CKefarine 4 Radio geeft Donderdag SPECIALE VERKOOP jSjESEB PANDA EN DE GEHEIMZINNIGE KLUIZENAAR it MORRIS kjornjai iiyl 56.- 45.- Wereldnieuws} WOENSDAGSO MEI 1951 2 Repatriëring vrijwel voltooid Door arbeidsgeschillen in April gingen 22.409 werkdagen verloren Opnieuw pseudo-vogelpest in Oostzaan 'n enkel tablet doet wonderen a Artikel van Arnhems politie verordening onverbindend De Prins opende signaal- apparatenfabriek in Hengelo Kleine Duitse auto wordt in Nederland gemonteerd Deli Spoorweg betaalt achterstallige aflossingen A. P. du Mee gaat jubileren BARTEUORISSTRAAT 20 - TEL: 13439 WINDJACKETS Beweging voor Wereldfederatie Schaapherder stond terecht wegens dierenmishandeling Centrale verwarming Airconditioning Automatische oliestook Acht omroep-medewerkers naar Engeland Sla-uitvoer naar België is tijdelijk stopgezet De treinverbinding Haarlem-Zandvoort Horeca-congres te Zandvoort In het kader van onze bieden wij U FANTASIE SPREIEN WOLMATRAS WOLMATRAS MOLTON DEKENS ZIJDEN SPREIEN DUBBEL 0PKLAPBED GESTIKTE DEKENS GEWATTEERDE SPREIEN VERENDE MATRASSEN -"S3 Gedurende de laatste dagen zijn nieuwe Amerikaanse troepen in Europa aangekomen. Zij werden ontscheept in de haven van Bremen. Een deel van de Amerikaanse vierde infanterie-divisie na de ontscheping van de „General Alexander Patch" in Bremerhaven. Kota Inten met laatste groep Ambonezen onderweg Op 25 Mei is de „Kota Inten" met 839 Amboriese passagiers uit Indonesië naar Nederland vertrokken, waarmede de af voer van de Ambonese ex-K.N.I,L.-mili- tairen is voltooid. Op 30 Mei en 4 Juni zullen de laatste contingenten van de Koninklijke Land macht en van het voormalige K.N.I.L. naar Nederland vertrekken. Daarmede zal ook de repatriëring van leden der Koninklijke Landmacht en niet-Ambonees personeel van het voormalige K.N.I.L. geëindigd zijn. Volgens een opgave van het Centraal bureau voor de Statistiek kwamen in April 1951 in ons land 28 arbeidsgeschillen (sta kingen en uitsluitingen) voor, waarvan nieuw ontstaan 25 (in Maart 1951 kwamen 11, in April 1950 8 geschillen voor). Ge middeld 2526 werknemers waren bij de in April 1951 voorkomende geschillen be trokken. (Maart 1951: 1218, April 1950: 232). Er gingen 22.409 arbeidsdagen verloren (Maart 1951. 1783. April 1950: 643). In het voedings- en genotmiddelenbedrijf gingen 11.811 arbeidsdagen verloren, in bouwnijverheid en aanverwante bedrijven 4720, in de bedrijfsklasse mijnbouw, veen derijen enz. 3317. Het grootste aantal ar beidsdagen ging verloren in de provincie Noordholland, namelijk 14,011. Voor Drente was dit cijfer 3.317, voor Friesland 2.641. In Oostzaan is wederom pseudo-vogel pest geconstateerd op twee pluimvee- bedrijven. Ruim 400 kippen zijn in het destructorbedrijf te Purmerend vernietigd. ADVERTENTIE NEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 75 CT. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Kerkkoren en orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Koninklijke Militaire Kapel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Koninklijke Militaire Kapel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Mezzo sopraan en piano. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Cembalogezelschap en tenor. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Regeringsuitzen ding. 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 Alle klokken luiden. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antword. 19.30 In dienst van het Vaderland. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Koor en orkest. 20.30 Pianoduo. 20.50 Causerie. 21.10 Platen. 21.25 Strijkorkest. 