OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Engeland zou olie-nationalisatie kunnen aanvaarden als toevoer doorgaat Trumans vredesaanbod werd door MacArthur volledig getorpedeerd Snelle opmars der verbondenen sticht verwarring bij de vijand Weerbericht De Plaatsvervangers Proeven op Eniwetok in verband met waterstofbom Duits ambassadeur in Rome? Bewogen rede van premier Mossadeq Britse troepen naar Middellandse Zeegebied Het woord is aan....; Meteor-straaljagers komen op Soesterberg Russisch ultimatum in het Palais Rose Tsjechisch ambassadeur keert niet naar Parijs terug Bradley naar Europa Twee Chinese legerkorpsen met omsingeling bedreigd In Leeuwarden wachtte men vergeefs op de Prins HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 2 68 jjoofdkar>T°°J Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- jed&ctie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Pecreboom ZATERDAG 26 MEI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 126 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman AJOG IMMER VERGADEREN de plaats- jV vervangers te Parijs. Zij zijn, zoals u zich herinneren zult, de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Big Four, de Grote Vier: Amerika, Rusland, Groot Brittahnië en Frankrijk. Maar dat is zo'n lange omschrijving en bij afkorting worden zij daarom met het ene woord aangeduid. Het is makkelijker en minder raadselachtig voor de gewone mens dan aanduidingen als O.E.E.S., E.C.A. en dergelijke. De plaatsvervangers hebben nu meer dan zestig maal vergaderd. Hun opdracht, toen zij verscheidene maanden her aanvingen, was de opstelling van een agenda voor een conferentie van de vier ministers zelf. Milli- oenen mensen hebben in die tijd gedacht, dat dit een eenvoudige taak was. Milliocnen mensen mankeert het deerlijk aan gevoel voor diplomatieke verwikkeling. Diegenen onder hen die zich wel eens in een doornig struikgewas bevonden hebben, rukkend en worstelend om zich eruit te bevrijden, heb ben de meeste kans om er zich ccn voor stelling van te maken. Zij kunnen dan, wat mij betreft, desnoods enige sympathie heb ben voor de moeilijkheden waarin het vier tal zich bevindt. Want anderen hebben hen niet alleen dat struikgewas ingestuurd, maar geven hun ook orders. Zij zijn niet vrij in hun ontworstelings-bclcicl. Achter dat struikgewas staan hun bazen, die hun voortdurend toeroepen wat zij moeten doen of wat zij niet moeten doen. Dikwijls het laatste. Dan staken zij hun pogingen maar weer voor een dag. Intussen blijven zij er blijkbaar gezond bij, want het is nog niet nodig geweest plaatsvervangers van de plaatsvervangers Jessup, Gromyko, Davies en Parodi te doen optreden. Zij zijn gocd- getrainde mannen: ervaren professionals in het reeds zo oude spel der diplomatie. De speltechniek beheersen zij volkomen. Soms worden zij boos, maar dat heeft geen blijvende persoonlijke gevolgen. De gemiddelde lezer van het wereld nieuws, dat opwindender tijdingen brengt dan die van het eindeloze samenstellen ener agenda in Parijs' Rose Paleis, besteedt niet veel aandacht meer aan de plaatsver vangers. Hij vindt hun communiqués geen boeiende lectuur. Misschien verwondert het hem dat zijn krant ze maar geregeld blijft vermelden. De ietwat-weeïge naam ,,Rose Paleis" is hem bovendien gaan tegenstaan. Welnu, ons ook. Ket belang van de zaak blijft evenwel, al haalt het viertal straks zijn honderdste vergadering zonder tot overeenstemming gekomen 'te zijn, dat het spel in het struik gewas een beeld geeft van de verhouding tussen Oost en West. Het zijn in werkelijk heid cle vier regeringen, die het spelen. Interessant is dat