■Clowntje Rick Geheime opdracht De gemeentelijke jeugdbibliotheek biedt een schat aan lectuur op velerlei gebied DINSDAG 29 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Veiling in het „Huis met de Beelden'' is begonnen H. Franken Jr. onderscheiden Kenau was geen amazone Algemene ledenvergadering van de R.K. Leeszaal „Zuigelingenzorg" Haarlem Voor die kinderen. „Haarlem Zuid-West" vierde 12V2_iar'g bestaan „Het merkartikel" op twee manieren bekeken Verbetering Wagenweg 4 Ruim vijfduizend boeken voor kinderen van drie tot achttien jaar Zoals wü gisteren reeds meedeelden zal de Haarlemse wethouder van Onder wijs, de heer D. J. A. Geluk op Maandag 4 Juni, 's middags om half vijf, de ge meentelijke jeugdbibliotheek, die voorlo pig in het gebouw Van Merlenstraat 1, hoek Sehouwtjeslaan, is ondergebracht, openen. Op Woensdag 6 Juni zal voor degenen die bij het onderwijs of ander zins bij de opvoeding van de jeugd be trokken zijn een „kennismaking" volgen. Op Donderdag 7 Juni wordt dan met het uitlenen begonnen. Het ligt geenszins in de bedoeling om slechts door het uitlenen van boeken aan de zucht tot lezen, die bij de jeugd be staat, tegemoet te komen. Men wil naast het verstrekken van goede lectuur de kin deren goed leren lezen. Die goede lectuur is er: elk boek wordt terdege gekeurd voordat het in de kasten van de biblio theek een plaatsje krijgt. Jeugdleiders en ouders worden er geadviseerd bij het be palen van hun keus van een kinderboek. Maar nog op een andere manier worden de kinderen in contact gebracht met het goede boek. Het ligt namelijk in de ver wachting dat met de groei van dit werk vanzelf leesclubs ontstaan. Voor de kleintjes, die nog niet zover zijn dat ze zelf kunnen lezen, wordt een paar uur in de week uitgetrokken voor voorlezen in de intieme leeszaal, naast de boekerij. De plannen voor een gemeentelijke jeugdbibliotheek zijn al enige jaren oud. Tal van moeilijkheden stonden een spoe dige verwezenlijking daarvan echter in de weg. Jammer is wellicht dat men er niet in is geslaagd de leeszaal in het centrum van de stad te verkrijgen. Men hoopt evenwel dat in de loop der tijden deze wens alsnog in vervuiling zal gaan. Het gebouw in de Van Merlenstraat zou dan dienst kunnen gaan doen als filiaal van de Stadsbibliotheek. Zelf zoeken Het aantrekkelijke in deze bibliotheek is dat de kinderen de boeken zelf mogen uitzoeken. Het personeel zorgt er natuur lijk wel voor dat een spruit van twaalf, geen roman voor een bakvis van zestien mee naar huis neemt. Met behulp van een kaartsysteem een alphabetische, syste matische en titelcatalogus kunnen de klantjes hun keuze beter bepalen. Men is bovendien nog bezig met het aanleggen van een trefwoordencatalogus, waardoor het zoeken naar lectuur over een bepaald onderwerp aanzienlijk vereenvoudigd wordt. Eens in de week zal men twee boeken kunnen lenen: één ontspanningsboek en één ontwikkelingsboek. In bepaalde ge vallen kunnen evenwel uitzonderingen worden gemaakt. De uitleenterm is ge steld op veertien dagen. Ouders of voog den worden aansprakelijk gesteld voor beschadiging of verlies van de geleende boeken. Voorts zijn nog een aantal regelingen getroffen die een vlotte gang van zaken waarborgen. Zo zal er bijvoorbeeld een oogje in het zeil gehouden worden in de leeszaal. Van alles voor iedereen De jeugdbibliotheek heeft op het ogen blik de beschikking over ruim vijfduizend boeken. Er zijn nog vijtienhonderd boeken extra, die bestemd zijn voor het filiaal „Huis te Zaanen" in Haarlem-Noord, waar men in September officieel hoopt te beginnen. Naast een aardige collectie populair wetenschappelijke werken treft men in de Van Merlenstraat kartonnen en linnen prentenboeken aan. De jongens zullen er hun hart kunnen ophalen aan Jules Verne en allerlei wetenswaardigheden op tech nisch gebied. De bakvissen zullen er kun nen genieten van de pennevruchten van Diet Kramer en andere bekende schrijf sters van jonge meisjes-boeken. Over geschiedenis, zowel vaderlandse als algemene, aardrijkskunde, opvoeding