Predikbeurten Kort en Bondig HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zandvoort Zandvoorts oude kerkorgel wordt gerestaureerd Uitvoering balletschool van mevrouw Orgodet Bloemendaal Hillegom Halfweg Haarlemmermeer Lisse Heemstede Bennebroek 0 ND ULATION PERMANENTE y.Eugène V.S. dringen bij Perzië aan op onderhandelingen Heringa Wuthrich Tamara Toumanova in het Holland Festival SCHEEPVAART MAISON MARCEL ZATERDAG 19 MEI 1951 9 Generaal MacArthur, die sinds 1940 geen burgerkleren meer had gedragen, voelt er jich blijkbaar best in thuis, nu hij voor het eerst sedert twaalf jaar zich weer wat vrije tijd kan gunnen. Bij een honkbalwedstrijd tussen de New York Giants en Philadelphia gooit de generaal de bal in, terwijl zijn vrouw lachend toekijkt. Zandvoorts oudste kerkorgel? dat sinds eeuwen een sieraad vormde van de Neder lands Hervormde Kerk, jaar in jaar uit zijn onmiskenbare diensten bewees tijdens de godsdienst-oefeningen, is een loos en zwij gend ding geworden. Werklieden zijn ge komen en hebben het hart eruit gehaald. Speeltafel en blaasbalgen, orgelpijpen van de zwaarste bourdon tot de kleinste picolo werden er uit verwijderd. Slechts het mas sale front is gebleven. Vrachtwagens heb ben de kostbare inhoud overgebracht naar de werkplaatsen van de orgelbouwers Van Leeuwen te Leiderdorp, omdat een algehele en omvangrijke restauratie en moderni sering noodzakelijk bleek. 5e gelden werden door gemeenteleden in het restauratiefonds gestort, doch dit bleek nog niet genoeg om de omvangrijke verbeteringen, die noodzakelijk waren, aan le brengen. Toen het rijk een zeer aanzien lijke schadebijdrage toezegde, stond niets de restauratie meer in de weg, zodat Zand voorts oude kerk het voorlopig zonder orgel zal moeten stellen. Getracht zal worden, gedurende de ko mende maanden, de gemeentezang te bege leiden door middel van een harmonium met trompet. In het komende najaar hopen de orgelbouwers de restauratie gereed te heb ben, waarna dit fraaie kerkorgel, vermoe delijk met een speciaal concert om dit .heugelijke feit te viei-en, opnieuw in ge bruik zal worden gesteld. De eerste uitvoering na de oorlogsjaren van de Zandvoortse balletschool van me vrouw Lily Orgodet, die Vrijdagavond met haar kindergroep in gebouw Zomerlust voor een groot aantal belangstellenden, onder meer ook burgemeester mr. H. M. van Fenema met echtgenote, de eigen revue „Voor kinderen, door kinderen" ten tonele bracht, is om meer dan één reden tot een opmerkelijke prestatie geworden. In de eerste plaats om de paedagogische wijze, waarop deze vlot geschreven revue werd samengesteld, doch in de tweede plaats om de technisch verzorgde manier waarop opvoering plaats had en de resultaten die er met enkele leerlingen werden be reikt. Wij denken met genoegen aan het gevoe lig uitgevoerde Wiegelied van Brahms, een Pittige revuedans op het bekende „C'est si bon", een kostelijke mazurka uit de India- nenscène, de olijke matrozendans uit de kinderdroom en de stoere „Marche Mili taire" van Schubert. Marijke Wijnberg was de uitblinkster, maar ook Else Coenen mag met ere ge noemd worden. De fraaie costuums (door lerares en leerlingen vervaardigd) en de passende décors volmaakten het geheel. Bijzondere vermelding verdient zeker het pianospel van Leo Moens, die als solist op trad met „Dream of Olwen" van Williams. De inschakeling van de gramofoon-instal- iatie, die enkele technische mankementen opleverde, werd geen onverdeeld succes. Vij hebben ons met verbazing afgevraagd, waarom de begeleiding niet aan deze prima Pianist werd overgelaten. Er was veel ap plaus. Mevrouw Orgodet moest bovendien eon bloemenhulde in ontvangst nemen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Maria Margaretha, d. van W. j. van Roode en M. ReuversMarion •vigeline, d. van D. Zuidam en J. Saager; Aleida Yvonne, d. van H. von Kriegenbergh on B. Nagel; Roy, z. van G. J. Dijs en A. A. Oelbers; Nora Cornelia, d. van H. J. M. El- °onng en A. Ellemers; Maria Catharina Cor delia, d. van H. Haak en G. Koning. ^ONDERTROUWD: A. J. Swen en J. van «r Plas; R. Koper en M. Koper; P. J. beoregts en J. Zwemmer. GETROUWD: A. Zwemmer en M. P. Ko- O'ng; L. Determann en A. M. C. Schaap; P. J' Schot en A. Keesman. artsen- en apothekersdien st Be artsendienst van de doktoren in Bloe- «endaal-dorp wordt van hedenmiddag 2 uur ',ot Maandagmorgen 8 uur waargenomen jioor de arts H. D. G. A. Immink, Bloemen- '•ealseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449. Oe Zondags- en