Vijf tig mijnenvegers van vijf Pact-landen komen oefenen voor Nederlandse kust Van rozengeur en Duizend en één Nacht naar de reuk van olie en benzine PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR Denk erom, generaal, wij wensen niet. In IJrnuidert wordt ontspanning voor de schepelingen voorbereid Radio geeft Woensdag Q Wereldnieuws DINSDAG 29 MEI 1951 IN DE WERELDPOLITIEK In 1950 ruim 12.000 verkeers ongelukken meer dan in 1949 Perzië in de branding W ereld-petr oleumcongr es in Den Haag geopend Het in dienst houden van 65-jarige ambtenaren 2 J9 9) De interessante verhoren van Ameri kaanse militaire en politieke leiders voor de verenigde commissies van Gewapende Diensten en Buitenlandse Betrekkingen van de Amerikaanse Senaat vormen afgezien van de resultaten een voort durend en onmiskenbaar compliment voor de democratische consequentie, waarmede men in Amerika zelfs tijdens ernstige po litieke situaties openlijk naar eigen fouten en vergissingen zoekt. De openhartigheid waarmede tijdens deze verhoren alle fa cetten van de militaire en buitenlandse politiek worden besproken zal menigeen in de Verenigde Staten en daarbuiten het onbehagelijke gevoel hebben gegeven van een kaartspeler, die moet ervaren dat zijn tegenpartij al zijn kaarten kan zien in een spiegel die achter hem hangt En toch zullen ook degenen die behoren tot het kamp dat in de tegenstellingen van de wereldpolitiek tegenover dat van de democratische landen staat, niet kunnen ontkomen aan een zekere indruk van be wondering en respect, wanneer zij ervaren itet de grootheden van het militaire en politieke Amerikaanse terrein in openbare zittingen „het hemd van het lijf" wordt ge vraagd over zaken die in de landen achter het ijzeren gordijn door enkelen in het allergrootste geheim behandeld en beslist plegen te worden. Terwijl bijvoorbeeld de Sovjet-Unie haar uiterste best doet i;i haar propaganda elk spoor van twijfel weg te nemen over haar vredelievende bedoelingen en over haar streven om de wereld voor de prole tariër beter bewoonbaar te maken door „kapitalistische, imperialistische uitzui gers en onderdrukkers" te vernietigen, kan men in de zaal waai* de Senaats- verhoren te Washington plaats vinden, het volgende gesprek horen tussen generaal Omar Bradley, de hoogste militaire man in Amerika, en Senator Flanders. Het is een gesprek dat slechts een fractie vormt van het uitvoerige verhoor dat Bradley onderging. Senator Flanders: „Generaal, ik werd getroffen door een van üw opmerkingen in het eerste deel van uw getuigenis. U zeide: Een van de grootste machten in de wereld wordt gevormd door de Verenigde Staten van Amerika en hun bondgenoten. De andere grote macht is Sovjet-Rusland en zijn satellieten. Hoezeer we ook naar de vrede verlangen, wij moeten toch be seffen dat er twee verschillende machts centra zijn die tegenovergestelde ideolo gieën steunen. Ik zou u willen vragen of deze opmerking betekent dat u, en wellicht militaire leiders in het algemeen, van ge voelen zijn dat deze wereldworsteling in de eerste plaats een strijd om de macht is". Generaal Bradley: „Ik ben van mening dat het wellicht een strijd om de macht is van de zijde van een dier ideologieën, aangezien Rusland naar ik meen bij verschillende gelegenheden heeft laten weten d'at het een samenleven van kapi talisme en communisme in deze wereld onmogelijk acht. Bovendien heeft Rusland door zijn daden der laatste jaren aange toond dat het van plan is zijn macht te verbreiden door aggressieve middelen en door andere methoden die aan zijn macht zijn ontleend met andere woorden, het communisme te verbreiden over steeds meer volken en landen. Ik geloof dat ons land