1500 Meter v. MQOPSEL PON Zonnig Jisp stak de feestbazuin voor zijn nieuwe burgemeester ÜltUer De radio geeft Dinsdag IèBM Wereldnieuws Men betrachte soberheid en zelf beheersing als levenshouding PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR^) Na hartelijk welkom plechtige installatie van de heer J. H. Bergh uit Bloemendaal Feest in Bergen omdat Bello weer is gaan rijden Nederlands grootste jeugd herberg op Ameland geopend Deens sportvliegtuig maakte noodlanding in de IJpolder Treinverbinding tussen Enschede en Münster Proviandscheepje op de Nieuwe Maas overvaren Limburgse literatuurprijs voor Robert Franquinet Pseudo-vogelpest in Oostzaan en Nijmegen Vereniging voor de Effectenhandel jubileerde Dr W. DREES Heringa Wuthrich Veilinghal in Den Bosch ging in vlammen op GERUITE ZEPHIR Een drukke Zondag in de bloembollenstreek Tweede geval van pokken met dodelijke afloop Wie pijn lijdt leeft maar half. Zeepfabrikanten verhogen ingaande heden de prijzen MAANDAG 21 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tussen Wormer en Purmerend ligt Jisp: een nijver dorpje dat met zijn 750 inwo ners de kleinste van de tien Zaanse ge meenten vormt. Een lange kronkelende groene straat, met zindelijke huisjes onder een bont loverdak; en verloren in de pol der: vriendelijke boerderijtjes in een oase van landelijk schoon, 's Morgens trekt het manvolk naar de fabriek in de stad, of gaat vóór dag en dauw aan het werk op de akker. In Jisp weet men wat aanpakken betekent, en op zijn tijd zet men er de bloemetjes buiten. Dat deed men Zaterdag middag ook en daar was alle reden toe. Jisps nieuwe burgemeester, de heer J. H. Bergh uit Bloemendaal, zou om drie uur aan de gemeentegrens arriveren, om ver volgens een rondrit door het dorp te maken en op het fraaie middeleeuwse raadhuis te worden geïnstalleerd. Het hele dorp is dagenlang in de weer geweest om het welkom voor de jonge burgervader onvergetelijk te maken: de schoolkinderen studeerden een feestlied in, er werden erepoorten in elkaar gevlochten en plannen voor een verenigings-optocht ontworpen, kortom Jisp maakte zich op om van de Zaterdag een ware feestdag te maken. En dat is het geworden. Défilé en aubade De leden van de Jisper Brandweer, de gymnastiekvereniging Fortuna, J.S.V., de Oranje Harmoniekapel en een grote menigte dorpelingen stonden al meer dan een uur, popelend van ongeduld, aan de gemeentegrens opgesteld, toen even na drieën de auto met de burgemeester in zicht kwam. En enkele minuten later was de heer Bergh officieel door de loco-burgemeester van Jisp, de heer H. Boon, en wethouder G. Jonker verwelkomd. De voorzitter van de Jisper Gemeenschap, de heer J. Wester, bood mevrouw Bergh een fraai bouquet bloemen aan. Met de beste auto die Jisp rijk is, een hoge vierkante Ford, maakten de heer Bergh en zijn echtgenote, voorafgegaan door de fleurige stoet, een zegetocht door het bevlagde dorp. Op het plein voor het historische raad huis hadden zich inmiddels een groot aantal autoriteiten uit Bloemendaal en de Zaan streek verzameld. Daar waren onder meer de Bloemendaalse wethouders mr. F. Ph. T. Rohling en J. F. Cass.ee, inspecteur van politie, J. J. van Sonsbeek, de oud-burge meester van Jisp, de heer W. Voster, tal van burgemeesters uit de Zaanstreek en de heer P. J. van IJzendoorn, hoofdinspecteur van politie te Velsen. Na- een défilé van alle Jisper vereni gingen zongen de schoolkinderen de heer Bergh een feestlied toe. De Oranje Harmo niekapel bracht het nieuwe gemeentehoofd en zijn echtgenote een klinkende serenade. De installatie In de kleine intieme raadszaal, die nau welijks alle genodigden kon bevatten, opende wethouder H. Boon om klokke vier de buitengewone raadsvergadering, die ter officiële installatie van de heer Bergh was belegd. Allereerst werd het Koninklijk besluit van de benoeming voorgelezen, waarna de heren P. Bus en J. Beets, respec tievelijk het oudste en het jongste raadslid, De loco-burgemeester wethouder H. Boon hangt burgemeester J. H. Bergh de ambtsketen om. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 „Zo werkt Nederland". 8.23 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek, 14.00 Gevarieerd, programma. 14.53 Platen. 15.10 Sopraan en orgel. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor zie ken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 Voor kinderen. 17.15 Felicitaties. 17.45 Zang. 18.00 Wetens waardigheden voor jonge mensen. 18.15 Sportpraatje. 18.24 Causerie. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 „Zo werkt Nederland". 19.23 Vaudeville-programma. 19.52 Parle mentair- en buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Kamer orkest en solist. 21.10 Klankbeeld. 21.35 Piano. 22.15 Piano. 22.35 „Gesprek met mijn zoon". 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws.. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Orgel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Exquise muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.45 Zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of Platen. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.35 „Onze Amerikaanse buren". 16.05 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Koor. 17.20 Jazzmuziek. 17.45 Regerings uitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Concert. 19.20 „Paris vour parle". 19.25 Dansmuziek. 19.50 Nieuws van de Ko ninklijke Marine. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua liteiten, 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Antwoordman. 21.30 Operafragmenten. 22.00 Causerie. 22.15 Sopraan, hobo en piano. 22.45 Buitenlands overizcht. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.45—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15,30 Kamermuziek. 16.00 Con cert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 17.30 Platen. 17,50 Boekbespreking. 18,00 Studentenleven. 18,30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Populaire muziek, 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Pla ten, 23,00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen, Voor het oude raadhuisje van Jisp werd de nieuwe burgemeester een zanghulde gebracht. de heer en mevrouw Bergh binnenleidden. De locoburgemeester richtte zich met een hartelijke toespraak tot de nieuwe be windsman: „De gemeente Jisp mag zich feliciteren dat zij u als burgemeester ge kregen heeft. U kunt op onze volle mede werking rekenen. Wij zullen u, zoveel als in ons vermogen ligt, steunen in uw zware taak." De heer Boon gaf een kort overzicht van het wel en wee van Jisp en mérkte daarbij onder meer op dat de samenwerking in de gemeente bijzonder groot is. Naast het vele goede dat hij van liet dorp kon vertellen, gewaagde hij ook van de stiefmoederlijke behandeling die de polderbewoners ten deel valt: in de polder kent men nog geen elec- triciteit, men behelpt zich daar nog steeds met een petroleumlampje. De heer Boon hing de nieuwe burgemees ter vervolgens de ambtsketen om en over handigde hem tenslotte de voorzitters hamer. De heer Bergh nam hierna het woord. Hij zei onder meer: „Ik ben getroffen door uw arbeidslust en het prachtige raadhuis. Moge de ijver en de eenvoud die uw vorige bur gemeester kenmerkten', ooit de mijne wor den. Reeds bij de eerste kennismaking heb ik kunnen constateren dat u mij met groot vertrouwen tegemoet bent getreden. Ik ben u daar dankbaar voor. Mogen wij in innige samenwerking aan de welvaart van Jisp werken. Ik zal van ganser harte mijn gehele belangstelling aan de belangen van de gemeente wijden". Na een korte pauze, tijdens welke ook de oud-burgemeester, de heer W. Voster, en zijn- echtgenote werdén gehuldigd, werden nog vete hartelijke woorden gesproken. Nadat Bello, het bekende stoomtramme- tje op de lijn Alkmaar-Bergen, tijdens de Pinksterdagen reeds de roest van de rails had gereden, welke zich daarop in de afge lopen maanden van werkloosheid had ge vormd, weerklonk Zondagmiddag opnieuw het in de