Vereniging „De Hyacint" in 't zilver Jon JJkaoCen Alphenaa; XaMt&s CITROEN GARAGE SMIT Iedere leverancier ■Clowntje Riek Sportprogramma's Doel: een gezonde teelt en een lonende teelt MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van pijnen Een Australië-avond Agenda voor Haarlem PIANOREPARATIE Marinus Adam dirigeerde het eerste zomerconcert De spaarzin is bij velen levend gebleven Drie inbraken in één nacht De U.V.V. hield haar vijfde landdag Nachtdienst apotheken De jaarlijkse kampioenschap pen in het Sportfondsenbad Deense dames tegen Nederland De Ronde van Nederland De Ronde van België Voor de kinderen DSS ontvangt Wilskracht Avondvierdaagse voor jongeren Strijd om de bekers Een Nederlander in finale van Europese kampioenschappen Rapiditas jubileert ZATERDAG 19 MEI 1951 4 In het bloembollenvak vormt de hyacin- tenteelt wel de belangrijkste sector. Dit bedrijf vergt naast aanzienlijke kapitaals investering ook grote vakkennis. Daarom is. het zilveren jubileum van de Vereniging „De Hyacint" een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van het bloembollenvak. In 1925 had de hyacintencultuur te kam pen met ware rampen. De weersomstandig heden waren toen minstens zo ongunstig als in dit voorjaar en het gevolg was een ware epidemie van het gevreesde geelziek. De mogelijkheid bestond dat hierdoor aan de ook toen al belangrijke export een schier dodelijke slag zou worden toegebracht. De ook thans nog in het bloembollenvak zo sterke neiging om eigen boontjes te doppen, de afkeer van bemoeiing van buiten af, gevoegd bij een helder inzicht in de gevaren van de toestand, brachten de hyacintenkwekers in de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur er toe een organisatie te vormen, die terstond zeer strenge maatregelen nam om te komen tot een gedwongen controle over de gezond heidstoestand der voor uitvoer bestemde hyacinten. Dit initiatief had tot gevolg dat in 1927 de commissie-Haffmans de Minister van Landbouw kon adviseren, de vakorganisatie de gehele verantwoordelijkheid voor de controle toe te vertrouwen, maar (de secretaris der vereniging de heer H. J.. Voors, die deze bijzonderheden mededeel de, vroeg zich af of de kwekers zichzelven beter kenden dan de commissie-Haffmans zulks deed!) de leden van „De Hyacint" drongen er zelf op aan dat de Plantenziek- tenkundige Dienst ingeschakeld zou blijven. Met deze dienst heeft men in die 25 jaar ADVERTENTIE Vrijdagavond hield de afdeling Noord holland van de Christelijke Emigratie Cen trale een Australiëavond in de Begijnhof kapel te Haarlem. Spreker was ds. J. Cre- mer uit Utrecht, die kortgeleden van een reis door Australië terugkeerde. De be doeling was de bezoekers een indruk te geven van de mogelijkheden en de toe standen in dit nieuwe land. Dat deze niet altijd even gunstig zijn bewezen de voor beelden die spreker vertelde. Met de meeste klem wees hij op de noodzakelijk heid van een juiste voorlichting, want die laat nogal eens wat te wensen over. De aspirant-emigrant heeft vaak geen begrip van de toestanden, die in dit werelddeel bestaan. Talrijke factoren, zoals huisves ting, werk en levenswijze, zijn dikwijls oorzaak van teleurstelling of mislukking. Men moet zich snel kunnen aanpassen en daarbij keihard zijn om iets te bereiken. De progressieve geest van de Australiër kan men vergelijken met die van de Ame rikaan van honderd jaar geleden. En dc Nederlanders moeten zich hierbij noodza kelijkerwijs aanpassen. Volgens ds. Cremer is men in Australië enigszins ongerust over het feit, dat dit werelddeel een soort magneet is, omgeven door Aziatische volken. In de toekomst zijn verwikkelingen zeker niet uitgesloten, want dit land is strategisch van zeer grote waarde. Mensen, die