22.15 Buitenlands overizcht. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 10.30 De Ant woordman. 10.45 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Radioscoop. 11.45 Is er iets nieuws onder de zon?. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Me- tropole-orkest. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.50 Metropole-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Amateurs van Walcheren. 16.45 Piano, en orgel. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Practische wenken voor hengelaars. 18.20 Sport. 18.30 Concert. 19.10 Gesprek met de brandweerman. 19.20 Platen. 19.50 Wer vingspraatje over opleiding tot beroeps officier. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Platen. 20.20 Philharmonisch orkest. 21.35 Hoorspel. 22.10 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Dansmuziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Accordeon. 12.30 Weer berichten. 12.33 Voor landbouwers. 12.40 Accordeon. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. 15.15 Orgel. 15.40 Franse les. 16.00 Gevarieerd program ma. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Cau serie 20.00 Verzoekprogramma, 21.00 Klank beeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamerorkest. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van enige „Jehova's Getuigen", die te Arnhem met borden op de open bare weg hadden gelopen en door de kan tonrechter aldaar waren veroordeeld op grond van een bepaling in de politiever ordening van Arnhem, krachtens welke het verboden is aankondigingen op de openbare weg om te roepen of bekend te maken. De raadsman, mr. L. C. van der Tas te Amsterdam, had de onverbondenheid van deze verordening bepleit op grond van in strijd met artikel 7 der Grondwet, en ontslag van rechtsvervolging gevraagd. De Hoge Raad heeft thans overwogen, dat de gemeenteraad niet bevoegd is zo ver te gaan als hier is geschied door een dergelijk absoluut verbod uit te vaardigen. De desbetreffende verbodsbepaling heeft de Hoge Raad in strijd geacht met artikel 7 der Grondwet. Op die grond zijn de be trokkenen van alle rechtsvervolging ont slagen. Prins Bernhard heeft Dinsdagmiddag de nieuwe fabriek der N.V. Hollandse Signaal Apparaten te Hengelo officieel geopend. Talrijke leden van het Corps Diplomati que, het hoofd van de E.C.A.-missie in Ne derland, de heer Clarence E. Hunter, de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, de secretaris-gene raal van het ministerie van Oorlog, de heer L. C. Rietveld, schout bij nacht F. Stam, en vertegenwoordigei's van Hengelose be drijven waren bij de opening aanwezig. Mr. A. Ruys, president-commissaris van de Hollandse Signaal Apparaten, zeide dat militaire opdrachten thans voorrang heb ben, maar in een fabriek als deze ook in de civiele sector grote mogelijkheden schuilen. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit over het feit, dat de onderneming reeds direct na de oorlog grote steun en belangstelling heeft mogen ondervinden van de A.K.U. en van de Nederlandse Spoorwegen, die be langrijke opdrachten gaven. De directeur van de fabriek, de voor malige minister van marine, de heer J. A. Schagen van Leeuwen, deelde mede, dat men in overleg tussen de Hollandse Signaal Apparaten en een aantal andere metaal bedrijven erin geslaagd is een twaalftal andere bedrijven in het militaire productie programma in te schakelen. In een enkel geval is men er reeds toe overgegaan ook de opleiding van personeel op zich te nemen in de opleidingsschool van de fabriek te Hengelo. De minister van Economische Zaken, prof. Van den Brink, zeide, dat