Het Hek van die Dam. Bestuur H.O.V. overweegt petitionnement met handtekeningen aan de regering goed schilderwerk? F.Damiaans&Zn 15-Jarig Jubileum Bij aankoop van een COSTUUM een waardebon van vijftien gulden Bij aankoop van een EGYPTISCH KATOENEN REGENJAS een waardebon van f 7.50 De haringvloot onderweg Openhartig gesprek bij „Kerk en Vrede" Gemeente steunt IJmuidens feestviering Stelt U prijs op Schildersbedrijf Fa Gebr. DUURSMA Van Swol won in Parijs Magni blijft leider De kwestie Duitsland Haarlem won van Amsterdam TEL- en REKENMACHINES eiectrisch en voor handbediening van f385.- tot f1650- BUKMAN SART0RIUS Agenda voor Haarlem Gasten En gastheren ln de hoofdstad uit Honden met jeukerige Geïrriteerde Huid K A R W O O J> Spannende wedstrijden om de titels van kring Haarlem Gaat U overzee of gaai U verhuizen? Misschien een titelgevecht „Sugar" Ray tegen Turpin Landelijke ruiters rijden estafette naar Soestdijk WOENSDAG 23 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSOHE COURANT 3 De uittocht van Amerikaanse vacanüegangers naar Europa men verwacht er dit jaar ruim 200.000 is begonnen. Deze drie schepen van de Cunard-lijnvan links naar rechts de „Brittannic" (27.000 tori), de „Queen Mary" (81.000 tori) en de .Maure- tania" (35.000 tondie hier aan hun steigers in de Hudson-rivier in New York liggenzullen de eerste invasiegolf van zomer toeristen uit de Verenigde Staten naar de oude wereld brengen. Onder voorzitterschap van mr. A. Beets werd gisteren in de Bilderdijkzaal van restaurant Brinkmann de algemene jaar lijkse ledenvergadering van de Haarlemse Orkestvereniging gehouden, die door veer tien leden werd bezocht. De secretaris gaf het gebruikelijke overzicht van de activi teit van het orkest, waaruit blijkt dat er talrijke concerten buiten Haarlem werden gegeven: 7 in Alkmaar, 4 in Bloemendaal, 4 in Beverwijk, 2 in H00171 en in Zand- voort, Zaandam en Wieringerwerf, nog af gezien van een groot aantal begeleidingen, zodat men in zekere zin reeds nu van een provinciaal orkest kan spreken. De penningmeester kon meedelen dat het werkelijke tekort veel minder bedraagt dan de begroting had doen vermoeden. De op brengst van de concerten beantwoordde aan de verwachtingen en die van de bege leidingen overschreed het bedrag van de raming met ongeveer f 13.000. In totaal bedraagt het tekort over de twee laatste jaren ongeveer f 50.000. De voorzitter bracht de in Haarlems Dag blad als voorbarig gekenschetste geruchten ter sprake als zou de H.O.V. geen regerings subsidie meer krijgen, hetgeen de onder gang van het orkest en het einde van het muziekleven in Haarlem zou betekenen. Er is inderdaad reden tot bezorgdheid, want door de bezuiniging zal in ieder geval één orkest moeten verdwijnen. Het ligt zeker niet aan gebrek aan werk als de H.O.V. zou worden opgehevqp, aldus spreker, want we kunnen het haast niet af. De H.O.V. is een culturele instelling die haar reden van be staan in steeds belangrijker mate bewijst, waarbij mede gedacht moet worden aan de concerten voor de jeugd, voor vakvereni gingen en in de omgeving. De omzetting in een provinciaal orkest met vestiging in Haarlem wordt onderzocht. Het orkest heeft een bereik van een half millioen mensen, aldus een van de ter ver gadering aanwezigen, die voorstelde een petitionnement met zoveel