Het kostbaarste Noordelijke offensief in Korea mislukt F' OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ons Orkest Alle buitenlanders in de Perzische olie-industrie zullen worden vervangen Weerbericht DONDERDAG 24 MEI 1951 Vliegtuig van Kirk mag vertrekken Plaatsvervangers kuchten De vijand is over het gehele front in volle terugtocht In Korea gesneuveld Israëlische soldaten gedood Afoomgranaten tegen Chinezen in Korea? Nieuwe regeling voor Franse buitenlandse leningen Syrië niet accoord met houding van Israel Prins Bernhard brengt een twee daags bezoek aan Groningen Het woord is aan Aanvankelijk zal nog met Engelsen en Amerikanen worden gewerkt Liet Perón atoom-expert Ronald Richter arresteren? Verbintenis Moskou-Peking is nogal onduidelijk Acheson ontkent wijziging in politiek jegens Mau Ook olie-wrijving in Irak HET WEER AFGEBEELD O Onbewolkt 65e JAARGANG No 2 6 6 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 124 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman Bezuiniging door de regering op de kunst-subsidies heeft in Den Haag de gedachte doen postvatten, dat één der beroepsorkesten zal moeten verdwijnen. Er is nog geen beslissing genomen maar het, gevaar blijkt te bestaan, dat intrekking van de regerings-subsidie de Haarlemse Orkest Vereniging zou treffen. Dit zou in derdaad de verdwijning van het orkest ten gevolge hebben, zoals de voorzitter der H,0.V„mr. A. Beets, in de jaarlijkse leden vergadering heeft verklaard. En dat zou een zware slag voor Haarlems muziekleven zijn. Niet alleen voor deze stad maar ook vooi* plaatsen in de omgeving en verder weg in Noordholland. Dertien concerten, in een jaar tijds verdeeld over Alkmaar, Bever wijk en Hoorn getuigen van de zich steeds uitbreidende activiteit van het orkest. Met reden is bovendien de aandacht gevestigd op de veelzijdigheid van zijn taak: concer ten voor de jeugd en voor vakverenigingen vormen een muzikaal-ontwikkelende ar beid, waarvan men de heilzame uitwerking niet hoog genoeg kan schatten. Daar wordt iets mee opgebouwd dat verrijking van veler leven betekent, dat in talrijke gezin nen een muzikale belangstelling wekt, die zich in volgende geslachten zal blijven voortzetten en ontwikkelen. Dat krachtige pogingen worden onder nomen om de H.O.V. te behouden is dus begrijpelijk. Men zal daarbij een verkeerd Haags inzicht, dat instelling van een ,,be- geleidings-orkest" het gemis grotendeels zou kunnen ondervangen, ongetwijfeld met kracht van argumenten weten te weer leggen. Dat soort van lapwerk baat op kunstgebied nimmer; in dit geval zouden zowel organisatorische als artistieke be zwaren het tot mislukking doemen. Het is, sinds de oorlog, nu eindelijk zover gekomen in Nederland, dat men in brede kring inziet dat het beroepsorkest van de grootste be tekenis is voor de culturele volksontwikke ling en dat het overheidssteun zowel nodig heeft als verdient. De tijd is voorbij waar in een eerzame middenstander zich in Haarlems gemeenteraad verhief en vroeg: als ik verlies in mijn zaak maak, kan ik dan soms bij de gemeente om subsidie aan kloppen? Niettemin slaagt de eindeloos- weerkerende bewapenings-ellende(die nooit op zakelijk-economische wijze bedreven is) er nu weer in het bestaan van een moeizaam-ontwikkeld opbouwend werk in gevaar te brengen. En dat op een ogenblik, waarop de H.O.V. hoger artistieke presta ties heeft bereikt en voller zalen trekt dan ooit tevoren in haar bestaan. Wie vroegere phasen in dat bestaan heeft gekend herinnert zich, hoeveel volharding is nodig geweest om de kring der muzikale toewijding uit te breiden. Hij herinnert zich, uit de dertiger jaren nog, volksconcerten waarbij men 