en beroepskeuze, natuur- en scheikunde, plantkunde en sport is wat te vinden. Verhalen uit het dieren- en plantenrijk zijn in een bijzonder grote rubriek onder gebracht en over handenarbeid en knut selen is meer te krijgen dan men in een paar weken kan lezen. Kortom: de ge- Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 28 Mei 1951 ONDERTROUWD: 28 Mei, A. C. Schatorje en K. M. G. Geus; G. W. la Duk en J. Kosten. BEVALLEN van een zoon: 26 Mei, A. Rol meijnSchultheiss; K. N. KorpesTjoa; A. Vermeer—Rosman; 27 Mei, J. E. van Wan- rooijvan Wooning; T. H. van Wijngaarden —Mees. BEVALLEN van een dochter: 26 Mei, M. H. Oorthuijsen—Nederstigt; M. G Mense— van der Putten; M. C. Cayvelage—Mostert; A. Heijstek—Berghuijs; J Mulder—Been, 2 d.; A. Wester—Schut: 28 Mei, J. M. C. Mon- nierde Meijer; W. LampeGroenendaal. OVERLEDEN: 26 Mei, A. J. VisserMul ler, 75 j., Gasthuisvest; 27 Mei, H. G. Oosterop, 53 j., Rijksstraatweg; E. Camp- fens, 55 j„ Roemer Visscherstraat. meentelijke jeugdbibliotheek is rijkelijk voorzien van lectuur op alle gebied. Vooral meisjes en jongens van middel bare scholen zullen met een geregeld be zoek aan deze bibliotheek zeker gebaat zijn. Op taal- en letterkundig gebied is namelijk ook een en ander bijeengebracht. Men heeft vooral werken, die als een nadere toelichting op de verplichte lec tuur van een gymnasium of H.B.S. zou den kunnen gelden. Op kunstgebied is men niet zo rijkelijk voorzien. Dat ligt overigens niet aan de activiteit die de directie ontplooit, dan wel aan de omstan digheid dat speciaal voor de jeugd niet veel over kunst is geschreven. Openingsuren Voor het uitlenen van boeken zal de bibliotheek geopend zijn Dinsdagavonds van zeven tot negen uur, 's Woensdag middags van drie tot half zes en Zater dagmiddags eveneens van drie tot half zes. De leeszaal is geopend Dinsdagmid dags van drie tot half zes, Dinsdagavonds van zeven tot negen en Vrijdagmiddags van drie tot half zes. ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Wy serveren diverse EXQUISE ROOMIJSCOMBINATIES die U doen watertanden De sfinxen blijven op hun plaats Vanochtend is in het buiten „Einden- hout" het bekende „Huis met de Beelden" tegenover de Spanjaardslaan de veiling begonnen, waarop een gedeelte van de in boedel van de heer G. M. Th. van Odyck zal worden verkocht. De catalogus ver meldt ook een aantal van de tuinbanken, beelden en dergelijke, die deze plaats sie ren, maar men hoeft geen vrees te koeste ren, dat de twee sfinxen, die de voorgevel sieren, binnenkort gemist zullen moeten worden. Deze beelden worden namelijk niet geveild. Wel zijn er twee replica's te krijgen, die in het park voor een tempeltje liggen. Het tempeltje zelf met zijn acht Dorische zuilen wordt ook geveild evenals de beeldengroep „De Sabijnse Maagden roof" die men van de weg af kan zien. Of hiervoor veel animo zal bestaan, wagen wij te betwijfelen, want een eventuele koper, vooral van het tempeltje, zal zich arm moeten betalen aan transportkosten en voorts is de steen zeer verweerd. Wat de inboedel van het huis zelf be treft, deze omvat wat Biedermeier en Em- pire-stukken, kristal en tapijten, zonder dat er overigens zeer belangrijke stukken te koop zijn. De kijkdagen hebben echter veel belangstellenden getrokken, die wel eens een kijkje wilden nemen op deze oude „plaats", die overigens zij het dan in mindere mate dan zovele andere buitens wel lichtelijk van vergane glorie spreekt. Het park is zeer verwilderd, maar geluk kig is het huis dat thans door enige ge zinnen wordt bewoond zeer goed onder houden, zodat het nog steeds een passend sluitstuk vormt van de Spanjaardslaan. Bij Koninklijk Besluit is de heer H. Franken Jr. te Haarlem benoemd tot Rid der in de orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding is de heer Fran ken toegekend bij zijn aftreden als voor zitter van het college van kerkvoogden der Ned. Hervormde kerk te Haarlem wegens de vele verdiensten die hij in deze functie betoond heeft. Haarlems Gemengd Koor herdenkt Verdi