uit veiligheidsover wegingen willen emigreren kunnen dan ook beter in hun eigen land blijven, aldus spreker. Het platteland biedt de meeste perspec tieven, zowel wat huisvesting als wat ver diensten betreft. Vooral voor geschoolde krachten is er werk in overvloed. De geestige manier, waarop ds. Cremer de verschillende onderwerpen uiteenzette werd geïllustreerd door de lachwekkende en historische verhalen over pionierende landverhuizers. Spreker betoogde, dat men er als ongeschoolde niet tegenop moet zien om als krullenjongen of als flessenspoeler te beginnen. En men moet in Nederland zeker niet te veel vertrouwen op medede lingen van emigranten die reeds in Austra lië vertroeven, want dit soort voorlichting hangt dikwijls af van de individuele om standigheden, waarin de landverhuizers op een bepaalde plaats verkeren. Na de lezing werd er veel gebruik ge maakt van de gelegenheid om vragen te stellen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 Mei 1951 ONDERTROUWD: 18 Mei, C. C. J. de Graaff en M. A. van den Berg. GEHUWD: 18 Mei, L. Hoffland en A. Swenneker; R. Duijn en M. Jüvet; D. G. Nijman en J. A. E. Schippers. BEVALLEN van een zoon: 16 Mei, J. Lan- geveldOsenga; 18 Mei, A. Verzijlberg— Struiksma. BEVALLEN van een dochter: 15 Mei, M. J. Sijpkens—van Weel; 16 Mei, J. E. Ooms Voortwist; A. F. Hirs—van Wijk; 17 Mei, O. T. Blom—Van Gelder; 18 Mei, H. C. Ruijsse- naers—Schenk; M. M. M. C. Kort—de Bruin. OVERLEDEN: 16 Mei, J. Jonker—Schutte, 73 j., Tetterodestraat; 17 Mei, E. Calandt Braaf, 71 j., Westerhoutpark. ADVERTENTIE UW DAMESKAPPER Marnixstraat 119 Tel 23158 ZATERDAG 19 MEI Stadsschouwburg: „Vader thuis" (Comedia), 8 uur. „Goudhaartje en de troubadour" (Aer- denhouts Kinder toneel), 2 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor Jenny", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Uit het dagboek van een verpleegster", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: prolongeert „De onvindbare Pimper nel", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De nacht heeft duizend ogen", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Twee bolhoeden naar Lon den", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Schaduw over Los Angeles" en „Sudan", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 20 MEI Stadsschouwburg: Anna Lucasta" Co- media), 8 uur. Concertgebouw: „Sjors en Sjimmie in de oerwouden van Afrika", 2 en 4.15 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. MAANDAG 21 MEI Stadsschouwburg: „Het kind van de buur vrouw" („Herman Heijermans"), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen nauw en in de beste verstandhouding samengewerkt. De vereniging beschikt, in samenwerking met de andere groepen van specialisten in de Algemene Vereniging, over een eigen keuringsdienst, die in het belang van het Vak zeer streng optreedt, maar ook hier weer heeft men alles in eigen hand, hetgeen een vlotte samenwerking buitengemeen bevordert. De arbeid der vereniging had resultaat, reeds in 1928 was een aanzienlijke ver betering te constateren en in 1932 deden zelfs enkele optimisten het voorstel, de Keuringsdienst maar af te schaffen om de kosten te kunnen sparen. Wijselijk heeft De Hyacint daartoe niet besloten, en ook thans, 25 jaar na de oprichting, is de Keurings dienst zeer actief en blijkt ze nog immer onmisbaar. Herdenking jubileum Om dit jubileum te herdenken was de vereniging Vrijdagmiddag in De Nagtegaal tè Lisse bijeen onder voorzitterschap van de heer Jac. Nieuwenhuis, die in zeer snel tempo de huishoudelijke zaken afdeed (waarbij de heren W. Driehuizen en Jac. Braam tot bestuursleden werden gekozen) en de directeur van de Keuringsdienst de heer W. Limburg een uitvoerig