zij het nog steeds niet opgegeven hebben. De Westelijken hebben liet niet opgegeven, de Russen evenmin. Zij zien dus een belang in de voortzetting. Dit houdt in dat wederzijds gewacht wordt op een geschikt moment om het tot resul taat te brengen of pp. te geven. Dit laatste zou niet behoeven te betekenen, dat iedere overeenstemming is uitgesloten. Het zou ook kunnen beduiden dat men haar op een andere wijze, op een ander „front" als u het zo noemen wilt, wil bereiken. Tenminste ten dele. Misschien zit dit laatste nu in de lucht. De Rus te Parijs, Gromyko, heeft de cis gesceld dat bespreking van het Atlantisch Pact als punt 1 op de agenda voor de con ferentie der Grote Vier zal worden gezet. De overigen willen daar niet aan, hetgeen men zich kan voorstellen. Want als de conferentie met dit punt zou moeten aan^ vangen zou zij ongetwijfeld in een zo hope loze woordentwist geraken, dat men nim mer punt 2 bereiken zou. De vraag doet zich nu voor: willen de Russen door dit onaanvaardbare voorstel een einde aan de Rose Paleis-evoluties maken omdat zij een andere zaak van meer belang vinden, namelijk het bereiken van een oplossing in Korea? Dat zou dan tevens inhouden, dat zij geen nut of voordeel zien in een verdere voortzetting van de strijd in het Verre Oosten: dat zij daar gaarne een eind aan zouden zien komen en ertoe zouden willen medewerken het te bereiken. Deze mogelijkheid zit in de situatie. Som migen zullen haar aanduiden met de term: hoge politiek. Die wordt sinds onheugelijke tijden gebezigd voor politieke verwikke lingen waarvan de gemiddelde mens niets meer begrijpt. Het woord hoog is er even wel zelden toepasselijk op; het is niet ge lukkig gekozen. Ook in dit geval lijkt geen hoge opvatting te overheersen. Waarom zou, als in Korea een oplossing gevonden kan worden, de conferentie der Grote Vier over andere hangende geschillen van de baan moeten raken? Enkele dagen geleden werd op deze plaats geschreven over het voorstel dei- Amerikaanse Quakers betreffende een betere methode van onderhandelen. Dat streefde in werkelijkheid hoge politiek na. R. P. De Amerikaanse regering maakte Vrijdag de voltooiing bekend van de atoomproe- ven op de proefvelden van Eniwetok, „welke proeven hebben bijgedragen" tot de onderzoekingen op het gebied van de waterstof-bom. hi de bekendmaking werd niet gezegd dat op Eniwetok een proefmodel van de waterstofbom tot explosie is gebracht. Het hoofdingrediënt van de H-bom zou "tritum", het driewaardig waterstof zijn. Om dat tot explosie te brengen zijn hoge temperaturen nodig welke alleen gepro duceerd kunnen worden door „gewone" atoombommen tot explosie te brengen. In Washington werd verklaard dat geen enkele waterstof-atoombom zelfs geen van klein formaat tot ontploffing is gebracht tijdens proefnemingen, die tót doel hebben gehad de ontstekingsmiddelen van de waterstof-atoombom te beproeven. (United Press). Volgens gezaghebbende bronnen in Bonn zal de West-Duitse regering binnenkort dr. Clemens von Brentano benoemen tot am bassadeur in Italië. Hij zal de eerste am bassadeur van de bondsrepubliek zijn. Tot op heden; werd Bonn in het buitenland al- hén door consuls vertegenwoordigd. Von mentanois consul-generaal in Rome. (Van onze correspondent in Londen) Het staat nu wel vast, dat de Engelse re gering, ondanks haar scherpe nota aan Per- zie, bereid is een soort koehandel met Teheran aan te gaan. Indien men geweld wil vermijden, zit er weinig anders op dan de nationalisatie der olie-industrie te aanvaarden. Engeland is het voor alles om de voortzetting van de olietoevoer te doen. Als deze maar gega randeerd wordt is de interne