Reuter). De raad van de Arabische Liga (waarbij zeven Arabi sche staten zijn aangesloten) gaf Vrijdag avond een verklaring uit, waarin steun aan Syrië wordt toegezegd in zijn geschil met Israel. „De Arabische Liga zal Syrië en elke andere lid-staat helpen, indien hij aan een „aanval der Zionisten" zou worden blootgesteld", aldus de verklaring. Een officiële Syrische woordvoerder heeft de berichten tegengesproken, als zou de Ame rikaanse vertegenwoordiger in Damascus de Syrische regering hehben doen weten, dat de V. S. militaire hulp van de Arabi sche staten aan Syrië als een schending van de wapenstilstandsovereenkomst en als een uitdaging van Israel beschouwen. De woordvoerder voegde er aan toe, dat geen der andere Arabische regeringen Syrië had medegedeeld, esp dergelijk memorandum ontvangen te hehben. In een te Flushing Meadows afgelegde verklaring heeft de Israëlische vertegen woordiger Eban heftige critiek geoefend op de Veiligheidsraad wegens de houding van de raad ten aanzien van de ontwerp resolutie, waarin wordt bepaald, dat Israel de droogleggingswerkzaamheden in het moerassengebied van Hoeleh moet staken. „Deze ontwerp-resolutie", aldus Eban, „heeft sluimerende tegenstellingen tot nieuw leven gewekt. Zij ademt een geest van vijandigheid jegens het hoopgevendste ontwerp voor maatschappelijke vooruit gang, dat ooit voor het gebied van Hoeleh is opgesteld. De houding van de raad die mijn regering zeer ongelukkig acht, is in gegeven door een geest van partijdigheid. De ontwerp-resolutie heeft een voor over eenstemming gunstige sfeer doen verkeren in haar tegendeel". De Israëlische afgevaardigde legde zijn verklaring af in de Veiligheidsraad bij de bespreking van de ontwerp-resolutie. Hij werd na zijn verklaring onwel en moest bij het verlaten van de zaal worden ge holpen. De ontwerp-resolutie werd met tien stemmen vóór en één onthouding (de Sovjet-Unie) aangenomen. Daarna werd de vergadering verdaagd. De Syrische afgevaardigde, Faris Bey El-Choery, had nog verklaard, dat Syrië niet verantwoordelijk is voor de vertraging in het tot stand brengen van een defini tieve vrede in Palestina. In antwoord op de door Eban opgewor pen kwesties zei hij, dat het niet alleen gaat om de drooglegging van het Hoeleh- gebied of om hygiënische maatregelen. Er heerst op het ogenblik een grote spanning in het midden-Oosten en het is thans niet het geschikte moment om dergelijk werk te beginnen, zei hij. „De wapenstilstandsovereenkomst is door Israel genegeerd. Wij maken aanspraak op onze rechten in de gedemilitariseerde zóne", aldus Faris Bey. „De droogleggings werkzaamheden hebben beslist invloed uit geoefend op de toestand in de buffer- zóne". Egyptische steun United Press meldt uit Cairo, dat goed ingelichte kringen menen dat het Israe- lisch-Syrische grensgeschil een groot con flict in het midden-Oosten kan worden, waarbij ook Egyptische en Irakese strijd- kfachten betrokken kunnen geraken, tenzij de functionarissen van de UNO spoedig een oplossing vinden. Gemeld wordt dat Egyptische gevechts vliegtuigen en luchtlandmgseenheden in gereedheid worden gebracht om naar Syrië te worden gezonden indien de strijd aan de Syrisch-Israelische grens opnieuw op grote schaal oplaait. WASHINGTON, (Reuter). De demo cratische senator Guy Gillette heeft Vrij dagavond in een toespraak op een confe rentie over strategie van de Atlantische unie-commissie te Washington gepleit voor het vormen van een federale regering voor de twaalf landen van het Atlantisch ver drag. Alleen een Atlantische federatie is in staat aan de „dreigingen van het commu nisme" het hoofd te bieden, aldus Gillette. Berkeley: Eerst hebben wij een stofwolk opgeworpen en dan klagen wij dat wij niet kunnen zien. Omdat thans de lente definitief is uitgebrokenkunnen wij met een gerust hart dit ombloesemde stukje lenteleven een ereplaats geven. En bedenken wij vooral daarbij: Bloemen verwelken, bloesem