4e zaal niet voor de helft vol kon krijgen al vroeg men de geringst- denkbare entréeprijs. Er moest gewikt en gewogen worden over de programma's, er moest voortdurende aandrang worden uit geoefend en reclame worden gemaakt om langzaam te kunnen vorderen. Dat leidde tenslotte tot de volle zplen. En nu zou men die weer leeg willen doen lopen? Ge kunt daarop antwoorden: als bezuiniging op de staatsuitgaven het eist. Ge kunt evenwel ook iets verder denken en de vraag stellen: wie gelooft dat op de organisatie van het militaire apparaat geen besnoeiingen mo- fèlijk zouden zijn, die het handhaven der lubsidies voor kunst zouden veroorloven? Overwogen wordt hier, de H.O.V. tot ..provinciaal orkest met vestiging in Haar lem" te maken. Ditzelfde is met de Arn hemse Orkest Vereniging ten aanzien van de provincie Gelderland gebeurd. Het lijkt een gelukkige gedachte. Zij zou een naams verandering vergen, maar ik geloof niet dat iemand in Haarlem daar enig bezwaar ia tou zien. Integendeel: men zou haar f'kennen als een bevestiging van de uit- reiding der werkingssfeer van het orkest. Men zou haar beschouwen als de vast stelling van een behaald succes. Terecht. Het wil mij voorkomen dat het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal willen toegeven dat de provincie Noord holland (die zonder de hoofdstad mee te rekenen nog een hoger bevolkingstotaal heeft dan verscheidene andere provincies) aanspraak mag doen gelden op een eigen orkest. Temeer omdat het al tientallen jaren van ontwikkeling en opbouwend streven achter zich heeft. Temeer omdat een bevolkingscentrum als Zuid-Kenne- merland. met ongeveer 300.000 inwoners en een kern als de oude stad Haarlem, zonder enige twijfel tot de belangrijkste centra van Nederlands cultureel leven be hoort. En zou het Amsterdamse orkest, als de H.O.V. verdwijnen moest, althans te Haarlem een reeks van zes of zeven con certen kunnen geven? Neen, want het is zelf overbelast met werk. En als het wel kon zou dat aantal nog ver tekort schieten om de zozeer gegroeide Haarlemse belangstelling voor orkestmuziek te be vredigen. Het orkest moet behouden blijven. Men Moet niet, in dit land, op de sterkste pun ten van cultureel leven gaan afbreken wat m 'ange jaren van toegewijd streven be reikt is. r. p. BERLIJN, 23 Mei. (Reuter). De Poolse autoriteiten hebben het vliegtuig van de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, toestemming gegeven uit Ber lin, van het vliegveld Tempelhof, over Pools gebied naar Moskou te vliegen. Het toestel zou daar de ambassadeur aan ooord nemen, die een „particuliere za kenreis" naar West-Europa zou maken, net was reeds Zaterdag startklaar, doch werd tot heden opgehouden. Van Poolse zijde is geen verklaring voor de aanvankelijke weigering gegeven 1°ch zijn verontschuldigingen aangeboden. Naar verluidt zijn sinds Zaterdag op hoog niveau te Washington, Moskou en warschau onderhandelingen over de kwes tie gevoerd. Het vliegtuig zal thans vandaag ver trekken. PARIJS (Reuter). De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken Grote Vier zijn Woensdag een halve Minuut bijeengeweest. Geen der aanwezi gen wenste het woord te voeren. Zij kuch ten en gingen uiteen. Aan het westelijke front in Korea, (Reu ter en United Press). De communisti sche strijdkrachten hebben Woensdagoch tend vroeg het contact met de verbondenen over de gehele linie verbroken. De verbon denen rukken thans over hel gehele Ko reaanse front op, zonder enige tegenstand te ondervinden. Ook in het Oosten, waar Dinsdag een vijandelijk offensief grote bressen in de verdediging sloeg, zijn de Noordelijken op de aftocht. Het vijandelijke leger heeft dus zijn