mogelijk hand tekeningen aan de regering te sturen zoals ook in Rotterdam gebeurde toen daar een soortgelijk gevaar voor het orkest leven dreigde teneinde de belangrijk heid van de H.O.V. nog eens extra onder de aandacht van de hoogste autoriteiten te ADVERTENTIE joocooocoooooccöxoocoxoocococoooocüco die U direct of later kunt besteden. brengen. Het bestuur deed de toezegging dit voorstel onder ogen te zien. Moderne muziek Een ander lid wilde weten waarom er zo weinig moderne muziek werd uitgevoerd: „Als in de toekomst een archeoloog hier opgravingen zou doen. en niets anders Vin den dan de H.O.V.-programma's, dan moet hij wel tot de conclsie komen dat er na 1890 geen componisten meer hebben geleefd". Er werden van achter cle bestuurstafel talrijke namen genoemd van hedendaagse compo nisten, ook Nederlandse, wier werken tot uitvoering kwamen. De H.O.V. komt er heus niet slecht af in vergelijking met an dere orkesten, aldus de voorzitter. De diri gent Toon Verhey wees nog op de moei lijkheden van technische aard, speciaal de bijzondere bezettingen betreffende. „Bo vendien zijn de vele verhuringen de nek slag voor de dirigent", zo vervolgde hij. ..Voor de uivtoering van de Negende van Beethoven had ik het orkest zes dagen lang niet gezien. Voor een werk van Badings heb ik veertien repetities kunnen houden, doch dat was slechts door toevallige om standigheden mogelijk". Mr. Beets bracht tenslotte warme hulde aan de heer Verhey: „U hebt het orkest op een peil gebracht waarop wij terecht trots mogen zijn. U bent de hoe-hcet-het waarop wij drijven". Ook uit de vergadering stegen v/oorden van waardering op: „Verhey heeft de ware musiceervreugde in het orkest ge bracht". De statutair aftredende bestuursleden de heren Beets en Alphenaar werden bij acclamatie herkozen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Mei 1951 ONDERTROUWD: 22 Mei K. Heidstra en G. H. Oosterhof; E. E. van Nistelrooy en A. C. Fieg. GEHUWD: 22 Mei, M. A. Joustra en L. Visser. BEVALLEN van een zoon: 18 Mei, M. A. CroeseNijssen; 21 Mei. A. T. BosNijs- sen: A. Zwart—Ailing; K. R. Loerakker Bolten; E. Jonkhoutvan Hengel; M. F. H. BraakVerduin. BEVALLEN van een dochter: 19 Mei, E. Fictoor—Maseli; 20 Mei, H. M. M. Hof man—Vissers; 21 Mei, T. Vink—Weistra; M. van der HamBoshoven; M. C. Frijn—van der PijlN. E. GillissenMuntinga. OVERLEDEN: 19 Mei, J. Sibrandi, 76 j., Lombokstraat; J. W. Piers, 80 j., Wester- houtpark; 20 Mei, M. E. T. van Nes—Kla- bou, 47 j., Stuijvesantstraat; J. A. Budding, 76 j„ Maerten van Heemskerkstraat; J. C. T. Schooneman, 69 j„ Lorentzkade; 21 Mei, C. Steenbakker, 52 j.. Kloosterstraat. Vanavond ,,aan schot", morgen jagen" Een vloot van 102 schepen, die Dins dagmorgen uit de drie vissershavens is vertrokken, stoomt over een kalme zee op naar de gronden, waar de eer ste maatjes in de vleet moeten komen. Om vijf uur gistermorgen bevond de kop van de vloot zich op 54 graden 20 minu ten Noord en vanmiddag zullen de eerste schepen vaart minderen en zal de schip per in het turkoois-groene water turen om clan te zeggen: „hier maer, machine stop". Tussen de 56 en 57 graden zullen de eerste, kilometerlange drijfnetten aan de Schotse blazen over boord gaan met de woorden: „De Here voorziet het", want zo gaat dat elk jaar, als de netten uitdrijven op de deining bij