en interes sant overzicht leverde van de werkzaam heid van deze dienst gedurende de kwart eeuw van zijn bestaan. Gememoreerd werd het werk van de zes jubilarissen die tegelijk met de vereniging in het zilver staan, de secretaris de heer H. J. Voors, de administrateur de heer J. v. d. Laan en de controleurs de heren G. en A. v. d. Tang, Jac. Kooyman en J. G. van Leeuwen, die Maandag 21 dezer in een in tieme bijeenkomst zullen worden gehuldigd. Onder hen die op deze feestelijke ver gadering tegenwoordig waren werden op gemerkt prof. dr. E. van Slochteren, direc teur van het Laboratorium van Bloembol- ADVERTENTIE lenonderzoek met zijn medewerkers Dr. Beyer en mejuffrouw dr. De Bruyn Ouboter, ir. F. Vlag, rijkstuinbouwconsu- Ient, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van „Bloembollen cultuur" en vele kopstukken uit het vak. Professor Van Slogteren merkte op in zijn gelukwens, dat het wetenschappelijk werk alleen kan geschieden omdat het plaats heeft temidden van en gesteund wordt door de mannen van de practijk. Jhr. v. Nispen tot Pannerden zag de hyacinten-sector als de kostbaarste, koste lijkste en moeilijkste van het bloembollen vak en waarschuwde er tegen, zich op dit terrein te begeven zonder voldoende erva ring en outillage. De heer Van der Pol bracht de felicitaties over van de Plantenziektenkundige Dienst met wie de Keuringsdienst zo nauw samen werkt, en de heer H. J. Voors gaf een inte ressant overzicht van de werkzaamheid der vereniging in de afgelopen kwart eeuw. Ir. F. Vlag wees met name op het grote belang van geschoold personeel en de vorming van een corps ziekzoekers dat noodzakelijk is voor het behoud van een gezonde teelt en de groei van de export. Verscheidene bloemstukken sierden de zaal, waarin men na afloop van dit officieel gedeelte in een ongedwongen samenzijn bijeen bleef. Het eerste zomerconcert der H.O.V. (on der leiding van Marinus Adam) was gewijd aan werk van Grieg en Tsjaikofsky. Wij hoorden van de eerste het Pianoconcert (met Paul Niessing als solist) en de Hol berg-Suite voor strijkorkest. De laatste was vertégenwoordigd met zijn Vierde Sympho nic. Het geheel vormde een aantrekkelijk zomerprogramma, dat het in het winter seizoen echter ook best zou doen; zo'n avond warmbloedige romantiek is niet te versmaden en valt bovendien bij het pu bliek steeds in de smaak. Met genoegen hebben wij voor de zo veelste maal de suite beluisterd die Grieg componeerde ter gelegenheid der feestelijke herdenking van de 200ste geboortedag van de dichter en toneelschrijver Ludwig Hol berg (16841754). Grieg wilde met dit werk enerzijds de pruikentijd typeren waartoe Holberg behoort vandaar de barokvorm der danssuite naar de 18de eeuwse Franse smaak. Maar anderszins trachtte hij ook een Scandinaafs karakter aan zijn compositie te geven. Het dubbel slachtige van deze opzet is door Grieg tot een opmerkelijke eenheid uitgewerkt; on danks de Franse namen van de dansen, klinken ze als Noorse muziek, maar met behoud van de Franse charme. Ook in het Pianoconcert is het de nagalm van Noorse dansen en volkslied-motieven die de atmosfeer en het karakter bepalen. De componist heeft waarschijnlijk wel zijn vormgeving en aanleiding tot scheppen aan Liszt te danken, maar zelf had hij van huis uit iets mee dat zijn werk de klank, de kleur, het rhythme en het sentiment van zijn land en volk kon geven en het is wel dit laatste dat Griegs concert zo bemind, zo populair gemaakt heeft. Paul Niessing, een oud-leerling van Willem Andriessen, wiens pianoconcert hij indertijd bij de H.O.V. vertolkte, gaf van Griegs compositie een markante vertolking, die uit technisch oogpunt zeer te waarderen was. Adam zorgde met het orkest voor de poëtische