valt af, veulens worden paarden maar de lente komt altijd weerom, immer jong en bekoorlijk ofschoon niet steeds strikt op tijd). BONN. (Reuter). Hei-bert Morrison, Brits minister van Buitenlandse Zaken, is Vrijdagavond, voor een officieel bezoek van vier dagen aan West-Duitsland, op het vliegveld van Wahn nabij Keulen aan gekomen. Dr. Adenauer, de West-Duitse bondskanselier was ter verwelkoming aanwezig. Morrison zal besprekingen voe ren met dr. Adenauer en andere West- Duitse leiders. Post bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Fairsea", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 21 Mei in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „aan boord van het troepenschip „Fairsea", op thuisreis naar Nederland". De ministers Van den Brink en Albregt verklaren in hun Memorie van Antwoord op het verslag van de middenstandscom missie uit de Tweede Kamer over het ont- werp-Winkelsluitingswet, dat omtrent het beginsel van de Zondagsluiting en over de algemene regel van sluiting cm 18 uur tus sen de regering en de commissie geen ver schil van mening bestaat. Voorts is de commissie met de ministers van oordeel, dat uitzonderingen op deze algemene regel mogelijk moeten zijn. Daar de commissie van oordeel is, dat de door het ontwerp aan de gemeenten toe gekende bevoegdheid te ver gaat, zijn de ministers bereid de mogelijkheid van af wijking van de algemene regel, behoudens ten aanzien van één avond in de week, te laten vervallen. De mogelijkheid, dat de gemeente voor één avond in de week zonder goedkeuring door de Kroon het sluitingstijdstip bepaalt op uiterlijk 22 uur, zouden de ministers gaarne willen handhaven. Het wil hun voorkomen, dat een koopavond in het be lang van de consumenten kan zijn. Niet ge zegd kan worden, dat de belangen van de winkeliers hierdoor ernstig worden ge schaad. De koopavond wordt in het ont werp niet voorgeschreven, alleen wordt de mogelijkheid geopend, dat de gemeenteraad hiertoe besluit. Aangenomen mag worden, dat de raad zulk een besluit slechts zal nemen, wanneer daartoe in de gemeente bepaaldelijk de wens leeft. De mogelijkheid het gewone sluitings tijdstip voor bepaalde branches een uur later te stellen, willen de ministers schep pen bij algemene maatregel van bestuur. Het lijkt hun niet wenselijk voor bepaalde branches het sluitingstijdstip bij de wet een uur later te stellen. Aan artikel 3 is een nieuw tweede lid toegevoegd, waarin deze regeling is opgenomen. Op deze wijze wordt het mogelijk onder rechtstreekse verant woordelijkheid van de centrale overheid de wet zo toe te passen als de maatschappe lijke behoeften eisen. Bijna drie en een half uur heeft gis teravond de stroom van aanbiedingen voor de N.C.R.V.-microfoon aangehou den ten bate van de Haak in-actie na melijk van vijf minuten over acht tot even voor half twaalf. De programma leiding had deze avond speciaal voor dit doel bestemd, maar er toch niet op gerekend, dat het aantal aanbiedingen zo talrijk zou zijn. In totaal bracht deze extra Haak in- avond een bedrag van 318.656,38 op. In al zijn geledingen was het Nederland se volk op deze avond vertegenwoordigd. De eerste verrassing was een Haak in- couplet over de „Familie van Tutten" van de K.R.O.-medewerker Jan de Cler. Dit ging vergezeld van de aanbieding van 200 door de programmaleider van de K.R.O. En voort kabbelde de stroom: na mens de houthandelaren ruim 27.000, na mens de kolenhandelaren ruim 17.000. Boswachters uit Baarn schonken 60, ge volgd door ruim 21.000 van de gezamen lijke grafische bedrijven. Daarop volgden 5.000 van het Wapen der Koninklijke Ma- réchaussée en een ontroerende gift van een 91-jarige dame, door haar persoonlijk voor de microfoon aan de leider van de Haak in- actie, Johan Bodegraven, overhandigd. Een draaiorgelman uit Delft had onder zijn col lega's 1100 ingezameld en speelde op deze avond nog op zo'n draaiorgel het populair geworden