de Doggersbank. Morgenvroeg al, in de schemering, gaat de eerste vangst naar de jager en dan wordt het „volle kracht vooruit" op huistoe. Ferste kantje binnen Inmiddels hebben de Scheveningers „voor de aerigheid" op 180 mijl N.N.W. van Scheveningen ten Oosten van de Dog ger gisteravond al een kansje gewaagd: de Sch. 6 en de Sch. 118 maakten daar samen 1 kantje en 1 braadje buit. Ze zijn toen toch maar mee-opgestoomd, verder haar het Noorden. Het koepclbestuur van de Geloofsge meenschap van Christen Anti-militairisten „Kerk en Vrede", heeft kortelings een commissie in het leven geroepen, met de opdracht een studie te maken van wat door deze Gemeenschap de „nieuwe weer baarheid" wordt genoemd. Met deze term wordt de niet-militaire weg ter verdediging van de geestelijke waarden van de mens aangeduid. Teneinde echter te voorkomen dat het werk van deze studiecommissie de geïsoleerde arbeid van een kleine groep zou blijven, verscheen dezer dagen in het orgaan van „Kerk en Vrede": „Militia Christi" een aantal vragen en aanwijzigingen, die als een enquête ter overdenking en beantwoording, aan de le den werd voorgelegd. De groep Haarlem van deze geloofsge meenschap is Dinsdagavond onder leiding van dr. J. de Graaf in het gebouw van de Doopsgezinde gemeente aan de Peuzelaars- steeg bijeengekomen, om in een openhartig gesprek allerlei problemen, die met dit streven samenhangen, in intieme kring te bespreken. Tijdens deze vergadering werd onder meer uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag in hoeverre tot uiting kwam dat „Kerk en Vrede" een ge loofsgemeenschap met de nadruk op gemeenschap was. Bij velen bleek de mening post te vatten dat een effectieve doorvoering van de anti-militaristische ge dachte, de steun van de kerk nodig had. Voorts werd de gewetensvraag gesteld, wat de leden persoonlijk voor de gemeenschap op dit punt doen. Duidelijk kwam daarbij aan het licht dat men nog vrij onwennig tegenover de problemen staat. Er werd voorts sterk de nadruk opgelegd dat de anti-militaristen het niet bij woor den moeten laten, maar metterdaad het ideaal moeten steunen. De Koningin woonde heden de voor lichtingsdag bij. die te 's Gravenhage werd gehouden door het Centrale Campagne comité van het Nederlandse Rode Kruis. ADVERTENTIE i Dinsdagavond heeft de Velsense gemeen teraad een garantiesom toegestaan voor de kosten der feestviering in IJmuiden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Noordzeekanaal. Voorts is er een voor stel aangenomen met de communisten tegen om „clandestiene" bewoners voortaan van gas en water verstoken te laten. De communisten stemden eveneens tegen het voorstel om leges a 1 te heffen op de huisvestingsvergunning. Er is voorts een stuk grond van 225 vierkante meter aan de Gereformeerde kerk van IJmuiden-Oost verkocht voor de bouw van een jeugdhuis aan de Rembrandtlaan en de raad gaf zijn steun aan de deelneming is de stichting voor Schooltandverzorging. Korfbal PROGRAMMA 27 MEI Kampioenschap van Nederland: ZKC VKC. Tweede klasse A: ZKVOosterkwar tier. Reserve eerste klasse: Koog Zaandijk 2 DTV 2. Reserve tweede klasse: DED 2 Aurora 2. Reserve derde klasse C: Blauw Wit 5—Watervliet 2; Groen Geel 3-^Vogel 2.' H.K.B.