sfeer. De algemene waardering voor de sym- phonieën van Tsjaikofsky volgt blijkbaar een kreeftengang. Na de grote populariteit van de Zesde (de „Pathétique"), kwam ge leidelijk ook de Vijfde in trek; na deze is ook de Vierde aan bod gekomen. Wie weet of we, zo voortgaande, niet ook nog eens met de eerste drie zullen mogen kennis maken. De Vierde moge velen enigszins tegenstaan om haar uitbundige finale, die een gewild triviaal effect maakt, een feit is het echter dat men er, bij nadere ken nismaking door de symphonie meermalen te horen, prachtige karakteristische eigen schappen in gaat waarderen, alsmede een stevige constructie en een voorbeeldige orchestratie. Zou er wel één componist aan te duiden zijn die zo brillant als Tsjaikofsky met het koper wist om te gaan? Dit is ech ter een onderdeel van zijn instrumentatie techniek; maar ik vermeld dit speciaal om dat het deze avond zo indrukwekkend klonk. Een compliment voor deze vleugel van ons orkest! Adam dirigeerde het werk met veel élan en hij bereikte met het orkest een resultaat dat haast een topprestatie mocht heten. Het publiek reageerde geestdriftig op deze schitterende vertolking. JOS. DE KLERK Het is een weldaad voor de stedeling, het gedruis van het verkeer in de straten te ontvluchten om zich een ogenblikje te ver meien bij de flora van een stadspark. Voor al wanneer zijn blik wordt getrokken door de verrukkelijke tinten van tulpen als deze, die thans in het Kenaupark in volle bloei staan. Daarverslac noemt 195C Nuts-Spaarbank bevredigend De grote schommelingen tussen de inleg en de terugbetaling zijn voor de Haar lemse Nutsspaarbank in 1950 kenmerkend geweest. In het jaarverslag wordt 1950 overigens, gelet op de tijdsomstandigheden, bevredigend genoemd. Nadat de maanden Januari en Februari, in aansluiting op het verloop in 1949, nog een belangrijk over schot hadden gegeven, was van enig surplus in de daarop volgende drie maanden nau welijks sprake. Sinds Juni steeg de terug betaling aanzienlijk. Het maandelijkse nadelig saldo dat daardoor ontstond be droeg in September 1950 zelfs ruim 500.000. Niettegenstaande deze teruggang is ten gevolge van het feit dat over 1950 aan rente voor de inleggers 549.854,76 werd bij geschreven, het saldo-tegoed van de inleg gers tot ƒ24.471.045,30 gestegen. Spaarzin levend gebleven Ondanks de financiële moeilijkheden in tal van gezinnen is bij velen de spaarzin levend gebleven. Er is gebleken dat een toenemend gebruik wordt gemaakt van de ophaaldienst en de spaarbusjes van de Nuts-spaarbank. Zo steeg het aantal posten bij de ophaaldienst met 8805 en het ge spaarde bedrag met 24.295,55. Het aantal spaarbusjes steeg met 503; het gespaarde bedrag met 34.667,37. Ook het bedrijfssparen ondervond enige uitbreiding. Enige verenigingen gingen over tot het systeem van de Nuts-spaarbank van clubsparen. Het aantal inleggers steeg met 1874 en het aantal posten van inleg was in 1950 12.544 hoger dan in 1949. Jeugd is actief Bijzondere activiteit werd dit jaar voor het jeugdsparen ontplooid, waarvoor op aandrang van de Nationale Spaarraad het boekje „De reddingboot komt" werd uit gegeven. Het aantal jeugdspaarders nam hierdoor sterk toe in Haarlem steeg het aantal met 1102 maar toch acht de Nuts- spaarbank deze vorm van propaganda niet geheel verantwoord, zodat naar verbetering wordt gestreefd. GOUDEN HUWELIJKSFEEST De heer K. Vorst en mevrouw P. Vorst Nuchteren, wonende in de Edisonstraat 5 te Haarlem, herdenken 5 Juni de dag, waarop zij een halve eeuw geleden in het huwelijk traden. De 81-jarige bruidegom en zijn 76- jarige bruid zijn nog goed gezond. De heer Vorst heeft zestien jaar in de remise van de E.S.M. aan de Leidsevaart gewerkt en is daarna een timmerbedrijfje