avonddienst van de apothe- ®n voor Overveen, Bloemendaal en Sant port-station wordt van hedenavond 6 uur '?t Zaterdag 26 Mei aanstaande verzorgd por de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van Ham), Bloemendaalseweg 341, telefoon '6760 en de Santpoortse apotheek (drs. K. 4iJP), Bloemendaalsestraatweg 145, Sant port-station, telefoon K 2560 8249. Muzen-Forum stelt programma voor volgend seizoen samen Voor het winterseizoen 1951/1952 heeft ,et actieve comité van Bloemendaals Mu- jfti-Forum zes voorlopige data voor bijeen komsten samengesteld. In dat seizoen zul- ,eri °Ptreden: het Piano-kwintet Chigiano, schrijver Piet Bakker, de Franse pia- "lste Marie Thérèse Fourneau, Jo Vincent ;;ft een zangrecital, mej. dr. Posthumus fteyes met een kunsthistorische lezing en net Vrije Toneel onder leiding van Cor en •ftfton Ruys. ONGEVAL BIJ BEURSGEBOUW Op het terrein aan de Vosselaan te Hille gom waar de nieuwe Bloembollenbeurs wordt gebouwd, kwam een heier uit Rot terdam door onvoorzichtigheid in aanra king met de draaiende as van de heimachi ne. Hij werd rondgeslingerd, maar doordat de machinist op het geschreeuw onmiddel lijk de machine stopte, kwam de man er met kleerscheuren en ontvellingen af. Na geneeskundig onderzoek kon hij per auto naar zijn woonplaats worden vervoerd. Huisvrouwen haakten in Op initiatief van de dames W. Bijma Vogelsang, E. MeijerWitte en J. Bijma-r-- Haver werd te Zwanenburg een collecte gehouden ten bate van de Haak in-actie. De opbrengst was 426,48. zondagsdienst doktoren De Zondagsdienst voor doktoren wordt op 20 Mei a.s. voor Halfweg, Zwanenburg en omliggende polders waargenomen door dr. Hoekstra, Kerkhoflaan 87—89, Zwanenburg. Tel. K 2907 454. doktersdiensten De doktersdiensten in de Haarlemmermeer voor Zondag 20 Mei zijn als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Bult; Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg; Badhoevedorp dr. Bolt. ZONDAGSDIENST DOKTOREN A.s. Zondag neemt dr. Haase, Achterweg 42, tel. 3685, de doktersdienst waar. zondagsdiensten De Zondagsdiensten voor artsen worden op 20 Mei waargenomen door dr. A. J. v. Ra- venswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en dr. P. M. v. d Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 29003. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197 en Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 20 Mei waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. ADVERTENTIE OOOOOOOOOOOOOOOOO 99 „Tiède Douce" - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - France A. DE JONG Jacobynestraat 13 Telef. 1 8 7 31 Nationaal-Internationaal bekroond OOOOOOOOGOOOOOO0OOOOGOOOOO0O Twee bolhoeden naar Londen (City) is een kostelijk product van de Engelse filmindustrie, dat met zijn tintelende hu mor sterk doet denken aan de even voor treffelijke en geestige rolprent „Whiskey als water". Het verhaal dat aan deze film ten grondslag ligt is origineel en zit goed in elkaar. Er wordt geen flauwe nonsens verkocht: men krijgt droge, typisch En gelse geestigheden voorgezet, die gelar deerd zijn in spannend en fris gegeven. Twee mijnwerkers, uit een plaatsje met een ellenlange, onuitspreekbare naam uit Wales, hebben een prijs gewonnen die door een Londens weekblad is uitgeloofd voor de beste prestatie van de maand in de kolenindustrie. Het zijn vrolijke klan ten die nauwelijks weten waar Londen ligt en met een berg goede raadgevingen en twee (geleende) bolhoeden op stap gaan. In de hoofdstad beleven zij avon tuur op avontuur. De ene mijnwerker knoopt vriendschap aan met een beeld schoon meisje, dat een oplichtster blijkt te zijn en de ander gaat op stap met een oude vriend, die aan lager wal is geraakt. Het viertal verliest elkaar onophoudelijk uit het oog en raakt in allerlei vreemde situaties gewikkeld. „Twee bolhoeden naar Londen" is een bijzonder goede film, die het zien zeker waard is. L.v.B. Dagboek van een verpleegster (P a 1 a c e) Deze verfilming van „The Story of Shirley Yorke" heeft bijzondere kwaliteiten door het voortreffelijke spel van de hoofdfigu ren, die enkele onwaarschijnlijkheden in het overigens boeiende verhaal volkomen doen vex-geten. Dat verhaal, een episode uit het leven van een jeugdige verpleegster, is niet bijster opwekkend. Haar levenspad, dat toch al niet over rozen gaat, wordt ge kruist door een man, die haar op een ZONDAG 20 MEI 1951 HAARLEM, Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Dhr. Sj. L. Bonting. Avondge bed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Ds. G. J. Waai-denburg. 