organisatie van de industrie van minder betekenis. Of het Lagerhuis deze theorie zal slikken, is zeer de vraag. Er wordt dan ook de komen de week na de hervatting van het recès een storm verwacht, waarin Churchill een be langrijk aandeel zal hebben. Een andere voorwaarde voor een inschikkelijker hou ding van de Engelsen is, dat Perzië de aan deelhouders een behoorlijke compensatie betaalt. In regeringskringen in Londen was men Vrijdag nogal optimistisch over het tot stand brengen van een bevredigende rege ling, gebaseerd op bovenomschreven com promis. Daarbij heeft men ook nog" cle stille hoop, dat Britse deskundigen op hun sleu- telposten zullen kunnen blijven. Rede van Mossadeq De Perzische premier, dr. Mohammed Mossadeq, verklaarde Vrijdag op een pers conferentie dat Groot-Brittannië de olie concessies aan de rechtmatige eigenaar moet afstaan of de consequenties moet dragen. Nu eens brak hij bijna in tranen uit, dan weer was hij buitengewoon heftig. Hij liet duidelijk blijken dat de A.nglo- Iranian niet langer een welkome gast in zijn land is „en dat de vertegenwoordigers van de Britse maatschappij Perzië moeten verlaten" omdat zij de belangen van de ge hele Perzische natie aan eigenbelang had den opgeofferd." Mossadeq zag er zwak en vermoeid uit. Zolang hij sprak steunde hij op generaal Kazem Sheibani, zijn persoonlijke adju dant. Hij liet geen ruimte voor een compromis. Hij zei dat de Anglo-Iranian het land moet verlaten omdat" die maatschappij een broei nest is van intrige, corruptie en bemoeienis met binnenlandse aangelegenheden. Mossadeq wees er op dat er grenzen zijn aan de Perzische tolerantie en geduld. Om Perzië en daardoor de gehele wereld te behoeden voor een derde wereldoorlog moest volgens hem een eind worden ge maakt aan deze ongewenste toestand. Hij betreurde het dat Perzië er niet in is geslaagd in het buitenland leningen te sluiten maar hij verzekerde dat de olie, Perzië's voornaamste bron van inkomsten, zijn land niet meer kan worden ontnomen. De persconferentie werd in het parle mentsgebouw gehouden, waar Mossadeq een week geleden zijn toevlucht heeft ge zocht. Hij achtte het noodzakelijk, dat buiten landse correspondenten zouden begrijpen onder welke armoedige omstandigheden het Perzische volk, niet alleen in de steden "maar ook op het platteland, leeft „Toch bezit deze bevolking een onmetelijke rijk dom, welke echter door buitenlanders werd geëxploiteerd". „De enige oplossing is het gebruikmaken van de natuurlijke hulpbronnen van het land, waaronder de olie de belangrijkste plaats inneemt", aldus de premier. „Daar om was de eerste stap naar enige hervor ming in Perzië de nationalisatie van de olie-industrie. Men zal dan in staat zijn Perzië, het Midclen-Oosten en misschien geheel Azië te redden. Wat Perzië doet is van wereldbelang", zo verklaarde de pre mier. Hij zei, dat de overeenkomst van 1933 niet als basis voor de vergoedingen van de maatschappij aan Perzie kon dienen, om dat deze overeenkomst „waardeloos" was. Hij voegde hieraan toe, dat agenten van de maatschappij valse geruchten in het bui tenland verspreidden, namelijk dat Perzië de eigendommen van de „Anglo-Iranian" zou confiskeren. De Perzische regering is echter niet iets dergelijks van plan. Deze eigendommen zullen aan hun rechtmatige eigenaar worden teruggegeven, en dat is Perzië. „De regering zal echter iedere ge rechtvaardige vordering in overweging ne men", aldus de Perzische premier. Mossadeq deed voorts een beroep op de democratische landen van de wereld, om Perzië „bij zijn grote werk" te steunen, teneinde „de ineenstorting van een volk met een groot verleden" te