begonnen. Door de aard van zijn werk verwierf hij algemene bekendheid in het Bos en Vaartkwartier. Daardoor zullen ongetwijfeld vele bewoners van deze wijk hem en zijn echtgenote de volgende week Dinsdag komen gelukwensen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een kantoortje op een afgesloten terrein aan de Harmenjansweg. Zij vernielden een ruitje, slopen naar binnen en trachtten een brandkast te forceren. Dat lukte echter niet. In een ander kantoortje op hetzelfde ter rein werd eveneens ingebroken. Daar werd een blank metalen kistje met voor de daders waardeloze papieren ontvreemd. Uit een bureau werden bovendien drie vulpot loden gestolen. Voorts werd getracht in een fabriek van verwarmingsinstallaties in de Gonnetstraat in te breken. Men vernielde ook hier een ruitje, maar verder kwam men niet, omdat bleek dat iemand van het personeel in de fabriek aanwezig was. Veilingen van huizen De uitslag van de verkopingen in het No tarishuis gehouden is Padangstraat 10, Haarlem 2900.J. C. Demoitié. Padangstraat 6, Haarlem, 3500, R. Slikker. Uit den Boschstraat 1, hoek Wagenweg, Haarlem (opgehouden) 13.000. Zuider Buiten Spaarne 62 zw en rd., Haar lem (opgehouden) 7500. Zuider Buiten Spaarne 64 zw. en rd. Haar lem (opgehouden) 7300.—. Jansstraat 87 zw. en rd., Haarlem (opge houden) 11.000. Weverstraat 1, Haarlem 4700, A. Volkers. Berkenrodestraat 16, Haarlem 8700, N.N. Reyer Anslostraat 39, 41 en 43, 15.000. Fa. Niephaus en Blansert qq. Verspronckweg 23, Haarlem 18.400. D. de Vries qq. Gen. Cronjéstraat 107, Haarlem, 16.800. S. L. Mok qq. Archipelstraat 37, Haarlem (opgehouden) 3700.—. Spaarnwouderstraat 45, Haarlem, 7450. T. J. Rozenheek. Overtonweg 26, Haarlem (niet geveild). Ged. Schalkburgergracht 2, Haarlem 4400, J W. Hessen. Potgieterstraat 47, hoek Peperstraat, Haar lem 5250.—, F. A. Raap. Zuidpolderstraat 63, Haarlem, 1600.Th. Bijman c.s. Crayenestersingel 59, Heemstede (opgehou den) 23.000.—. Ged. Raamgracht 6, 8 en 10, Haarlem, 4475.—, C. Keur. Meer en Boslaan 37, H.stede (niet geveild). Gedempte Raamgracht 39, Haarlem 1800, F. H. van Emmerik. Johan van Vlietstraat 79, Haarlem (opge houden) 7000. Eindenhoutstraat 39, Haarlem 11.950. F. Wildeboer qq. Overtonweg 14, Haarlem, 7810.H. F. Strauekon Brouwersstraat 147, Haarlem 2900.J. P. Halsteyn. Zandvoortselaan 359, Bentveld (niet geveild). ADVERTENTIE OFF. SUB AGENT Citroën-Reparatie is Specialistenwerk GESCHOOLD PERSONEEL SPECIALE GEREEDSCHAPPEN ORIGINELE ONDERDELEN Parallelweg 32—34 - Zandvoort Telefoon K 2507 - 2391. In Rotterdam heeft de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers haar landdag gehou den. De presidente, mevrouw J. B. Gh. Sjollema, deelde mede dat de plannen om te komen tot een vrouwelijke vrijwillige hulpverlening in Nederland in zoverre zijn gevorderd, dat men met de voorbereidende besprekingen na het opstellen van de sta tuten gereed is gekomen. Alleen organisa ties zullen zich hierbij aansluiten. Zij blijven echter vrij en zelfstandig in het nastreven van de eigen doelstelling. Dit jaar zullen ook voorbereidingen worden getroffen noodzakelijk voor de besoher- ming van de burgerbevolking in oorlogs tijd. Het plan bestaat daarvoor twee train- sters op te leiden, die aan de afdelingen aanwijzingen zullen verstrekken. Slechts in overleg met de gemeentebesturen kan aan deze taak begonnen worden. Mej. dr. J. van Dullemen hield een cau serie over het onderwerp „Is de Neder landse vrouw reeds wereldburgeres?" Zij wees op het positieve werk, dat door de vrouwen in de oorlogsjaren is gedaan. Nu, na de oorlog, zal men moeten leren tot goede menselijke verhoudingen te komen. Het past niet meer om zich alleen vader lands te voelen, men moet begrijpen