oren der Bergenaren zo ver trouwde geluid van het belletje op de loco motief. Bello rijdt voorlopig weer en zijn terugkomst in Bergen werd daar feestelijk gevierd. Honderden supporters zagen met vreugde en, gezien de energieke strijd die zij voor het behoud van het trammetje hebben ge streden, ook met enige trots om half drie het trammetje met de versierde locomotief het stationnetje binnenstomen, waar Ber gens Harmonie enige feestliederen de lucht in blies. Burgemeester dr. W. Huygens hield een redevoering, waarin hij zeide, dat Ber gen zonder tram Bergen niet meer zou zijn, omdat er dan dwars door het oude dorp heen moderne snelwegen naar de zee zou den moeten worden aangelegd. Hij dankte de minister van Verkeer en de Nederlandse Spoorwegen voor het inlossen van de be lofte dat de tram, hangende het onderzoek en de besprekingen over de voorgenomen opheffing, zou blijven rijden. Dat Bergen Bello desondanks enige tijd heeft moeten missen, is de schuld van de kolenschaarste geweest. Burgemeester Huygens deelde mede, dat op 5 Juni ruim 100 burgemeesters van ge meenten, die gelegen zijn aan tram- en lo cale spoorlijnen van de N.S., in besloten vergadering te Utrecht bijeen komen om zich te beraden over maatregelen, die ge nomen kunnen worden teneinde te voor komen, dat deze lijnen worden opgeheven. Of Bello echter in leven zal blijven is^ nog verre van zeker. Dat zal afhangen van* de Nederlandse Spoorwegen en van de mi nister. Bello in particuliere dienst? Intussen heeft het gemeentebestuur van Bergen gemeend niet het risico te moeten lopen te eniger tijd geheel van railverkeer verstoken te zijn, voor het geval de N.S. toestemming zouden krijgen van de mi nister van Verkeer en Waterstaat de dienst te staken. Daarom heeft het onderhande lingen geopend met een particuliere tram wegmaatschappij elders in het land over de exploitatie van de lijn. Er is een toezeg ging van de N.S. de spoorrails af te staan. Deze oplossing zou de gemeente Bergen grote kosten voor het aanleggen van een autoweg besparen, nog afgezien van de schade, die deze wegenaanleg aan het na tuurschoon van het dorp zou toebrengen. Zaterdagmiddag is de nieuwste en groot ste jeugdherberg, „De kleine Grie" bij Hol- lum op Ameland, officieel geopend door de Commissaris der Koningin in de provin cie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. Deze jeugdherberg in ingericht in de versterkingswerken van een deel van de voormalige „Atlantik-wall", De werkzaam heden voor de jeugdherberg zijn gedeelte lijk verricht door jongelui die in interna tionale kampen verbleven. De nieuwe jeugdherberg kan aan bijna driehonderd personen onderdak verschaf* fen. Zondagmiddag omstreeks vijf uur heeft een eenmotorig tweepersoons Deens sport vliegtuig wegens benzinegebrek in de Grote IJpolder nabij Amsterdam een nood landing gemaakt. De inzittenden werden niet gewond. Van het vliegtuig werden het landingsgestel en de schroef beschadigd, zodat het niet meer kon opstijgen. Het vliegtuig was op weg naar Schiphol. Het was enige uren tevoren uit Hamburg opgestegen. Tussen Enschede en de Westfaalse hoofd stad Münster is een treinverbinding ge opend. Twee keer per dag zullen er treinen tussen deze steden rijden. De afstand wordt afgelegd in één uur en twintig minuten, waarbij het oponthoud tijdens de grens controle is inbegrepen. Nu ook de electri- sche verbinding tussen het Westen van ons land en Twente gereed is gekomen kan men thans van het Westen van ons land uit in ongeveer vier a vijf uur tijd de hoofdstad van Westfalen bereiken. Op de Nieuwe Maas te Rotterdam is Zaterdagmiddag een proviandscheepje overvaren en gezonken. De schipper van het 5 ton metende bootje, de 21-jarige D. J. B. van Weelen uit IJsselmonde, had even het roer in de steek moeten laten om de motor na te kijken. Het scheepje veran derde daardoor van koers en kwam dwars voor de boeg" van het 800 ton metende motorschip Eider", dat het vaai'tuigje ramde, waardoor het zonk. Schippers