-progxamma Derde klasse A: Oosterkwartier 5Aurora 4. Aspiranten derde klasse B: Watervliet 'o —Haarlem d; Aurora c—DSV e; Oosterkwar tier d—Oosthoek c; Sport Vereent c—Oost hoek d. Om de Stads-Editie-beker Zondag worden de wedstrijden om de Stads-Editie-beker gespeeld op het veld van THB. Het programma luidt als volgt: Afdeling 1: Nieuw Flora 1—Oosthoek 1; Sport Vereent 3Nieuwe Flora 1; Oosthoek 1— Sport Vereent 3. Afdeling 2: Animo Ready 2Haarlem 1; Watervliet 3—Animo Ready 2; Haarlem 1— Watervliet 3. Aan het einde van de middag komen de winnaars van de beide afdelingen in de eindstrijd tegen elkaar. Sport in 't ko/t ZATERDAGAVOND OM KWART VOOR ZEVEN wordt op het „Aurora"-veld de korfbaiwedstrijd Haarlem 2—Onder Ons gespeeld, die de beslissing zal brengen van het kampioenschap van de tweede klasse ADVERTENTIE Vraagt vrijblijvend prijsopgave ANTHONIESTRAAT 45 Telefoon 18266, na 6 uur 24189 Tennis In Parijs zijn de internationale tennis kampioenschappen van Frankrijk begon nen. In de eerste ronde van het heren enkelspel won onze landgenoot Van Swol met 6—4, 6—3, 61 van de Fransman Jamain. Om de Davis Cup De Davis Cup-wedstrijd Groot Brittan- niëFrankrijk eindigde in een 32 neder laag voor de Fransen. Wielrennen De vierde étappe van de Ronde van Italië is gewonnen door de Italiaan De Santi. Hij legde de 265 km. van Genua naar Florence af in 7 uur 45 min. en 35 sec. Magni werd derde, Bartali achtste en Coppi negende. In het algemeen klassement staat Magni nog steeds aan de kop. Olympische Spelen De besprekingen tussen het dagelijks be stuur van het Internationaal Olmpisch Comité en vertegenwoordigers van West- en Oost- Duitsland hebben nog geen resultaten afge worpen. De kwestie van de vorming van één Duitse Olympische équipe wordt vandaag te Lausanne wederom besproken. Waterpolo AZ 1870—HVGB 3—4 Met een 43 overwinning op AZ 1870 heeft HVGB de leiding genomen in zijn serie bij de nederlaag-wedstrijden die in Amster dam door AZ worden gehouden. De HVGB- veteranen zijn de eersten die een overwin ning hebben geboekt. Met een overwinning van 6—5 is de Haar lemse waterpolo-ploeg de meerdere gebleven van het Amsterdamse zevental. Het was een spannende en vrijwel gelijk opgaande strijd. Met een doorslagbal van Geurtsen namen de gastheren de leiding, maar door een ver schot van Janssen ging de voorsprong van Haar lem teniet. Wederom wist Geurtsen een Haarlemse aanval met een doelpunt te be kronen en daarna was het Rudi van Fegge- len die met een mooie omhaal de stand op 2—2 bracht. Goed samenspelend gingen de Haarlemmers op het Amsterdamse doel af en het was andermaal Geurtsen die scoor de. Nadat Janssen gelijk had gemaakt kreeg Hogeland de bal en wierp die achter de Am sterdamse doelman. In de tweede speelhclft had de Haarlemse midvoor Rol, die over het algemeen goed bewaakt werd, succes en vergrootte de voor sprong tot 53. Van Feggelen verkleinde de achterstand en kort daarop scoorde Cor Braasem met een fraaie boogbal (64). Ten slotte slaagde Janssen er in nog eenmaal te doelpunten. ADVERTENTIE Bezoekt onze toonzalen Houtplein 34, Haarlem In de Hoofdwacht te Haarlem wordt ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van ..De Tien" een tentoonstelling gehouden van voorwerpen, betrekking hebbende op het brandweerwezen. Enige der tentoongestelde modellen die door de heer L. J. Berkhout ontworpen werden. De brandweerwagen op de voorgrond dateert uit 1930: ..Jetje" welke door een paard, getrokken werduit 1907 en „de oude Tien uit het jaar 18.18. Kostermans - Kreukvrije - Costuums Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat 58 Gen. Cronjéstraat 35 coccoooccocoooccooo WOENSDAG 23 MEI Concertgebouw: Opera-koor „Haerlem" en H.O.V., 8 uur. Dc Leeuwerik: Leerlingen-uit voering Cor Teves. 