lied „De band, die alle mensen bindt". Vervolgens kondigde de heer Bodegraven de „optocht der gemeenten" aan. Delft schonk ruim 21.000 Waalwijk ruim 11.000, Venlo voorlopig ruim 7.000, Hoo- geveen 11.000 en Wassenaar 5.000. Namens het Philipspersoneel werd in een miniatuur-radiotoestel, waaruit een vrolijk wijsje kwam, voorlopig 16.500 ge schonken. Uit Zwolle kwam men met een grote zak met 1.300.000 centen aandragen. Gelukkig was er een chèque bij van 13.000 en was de zak maar symbolisch. Uit Boskoop kwam 8.000, uit Amersfoort ruim 6500. Emmen schonk een aantal „hunnebedjes", waarin niet minder dan 10.000 geborgen bleek. Een groep wer kers uit de Noord-Oostpolder had een snip perdag genomen om per estafette in een kruiwagen bijna 7.000 te komen brengen, geborgen in een Jacoba-kannetje. Onder weg, zo vertelden zij, kregen ze nog elf centen van een paar jongetjes uit Soest. Uit Rotterdam kwam 23.000 en de Hol- land-Amerika Lijn schonk ruim 10.000- „Radiomillion'nair" Bodegraven, zoals een der Rotterdamse aanbieders hem noemde, had voor ieder bedrag groot of klein, steeds weer een hartelijk dankwoord. De avond werd opgeluisterd door de marinierskapel van de Koninklijke Marine onder leiding van Gijsbert Nieuwland. Bovendien ging nagenoeg iedere gift ver gezeld van een attractie voor de Haak in- bazar, die Maandagmorgen door mevrouw d'Ailly geopend zal worden. Burgemeester d'Ailly woonde als voorzitter van het Ko ningin Wilhelminafonds de avond bij. Hem zal Donderdagavond op de slotavond van de Haak in-actie in het Amsterdamse Con certgebouw het totaal ingezamelde bedrag, dat nu al ver boven het millioen is, worden overhandigd. Een dergelijke algemene maatregel van bestuur zal niet worden vastgesteld dan op verzoek van de organisaties van belang hebbenden. Halve dag sluiting Tegen het oordeel van de commissie, dat sluiting gedurende één halve dag pêr week imperatief behoort te worden voorgeschre ven, bestaat bij de ministers ernstige be denking. Er zijn verscheidene takken van detail handel, waarvoor deze verplichte sluiting tot grote moeilijkheden aanleiding zou geven. Het systeem, dat de halvedag-sluiting op verzoek van het bedrijfsleven wordt be paald, lijkt de ministers het meest doel treffend. Wanneer een branche zelf geen prijs stelt op sluiting gedurende een halve dag of zelfs een dergelijke sluiting voor de bedrijfsvoering nadelig acht, is er geen reden haar niettemin op te leggen. Wat de voor sluiting aan te wijzen tijd vakken betreft, bestaan er tegen een vol strekt uniforme sluitingsregeling doorslag gevende bezwaren. Anderzijds moet ook gewaakt worden tegen te veel verschillen. Nadere overweging van deze materie heeft de ministers tot het volgende voorstel ge voerd: bij algemene maatregel van bestuur kan het sluitingstijdvak bepaald worden op Maandagochtend, Maandagmiddag, Dins dagmiddag, Woensdagmiddag en voor be paalde branches op Zaterdagmiddag. Bij door de Kroon goed te keuren gemeente verordening kan worden bepaald, dat de verplichting tot sluiting voor een bepaalde branche niet dan wel voor een ander tijd vak zal gelden. In het laatste geval is echter de keuze van de raad tot de genoem de tijdvakken beperkt. Verdere differen tiatie lijkt niet nodig en ongewenst. Met het oordeel van de commissie, dat het wenselijk is de halvedag-sluiting niet verplicht te stellen in weken, waarin een algemeen Christelijke feestdag of een na tionale feestdag valt, kunnen de ministers zich verenigen. Markt- en straathandel De commissie is van oordeel, dat de markthandel op dezelfde voet moet worden behandeld als de winkelhandel. De minis ters kunnen deze opvatting niet delen. Markthandel, straathandel en handel te water hebben gemeenschappelijke trekken, die deze vormen van handel van de winkel- handel onderscheiden. De mening, dat markthanuel een ver kapte winkelhandel zou zijn, kunnen de ministers niet onderschrijven. De verkoopgelegenheden