OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eén dag Opmars der UNO-troeperi ondervindt toenemend verzet der Noordelijken Ondanks stemmenverlies boekten de democratische partijen zetelwinst West-Duitse nota aan de drie Westelijke mogendheden Engeland accepteert nationalisatie van Perzische olie „op zekere voorwaarden" Weerbericht Zware gevechten bij Indje en Hwatsjon Engelse vervoersstaking wordf voortgezet Nasleep van relletjes in Kaapstad Directeur Javqsche Bank vraagt ontslag Verkeersongeval bij Halfweg kost jongen het leven Italiaanse verkiezingen Zij versterkten hun greep op tal van gemeentebesturen in de „rode gordel" Mr. J. A. Jonkman voorzitter Eerste Kamer Weinig hoop op redding van ingesloten mijnwerkers Het woord is aan Mossadeq zou thans bereid zijn tot onderhandelen Kindervoorstelling van Panda HET WEER AFGEBEELD g5e JAARGANG No 271 WOENSDAG 30 MEI 1931 295e JAARGANG No 129 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 13295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie eh Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafiscbe Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LORD DUNSANY is een bekend auteur. Dat was Lord Byron ook; hij was zelfs dichter. Daar mag niet uit afgeleid worden dat Ierse en Engelse schrijvers en dichters meestal Lords zijn, want het tegendeel is het geval: dit komt bijna nooit voor. Wel hebben de meeste Engelse auteurs gedu rende lange tijd bijzondere voorkeur gehad voor het schrijven over Lords, hetgeen iets anders is. Het heeft bij menige buitenlan der de indruk gewekt, dat het land wemelt van de edellieden. Dit is ook onjuist: er zijn er ruim duizend in Ierland, Enge land, Schotland en Wales tezamen en veler adel is van jonge datum. Want als er geen zoon is sterft de titel in een familie uit. Dat gebeurt vrij regelmatig; ieder jaar )(Creëcrt" de Koning dus enige nieuwe Lords en zo blijft het aantal gehandhaafd. Deze kleine uitweiding ter inleiding om iets te zeggen over de auteur Dunsany, die niet over Lords pleegt te schrijven omdat hij er zelf een is. Hij is voor het eerst in zijn reeds lange leven in ons land geweest en er éen dag gebleven. Geen succes dus voor de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer en de reisbureaux. Maar hij heeft er wel meteen over geschreven: in de Ob server, onder de titel A Day in Holland. Ge vindt geen onvriendelijke uitingen in zijn stuk, wel een paar wonderlijke, maar die zijn moeilijk te vermijden als men maar éen dag in een land geweest is en er toch een indruk van wil geven. Overigens drukt de auteur zich in prettig-ongemene vorm uit. Hij zegt bijvoorbeeld: De Hollanders leven dichter bij de zee dan ooit een schaapherder bij de wolf, maar zij hebben hem getemd. Hij merkt ook op dat het even gemakkelijk voor ons is om ergens in een stad een meer te maken als voor de En gelsen een plein in een van hun steden. Ook dit is een aardige vergelijking, blijk baar geïnspireerd door de Hofvijver, want Lord Dunsany is in Den Haag geweest. Dat hij ten onrechte de indruk wekt, dat wij de gewoonte hebben meren inplaats van pleinen in onze steden te maken mag niet hinderen. De faam van deze veronder stelde rare voorkeur zal wellicht ons vreemdelingenverkeer bevorderen. Dat mag wel, want Volendam en Marken zijn een beetje ouderwets geworden en de meeste volken hebben reeds ontdekt, dat wij niet in pofbroeken en op klompen lopen. Dertig jaar geleden hoopten veel Engelsen dat nog, maar toen heeft Punch in een Kerst nummer de pret bedorven door een plaat te geven van de Amsterdammers zoals zij zich die voorstelden en een andere prent met hun werkelijk voorkomen. Die tweede gold trouwens ook voor het algemene