OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Er zijn tal van gevaarlijke plaatsen behalve Joegoslavië en Perzië" Verbondenen jagen Noordelijken op het gehele front voor zich uit Perzië sommeert Anglo Iranian" tot overdracht van bezittingen Eerste nieuwe haring in IJmuiden gelost Weerbericht Stafchefs beschouwen Chinees UNO - lidmaatschap als niet ter zake doende in de Koreaanse kwestie Van het Reve voelt zich beledigd door mr. Cals Het bezoek van Prins Bernhard aan Groningen Koningin Juliana bezocht „Het Franse landschap Broer van de Sjah van Perzië in Amsterdam Achtendertigste breedtegraad al weer overschredén Vredespogingen Engeland vraagt aantal landen invloed aan te wenden Het woord is aan Maar de „Prinses Marijke" wordt niet als winnaar beschouwd Mutaties in Britse regering Barkas gekapseisd Indonesië zal embargo van de UNO „eerbiedigen" Bericht over Richters arrestatie „boosaardig"? Mr. J. Cramer Commissaris der Koningin in Drente Plaatsvervangers vijf minuten bijeen Australische politie doet inval in stakers-kantoren De opbouw van Nijmegen HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 267 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem- Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 25 MEI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 125 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Openhartige verklaringen van Bradley WASHINGTON (Reuter) Generaal Omar Bradley, voorzitter der commissie van chefs van de Amerikaanse generale staven, zétte Donderdag zijn getuigenis voor de verenigde senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen en de strijd krachten voort. Bradley zeide onder meer: „Van louter militair standpunt gezien kan ik het niet onjuist achten dat generaal MacArthur van zijn functies werd ont heven. Ik ben echter wel van mening dat de wijze, waarop dit geschiedde, beter had kunnen zijn". Naar aanleiding van hetgeen Bradley Woensdag over Perzië had opgemerkt vroeg senator Wiley: „Acht u de toestand in Per zië critieker dan de mogelijkheid van het binnenvallen van Joegoslavië door vazal staten der Sovjet-Unie?" Generaal Bradley antwoordde: „Er zijn in de afgelopen zes maanden vele plaatsen geweest, waar een aanval of moeilijkheden dreigden. Zo stond Joegoslavië twee of drie maanden geleden hier in het middelpunt der belangstelling en het vormt nog steeds een gevaarlijke zön'e. Perzië is altijd een dergelijk bedreigd gebied geweest. Het trekt nu de algemene aandacht door het geschil met Engeland over zijn olie-in dustrie. De Britten beschouwen thans Perzië waarschijnlijk als het meest be dreigde gebied ter wereld. Ik zou willen zeggen er niet zo zeker van te zijn dat de Russen in Perzië iets eerder dan elders ter wereld zouden willen beginnen en dat was de basis van mijn verklaring van Woens dag". De republikeinse senator Smith stelde de vraag: „Zouden de chefs der Amerikaanse generale staven bij besprekingen ter rege ling van cle Koreaanse ooi-log het toelaten van het communistische China tot de orga nisatie der U.N.O. als een punt beschouwen, waarover valt te praten?" Generaal Bradley antwoordde: „Neen, mijnheer. Wij zijn van mening dat dit niets temaken heeft met een regeling van het Koreaanse geschil". In antwoord op een vraag van de repu blikeinse senator Wiley zeide Bradley dat Engeland en de Verenigde Staten géén be sprekingen hebben gevoerd over een mili tair ingrijpen in Perzië". Generaal Bradley deelde verder mede dat generaal MacArthur verleden jaar, voor de Chinese communisten hun herfst-offen sief begonnen, twee maal was gewaar schuwd met betrekking tot de wijze waarop zijn troepen op dat tijdstip waren opgesteld. De chefs der Amerikaanse generale staven waren verontrust over de grote, onver dedigde ruimte, die zich tussen de twee hoofdmachten der verbondenen bevond. Ook vonden zij de kwetsbare positie van het tiende legerkorps onbehagelijk. De chefs der generale staven hadden MacArthur Naar de schrijver G. K. van het Reve mededeelt, heeft hij in een schrijven aan de officier van justitie te Amsterdam te kennen gegeven, dat hij zich door uitlatin gen van de