zonder besloten inrichting op vaste standplaatsen dienen, naar de mening van de ministers, wat het sluitingsuur betreft, niet met winkels te worden gelijkgesteld, omdat straathande laren onder geheel andere omstandigheden hun bedrijf uitoefenen en in sterke mate afhankelijk zijn van weers- en seizoen invloeden. Op dezelfde gronden zijn de ministers van mening, dat een verbod van verkoop gedurende een halve werkdag per week voor de straathandel en de handel te water geen aanbeveling verdient. Vacantie In het voorontwerp was een vacantie- regeling opgenomen. Daartegen zijn echter belangrijke bezwaren ingebracht. Op de vraag of het op de weg van de wetgever ligt desondanks de mogelijkheid te openen, dat gemeenten aan zelfstandige onderne mers, ook als dezen er geen prijs op stel len, sluiting van hun winkels wegens va cantie voor te schrijven, antwoorden de de ministers ontkennend. Het algemeen be lang eist een dergelijk ingrijpen in de vrij heid van bedrijfsuitoefening niet. De wens tot een verplichte vacantiesluiting te ko men gaat gewoonlijk uit van winkeliers, die zich financieel een omzetderving ge durende de vacantie kunnen veroorloven en bovendien over voldoende middelen be schikken om van hun vacantie gebruik te maken. Dit zijn niet de kleine winkeliers, wier belang men met een vacantieregeling beoogt te dienen. Het komt de ministers voor, dat de va cantieregeling geheel aan de belangheb benden kan worden overgelaten. De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan een bedrag van een millioen gulden geschonken ter be vordering van de opleiding van ingenieurs in Nederland. De N.V. Philips meent dit bedrag het heste aan zijn doel te doen be antwoorden door het te bestemmen voor de nieuw op te richten technische hoge school te Eindhoven, FLUSHING MEADOW (Reuter) De algemene vergadering van de UNO heeft met 47 tegen nul stemmen bij acht onthou dingen besloten een beroep te doen op alle landen, de verscheping van strategisch oor logsmateriaal naar Communistisch China en Noord-Korea te verbieden. De vijf Oost- Europese landen boycotten de stemming. De landen, die zich van stemming ont hielden, waren Afghanistan, Birma, Egypte, India, Indonesië, Pakistan, Syrië en Zweden. De Russische afgevaardigde, Jacob Ma- lik, verklaarde, dat de algemene vergade ring op grond van het handvest niet het recht heeft om enig embargo in te stellen. Dit is slechts aan de Veiligheidsraad toege staan, meenda hij. TAIPEH (A.F.P.) Bij overstromingen op midden-Formosa zijn 1.500 personen verdronken. Duizenden mensen zijn dak loos. Door de aanhoudende regens van de af gelopen vijf dagen traden de rivieren bui ten hun oevers. Honderden dorpen staan twee meter onder water. Het weg- en spoorwegverkeer tussen Noord- en Zuid- Formosa is onderbroken. Tweede wig in UNO - front Een correspondent te velde van Reuter meldt uit het hoofdkwartier van het acht ste Amerikaanse leger: „Chinese troepen en Noord-Koreaanse eenheden zijn er Vrijdag, na een hevig handgemeen en on danks verwoede tegenstand der verbonde nen, in geslaagd een tweede diepe wig in de gallieerde stellingen nabij Tsjoentsjon te drijven. Over het grootste gedeelte van het front blijven de Chinezen, die aanvallen zonder acht te slaan op hun verliezen en die klaarblijkelijk over een onuitputtelijk aan tal reserve-troepen beschikken om de plaatsen der gesneuvelden in te nemen, druk uitoefenen. Op bepaalde punten, waar de Chinezen storm liepen op prik keldraadversperringen, of waar zij poog den door mijnenvelden aan te vallen, waren hun verliezen buitengewoon groot. Tegen het einde van de dag hield de Chinese druk nog onverminderd aan. In de centrale frontsector waren de verbon denen, om wier stellingen de Chinezen heen getrokken waren, verplicht zich vechtend een weg in Zuidelijke richting door eenheden van twee communistische divisies te banen. In de Noord-Oostelijke frontsector vochten