kostbaarste offensief van de Koreaanse oorlog opgegeven en was tegen Donderdag al weer in de buurt van de 38-ste graad terug. De geallieerde tanks en infanterie ach tervolgden de zich haastig terugtrekkende Chinezen en kwamen aan het Westelijk front tot op enkele kilometers van Noord Korea. Voor de derde achtereenvolgende avond zeide de Noord Koreaanse radio dat drie Zuid Koreaanse divisies aan het Oostelijk front volledig omsingeld waren en vernie tigd worden. Sterke Amerikaanse tank- en infanterie- cclonnes, met de tweede divisie aan het hoofd, drongen Donderdag de wildernis van de bergen in het Oosten binnen, om de vijandelijke soldaten in de val te krijgen die door gaten in de Zuid-Koreaanse linies gedrongen waren. Een belangrijke bergpas werd bezet en de voornaamste aanvoerlinie van de doorgebroken Chinese troepen werd afgesneden, een groot deel van de bres in de linies der verbonden legers werd ge dicht en naar het Noorden werd een van de ontsnappingswegen van de vijand afge sneden. In het Westen liet de vijand slechts kleine achterhoedegroepen achter om de opmars van de geallieerden te vertragen. Die tegenstand werd snel gebroken. In het uiterste Westen rukten Zuid-Koreaanse eenheden op haar de Injin en heroverden op 6,5 km. ten Zuiden van de 38c Breedte graad posities die zij tijdens de eerste fase van het vijandelijke lenteoffensief hadden moeten prijsgeven. Drie geallieerde strijdgroepen stieten in het Westen ver in vijandelijk gebied door zonder verzet van enige betekenis te ont moeten. Een tankpatrouille drong door tot De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens actie op 17 Mei 1951 in Korea is gesneuveld de soldaat eerste klasse L. C. Kemper, afkomstig uit Schie dam. De soldaat Kemper werd 6 Maart 1926 geboren. Hij was ongehuwd. Hij diende als dienstplichtig soldaat bij het derde regiment infanterie. AMMAN. (United Press). Zes soldaten van Israel zijn gedood tijdens een scher mutseling aan de grens, toen zij poogden Zuid.-Jordanië binnen te gaan, zo wordt meegedeeld in een communiqué van de Transjordaanse regering. Er was een vuurgevecht tussen de Isbaelische solda ten en de Arabische nationale garde ont staan, dat drie uur duurde. Volgens het communiqué waren 20 Israëlische solda ten de grens overgestoken en hadden zij het vuur geopend op inwoners van een dorp. Noord-Oostelijk van Moensan. De twee an dere rukten parallel op ten Noorden van Seoel. De oorlogscorrespondenten van Reuter bij de verbonden troepen te velde meldden Woensdagavond dat de geallieerden „een markante overwinning hebben behaald". Er zijn eenheden van de vijand afgesneden en omsingeld. Volgens berichten uit Amerikaanse bron zouden de Noordelijken in de eerste twee fases van hun voorjaarsoffensief ongeveer 140.000 man aan doden en gewonden heb ben verloren. Dit zou gelijk staan met het verlies van 18 divisies in dertig dagen. WASHINGTON (United Press) Over ton Brooks, democratisch lid van de com missie der Strijdkrachten uit het Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard dat de Verenigde Staten een atoomgranaat hebben ontwikkeld welke kan en dient gebruikt te worden in Korea. Brooks is de eerste ver antwoordelijke autoriteit die te kennen geeft dat zulk een granaat voor onmiddel lijk gebruik beschikbaar is. „Deze granaten zijn de laatste tijd ont wikkeld in de loop van onze experimenten met atoomenergie. Zij kunnen in Korea gebruikt worden tegen Chinese troepencon centraties met vreselijke uitwerking. In feite zal het gebruik van atoomgranaten in Korea de oorlog verkorten. Het zal de levens van duizenden van onze soldaten, zeelieden en vliegers redden en het zal de druk van ons volk