m Voorlopig Nederlands elftal voor een moeilijke taak LOOS J ES ALGEMENE BOEKHANDEL ("Hoe is het ontstaand De zagende pijnen Een Eeuw Celeden Voetbal Derby County zal zijn reputatie morgenavond moeten tonen Gita in de voorste gelederen Druk bezochte receptie van gouden KNAU „Haarlem" wint in Leiden Agenda voor Haarlem Programma promotiewedstrijden van de vierde klassers uee HUftKio oefmfa w'f/f BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13*39 Nederlands twaalftal voor wedstrijd tegen België Geslaagde demonstratie-avond Zes Indonesische journalisten een half jaar in Nederland Ranglijstjes Honkbal Ronde van Italië Openlucht-uitvoering der Concordia-jeugd Kennemer Turnkring jubileert Haarlemse LTC verloor van Festina uit Amsterdam Zege van het Gymnasion Het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam bestaat 60 jaar VRA won van HBS Dit woord: AAP (II) Post voor militairen op weg naar Korea Vergoeding huisraadschade Toekenning Verzetsster aan kolonel Gerssen ingetrokken Een Nederlandse film over Paul Vlaanderen in de maak DINSDAG 29 MEI 1951 3 De twee Nederlandse b-ploegen. die de Engelse eerste divisie-club Derby County in de loop van de vorige week ontmoetten, hebben zeer uiteenlopende resultaten geboekt. Woensdag werden de profs in Rotterdam met een verrassende 5—3 nederlaag naar hun hotel teruggestuurd, maar Zaterdag versloe gen zij de andere b-ploeg in het Utrechts stadion met liefst 61. Dit: is in de eerste plaats een gevolg van het grote verschil in ploegverband, tempo, techniek en producti viteit van de beide bondsp'loegen. In Rotter dam speelde een elftal, dat als geheel voor treffelijk voetbal speelde, hetgeen duidelijk onderstreept werd door vijf doelpunten van uitzonderlijke kwaliteit. Weliswaar kan men rekening houden met het feit, dat Derby die gedenkwaardige avond een paar van de beste spelers op het reservebankje liet zitten, ofschoon het meespelen van deze cracks niet betekend zou hebben, dat het Nederlands b-elftal automatisch in kracht moest inboe ten. Daar lijnrecht tegenover staat de teleur stellende nederlaag van de andere bonds- ploeg in Utrecht. Hoewel Derby County ook nu geen grote indruk maakte, won het met grote cijfers. Morgenavond om 7 uur speelt Derby County in het Olympisch Stadion zijn laatste en belangrijkste wedstrijd in Nederland. Athletiek Franse athleten komen niet De KNAUdieeft bericht ontvangen, dat de Franse Athletiek Organisatie van het zenden van een afvaardiging naar de internationale jubileumwcdstrijden afziet. De Engelse Athletiek Bond heeft zich op verzoek van de KNAU bereid verklaard de ploeg met drie athleten uil te breiden. Op de 400 meter zal Higgins uitkomen, Webster start op de 800 meter en op de 1500 meter loopt Beckett. In Velsen startten de Gita-damcs bij de wedstrijden van SUOMI. De resultaten wa ren hier: 100 m. klasse D: 1. N. de Vries 13.7; 2. M. de Vries 13.9. Hoogspringen D' 3de L. Lensclink 1.35 m. Discuswerpen D: 1. N. de Vries 27.88 m. Discuswerpen klasse C: 1. T. Handgraaf 27 m. Vèrspringen D: 2de L. Hartman 4.49 m. Op de 4 maal 100 meter estafette werd Gita derde in 5.4.9 sec. Urenlang heeft het bestuur van de gou den Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie geluisterd naar vele vriendelijke woorden die door vertegenwoordigers van de nationale sportbonden, overheidsinstan ties en belangstellenden gesproken werden op de Zaterdag in het paviljoen Vondelpark te Amsterdam gehouden receptie. Op uitnodiging van „De Bataven" ging „Haarlem" Zondag naar Leiden om daar ter gelegenheid van het twintig-jarig be staan van deze vereniging uit te komen in een tweekamp. Hoewel de ,.Haarlem"-ploeg een aantal invallers telde, werd niettemin een grote z'ege