met diens „Requiem" Haarlems Gemengd Koor voert op Vrij dag 1 Juni in de Grote Kerk ter herdenking van de vijftig jaar geleden gestorven com ponist Verdi diens „Requiem" uit, met me dewerking van het mannenkoor „Proza en poëzie" en de versterkte H.O.V. Het geheel staat onder leiding van Jan Boda. Vocale solisten zijn de sopdaan Corry Bijster, alt Roos Boelsma, de tenor Reinhard van Randwijk en de bas Herman Schey. De uitvoering valt samen met het dertig jarig bestaan van het koor. Er zijn speciale afspraken gemaakt met de drie grote vakverenigingen teneinde dit concert op bijzondere voorwaarden voor de leden daarvan toegankelijk te stellen. Ook leerlingen van middelbare scholen genieten speciale voorrechten. Mej. dr. Kurtz over het boek van Theun de Vries In Haarlems Dagblad van 26 Mei ver scheen een aankondiging van de derde druk van de roman „Kenau" door Theun de Vries. Naar aanleiding hiervan schrijft mej. dr. G. H. Kurtz, archivaresse der ge meente Haarlem: „Over de litteraire waar de van dit werk wil ik niet spreken, al ge loof ik niet dat iemand zal beweren, dat het tot het beste van deze schrijver be hoort. Op de historische waarde ervan heb ik des te meer aan te merken. Ik weet wel, dat aan romanschrijvers zekere vrijheid is toegestaan om van de geschiedenis af te wijken, maar moet er toch wel bezwaar tegen maken, dat men een zo geheel tegen de historie ingaand verhaal voor een levensbeschrijving van een bekend persoon zou laten doorgaan. De familieverhou dingen, ja zelfs de namen van Kenau's ver wanten zijn onjuist. Haar zoon is niet ge sneuveld tijdens het beleg van Haarlem. Ook wordt sterk betwijfeld of de Haar lemse vrouwen wel hebben meegevochten. Van haar staat slechts vast dat zij mede hielpen aan het versterken der wallen. Bo vendien heb ik verleden jaar in een lezing voor de vereniging „Haerlem" uit de ar chivalia aangetoond, dat Kenau nooit het bevel over een vendel vrouwen heeft ge voerd, maar een kloeke „sceepmaexter" en handelsvrouw was, die naar haar eigen woorden tijdens het beleg „als een goet patriot deser stadt Haerlem heeft helpen sustineren totten leste toe", één dei- velen dus die haar plicht als burgeres vol brachten en daarmede heel wat sympa thieker dan de strijdbare „amazone" van de legende". Bestuursbeleid uitvoerig besproken Tijdens de algemene ledenvergadering van de R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek te Haarlem, die Maandagavond is gehouden, is felle critiek geleverd op het beleid van het bestuur der Leeszaal. In een uitvoerige discussie die tot laat in de avond duurde, brachten de leden tal van bezwa ren naar voren. De bestuursverkiezing, die wegens perio diek aftreden van vijf bestuursleden werd gehouden, bracht twee nieuwe gezichten achter de groene tafel. De heren G. J. A. M. Roeland, H. Loer akker en A. van de Veldt behielden hun zetel. De heren G. Hurkmans en dr. M. H. Jacobs werden vervangen door mejuffrouw A. Bolsius en Godfried Bomans. De aangekondigde lezing met lichtbeel den over het onderwerp: „Meesters der boekillustratiekunst" door de heer H. L. Prenen kon niet doorgaan; pas om twaalf uur eindigde het debat over het bestuurs beleid. De Christelijke school aan de Bakenessergracht Het bestuur van de Vereniging tot stich ting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Haarlem heeft de medewerking der gemeente gevraagd voor het verbouwen van de Prins Bernhardschool aan de Bake nessergracht. De kosten daarvan zijn op 109.531 geschat. B. en W. merken op dat dit ongeveer 50 jaar oude gebouw verschillende gebreken vertoont, die niet bevorderlijk zijn voor de goede gang van het onderwijs. Het college meent evenwel dat, gelet ook op de moei lijke financiële omstandigheden, de ver beteringen wel tot betere tijden kunnen uitgesteld worden. In dit licht beschouwd menen B. en W. dat de gevraagde verbou wing thans de normale eisen die de wet stelt overschrijdt. In 1950 kwam een splitsing tot stand In het jaarverslag over 1950 van de ver eniging „Zuigelingenzorg" te Haarlem