thuis wegnemen", aldus Brooks. Hij vertelde dat de straling van atoom granaten voor de artillerie beperkt zal zijn en weinig blijvende gevolgen zal hebben voor de streek waar zij neerkomen. Brooks gaf te kennen dat de atoomgrana ten onlangs op Eniwetok beproefd zijn. „Recente proefexplosies hebben onze vor deringen getoond en hoewel er bezwaren zijn tegen het gebruik van atoombommen in Korea in verband met het gevaar voor zowel de burgerbevolking als de militairen, zijn deze bezwaren niet steekhoudend voor atoom-granaten", aldus Brooks. Het Franse ministerie van Financiën en Economische Zaken heeft het volgende be kend gemaakt: Zoals bekend is de Franse regering, als gevolg van uit de oorlog voortvloeiende omstandigheden en de plunderingen, die de vijand in de door hem bezette gebieden heeft gepleegd, genoodzaakt geweest geen betaling in deviezen te doen op in het bui tenland door de staat of met garantie van de staat uitgegeven leningen dan onder aan bieding van verklaringen, waaruit blijkt, dat de desbetreffende stukken niet het eigendom waren van vijandelijke personen of van in Frankrijk woonachtige personen. De regering heeft het thans mogelijk ge acht dit stelsel te laten varen. De dienst in het buitenland van de bedoelde leningen zal verzekerd kunnen worden op de con tractuele bases zonder dat enigerlei recht vaardiging van het eigendom zal behoeven te worden gegeven. Deze beschikkingen zullen het eerst van toepassing zijn op de dienst in Nederland van de 6 lening 1927 van de Compagnie des Messageries Mari.times, met ingang van een datum, waaromtrent zeer binnenkort nadere mededelingen aan de belangheb bende houders zullen worden gedaan. Alarm tijdens de luchtoefening Ombrelle. Terwijl de sirenes op het vliegveld nog loeien rennen de jagerpiloten reeds naar hun machines loaarin zij straks de strijd zullen aanbinden tegen de in aantocht zijnde vijandelijkebommenwerpers. DAMASCUS (Reuter). Een Syrische militaire woordvoerder heeft Woensdag de Israëlische regering er van beschuldigd, dat zij de resolutie van de Veiligheidsraad niet volledig uitvoert. De Israëlische regering kondigde Dins dagavond aan, dat zij weliswaar de droog leggingswerkzaamheden in een gebied van drie hectare, dat naar haar zeggen de oor zaak was geweest van de jongste botsingen, zou staken, maar dat zij de werkzaamheden naar andere delen van de gedemilitari seerde zóne, die niet in het geschil betrok ken waren, zou verplaatsen. De Syrische woordvoeder zei, dat de resolutie van de Veiligheidsraad duidelijk had gezegd, dat 'alle droogleggingswerk zaamheden in de gedemilitariseerde zóne moeten worden stilgelegd. Syrië kan met de houding van Israel niet accoord gaan. Prins Bernhard brengt vandaag en mor gen een bezoek aan stad en provincie Gro ningen. Tijdens deze beide dagen zal de Prins zich laten voorlichten over de eco nomische en sociale problemen van stad en provincie en zich door verschillende ver tegenwoordigers van het Groningse gewest op de hoogte laten stellen van de structuur van deze provincie. Om half tien landde op de luchthaven Eelde de PH-PBC, een Messerschmi.dt ME 108, welke de Prins zelf had bestuurd. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen de heer E. H. Ebels, de burgemeester van Eelde, mr. B. Struben, en mr. W. A. Offerhaus, kamerheer van de Koningin in buitengewone dienst, heetten de Prins welkom. Per auto vertrok het gezelschap naar Groningen. La Fontaine: Men kan niet iedereen tevreden stellen en ook nog zijn vader. Bradley's getuigenis Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Nederlandse Kamer van Koop handel te Londen vond in Mansion House aldaar een receptie plaats, welke door vele notabelen, onder w,ie de Lord Mayor van Londen, de heer Denys Lowson, werd bezocht. Foto: de voorzitter van de Kamer de heer G. J. L. van der Lande en zijn echtgenote nemen de gelukwensen van mevrouw Lowson, de echtgenote van de Lord Mayor van Londen,'in ontvangst. TEHERAN. (Reuter). „Eén Perzisch plan voor de exploitatie van de genatio naliseerde olievelden zal onmiddellijk uit gevoerd worden, onverschillig of de En gelsen bereid zijn voor Perzië te werken of niet", aldus heeft Kazem Hassibi, ver tegenwoordiger van het Perzische ministe rie van Financiën in de raad voor de nationalisatie van de olie-industrie Woensdagavond tegenover een correspon dent van het blad „Kaihan" verklaard. Hij zei dat de Perzen verwachten» de „huidige Britse staf der maatschappij te gebruiken en mogelijk Amerikaanse en andere deskundigen". Indien de Engelsen niet wilden samen werken en enige installaties gesloten zou den moeten worden, zou dit verlies van de productie betekenen en zal de Weste lijke wereld hieronder lijden, maar dat zal niet onze schuld zijn, aldus Kazem Hassibi. 4 Hij deelde mede, dat Perzië hoopt alle buitenlanders bij de olie-industrie lang zamerhand door Perzen te kunnen ver vangen. Hij verklaarde, dat aan Perzië twintig procent van de eigendommen van de Anglo-Iranian, waaronder tankschepen, toebehoort. „Derhalve zal twintig procent van haar tankschepen aan ons komen. Met deze tankers en andere, die wij zullen ver schaffen, zullen wij de distributie van de olie voortzetten", aldus Hassibi. Op een vraag wat zoli gebeuren, indien de Angïp-Iranian zich niet zou storen aan het nationalisatieprogram, antwoordde Hassibi, dat de kwestie door de Perzi sche gerechtshoven zou worden behan deld en dat aan de besluiten van de ge rechtshoven uitvoering zou worden gege ven door de middelen, die hun ter be schikking staan. Men meent te weten, dat deze verkla ring betekent, clat troepen en gendarme- Geruchten over een kolossale bluf" RIO DE JANEIRO (Reuter). Het Brazi liaanse blad „Tribuna da Imprensa" ver klaart, dat de president van Argentinië, Perón, de arrestatie heeft gelast van zijn atoomexpert van Oostenrijkse herkomst, Ronald Richter. Niet lang geledenverklaarde president Perón, dat Richter in staat was volgens een nieuw, aanzienlijk goedkoper, procédé atoomenergie te vervaardigen. Als herkomst van het bericht is Buenos Aires vermeld. De bron wordt niet ge noemd. Argentijnse legerdeskundigen zouden na een nauwgezet onderzoek van de ontdek king waarop professor Richter aanspraak deed gelden tot de conclusie zijn gekomen, dat het hier een „kolossale bluf" betx-of. Men was volgens het blad eveneens tot de conclusie gekomen, dat Richter een „schijngeleerde" was met slechts opper vlakkige kennis van de natuurkunde. President Perón was hierover in woede ontstoken en gelastte de onmiddellijke ar restatie van de professor. Er waren echter geen bijzonderheden over de arrestatie be kend gemaakt, aldus het blad. In het Dinsdag door president Perón af gekondigde decreet, tot oprichting van een onder zijn persoonlijke leiding staand cen trum voor atoomenergie, komt de naam van professor Richter niet voor. Dit decreet geeft de president volledige bevoegdheid over het eiland Huemul, waar Richter na vorsingen deed. De Oostenrijkse atoomonderzoeker Richter is volgens verklaringen van in Lima (Peru) aangekomen reizigers „zo al niet in de gevangenis gezet, in elk geval onder strenge politiebewaking gesteld". Deze maatregel zou zijn genomen op grond van onthullingen van de onlangs in Argentinië aangekomen Nederlandse atoomgeleerde prof. dr. C. J. Bakker. Dr. Richter zou misbruik hebben ge maakt van het