in de buurt, die het ongeluk zagen gebeuren, wisten Van Weelen te redden. Het bootje zal worden gelicht. Tijdens de feestelijkheden ter gelegen heid van burgemeester Van Grunsvens zilveren ambtsjubileum werd in het raad huis te Heerlen aan Robert Franquinet de litteratuurprijs van de Culturele Raad Limburg voor zijn jongste roman „Mijn hart zal niet vrezen" uitgereikt. Deze ro man speelt in Frankrijk en beeldt het leven van een daar gevestigde Nederlandse dorpspastoor uit. Wederom is op verschillende plaatsen te Oostzaan pseudo-vogelpest uitgebroken. Bij enige bedrijven werden de afgelopen dagen ruim 300 stuks pluimvee vernietigd. Voor nader onderzoek zijn enige kippen van pluimveebedrijven waar zich verdach te verschijnselen voordeden, naar het labo- .ratorium van de Veeartsenijkundige Dienst te Rotterdam opgestuurd. Ook in een buitenwijk van Nijmegen is een geval van pseudo-vogelpest geconsta teerd. Ruim 300 kippen zijn afgemaakt. De Vereniging voor de Effectenhandel heeft Zaterdag te Amsterdam haar 75-jarig bestaan gevierd. In de beurszaal was een tentoonstelling ingericht betrekking heb bende op de geschiedenis van de effecten handel. Daar werd ook een receptie gehou den. Tot de zeer velen die het bestuur kwamen gelukwensen behoorde Prins Bernhard. Langdurig onderhield de Prins zich met de oudste Amsterdamse beursman, de 83- jarige heer K. Job die nog dagelijks de ef fectenbeurs bezoekt. Na afloop van de re ceptie werd een lunch aangeboden voor genodigden en enige buitenlandse gasten. Onder hen bevond zich ook de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck. In de tafelrede, die de minister hield en waarin hij het bestuur der vereniging met het ju bileum zijn gelukwensen^ianbood, deelde hij mede, dat de Koningin de voorzitter van de vereniging, de heer William Schrik- ker, had benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en de algemeen se cretaris, mr. U. N. J. de Graaff, tot officier in de orde van Oranje Nassau. Namens de buitenlandse gasten sprak de heer Marcel Wesel van de effectenbeurs te Brussel. CONCERTGEBOUW-ORKEST SPEELT VRIJDAG IN ANTWERPEN Op 25 Mei geeft het Amsterdamse Con certgebouw-Orkest onder leiding van Hein Jordans in de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen een galaconcert. Het pro gramma bestaat uit de ouverture „De El zenkoning" van Benoit, de Ballade voor orkest van Badings, de Mozartvariaties van Reger en de Vijfde Symphonie van Tsjaikofski. ADVERTENTIE ADVERTENTIE en veilig! MET WAARDEBON VOOR GOAL VOETBALFOTO De gezamenlijke organisaties, verenigd in de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, houden van heden tot 2G Mei een jeugd- week onder het motto: „Deze tijd vraagt soberheid en zelfbeheersing". Minister-president dr. W. Drees heeft deze jeugd week Zaterdagavond met een radiotoespraak geopend. Sober zijn is niet gelijk te stellen met armoedig leven, zo zei dr. Drees. Het is ook niet iets, dat enkel ^uit tijdelijke nood zaak moet voortvloeien, al is het in deze tijd in Nederland dringender nodig dan anders. Soberheid is een levenshouding, waarbij men zich vrijwillig beperkingen oplegt. Dat wil allerminst zeggen, dat men zal moeten afzien van alles wat materieel niet direct nodig is. Iedereen heeft be hoefte nu en tian te treden buiten de enge kring van het volstrekt onmisbare. Maar ook dan kan men sober zijn. Voor de toe komst van jonge mensen kan het van grote waarde zijn, als zij zich er op instellen niet alles te doen wat zij voor het ogenblik wel zouden kunnen betalen. Zij kunnen daar mede bereiken, dat als zij een gezin vor men, niet behoeven te beginnen met schul den maken, maar dat zij zich, al is het dan ook sober, kunnen inrichten en op goede grondslag beginnen. Er zijn tijden, dat men de aantrekkelijkheid van gebou wen en van meubelen zoekt in overdaad van vormen en versierselen. Er staan bijna overal wel huizen met zinloze torentjes, doelloze krullen en wat er niet al bedacht is om er toch vooral