dat men behoort tot één wereld. Tot besluit van de landdag werd „De eendracht van het land" opgevoerd, waarin uit iedere provincie een dame, gekleed in de oude dracht een verslag gaf van -het geen de U. V. V. in die streek gepresteerd had. ADVERTENTIE betaalt U 5 centen voor Uw ledige LINCOL-wasdoos Vraag een inlever- biljet voor een verrassing! De 7e verrassing is uitgereikt door P. J. Tholen. Petroleum en chemicaliën, Archipel straat 69, Haarlem. De Zondags- en nachtdienst van de Haar lemse apotheken wordt van 19 Mei tot: 27 Mei waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. telefoon 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000 en Frans Hals-apotheek, Frans Hals plein 1, telefoon 11180. Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dins dag 22 Mei 1951, 's avonds van 8—9 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Chromatische Fan tasie in d, J. P. Sweelinck; 2. Trumpet Tune, H. Purcell; 3. Concert. A gr. t. (Largo, Alle gro, Menuet, Fuga), G. F, Handel; 4. Fantasia c kl. t., J. S. Bach; 5, Jesus Christus unser Heiland, (2 bewerkingen), J. S. Bach; 6. Preludium en Tripelfuga Es gr. t., J. S. Bach. Zwemmen Dinsdagavond 22 Mei om 8 uur zullen in het Sportfondsenbad wederom de jaarlijkse wedstrijden om het overdekte zwemkam- pioenschap van de kring Haarlem plaats vinden. Deze wedstrijden zijn bedoeld als sluiting van het winter-seizoen. De 100 meter vrije slag voor dames zal een felle strijd te zien geven tussen Margot Mars- men (HVGB), Elly Hölsken (Haarlem), T. Scheerder (DWT), Tineke Wouters (DWR) en anderen. Op hetzelfde nummer voor heren zullen onder meer starten F. Pieters (D\yR), W Geurtsen (HPC) en G. Bijlsma (Haarlem). Ook dit nummer belooft interessant te wor den, omdat Bijlsma deze week de 100 meter in 1 min. 0.9 sec zwom. Op de 200 meter schoolslag voor dames komt Jopie Spoor, die de laatste tijd sterk opvalt, aan de start. Bij de heren gaat de strijd tussen de rivalen A. de Vries (HPC) en J. Hofman (Haarlem). Op de estafettes 4 x 100 meter voor dames en 4 x 200 meter voor de heren hebben vijf ploegen inge schreven. Na de zwemwedstrijden zal het Haarlemse Waterpolo-zevental een wedstrijd spelen tegen het Amsterdamse zevental. Door de deelname van enkele spelers van het natio nale team zal het ongetwijfeld een interes sante partij worden, De Deense dames-zwemploeg, die Don derdag 28 Juni te Groningen en Zondag 1 Juli te Roermond tegen Nederland uitkomt, zal naar alle waarschijnlijkheid uit de vol gende zwemsters bestaan: 100 meter en 400 meter vrije slag dames: Grete Andersen en Mett Petersen. 200 meter schoolslag en 100 meter vlinder slag: Jytte Hansen en Grete Lange. 100 meter rugslag: Gerda Olsen en Rita Nielsen. Wielrennen Deelnemers moeten pokkenbriefje hebben Tijdens een bespreking waarbij de ver antwoordelijke medische autoriteiten aan wezig waren, is de beslissing gevallen, dat Tilburg geen aankomstplaats zal kunnen zijn van de Ronde van Nederland 1951. Tengevol ge van het feit. dat de vierde étappe door België leidt zal aan de deelnemers worden verzocht zich te laten her-inënten. Dit geldt dus zowel voor de renners als voor de offi cials. De mogelijkheid is namelijk niet uit gesloten dat de deelnemers bij de Belgische grens een pokkenbriefje moeten tonen. De derde étappe van de Ronde van Bel gië van Charleroi naar Virton over een afstand van 267 kilometer is gewonnen door de Italiaan Cerami in 7 uur 46 min. 49 sec. Evenals de beide vorige étappes werden verschillende uitlooppogingen uit eindelijk verijdeld, waardoor het bij de finish andermaal een massale sprint werd. De enige bijzonderheid ligt in het feit, dat de overwinning naar een buitenlander ging, want het waren tot nu toe alleen