7 uur. Rembrandt: „Geen plaats voor Jenny", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: „Uit het dagboek van een verpleeg ster", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: pro longeert „De onvindbare Pimpernel", 2, 4.15, 1 en 9.15 uur. Frans Hals: „De nacht heeft duizend ogen", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Twee bolhoeden naar Londen", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Schaduw over Los Angeles" en „Sudan", 18 j2.30, 7 en 9J5 uur. DONDERDAG 24 MEI Stadsschouwburg: „Gelieve de dame niet te verbranden" (Amsterdams Toneelgezel schap), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen. Wanneer ge mocht menen, dat de nieuwe nummerborden, voorgeschreven door de kortelings ingevoerde Wegen verkeerswet, gele nummers (die met 1 C beginnen) op een groen veld heb ben, dan slaat gij de plank weer aardig mis. Wèl moet het de onpartijdige op merker opvallen, dat zij op 's Heren Nederlandse wegen verre de overhand hebben in een verhouding van onge veer 5 op 1, maar deze tijdelijke uit breiding van ons autopark behoort aan Amerikaanse toeristen, die van de natte moesson gebruik maken voor een be zoek aan ons land. Zij komen, gewapend met kiektoe- stellen en verrekijkers, teneinde zich op de hoogte te stellen van onze tulpen industrie, onze meel-fabricage met windkracht, onze woning-toestanden in vroeger eeuwen en vooral van de be hendigheid onzer klompen-verkopers om zulke kleine maten aan de man te brengen, dat men ze met een touwtje aan de revers moet hangen, om er ten minste nog iels aan te hebben. Uit de afmetingen van hun auto's moet men niet afleiden, dat zij bijzonder welge steld zijn, want zij zijn over het alge meen eenvoudige functionarissen of mi litairen uit de Amerikaanse bezettings zone van Duitsland. Veeleer zijn die auto's er op berekend om hun aanzien lijke omvang comfortabel te herbergen. Zij zijn misschien niet dik, maar toch in ieder geval fors, zonder twijfel het gevolg van het consumeren van voed zame gepofte mais, gevulde repen cho colade en goedmoedige, alcoholloze ga- zeuses, die de voornaamste levens middelen in de Verenigde Staten van Noord-Amerika schijnen te zijn. Mogelijk mede door dit weinig prik kelend dieet, zijn zij de vriendelijkste en beleefdste mensen, die wij ooit heb ben ontmoet. En wanneer men hen soms een tikje verwaand zou vinden, dan is het slechts verwaandheid van hem, die meent het thuis zo goed getroffen te hebben, dat hij ook graag anderen dat geluk deelachtig zou doen worden. En wanneer zij ons niét verwaand vinden, dan ligt de reden daarvan in de be leefdheid, die wij hierboven aanhaalden. Die beleefdheid van deze gasten strekt zich zelfs zover uit, dat zij niet boos worden wanneer zij, kennis gevend van het feit dat zij een universitaire graad hebben behaald door het dragen van een zwart hesje op de rug waarvan met gele letters de naam van de univer siteit staat vermeld, daarop door pas serende