heden ten dage de leiding vertegen woordigt van alle vrije landen die zich verzetten tegen die aggressie en die ver breiding van het communisme. U zou dus kunnen zeggen dat Rusland en zijn satel lieten een ideologie vertegenwoordigen en dat wij van onze kant een strijd voeren voor vrijheid en behoud van onze levens wijze. Onze strijd gaat niet om de macht, maar om de vrede. De strijd van Rusland is een machtsstrijd en een poging om het communisme te verbreiden". Senator Flanders: „Dat is een afdoend antwoord, tenminste wanneer men het van ons standpunt uit bekijkt, maar als het idee dat wij met Rusland een machtsstrijd voeren stevig zou postvatten bij neutrale of wëifelhartige landen, lijkt het mij van het grootste belang dat wij heel voorzich tig zijn met uitlatingen die dit idee zou den kunnen bevestigen, inplaats van de gedachte dat het een strijd tussen twee ideologieën, tussen twee idëele samenstel lingen betekent. Ik ben van mening dat wij zeer zorgvuldig moeten nalaten dingen te zeggen die bijvoorbeeld de uitlatingen van de premier van India, Nehroe, zouden kunnen ondersteunen, die beweert dat er een ouderwetse strijd om de macht gaande is tussen twee machtige landen". Generaal Bradley: „Ik ben het met u eens, senator Flanders, dat wij het duide lijk moeten maken bij iedere gelegenheid dat het van onze kant geen imperalistisch streven betreft, doch ik geloof dat wij tegelijk onze kracht moeten vergroten om de oorlog te verhinderen en het opstellen en uitvoeren van vreedzame voornemens te bevorderen". Tot zover dat gesprek i-n Washington. Het zou weinig zin hebben uitvoerig na te gaan of het allemaal waar is wat Bradley zegt en of Senator Flanders geheel en al bevredigd is in zijn streven om de regering er van te weerhouden, een machtsstrijd te voeren. Maar als symp toom spreekt dit alles boekdelen. Het be tekent dat hier in het openbaar de ene autoriteit tegen de andere ernstige beden- ADVERTENTIE Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt dat het aantal verkeersongevallen in 1950 ruim 12.000 hoger is geweest dan in 1949. In 1949 bedroeg het aantal ongevallen 54.137, in 1950 66.441. Het aantal personen dat bij verkeers ongelukken om het leven kwam steeg van 910 in 1949 tot 965 in 1950. het aantal ernstig gewonden van 9446 tot 10.780 en het aantal licht gewonden van 7505 tot 8465. Van het totaal van 66.441 ongelukken ge beurden er 38.059 in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners, 13.893 in gemeenten van 20,000 tot 100.000 inwoners en 14.4-89 in gemeenten met minder dan 20.000 inwoners. De verkeersongelukken waarbij personen om het leven, kwamen gebeurden voornamelijk in gemeenten met minder dan 20.000 inwo ners. Ook het: aantal zwaargewonden was in deze groep van gemeenten het hoogst. De heer H. G. A. Hogeweg te Bellen is benoemd tot hoofd der Chr. U.L.O.-school te Hoofddorp. kingen laat horen over een aspect der Amerikaanse propaganda naar buiten. Sterker nog, hij zegt openlijk voor welk gevaar die propaganda zich moet hoeden en laat in zijn woorden doorschemeren dat hij helemaal niet tevreden is over de manier, waarop sommige Amerikaanse woordvoerders de controverse met Rusland voorstellen. Misschen is het een kwestie van strate gie, de wereld een blik te gunnen in de keuken der Amerikaanse propaganda, om zodoende aan te tonen dat de leuzen die er gebrouwen worden ontstaan uit de eer lijke overtuiging van degenen die er de koks zijn maar strategie of niet, de Amerikaanse senator Flanders, die op dat moment de spreekbuis van het Ameri kaanse volk was, heeft met die ene op merking waarschijnlijk meer voor het be grip van de Amerikaanse doelstellingen gedaan