voorkomen. Een dergelijke steun zou beslissende ge volgen hebben voor het lot van de wereld en de Westelijke beschaving voor een drei gende vernietiging bewaren. Naar uit betrouwbare bron verluidt, was de verklaring van Mossadeq door het ka binet goedgekeurd. Voorzorg Het zenden van Engelse parachutisten zijn naar het Middellandse Zeegebied ge zonden. Dit is louter een voorzorgsmaat- Prins Bernhard heeft gisteren tijdens een bezoek aan de Johannes Kerkhovenpolder in Groningen gesproken met burgemeesters en wethouders van gemeenten in de om geving. De Prins in gesprek met burgemeester J. Tuin van Finsterwolde. De loethouders van deze gemeen te waren niet aanwezig. B a er - Ob e r d o r f Het uur na het succes beslist over het succes. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling binnenkort de Nederlandse militaire vliegbasis Soesterberg tot operationeel veld voor Gloster „Meteor"-straaljagers te ver klaren. Nederlands oudste militaire veld heeft reeds verscheidene wijzigingen en uitbrei dingen ondergaan, zodat het mogelijk was reeds tijdens de West Europese luchtmacht- oefening „Ombrelle" drie Engelse squa drons „Vampires" van die basis te laten opereren. De bewoners van Soesterberg zullen moeten wennen aan het huilende, gierende geluid van de straaljagers. Soesterberg wordt weer in ere hersteld. regel, waarvan gehoopt wordt dat er een stabiliserende invloed van zal uitgaan. Aan genomen kan echter worden dat geen Brit se troepen Perzisch grondgebied zullen be treden zolang er een verantwoordelijke regering in Teheran aan het bewind is. Britse waarnemers in Teheran zijn van mening dat de dagen van de regering Mos sadeq geteld zijn. Driemaal viel de premier tijdens het voorlezen van zijn rede bijna flauw en moest hij worden vastgehouden. De toestand is in zoverre verbeterd dat een toenemend aantal Perzische Kamer leden, hoewel voorstander van nationali satie, een wereldcrisis wenst te vermijden. WASHINGTON (United Press). In de vredesproclamatie die president Tru man zich in Maart voorgesteld had uit te spreken zou hij verklaard hebben dat een vrij en één geworden Korea kon en moest verwezenlijkt worden zonder verdere strijd. In deze proclamatie, die getorpe deerd werd door het optreden van generaal MacArthur, werd ook gewaarschuwd dat de UNO de strijd zouden voortzetten in dien de Chinese communisten weigerden te onderhandelen. Generaal Lawton Col lins, slafschcf van het leger, gaf de verenig de senaatscommissie eeyi beknopt overzicht van deze nooit uitgesproken proclamatie. Twee weken geleden heeft minister van Defensie Marshall getuigd, dat de onder handelingen die met 13 andere naties be treffende deze proclamatie gevoerd wer den, waren geëindigd toen MacArthur zelf de Chinezen een wapcnstilstandsvoorstel deed. Ccllins vertelde dat er in de proclamatie op gewezen werd dat de aggressors in Korea waren teruggedreven tot de buurt van waaruit de onwettige aanval was in gezet en dat daarom het doel, de Noord- Op het eilandje Halmo in Denemarken bestond al een ernstig tekort aan huwbare jongedames. Er waren er vorige week slechts drie over, drie zusters. En nu hebben drie ondernemende jongemannen van het vasteland ook deze meisjes nog in de wacht gesleept, zodat de jongemannen van Halmo 'met. treurige blik het bootje nastaarden, dat de jonge paren wegvoerde. (Van onze correspondent te Parijs) Nadat de laatste dagen de bijeenkom sten in het rose paleis te Parijs steeds bon diger en korter werden (de vergadering van Donderdag duurde op de kop af dertig seconden), hebben de vier plaatsvervangers gisteren weer eens een zitting gehouden, waarin naar