wordt betreurd dat in het voorjaar van dat jaar een scheiding tot stand gekomen is door de oprichting van een aantal bureaux van het Wit-Gele Kruis, eveneens „Zuige lingenzorg" geheten. „Aan deze oprichting waren zo wordt geschreven besprekingen met het be stuur van de genoemde Kruisvereniging voorafgegaan, welke ons had uitgenodigd om voortaan bepaalde specifiek gekleurde spreekuren te gaan houden, wat door ons bestuur bij meerderheid van stemmen van de hand was gewezen. Wij meenden, dat wij al genoeg gedaan hadden, door van 1939 af een huisbezoekster van hun geloofsrich ting aan onze instelling te verbinden, die in samenwerking met een leider van deze zelfde beginselen de bepaalde moeders op diens spreekuren kon ontvangen. Nadat de besprekingen waren afgebro ken, dienden beide personen per 1 Mei 1950 hun ontslag in. Op 27 April daaraan voor afgaande ontvingen de betreffende moe ders van het Wit-Gele Kruis een circulaire, met de uitnodiging om voortaan hun bu reaux te bezoeken, waar men dan door de zelfde arts zou worden geholpen. Ook trof fen wij daar aanvankelijk onze vroegere huisbezoekster aan. Ten gevolge hiervan zijn na 1 Mei 1950 een 217-tal zuigelingen niet meer bij ons teruggekomen." Het bestuur hoopt en verwacht dat deze afscheiding niet tengevolge zal hebben dat alle R.K. moeders in het vervolg met haar kinderen naar de R.K. bureaux zullen gaan, want dan zou dit betekenen dat het aantal ingeschreven kinderen zou verminderen met ongeveer 40 Een niet onbelangrijk deel der R.K. ouders bleef zo wordt op gemerkt het bureau trouw. Ook lieten zich weer R.K. moeders inschrijven, of keerden weer terug. Het verslag vervolgt: Er werden in Haar lem in 1950 3247 kinderen geboren, waar van er 1157 op onze bureaux werden inge schreven. Hieronder telden wij 6 tweelin gen. Over de laatste 3 jaren was het bezoek cijfer vergeleken met het geboortecijfer aldus: Haarlem Aantal jaar geborenen Daarvan op Zuigelingenzorg 1948 3621 1663 1949 3348 1569 1950 3247 1157 De genoemde 1157 kinderen bezochten in totaal 13,875 (1949: 16,494) keren onze bu reaux, dat is per kind gemiddeld 8.9 keer. Landdag der I.O.O.F. te Haarlem De „Independent Order of Odd Fellows" zal op 3 Juni haar tweejaarlijkse Landdag voor haar leden houden in het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem en in de Sint Bavo kerk op de Grote Markt. 's Middags ca. 1.15 uur zal de president van de Orde in de Nederlandse Jurisdictie, die Nederland en België omvat, de heer H. Clewits uit Assen, in de Sint Bavo kerk een rede houden over het onderwerp „Koers vastberaden naar 't nieuwe land". Verder zal er in de namiddag in het Krelagehuis een symbolisch spel in twee bedrijven worden opgevoerd. Nieuwe winkels B. en W. van Haarlem stellen aan de Raad voor (tegen f 20 per m2) 185 m2 grond aan de Eksterstraat in Haarlem-N. te verkopen aan P. de Gruyter en Zn, N.V., om daarop een winkel, een magazijn en twee bovenhuizen te bouwen. Voorts stellen B. en W. voor tegen dezelfde prijs 141 m2 grond aan dezelfde straat te verkopen aan E. Marrée te Overveen die daarop een winkel en bovenhuis wil bouwen. De poppenkast was klaar. En 'n fijn ding was 't geworden, hoor! „Vanavond geven we de eerste voorstelling!", zei Oepoetie. Die avond, toen ze gegeten hadden, zetten ze de poppenkast achter in de kamer. De tafel werd weggeschoven en de stoelen kwamen voor de kast te staanOpm Tripje, Tante Liezebertha, Rick en Bunkie gingen daarop zitten; zij waren het publiek. Oepoetie zou de eerste vertoning geven. Hij kroop achter de kast en de voorstelling begon. Hij schoof de poppen op zijn handen, en liet die voor de opening van het toneel bewegen. En hij maakte de ver schillende stemmen na, zodat het net was, of de poppen zelf praatten Jongens, wat was dat 'n leuk gezicht! Ze zaten er allemaal met plezier naar te kijken en Oepoetie deed z'n best. Hij had 'n leuk verhaaltje verzonnen en dat liet hij nu de poppen spelen. En toen de voorstelling was afgelopen, klapten ze allemaal in hun handen, net als in 'n echte schouwburg! „Weet je wat, jongens", zei Oom Tripje, „jullie kunt met die poppenkast best eens 'n voorstelling geven voor je vriendjes!" Ja, dat zou leuk zijn! Ze zouden het vast doen. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels 41) Hazel sloeg, gevolgd door Maurice, de donkere zijstraat in, waar het gebouw van de „Herald" op uitkwam en bleef voor de zijdeur staan. Na een snelle blik naar links en rechts opende ze deze deur en het volgend ogenblik waren Maurice en zij naar binnen verdwenen. Ze stonden onderaan een smalle trap, die naar de redactiekamer leidde. Aan hun linkerkant was een klein schaarsgemeubi- leerd vertrek, dat klaarblijkelijk als wacht kamer dienst deed. We moeten maar hier beneden blijven, merkte Hazel op. Het is nauwelijks de moeite nog naar boven te gaan. Zij liep de wachtkamer binnen en knip te het licht aan. Op dat ogenblik sloeg een klok tien. Het geluid echode door het doodstille gebouw. Dat is de klok in het kantoor, legde Hazel uit. We laten die opzettelijk een paar minuten voorlopen. Een stapel papieren opzij schuivend, ging ze op de rand van de tafel zitten. Ik hoop, dat ze er gauw zullen zijn, vervolgde ze. Ik popel van verlangen om die kelder open te breken en te zien, of we het werkelijk bij het goede eind heb ben. Ik ook. Maurice knikte. Het is wel een afschuwelijke geschiedenis voor je moeder en voor jou. Ik bewonder de wijze, waarop jullie beiden de zaak opneemt. Wat moeten we anders doen? Hazel haalde even haar schouders op. We zullen er zeker lelijk mee komen te zitten, als het waar blijkt te zijn, maar wat heeft het voor zin zenuwachtig of hysterisch te doen? We zullen de zaak heus wel aan de gang houden op de een of andere manier. Mag ik je daarmee helpen, als ik ten minste iets zou kunnen doen? Natuurlijk, graag! Je weet .niet, hoe fijn ik het vind, dat jij aldoor bij me bent onder deze omstandigheden. Ze glimlachte hem dankbaar toe. In aanmerking geno men alles, wat ik van je vraag, gedraag je je werkelijk als een engel. Maar je hebt begrepen, hoe ik het bedoelde....? Ik begrijp alles uitstekend. En het is niet meer dan natuurlijk dat je je moeder in de eerste plaats stelt. Als het mogelijk was, zou ik daarom nóg meer van je hou den! Maurice, lieveling, het is zo ontzet tend fijn van jeHazel liet zich van de tafel glijden en strekte haar armen naar hem uit. Omhels me, anders Plotseling waren er voetstappen hoor baar en het volgend moment werd er op de buitendeur geklopt. Zowel Maurice als Hazel draaiden zich instinctief om in de richting, vanwaar het geluid kwam. Er werd thans duidelijker en dringender ge klopt en een verwensing onderdrukkend, liep Maurice op de deur toe en maakte deze open. O, ben jij het Wentworth! Ik hoop, dat je je weer beter voelt. Gevolgd door drie onbekende figuren, trad Nigel Gra ham de gang binnen. Ik geloof niet, dat je mijn metgezellen kent; mag ik je voor stellen: commissaris Oldfield, inspecteur Arnold en hoofdinspecteur Jamieson. Ik neem aan, dat jij juffrouw Barton hier mee hebt gebracht? Ja, ik ben er. Volkomen zelfverze kerd kwam Hazel te voorschijn. Hoe gaat het, commissaris? Ik ben blij u te zien. Het is erg vriendelijk van u, om zelf mee te zijn gekomen. Helemaal niet, lieve kind. Ik zou wil len, dat ik jou en je moeder al deze narig heid had kunnen besparen. De commissa ris keek haar vaderlijk aan. Maak je echter niet bezorgd. We zullen nu dadelijk te weten komen, of de theorie van meneer Graham juist is of niet en als zij juist is, zullen we kunnen afrekenen met een stel aartsboeven. Jij hebt de sleutels, naar ik begrepen heb, dus laten we nu dadelijk aan het werk gaan. Hazel knikte zwijgend en de gang uit lopend, ging ze de mannen voor over de binnenplaats aan de achterkant. Ze gin gen een hekje door en liepen op het groot ste en dichtsbijzijnde van de twee vóór hen liggende aparte gebouwtjes toe. Er was nergens een licht aan en in de zilveren schijn van een halve maan leek alles wonderlijk rustig en verlaten. Hazel nam een andere sleutel