behaald Op bijna alle num mers toonden onze stadgenoten zich de meer deren van de Leidse athleten, zodat het eind resultaat een zege van 169 pnt. tegen 102 pnt. voor „Haarlem" was. De beste prestatie werd ongetwijfeld verricht door Van Zweeden, die bij het hoogspringen over de 1.74m. kwam en zich daarmede onder de beste hoogsprin gers van Nederland plaatste. Trouwens, ook bij de werpnummers toonde hij zich een aan winst voor de „Haariem"-ploeg door het ko gelstoten met 12.15 m. te winnen en het dis cuswerpen met 33.12 m. Geusebroek debu teerde, na jaren op de 1500 m. te zijn uitge komen, op de 5000 m. Hij zegevierde met grote voorsprong in 16 min 33 sec., een tijd, die aanmerkelijk beter kan worden, wanneer hij er in slaagt zijn aanvangstempo op te voeren. Hetzelfde geldt eigenlijk .voor Mey- boom op de 1500 m„ die hij won in 4 min. 31.4 sec. en Soomer op de 800 m., die hij in 2 min. 6.3 sec. wist te winnen. Lamoree en Swart waren nog niet op dreef bij het polsstok hoogspringen, doch niettemin waren hun resp. 3.40 m en 3.20 m. voldoende voor de eerste en tweede plaats. Wullems zegevierde in de vrij matige tijd van 54.5 sec. op de 400 m„ Ruseier kon, on danks het feit, dat hij het vèrspringen won met zijn sprong van 6.41 m., nog niet direct imponeren. Bij de junioren traden vooral Silvis, Ven- let en Strohcloeck op de voorgrond. Silvis kwam bij het discuswerpen tot 38.40 m„ waarmede hij onbedreigd de eerste plaats bezette, hetgeen ook het geval was bij het kogelstoten. Hier was zijn prestatie aanmer kelijk minder, namelijk 11.25 m. De nog zeerjeugdige Strohcloeck zorgde bij het speerwerpen voor een aangename verrassing door dit nummer met een worp van 35.73 m. te winnen. Vcnlet won het hoogspringen met 1.58 m. Halderman won zonder enige strijd de 800 m. in 2 min. 13.4 sec. ADVERTENTIE Anno 1783 In de rustige sfeer van onze beide zaken kunt U zich zonder enige koopplicht op de hoogte stellen van hetgeen er op de boekenmarkt is verschenen. Voor het reisseizoen: kaarten en gidsen van binnen- en buitenland. Grote Houtstraat 100 - Telefoon 13060 Rijksstraatweg 125 - Telefoon 23991 DINSDAG 29 MEI Stadsschouwburg: „Verwikkeling in Grand Hotel" (Thalia), 8 uur. Concertgebouw: Italiaans operaconcert, 8 uur. Rembrandt: „Duel met de dood", 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „De grote inzet", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het complot van het houten paard", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Road to Utopia", 14 j., 2.30 en 8 uur. City: „Twee bolhoeden naar Londen", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Broederstrijd" en „De macht over leven en dood", 14 j.." 2.30. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 30 MEI Stadsschouwburg: „Verwikkeling in Grand Hótel (Thalia). 8 uur. Concertgebouw: H.O.V., 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen. Het Voorlopig Nederlands elftal zal voor een zware taak komen te staan in de oefenwed strijd tegen de Engelse profs, niet om het feit, dat deze beroepsspelers zo voortreffelijk voetballen, maar omdat Terlouw c.s. zullen moeten bewijzen, dat hun elftal superieur is aan het Nederlands b-leam van het Feijcn- oord-stadion. Het tempo zal een van de belangrijkste wapenen moeten vormen van het Voorlopig Nederlands elftal en wanneer dit én de productiviteit aanwezig zijn geven wij onze landgenoten toch de beste kans. De opstelling van het Voorlopig Nederlands elftal luidt: Kraak; De Jong en Schijvenaar; Van Schijndel, Terlouw en Biesbrouck; V. d. Tuyn, Kuneman, v. Melis, Lenstra en Groeneveld. De opstelling van Derby County is: Doel: Brown; achter: Mozley en Reveil; midden: Mays, Oliver en Walker; voor: Har rison, Morris, Stamps, Powell