dan milliarden vlugschriften met vetgedrukte volzinnen kunnen uitwerken. „Denk er om, generaal, wij mogen geen ouderwetse machtsstrijd voeren". Dit zegt de bedachtzame senator ten aanhore van de hele wereld en als men hem zo, met opgeheven wijsvinger, in ge dachten voorstelt, wekt zijn gestalte her inneringen aan het imposante vrijheids beeld in de haven van New York.... J. L. ADVERTENTIE In de eerste week van de maand Juli zullen voor de Nederlandse kust uitgebrei de mijnenveeg-oefeningen worden gehou den voor Belgische, Britse, Franse, Neder landse en Noorse mijnenvegers. In totaal zullen er ongeveer vijftig scliepcn aan deelnemen. Deze vloot is groter, dan die, welke het vorig jaar mijnenveeg-oefenin gen hield, en staat onder Nederlandse ope rationele leiding. Het bevel berust bij de Commandant van de Zeemacht in Neder land, Schout bij Nacht C. W. Slot. Britse mijnenleggers en vliegtuigen zul len oefen-mijnen voor deze oefeningen leggen en de naar de Nederlandse wateren opstomende schepen houden tijdens deze vaart gedurende twee dagen convooi-oefe- ningen. In deze beide inleidende fasen is het bevel in Britse handen, het berust bij de Commander in Chief Portsmouth Ad miral Sir G. Power. Naar wij vernemen zal Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard waarschijnlijk een der oefendagen bijwonen. Lunapark in IJmuiden In IJmuiden wordt van particuliere zijde in samenwerking met de afdeling O. S. en Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op 19, 20 en 21 Juni a.s. een officieel bezoek aan Luxemburg brengen. De foto toont Groothertogin Charlotte van Luxemburg, die gedurendedit bezoek de gastvrouwe van het Koninklijk Paar zal zijn. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.CO Hoorspel. 12.05 Viool en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Banjo. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage. 13.20 Harp. 13.50 Metropole-orkest. 14.15 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Cello en piano. 15.30 Kamer orkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Claveeim- bel en viool. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Muziekcorps. 18.30 Platen. 18.35 Instrumen taal septet. 19.00 Nieuws. 19.15 Kind en Zon dag. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuv/s. 20.05 Symphonie-orkest. 21.05 Cau serie. 21.25 Gemengd koor. 22.00 Reportage. 22.20 Instrumentaal ensemble. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek, 7.33 Platen. 8.00 Nieuws, 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12,38 platen, 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret, 14.15 Platen. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Hoorspel voor de jeugd, 15,50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Platen. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Promenade-orkest. 19.00 De moed om impopulair te zijn. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Platen. 20.05 Hoor spel. 22.05 Sopraan en piano. 22.25 Sport. 22.40 Instrumentaal kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 14.30 Schoolradio. 15.45 Symphonie-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Pla ten. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Orgel. 19.50 Voordracht. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Muzikale causerie. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano en viool. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Verzoekprogramma. Toen in het begin van dit jaar Perzië ieders aandacht trok door het met zoveel Oosterse schittering en praal gesloten hu welijk van zijn Sjah Mohammed Reza Pahlevi, een sprookjesfestijn uit de „Dui zend en één Nacht" waaraan de duizen den geurende rozen van onze Aalsmeer der kweekers zulk een extra luister gaven, zou men het bijna niet voor mogelijk heb ben gehouden dat slechts luttele maanden later het land in een politieke heksen ketel kon veranderen en een bedreiging voor de wereldvrede worden. En toch is het zo gegaan. Want bij het horen van de naam van dit land denkt vandaag niemand meer aan romantiek en rozengeur, maar wèl aan de scherpe reuk van olie en ben zine met in het verschiet een dreigende botsing tussen Rusland en het Westen óók in dit deel van de wereld! Tengevolge van het besluit van de Per zische regering om de Engelse „Anglo Iranian Oil Company" te onteigenen en daardoor de haar in 1933 verleende olie concessie in te trekken, is het geschil tus sen Engeland en Perzië over deze maat schappij plotseling in een zeer critiek stadium gekomen. De „Anglo-Iranian", wier eigendommen een oppervlakte van rheer dan 150.000 vierkante kilometer beslaan, is immers in feite een Engels staatsbedrijf op Perzisch grondgebied omdat 52 van het aan delenbezit aan de Engelse staat toebe hoort. De maatschappij produceert met haar 30.000 man personeel en de enorme olieraffinaderijen te Abadan aan de Per zische Golf niet minder dan 30 millioen ton olie per jaar en is dus voor het gehele Westen ook met het oog op de Atlan tische defensieplannen van het groot ste belang. Anderzijds is Rusland, dat aanzienlijk minder olie bezit dan Engeland en Ame rika en daarom dan ook alles in het werk stelt om zijn voorraden van deze onmis bare brandstof te vergroten er, ondanks talloze daartoe in de loop der jaren on dernomen pogingen, nimmer in geslaagd om ook maar de kleinste olie-concessie in Perzië te bemachtigen. Als groot olieproducent met z'n 30 mil lioen ton olie per jaar is Perzië thans in het gedrang geraakt tussen de beide machtige combinaties van volken die de wereld van tegenwoordig in tweeën heb ben verdeeld: het Russische blok enerzijds en het Amerikaans-Engelse aan de andere kant. Want omdat olie zowel in vredes- als in oorlogstijd nu eenmaal onontbeer lijk is en daarom zulk een belangrijke rol speelt bij de machtsverhoudingen tussen de staten onderling, zijn zowel Rusland als het Westen even sterk voor de Per zische olie geïnteresseerd. Strategische ligging Behalve om zijn olie is Perzië echter ook nog om zijn merkwaardige geogra fische ligging en strategische positie dik wijls tussen de botsende belangen van andere mogendheden beklemd geraakt, omdat het land een natuurlijke brug is, die zich uitstrekt van de Zuidgrenzen van Rusland naar de Perzische Golf en dus voor de Russen een prachtige doorgang zou vormen naar deze Golf en vandaar naar de Indische Oceaan, Engelands zee weg naar het Oosten. Omgekeerd zou Perzië uiteraard evenzeer een zeer bruik bare opmarsweg en aanvalsbasis kunnen worden voor een mogendheid of groep mogendheden die Rusland in het Zuiden, bijvoorbeeld in het gebied van de Kau- kasus, zou willen aanvallen. En dus is het te begrijpen, dat enerzijds Engeland er steeds consequent voor heeft gezorgd de Russen verre te houden van de Perzische Golf en de daar gelegen olievelden van de Aglo-Iranian, terwijl Standard Oil Company of New York en de Standard Oil Company of New Jersey een overeenkomst met de Anglo-Iranian hebben, krachtens welke deze Amerikaan se maatschappijen 40 van de Perzische olie kopen. Het is echter wel zeker, dat de Perzen het onteigeningsbesluit zullen uitvoeren, althans zolang de tegenwoordige premier, de grijze arts dr. Mossadeq, aan het be wind blijft. Toch moet men er zich voor hoeden daarbij al bij voorbaat een anti- Engelse of pro-Russische gezindheid als voornaamste drijfveer voor deze