de opening van dit bedrijf de inspanning symboliseert, die Nederland tezamen met zijn bondgeno ten zich heeft te getroosten om de werken van de vrede voort te zetten en tot een goed einde te brengen. Een naamloze vennootschap in Jutphaas heeft het recht verworven tot het monte ren van een door een fabriek te Arnsberg in Westfalen vervaardigde zeer kleine auto, waarvan het gewicht 130 kg. be draagt. De carosserie van deze kleine auto is vervaardigd van alluminium. De motor heeft een inhoud van 123 c.c. De aan drijving geschiedt op de voorwielen met 3 versnellingen, zonder achteruit, en free wheel. Het aanzetten gebeurt met een handstarter. Het wagentje kan twee vol wassenen vervoeren. Het benzinegebruik bedraagt 1 liter op 40 kilometer, de maxi mumsnelheid is 70 km., de kruissnelheid 50 km. per uur. Dividend over 1949 drie percent Te Amsterdam is Dinsdag de jaarver gadering gehouden van aandeelhouders der N.V. Deli Spoorweg Maatschappij. Het dividend werd bepaald op 3 Ir. G. C. M. Smits werd als commissaris herkozen. Voorts werden twee nieuwe commissaris sen benoemd, namelijk ir. A. baron van Styrum en ir. H. Vis, directeur der Gel derse Tramweg Mij. De heer B. H. A. van Kreel, directeur der maatschappij, deelde mede, dat het dividend betaalbaar is op 2 Juli. Dan wor den namelijk ook de achterstallige aflos singen op de obligatielening tot een be drag van 1.300.000 ingehaald. Omtrent nationalisatie is de laatste tijd niets meer vernomen. In de eerste drie maanden van 1951 waren de inkomsten, mede als gevolg van stakingen, onregel matig. De heer A. P. du Mee, directeur van het Amsterdamse Rialto theater, gaat 5 Juni een dubbel jubileum vieren. Hij wordt die dag zeventig jaar, terwijl zijn theater der tig jaar bestaat. Een comité onder voor zitterschap van de burgemeester van Am sterdam stelt zich voor hem feestelijk te huldigen. De heer Du Mee was voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, is mede-op richter en voorzitter geweest van de af deling Amsterdam der Nederlandse Reis- vereniging, mede-oprichter van het Bio Vacantie-oord, bestuurslid van de Sophia- vereniging tot bescherming van dieren en lid van de commissie voor Kinderpost zegels, contactlid van de Fika-kinderbe- schei'ming. ADVERTENTIE Onlangs hield de Beweging voor Wereld federatie haar eerste algemene ledenver gadering te Arnhem onder leiding van prof. mr. C. W. de Vries. Er was een ruime opkomst. Op twee aftredende leden na werd het voorlopig bestuur in zijn ge heel gekozen. Twee nieuwe bestuursleden werden voor de opengevallen plaatsen be noemd. De vergadering werd gevolgd door een openbare bijeenkomst, tijdens welke de heer S. F. Noordhoff een belangwekkend verslag gaf over het congres te Rome. Na een opwekkend woord van de heer Brent werd deze geanimeerde bijeenkomst gesloten. Tegen een 77-jarige "chaapherder eiste de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof bij verstek drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens dierenmishandeling. De verdachte, een der laatste schaapherders in ons land, was twee jaar geleden door de politierech ter tot een maand veroordeeld. Volgens twee getuigen had de schaapherder in de zomer van 1949 aan de kant van de weg Soesterberg-Soest zijn schapen op hardhan dige manier van de wegkant verwijderd. Een der getuigen verklaarde dat hij met een knuppel de schapen op de kop en de dunne pootjes ranselde. De schaapherder was in 1948 in Den Haag wegens verwaarlozing van zijn kudde tot drie maanden voorwaardelijk met een nog niet geëindigde proeftijd veroordeeld. Het hof zal op 12 Juni arrest