en open de een volgende deur. Ze liet haar met gezellen passeren en ging zelf het laatst naar binnen. Op de tast vond ze de schakelaar en draaide een lamp, die in de zoldering bevestigd was, aan. Een zwak licht stroomde over het gezelschap en ver spreidde een spookachtige glans. De ruimte, die ze zagen, was in het midden voor het grootste deel in beslag genomen door in- gewikkeld-uitziende machines. Tegen de witte muren stonden hier en daar grote rollen papier en enorme metalen vaten. Naast één van de machines stond een grote tafel, vol met allerlei drukwerken. De vloer was van steen en aan de zoldering hingen enige electrische lampen. Er hingen enige vuile overalls aan kapstokken, maar verder zag er alles smetteloos en opge ruimd uit. Het is daar in die hoek, zei Hazel, terwijl ze de mannen voorging naar een trapje omlaag met ijzeren treden, aan de voet waarvan een zware houten deur zicht baar was. Deze bevond zich ongeveer 2 meter onder de vloer. Inspecteur Jamieson bromde even iets en haalde een enorme zaklantaarn te voorschijn. Hij boog zich voorover en bekeek de deur. Die zal ons even. ophouden, was zijn Morgen is het 35 jaar geleden dat de heer J. P. van Kessel te Haarlem zijn loopbaan als „afslager" begon. In de grote zaal van gebouw St. Bavo heeft de buurtvereniging „Haarlem Zuid- West" Zaterdag met een gezellige feest avond haar 1214-jarig bestaan gevierd, waarbij het alleen te betreuren viel, dal de opkomst dpr leden niet groter was. De zaal was ternauwernood half vol toen voorzitter R. Fruitema deze officieuze ju bileum-viering opende en het pretentie loze maar beschaafde kleinkunstprogram- ma dat daarna een aanvang nam, had stellig meer belangstelling verdiend. Het duo-Wi-Jo en zijn drie medewerkers brachten in vlot tempo en met veel suc ces hun aax-dige liedjes, sketches en zelfs telepathische experimenten aan de man. Bizonder in de smaak vielen de verrich tingen van een clowneske zingende goo chelaar Remidol en de Jan van Riemsdijk achtige plattelandsparaphrase van het Schager boertje. Een bal onder leiding van de heer J. P. Gramsberg besloot deze opgewekte „H.Z.W."-jubileumviering. De buurtver enigingen „Het Centrum" en „Ramplaan- kwartier" hadden bloemen gestuurd, de tennisclub Snellius een grote taart met felicitaties. De Stichting „Het Merkartikel", die reeds enige jaren onder de kruideniers propa ganda maakt voor de verkoop van een merkartikel, bood de Haarlemse kruide niers Maandagavond in het gebouw Sint Bavo een programma aan, dat in de eerste plaats in ernstige toon de aandacht vroeg' voor „het merkartikel" en daarnaast onder leiding van Willy Vervoort op minder za kelijke wijze de belangstelling voor dit onderwerp opeiste. Dr. W. J. Schmitz, bestuurslid van de stich ting, zette in zijn welkomstwoord het doel van de bijeenkomst uiteen: de détaillisten een inzicht te geven in het standpunt dat de fabrikanten ten opzichte van het merk- artikel innemen. Nu het wat stil gaat wor den in de zaken, aldus dr. Schmitz, is het zaak dat de kruideniers op hun tellen pas sen. Dat kunnen ze doen door slechts ar tikelen te verkopen die zonder meer goed zijn te noemen. Drs. W. J. van de Woestijne wijdde ver volgens een economische beschouwing aan het onderwerp. Hij betoogde dat zowel de fabrikant als de détaillist, als de klant ge baat is bij een vlot verloop van de stroom goederen die van de fabriek uit naar de kleinhandelaren gaat. Tot nu toe is het zo dat de helft van de artikelen die in kruide nierswinkels worden verhandeld, merk artikelen zijn. Naast de verkoop van 't merkartikel, aldus merkte de heer Van de Woestijne op, zal de kruidenier een concurrentie-artikel moeten verkopen, omdat het nu eenmaal zó is dat de klant wel eens een koopje wil hebben. Dit concurrentie-artikel diende volgens de spreker echter alleen gebruikt te worden als een wapen ter verdediging. Willy Vervoort, Tony Boucher en de Annabella's en Co. belichtten het probleem na deze ernstige woorden van een luchtiger kant. Een vrolijk liedje (van Tonny