houding «inleiding heet., „omdat .,te veronderStellen., De oorzaken liggen Eis de gioie iïs,.is ^ieper en moeten niét slechts gezocht wor- anderzijds Rusland met bezorgdheid uit ziet naar zijn Zuidgrenzen en daartoe nog te gerede» achter de KauKafus de grote olievelden van Bakoe zijn gelegen! Daar*, om bevinden zich in- de omtrek-van B^- koe niet alleen veel raffinaderijen en wat dies meer zij, maar óók sterke troepen machten van het Russische leger. Het is wellicht niet onaardig in dit ver band nog even te vermelden dat óók Hitier in navolging van de „Drang nach Osten" van het Duitse keizerlijk regiem getracht heeft in Perzië invloed te verkrijgen. In de periode die aan de tweede wereldoorlog voorafging, draaide Goebbels' propagandamachine heel lustig ook in Teheran en zelfs bi-acht dr. Schacht, president van de Reichsbank, een persoonlijk bezoek aan de toenmalige Sjah Riza Khan Pahlevi, vader van de te genwoordige heerser. De Nazipropaganda bleef niet zonder succ. Weliswaar had het volk zelf er weinig belangstelling voor, maar de oude Sjah en enige van zijn officieren toonden zich niet onver schillig. Dit heeft er dan ook toe geleid dat deze overigens zeer energieke mo narch op wiens initiatief de grote Trans- iraanse spoorweg met zijn 224 tunnels en bijna 2000 bruggen is gebouwd een spoorlijn die dwars door Perzië loopt en de Perzische Golf verbindt met de Kas pische Zee in 1941 bij de komst van de Engelse en Russische troepen plaats moest maken voor zijn zoon en troonopvolger, waarna hij in ballingschap in 1944 in Zuid Afrika is gestorven. Met zijn aftreden was tevens het Perzische nazi-avontuur geëindigd. Het is te begrijpen dat de Engelse re gering met het oog op de internationale toestand tracht de crisis door overleg en minnelijke schikking tot een oplossing te brengen, mede op advies van en daarbij gesteund door Amreika, dat bij een vrede- lievc nde regeling van het geschil niet slechts belang heeft in verband met de Atlantische defensie, maar ook omdat de den in een wellicht opportunistisch pro of contra' enig land zijn, maar m een vooral sinds de laatste wereldoorlog steeds krach tiger oplevend nationaal bewustzijn. Geld nodig Want het streven van de Perzen naar nationalisatie Is volstrekt niet nieuw. Reeds jaren lang was de grote invloed van de oliebelangen op de Perzische po litiek voor vele politici en patriotten, voorvechters van een volledige politieke en economische onafhankelijkheid, een doorn in het oog en zij ijverden er dus voor om de olie van hun land aan de macht van de buitenlanders te onttrekken en onder nationaal beheer te stellen. En juist dr; Mossadeq was de onvermoeibare leider van deze beweging wier strijd zich dan ook niet alleen richtte tegen de con cessie van de Anglo-Iranian, maar tegen alle buitenlandse concessies zonder onder scheid. De in 1947 tot stand gekomen wet die het verlenen van verdere concessies aan buitenlanders en dus ook aan de Russen verbiedt, was door dr. Mos sadeq en zijn aanhangers in het parlement gebracht. Zij willen de opbrengst van de olierijkdom geheel ten goede doen ko men aan de ontwikkeling van het land. En inderdaad kan in Perzië nog heel wat worden verbeterd, wanneer men bedenkt, dat het analphabetisme onder de bevol king er schrikbarend groot is niet lang geleden bedroeg het zelfs nog ruim 90 en dat de hygiënische toestanden er zo danig zijn dat van de 1000 zuigelingen er 500 sterven. Het verklaart misschien enigszins de inzichten en houding van de medicus Mossadeq die intussen heeft doen weten dat hij, hoewel de nationalisatie zal worden doorgezet, er geen bezwaar tegen heeft dat de Anglo-Iranian als orga nisatie blijft bestaan een