nog maar Belgen, die de eerste plaatsen bezet ten. Onze landgenoot Van Est werd 31ste in dezelfde tijd als de Belg Ollivier, die als tweede over de eindstreep ging. Door deze gang van zaken heeft de Italiaan Ce rami zich in het algemeen klassement bij de kopgroep van Belgen gevoegd. Hij bezet de zesde plaats. De Belg Rosseel heeft nog steeds de leiding. Van Est is 30ste. Sport in 't kort VAN DER KUIL VAN VSV is als rechts buiten opgesteld in het bondselftal, dat Za terdag 26 Mei in Utrecht tegen Derby County een voetbalwedstrijd speelt. VRIJDAGAVOND SPEELDE „LIMBUR- GIA" te Heerlen een voetbalwedstrijd tegen de Engelse club Coventry City, welke in een 1—1 gelijk spel eindigde. HET NEDERLANDSE DAMES BASKET BALLTEAM zal van 3 tot .11 Juni deel nemen aan een internationaal tournooi te Nice. Het werd steeds kouder en het begon te vriezen. „Fijn!", zeiden de jongens. „Nu kunnen we gauw schaatsrijden!" Elke dag gingen ze kijken, of er al ijs op het water lag. Ja, het was er al, maar het moest ook nog dik en sterk genoeg zijn. Dat had Bunkie wel ondervonden, toen hij er zo onvrijwillig opgekomen was! Ze probeerden het elke dag, stampten met een stok op het ijs en trapten er met hun voet op. Maar het duurde nog even, voor het sterk genoeg was. „Nou zei Oepoetie, „lang kan het toch niet meer duren. We kunnen wel vast de schaatsen uit het vet halen en klaarmaken!" Dat deden ze dan ook maar. Het was 'n leuk werkje; eerst wreven ze met een doek de vaseline van de ijzers en poetsten ze mooi blank. En de riemen en banden moesten ook eens goed nagezien worden. Voor Rick en Bunkie waren er ook schaatsen, want Oepoetie had meer dan één paar op zolder liggen. Dat kwam mooi uit. Ziezo", zei Oepoetie, toen ze ermee klaar waren. „Als nou het ijs goed is, zullen we m raken! Fijn, jongens!" En het bleef maar vriezen. Voetbal op Zondag In het voetbalprogramma voor de ko mende Zondag zijn voor de Haarlemse derde en vierde klassers enkele belangrijke wedstrijden vastgesteld. In de derde klasse kan over het lot van DIO beslist worden. Zelf spelen de Haarlemmers niet, maar mocht VVP, de mede-candidaat voor de onderste plaats, er in slagen van Laak kwartier te winnen, dan degradeert DIO naar de vierde klasse. HBC, dat de laatste tijd zo goed op dreef is, krijgt bezoek van Hillinen en kan zijn overwinningsreeks voortzetten. TYBB moet bij kampioen VCS op bezoek, hetgeen voor de Haarlem mers een te zware opgave zal blijken te zijn. De belangrijkste wedstrijd gaat echter op het terrein van Bloemendaal tussen DSS en Wilskracht. Vooral voor Ripperda is deze ontmoeting van het grootste belang want zou DSS er in slagen de Amsterdammers te kloppen, dan krijgt Ripperda de kans in eigen hand Met een gelijk spel zou Rip perda ook al een st.uk gebaat zijn. Het zal er spannen in Bloemendaal. Onze Gezellen gaat z'n laatste kansje verdedigen bij Madjoe, maar hier vrezen we het ergste voor de Haarlemmers. Ook THB staat voor een lastige taak zijn positie door de wedstrijd tegen De Germaan wat te verbeteren en waarschijnlijk zal zulks niet lukken. NAS heeft ook al weinig kans bij KBV en EHS moet bij St. Pancratius alles op alles zetten om niet te verliezen. In Hillegom kan de club van die naam over Lisse de baas blijven. West I. 3A: HollandiaGVO, Kinheim— QSC, IVV—Wijk aan Zee.3B: Alw. For wardVitesse, TerrasvogelsRKVVA, DECDe Meteoor. 