7: Dr. Kwa Joe Liang, Chin. Pred. te Soerabaja. Nieuwe Kerk. 10: Ds. B. van Gelder. Noorderkerk. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. 10.30: Ds. E. Pot, H. Avondmaal. Oosterkerk. 10: Ds. W. J. van Elden. Kapel Sarcpta. 9.30: Dhr J. P. van Eijsden, Kinderkerk. 10.45: Ds. J.'W. v. Nieuwenhuijzen. Bakenesserkerk. 9.30: Dr. A. J. Raskei-, Kinderkerk. biaconessenhuis 4.30: Ds. J. Bronsgeest. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dr. A. J. Rasker. Jeugdkapel. Noord. 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost. 10: Dhr. K. H. Oosterhagen. Centrum 10: Dhr. F H. Geursen. West 10: Dhr. L. de Graaf. Begijn hofkapel I. K. O. R. 8.30: Ds. F. R. A. Henkels Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstr. 6. 10.30: Dr. J. de Graaf Ned. Herv. Evangeli satie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. L. Vroegindewey, Papendrecht. Church of Eng land 3 p. m. at the Oud Katholieke Kerk, Kinderhuissingel: Evensong, Rev. Mossman Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10 en 7.30: C. Bijlsma, den Helder. Woensdag 8: J. F. Snoeks, Haarlem. Vrijdag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr, H. v. d. Brink, Bloemendaal. met medewerking van het Chr. Zangkoor De Lofstem. 5: Geen dienst. 8: Zendingsbijeenkomst o.l.v. H. v. d. Brink. Sprekers Cor Bruins en J.' Perkins van de Wereldwijde Evangelisatie Kruis tocht. Met zang. Opwekkingssamenkomsten Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. W. S. Hugo van Dalen, Ned. Herv. Pred. te Colijnsplaat Vrije Evang. Gemeente, Bakenessergr. 65. 9.30 en 5: Evang. L. J. Neerings. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente, 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, van 's Gra- venhage. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. G. van Nood. van Velsen. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Wilhelminakerk 10 Ds:. J. A. van Arkel. 5: Ds. W. F. M. Lindeboom, van Zwijndrecht. Zuid-Oostcrkerk. 10: Ds. W. F. M. Lindeboom. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Ger. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Ds. A. verhagen, van Kampen. Dinsdag 7.30: Ds. J. v. d. Bei-g, van Utrecht. Oud- Geref. Gemeente. Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10: Lees- dienst; 5.30: Ds. J. C. Maris. Baptiste Ge meente. Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. Gebouw „Salem", Bakenesser- gracht 65. 11: Zondagsschool. 8: Jeugdsa- menkomst. Leger des Heils, Schagchelstr. 26 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamen- komst Ged. Oude Gracht 8: Verlossdngssa- menkomst. Leider: Majoor D. J. Korts. Don derdag 8: Heiligingsdienst. Pinkstergemeen te, geb. „Immanuël", Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Openbare samenkomst. 7.30: Jeugd dienst. Dinsdag 8: Opwekkingssamenkomst. SprekeYs: de Zweedse Opwekkmgspredi- kers Gustaf Söderberg, Carl Kjellander en Malstrom. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Gem. des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47 (achterzaal) 10.15: Eredienst met Avondmaal en Evangeliepre diking. 19: Aanbidding met predicatie. Don derdag 20: Bijbelstudie (in de voorzaal) Vrijdag 16.30: Kinderbijbelklas. Christen- Geloofsgemeenschap, gebouw Rozenhaghe. 10: Br. W. de Jong. Pinksterevangelisatie, Ged. Oude Gracht 47 10: Samenkomst. 7: Volle Evangelieprediking. Kruisleger, Wol straat 7. 10: Wijdingsdienst. 12: Zondagssch. 8: Verlossingssamenkomst. Donderdag 8: Grote Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science. Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- sauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmoi-gen. Dhr. Ds. A. R. de Jong, Haarlem. Theologisch-Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gr. 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Ds. M. v. d. Voet. Immanuëlkerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. J. de Nie. Geref. Kerk. Noord-Scho- terkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. A. Dondorp. Chr. Geref. Kerk, Flores- straat. 10 en 5: Ds. J. C. Mai-is. Leger des Heils, Ceramsti-aat 4. 10: Heili gingsdienst. 12 en 5: Kindersamenkomsten. 7: Openluchtsamenkomst Soendaplein. 8: Verlossingssamenkomst, Inzegening van sol daten. Vaarwel officieren, (lts. de Klark en v. d. Hoek). Dondei-dag 8: Welkom v nieu we officieren. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplèin. 