Amerikaanse en Europese troepen de gehele dag om de Chinezen nabij Indje, waar zij Donderdag bij een aanval met overweldigende meerderheid de door Zuidkoreanen verdedigde stellingen wisten te doorboren, tegen te houden. Geallieerde versterkingen, die Vrijdag met de grootste spoed naar de meest be dreigde punten werden gezonden, vochten bij het invallen van de duisternis verwoed De Chinese communisten zetten er alles op om de door hen in de Oostelijke front sector, ten Zuiden van Indje, geslagen bres te verwijden. Zij wierpen daartoe nieuwe reserves in de strijd. De commu nisten ondernemen hier, ondanks het moordende vuur der geallieerde artillerie, bij duizenden tegelijk zelfmoordaanvallen. Volgens de jongste frontberichten hield heden de tweede Amerikaanse divisie (waarbij zich volgens een AFP-bericht Nederlandse en Franse afdelingen bevin den) nog hardnekkig stand tegen de grote Noordelijke aanval, welke zich rondom Indje ontwikkelt. De Zuid-Koreaanse eenheden bij de bres aldaar hadden hun samenhang nog weten ie bewaren. Uit deze rapporten leidde men in het hoofdkwartier van het achtste leger af, dat de verbonden troepen bezig zijn de situatie in dit frontgedeelte, die zich ernstig had laten aanzien, toen de Noor delijken hun hernieuwd offensief ontwik kelden, meester te worden. In de afgelopen 72 uur zou de tweede Amerikaanse divisie aan de Noordelijken 12.000 man aan verliezen hebben berok kend. Zaterdagmorgen vroeg begonnen de Noordelijken een sterke aanval op een Zuid-Koreaanse divisie in de Oostelijke sector van het centrale front. De aanval richtte zich tegen de onbeschermde rech terflank van de verbonden troepen. Lueht- verkenners meldden, dat tenminste zes Chinese regimenten aan de aanval deel namen. (Reuter). Een wervelstorm heeft de stad Olney in Texas gisteren geteisterd. Olney heeft een bevolking van 5.000 zielen. Volgens het hoofd van de politie van Olney zijn twee personen om het leven ge komen. Hij had er geen idee van hoevelen er gewond zijn. Er zijn ongeveer 100 hui zen verwoest. De wervelstorm ging ge paard met zware regenval en hagel. Het gebied van hoge luchtdruk dat gisteren boven Schotland en Scandinavië lag, bewoog zich slechts zeer weinig in Oostelijke richting. De luchtdruk in het centrum bleef echter ongeveer gelijk, dit gebied heeft nog steeds invloed op het weer in ons land. In Ierland en West-Engeland is onder invloed van de storing die zich van een actieve Oceaan-depressie heeft losgemaakt, de luchtdruk sjiel gaan dalen. Tengevolge hiervan draaide de wind bij ons naar Z.-Oost. We mogen verwachten dat morgen het weertype van de laatste dagen zal aanhouden, waarbij de temperaturen nog hoger zullen oplopen. De kans op een enkele onweersbui in de namiddag wordt echter groter. O ONBEWOLKT ©LICHT BEW. HALE BEW ZWAAR SEW 3 GEHEELBEW S MIST SNEEUW' REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN K ONWEER /<?TEMPERATÜUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA A HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE.HELE QWARSSTREEP IS EEN WlND- __SNELHEIO.VAN VIJF METER F£R SECONDE VRIJ WARM WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met vanavond en morgenmiddag voornamelijk in het Zuiden van het land enkele ver spreide regen- of onweersbuien, maar vooral morgenochtend flinke perioden van zonneschijn. Matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Nog iets hogere temperaturen. 20 Mei Zon op 4.40 uur. onder 20.33 uur. Maan op 20.20 uur. onder 3.38 uur 21 Mei Zon op 4.39 uur, onder 20.35 uur Maan op 21.54 uur. onder 4.03 uur (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 18 Mei Hoog water: 1.50 en 14.14 uur. Laag water: 9.46 en 22.18 uur. Zondag 20 Mei Hoog water: 2.33 en 15.00 uur. Laag water: 10.32 en 23.02 uur. Maandag 20 Mei Hoog water: 3.18 en 15.44 uur. Laag water: 11.21 en 23.47 uur. ooooooooooooooooo

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1