uiter lijk van de Parijzcnaars, de Madx-ilenen, de Beriijners enz. en de Londenaars zelf. Allemaal met dezelfde soort kledij Jam mer. Een van de weinige dingen, die Lord Dunsany in éen dag heeft kunnen zien, is het Vredespaleis. Het heeft hem getroffen dat deze schepping, voorzien van koste lijke geschenken van vele naties en zich verheffend achter mooie bronzen hekken, geschonken door de Duitsers die pikante bijzonderhëid was mij ontschoten vol tooid is in 1913, vlak voor het aanbreken van een tijdvak van ongekend-grote oor logen. Hij merkt op dat de Mens telkens weer zulke ironische daden pleegt. Wat •heeft de Engelsen ertoe gedreven een Vice roy's House in New Delhi te bouwen vlak voor het einde van de Onderkoningen, in India? Raadsel. Hij had ook het geweldige Volkenbondspaleis in Genève kunnen noe men, voltooicl juist voor de tweede wereld oorlog uitbrak en een eind aan de Volken bond en aan de kans op nieuwe vestiging van zulk een instelling in Genève maakte. Ik herinner mij wel, dat toen met de bouw begonnen werd pessimisten in Genève zei den: als daar maar geen nieuwe wereld oorlog van komt. Hetgeen bijgelovig was. Wij zouden er evenwel bescheidenlijk uit kunnen afleiden, dat het verkeerd is pralende paleizen te bouwen voor hetgeen in de geest des mensen niet waarlijk ver worven is. Dit doet opnieuw denken aan het Briand-Kellogg Pact, het verdrag tot uitbanning van de oorlog, voor welks on dertekening de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Frank Kellogg zich in de dertiger jaren in state naar Europa be gafaan boord van een slagkruiser. Het doet ook denken aan die dag in Juni 1919, toen het vredesverdrag van Vefsailles plechtig ondertekend werd en het Chateau de Versailles omgeven was door een ge allieerde legerparade, terwijl escadrilles oorlogsvliegtuigen er overheen snorden en het geschut van de Mont Valérien don derde Dat is twintig en dertig jaar geleden. Maar het zijn nog steeds geldige waarschu wingen. Het baat niet paleizen te bouwen voor hetgeen niet verworven is. Verwerf het eerst, als het goed is. Waarom is Lord Dunsany zo verbaasd? Ik ben verbaasd ge weest op die dag in Versailles en ook over Frank Kellogg's slagkruiser. Maar zoveel mensen scheen het niet eens op te vallen. Waarom niet? R.P. Aan de verfraaiing van de Haarlemse par ken wordt grote aandacht besteed. Nil de tulpen uitgebloeid zijn worden in vele parken geraniums geplant. TOKIO, (Reuter) De Noordelijken hebben gisteren hevige tegenstand geboden in het gebied van Indje (Oostkustsector). Zij waren goed verschanst en weerstonden aanvallen uit de lucht en artillerie-be schietingen. De verbondenen vorderden in dit gebied slechts voetje voor voetje. Ten Noorden en Oosten van Hwatsjon gingen de Noordelijken Dinsdag tijdelijk en op beperkte schaal tot het offensief over. Verder wordt zwaar gevochten ten Z.O. van Janggoe en in de driehoek gevormd door de Imdjen en de Hacan, 11 km ten Noorden van de 38ste Breedtegraad. De Zuid-Koreaanse troepen langs de Oostkust hebben Kansong veroverd, 43 km ten Noorden van de breedtegraad. Ten Westen van Hwatsjon dwongen de Noor delijken bij een tegenaanval de Ameri kanen heuvelstellingen prijs te geven. In de Westelijke sector zijn geallieerde strijd krachten op enkele punten acht km ge vorderd. Zuid-Koreanen die de Imdjin zijn overgestoken, hebben de Noordelijken teruggeslagen. De vastberaden tegenstand in de Ooste lijke sector van het centrale front ver traagde Dinsdagavond het gehele gealli eerde tegenoffensief. De Chinezen wierpen snel bewegende reserves ten Zuiden van Janggoe in cle strijd. Krachtig aanvallende Chinese en Noord- Koreaanse troepen vertraagden ook aa" het Oostelijk