men verwachten kon de schade zou worden ingehaald. De heren waren inderdaad drie en een half uur bij een, maar van vorderingen viel ook dit maal niet te spreken. Integendeel, Gro myko heeft zich nog wat definitiever vast gebeten in zijn eis het Atlantisch pact op de agenda te plaatsen. „Zo gij zulks wei gert", aldus de Rus, „zie ik geen enkele reden, waarom mijn supérieur zich voor een ontmoeting met uw ministers deran geren zal". Men beschouwt deze formulering in di plomatieke kringen algemeen als een ulti matum. De Fransman Parodi, die' presideerde, riep al zijn Franse logica te hulp om de Sovjet-gedelegeerde van de wisselvallig heid van ziin gedragslijn te overtuigen. „Op 4 Mei", aldus Parodi, „aanvaardde u in beginsel nog de eerste versie van ons drieledige agenda-voorstel. En toen heeft u van het Atlantisch pact met geen woord gerept. Terecht :want deze militaire over eenkomst is van zuiver en principieel de fensieve aard en kan dus onmogelijk als een oorzaak der internationale spanningen worden beschouwd. Wanneer u uw stand punt niet herziet, dan zie ik de situatie als hoogst ernstig in". Buiten het Paleis Rose gebruikt men aanmerkelijk sterkere woorden ter ken schetsing van de impasse. De zaak zit zo vast als een huis. De overheersende indruk is, dat het Kremlin thans alle aandacht wijden wil aan het probleem Korea, dat mogelijk re gelrecht met Washington tot oplossing zou zijn te brengen en dat het Duitslands her bewapening zoals men weet het voor naamste onderwerp van een eventuele con ferentie der Grote Vier beschouwt als een kwestie, zonder actualiteit, of althans zonder urgentie. Koreaanse en Chinese aggressie tegen Zuid-Korea af te slaan, verwezenlijkt was. Verder werd verklaard dat verdere doel stellingen van de UNO, zoals unificatie en vestiging van een vrije regering in geheel Korea, konden en dienden verwezenlijkt te worden zonder verder strijden of bloed vergieten. In feite werden de Chinezen uitgenodigd het vuren te staken en in te stemmen met regeling van de bestaande kwesties door middel van onderhande lingen. Collins verklaarde, dat MacArthur was ingelicht dat een proclamatie van de pre sident werd opgesteld. Het ministerie van Defensie had hem echter het document zelf niet gezonden. De democraten in de commissie wilden Collins vragen of MacArthur instructies in de wind had geslagen en aldus de weg had geplaveid voor zijn eigen ontslag. Doch op verzoek van anderen gaf hij eerst een overzicht van de oorlogssituatie, met behulp van een grote landkaart. In het gepubliceerde verslag was uit zijn opmer kingen veel verdwenen. Collins zeide dat de oorlogsuitrusting der Chinezen meestal Russisch is, met daarbij wat Japans materiaal. Collins was vol lof voor de strategie van luitenant-generaal James van Fleet, de Amerikaanse commandant te velde in Korea. Volgens Collins heeft hij een zeer accurate schatting gegeven, tot waar het nieuwe offensief van verleden week zou komen en hij heeft zijn reserves-daartegen op de juiste wijze gebruikt. Senator Hickenlooper vroeg of door Russen gevlogen Chinese vliegtuigen mis schien uit de strijd zijn gehouden, opdat de Verenigde Staten Rusland niet van werkelijke deelneming aan de strijd kun nen betichten. Collins antwoord, dat een volledige bladzijde besloeg, werd door de censor geschrapt. Collins zeide dat de communisten wel zo ongeveer op de volledige aftocht zijn. Verder vertelde hij, dat de andere staf chefs en hij van mening zijn, dat de Ver enigde Staten niet op een grote oorlog zijn voorbereid. Generaal Collins zei, dat hij er van overtuigd is, dat Russische vliegers vlieg tuigen der Chinese