wijzen. ADVERTENTIE N.V. Mij. „HOLSTER" OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Zij zullen bij de B.B.C. een televisie-cursus volgen Men is in omroepkringen zeer optimis tisch over het verloop van de besprekingen, welke tussen de overheidsorganen en de federatie van omroepverenigingen worden gehouden over het probleem der televisie uitzendingen, dat door de recente verkla ringen der regering en de daarop volgende bekendmaking van de federatie, die zich terugtrok, in een impasse was geraakt. Hoewel de besprekingen nog niet ten einde zijn en nog geen definitief resultaat is bereikt, mag zo vernemen wij van lei dende figuren van de omroepverenigingen thans worden aangenomen, dat deze verenigingen binnenkort een begin zullen maken met de verzorging van televisie programma's. Het verloop der bespre kingen geeft alle aanleiding tot deze ver wachtingen. Omtrent het tijdstip, waarop dit werk zal beginnen, werd medegedeeld dat het vermoedelijk nog enkele maanden zal duren, voordat met regelmatige uitzen dingen van programma's kan worden be gonnen. Het zal dan Augustus of Septem ber worden, enkele maanden later dan aanvankelijk de bedoeling was. Een van de rechtstreekse voorbereiden de maatregelen is een reis van een achttal medewerkers, twee van elke omroepver eniging, naar Engeland om zich daar nader op de hoogte te stellen van de televisie- practijk bij de B.B.C. Het betreft hier medewerkers, die waarschijnlijk zullen worden aangewezen om zich met de verzor ging der televisieprogramma's te belasten. Zij gaan een speciale cursus volgen, welke de B.B.C. heeft georganiseerd voor een groep eigen nieuwe krachten. De Neder landers kunnen hiervan meeprofiteren. Het zijn Jan van Herpen en Ger Lugtenburg van de A.V.R.O., J. Delfgaaw en B. Mettrop van de K.R.O., P. Koen en D. Simons van de N.C.R.V., B. Steggerda en Willy van Hemert van de V.A.R.A. Deze cursus zal op 4 Juni beginnen en drie weken duren. De regeringen van Nederland en België hebben op grond van het landbouwprotocol overleg gepleegd over de uitvoer van Ne derlandse sla naar België. Het initiatief ging van Nederlandse zijde uit. Hoewel voor Nederlandse sla een mini mum importprijs van tien cent per krop was gesteld, bleek dat het aanbod de ver koop van in België geteelde sla ernstig be lemmerde. Daarom werd besloten de uit voer van Nederlandse sla enige tijd stop te zetten. Zodra de top-aanvoer van Belgische sla voorbij is zal de export van Nederlandse sla kunnen worden hervat. Men verwacht zulks binnen een week. De stopzetting van export moet blijkens officiële bron gezien worden als een kwes tie van marktregeling on grond van de groeiende samenwerking in Benelux- verband. Ook dit jaar nog geen dubbel spoor Naar -wij van de Nederlandse Spoor wegen vernemen, kan dit jaar het dubbel spoor van de lijn OverveenZandvoort nog niet worden gelegd. Men weet dat de Duitsers in de oorlog deze lijn hebben op gebroken om het materiaal weg te voeren. Hoewel er aanvankelijk wel sprake is ge weest van het herstellen van het dubbele spoor (een groot'deel van de daarvoor be nodigde rails was reeds aangevoerd) heb ben moeilijkheden in de materiaalpositie en noodzaak tot dringender gebruik van deze rails elders in ons land, ertoe geleid, dat men voorlopig van het leggen van een tweede spoor van Overveen naar Zand voort heeft afgezien. De enige voordelen, die men ervan zou hebben gehad, zouden gelegen zijn geweest in het feit, dat een eenvoudiger dienstregeling zou zijn kunnen vastgesteld, waarbij geen rekening meer zou gehouden behoeven te worden met wachttijden door overschakeling bij Over