iets bijzonders van te maken. Bij meubelen is het niet anders. De overheid kan maar een beperkte in- ADVERTENT1E HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES vloed uitoefenen op de keuze, die men doet en wil ook niet trachten ieders uitgaven te dirigeren. Maar als wij zien hoeveel honderden milliöenen men meent te kun nen besteden aan genotmiddelen van twij felachtige waarde, welk geld beter voor woningen zou kunnen worden gebruikt, dan moet zij toch wel eens tot bezinning oproepen. Het motto spreekt niet alleen van sober heid maar ook van zelfbeheersing. Het is een hoge eis. Het is zoveel gemakkelijker en ook zoveel plezieriger zich te laten gaan, zich uit te leven, zich niet te druk te maken om de toekomst noch zich veel te bekommeren cm anderen en rekening te houden ook met het algemeen belang. Het is een sterke morele plicht, een voor waarde ook voor duurzaam geluk en voor goede verhoudingen. Men betrachte soberheid en zelfbeheer sing, niet als hinderlijk gevoelde armoede en beperking, maar als een zuivere, waar dige levenshouding, aldus dr. Drees. Zaterdagmiddag is door tot nu toe onbe kende oorzaak brand ontstaan in een op slagplaats van de veiling „De Meierij" van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond aan de Parallelweg in Den Bosch. Het vuur vond een gemakkelijke prooi in de 30.000 aardbeienmandjes, zakken en ander emballagegoed, die in de hal waren opgeslagen. De hitte was zo groot dat de brandende hal niet te benaderen was. De brandweer kon tegen het vuur wei nig uitrichten. Zij bepaalde zich in hoofd zaak tot het beveiligen van de andere op slagplaatsen en het veilinggebouw. ROTTERDAMS TONEEL SPEELT „HET KLEED DER NAAKTEN" Op Vrijdag 25 Mei geeft het Rotterdams Toneel in de Maasstad de eerste voorstel ling van „Het kleed der naakten" van Luigi Pirandello, onder regie van Ko Ar- 'noldi. De vertaling is van A. Defresne. voor Jurkjes, Blouses, Schortjes. Strandpalcjes Tuinkleedjes enz. 80 cm breed Grote Houtstraat 31 DEN HAAG LEIDEN HAARLEM „Keukenhof" Zondag a.s. voor het laatst geopend Het was Zondag, dank zij het heerlijke voorjaarsweer, druk met fietsers en auto mobilisten in de Bollenstreek. Op de velden prijkten nog de gloeiende kleui-envakken der late tulpen, en druk was ook het bezoek aan de Keukenhof, waar het ook de tulpen zijn die de tentoonstelling de grootste luis ter bijzetten. Zondag a.s. kan men daar genieten van het hoogfestijn der tulpen. De slanke, edel gevormde Darwins, de met een doffe sluier overtogen Breeders, de charmante Cottage tulpen, staan dan in volle bloei. In de sta tige beukenlaan, waar 10.000 tulpen zijn opgeplant, staan thans Flora's dochters in kleurige gelederen opgesteld. Het bestuur van Keukenhof heeft juist dit hoogtepunt uitgekozen om de tentoon stelling te sluiten. Men kan het nu een maal niet voorkomen, wanneer door de weersomstandigheden vroege bezoekers nog slechts weinig bloemen zien bloeien (ai heeft men met het grote warenhuis voor een uitstekende schadeloosstelling gezorgd, die vooral dit seizoen buitengewoon te pas kwam) maar men wil het publiek de aan blik van een langzaam aftakelende bloe- menshow besparen. Daarom gaan de poor ten dicht op het ogenblik, waarop dit de bezoekers niet anders dan een zucht van spijt zal berokkenen. Maar zoveel eerder, meent het bestuur, komen ze volgend jaar terug. Nieuwe plannen Alle geldelijke overschotten van de ten toonstelling gaan in het tentoonstellings fonds en worden besteed ter uitbreiding en verfraaiing van de tentoonstelling. Grote Uitbreidingsplannen heeft men momenteel niet. De tentoonstelling is vóór tien jaar opgezet en thans, in het tweede jaar, is men wat de oppervlakte betreft reeds zo ver als men eerst na vijf a zes jaren had gemeend te zijn. Men wil in het volgend tentoonstellingsjaar de bezoekers nog meer service, nog meer schoonheid bieden. De plannen hieromtrent zijn nog niet rijp voor publicatie, maar vast staat wel dat Keu kenhof 1952 de