communisten bedienen, doch nog niet zijn ingezet in de Koreaanse oorlog. PRAAG, (Reuter). De Tsjechoslo- waakse regering heeft Frankrijk er onlangs van in kennis gesteld, dat Adolf Hoff- meister, dé Tsjechische ambassadeur in Frankrijk, niet naar Parijs zal terugkeren, zo verluidt te Praag. Hangende de benoe ming van een niéuwe ambassadeur zal de leiding van de Tsjechische ambassade te Parijs bij een zaakgelastigde berusten. Hoffmeister werd in Februari naar Praag teruggeroepen en vervult thans een functie bij het onderwijs. Reeds is officieel gemeld, dat ook de Tsjechische ambassadeurs te Washington en Londen niet op hun post zullen terug keren. Zij werden ongeveer gelijk met Hoffmeister voor overleg naar Praag ont boden. Naar in Pariis verluidt zal generaal Omar Bradley, de voorzitter van de geza menlijke Amerikaanse chefs van staven, in de loop van de volgende week in Parijs aankomen. Bradley zou behalve Frankrijk ook andere leden-landen van het Atlan tisch Pact bezoeken om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de stand van de bewapening in deze landen. Een woordvoerder van het hoofdkwar tier van generaal Eisenhower heeft beves tigd, dat Bradley de volgende weck te Pa rijs wordt verwacht. Hij zou een onder houd hebben met Eisenhower en met hoge functionarissen van de legers der bjj het Atlantisch pact aangesloten landen. KOREA (Reuter en United Press). De troepen der UNO rukken langs het ge hele Koreaanse front op. De tegenstand der Noordelijken neemt af. Tengevolge van de druk der verbondenen schijnt de terugtocht der Noordelijken op sommige plaatsen gedesorganiseerd te zijn. Nog steeds wijst niets er op, dat de Noorde lijken het plan hebben zich op een be paalde linie voor een defensief te orga niseren. Nieuws over de grootste opmars der verbondenen is door de censuur ge schrapt. De geallieerden rukten Vrijdag in het Oostelijke deel van het centrale, front blik semsnel op om te trachten twee Chinese legerkorpsen te omsingelen die nog ten Zuiden van de 38e Breedtegraad streden en overschreden elders op twee plaatsen de grens. Duizenden vijandelijke soldaten werden overal langs het front ongenadig" bestookt door de geallieerde artillerie en door de geallieerde luchtmacht. De twee met omsingeling bedreigde Chi nese legerkorpsen die samen ongeveer 60.000 man sterk zijn waren tijdens de tweede fase van het lente-offensief 40 km. in Zuid-Korea doorgedrongen. Een ver sterkte geallieerde strijdgroep rukte snel op en zwenkte ten Zuiden van Inje naar het Noord-Oosten om de vijand de terug tocht af te snijden. De vijandelijke achterhoeden vluchtten in wanorde voor het geallieerde offensief. Zij deden slechts wanhopige pogingen om aan de val in het Oosten te ontkomen. „Het achtste leger is in een algemeen offensief", aldus generaal Van Fleet. „Wij hebben de tweede fase van het vijfde Chi nese offensief volkomen in elkaar ge gooid". Hij liet weten dat de troepen van de UNO niet halt- zouden houden bij de 38ste Breedtegraad. „Het achtste leger zal daarheen gaan waar de situatie het vraagt", aldus Van Fleet. Volgens schatting van het Amerikaanse ministerie van Defensie hebben de Noord- Kor eanen en Chinezen tot 23 Mei 1.025.404 man verloren. Aan het front verloren zij 736.449 man (25 procent hiervan aan doden en 75 pro cent aan gewonden) en door ziekte en ongelukken 138.880 man. De verbonden troepen hebben volgens de schatting 150.075 man gevangen genomen. Prins Bernhard zou gisteravond, na zijn bezoek aan Groningen, op het vliegveld Leeuwarden een luchtvaart-tentoonstelling openen. Er waren vele autoriteiten ter be groeting aanwezig, onder anderen het