eind van het stuwmeer van Hwatsjon de geallieerde opmars en onder namen wanhopige pogingen de laatste ont snappingswegen naar Noord-Kcrea open te houden. Alle hoofdwegen waren door de gealli eerden afgesneden en daarom moesten do met omsingeling bedreigde soldaten in groepen van 2000 man en kleiner trachten door de bergen naar Noord-Korea te ont komen. Hernan Santa Cruz, president van de LONDEN. (Reuter). Dinsdag waren meer dan 15000 vrachtauto-chauffeurs be trokken bij de staking uit protest tegen het nieuwe inspectiesysteem bij het door de overheid geëxploiteerde wegvervoer. De staking, wélke thans twee dagen duurt, doet reeds haar invloed op de in- en uitvoerhandel gelden. Harry Lawrence, een gewezen minister uit het oorlogskabinet van premier Smuts, heeft de Zuid-Afrikaanse regering verzocht een verklaring af te leggen omtrent de relletjes te Kaapstad van Maandag. Hij verklaarde met klem, dat de botsing pas was begonnen na het eindigen van de de monstratie. De minister van Justitie, Charles Swart, heeft gezegd op grond van zijn gegevens niet bereid te zijn „de politie in discrediet te brengen door het instellen van een commissie van onderzoek". Op een gegeven ogenblik traden drie leden van de regeringspartij (nationalis ten) de parlementszaal binnen met ieder een arm vol stokken. Er brak tumult uit en de voorzitter gelastte de leden de zaal te verlaten. Er klonken kreten van „schan de" en „schandalig". Minister Swart zeide zijn verontschul digingen aan te bieden, doch hij had het Huis de stokken willen tonen, waarmede de politie gisteren werd aangevallen. economische en sociale raad van de UNO, zei gisteren in Genève, dat hij uit het hoofdkwartier van de UNO bericht had ontvangen, dat „iedereen daar zeer opti mistisch is" ten aanzien van de mogelijk heid van een staken van het vui'en in Korea. „Ik heb zo juist bericht gekregen van de Chileense delegatie in New York, dat men absoluut een optimistisch gevoelen heeft", zo verklaarde hij aan United Press. Tijdens de openingsvex-gadering ver klaarde Santa Cruz: „Ondanks de bittere gevechten in Kox-ea welke naar wij hopen de laatste zullen zijn en spoedig plaats zullen maken voor de lang verwach te wapenstilstand ben ik vol optimisme". DJAKARTA. (Aneta). Dr. A. Houwink heeft in een brief, gedateerd 29 Mei aan president Sukarno verzocht om ontheffing van zi.in functie als president-directeur van de Javasche bank, aldus wordt van officiële zijnde vernomen. Dr. Houwink heeft zich bereid verklaard zijn functie te blijven vervullen tot na afloop van de al gemene aandeelhouders-vergadering, welke in Juli zal worden gehouden. Dinsdagmiddag omstx-eeks vijf uur is een 10-jarige Amsterdamse jongen op de weg lussen Halfweg en Haarlem door een per sonenauto overreden. De jongen was op slag dood. Het ongeluk gebeurde doordat de jongen plotseling de trambaan overstak en naar de kant van de rijweg liep, waar hij door de passerende auto werd aangex-eden en enkele meters werd meegesleurd. Pro}, mr. R. Kranenburg, die wegens zijn benoeming tot lid van de Raad van State aftreedt als lid en voorzitter der Eerste Kamer, heeft Dinsdag in het gebouw der Kamer een afscheidsreceptie gehouden. Van links naar rechts: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad van State; mr. J. A. Jonkman, die prof. Kranenburg als voorzitter van de Eerste Kamer opvolgt; mevrouw en prof. Kranen burg en de voorzitter der Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst. ROME (Reuter). De Italiaanse pro vinciale en gemeenteraadsverkiezingen, die in een deel van het land, de „rode gordel werden gehouden, hebben de Christen democraten en de met hen verbonden partijen weliswaar op vele plaatsen stem