10: Ds. Bartlema. Ka pel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Oskamp. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn van Haarlem. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. A. L. Boer, Dg.. Hilvex-sum. Doops gez. Kring, geboxiw v. d. Volksbond. Heemst. Dreef. 10.30: Mej. Ds C. Souteixdijk. Geref. Kerk, Aula Lyceum. "9 Dr. P. J. Richel. 5: Ds J. A. van Arkel. Koediefslaan. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. C. J. Sikkel, A'dam-Z. Camplaan 10: Ds. C. J. Sikkel. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Di-ost, Jeugddienst. Religieuze Kring Eikenlaan 5. 10.30: Dr. J. J, Louët Feisser, Ned. Herv. Pred te Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. Hoornstra. te Nieuw-Vennep. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12 j. e. o. „Maranatha", Donkerelaan. 11.45: Zon dagsschool. 5 j. e. o. Jeugdhuis, Donkerelaan Ned. Prot. Bond, Potgietex-weg 4. 10.30: Prof. Dr. G. J. Sirks. Rem. Leiden.. Vrije Katholieke Kerk, PopeLlaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag geen dienst. Donderdag: Uitstelling van het H. Sacrament van, 14.30 tot 19.30. Daarna Vespers en Lof. Alg. Chr. Jeugdgem. „Gi deon". 3.30: Openluchtsamenzijn bij de Her tenkamp (Zomerzorgerlaan) voor alle kin- dex-en van 5 tot 15 jaar o.l.v. E. Ketellapper en H. E. de Cock, van Haarlem. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Prof. Dr. G. C. vaxx Niftrik, uit Amsterdam. 19.45: Zondagavondstilte voor Prot. Overveen, voorafgegaan door een zangdienst. aanvan gende 19.15 in de kerk a. d. Ramplaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. P. N. Kx-uyswijk, van Wieringen. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. H. Tulp, van Lijnden. 7: Ds. Kromhout. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Zwart. Geref. Kerk (Art. 31). 11 en 5.30: Ds. W. J. Smitt, Duurswoude. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda, Geref. Kerk. 10 en 6.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 6.30: Ds. M. C. Don. Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. M. M. de Jong. Bethel Kapel. 10: Dhr. KI. Sybran- da, van Amersfoox-t. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. I.Jv. d. Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk. 10: Ds. P. W. Spruijt, van Am sterdam. 5: Ds, P. Boersma, van Amsterdam Geloof- en Liefdekerk. 10 Ds. A. J. Krom hout, van Halfweg. 7: Ds. H. H. Tulp. Geref. Kerk. 10 en 5: Prof. Dr. K, Dijk, van Am sterdam. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3.30: Ds. L. Boeiinga van Fijnaart SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J H. Kater. Amsterdam. „De Toorts" 10: Ds. P. A. Tichelaar. „De Kapel" 5: Ds. H. S. J. Kalf, Bennebroek. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 7: Ds. E. Reeser. West. Kon. Emmasehool, Raafstr. 9: Ds. Stegenga. 10.30: Dezelfde. Jeugddienst. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. de Booi, uit Oost-Zaan. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. A. C. Snethlage. Ned Herv. Pred. te Killegersberg. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. gebouw „Ons Huis", Dorpsplein. Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. Pa rochie H. Aagatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 7.45. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. Zandee. van Warmond. 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond 10.15: Mej. Luikinga. Jeugd dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. B. Timmer Den Haag-Oost. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 5: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Lees- dienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. WASHINGTON, (Reuter). De V. S. hebben er bij Perzië op aangedrorxgen met Engeland te onderhandelen over een vriendschappelijke regeling van het ge schil over de nationalisatie van de Perzi sche oliebronnen. In een officiële verklaring van het Amerikaanse ministerie wordt gezegd, dat, indien Perzië door eenzijdige maatregelen de Britse exploitanten van de Anglo- Iraanse oliemaatschappij het land uit zou zetten, de V. S. geen technici ter beschik king zouden stellen om hen te vervangen. De verklaring werd uitgegeven om het Amex'ikaanse standpunt duidelijk te ma ken, omdat de Amerikaanse houding „het onderwerp van enige speculaties is ge weest". De Britse ambassadeur te Teheran heeft heden een Britse nota inzake de nationa lisatie van de Perzische olie-industrie overhandigd. In deze nota werd aangebo den om onmiddellijk