tentoonstelling van 1951 weer zal overtreffen. Ook wat het aantal bezoekers betreft gaat het crescendo. Vorig jaar telde men er 325.000, thans is ondanks een wel bij zonder slecht voorjaar, dit aantal reeds ge passeerd. Bijzonder groot is dit jaar het aantal buitenlandse bezoekers, met name van Amerikanen uit de bezettingszone. Ook verscheidene bussen met Duitsers uit de Westzöne vonden de weg naar Keukenhof. De laatste vijf dagen hebben zich in Til burg geen nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Zaterdag is echter één der aan pokken lijdende patiënten, die in het zie kenhuis worden verpleegd, overleden. Dit is het tweede geval van pokken met dodelijke afloop, dat zich sinds het uit breken der pokken, thans bijna drie weken geleden, in Tilburg voordeed. ADVERTENTIE 15. Natuurlijk was Panda diep verstoord door het intense gesnurk van zijn anders zo nijvere bediende. „Jolliepop!", riep hij. „Jolliepop! Word wakker! Ik ben het! Wat voer je uit! Noem jij jezelf een goede be diende?" Bij dat alles schudde hij de slaper woest aan de schouders, maar er gebeurde niets dan dat zich op Jolliepop's vredig ge laat een verzaligde glimlach aftekende, terwijl hij vaag mompelde: „Ja-z-z-z-zeker, mijnheer...eh..i. P-p-p-panda!" Dat ging zo niet! Panda vatte een kordaat be sluit; hij haalde een bekertje uit zijn auto te voorschijn (zulke kleinigheden moet men nooit vergeten mee te nemen wanneer men op reis gaat) en dat bekertje vulde hij in het heldere water van de Donker Beek, en daar gaf hij Jolliepop van te drinken. „Kom, drink eens, slaapkop!", zei hij. „Dat is koud water dat zal je opknappen!" „Z-z-z-zeker!", stotterde Jolliepop, met in zijn stem een klank die het midden hield tussen slobberen en snurken. „L-l-l-lekker water.... ah dank u..,. ah.... welte rusten....". En na die woorden vouwde hij voldaan de handen over zijn buik en viel weer glimlachend in zijn diepe slaap. „Deksels!", dacht Panda. „Wat nu? Hij is onherkenbaar! Ik zei wel, dat het buiten leven hem zou veranderen maar dat het zo erg zou zijn had ik niet gedacht!" Eer lijk gezegd lèek die slaperigheid hem niet eens gezonduu Resolutie. Drie-en-veertig Amerikaanse republikeinen, die dit jaar voor het eerst zitting hebben in het Congres hebben Zondag een resolutie onderte kend, waarin de onmiddellijke ver vanging van de minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, door „een nieuwe minister, in wie het volk ver trouwen kan stellen", wordt geëist. Vol gens een republikeins Congreslid wordt de actie gesteund door de commissie die de politiek der republikeinse partij bepaalt, en door de republikeinse lei der in het Huis van afgevaardigden Joseph Martin. Aanslag. Tijdens een plechtigheid te Tri- polis is Zaterdag op het ogenblik, dat de emir van Cyrenaica, Mohammed Idris el Senoessi, in zijn auto passeer de, een tijdbom ontploft. Drie toeschou- wers werden gewond. Schade werd niet aangericht. De tijdbom ontplofte tij. dens een processie. Een uur nadat deze voorbij was getrokken ontploften nóg twee bommen. De autoriteiten geloof den, dat de bommen door politieke partijen, welke niet accoord gaan met de per Januari aanstaande van kracht wordende federatie van Tripolitanië, Cyrenaica en de Fezaan, zijn geplaatst! Hervorming. De Vietnamese regering van Bao Dai heeft besloten in alle. onlangs heroverde gebieden de door de commu nistische Vietminh genomen landher vormingsmaatregelen te niet te doen en de wegens „verraad" onteigende gron den terug te geven. In officiële kringen wordt verklaard, dat de belangen van degenen, die te goeder trouw deze gronden van de Vietminh hebben ge ëxploiteerd, ontzien zullen worden en dat de restitutie geleidelijk zal wor den uitgevoerd. Atoomgranaten. De stafchef van het Ame rikaanse leger, generaal Lawton Col lins, heeft te Seattle verklaard, dat het slechts een kwestie van tijd is of de Verenigde Staten over granaten met atoomlading zouden beschikken. De atoomwapens voor de grondstrijdkrach ten