Amsterdammers worden attent gemaakt met de fijne uitroep: „Kedaris". Betrekt men hen in een gesprek, dan geven zij binnen twee minuten te ken nen ten zeerste getroffen te zijn door het wonderbaarlijk herstel van ons zwaar gehavende land. Zij zeggen dit, hoewel zij nauwelijks een paar uur in ons land vertoeven, hetgeen zo op het oog van een verbazingwekkende op merkingsgave getuigt. Hun hoffelijk heid wordt dan ook prompt voor een gebrek aan intelligentie versleten. Nochtans schijnen zij zich opperbest te vermaken. Zij staren verrukt naai de oude gebouwen van Amsterdam, die toevalligerwijze nog geen plaats heb ben hoeven maken voor toiletten of andere instellingen van openbaar nut, fotograferen verzaligd de windmolen bij de Maggi-fabriek en betalen met graagte een prijs voor een maaltijd in het Vlieghende Schaep, waarvoor zij gerust het servies mee zouden kunnen nemen, zonder de exploitant naar het failliet te voeren. Zij bladeren in boekjes als „Romantic Amsterdam", waarin in- plaats van punten aan het eind der zinnen kleine bloemetjes staan (zoge naamde stijlbloempjes) en waarin wij de vraag aantroffen: „Hoeveel Japan ners, Chinezen, Javanen, Engelsen en Scandinaviërs zouden er wel in de buurt van de haven rondzwerven?" Een sociologisch probleem dat de gasten blijkbaar wegens gebrek aan ander amusement wordt voorgezet. Voorts verrichten zij rondvaarten door de grachten en.de havens, waarbij zij het voorrecht hebben bij monde van de gids een georganiseerde aanslag op hun taal te horen plegen. Nochtans is dit altijd een van de hoogtepunten van het bezoek. Speciaal het varen langs „de walletjes" is altoos een emotioneel gebeuren. Het verbaast de over het al gemeen zedige Amerikaan namelijk in niet geringe mate voor de ramen dames aan te treffen, wier luchtige kledij en gastvrije blikken weinig twijfel over laten ten aanzien van hun voornemens. Draait hij dan in verlegenheid het hoofd naar links, dan ontmoet zijn oog nauw keurig dezelfde lichtzinnigheid. Hem rest dan niets anders dan strak vooruit in de vaarrichting te,staren, gelijk een loods die verraderlijke gronden moet overwinnen. Na al deze stormachtige indrukken verwerkt te hebben, vindt hij ons land zowaar nog bekoorlijk en zegt dat ook. Maar uit de vele vragen, die hij u stelt en uit de graagte waarmee hij op voor zichtige poging een gesprek te begin nen, ingaat, blijkt toch wel dat het beeld, hem door de toeristen-industrie van ons land verschaft, hem niet geheel bevredigt. En speciaal dc ex-bevrijder van ons land merkt pijnlijk het gebrek aan contact met de bevolking, nu er aan bevrijding of sigaretten minder directe behoefte bestaat dan een jaar of zes geleden. En daarom zou het misschien wel aardig zijn, wanneer ge tegen zo'n zes- voets-kornuit oploopt, hem eens aan te spreken en wat over Holland te ver tellen. Of hem zonder er nu direct een amateur-rondleiding van te maken eens ergens mee naar toe te nemen. Ge zult dan merken dat hij, al draagt hij bij voorkeur het hemd buiten de broek en al houdt hij van een broodje met worst en kaas en jam tegelijk, een heel gezellige kerel is met een leven- Voor de kunstkring „Voor Allen" vertoont de Haagse Comedie heden avond in de Stadsschouwburg Bert Voetens vertaling van „Venus be spied" door Christopher Fry, met Elisabeth Andersen en Paul