een missie naar Teheran te zenden teneinde op een eerlijke en onpartijdige basis over een nieuwe olie overeenkomst te spreken. Verder werd de Perzische regering ge waarschuwd, dat elke overhaaste eenzijdige actie gevaar zou opleveren voor de Brits- Perzische betrekkingen, welke de Britse regering van haar kant gaarne zou willen handhaven. ADVERTENTIE HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS schandelijke manier bedriegt en die haar tenslotte in een zodanige situatie brengt, dat op haar de verdenking valt, een moor denares te zijn. In een spannende rechts zaal-scène bereikt het verhaal een climax, waarvan het verrassende effect enigszins te niet wordt gedaan door de „happy en- ding" die hoewel verwacht, toch wat ge forceerd aandoet. Niettegenstaande deze tekortkomingen verdient deze Engelse film waardering door het sublieme spel van ten onzent weinig bekende actrices en acteurs, van wie in het bijzonder Dinah Sheridan en Derek Farr genoemd dienen te worden. S. K. De onvindbare Pimpernel (L u x o r) blijft nog een weekje het Haarlemse bios cooppubliek in eexx ronxantische stemming brengen. Rembrandt-theater heeft „Geen plaats voor Jenny", waarover wij gisteren reeds onze mening gaven. Schaduw over Los Angeles (Spaame) is een nieuwe versie op een vrij oud ge geven: een gangster, een beeldschoon, maar egoïstisch en weeldeziek meisje en een noeste arbeider, die op het verkeerde pad raakt zodra hij aan zijn genegenheid voor de bedriegelijke jongedame toegeeft. Een stelletje ongure onderwereld-bewoners completeren het lugubere gezelschap. Re gisseur Robert Siodmak heeft niets achter wege gelaten om deze rolprent een maxi mum aan spanning te geven. In zijn opzet om er een rasechte thriller van te maken is hij ongetwijfeld geslaagd. Helaas wordt er wel iets aan aantrekkelijkheid ingeboet door iets te lange dialogen, die vooral in het begin het verhaal wat verwarrend ma ken. Yvonne de Carlo vrtolkt met veel verve de vrouwelijke hoofdrol. Burt Lan caster is de man die haar liefde verwerft en Dan Durfea speelt de boef. De x-evolvers komen in deze film onophoudelijk uit de holsters: de liefhebbers van sensatie kun nen naar hartelust van de ene vechtpartij naar de andere genieten. Soedan, ofwel „de slavin van Haroea" doet in spanning niet voor de eerste rol prent onder. Hier zijn het een legertje woestijnrovers en slavenhandelaren die met de regelmaat van een uurwerk de degens kruisen om de dochter van de koning van Khemmins, die op zoek gaat naar de moordenaar van haar vader. Zij wordt onderweg echter gevangen genomen door een bende half wilde nomaden, die het lieftallige meisje voor een zacht prijsje aan de man probeert te brengen. Zij weet ecther te vluchten, met als gevolg dat van alle kanten een sensationele jacht op haar geopend wordt. Natuurlijk volgt een reeks fikse vechtpartijen, die na het verkwisten van vele patronen in het voordeel van het dappere meisje uitvalt. De moordenaar wordt ontmaskerd en in een hevige strijd gedood. Eeix spannede film, waarin menig staaltje van voortreffelijke fotografie en massaregie te bewonderen is. L. v. B. „De nacht heeft duizend ogen". (F rans Hals). Dit is het trieste verhaal van eexx man, die in de toekomst kan zien en door deze occulte gave naderend onheil tracht te voorkomen, hetgeen hem overi gens niet dikwijls gelukt. De enige keer dat Triton, de helderziende, succes heeft moet hij dit op het eind vaxx de film met zijn leven bekopen. Aanvankelijk treedt Triton op als pseu- do-telepaath in een klein theater waar hij plotseling visioenen krijgt, die naderhand op waarheid blijken te berusten. Wanneer hij later in aanraking komt met de doch ter van zijn, door de wonderlijke voor spellingen rijk geworden ex-compagnon, wil hij dit meisje voor een laffe moord behoeden. Triton ziet namelijk dat miss Courtland binnen twee dagen „onder de sterren" zal sterven. De politie gelooft hem niet, maar er worden toch in allerijl maatregelen getroffen om een aanslag te voox'komen. De moord wordt inderdaad verhinderd, hoewel de helderziende hierbij onschuldig het leven laat. De moeilijke rol van Tx-iton is een knappe creatie van E. G. Robinson, die er voor treffelijk in geslaagd is de figuur van de magiër uit te beelden. Het spel van de hoofdpersonen, de talrijke aardige vond sten en een x-uime dosis spanning maken deze film alleszins aannemelijk. H. J. Ook avond gewijd aan Nederlands ballet In het programma van het Holland Fes- tivla, dat enige tijd geleden is