soort con cessie zijnerzijds dus. De situatie wordt vertroebeld doordat O. (Ontwikkeling, Sport en Ontspanning) der Koninklijke Marine voor de schepe lingen van de deelnemende mijnenvegers recreatie-gelegenheid geschapen. Op het oude Willemsplein in oud-IJmui- den zal een Lunapark verrijzen waaraan ook een danstent wordt toegevoegd. De ge meente Velsen heeft hiervoor haar mede werking reeds toegezegd. Voorts staan er excursies naar de sluizen tip het programma en men neemt zich voor het Sportpark een avond te reserveren voor enige internationale wedstrijden. Ook de theaters in IJmuiden zijn een avond voor het internationale matrozengezelschap besproken. Op 5 Juli zal de Marinekapel van het kamp te Hilversum een uitvoering geven in de muziektent van Velserbeek. „De wenselijkheid van een intensieve internationale uitwisseling van gedachten is wellicht nog meer voor de hand liggend in de aardolie-industrie dan in enige an dere talc van industriële activiteit. De noodzakelijkheid voor deze industrie om de wereldproductie en het wereldverbruik te harmoniseren en de wenselijkheid om het internationale wetenschappelijke on derzoek te coördineren heeft zeer veel bij gedragen tot haar tegenwoordige struc tuur. Ook Nederland heeft hiertoe bijge dragen". Met deze woorden opende de minister van Economische Zaken, prof. J. R. M. van den Brink Maandagmiddag in de Ridderzaal het derde Wereldpetroleurn- congres, dat van 28 Mei tot 6 Juni in Scheveningen wordt gehouden. De voorzitter van het organisatiecomité, de heer G. A. Tuyl Schuitemaker, had te voren een welkomstwoord gesproken en richtte zich hierbij in hét bijzonder tot de beide vertegenwoordigers van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, tot de vertegenwoordigers van de En gelse regering en van de Franse regering. Ook de president van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van ingenieurs, jhr. O. C. A. van Lidth de Jeude, sprak een kort woord van welkom. Hij memo reerde dat in de Times van 6 April 1864 werd medegedeeld, dat men vloeibare brandstof had weten te vervaardigen als vervangingsmiddel voor steenkool. In 1890 steeg de wereldproductie van olie tot 10 millioen tón, in 1950 tot meer dan 500 millioen ton. De openingsvergadering werd onder an deren bijgewoond door Prins Bernhard en de ministers Stikker, Van den Brink en Rutten. pro-Russische en anti-Westelijke groepen zoals de officieel verboden communisti sche Toedeh Partij en de Fedayan Islam trachten de onrust te bevorderen. Men denke slechts aan de stakingen en olie- branden die er plaats hadden en aan de demonstraties te Teheran. En natuurlijk volgt Rusland de ontwikkeling van de toe stand met de grootste nauwlettendheid. Als de Engelsen zouden besluiten troepen te landen om aan hun eisen meer pressie bij te zetten, zou Rusland aan een in 1921 met Perzië gesloten verdrag het recht kunnen ontlenen Russische troepen het land te doen binnenrukken. Daarom blijft de toestand in en om Per zië gevaarlijk. En terecht heeft Dean Acheson bij alle betrokkenen aangedron gen op kalmte en een wijs beleid waarbij overhaasting uit de boze is. Temeer om dat Perzië bedenkelijk veel gaat gelijken op het kruitvat van het Midden-Oosten! Mr. D. I. KL. 22. Zever Zwilbikker, de rentmeester, kon niet veel anders doen dan Panda ge hoorzamen, en dus ging hij twee emmers water halen uit de beek. Het was echter duidelijk, dat deze opgewekte persoon het torsen van lasten niet gewend was, want de inspanning maakte zijn ademhaling on regelmatig, terwijl zijn gelaat een donkere tint begon aan te nemen. Bovendien werd zijn humeur zienderogen slechter. „Waar dient dat nou voor?", jammerde hij. „Ik kan