Boucher en de Annabella's en Co.), een vlot en grappig praatje (van Willy Vervoort) en muziek (van Co van der HeydeWij ma) vulden de rest van de avond. Een tegenvaller Het door de Raad van Haarlem toege stane crediet van f 68.000 voor de aanleg van twee sportvelden en de bouw van een kleedhuis in het sportpark „Noord-Aken- dam" voor de voetbalvereniging „Schoten", blijkt f 14.045,84 te laag te zijn geweest. Daarom vragen B. en W. aan de Raad als nog dit crediet te verhogen. Verhoging van een crediet Het crediet van f 30.000, dat de Raad van Haarlem beschikbaar stelde voor het aankopen en monteren van twee stoom- oververhitters voor het energiebedrijf, moet, zoals B. en W. thans mededelen, ver hoogd worden met f 25.000. Trottoirs worden smaller, rijweg breder De verkeerssituatie op het gedeelte vat^ de Wagenweg tussen het Plein en het Wes- terhoutpark baart de laatste jaren in toe nemende mate zorg. Hoewel het in de ge geven omstandigheden niet mogèiijk is te komen tot een toestand, welke in elk op zicht bevredigend genoemd kan worden, is volgens B. en W. wel een belangrijke verbetering te bereiken. Hiervoor zal het in de eerste plaats nodig zijn, dat de rijbaan in het gedeelte ongeveer tussen de Haze- paterslaan en de Schouwtjeslaan wordt verbreed. Deze verbreding is mogelijk door de trottoirs aan beide zijden te ver smallen, hetgeen voor het voetgangers verkeer geen bezwaar oplevert. De kosten ramen B. en W. op 11.985. Op de begro ting voor 1947 was voor dit doel een bedrag van 5.931.61 uitgetrokken. Daar het werk toen niet is uitgevoerd, kan dit bedrag thans gebruikt worden. Door de bocht bij de Floraschool te wij zigen, zal het mogelijk zijn de bushalten te verleggen, hetgeen een grote verbetering betekent. De kosten van deze wijgiging ramen B. en W. op 1836. Zeer dringende verbetering eist ook het gedeelte tussen het Plein en de Iordens- straat. De minimum wegbreedte op dit ge deelte bedraagt 6.45 m. Na uitvoering van de ontworpen trottoirversmalling zal de minimum wegbreedte 7.25 m bedragen. Ge let op de intensiviteit van het verkeer ter plaatse, is deze verbreding hoe gering ook van belang te achten. De kosten van dit werk zijn 4998. B. en W. achten het gewenst tegelijker tijd het wegdek te doen vernieuwen. Het bestaande wegdek, hetwelk reeds in 1923 is aangebracht, is zodanig versleten, dat voortdurend reparaties moeten worden uit gevoerd. Hierdoor ontstaan bovendien regelmatig verkeersstagnaties. Ook uit financieel oog punt is het dus gewenst de hiervoor be doelde. werkzaamheden en de vernieuwing van het wegdek tegelijkertijd te doen uit voeren. De kosten van het nieuwe wegdek zijn geraamd op 23.562. B. en W. stellen daarom aan de raad voor het totaal benodigde bedrag van rond ƒ36.500 ter beschikking te stellen. Onderwijs te Haarlem B. en W. van Haarlem stellen voor te be noemen tot onderwijzeres aan de Prof. Dr. Gunningschool (school voor moeilijk op voedbare kinderen) mej. A. Suringbroek te Haarlem. Voor de benoeming van onderwijzer aan de Th. M. Ketelaarschool'voor Mulo wor den door B. en W. voorgedragen: 1. R. P. van Oosten te Rotterdam, 2. H. Pierhagen te Franeker, 3. H. W. van Hoorn te Gro ningen. Een vluchthuisje Voor de bouw van een vluchthuisje op het speelterrein aan de Ged. Schalkburger- gracht willen B. en W., naar zij aan de Raad voorstellen, een renteloos voorschot van f 3000 geven aan de Katholieke ver eniging voor het gezin. Een pleidooi voor vakonderwijs Het Haarlemse communistische raadslid G. Mol heeft aan B. en W. schriftelijke vra gen gesteld over een circulaire van de Kamer van Koophandel gericht aan de ouders van de kinderen die de 6-jarige lagere school verlaten hebben en waarin geadviseerd wordt de kinderen die de school verlaten naar de Ambachtsschool te sturen. De heer Mol meent dat het onjuist is dat door de Kamer niet geadviseerd is eerst de kinderen naar het Bureau voor Be roepskeuze te zenden en vindt het daarom onjuist dat de gemeente medegewerkt heeft aan de verspreiding dezer circulaire door tussenkomst