staatssecretaris van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, aangetast voelt in zijn eer en goede naam. Hij verzoekt de officier van justitie tot vervolging'van de staatssecretaris over te gaan. De uitlatingen zijn gedaan in een rede, die de staatssecretaris heeft gehouden op Maandagavond bij de uitreiking van de P. C. Hooftprijs op het Muiderslot. In ge noemde rede wijdde mr. Cals enige woor den aan cle beslissing, die hij onlangs heeft genomen, toen hij bij de toekenning van een reisbeurs voor de winnaar van de novelleprijsvraag voor jonge letterkundi gen het advies van de jury niet geheel op volgde. De tekst van de passage, waarvan de heer Van het Reve aanneemt, dat deze op hem slaat, luidt: „De overheid, die het al gemeen belang tot richtsnoer dient te nemen, heeft te waken tegen uitwassen, die kennelijk het algemeen welzijn, ook op geestelijk terrein bedreigen en in strijd komen met de normen van openbare orde en goede zeden. Het ligt zeker niet op de weg van de overheid zodanige uitingen te bekronen of op welke wijze ook aan te moedigen." Prins Bernhard heeft gisteren in het provinciehuis te Groningen besprekingen gevoerd met personen uit het bedrijfs leven. Daarna had hij in Leek een onder houd met burgemeesters uit het Groningse Westerkwiartier. Bij het afscheid van Leek werd de Prins door twee in Groningse kle derdracht gestoken boerendochters een Groninger koek aangeboden. In Marum legde Prins Bernhard aan de voet van het monument, dat daar werd opgericht ter nagedachtenis van zestien personen uit deze omgeving, die op 3 Mei 1943 door de Duitsers werdén neergeschoten, een krans. Be nabestaanden werden hierna aan Prins Bernhard voorgesteld. Teruggekeerd in Groningen bracht de Prins een bezoek aan de in de afgelopen jaren gereed gekomen nieuwe woningblok ken. Li de Groningse studensociëteit ..Mutua Fides" werd de Prins des avonds geïnstalleerd als ere-commandant van de studentenrijvereniging „De Rijclub", waar na een rijtoer door de stad werd gemaakt. Hedenmorgen reed de Prins naar Hooge- zand-Sappemeer, waar de strovezelplaat- iabriek werd bezocht. Langs het Winscho- imdiep werd langzaam gereden, waardoor ae Prins in staat was de bedrijvigheid te 'i^en van de scheepswerven langs deze vaart. eerst voorgesteld de opstelling zijner troe pen te wijzigen. Later hadden zij hem op gedragen het tiende legercorps een minder vooruitgeschoven positie te doen in nemen. Het was het tiende legerkorps dat, toen de Chinese communisten onverwachts in de strijd in Korea ingrepen en in enorme getale aanvielen, terug moest trekken om zich, na verbitterde strijd, een uitweg te vechten naar de haven van Hoengam, waar het door geallieerde schepen aan boord werd genomen. Hiermede was het getuigenis van gene raal Omar Bradley afgelopen. De republikeinse leden der verenigde senaatscommissies stelden voor dat, in af wijking van het opgestelde schema, de mi nisters van Buitenlandse Zaken Acheson als volgende getuige zou worden gehoord. Dit voorstel- is verworpen. De commissies zullen eerst de chefs der generale staven horen. Koningin Juliana, vergezeld door een klein gevolg, bracht Donderdagmiddag incognito een bezoek aan de tentoonstel ling „Het Franse landschap" in het Rijks museum te Amsterdam. Deze tentoonstelling is ingericht onder leiding van madame Bouchot, conserva trice van het Louvre te Parijs. Madame Bouchot was voor deze gelegenheid naar Amsterdam gekomen en heeft met de directeur van het museum, jhr. dr. D. C. Roëll en de secretaris, Ton Koot de Koningin gedurende tv/ee uur rondgeleid. De vorstelijke bezoekster toonde grote belangstelling en liet zich over tal van werken uitvoerig voorlichten. Aan het slot van het bezoek werden, volgens de wens van de vorstin, de leden van de weten schappelijke staf van het Rijksmuseum aan haar voorgesteld. Te half vijf keerde de Koningin per auto rechtstreeks naar het paleis Soestdijk terug. De tentoonstel ling „Het Franse landschap" wordt op 4 Juni gesloten. De broer van de Sjah van Perzië, Prins Hamid Reza Palevi en zijn gemalin zijn per K.L.M.