veen van dubbel- naar enkelspoor. Op het personenvervoer heeft enkel- of dubbel spoor echter zéér geringe invloed. Momen teel rijden op werkdagen 24 treinen per dag tussen Zandvoort en Amsterdam, op Zondagen normaal 19. Deze aantallen kun nen óók met enkelspoor nog met een groot aantal extra diensten worden aangevuld. In de abnormaal warme en lange zomer van 1947 heeft men dagen gehad, dat de trein méér dan 27.000 mensen naar Zand voort bracht, zonder dat van enige stag natie sprake was. Men acht het zeker mo gelijk, dit getal óók met enkelspoor tot 40.000 op te voeren. In dit alles heeft de technische dienst der spoorwegen aanleiding gevonden, in elk geval dit jaar niet tot het leggen van een tweede spoorbaan naar Zandvoort over te gaan. Faillissement De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Andreas van Zanten, kantoorbediende, wonende te Zandvoort, Marnixstraat 12. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Cura tor: mr. J. C. Smithuysen, advocaat en pro cureur te Haarlem. Dinsdagmiddag verenigde zich in hótel Keur het bestuur van de Horeca in een besloten bondsraad voor een voorbespre king inzake het congres, dat heden en Don derdag in „Monopole" wordt gehouden. Na afloop werd in hótel Keur een diner aangeboden aan bondsbesluur en plaatse lijk afdelingsbestuur, aan welk diner de burgemeester met echtgenote aanzaten. Van verschillende gebouwen wapperen, ter ere van dit 60ste congres, de vlaggen, terwijl het raadhuis met fraaie bloemen werd versierd. Hedenmorgen werden de deelnemers aan het congres officieel in het raadhuis door het gemeentebestuur ont vangen, waarna om twee uur het congres aanvangt. Gestolen rijwielen opgespoord Op verzoek van de politie te Bennebroek heeft de recherche twee rijwielen opge spoord, die vermoedelijk door een man, die in Bennebroek werd vastgehouden, waren verkocht. Dit vermoeden bleek juist, één rijwiel was door hem in Zandvoort verkocht, het andere aldaar als onderpand afgegeven voor een lening van f 7.50 bij een kennis. Deze opsporing leidde ertoe, dat de dader, afkomstig uit Iiillegom, be kende de beide rijwielen te hebben ont vreemd. ADVERTENTIE Moderne 2 persoons 1 3.^ 1 pers. 80 X 190 met kapok kussen 2 persoons met 2 kapok kussens 110 x 1603.^® Prachtig bestikte in groen, terra en goud ^A QH 2 pers. 200 x 215 X I. met schaarmechaniek 65.- met prima satijnen qq 25 overtrekOOi luxe uitvoering, 2 persoons merk „Cleco" 2 persoons 3 delig met 2 kapok kussens a 10 jaar garantie I TT V.— KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 1149J PRIJSVRAAG VAN HET INSTITUT HAVRAIS DE SOCIOLOGIE Het institut Havrais de Sociologie heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een verhandeling over de betekenis van de Volkenpsychologie voor de opbouw van een Europese federatie. De prijs bedraagt 100.000 Franse francs. In de jury, waar van André Siegfried voorzitter is, hebben onder meer onze landgenoten prof. dr. H. Brugmans en dr. F. W. Zeylmans van Emmichoven zitting. De directeur van het Institut Havrais de Sociologie, Abel Miroglio (Boite postale 258, Le Havre) verschaft aan belangstellenden alle ge wenste inlichtingen. 