zijn echter nog niet zo ver ontwik keld, dat zij in de nabijheid van deze troepen kunnen worden gebruikt. Geen opperbevel. Volgens de politieke correspondent van de Londense „Daily Telegraph" wordt thans, in verband met het van Amerikaanse zijde tot uit drukking gebrachte verlangen om ook Griekenland en Turkije in de organi- satie van het Atlantisch pact op te ne men, overwogen géén algemeen op perbevelhebber van de Atlantische vloot te benoemen zodat dit opper bevel onder een Amerikaanse admiraal zou komen te vervallen doch de Britse en Amerikaanse bevelhebbers in het Oostelijk en het Westelijk ge bied van het Atlantisch pact recht streeks verantwoordelijk aan de „per manente groep" te stellen. Leidraad. Zondag waren aan de Rooms- Katholieke kerken in de Italiaanse pro vincie Toscana bekendmakingen aan geplakt, die de Katholieken als lei draad moeten dienen bij de komende verkiezingen. In deze bekendmakin gen wordt gezegd, dat. ieder, die stem gerechtigd is', moreel verplicht is zijn stem uit",te brengen. Katholiéken .mo gen slechts stemmen voor candidates en partijen, die de werkelijke belan gen van het volk nastreven en tevens de rechten van God, de kerk en de Christelijke familie verdedigen. Het is een doodzonde om te stemmen voor partijen, die tegen het Katholieke ge loof zijn, aldus deze bekendmakingen. Brand. In de op het Japanse eiland Hok kaido gelegen stad Tsjanai is Zaterdag in een bioscoop door het vlam vatten van de film brand uitgebroken. Zeven en-dertig schoolkinderen en drie vol wassenen kwamen om het leven. Acht personen werden gewond. De bioscoop en drie belendende gebouwen werden volkomen verwoest. Hulp. Naar in diplomatieke kringen in Londen verluidde, zijn Frankrijk, de V. S. en Engeland van plan Joego slavië 500 millioen gulden te schenken, Gevraagd naar de juistheid van berich ten uit Washington, dat overeenkomst over een dergelijke schenking bijna bereikt was, heeft Zondag een woord voerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken geantwoord, dat de drie mogendheden besprekingen in Londen voortgang maken maar nog niet voltooid zijn. Hij bevestigde, dat hulp in de vorm van een schenking en niet als een lening wordt overwogen. Handel. Oost-Duitsland heeft, met voorbij zien van het Westelijke uitvoerverbod, orders tot een bedrag van 80 millioen gulden bij West-Duitse firma's ge plaatst gedurende de afgelopen drie maanden, zo weet het Oost-Berlijnse blad „Neue Zeit" te melden. De orders betreffen machines, electrische appara ten en chemische producten, aldus het blad. Oost-Duitsland zal op zijn beurt grondstoffen en halffabrikaten leveren. „Geen zwarte lijsten of dreigementen zullen de West-Duitse firma's beletten handel te drijven met de Oost-Duitse republiek", zo schrijft "de „Neue Zeit". Offensief. Op de Philippijnen is op het ogenblik de belangrijkste tot nu toe uitgevoerde luchtoperatie aan de gang tegen de Huks (Philippijnse opstande lingen). „Mustangs" bestoken sedert Vrijdag het gehele berggebied van Bar taan. De luchtmacht gebruikt voor de eerste maal een nieuwe bom, welke in Philippijnse fabrieken werd vervaar digd en een verbeterde uitgave is van de Amerikaanse napalmbom. Terzelf der tijd hebben acht bataljons een of fensief tegen de Huks ingezet. i De Nederlandse zeepfabrikanten zien zich gedwongen de prijzen van enkele van hun producten met ingang van heden te verhogen, zo deelt de Vereniging van Ne derlandse Zeepfabrikanten mede. Verschil lende chemicaliën zijn de laatste tijd in prijs gestegen. Voorts heeft het Bedrijf schap voor Margarine, Vetten en Oliën tweemaal de heffingen op oliën, vetten en vetzuren verhoogd, waardoor de grond stoffen voor de zeepfabricage belangrijk duurder zijn geworden. Bij de vaststelling van de prijzen hebben de fabrikanten de nieuwe richtlijnen van de regering inzake de winstmarges voor kruidenierswaren ge volgd, zodat de marges voor de detaillis ten verbeterd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2