menverlies opgeleverd (vergeleken met de parlemeixtsverkiezingen), maar zij hebben nochtans bijna overal zetelwinst geboekt en de democratische greep op tal van ge meentebesturen versterkt. Dit is een gevolg van de nieuwe kieswet, waarbij de partij of het verbond van partijen, dat de meerder heid behaalt, tweederde van de zetels krijgt. De overige zetels worden evenredig onder de minderheden verdeeld. De Saarkwestie „belast" het Plan-Schuman BONN, (van de speciale ANP-correspon- dent) In een'nota heeft de West-Duitse regering aan de regeringen der drie Weste lijke mogendheden verzocht ontwikke lingen in het Saarvraagstuk te voorkomen, die zouden vooruitlopen op de later bij liet vredesverdrag te regelen status van het ge bied. Deze stap der West-Duitse regering is gevolgd na het onderhoud tussen dr. Adenauer en de Franse Hoge Commissaris, Francois Poncet. Zij leidt voorts het grote debat in het West-Duitse paxiement in, waarbij dr. Adenauer zijn politiek van toenadering tot Frankrijk zal moeten verdedigen tegen de groeiende anti-Franse sentimenten, die door het Saarconflict in het Duitse volk zijn wakker geroepen. Naast de grondslag van dr. Adenauers buitenlandse politiek zal de toekomst van het plan-Schuman bij het debat in het ge ding komen, nu de West-Duitse regering het parlement heeft verkozen voor een pro test tegen de Franse Saar-politiek. De West-Duitse kanselier heeft in de afgelopen dagen vergeefs getracht de in stemming der parlementsfracties te ver krijgen voor een gemeenschappelijke ver klaring. Deze zou, geheel in het kader van de door Adenauer inzake de Saar gevolgde politiek van geduld, in gematigde bewoor dingen tegen het verbod der democratische partij van het Saargebied protesteren en vooral vermijden verband te leggen met de ratificatiekansen van het plan-Schuman. Het is naar in politieke kringen alhier ver luidt de kanselier echter niet gelukt over een scheiding van de beide vraagstukken eensgezindheid te bereiken. Dr. Schumacher, de leider der sociaal democraten, heeft ook na zijn onderhoud met di\ Adenauer vastgehouden aan zijn stelling, dat de gebeurtenissen in het Saar gebied een politieke instelling van Parijs vex-raden, die het voor de Duitsers onmoge lijk zou maken het plan-Schuman te aan vaarden. Dr. Adenauer is er ook niet in geslaagd alle regeringspartijen te bewegen tot een gemeenschappelijk standpunt. De fracties zullen afzonderlijke verkla ringen afleggen en een mededeling van de fractie der „Duitse Partij", de kleinste van het regei-ingstrio, toont dat ook in de coa litie het meningsvex-schil in hoofdzaak over de toekomst van het plan-Schuman gaat. Deze fractie heeft aangekondigd, dat zij in „de politiek van verfransing der Saar" aanleiding ziet haar standpunt jegens het plan-Schuman opnieuw te bepalen. Eei'der is van liberale zijde reeds ge wezen op de mogelijkheid van een ver flauwing van de West-Duitse belangstel ling voor het plan-Schuman en voox-ts heeft ook de voornaamste Duitse deskundige in zake het plan, prof. Hallstein, gemeend te moeten verklaren dat de gebeurtenissen in Saarbrücken het plan „belasten". In regeringkringen hier hoopt men het debat in gematigde vormen te kunnen hou den en het feit, dat de socialistische visie In Genua en Venetië hebben de commu nisten meer stemmen verworven dan bij de pai-lementsverkiezingen van drie jaar ge leden, doch de regeringspartijen en haar medestanders hebben de zetelmeerdei'heid gekregen. In het industriële gebied, dat beide ste den vex-bindt, hebben de Christen-democra ten en hun medestandei-s in hondex-den kleinere gemeentebesturen de meerderheid op de communisten behaald. Zij waren echter niet in staat van de communisten