verschenen, zijn reeds vermeld de uitvoeringen door de Spaanse danseres Mariemma, de Hindoe danseres Hima Kesarcodi en enige avonden welke het Negerballet van Berto Pasuka in het Openlucht-theater te Bloemendaal zullen geven. Inmiddels is het gelukt de danseres Ta mara Toumanova, welke tot 29 Juni aan de Scala te Milaan verbonden is (waar zij samen met haar partner Julio Perugini groot succes heeft geboekt in de Josefs- legende van Richard Strauss) voor een reeks van vijf bijzondere voorstellingen in het Holland Festival te engageren. Aan deze voorstellingen, die het karakter van een „Hommage a la danse classique" zul- len dragen, zal voorts onder meer worden medegewerkt door de volgende vooraan staande dansers en danseressen: de reeds genoemde Julio Perugini, Ethéry Pagave, Geneviève Lespagnol, Serge Perrault, Claire Sombert, Vladimir Tomsky en Boris Trailine. Met medewerking van het Utrechts Ste delijk Orchest, dat onder leiding zal staan van Daniël Stirn, zullen verschillende pro gramma's worden uitgevoerd, waarop ook de zo geliefde klassieke duetten niet zullen ontbreken. Te Amsterdam hebben drie voorstellingen in de Stadsschouwburg plaats (op 3, 5 en 8 Juli), te Den Haag twee in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen (op 4 en 7 Juli). Voorts zal dit jaar ook de Nederlandse danskunst in het Festival worden betrok ken. Het Ballet der Lage Landen en het Ballet der Nederlandse Opera hebben de uitnodiging van het Holland Festival om een gecombineerd programma te geven, gaarne aanvaard. Op de Nederlandse Bal letavonden in de Stadsschouwburg te Am sterdam op 18 Juni en in de Kurzaal te Scheveningen op 28 Juni zullen onder meer worden uitgevoerd: Jeux d'Enfants, Invi tation a la Valse, Moulin Rouge, Pas de Deux en Garden Party. Aalsdijk, 18 te R'dam. Alhena, 18 te Las Palmas. Alnati, 17 dwars Vigo n. Antwerpen. Andijk, pass. 17 Wight. Aardijk, 17 v. Mobile n. R'dam. Altair, 18 v. Santos te Rio de Janeiro verw. Arkeldijk, 18 te Havanna. Aagtedijk, 18 te Hew York verw. Algenib, 21 te R'dam of Vlaardingen verw. Arundo, 17 v. A'dam te Sorel. Adinda, 18 te Saigon verw. Aldegonda, 17 120 m. N. Banka. Aletta. 18 Telokanson verw. Amsteldijk, 17 600 m. O. Bermudas. Antonia, 17 v. Pldaju n. Port Swettenham. Arendskerk, 17 100 m. W. Natura eil Axeldijk, 17 240 m. Z.ZW. Kp. Sable. Alkaid, 17 120 m. Z. Bahia n. Victoria. Abbedijk, 17 400 m. ZO. Bermudas. Alphard, 17 630 m. Z.ZW. St. Vincent. Ariadne, pass. 17 Ouessant. Aalsum, pass. 13 ter hoogte v. Djedda. Alioth, pass. 18 Madeira n. Antw. Aludra, 19 alwaar verw. Amstelstad, 19 te Port Soedan. Alderamin, 18 v. Montevideo n. Dakar. Almdijk, 19 te R'dam v. New Orleans. Amstelpark, 18 te Rotterdam. Aagtekerk, 18 te New York. Abbekerk. 18 ter hoogte v. Bermudas. Alblasserdijk, 19 te Antwerpen. Alwaki, 18 v. New York te Buenos Aires. Amstelveen, 18 400 m. NW. Flores. Arnedijk, 17 v. New Orleans te Houston. Bennekom, 18 te Anto Fagasta verw. B'litar, 17 v. R'dam n. Ballkpapan. Bonaire, 18 te Madeira. Boskoop; 18 te Curagao. Barendrecht, 17 90 m. Ras al Hadd. Blijdendijk, 17 390 m. O.ZO. Cape Race. Billiton. 19 te Bona. Breda, 19 v. Huasco te Antofagasta verw. Britsum, 18 v. Port Said. Baarn, 18 v. Curagao n. Aruba. Bantam, 18 te Djakarta. Ceronia, 17 v. Rouen n. Curagao. Congostroom, 17 te Takoradl verw. Caltex Utrecht, pass. 17 Kp. St. Vincent. Caltex Delft, 18 te Sidon. Cerarn, 16 v. Karachi n. Bombay. Castor, 17 te Kingston. Caltex Leiden, 18 te Sidon, Caltex Nederland, pass. 17 Ouessant. Chama, 15 te Los Angeles. Cottica, 18 v. Pta del Gada n. Plymouth. Duivendrecht, 17 200 m. W.NW. Freetown. Duivendijk, 17 650 m. W.ZW. Flores. Dalerdijk, 17 v. Hamburg te Bremen. Delft, 18 te R'dam. Enggano, pass. 17 Ouessant n. Marseille. Esso Den Haag, 17 te R'dam. Esso Amsterdam, 17 v. Aruba n. R'dam. Eendracht, 15 te Piraeus. Elmina, 18 v. Antwerpen n. Bordeaux. Ena, 20 v. Aruba te Terneuzen verw. Edam, 18 te Boston. Friesland (KRL), 17 v. Soerabaja n. Makassar. Fairsea, 17 200 m. W.NW. Anderhalfgraadskan. Friesland 17 v. A'dam n. Gdansk. Gaasterkerk, 17 te Beira. Ganymedes, 17 v. Pisco n. Valparaiso. Gaasterland, 19 te Ilheos verw. Garoet, 18 v. R'dam n. Liverpool. Heelsum, 18 v. Savanna te Charleston. Haarlem, 17 450 m. N.NO. Fayal. Hector, 17 v. Haifa n. Adali. Helicon, 18 v. Carupano n. New York. Hoogkerk, 18 te Lorenzo Marques. Hecuba. 