vertrouwen van president Perón. Zijn „ontdekkingen" zouden zeer twijfelachtig zijn. rie in het geweer zouden worden geroe pen. In berichten van andere Perzische bla den wordt gezegd, dat alle politiechefs in Khoezistan ontslagen zijn en door anderen vervangen. „Noodplan" Negentien Amerikaanse oliemaatschap pijen, die in het buitenland opereren, hebben plannen ontworpen om honderd duizend barrels olie per dag meer te pro duceren, ingeval de aanvoer uit Perzië mocht uitvallen Amerikaanse deskundigen, die van deze plannen melding maakten, onthulden dat de betrokken oliemaatschappijen voor dit doel een commissie hebben samengesteld, bestaande uit zes vertegenwoordigers dei- maatschappijen en twee regeringsperso nen. Het „noodplan" voorziet in een „pool" voor de transportmiddelen, maatregelen voor een uitgebreider oliepx-oductie en x-affinei-ing, gemeenschappelijk exploite ren van ovei-zeese opslagplaatsen en uit wisseling van producten om het transport te vei'gemakkelijken. Het rapport van de commissie zal, ter goedkeuring aan het departement van Justitie worden voorgelegd. Dit laatste is nodig, omd.at de anti-trustwetten gecom bineerde operaties als de bedoelde onmo gelijk zouden' kunnen maken. Van de twee millioen barrels ruwe olie. die dagelijks in het Nabije Oosten worden geproduceerd, zijn volgens de Amerikaan se regeringspersonen 700.000 afkomstig uit Perzië. Ongeveer 170.000 barrels van de dagelijkse Perzische productie aan ruwe olie worden geëxporteerd, terwijl gemiddeld 530.000 barrels geraffineei'd worden >"n de fabrieken van de Anglo- Iraarise oliemaatschappij te Abadan. Het verlies van de bedoelde 170.000 barrels zou, naar de zegslieden opmerkten, opgevangen kunnen worden door verhoog de productie .in Irak, Saoedie, Arabië, Koeweit, Bahrein en andere gebieden in het nabije Oosten. Premier weer in het parlement De Perzische premier, Mossadeq, is Woensdag in het parlementsgebouw terug gekeerd. Naar verluidt, was hij van plan daar zijn intrek weer te nemen. De vice-premier, Fatemi, weigerde mee te delen, waar Mossadeq was geweest sinds hij Maandagavond het parlements gebouw verlaten had. Fatemi noemde de berichten, als zou de premier op het punt staan af te treden, belachelijk. WASHINGTON 23 Mei (Reuter). De voorzitter van de commissie van Ameri kaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, heeft Woensdag zijn getuigenis voor de verenigde senaatscommissie voortgezet. Generaal MacArthur", aldus generaal Bradley, „was van mening dat het uitvoeren van bepaalde operaties tegen de Chinese communisten buiten Korea de Koreaanse oorlog ten voordele van de verbondenen zou beslissen. De chefs der Amerikaanse generale staven en ikzelf deelden deze mening niet." In antwoord op een der vragen zeide Bradley: „Ik ben van mening dat het op het ogenblik nogal moeilijk is uit te maken hoe groot de invloed van het Kremlin op de Chinese communistische regering is. Vol gens bepaalde, door ons ontvangen inlich tingen, is Mau Tse Toeng een communist door dik en dun. Ik weet echter niet of zijn mederegeerders even ovex-tuigde commu nisten zijn." Senator Owen Brewster: „Zoudt u ons een persoon op een hoge Amerikaanse re geringspost kunnen noemen die thans aan dringt op een algemene oox-log tegen het communistische China?" Generaal Bradley: „Niet één". Senator Brewster: „In hoeverre hebben de chefs der Amerikaanse generale staven aandacht geschonken aan de klaarblijkelijk in Perzië dreigende moeilijkheden, zulks in verband met de wenselijkheid om de Ko reaanse oorlog te beëindigen?" Generaal Braley: „Hoe langer de Ko reaanse oorlog duurt, des %e minder zijn wij paraat om elders tegen eventuele aanval