te winnen in het belangrijkste communistische bolwerk, Bologna, de belangrijke haven plaats en het industriecentrum Savona (bij Genua) en Pesaro, aan de Adriatische Zee. Over het algemeen kan men zeggen, al dus Reuter, dat de regeringspartijen diep doorgedrongen zijn in het „communistische netwerk van gemeentebesturen", dat bij de verkiezing in 1946 was gelegd. Regex-ings- sprekex-s hebben in de kiescampagne ver- klaax-d, dat dit netwerk bedoeld was om het Italiaanse bestuursapparaat te verlammen in geval van oorlog. In Milaan is het aantal zetels der linkse alliantie van 31 tot 27 gedaald. Dat der Christen-democraten en hun partners steeg van 45 tot 53. De Christen-democx-ati- sche partij zélf leed hier echter zware ver liezen in vei-gelijking met de parlements- vex-kiezingen in 1948, tei-wijl de communis ten en de socialisten van Ncnni met vier procent vooruitgingen. Ook in Genua en Venetië vei'loor de Christen-democratische partij zelf een aanzienlijk aantal stemmen. De enige partij, die overal vooruitging was de „sociale beweging", een neo-fascistische groepering. Deze partij wist echter nei-gens de meerdeidxeid te verkrijgen, nodig om het gemeentebestuur te beheersen of een zetel in de provinciale raad te verwerven. In zes van de 27 provinciale raden ver kreeg de linkse groepering de meerderheid. Van het totale aantal zetels verwierven de Christen-democraten er 341, de communis ten en de socialisten van Nenni 164, de republikeinen negen, de liberalen zeven en de sociaal-democraten zeven. Mr. J. A. Jonkman is benoemd tot voor zitter der Eerste Kamer. Mr. Jonkman is in 1891 te Utrecht ge boren. Na voltooiing van zijn studie in de niet door Schumacher zelf, doch door de rechtswetenschap te Leiden vertrok hij Fransgezinde prof. Cai-lo Schmid zal wor den vertolkt doet verwachten, dat men ook van die zijde zal trachten tenminste de toon niet al te scherp te maken. Dat van socia listische zijde ook de regeringspolitiek jegens de raad van Europa in het geding zal worden gebracht ligt in de lijn dér ver wachtingen en men rekent hier met een voorstel om de Saarkwestie in Straatsburg aanhangig te maken. naar Indonesië, waar hij verschillende functies bij de rechterlijke macht bekleed de. Van 1927 tot 1931 was mr. Jonkman lid van de Volksraad. In 1940 werd hij tot voorzitter van dit college benoemd. Op 1 Juli 1946 werd mr. Jonkman be noemd tot minister van Overzeese Gebieds delen in het kabinet-Beel. Op 6 Augustus 1948 trad Jlij af als minister. Hij werd toen opgevolgd door mr. E. M. J. A. Sassen. Eén man levend boven gebracht EASINGTON (Engeland), (Reuter). Zware gaswolken en een driehonderd meter dikke muur van puin beletten Dinsdag avond de reddingsploegen de mannen te bereiken, die door de ontploffing van Dins dagmorgen in een kolenmijn te Easington werden ingesloten. Vanochtend is in een officiële verklax-ing gezegd, dat nog 64 mijnwex-kers door de ontploffing waren ingesloten. Een man werd ernstig gewond uit de mijn gebracht, van achttien anderen is bekend, dat zij om het leven kwamen. De ontploffing vond plaats op het ogen blik, dat de dagploeg de nachtploeg afloste, waardoor zich tweemaal zoveel mannen in het gedeelte van de mijn, waar de ontplof fing zich voordeed, bevonden dan normaal. Er is bijna geen gezin in het mijndorp, waar niet een familielid wordt vermist. -Zwijgend wachten vrouwen en moeders van de vermisten bij de ingang van de mijn op nieuws. Dinsdagavond werd bekend gemaakt, dat er maar weinig hoop is, dat de vermisten kunnen worden gered. Abbé Roux: Poëzie is fijnzinnige uitdrukking van fijnzinnige indrukken. Koning George heeft de afdeling Dur ham van de nationale kolenraad een sym pathiebetuiging