oudste lid van het college van Gedepu teerde Staten, de heer J. L. Hoogland, generaal H. J. J. W. Dürst Britt, bevel hebber in de vierde militaire afdeling, twee Amerikaanse kolonels van de Ame rikaanse ambassade, generaal-majoor S. Mante, chef personeel luchtmacht, en schout-b ij-nacht C. W. Slot, commandant Zeemacht Nederland. De Prins zou omstreeks half zeven per vliegtuig aankomen. Het werd kwart over zeven en de autoriteiten keken bezorgd, omdat bekend was, dat de Prins op tijd het vliegveld Eelde had verlaten, maar ook omdat het toestel geen radio aan boord had. Het publiek zat intussen gelaten in de regen te wachten. Om half acht kwam van Soesterberg het bericht, dat de Prins daar was geland en dat hij het raadzaam had geoordeeld, gezien de slechte weers omstandigheden, direct van Eelde naar Soesterberg te vliegen. Toen de teleurstel ling bij autoriteiten en publiek wat was geluwd nam generaal Dürst Britt het de- filé van de ere-compagnie af, waarna de tentoonstelling werd geopend. Op de laatste dag van zijn bezoek aan Groningen bezichtigde de Prins onder meer de Johannes Kerkhovenpolder, waar hij werd toegesproken door de landarbei der Jac. Vos, die namens het personeel een album met foto's van het landbouw bedrijf aanbood. In het bedrijfsgebouw onderhield de Prins zich met de burge meesters van Bellingwolde, Blijham, Nieuwe Schans, Beerta, Finsterwolde, Midwolda, Nieuwwolda en Termunten. Alle wethouders van deze gemeenten wa ren aanwezig, uitgezonderd die van Fin sterwolde. Door de aanhoudende regen moest het bezoek van de Prins aan de landaamvin- ningswerken „De Dollard" vervallen. Via Finsterwolde, Scheemda. Hoogezand en Haren reed men terug naar Eelde, waar de Messerschmidt van de Prins voor ver trek gereed stond. De Prins vertrok om precies zes uur. Het front dat gisteren over ons land trok en daarbij regen en onweer bracht, lag vanmorgen nog boven de Noord-Oostelijke provincies en veroorzaakte daar veel bewolking en enige neerslag. Evenals de voorafgaande dagen ontwikkelde zich in de loop van gisterenmiddag en -avond een nieuwe onweersstoring in Zuid-Frankrijk die daar op uitgebreide schaal regen brengt en zich, gestuwd door een stationnair lage drukgebied ten Westen van Ierland, in Noordelijke richting naar onze omgeving beweegt. Het hoge drukgebied, dat zich van het zeegebied om Jan Mayen naar Polen uitstrekt, handhaaft zich. Aan de Oostflank ervan stroomt koelere lucht de Balkan- staten binnen. ©ONBEWOLKT LICHT BEW HALF BEW <9 ZWAAR BEW GEHEEL BEW. MIST I SNEEUW* REGEN MOTREGEN A HAGEL V. BUIEN R' ONWEER LPTEMPERATUDR IÓ05 1SC8AAR ELANGPlJI NEEPSLAG- GE8IEC CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEI Dl NGS LIJ NF RON T - vÏÏ SS g rjLuc HT VAN I, -- -k 'VERSCHILLENDE HÉRKOMST VAK, Tl T .TFY'E»j:,-.trc.T. rscr «A(»>AniruTiio- ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Vanavond en vannacht over het algemeen veel bewolking met op de meeste plaatsen regen- of onweers buien. Morgen overdag wisselende bewolking met plaatselijk regen- of onweersbuien maar ook opklarin gen. Zwakke tot matige wind uit j uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 27 Mei Zon op 4.32 uur, onder 20.43 uur. Maan op 1.37 uur. onder 11.23 uur. (Laatste kwartier) 28 Mei Zon op 4.31 uur, onder 20.44 uur. Maan op 1.50 uur, onder 12.49 uur- Hoog en laag water in IJmuiden Hoog Laag Hoog Laag Hoog Laag Zaterdag 26 water: 7.29 en water: 3.02 en Zondag 27 water: 8.33 en water: 4.02 en Maandag 28 water: 9.43 en water: 5.01 en Mei 20.04 uur. 15.32 uur. Mei 21.10 uur. 16.31 uur. Mei 22.18 uur. 17.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1