18 te Brighton Trinidad. Hera, 19 v. Cartagena n. Cristobal. Hersilia, 18 te R'dam. Indrapoera, pass. 17 17 u. Kp. Dell'Armi. Ittersum, 17 500 m. NO. Cape Race. Jagersfontein, 17 650 m. NW. Kaapstad. Jupiter, pass. 17 Kp. de Gata n. Londen. Japara, (KPM), 17 150 m. W.t.Z. Tjilatjap. Kertosono, 17 rede Belawan. Keilehaven, 17 rede Ekuata. Kedoe, pas. 18 Pantellaria. Kieldrecht, 18 v. Port Said. Kota Inten, 19 te Cheribon. Larenberg, 17 v. Casablanca n. Sas v. Gent. Lindekerk, 17 te Bandarshapur. Langlee Scott, 15 v. Nagoya n. Hongkong. Langkoeas, 17 rede Belawan. Leerdam, 17 660 m. W.t.Z. Scilly's. Linge, 17 250 m. Z.ZW. Ouessant. Leopoldskerk, 17 350 m. N. Minicoy n. Madras. Lissekerk, 17 250 m. ZW. Ras Madraka. Leersum, 17 300 m. N.NW. Bermudas. Laagkerk, 19 v. Bombay te Karachi. Lekkerkerk, 18 v. Colombo te Madras. Litnburg, 19 te Penang. Lombok, pas. 18 Runsel Jebel. Loppersum, 20 Vlaardingen verw. Lieve Vrouwe kerk, 19 v. R'dam n. Hamburg. Mataram, 17 v. Falikpapan n. Sorong. Melampus, 17 v. A'dam n. Londen. Maashaven, 17 540 m. NO. Rio Grande. Maetsuycker, 16 v. Singapore te Djakarta. Molenkerk, 18 te Antwerpen. Muiderkerk, 18 ter hoogte v. Djeddah. Mariekerk. 21 te Melbourne verw. Marken, 18. v. R'dam te Camden. Maas, 17 Punta Cardon n. Laguaira. Nestor, 18 te R'dam. Nieuw Holland, 18 te Soerabaja. Noordwijk, pass. 18 Algiers. Oranje Fontein, pass. 17 n. Southampton. Oranje, 17 100 m. W.t.N. Minicoy. Oranjestad, 17 480 m. W.ZW, Madeira. Oberon, 18 te Carupano. Ondina, 18 te Curagao verw. Omala, pass. 18 Ouessant. Ootmarsum, 16 v. New Orleans n. Houston. Polyphemus, 17 v. Port Said. Prins Joh. Willem Friso, 17 te A'dam. Prins Maurits, 14 te Monti'eal. Plancius, 17 v. Djakarta n. Semarang. Prins Willem II, 17 500 m. O.ZO. Cape Race. Prins Willem v. Oranje 17 480 nx. W. Noordpunt Ierland. Paula, pass. 17 Noordpunt Banka. Plato, 14 v. Cristobal n. Laguaira. Poseidon, pass. 17 Kp. Hatteras. Papendrecht, 17 690 m. W.ZW. Bermudas. Prins Alexander 16 v. Montreal n. R'dam. Radja, 16 rede Pankalpinang. Rondo, 18 te Singapore. Ruys, 17 v. Saigon n. Manilla. Rotula, pass. 17 Azoren. Rotti, 17 nog rede Taruna. Raki, 18 v. Makassar n. Djakarta. Rempang, pass. 18 Perinx. Riouw, pass. 18 Aden n. Bahrein. Rijnland, 18 bij Fernando Noronha. Sarangan, pass. 17 Kp. Bon. Sumatra, 17 v. Balikpapan n. Manilla. Sliedrecht, 18 te Port Said. De Belgische regering heeft bepaald dat bewoners van de provincie Noord-Brabant de Belgisch-Nederlandse grens niet mogen passeren zonder in het bezit te zijn van een geldig pokkenbewijs. Dit pokkenbewijs moet ten minsten 12 dagen geleden afgegeven zijn en niet ouder zijn dan drie jaar- De Zweedse gezant heeft onderschei dingen uitgereikt als blijk van erkentelijk heid voor de goede samenwerking tussen Zweden en Amsterdam bij de behartiging van de belangen der Zweedse zeelieden. Hoofdcommissaris H. A. J. G. Kaasdrager werd benoemd tot commandeur in de Vasa- orde, commissaris H. R. Stoett tot ridder en havenmeester B. de Vries tot officier in deze orde. De stichting Moveo (Meer Ontspanning voor Ernstige Oorlogsgewonden) organiseert op uitnodiging van het Belgische „Oeuvre des Automobiles pour Invalides de Guerre" op 30 en 31 Mei, 1 en 2 Juni voor ruim 50 Ne derlandse militaire oorlogsgewonden een autoreis naar België. De Nederlandse oorlogs- invalieden zullen ook door de Koninklijke Prins van België, Prins Boudewijxx, worden ontvangen in het Koninklijk Paleis te Brussel. HAARLEM EN OMGEVING Tot koster der Bakenesserkerk is be noemd de heer W. Lassehuit, in de plaats van de heer J. van der Meer, die naar Win terswijk is vertrokken en daardoor zijn functie van penningmeester van „De Jonge Kerk" alhier heeft moeten neerleggen. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE COIFFURES OLIE-PERMANENT ƒ10— H. WAKKER ex-chef kapper Stoomvaart Mij. Nederland. Ged. Oude Gracht 98 - Telefoon 20837 Stad Vlaardingen, pass. 17 Trana. Schie, 17 v. Smalkalden n. Curagao. Stad Alkmaar, verm. 22 v. Narvik n. Emdcn. Stad Leiden, 17 420 m. O.NO. Bermudas. Salatiga, 20 te Madras verw. Salland, 18 v. Montevideo n. Santos. Samarinda, 19 v. Singapore te Penang. Singkep, pass. 18 Malta. Soestdijk, 19 v. Port Swettenham te Singapore, Stad Schiedam, 19 te Gibraltar. Sibajak, 19 1 u. v. Port Said. Stad Breda, 21 Honoloeloe verw. Straat Soenda, 17 v. Zanzibar. Schiedijk, 18 te San Francisco. Tarakan, 18 te Djakarta. Tomini, 17 dwars Elba Cape. Teucer, 18 te A'dam. Tiba, 16 100 m. Z. Fernando Noronha. Tjibadak, 17 te Kidjang. Tiberius, 17 v. Cludad Trujillo n. Port of Spain. Tibia, 18 v. Gothenburg te Stockholm. Tjitjalengka, 15 v. Djakarta te Semarang. Trompenberg. 