Steen bergen, regie Cees Laseur. Amsterdamse studenten spelen Don derdag in Hypokriterion het blijspel „Ardèle ou la Marguerite" van Jean Anouilh onder regie van Elise Hoo- mans. De Katholieke Studentenvere niging SancLus Thomas Aquinas brengt Vrijdagavond in de Stads schouwburg „Days without end" van O'Neill onder leiding van Albert van Dalsum ten tonele. De Nederlandse Opera komt Donder dagavondvoor het voetlicht met „De Parelvissers" van Bizet onder direc- tie van Charles Bruck, met Marjo Ingen Soet en Chris Scheffer. Vrijdagavond wordt in het Concert gebouw de generale repetitie gehou den van het oratorium „De Messias" van Handel door De Stem des Volks met medewerking van de H.O.V. en de solisten Annie Woud, Dora van Doorn-Lindeman, Wiebe Draper en Ot.to Couperus. Het geheel staat on der leiding van Anton Krelage. Een tentoonstelling gewijd aan kunst nijverheid van 1900 tot lieden vindt men in het Stedelijk Museum. Een expositie van zestig jaar Nederlandse affiches heeft in de zalen van Arti et Amicitiae tot 11 Juni een plaats ge vonden. Waalko Dingemans stelt werk in het I.C.C. ten toon en Renê P. Tonneyck bij Santee Landweer \aan de Keizersgracht. i dige belangstelling voo- dingen, waar u ook van houdt. Al drinkt ge maar eens een biertje met hem op een terras. Of al wandelt ge op een schone zomeravond met hem langs de grachten van Amsterdam. BOEDA moeten broodnodig Karswood hebben. Met Kars- •wood Hondenpoeders door zijn maaltijd dient ge Uw hond juist datgene aan natuurlijke be standdelen toe, wat zijn gestel nodig heeft om een gezonde, gezellige, levenslustige kameraad te kunnen zijn. Karswood zuivert ook het bloed en neemt zo de oorzaak weg van die nare huidaan doeningen, dat dorre haar en die jeukerigheid. ik- In het Karswood handboek - 96 pag. - rijk geïllustreerd - vindt ge alles over de gezondheid van Uw hond. Zend 30 ets in postzegels aan Karswood Laboratorium, p.a. N.V. Rowntrec, Herengracht 209. Amsterdam. C en gij ontvangt dit interessante boekwerkje franco. Houdt Uiv hond gezond. Karswood is verkrijgbaar in de goede Bonden-speciaalzaken en ook bij Uw Drogist. Zwemmen In het Sportfonasenbad werden gister avond wedstrijden gehouden met als inzet het winterseizoen-kampioenschap van kring Haarlem der KNZB. Bijna alle prominenten kwamen aan de start, met uitzondering van Joris Tjebbes, die door zijn studie verhinderd was. Het eerste nummer, de 100 meter vrije slag dames, bracht reeds spanning, toen Tineke Wouters, Elly Hölsken en Margot Marsman elkander geen centimeter wilden toegeven. Elly nam direct de kop, maar op de laatsie baan kwam Margot, die een zeer tactische race zwom, snel naar voren en legde beslag op de titel in de tijd van 1 min. 12.9 sec. Elly Hölsken en Tineke Wouters, die eveneens een uitstekende prestatie leverden, zijn on getwijfeld veelbelovende krachten voor kring Haarlem. Op de 100 meter vrije slag voor héren kwamen in de laatste serie G. Bijlsma, F. Pieters en W. Geurtsen aan de start. Geurt sen nam in een uiterst hoog tempo een voorsprong. Bijlsma en ook Pieters wisten Geurtsen niet direct te volgen. In de laatste 25 meter was Bijlsma zijn inzinking te boven. Op fraaie wijze, slechts Bijlsma schijnt het geheim daarvan te kennen, passeerde hij Geurtsen, om daarna in de uitstekende tijd van 1 min. 1 sec. als