er geen goed in zien! Water is mis schien goed voor sommige lagere diersoor ten, maar toch niet voor óns! Ik heb altijd gehoord, dat waterzucht heel bedenkelijk R J| is, en....". „Wacht nu maar een? even!", onverstoorbaar voort. We mogen wel zeg- vermaande Panda, terwijl hij hem een der gen, dat Panda nu ten einde raad was. emmers uit de hand nam. „Ik denk dat deze Dries Drafje er aardig van op zal knappen! Hém zal het zeker goed doen. hupsa!" En meteen keerde hij de hele em mer om over de slapende Dries Drafje. Het is een bekend feit, dat fris, koud water, mits in voldoende hoeveelheden toege diend, een grote invloed heeft op slapende lieden.maar niet op Dries Drafje! Deze snurkende huisbediende liet het koude vocht rustig over zich heen plenzen hij schoof zich eens behaaglijk heen en weer en mompelde: „Halekkerhuh fijn, water!" en sliep onverstoord en Hijhij vindt het prettig!", riep hij uit. „Maar dat is ongehoord! Dat is onmo gelijk! Het is een nachtmerrie! ik.ik. ik word er beroerd vanik denk dat ik zelf wat water moet hebbenEn hij tastte naar de overgebleven emmer. Zever Zwilbikker zag alles met een som ber hoofdschudden aan en haalde zijn fles te voorschijn. „Mijnheer-zelf gaat ook al water gebruiken!", mompelde hij donker. „Het water-misbruik neemt hand over hand toe! En ik voorspel, dat er niets dan narigheid uit voort kan komenWe zullen spoedig zien, of hij daar gelijk in had. Aardverschuiving Vier personen in het dorpje Schweig bij Spittal in Oosten rijk zijn door een aardverschuiving om het leven gekomen. Door verscheidene aardverschuivingen in Karinthië en Oost-Tyrol, veroorzaakt door smel tende sneeuw, is schade aangericht. Gokker. Joe Adonis, die door de Ameri kaanse Senaatscommissie voor onder zoek naar misdadigheid een van de be ruchtste exploitanten van speelhuizen in de V.S. werd genoemd, is Maandag tot twee drie jaar gevangenisstraf en 15.000 dollar boete veroordeeld wegens overtreding van de wetten betreffende gokspelen. Dit is Adonis' eerste ge vangenisstraf. Vier medewerkers van Adonis werden tot gelijkluidende straf fen veroordeeld. Organisatie. De Duitsers, die door Weste lijke mogendheden over de grens zijn gezet, hebben zich georganiseerd ten einde hun belangen bij de West-Duitse bondsregering te verdedigen. De orga nisatie zou meer dan 300.000 personen vertegenwoordigen, die tezamen meer dan 10 milliard mark zouden hebben verloren. Kippig. Heel wijs en bezadigd zijn de 300 legkippen van een boerderij in Lincoln shire (Engeland) die rondstappen met deftige lorgnettes op hun snavel! Nog geen paar dagen geleden verkeerden diezelfde kippen in de grootste op winding. Zij pikten elkaar, dat de veren ervan in het rond vlogen, en er vielen zelfs een stuk of dertig doden! De kip- penfokker bestelde bij een fabriek met grote spoed 300 plastic brillen, waarvan de lenzen ervoor zorgden dat de kippen alleen opzij en naar beneden konden zien en niet recht vooruit. Nu de kip pen de brillen dragen, is de orde en rust op de boerderij teruggekeerd. Conferentie. Een Turkse militaire missie is onder leiding van Yusuf Egeli, hoofd van de operaties van de Turkse gene rale staf, te Athene aangekomen. Men zal onder meer defensie-aangelegen heden bespreken, alsmede aanleg van een nieuwe verkeersweg, die beide lan den verbindt. Het betreft hier een tegen bezoek naar aanleiding van het verblijf van Griekse officieren in Ankara, het vorige jaar in November. Onachtzaamheid. Volgens Oostenrijks» spoorwegfunctionarissen is de versper ring. die op de rails van de expres» Wenen-Praag is aangetroffen, daar niet met kwade bedoelingen geplaatst, doch aan onachtzaamheid van arbeiders te wijten of door