-toestel uit Lydda (Palestina) in Amsterdam gearriveerd en logeren in het Amstel-hótel. Tijdens zijn bezoek aan Groningen voerde Prins Bernhard onder meer in Leek besprekingen met burgemeesters uit. liet Groningse „Westerkwartier". In Groningse klederdracht gestoken boerendochters serveerden verfrissingen. TOKIO (Reuter). De verbonden troe pen hebben heden hun snelle opmars in alle sectoren van het Koreaanse front voortgezet, aldus een communiqué van het Amerikaanse achtste leger. Verspreid artillerie- en mortiervuur duidde er op, dat de Noordelijken van plan zijn de opmars te vertragen. Hun terug tocht geschiedt snel doch ordelijk en hun verzet is in het algemeen licht, behalve ten Zuiden van Tsjoentsjon, waar een ge passeerde groep Chinezen hardnekkig ver zet biedt. Colonnes van de verbonden troepen overschreden de 38ste breedtegraad in de Oostelijke sector nabij Indje. In het Westen staat een tankmacht der verbon denen ten Noorden van Oeijongboe vlak bij de breedtegraad. Donderdagavond waren Amerikaanse tanks in West-Korea de 38ste breedte graad al tot op minder dan acht kilometer genaderd. Zij volgden de terugtrekkende Chinezen op de voet. Zij trokken daarna een weinig terug teneinde het contact met andere eenheden niet te verliezen. De bevelhebber van het achtste leger in Korea, luitenant-generaal James van Fleet, heeft verklaard, dat de verbonde nen langs het gehele front aanvallen en „dat zij onbeperkt zullen oprukken". Waarnemers leiden hieruit af, dat de ge allieerden opnieuw de Nooidelijken in Noord-Korea zullen achtervolgen, als dat nodig is. Generaal Van Fleet prees zijn troepen om hun vastberaden en kundig optreden. Ook prees hij de Amerikaanse tweede divisie en de Franse en Nederlandse ba taljons. Vredespogingen? Reuters correspondent bij de UNO schrijft: Men is in kringen van de UNO algemeen van gevoelen, dat de Koreaanse oorlog mogelijk spoedig door onderhande lingen zou kunnen worden beëindigd, dit „gevoelen" kon echter van geen enkele officiële of semi-officiële zijde worden bevestigd. Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie ontkende met stelligheid, dat er enige waarheid zou schuilen in de berich ten volgens welke de Sovjet-Unie, via een „particulier" in een niet nader genoemd land, zou hebben doen mededelen bereid te zijn deel te nemen aan onderhande lingen om het Koreaanse geschil te be ëindigen. Niettemin blijft men in kringen van de UNO volhouden, dat mogelijk spoedig het tijdstip daar zal zijn, dat het communis tisch China de UNO een aanbod tot sta king der vijandelijkheden en het openen van besprekingen zal moeten doen. Men vermoedt dat een dergelijk voorstel zou zijn gebaseerd op een staking der vijan delijkheden, met de 38ste breedtegraad als demarcatielijn. Het verluidt, dat de .Verenigde Staten en de andere landen, die strijdkrachten in Korea hebben, bereid zouden zijn in twee stadia te onderhandelen over het tot stand komen van een regeling, niet slechts voor Korea, doch voor het gehele Verre Oosten. In de eerste plaats zou een op lossing moeten zijn gevonden voor het Koreaanse geschil. Indien dit zou zijn be reikt, zou mogelijk een conferentie kunnen worden uitgeschreven ter behandeling van andere vraagstukken betreffende het Verre Oosten, - Formosa inbegrepen. Volgens het Franse persbureau AFP heeft de Zweedse.-,delegatie bij de UNO begin Mei de comïnissie van goede dien sten voor Korea inlichtingen doen toe komen, volgens welke de Russen zouden bereid zijn tussenbeide te komen om de vrede in Korea te herstellen op voor waarde, dat de troepen van beide partijen de 38ste breedtegraad als grens zouden nemen. InayatKhan: Wanneer ge de weg der heiligen wilt gaan leer dan eerst vergeven. TEHERAN, (Reuter). Dc Perzische regering heeft de „Anglo-Iranian Oil Com pany" gewaarschuwd dat zij binnen zes dagen tijds haar bezittingen zal moeten overdragen. Doet zij dit niet, dan zal de regering ze zonder meer overnemen. Al- lahjar Saleh, voorzitter van de „raad voor de nationalisatie der Perzische olie- industrie", heeft verklaard dat de gena tionaliseerde Perzische olie-industrie zal worden gedreven door een lichaam, dat „The National Persian Oil