gestuurd. Dinsdagavond is bekendgemaakt, dat een lid van de reddingsploeg tijdens de red dingswerkzaamheden is overleden. Moge lijk is het aantal bij de ramp betrokken mijnwerkers groter dan eerst werd gedacht. De kolenraad heeft bekend gemaakt, dat er moeilijkheden zijn om het aantal der man nen die in de mijn zijn, te controleren. Het reddingswerk wordt met koortsach tige haast voortgezet. De reddingsploegen hebben tijdelijk hun pogingen opgegeven om een pad te banen door de nog overblij vende barrière van ongeveer 800 meter en hebben thans opdracht gekregen hun in spanning te concentreren op het openen van een nieuwe weg voor verse lucht voor reddingsploegen die bij hun werkzaam heden gehinderd worden door de zware zuurstofapparaten. (United Press). LONDEN (Reuter). De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, heeft in een verklaring voor het Lagerhuis Dinsdagmiddag gezegd, dat Groot-Brittan- nië zich tegenover Perzië bereid heeft ver klaard om nationalisatie van de Perzische olie-eigendommen op zekere voorwaarden in overweging te nemen. „Engeland is bei-eid een regeling van de Perzische oliekwestie in overweging te nemen welke nationalisatie in de een of andere vorm met zich mee zou brengen, mits dit voor het ovei'ige bevredigend zou zijn." Morrison noemde deze laatste kwali ficatie belangrijk. Hij herhaalde het Britse aanbod om met Perzië te onderhandelen. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Morrison, dat tussen Engeland en Amerika besprekingen over de oliekwestie zijn gevoerd en dat beide regeringen het over het algemeen eens zijn over de zaak. Volgens berichten uit Teheran zou pre mier Mossadeq, hoewel hij ïxog steeds be sloten is de nationalisatie van de Perzische olie-industrie uit te voeren, bereid zijn de toestand met de twee door de Britse rege ring benoemde leden van de twaalf man tellende raad van bestuur van de Brits- Ii-aanse oliemaatschappij, Lord Alan Broke en Sir Thomas Gardiner-, te bespreken, in dien zij naar Teheran zouden komen. Volgens genoemde berichten zou Mossa deq niet van plan zijn met geweld de maat schappij over te nemen, daar hij van mening is, dat hij met succes economische sancties kan instellen. Het internationale gerechtshof heeft in aansluiting op de telegrafische mededeling aan de Perzische regering, dat de Britse regeling een scheidsrechterlijke uitspx-aak in het oliegeschil verzocht heeft, een brief aan de Perzische x-egering gezonden, waarin Pei-zië uitgenodigd wordt zijn vertegen woordigers voor het uiteenzetten van het Perzische standpunt te benoemen. Tot dus ver is in 's Gravenhage nog geen antwoox-d op dit schrijven binnengekomen. De ge stelde termijn is echter nog niet verstreken. In kringen, die in nauwe relatie met het internationale gerechtshof staan, gelooft men niet, dat Pei'zië zich aan de arbitrage procedure zal onttrekken. Tot dusver is een dergelijk geval niet voorgekomen. Een weigering van Perzië zou het ge rechtshof voor een nieuwe situatie plaatsen en het dwingen om een besluit van buiten gewoon karaktker te nemen. Of het zou de Bx'itse regering er van in kennis kunnen stellen, dat het vex'stek laten gaan van Pei'zië het hof in de uitoefening van zijn scheidsrechterlijke functie belemmert, of het zou wat niet uitgesloten is een besluit bij verstek kunnen nemen. De uitspraken en besluiten van het hof sluiten voor de verliezende partij iedex*e aanspraak op hoger beroep uit. Óp deze grond gelooft men in Den Haag, dat de Perzische regering niet de gelegenheid voorbij zal laten gaan om haar bezwaren tegen Engeland in het openbaar voor een internationale instantie kenbaar te maken en haar besluit om de installaties van de Brits-Iraanse oliemaatschappij te nationa liseren te rechtvaardigen. 