en Parry. Scheidsrechter is de heer K. Schipper. Het programma van de halve competitie voor de promotie naar de derde klasse West I luidt als volgt: 3 Juni: Bloemendaal—Rip- perda; 10 Juni: RipperdaRKAVIC; 24 Juni: RKAVIC—Bloemendaal. Schaken Staunton-tournooi begonnen Te Cheltenham in Engeland is het inter nationale Staunton-schaaktournooi begonnen. Een der deelnemers heeft verstek laten gaaan: de Fin Book, die op weg naar Enge land ziek is geworden en naar huis terug keerde. Hij wordt vervangen door de Engelsman Golombck. In de eerste ronde wonnen de Engelse spelers Broadbent en Alexander respectieve lijk van de Duitser Bogoljubow en onze landgenoot Van Scheltinga. die door een foutieve zet in tijdnood zijn uitstekende remisekansen vergooide. De tegenstanders uit het tournooi in Bad-Pyrmont, de Joego slaaf Gligoric en de Duitser Unzicker, speel den remise, evenals de Fransen Rossolimo en Tartakower. De partijen PircMatanovic, Wade (Nieuw Zeeland)—Donner, Trifuno- vicGolombek en StahlbergKlein werden afgebroken. ADVERTENTIE i-wu&iu! LEDEREN DAMES3AS3ES Korfbal Het Nederlands Iftal, dat Zondag in het. Wagener-stadion te Amsterdam tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: Aanval, dames: D. WoudstraSchenk (Blauw Wit); R. Smittenaar (Olympia); heren: Th. Woudstra (Blauw Wit);.M. Mun- nikes (Luto). Midden, dames: T. Heespelink (Westerkwartier); D. Owing (Westerkwar- tier): heren: H. Koper (Westerkwartier); D. Stoelde (Westerkwartier). Verdediging, dames: C. HelderVlietman (Blauw Wit) H. MerkSchuiten (Het Zuiden)heren: H. Berens (Ons Eibernst); W. den Hartogh (Het Zuiden). Reserves, dames: R. EyselendoornVlier (Spangend A. Baas (HKV); heren: H. Rut gers (Spangen); A. Wedemeyer (Deetos). Aanvoerder is de heer D. Stocltic. Tafeltennis Onder zeer grote belangstelling hadden Zaterdagavond in het clublokaal van de Heemsteedse tafeltennisvereniging H.B.C. demonstratie-tafeltenniswedstrijden plaats, waaraan de cracks W. v. Zoelen en J. Stoop hun medewerking verleenden. Er werden twee demonstraties gegeven, eerst het dubbelspel met aan de ene zijde W. van Zoelen en de Heemstede-man G. Oudt en aan de andere kant J. Stoop en de HBC- speler Fr. Smit. Het duo Van Zoelen en Oudt won de spannende en buitengewoon fraaie wedstrijd. Hierna speelden W. van Zoelen en J. Stoop een enkelspel. Van Zoe len wist in de beslissende game met veel moeite een kleine voorsprong te nemen en te behouden. Bridgen NATIONALE KAMPIOENEN BEKEND Te Utrecht werden de finales gespeeld om de nationale bridge-kampioenschap- pen van de viertallencompetitie van de N.B.B. In de hoofdklasse werd de Bridge kring 1935 uit Rotterdam kampioen, in de eerste klasse de bridgeclub Star 4 uit Utrecht en Minerva uit Amsterdam legde in de tweede klasse beslag op de titel. Zes Indonesische journalisten, die ge durende een half jaar aan de redacties van Nederlandse dagbladen zullen gaan werken, zijn gistermorgen met het Engelse motor schip „Cheshire" in Amsterdam aangeko men. Zij werden namens de Federatie van Nederlandse Journalisten en de vereniging „De Nederlandse Dagblad-Pers" verwel komd door een ontvangstcommissie onder voorzitterschap van de heer L Hanekroot, namens de Nederlandse regering door mr. J. Landré, directeur van de Regerings voorlichtingsdienst en namens de Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland door mr. Mohammed Achmad. Des avonds was het gezelschap te gast bij de Amsterdamse Pers in het journalis tencafé Scheltema aan de Nieuwe Zijcls Voorburgwal te Amsterdam. Men ziet op bijgaande foto van links naar rechts de heren Darsjaf Rachman, Sutomo, Kusman, Sajono, J. J. van Mechelen (voorzitter van de Amsterdamse Pers), Sutan Maimun en Mashud. De dame is mevrouw Sajono, die in ons land haar studie in de kinderspycho- logie hoopt te voltooien. De heer Maimun zal zijn werktijd in Nederland bij Haarlems Dagblad doorbren gen. Hij is redacteur van het onafhankelijke blad Indonesia Raj'a te Djakarta. De hoofd redacteur van deze courant, de heer Mochtar Lubis, was gisteravond eveneens De zes Indonesische journalisten werden gisteravond in café Scheltema door hun Amsterdamse collega's ontvangen. ADVERTENTIE Eerste klasse Schoten. 