Company" zal heten. Hij voegde hieraan toe, dat de Per zische regering uitdrukkelijk heeft ver klaard „de voormalige oliemaatschappij" schadeloos te zullen stellen. Naar te Londen van welingelichte zijde vernomen wordt, heeft Engeland een aan tal landen, waaronder India, Frankrijk en Irak, verzocht hun diplomatieke invloed aan te wenden om een vreedzame regeling van het oliegeschil tot stand te brengen. Naar verluidt is er geen sprake van dat Engeland deze landen heeft verzocht tus senbeide te komen of ook maar hun goede diensten heeft gevraagd in de formele zin van het woord. Engeland zou er bij deze landen slechts, op hebben aangedrongen „een sympathieke belangstelling te tonen" voor een oplossing van het geschil. De regering der belanghebbende landen, die Engeland heeft verzocht haar invloed aan te wenden in het geschil met Perzië over de olie-industrie, hebben over het al gemeen toestemmend geantwoord. Uit Teheran wórdt 'gemeld, dat de Per zische regering ernstige aandacht schenkt aan het Britse voorstel om een missie naar Perzië te zenden, ter bespreking van de voorgestelde nationalisatie. Hierdoor zou verklaard zijn, dat Perzië nog geen ant woord heeft gegeven op de jongste Britse n<|ta. Men meent dat premier Mossadeq fel tegen het Britse voorstel is gekant, doch dat zijn rechterhand Hoessein Makhi, secre taris van de „Raad voor de nationalisatie der Perzische olie-industrie" het goedkeurt. Kabinetscrisis? In invloedrijke kringen te Teheran is Donderdag, volgens Reuter, ernstig gespro ken over de mogelijkheid van een kabi netscrisis in de eerstkomende dagen. Gemeld wordt dat de Sjah de gang van De Maryke (Sch. 9) van de rederij v. d. Toorn heeft vanmorgen de eerste 51 kan tjes Hollandse Nieuwe in IJmuiden gelost, maar het is nog dubieus, of het schip als winnaar van de haringrace kan luorden beschouwd. Om je tong bij in te slikken Vanmorgen om zes minuten over elf had de SCH 9 „Prinses Marijke" vastgemaakt voor de IJmuidense Tegeltjesmarkt en een half uur later rolden de eerste kantjes Hol landse Nieuwe van dit seizoen in de vracht auto, die ze naar de Scheveningse afslag heeft gebracht. Daarmee zou de haringrace in het tweede achtereenvolgende jaar beslist zijn, ware het niet, dat de „Marijke" niet zelf aan de visserij heeft deelgenomen en daar mee dus langs de grens van de betreffende bepalingen is geslopen. Het Velsense ge meentebestuur besloot dan ook, na rugge spraak met het Bedrijfschap voor visserij producten, de uitgeloofde erepenning te be waren voor de eerste binnenkomer, dié niet alleen heeft gejaagd, maar ook zelf gevist. Schipper Willem Rog van de SCH 9 haalde er zijn schouders eens over op: dit waren zijn orders en hij heeft er aan vol daan: 51 kantjes kleine maar moddervette haring leverde hij af na een race, die gis termorgen om acht uur begon op de 56° 55' Noorderbreedte. Deze 51 kantjes zijn feitelijk de vangst van de SCH 297 „Hubertha", de enige log ger van de tien uit de combinatie, die wat ving. De „Marijke" zou eerst niet eens mee gaan, maar moest te elfder" ure inspringen voor een uitvaller. Tegen één uur werd de Vlaardingse „Excelsior" verwacht, die daar mee dus de eigenlijke winnaar zou worden. Vanmorgen heeft onder hels gekraak schipper Bertus van Duyn, de gemoedelijke commandant van de enige IJmuidense jager „Gorredijk" (IJM 75) ons radio- telefonisch verteld, hoe de vlag er bij stond. „Je zou er je tong bij inslikken" zei hij, toen we hem vroegen, hoe de eerste haring is. Op dat moment liep de Gorredijk met een negen a tienmijls vaartje huistoe en de positie was toen dwars voor de Wadden eilanden (53° 25' N.B.), zodat de schipper verwachtte tussen vijf en zes uur binnen te zijn. Met z'n 256 kantjes is de Gorredijk de „vetste" jager uit de serie schepen, die thuisstoomt en het had dus een prachtig succes kunnen worden, als de IJmuidenaar dit jaar de primeur had gekregen. Maar met het overnemen van al die 256 kantjes is heel wat tijd verloren gegaan. De heer J. Kolkman, die ook nog even aan de telefoon kwam, was maar best te vreden over de reis: „lekker gevangen, al zijn we niet nummer één". LONDEN (Reuter) Burggraaf Hall, de Britse minister van Marine, heeft zijn ontslag aangeboden. Hall, die 69 is, zeide af te treden om plaats te maken voor een. jongere. De laatste maanden liet zijn ge zondheid te wensen over. Hij zal vervangen worden door de 45-jarige Lord Pakenham, thans minister voor de Burgerluchtvaart. Pakenhams opvolger is nog niet genoemd. Men verwacht geen diepgaande mutaties. NEWPORT. (Reuter). In de haven van. Newport in de Amerikaanse staat Rhode Island is een grote marine-barkas met 120 opvarenden gekapseisd. Eén man is ver- dronken en 24 liggen in het ziekenhuis. Het is niet bekend of er nog vei-misten zijn. zaken nauwlettend volgt. Waarnemers' zijn van mening, dat hij mogelijk nog een be langrijke rol zal spelen bij een regeling van het geschil. Een woordvoerder van het Turkse Minis terie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat Turkije zijn invloed aanwendt in het Engels-Perzische oliegeschil. Turkije dringt bij beide zijden aan op matiging, aldus deze woordvoerder. De Perzische premier Mossadeq heeft hedenmorgen verklaard, dat de Perzische regering van plan is de Brits-Iraanse oliemaatschappij als organisatie te laten voortbestaan, om de levering van Perzi sche olie aan de wereld niet te doen ver minderen. Mossadeq legde deze verklaring af op een persconferentie. Volgens Mossadeq was de bedoeling van zijn verklaring om de misverstanden naar aanleiding van het Perzische nationalisa- tiebesluit op te helderen. De verklai'ing kwam 24 uur nadat de Perzische regei-ing de oliemaatschappij had meegedeeld, dat de maatschappij zes dagen dc tijd had om bij haar eigen liqui datie mee te helpen, of anders onder dwang zou worden opgeheven. De Britse 16de bi-igadegroep parachutis ten zal naar het Middeltandse-zeegebied worden gezonden ter versterking van het garnizoen in dat gebied. Zij zal over zee reizen. Vermoedelijk gaat de groep naar Cyprus. DJAKARTA (Aneta). De Indonesi sche regering heeft in een gisteren gehou den vergadering van het kabinet besloten, de aanbeveling van de UNO inzake het embargo op strategische materialen voor China te eerbiedigen. In een communiqué over de vergadering van het kabinet wordt medegedeeld dat de ministei-raad fieeft.overwogen: dat de aan beveling van de UNO de leden-landen vrij heid laat te bepalen, welke materialen zij als „strategisch" wensen te beschouwen; dat Indonesië zich bij het nemen van het besluit van stemming heeft onthouden, om dat Indonesië een actieve zelfstandigheids- politiek wenst te voeren; dat er, blijkens de feiten, tot dusvexre geen belangrijke expor ten van waardevolle goederen naar de Chinese volksrepubliek hebben plaats ge had. Het communiqué besluit: „De Indonesi sche regering eerbiedigt in deze zin de aan beveling van de UNO. Politieke waarnemers waren van mening, dat de verklaring van de Indonesische regering duidde op een wijziging van haar politiek. De Indonesische ambassadeur in de Verenigde Staten, Ali Sastroamidjojo, die thans in Indonesië vertoeft, zou de na druk hebben gelegd op het belang van hét behouden der Amerikaanse „goodwill". BUENOS AIRES (Reuter) De pers dienst van president Perón heeft gewei gerd een officiële mededeling te doen over het bericht in een Braziliaans blad, dat Perón het bevel zou hebben gegeven pro fessor Ronald Richter te arresteren. Een functionaris, die niet met name ge noemd wil worden, beschreef het bericht als „boosaardig". Hij zei, dat het geen ant woord waard was. Richter zal Vrijdag ter gelgenheid van de nationale dag van Argentinië 24 uur achtereen werken bij wijze van eerbetoon aan president Perón en zijn echtgenote, aldus maakte de persdienst later bekend. Richter wordt iii dit communiqué „di recteur van de nationale laboratoria voor atoomenergie op het eiland Huemul" ge noemd. Waarnemers te Buenos Aires be schouwen dit als een antwoord op het be richt van het Braziliaanse blad, dat Argen tijnse legerdeskundigen Richter een „zwen delaar" noemden en zijn ontdekkingen niets anders dan „kolosale bluf". Mr, Jt. Cramer Bij Koninklijk Be sluit is aan mi*, dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk met ingang