3C: KWZilvermeeu wen, Halfweg—SDW, DCGAPGS. West II. 3A: VCS—TYBB, LFCHPSV, Blauw ZwartDe Postduiven, HBC—Hil linen, LaakkwartierVVP. West I. 4D: DJKRCZ, Wilh. Vooruit— Meervogels, AhrendsEVC, Nautilus— VVB.4F: De Germaan—THB, BPC—Ont waakt, KBV—NAS, SLTO—Swift, 4G: St. PancratiusEHS, DSSWilskracht, Mad joeOnze Gezellen. HVB-programma la: SpaarndamHaarlem 4, EDO 4— ADO 2, SpaarndamBSM, RCH 4Con cordia, DIO 2Haarlem 4, Heemstede Zandvoortmeeuwen 3, 1B: Haarlem 3A— RCH 5, DEM 2—Waterloo, DSK—Zand voortmeeuwen 4, VVDHFC 3, Nieuw VennepIEV, 2A: TYBB 2Spaarnevo- gels, 2B: Wijk aan Zee 2DIO 3, Schoten 3—Geel Wit; 2C: Hoofddorp Boys—HBC 3, RCH 6Hoofddorp Boys, 2D: Spaarndam 2—VSV 4, DSS 2—TYBB 3, 3B: TYBB 4 —Haarlem 7, THB 3—HFC 6, 3D: Schoten 4—DSS 3, 3E: VVD 2—OG 4, 3F: Kinheim 4—Waterloo 3, IEV 3—VSV 6, 3G: RCH 7 —THB 4. Jeugd. A: Kennemerland aTerrasvo gels a, B: Kennemers aTYBB a, Velsen a—OG a. Zaterdagmiddagcompetitie. A: Kinheim— De Tweede Jeugd, Nieuw VennepIJmui- den 2, IJmuiden 3SIZO 2, Telefonia— ETO, B: SIZO 3—RCH, SIZO 4—Kinheim meeuwen 2, IJmuiden 4Kennemerland 6, ConcordiaRCH 2, D: Kennemerland 7— 2, SVJ 2Hillinen, C: ETO 2Zandvoort- Halfweg. Wandelsport Dit jaar organiseert de Nederlandse Wan delsportbond te Haarlem voor de eerste keer een Jeugd-Avondvierdaagse, bestemd voor personen van 10 tot 14 jaar. Reeds lang was er veel belangstelling voor een dergelijk evenement. De Nederlandse Wandelsportbond heeft het langdurig overwogen en na rugge spraak met vooraanstaande personen uit on derwijskringen, alsmede uit de jeugdbewe gingen, is het besluit genomen. De afstanden zijn op ten hoogste 10 kilo meter per avond vastgesteld. Bij het volbren gen van deze wandeltocht wordt een speciaal avond-vierdaagse-kruis uitgereikt. Het in schrijfgeld is zeer laag gesteld. De data zijn 13, 14 15 en 16 Juni en de start is 's avonds tussen vijf uur en half zes en op Zaterdag van. twee tot drie uur. Op die data wordt tevens de jaarlijkse avond-vierdaagse voor ouderen gehouden. De start is bij het gebouw „Rosehaghe" aan de Hoofmanstraat. Hockey Op de velden van B. M. H. C. achter Zo- merzorg te Bloemendaal worden Zondag de halve finales gespeeld van de wedstrijden om de Amsterdam-beker. De halve finale om de Dr. Exalto-beker heeft om 11 uur plaats tussen de dames van BDHC en Lei den. Bij de heren spelen om twee uur La ren en Pinoké tegen elkaar. Voor de promotie naar de vierde klasse wordt diezelfde middag om half vier een beslissingswedstrijd gespeeld tussen B M H C 8 en Eechtrop 3. Boksen In de halve finale van de Europese boks kampioenschappen voor amateurs te Milaan won onze landgenoot Henk van der Zee in het vlieggewicht op punten van de Frans man Antoine Martin. Het was een uitsteken de partij, die tenslotte in het voordeel van de Nederlander werd beslist, zij het met de kleinst mogelijke puntenvoorsprong. Van daag bokst Van der Zee in de finale tegen de Italiaan Pozzali. Dijkman kwam in de halve finale zwaar gewicht uit tegen de Italiaan Di Segni, Dijkman was aanvankelijk in het voordeel, maar aan het eind van de tweede ronde wa ren de bordjes verhangen. Di Segni werd uiteindelijk met een gering puntenverschil winnaar. Handbal De Haarlemse handbalclub Rapiditas, een der oudste specifieke handbalverenigingen van Nederland, viert deze maand haar 20- jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan wor den er twee tournooien georganiseerd. Het eerste wordt aanstaande Zondag gespeeld en het tweede vindt op 3 Juni plaats. Bij de dames zijn de deelnemende ploegen Unitas, Amsterdam, IJmond, Velsen, BGV, Bloemen daal en Rapiditas. Bij de heren gaat de strijd tussen BHC, Bussum, Unitas. een Concordia- combinatie en Rapiditas. Voorts spelen nog een aantal lagere elftallen. Voor de competitie wordt de dames hoofd klasse-wedstrijd DESConcordia gespeeld, die de Haarlemse dames moeten winnen om uit de gevaarlijke zóne te komen. De Gita- dames gaan bij Rood Zwart op bezoek, welke wedstrijd door de eerstgenoemden zondef moeite gewonnen zal kunnen worden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6