3 3 0 0 6 HHC 3 3 0 0 6 3 2 0 1 4 OWO 3 2 0 1 4 Blauw Wit 3 1 0 2 2 VVGA 4 1 0 3 2 SC Haarlem 2 0 0 2 0 0 0 3 0 Overgangsklasse A The Catchers 3 3 0 0 6 TYBB 4 3 0 1 6 Ajax 2 2 0 0 4 HFC H'lem 3 2 0 1 4 DOS 2 0 2 0 2 SC H'lem 2 3 0 1 2 1 VVGA 2 4 0 1 3 1 DWS 3 0 0 3 0 Overgangsklasse B Sparta 3 3 0 0 6 TIW 4 2 2 0 6 ABC 2 0 0 4 Ajax 2 1 1 0 3 1 0 2 2 Spartaan 4 0 1 3 1 HCK 2 0 0 2 0 HHC 2 2 0 0 2 0 Wielrennen Na de negende étappe van de Ronde van Italië luidt het algemeen klassement: 1. Magni (It.) 55 uur 14 min. 22 sec.: 2. Astura (It.) 55.14.49; 3. Kübler (Zw.) 55.15.11; 4. Bobet (Fr.) 55.15.39; 5. Van Steenbergen (Belg.) 55.16.03; 6. Schaer (Zwits.) 55.17.36; 7. Fausto Coppi (li.) 55.18.20. Gymnastiek De minder gunstige weersomstandigheden ten spijt zaten drie tribunes vol belangstel lenden voor de jcugduitvoering die „Con cordia" Zondag op het E. D. O.-terrein heeft gegeven. Deze grote belangstelling was wel ver diend voor de vele honderden jeugdleden van Concordia, die hebben laten zien, dat bij deze vereniging het prestatie-turnen niet op de voorgrond staat, maar juist de alzij dig lichaamsvorming, waardoor een zeer gevarieerd programma verkregen werd. Zeer goed, zowel van gehalte als van af werking was het klassikale brugturnen van de meisjes; het rekturnen van een groepje jongens viel daarbij geheel in het 'niet, hoe wel deze jongens cioor verschillende onder delen uit htm oefeningen bewezen, dat ze tot betere prestaties in staat zijn. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de gymnastiekver. „Heemstede" en van de jubileumfeesten van de Kennemer Turn kring wordt Zondag 3 Juni in het Gemeen telijk Sportpark te Heemstede door de bij deze Kring aangesloten verenigingen een openlucht-uitvoering gegeven. Tennis Zondag werd de hoofdklasse-wedstrijd voor de competitie van de KNLTB gespeeld tussen de Haarlemse LTC en Festina uit Amsterdam. De hoofdstedelingen wonnen met 84. De gedétailleerde uitslagen luiden: Heren enkelspel: C. J. Weidema verliest van C. Fabius 26, 16; G. Hooyen verliest van dr. W. J. Honig 26, 06; mr. C. A. Erdman verliest van G. L. Mutsaerts 4—6, 57; J. H. Knoop slaat J. R. Rahusen 46, 7—5, 6—3. Dames enkelspel: mej. A. Schraagen ver liest van mevr. G. Blaisse 36, 26; mej. E. Hooghoudt slaat mevr. T. van Haagen 6—3, 61; mej. J. Goeting slaat mej. L. J. Dutilh 5—7, 6—3, 7—5. Gemengd dubbelspel: mej. E. Hooghoudt en C. J. Weidema verliezen van mevr. G. Blaisse en J. R. Rahusen 06, 36; mej. A. Schraagen en J. H. Knoop slaan mej. L. J. Dutilh en M. J. Woerdeman 64, 64. Heren dubbelspel: C. J. Weidema en G. Hooyen verliezen van dr. W. J. Honig en G. L. Mutsaerts 97, 36, 26: mr. C. A. Erdman en J. H. Knoop verliezen van J. R. Rahusen en M. J. Woerdeman 62, 57, 4—6. Dames dubbelspel: mej. E. Hooghoudt en mej. A. Schraagen verliezen van mevr. G. Blaisse en mevr. T. van Haagen 26, 64, 2—6. Hockey Bekers voor BDHC en Alliance In het Wagener-stadion te Amstelveen werden Zondag de finales gespeeld voor een viertal hockeybekers. De heren van HTCC wonnen de Amsterdam-beker door een over winning op Pinoké (3—1). Alliance II kwam in het bezit van de J. D. Tresling-beker door een 21 zege op Voordaan. BNC en Tempo '34 speelden om de Amsterdam-beker voor