van 15 Juli 1951 op de meest eervolle wijze ont slag verleend als Commissaris der Koningin in de pro vincie Drente, met dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, door hem aan den lande bewezen. Tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Drente is met ingang van 15 Juli benoemd mr. J. Cramer, wohende te Assen. Mr. J. Cramer is op 25 Februari 1899 ge boren te Heukelum. Hij heeft rechtsweten schappen gestudeerd aan de rijksuniversi teit te Utrecht, is directeur van de Stich ting Opbouw Drente, lid van het college van curatoren der rijksuniversiteit te Gro ningen en voorzitter van de Voogdijraad te Assen. Sinds 20 November 1945 is hij lid der Eerste Kamer. Mr. Cramer behoort tot de Partij van de Arbeid en is ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. PARIJS (Reuter) De zestigste vergade- rig der plaatsvervangers te Parijs duurde slechts vijf minuten. De Amerikaanse ge delegeerde' vroeg Gromyko, óf hij bex-eid was de volgoi'de der agendapunten te be spreken. Gromyko antwoordde hierop, dat het standpunt der Sovjet-Unie genoegzaam bekend is en dat hij niets hieraan toe te voegen had. De Franse afgevaai'digde zeide, dat het doelloos is verder over het Atlantische pact te spreken. Ook hieraan was niets meer toe te voegen. De houding der Sovjet-Unie is niet bekend en het is daarom moeilijk te zeggen of het mogelijk zou zijn overeen stemming te bereiken. MELBOURNE (Reuter) De politie heeft heden een inval gedaan in de kan toren van de afdeling-Victoria van de vak bond van zeelieden en de afdeling-Mel- bourne van de vakbond van havenai-bei- ders. Premier Menzies heeft Donderdag mede gedeeld, dat zijn regering drastische maat regelen zou nemen naar aanleiding van het besluit van de vakbond van havenarbei ders, waarin de communisten de meerder heid hebben, om geen werk te verrichten op schepen, die uit Nieuw Zeeland komen. Na het bericht van de invallen legden in Sydney de havenarbeideirs op 40 van de 57 schepen het werk neer. Later legden ook de havenarbeidei-s op de overige 17 schepen het werk neeiv De havenarbeiders namen een resolutie aan, waarin zij eisten, dat de Australische raad van vakverenigingen en de vakvereni- gings- en arbeidsraad „hun eis, dat op on derkruipersschepen uit Nieuw Zeeland zal worden gewerkt, zullen intrekken en zich achter de strijd der Nieuw Zeelandse ai-bei- ders tegen de fascistische wetgeving zullen scharen". Volgens officiële opgave zijn sinds 5 Mei 1945 in Nijmegen gebouwd 1970 gewone woningen, 352 noodwoningen en 68 bizon- dere woningen. Bovendien ziin tientallen nieuwe winkels gebouwd. 650 woningen zijn in aanbouw. De gemeente bouwde 3 industriehallen aan het Maas-Waalkanaal. Thans is weder 250.000 toegestaan voor de bouw van nog drie industriehallen. Een nieuwe storing gaf de afgelopen nacht aanleiding tot onweersbuien in Noord-Frankrijk. Deze storing trekt in Noord-Noord-Oostelijke richting en deed de bewolking in ons land van het Zuiden uit toenemen. De Oceaan-de pressie trekt langzaam in Noord-Ooste lijke richting verder en neemt in bete kenis af. Boven Scandinavië steeg de luchtdruk nog verder. Dit had tot ge volg dat koudere lucht Finland en de Baltische Staten binnenstroomt. O ONBEWOLK T. (5 LICHT SEW. O HALT BEW 2WAAR BEW GEHEEL BEW ff ST SNEEUW .REGEN MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN R ONWEER L?T£MPERATUÜR 1005 ISOBAAR BEL ANC RUK NEESSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN -IVE'°SCHILLENDE HERKOMST V>\ STAND VAN Di7.fTEKEN GEEFT DE 'WINDRICHTING ..AAN- IEDERE HEj."E;OWARSST RE El? IS'EEV WIND- SNELHEID VAN1VI-J&&IETÉPPSC- SECONSE- WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met vooral in de nacht en ochtend plaatselijke opklaringen, maar voornamelijk in de middag ook kans op enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen Zuid en West. Weinig verande ring in temperatuur. 26 Mei Zon op 4.33 uur, ondef 20.42 uur. Maan op 1.19 uur, onder 10.01 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 26 Mei Hoog water: 7.29 en 20.04 uur. Laag water: 3.02 en 15.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1