3POOOOOOOOCOCXOCOX>OOOOOOCOCX»OOOOCOOOCOOOOCOCCOOOCOOOOOC In het Openluchttheater In Bloemendaals Openluchttheater wordt evenals verleden jaar een zeer bijzondere kindervoorstelling ge geven, die voov abonnés van dit blad tegen gereduceerde prijs toegankelijk is: op Woensdag 13 Juni, des middags om half drie, treedt mr. Janno's Jeugd- amusement op met „Panda en de meester-muzikant". Een aanbeveling hiervoor lijkt ons ovei'bodig, aangezien vooral de jongste lezers door de dage lijkse publicaties van zijn wonderlijke avonturen al tijden lang met de eer lijke Panda op voet van de meest vriendschappelijke vertrouwdheid ver- keren. Op 13 Juni komen Panda en de vreemde muziekmaker Schaap „in per soon" naar het Openluchttheater om al hun vrienden en vriendinnen een paar uur aangenaam bezig te houden. De entréeprijs voor deze voorstelling be draagt 75 cent per persoon. Wij heb ben echter een overeenkomst met de directie gesloten, waardoor het ons mo gelijk is onze lezers een belangrijke reductie aan te bieden. Ten behoeve van de kinderen van onze abonnés en hun geleiders zijn er thans 1500 toe gangsbewijzen van 50 cent beschikbaar. Vei-leden jaar konden wij slechts reductie geven op duizend plaatsen. Deze waren toen reeds in één dag totaal uitvex'kocht, vandaar dat wij het aantal thans hebben vergroot tot het maximum dat beschikbaar is. Zo lang de voorraad strekt worden deze voor delige plaatsbiljetten verkocht aan onze kantoren: Grote Houtstraat 93 en Soen daplein 37. De verkoop begint op Donderdag 31 Mei van 9 uur 's ochtends tot 5 uur 's middags en duurt uiterlijk tot en met 6 Juni. Men moet er rekening mee hou den dat onze kantoren op de Zaterda gen om 1 uur sluiten. Daar wij een grote toeloop verwach ten, raden wij u aan zo spoedig moge lijk na de openstelling van de gelegen heid daartoe de gewenste toegangsbe wijzen af te halen. De reductie geldt zowel voor kinderen als voor volwas senen. Men moet er rekening mee hou den dat de termijn van verkoop niet verlengd kan worden. DIRECTIE HAARLEMS DAGBLAD OPR. HAAR LEMSE CRT. Bij Schotland ligt een gebied met hoge barometerstanden, dat in de afgelopen 24 uur weinig verandering vertoonde. Een uitloper van dit hoge drukgebied nam daarentegen nog aanzienlijk in betekenis toe en strekt zich uit tot in Polen. Als gevo\g van üeze ontwikkeling voeren nu Oostelijke winden droge lucht naar ons land. Boven Zuid-Frankrijk trof men vanmorgen het centrum aan van een koude depressie die gisteren boven Bretagne lag en die afkomstig is van de Oceaan. Dit lage drukgebied, dat al bezig was te verdwijnen, wordt nu weer wat geactiveerd, maar zal het weer in ons land niet noemenswaard kunnen beïnvloeden. «xoocoooecocooeoooc* ÖQNBEWpLKT (B jfjCHT BEW. QJ'HALF BEW - 9 ZWAAR BEW. GEHEEL BEW MiST SNEEUW REGEN.: r MOTREGEN HAGEL - BUIEN ONWEER 7«?TeMRESATUUR 1005 ISOBAAR '•/tii 'BELANGRIJK 'ff// NEEPSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE ORUK SCMEIOINGSLUN-ERONT-TUSSEN LUCHT VAN' I VERSCHILLENDE HERKOMST STAND-VAN OYi-TEKEN ££EFT'DE WINDRICHTING" AAN- 'ED£RE%LEAQh,Af?SSTpeER >S$eN-WWO- SNLHEIO*Jfffij&TiËR'PE R'SECONDE DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met weinig bewolking en een matige tot krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Koude nacht. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 31 Mei Zon op 4.28 uur, onder 20.48 uur Zon op 2.21 uur, onder 16.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 Mei Hoog water: 12.— uur. Laag water: 7.14 en 19.58 uur. Donderdag 31 Mei Hoog water: 0.30 en 12.59 uur. Laag water: 8.17 en 20.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1