dames. BNC kraakte Tempo '34 met 8—1. BDHC versloeg Amsterdam met 3—1 en kan de Exalto-beker ook nu weer in de prij- zenkast zetten. Het tweede elftal van Rood Wit is gepro moveerd naar de promotie-klasse. Softball Het Heemsteedse Gymnasion speelde een aantrekkelijke en op behoorlijk peil staande wedstrijd tegen de aanstaande gymnastiek- leraressen van de Academie voor Lichame lijke Opvoeding uit Amsterdam. De Heem steedse dames wonnen met 82, Minister prof. dr. A. H. M. Albregts heeft advies gevraagd aan de Commissie Bedrijfsregelingen over de vraag, of de dooi de Algemene Medische Instrumenten Com missie (A.M.I.C.) getroffen bedrijfsregelingen zich verdragen met het algemeen belang. Van de zijde der ziekenhuizen en van een aantal niet bij de A.M.I.C. aangesloten handelaren zijn tegen deze bedrijfsregelingen bezwaren gemaakt. Zaterdagmiddag heeft de Bloemendaalse Reddingsbrigade haar nieuwe reddingspost in gebruik genomenwaarin ook, de E.H.B.O. is ondergebracht. Foto: De vlag wordt gehesen bij de kennismaking met de Nederlandse journalisten aanwezig. Hij is vandaag per vliegtuig naar New York vertrokken om gedurende vier maanden als gast van de Amerikaanse regering de Verenigde Staten te bezoeken. De andere Indonesische journalisten zul len hun studietijd doorbrengen bij Het Parool, de Nieuwe Rotterdamse Courant, Het Algemeen Handelsblad, Het Vrije Volk en het A.N.P. Maandag was het zestig jaar geleden dat Koningin Wilhelmina te Amsterdam als 10-jarig meisje temidden van 20.000 belangstellenden de eerste steen legde voor het ziekenhuis, dat haar naam zou dragen. Dit feit werd gisteren herdacht in een bijeenkomst, welke door talrijke autoritei ten bij wie de staatssecretaris voor volks gezondheid, dr. P. Muntendam, de burge meester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly, een groot aantal Amsterdamse wethouders, en door vertegenwoordigers van personeelsgroepen uit het ziekenhuis werd bijgewoond. De geneesheer-direc teur van het Wilhelminagasthuis, dr. A. P. van der Wey, hield een rede, waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis van het ziekenhuis, eerst een „pesthuis", dat in 1732 door brand geheel wterd ver woest, thans een van Europa's modernste ziekeninrichtingen. De staatssecretaris voor de volksge zondheid, dr. P. Muntendam, die vervol gens een toespraak hield, wilde er vooral de aandacht op vestigen, dat het moder ne ziekenhuis niet langer is het gasthuis van weleer, de inrichting tot het verschaf fen van onderdak aan kranken en behoef- tigen, niet langer het verpleeghuis, waar men zich beperkt tot verzorging der zie ken, noch uitsluitend de behandelings inrichting, waar men met toepassing van de vruchten der wetenschap de mens tracht te genezen. Hoe belangrijk deze doelstellingen ook zijn, naast dit alles heeft het moderne ziekenhuis in de sa menleving een roeping te vervullen. Te lang heeft men voorbij gezien, dat het ziekenhuiswezen is uitgegroeid en gewor den tot één van die pijlers, zoals deze ook op nevenliggende terreinen worden ge vormd door de organen, voortgekomen uit ons maatschappelijk leven, waarop onze volksgezondheid is gegrondvest. Burgemeester d'Ailly deed daarop mede deling van het feit, dat de Koningin aan een drietal personeelsleden onderschei dingen heeft verleend, namelijk aan de chef van dienst, de heer Johan Arendse, de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, en de zilveren medaille van deze orde aan de eerste ver pleger, de heer D. A. Rozijn en aan de magazijnmeester de heer J. Tegel, die 40 jaar aan het ziekenhuis is verbonden. De voorzitter van het herdenkingscomité de heer A. F. Leideritz, deelde mede, dat een campagne is gevoerd om de aanleg van een radio-installatie