winnaar aan te tikken. Jopie Spoor won de 200 meter schoolslag dames met groot gemak. Op de 200 meter schoolslag voor heren onttroonde J. Hofman de kampioen A. de Vries, die met de butterfly aanvankelijk een aanzienlijke voorsprong had genomen, zag zijn concurrent na de derde baan steeds na der komen. Hij moest lijdelijk toezien dat Hofman, die de klassieke schoolslag zwom, hem passeerde. Jopie Wisker vond haar vorm terug op de 100 meter rugslag dames. Zij won onbedreigd. Bij de heren nam Pieters ook nu weer de leiding. Bijlsma spaarde zich voor de laatste baan. Er ontsond een felle strijd tussen de twee cracks. Pieters trachtte het tempo vol te houden, maar ook op dit nummer was het Bijlsma. die met een uiterste krachtsinspan ning gelijk aantikte. Na loting kwam de titel aan Pieters. Tenslotte won DWT de estafette dames en Zwemclub Haarlem de estafette voor heren. De gedetailleerde uitslagen waren: 100 m. vx-ije slag dames: 1. M. Marsman (HVGB) 1 min. 12.9 sec.; 2. E. Hölsken (Haarlem) 1 min. 13 sec.; 3. T. Wouters (DWR) 1 min. 14.5 sec. 100 m. vrije slag heren: 1. G. Bijlsma (Haarlem) 1 min. 1 sec.; 2. W. Geurtsen (HPC) 1 min. 2.2 sec.; 3. F. Pieters (DWR) 1 min. 3.1 sec. 200 m. schoolslag dames: 1. J. Spoor (DWR) 3 min. 4 sec.; 2. M. Cassée (DWR) 3 min. 16.9 sec.; 3. D. Turkenburg (DWT) 3 min. 19.8 sec. 200 m. schoolslag heren: 1. J. Hofman (Haarlem) 2 min. 55.3 sec.; 2. A. de Vries (HPC) 2 min. 58.7 sec.; 3. T. Blceker (DWT) 3 min. 4.3 sec. 100 m. rugslag -ames: 1. J. Wisker (DWR) 1 min. 27.7 sec.; 2. K. Kint. (VZV) 1 min. 29.4 sec.; 3. R. Nelissen (DWT) 1 min. 32.4 seconde. 100 m. rugslag heren: 1. F. Pieters (DWR) 1 min. 13.3 sec.; 2. G. Bijlsma (Haarlem) 1 min. 13.3 sec.; 3. T. van Rijswijk (HVGB) 1 min. 21 sec. 4 x 100 m. vrije slag estafette dames: 1. DWT 5 min. 31.2 sec.; 2. Haarlem 5 min. 39 sec. 4 x 200 m. vrije slag estafette heren: 1. Zwemclub Haarlem 10 min. 41.2 sec.; 2. HPC 10 min. 53.1 sec. ADVERTENTIE Voor het verhuizen of verpakken van Uw huisraad neemt U een goed adres. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 11141 Boksen In Londen worden momenteel besprekin gen gevoerd voor een wedstrijd tussen Ray Robinson, wereldkampioen middengewicht en Randolph Turpin. Bij een gunstige beslissing zal het titelgevecht op 10 Juli in Londen worden gehouden. De manager van Robinson zou een beurs van 30.000 pond sterling hebben gevraagd. Paardensport Uit vele plaatsen in ons land zijn van morgen ruiters vertrokken voor de estafet- terit naar Soestdijk ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Koninklijke Fede ratie van Landelijke Rijverenigingen. 2500 a 3000 ruiters doen aan deze estafette mee en in totaaal zullen ze drieduizend kilo meter rijden. Uit de gemeenten van ver trek wordt een door de burgemeester afgetekende oorkonde meegenomen, die morgen in Soestdijk aan de Koningin zal worden aangeboden. In de verschillende delen des lands komen vele rij routes bijeen op een vijftal centrale punten, Abcoude. .Amersfoort. Meppel, Zutphen en Gouda. Van deze vijf plaatsen rijdt men morgen langs de hoofdroutes naar Soest dijk. In Middelburg en Assen gaven de Commissarissen der Koningin in Zeeland en Drenthe van hun belangstelling blijk, toen de ruiters daar passeerden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5