spelende kinderen ach tergelaten. Brand Een sinds een halve week in Ontario (Canada) woedende brand neemt in hevigheid toe. De 29.000 inwoners tel lende industriestad Timmins wordt be dreigd. Vacantie. In Guatemala hebben 150.OOö schoolkinderen reeds tien dagen va cantie, doordat enige duizenden onder wijzers in staking zijn. Zondagavond besloten de onderwijzers hun staking voort te zetten, totdat de regering be reid is, ook de door de staking verloren gegane salarissen uit te betalen. Bevel. De Australische minister-president, Menzies, heeft bekend gemaakt dat de regering de gerechtelijké vervolging heeft bevolen van een aantal commu nistische vakverenigingslciders, die bij het havengeschil betrokken zijn, tenge volge waarvan thans in verschillende havens het werk stilligt. Lucht. Vrijdag heeft de correspondent van het persbureau A.F.P. bij de UNO aan de Sovjet-Russische vertegenwoordiger, Malik, een telegram gezonden, waarin hij verzocht om commentaar op het be richt, dat de Sovjet-Unie de Verenigde Staten besprekingen over het beëindi gen van de vijandelijkheden in Korea had voorgesteld. Malik heeft geant woord, dat dit bericht „volledig uit de lucht was gegrepen". Strijdgroep. Een groep anti-communistische studenten zijn gisteren de woning bin nengedrongen van Eberhard Stern, leider van de Berlijnse neo-nazi partij en hebben de partijvlag in brand ge stoken. Stern is leider van de „Duitse socialistische partij" wier programma overeenkomt met dat van de West- Duitse „socialistische rijks partij" van Ernst Remer. Onder leiding van Rainer Hildebrandt, leider van de „strijdgroep tegen on menselijkheid", drongen de studenten de woning van Stern binnen, die ter stond via het raam zijn woning verliet. De studenten maakten zich meester van de partijvlag, die buiten het raam in brand werd gestoken. Jarigen. De Dionne-vijfling vierde giste ren haar 17de verjaardag. De 5 jonge dames mogen voortaan van hun vader lippenstift gebruiken, hooggehakte schoenen dragen, naar bals gaan en aan trouwen gaan denken. Yvonne, Annette, Marie, Emilie en Cécile krijgen voort aan 5 dollar in plaats van 2 dollar zak geld per maand. Dat is niet veel, als men bedenkt dat hun vader voor hen eigendommen ter waarde van in totaal meer dan een millioen dollar beheert. De minister van Binnenlandse Zaken heeft er de aandacht van de andere minis ters op gevestigd, dat bij de verschillende ministeries 'geen uniforme gedragslijn wordt gevolgd, wanneer in zeer bijzondere gevallen een ambtenaar, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, uit een oogpunt van dienstbelang in dienst wordt gehouden. In sommige gevallen wordt ontslag ver leend bij het bereiken van deze leeftijd. Met ingang van de dag van ontslag wordt een arbeidsovereenkomst gesloten. Deze overeenkomst wordt nu eens aan gegaan tegen een loon gelijk aan de laat stelijk genoten bezoldiging, zodat ten aan zien van degene die in de termen valt voor ouderdomspensioen ten laste van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds een cu mulatie van inkomsten plaats vindt, dan weer tegen een loon gelijk aan het verschil tussen de genoten bezoldiging en het pen sioen, zodat cumulatie wordt voorkomen, maar wel sprake is van een ondex-betaling voor de na de pensionnering vervulde func tie. Wordt het ontslag opgeschort, dan heeft materieel noch formeel verandering in de rechtspositie van betrokkene plaats. De minister geeft daarom in overweging in de gevallen, waarin het dienstbelang con- tinuëring eist van het dienstverband met een ambtenaar, die de leeftijd van 65 jaren heeft bereikt, het ontslag op te schorten.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2