met koptelefoons ten behoeve van de patiënten aan te schaffen. Het bijeengebrachte bedrag, 5000 overhandigde hij aan de wethouder van Openbare Gezondheid en Ziekenwe- zen, de heer A. in 't Veld, die beloofde dat de gemeente de nog ontbrekende gel den voor deze installatie zal bijpassen. De herdenking werd besloten met een druk bezochte receptie. CARL SCHURICHT IN ZIEKENHUIS De dirigent Carl Schuricht, lijdende aan een knie-ontsleking, wordt sinds twee maan den verpleegd in een ziekenhuis in Baden- Baden. Cricket De wedstrijd tussen Hermes DVS en HCC II eindigde in een draw. Hermes scoorde 157 en HCC II 156 voor 8. Bij de Schiedam mers maakten Stolk 33 en Tettelaar 77 runs. Menschaar bowlde 3 voor 37. Koelemah 3 voor 24. Planten 1 voor 45 en De Villeneuve 2 voor 30. Voor HCC II scoorden Planten 31, Schuur 14, De Villeneuve 62, Kleyn 10 en Menschaar 14 not out. Ruiterman nam 1 wicket voor 26 runs. Scheffer 6 voor 59 en Tettelaar 1 voor 20. VRA heeft met 54 runs van HBS gewon nen. De Amsterdammers sloegen 132 runs bijeen: Mulder 44, Meijers 28 en Van Nierop Jr. 13 not out. Dellow nam 5 wickets voor 69. Broda 3 voor 22. HeL totaal van HBS bedroeg 78: Van Dijk 16, Van Katwijk 31 en Van Vliet 12. Bowlingcijfers VRA: Klink 3 voor 20, Smit 5 voor 21 en Kummer 17 voor 16. Excelsior verloor in Utrecht met 82 runs van Kampong, dat 146 runs scoorde: Verbeek 13, Van der Bijl 16, De Waard 29, Ufkes 16, Wagenvoort 18. Van der Woord 23 not out en Moerkoert 20. Bowlingcijfers Excelsior: J. Oosterholt 2 voor 30, Dries 4 voor 56, A. Oosterholt 3 voor 27 en Bakker 1 voor 17. Excelsior maakte 64 runs, waarvan A. Oosterholt 30 en J. Qosterho.lt 12. Bowling cijfers Kampong: De Waard 5 voor 19, Van der Bijl 3 voor 28 en Wagenvoort 1 voor 15. De wedstrijd tussen Quick en Sparta werd met 15 runs op de eerste innings door Sparta gewonnen. Sparta scoorde 53 runs (Burki 5 voor 20 en Fiege 5 voor 26), waar Quick slechts 38 tegenover stelde (De Bruyn 6 voor 16 en Sonneveld 4 voor 21). Tweede klasse In de tweede klasse won Rood c-n Wit II met 120 runs van LCC, dat een totaal van 45 maakte. De Haarlemmers brachten het tot 165. De wedstrijd van Rood en Wit III tegen UVV is voor onbepaalde tijd uitgesteld. CVHW heeft met 55 runs van Ajax gewon nen. CVHW scoorde 121, de Amsterdam mers bereikten een totaal van slechts 66. Nog een zegswijze met aap verdient be spreking; in de aap gelogeerd zijn, in onprettige omstandigheden verkeren, zich in verlegenheid bevinden. De ver klaring die men er van geeft, is wel aannemelijk, maar berust niet op feiten en is dus eigenlijk niet meer dan een gissing. Men weet dat vroeger velen hun beroep kenbaar maakten door een uit hangteken. Bij de kleermaker hing dus de schaar uit, bij de smid het hoefijzer. Wij kennen nog de gaper van de drogist en de vlaggestok met de Amerikaanse stars and stripes van de kapper. Men denkt zich nu een logement waar de Aap uithing. Aan het woord aap ver binden zich voorstellingen van onver wachte streken en wie in De Aap lo geerde, liep dus kans opgelicht te wor den. Een redelijke vraag lijkt mij even wel of er veel herbergiers en logement houders zullen zijn geweest die aan hun zaak een zo weinig aantrekkelijke naam gaven. Aan de klandizie zal dat niet ten goede zijn gekomen. V.J Brieven voor militairen van het Neder landse aanvullingsdetachement, dat op weg is naar Korea, kunnen thans worden ge post. Het adres moet de volgende aandui dingen bevatten: rang, naam, voorletters, legernummer, N.D.V.N. op weg naar Korea, Amsterdam-Schiphol, militair". De namen van het schip en de tussenhavens mogen niet worden vermeld. Brieven, bestemd voor uit Indonesië naar Nederland terugkerende militairen, aan boord van het troepenschip „Goya", welke in een der tussenhavens zullen worden uitgereikt moeten uiterlijk op 31 Mei in Nederland worden gepost. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres alleen de vermelding te bevatten „Aan boord van het troepenschip „Goya", op thuisreis naar Nederland" In het vervolg betaling op spaarbankboekjes Het ministerie van Financiën deelt mede, dat wijziging gebracht wordt in de betaal baarstelling van de bijdragen en aanvul lende bijdragen wegens huisraadschade volgens de Wet op de Materiële Oorlogs schaden. De betaalbaarstelling geschiedde tot heden door bijschrijving op door de Neder landse Middenstandsbank uitgegeven huis- raadschade'ooekjes. In het vervolg zal de betaalbaarstelling geschieden door bij schrijving op een door de rechthebbende aan te wijzen spaarbankboekje, uitgegeven door een der leden van de Vakgroep Alge mene Spaarbanken of van de Bedrijfsgroep Landbouwcredietbanken, dan wel door de Rijkspostspaarbank. Over de bedragen zul len de rechthebbenden naar vrije keuze kunnen beschikken. Wegens te treffen ad ministratieve voorzieningen zal de wijziging geleidelijk geschieden. De regeling, dat de aanvullende bijdragen in termijnen worden betaalbaar gesteld, is ongewijzigd. Bij Koninklijk Besluit van 14 April 1951 is ingetrokken het Koninklijk Besluit van 23 Mei 1950, waarbij aan de kolonel b.d. van het vroegere K.N.I.L. P. Gerssen, de Verzetsster Oost-Azië 1942-'45 werd toe gekend. Deze intrekking geschiedt op ver zoek van de betrokkene. Kolonel Gerssen meent namelijk, dat hem op onrechtmatige wijze, door hem ook als een depreciatie aangevoeld in de waardering van illegale werkzaamheden, door de voormalige Ne derlands-Indische regering en legerleiding een tijdige promotie is onthouden. Op grond daarvan verzocht hij. toen hem de Verzetsster Oost-Azië werd toegekend, daarvoor te mogen bedanken, tenzij hem gelijktijdig rechtsherstel zou worden ver leend. Daar aan dit verzoek niet werd vol daan, bleef het verzoek om intrekking van kracht, welk verzoek op 14 April werd in gewilligd. In de Profilti-studio's te 's Gravenhage wordt een der avonturen van Paul Vlaan deren, de held van ettelijke hoorspelen door Francis Durbridge, verfilmd. De hoofdrollen worden vervuld door Jan van Ees (Paul Vlaanderen). Eva Janssen (zijn vrouw Ina), Piet te Nuyl Sr. (Sir Graham Forbes) en Matthieu van Eysden (een schurk) Aan de camera staat Piet Buis. De film 'komt dit najaar in circulatie. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo thekers en drogisten 0.83, 2.08 en 7.94. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 29 Mei 1 851 HAARLEM Op Maandag 9 Junij zullen in den Haarlemmerhout des na middags ten 5 ure volksfeesten worden gehouden vanwege de vereeniging „Door Vermaak tot Nut". Deze feesten bestaan uit het meten der ligchaamskracht door het werpen en tillen met het ijzer ge- wig t, het ladder klimmen met de han den, het opklimmen tegen een los hangend touw en zoo voorts, alsmede uit vermakelijkheden, zooals het ring steken tc paard, liet loopen over de balanceerbalk en het slaan naar de flescli. De hoofdprijzen zullen zijn van zilver. Tot mededinging worden uitgenoodigd alleen volwassen personen, allen ingeze tenen van Haarlem. Handwerkslieden, bij bekende meesters in dienst, genieten bijzondere voorregten. De ringstekers zullen moeten voorzien zijn van paar den De muzijk van het Derde Rege- ment Dragonders zal dit volksfeest luister bijzetten, tijdens hetwelk ook luchtballen zullen worden opgelaten. Binnen het terrein, waar de wedstrijden en de vermakelijkheden plaats vinden, zal ter handhaving der noodzakelijke orde, niemand worden toegelaten.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5