23. Panda greep dus de tweede emmer water en begon zich eens duchtig op te frissen. Hij voelde, dat hij dit nodig had na alle vreemde dingen die hij hier om zich heen had gezien'. Iedereen lijdend aan een geheimzinnige slaapziekte, zó erg, dat zelfs een koud stortbad niet hielp! „Het zal mij niet overkomen," dacht Panda, terwijl hij in de emmer ploeterde en intussen een paar flinke slokken van het frisse beek water nam. En daarna begon hij dan maar meteen de dikke Zever Zwübikker, de rentmeester, eens de waarheid te zeggen. „Het is een schandaal!"zei hij. „Iedereen slaapt! Het is maar goed dat ik gekomen ben, want jij laat het er maar bij! Jij doet er niets tegen! Jij merkt het niet eens!" „Ja.maar.zuchtte de rentmeester, „ik dacht zo.slapen is toch geen zónde?" „Geen zonde?", vroeg Panda. „Wat zei je? Oeaaaah.hij gaapte eens flink en vervolgde: „Er moet gewerkt.... worden er moet.... oeaaaahHij voelde zich langzamerhand heel moe en loom worden, maar hij hield nog vol; er moetflink' aangepakt worden oeadaah.plichtsbetrachtinger moet hier.... eeneen stérke meester.... komen.Maar dat waren voorlopig de laatste woorden die hij uitbracht. De slaap had nu ook hém overmand, en hij zonk snurkend naast de huisbediende Dries Drafje neer.„Ziet u nou wel?", vroeg Zever Zwübikker. „Dat wou'k maar zeg gen! Slapen is geen zonde! Het kan de beste overkomen.Wij vragen ons af, waar om overkwam het Zever Zwübikker dan niet? Die was nu de enige wakkere in de hele omgeving. Beschuldiging, De communistische secreta ris-generaal van de Australische bond van havenarbeiders, James Healy, js gedagvaard om op 5 Juni voor het 'ge recht te verschijnen. Tegen Healy zijn beschuldigingen uitgebracht, die ver band houden met zijn optreden bij de stakingen der Australische havenarbei ders Breuk. De Noord-Rijn-Wcstfaalse afdeling van de uiterst rechtse „Socialistische Rijkspartij" van Dorls en Remer heeft zich van deze partij afgescheiden. De afgescheidenen vormen thans onder Heinrich Keseberg een „Duitse groep". Ook de door de S.R.P. geïnspireerde jeugdbeweging, „Rijksjeugd", heeft zich in Noord-Rijn-Westfalen van de alge mene leiding der beweging losgemaakt en zich bij de nieuwgevormde „Duitse groep" aangesloten. Aanvaring. Tien van de vijfentwintig leden van de bemanning van een Japanse vis sersboot zijn verdronken na een aan varing met een Amerikaans landings vaartuig bij het schiereiland Moeira ten Zuiden van Tokio. Staking, Ruim 38.000 arbeiders van de Chrysler-fabrieken te Detroit zijn in staking gegaan, omdat de maatschappij geen overalls wil verstrekken, maar korte mouwloze, nauwsluitende kielen. Niet waar. Radio-Peking maakte gisteren bekend dat de Chinese troepen aan het centrale front kolonel John Chiles ge vangen hebben genomen, de comman dant van het 23ste regiment. Op zijn commando-post, ten Noorden van de 38ste parallel, had kolonel Chiles slechts één commentaar: „Het is niet waar". Donker Argentinië. David Michel Torino, mede-eigenaar van het te Salta (Argen- tinië) gevestigde dagblad „El Intransi- gente", dat in Januari door de Argen tijnse congrescommissie gesloten werd, is Dinsdag gearresteerd wegens „oneer, biedige houding" tegenover de politie. De radicale afgevaardigde Silvano Santander heeft in de federale kamer een motie ingediend, waarin de regering verzocht wordt vertegenwoordigers van de inter-Amerikaanse persvereniging gelegenheid te geven om de toestand van „El Intransigente" te onderzoeken. Genoemde vereniging heeft voor dit onderzoek een commissie samengesteld, waarvan een Mexicaan, een Venezolaan en een Peruaan deel uitmaken. Promoties. Tijdens een plechtige bijeen komst in de universiteit van Bonn heeft de president van de universiteit van Maryland, Harry Byrd, de West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, en de Amerikaanse Hoge Commissaris, John McCloy, tot ere-doctor in de rechtswetenschappen benoemd. De West-Duitse bondspresident, Theodor Heuss, kreeg het ere-doctoraat in de letteren. De rector magnificus van de vrije universiteit van Berlijn, professor