lers op te treden. Ik geef er de voorkeur aan hier niet speciaal Perzië te noemen, omdat ik er niet zeker van ben dat wij zo zeer bij de gang van zaken aldaar zijn be- trokkerx". In antwoord op een vraag over Perzië verklaarde Bradley: „Er bestaat natuur lijk gevaar, dat de Russen Perzië binnen zullen trekken exr een nieuwe aggx-essie zullen beginnen. Of dit al dan niet gevaar lijker is darx een inval in Joegoslavië, Indo china of elders, kan ik niet zeggen. Het is echter zeker een gevaarlijk punt WASHINGTON (United Press). De minister van Buitenlandse Zaken der Vex-- enigde Staten, Acheson, heeft op een pers conferentie nadrukkelijk verklaard dat de Verenigde Staten haar China-beleid niet gewijzigd hebben. Andersluidende berich ten zijn er volkomen naast, zeide hij. niet erkennen. Acheson ontkende herhaalde malen dat een redevoering die verleden week Vx-ijdag door assistent-minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk is uitgesproken, blijk gaf van een wijziging in de Amerikaanse poli tiek jegens China. Rusk had gezegd dat China alleen maar een Russische kolonie was en dat de nationalistische regering op Formosa eerder gezien kan worden als de 400 millioen inwoners van China vertegen woordigend. De plaatsvervangende leider van de „Iraqi Istiqlal", een uiterst-nationalistische Iraakse partij, heeft de voorzitter van de Iraak.Se Tweede Kamer verzocht op de agenda der nog in deze zitting af te han delen vraagstukken ook een voorstel tot nationalisatie van de olie-industrie in Irak op te nemen. Het voorstel is mede-onder tekend door meer daxx achttien afgevaar- digdexx. Gemeld is, dat de Iraakse regering tegen een nationalisatie van de eigendommen der „Iraqi Petroleum Company", die de Iraakse olievelden exploiteert, is gekant. Van welingelichte zijde wox'dt te Bagdad vernomen dat de besprekingen, die acht Mei tussen de Iraakse regering en de di rectie van deze Britse oliemaatschappij zijn begonnen en die een herziening van de uitkeringen aan de Iraakse staat beogen (Irak heeft verhoging hiervan geëist), op de vx-iendschappelijkste wijze verlopen. Er zijn goede vorderingen gemaakt. Hethoge drukgebied boven Centraal-Eu ropa handhaaft zich nog het hoge drukgebied steeds terwijl boven Groen land zich naar het Zuiden uitbreidde, waardoor een verbinding tot stand kwam tussen deze beide druksystemen boven het Noordzeegebied. Bij West-Frankrijk ontstond hedennacht een onweers storing welke zich in Noord-N oord-Oos telijke richting om de depressie ten West-Zuid-Westen van Ierland heen bewoog. Hedenmorgen was de intensi teit van deze storing al weer aan het afnemen. Zij werd gevolgd door nieuwe drukstij gingen. &licht bew. o halt bew. zwaar bew geheel bew s mist sneeuw.. regen motregen. hagel buien onweer l?t£mp£ratuur 1005 isobaar belamgpijk néepslag- gebied centra: h hoge druk L lage oruk scheidingslijn - pront-tussen lucht van verschillende herkomst stand van du teken geeft de windrichting aan- iedere hele dwarsstbee o ;s een wlnd- snelheiq van-vijc uttgc peg seconde KANS OP Verwachting, medegeö K.N.M.I. in De Bib, ONWEER eeld door het' geldig yan ïrdagavonc ïaakt te IC opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaat selijk onweersbuien, maar ook flinke opklaringen. Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen, echter tijdelijk veranderlijk. Vrij warm weer. 25 Mei Zon op 4-34 uur, onder 20 40 uur. Maan op 0-54 uur, onder 8.30 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 Mei Hoog water: 5.40 en 18.12 uur. Laag water: 1.20 en 13.46 uur. Vrijdag 25 Mei Hoog water: 6.33 en 19.05 uur. Laag water: 2.08 en 14.35 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1