van de hoofden van scholen. B. en W. antwoorden dat er geen steek houdende argumenten zijn aan te voeren om niet mede te werken aan de versprei ding dezer circulaire. Voogdijvereniging „Tot Steun" Dezer dagen werd de algemene leden vergadering van de Haarlemse afdeling van de over het gehele land werkende Vrijzinnig Protestantse Voogdijvereniging „Tot Steun" gehouden en wel onder voor zitterschap van mr. E. J. W. Top. Uit het jaarverslag bleek, dat er in Haarlem veel te doen is en ook gedaan wordt. Er wer den dit jaar 30 pupillen verpleegd in ge zinnen (in allerlei delen van ons land), in eigen tehuizen en in rijksinternaten, uitgaande van het ministerie van O. K. en W. Kinderen, wier ouders van de ouder lijke macht zijn ontzet wegens verwaar lozing hunner plichten, werden geholpen. Op het resultaat van de opvoedende ar beid kon met voldoening worden terug gezien; enige kinderen, die meerderjarig waren geworden, kwamen in goede be trekkingen terecht. Dank zij een zeer ge slaagde schouwburgavond en de verhoog de rijkssubsidie, zien de geldmiddelen er voor het komende jaar niet zorgwekkend uit. Toch is 't dringend nodig om het ledenaantal te vergroten, zijnde de vaste kern waarop gebouwd kan worden. Bij de bestuursverkiezing werd het af tredende lid, mevrouw E. M. M. Muller- Bruyn, bij acclamatie herkozen en als nieuw lid (2e secretaresse) werd gekozen mevrouw J. E. Everts-Goddard. oordeel, maar ik geloof wel, dat we hem open krijgen. Hij richtte zich weer op en haalde een bos lopers uit zijn zak. Mis schien wil een van u even assisteren. Er is daar beneden juist plaats voor twee van ons. We kunnen beter eerst het licht uit doen, stelde Nigel voor. Iemand zou dat van buiten kunnen zien en nieuwsgierig worden. Dat is zo. Jamieson knikte instem mend en liep terug naar de deur, waar hij het zwakke licht uitdraaide. Hierna begon hij te werken. Zonder verder iets te zeg gen, daalde hij met de plaatselijke politie- inspecteur omlaag, terwijl de groep, die boven bleef, vol spanning afwachtte. Het scheen een eindeloze tijd te duren, voor dat de uitroep: „Dat is voor elkaar" deze spanning oploste. Langzaam en zonder een geluid week de deur naar binnen, en op kijkend glimlachte Jamieson naar de ge zichten, die van boven op hem neerkeken. Wat zou je er van zeggen, Graham? vroeg hij. Wil jij het eerst gaan, of Nee, ga maar, we komen wel. Nigel wendde zich tot de commissaris. Ik hoop, dat u het daarmee eens bent. Ik bemoei me nergens mee, ant woordde deze vriendelijk. U hebt de lei ding van dit onderzoek en het is aan u om orders te geven. O vooruit, schiet op, drong Hazel on geduldig aan. Als u blijft staan praten, ga ik gillen van opwinding. Even was er gegrinnik hoorbaar; daar na klommen ze met Nigel vooraan en Maurice als hekkesluiter naar beneden. Het eerste, wat ze zagen, waren drie massieve palen, waarmee de lage zolde ring gestut werd. Toen Jamieson daarna echter het schijnsel van zijn lantaarn in de rondte liet gaan, kwam er een uitroep van verrassing over de lippen van de plaatselijke politie-inspecteur. Aan de zijde tegenover de deur bevond zich een gedeelte, dat ingericht was als een vol maakte miniatuur werkplaats! Met een snelle beweging liep Nigel hierop af en de anderen volgden hem. Hetgeen zij hier zagen sprak duidelijke taal. De meest in het oog lopende voorwerpen waren een geheimzinnige machine met een groot wiel en een kostbaar uitziende camera, die op een primitieve, eigengemaakte stan daard stond. Op een plank op de achter grond lagen en stonden flesjes, enige me talen platen en potjes met schroefdeksel, terwijl de verzameling werd gecomple teerd door een weegschaal, een ouder wetse copieerpers en enige op elkaar ge stapelde chemische ontwikkelingsbakkeu. Aan de zoldering hing een electrische draad, waaraan een rode lamp was be vestigd. Wie zou het kunnen geloven! Nigel klakte met zijn tong. Hier ligt precies alles, wat we zoeken, voor ons uitgestald! (Wordt vervolgd)»

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6