17 600 m. O.t.N. Bermudas. Talise, 18 v. Djibouti n. Port Said. Tamo, pass. 18 Fernando Noronha. Tawali, 18 v. Singapore n. Djakarta. Taria, 19 v. Suez. Tegelberg, 16 v. Kobe te Hongkong. Utrecht, 16 n. San Francisco. Veendam, 21 4 u te Southampton verw. Van Heutsz, 17 v. Muntok n. Singapore. Van Riebeeck, 17 v. Soerabaja n. Djakai"ta. Van Riemsdijk, 18 te Belawan. Volendam, 18 480 m. W.t.N. Scilly's. Weltevreden, 18 v. Soerabaja te Bslikpapan. Woensdrecht (t), 18 te Menaelahmadi. Waterland. 17 v. Rio de Janeiro n. Rio Grande. Wieldrecht, 17 240 m. NO. Lorenzo Marques. Westland, 18 v. Las Palmas n. Santos. Winsum, 18 rede Landana. IJsel, 18 v. Santiago Cuba te Port au Prince verw. Zijpenberg, 17 ter hoogte v. Dakar. Zeeland, 17 v. New Orleans n. Charleston. Schepen met passagiers, emigranten en repatrlërenden. Strathaird, 31 te Sydney verw. Strathnaver. 14 Juni te Sydney verw. Oranje, 31 te A'dam verw. Joh. v. Oldenbarnevelt, 23 te Djakarta verw., verm. 24 v. Djakarta n. A'dam aank. ca. 18 Juni. Groote Beer, verm. 26 v. A'dam n. Sydney al waar 29 Juni verw., verm. 30 Juni v. Sydney n. Djakarta vanwaar ca. 25 Juli n. A'dam. Zuiderkruis, verm, eind Juli v. R'dam naar Quebec. Cheshire, ahvaar 28 verw. Fairsea, 5 Juni te A'dam verw. Cameronia, verm. 20 of 21 Juni v. Djakarta 11. R'dam ahvaar ca. 19 Juli verw. Sibajak, 15 Juni te Sydney verw., verm. 1 Juli v. Djakarta n. R'dam. Willem Ruys. verm. 25 v. R'dam n. Djakarta alwaar 15 Juni verw. Goya. verm. 18 v. Djakarta n. R'dam alwaar 13 Juni verw. Kota Inten, verm. 25 v. Djakarta n. R'dam, al waar 21 Juni verw. Nieuw Amsterdam, 18 v. New York n. R'dam, ahvaar 26 verw. Volendam, 25 te Quebec verw. Noordam, 19 v. R'dam n. New York ahvaar 28 verwacht. Westerdam, verm. 19 v. New York n. R'dam, al waar 28 verwacht. Alblasserdijk, 20 te R'dam verw., Alwaki, 20 te Buenos Aires verw. Aagtekerk, 22 te R'dam verw. Heemskerk, verm. 20 te Melbourne. Molenkerk, verm. 20 te R'dam. Alamak, verm. 23 v. Calcutta n. R'dam. Meliskerk, verm. 19 v. R'dam n. Calcutta. Madoera, verm. 19 v. A'dam n. New Orleans. Hersilia, 18 te A'dam. ADVERTENTIE OFFICIËLE PUBLICATIE OPKOMST HERHALINGSOEFENINGEN Voor de opkomst op 21 Mei te kamp Wit tenberg lopen de volgende extra treinen. Voor de dienstplichtigen uit Noordholland: A'dam C.S. v. 9.47, A'dam MP v. 9.54, Naar- den Bussum v. 10.08, Hilversum v. 10.15, Amersfoort v. 10.39, Stroe a. 10.56. Voor de dienstplichtigen uit Friesland, Groningen, Drente en Zwolle en omgeving: Leeuwarden v. 7.58, Heerenveen v. 8.24, Steenwijk v. 8.48, Groningen v. 8.15, Assen v. 8.39, Hoogeveen v. 9.04, Meppel v. 9.26, Zwolle v. 9.55, Amers foort v, 10,54, Stroe a. 11.15. Voor de dienst plichtigen uit Zuid-Limburg, Roermond en Venlo en omgeving, de Achterhoek, Nijme gen en Arnhem en omgeving en Twente: Nijmegen v. 10.10, Arnhem v. 10.39, Dieren Doesburg v. 10.56, Zutphen v. 11.17, Apel doorn v. 11.38, Stroe a. 11.59. Voor de dienst plichtigen uit Den Haag, Rotterdam en Gou da en uit de omgeving van deze plaatsen: Rotterdam (Maas) v. 10.07, Den Haag SS v. 10.15, Gouda v. 10.43, Utrecht v. 11.22, Amersfoort v. 11.45, Stroe a. 12.05. Overigen reizen per eerste gelegenheid na 7.00 uur met treinen van de normale dienst regeling tot Amersfoort of Apeldoorn, ver der per extra trein naar .Stroe, waarvan de vertrektijd op het station Amersfoort of Apeldoorn wordt bekend gemaakt. Voor de opkomst op 22 Mei lopen de vol- vende extra treinen. Naar Den Helder, voor de dienstplichtigen uit Groningen, Friesland, Drente en Zwolle en omgeving: Groningen v. 7.11, Assen v. 7.39, Beilen v. 7.56, Hooge veen v. 8.11, Meppel v. 8.30, Zwolle v. 9.01, Den Helder a. 12.39 en Leeuwarden v. 7.15, Grouw Irnsum v. 7.35, Heerenveen v. 7.54, Wolvega v. 8.08. Steenwijk v. 8.25, Meppel v. 8.42, Zwolle v. 9.13, Den Helder a. 13.05. Voor de dienstplichtigen uit het Oosten des lands, Enschede v. 7.58, Hengelo v. 8.10, Borne v. 8.18, Almelo v. 8.30, Rijssen v. 8.44, Deventer v. 9.10, Apeldoorn v. 9.31, Den Helder a. 13.37, overigen reizen per eerste gelegenheid na 7.00 uur met treinen van de normale dienstregeling, waarbij voor hen die in Den Helder opkomen van Amsterdam af een extra trein loopt: Amsterdam CS v. 9.38, Den Hel der a. 11.11 en voor hen die in Uithoorn op komen een extra trein van Utrecht CS v. 11.05, Nieuwersluis v. 11.28. Uithoorn a. 12.03 en Nieuwersluis v. 14.35, Uithoorn a. 15.15.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3