Hans von Kress, en diens collega van de universiteit van Bonn, professor Ernst Friesenhahn, viel een gelijke eer te beurt wegens hun verdiensten voor de opvoeding in Duitsland. Ontslag. Luitenant-generaal Partridge, opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Korea, heeft bekepd ge maakt, dat brigade-generaal Sweetser van zijn functie is ontheven. Sweetser was commandant van de 452ste afdeling lichte bommenwerpers en zal in de V. S. een nieuwe functie krijgen. Hij opereerde van uit Okinawa en volgens de verklaring van Partridge had hij niet voldoende bijgedragen tot het slagen van de luchtoorlog. Naar in Tokio ver luid wordt, had Sweetser herhaaldelijk gevraagd om nieuwe uitrusting. Rust. De veertigjarige troonopvolger van Jordanië, prins Talal moet op dokters advies twee maanden in het buitenland vertoeven, om uit te rusten van de ge- •volgen van een algemene achteruitgang van zijn gezondheid, die tot zenuw- zwakte heeft geleid. Koning Abdoellah, voor wie prins Talal enige malen als regent is opgetreden, wanneer deze bui tenslands vertoefde, heeft zijn zoon aan geraden het doktersadvies op te volgen. Waanzin. Het voorlichtingsbureau van het Saargebied heeft een waarschuwing voor de bevolking laten uitgaan niet deel te nemen aan het „plebisciet tegen remilitarisatie en voor een vredes verdrag in 1951", dat de communisten 31 Mei willen houden. Het bureau zegt voorts, dat de communisten maatrege len voorbereiden om alle reclameborden van Coca-Cola te vernielen. Dit zou als wraak bedoeld zijn, omdat, zoals de communisten verklaarden, de maat schappij van Coca-Cola in de oorlog twee luchtaanvallen op Duitse steden had gefinancierd. In troebel water. De bemanningen van 2200 West-Duitse vissersscheepjes in totaal 7000 man hebben 't werk neer gelegd uit protest tegen de hoge prijs van brandstof. De Oost-Duitse autoritei ten hebben de stakers voorgesteld in Oost-Duitse wateren te komen vissen en hun vangst in Oost-Duitsland te ver kopen. Bewapening. Volgens een door het West- Duitse ministerie voor zaken geheel Duitsland betreffende uitgegeven rap port is het bewapeningspotentieel van de Sovjet-Russische zóne, dat volgens de overeenkomst van Potsdam vernie tigd had moeten worden, niet alleen in stand gehouden doch na 1949 vergroot. In talrijke bedrijven in deze zóne zou den in aanzienlijke hoeveelheid onder delen van tanks, geschut, onderzeeboten en vliegtuigen en munitie worden ver vaardigd. Een der voornaamste takken van de bewapeningsproductie in de Sovjet-zóne zou de winning van uranium zijn. In een 250-tal mijnen zou den driehonderdduizend mensen tewerk gesteld zijn. „Tot wederdienst bereid" Zaterdagavond gaf de oud-leerlingen ver eniging „Contact" (ULO-B) in hotel „De Leeuwerik" een opvoering van het geestige toneelstuk „Tot wederdienst bereid". Het speelt in het land van Uncle Sam, behoort tot hetzelfde genre als „Pygmalion" en stelde geen zware problemen. Een rijke jongeman neemt een meisje met haar oom bij zich in huis. Charley, het pleeg kind, is echter van gewone afkomst en be weegt zich moeilijk in het gezelschap van intellectuëlen. Na talrijke komische verwik kelingen wordt het meisje een gevierde filmster met voortreffelijke manieren. Ieder een is verliefd en uiteindelijk trouwt zij met haar pleegvader. Aanhouding De politie in Zandvoort heeft gearres teerd een 57-jarige Haarlemmer, verdacht van het plegen van ontucht met minder jarige meisjes. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd en is voorgeleid vooj de officier van justitie te Haarlem,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2