De voorgestelde wijziging van de onderwijzers-opleiding Koerswijziging in het economisch beleid? WOENSDAG 30 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Studie voor het verkrijgen van de volledige bevoegdheid wordt moeilijker Kennemer Toneelkring speelde Frans blijspel Zaak der oorlogsmisdadigers nog lang niet uitgevochten E. Blanke overleden Eerste Kamerleden wensen ingelicht te worden over 's ministers bedoelingen Vandenberg vervolgt zijn verklaringen Josef Förster overleden Met één-motorig vliegtuig over de Noordpool Wereldcongres Morele Herbewapening in Amerika Allinsonbrood is een specialiteit van Franken Voetbalprogramma voor Zondag 3 Juni Lisse Bloemendaal Brandweerlieden deden examen Lisser politie voetbalde Zandvoort ïn zijn Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van de vor ming van onderwijzers en onderwijzeressen voor het algemeen vormend lager onder wijs en van de bevoegdheden, verbonden aan de akten van bekwaamheid tot het geven van dat onderwijs, gaat de minister van onderwijs in op de betekenis van het algemeen leerplan. Het onderwijs in de eerste leerkring van de kweekschool zal een algemeen vormend karakter dragen en zal moeten dienen om de leerlingen op een zodanig peil van alge mene ontwikkeling te brengen als voor een Nederlandse onderwijzer noodzakelijk moet worden geacht. Voorts zullen de leerlingen de kennis moeten vergaren, welke hen in staat stelt in de vakken van het gewoon lager onderwijs vruchtdragend onderwijs te geven. Het onderwijs in deze leerkring moet zo danig zijn, dat de bezitters van het eind diploma hogere burgerschool of gymna sium en de leerlingen van de eerste leer kring gezamenlijk in de tweede leerkring met de eigenlijke vakstudie kunnen begin nen zonder dat er te grote verschillen in kennis betreffende de in de tweede leer kring te onderwijzen vakken bestaat. De tweede leerkring omvat de paedago- giek en de didactiek. De derde leerkring (gelijk te stellen met de huidige hoofdakte) beoogt enerzijds de studie van de vakken van de tweede leer kring te verdiepen, anderzijds de leerling nader vertrouwd te maken met de lagere school. Uitbreiding van de leerstof zal uit-v sluitend geschieden voor de vakken op voedkunde en Nederlandse taal en letter kunde. De toekomstige onderwijzer zal zodanig moeten worden gevormd, dat hij critisch tegenover zijn eigen onderwijs staat en er zich rekenschap van kan geven of een andere methode van onderwijs niet tot betere resultaten zou kunnen leiden. De minister meent dat de tegenwoordige splitsing in akte van onderwijzer en akte van hoofdonderwijzer in beginsel dient te vervallen. Dat hij niettemin heeft gemeend in het wetsontwerp te moeten voorstellen een onderwijzer, die nog niet in het bezit is van de volledige bevoegdheid, tot de school toe te laten, maar dan uitsluitend tot de school voor gewoon lager onderwijs, is voornamelijk toe te schrijven aan het feit, dat hij ervan overtuigd is, dat anders een ernstig tekort aan leerkrachten zou ontstaan met als gevolg, dat het lager on derwijs volkomen zou worden gedesorga niseerd. De studie voor de volledige onderwij- zersbevoegdheid zal moeilijker zijn te vol brengen clan die voor de tegenwoordige hoofdakte. De minister is van oordeel, dat voor een zo goed mogelijke vorming van de toe komstige onderwijzers een volledig ge schoold lerarencorps aan de kweekscholen een eerste vereiste is. Om deze reden heeft hij dan ook in het wetsontwerp voorge steld, dat voor de benoeming tot leraar aan een kweekschool dezelfde eisen zullen gelden als voor benoeming tot leraar bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, met dien verstande, dat hij ter wille van de concentratie van vakken in één hand de bezitter van twee „lagere" middelbaar onderwijsbovoegdheden meent gelijk te moeten stellen met de voor het voorbereidend hoger- en middelbaar on derwijs volledig bevoegde leraar. Amateurtoneel De Kennemer Toneelkring heeft gister avond in de grote zaal van gebouw St. Bavo zijn seizoen besloten met een opvoe ring van „De grote onbekende", een char mant Frans blijspel van Alfred Gehri, dat zich afspeelt in een van die typisch-Parijse volksbuurt-eethuisjes rond Montparnasse, waar de clientèle veeleer uit oerdegelijke kleine burgers en renteniers dan uit de tra ditionele mislukte genieën, zwetsende bo hémiens en andere, veelal half-legendari- sche types pleegt te bestaan. Wat de dra matis personae daardoor aan schilderach tigheid te kort komen, vergoeden zij echter, althans in dit geval, ruimschoots aan men selijkheid en levensechtheid, want de zes tien figuren, die hier rond de „zinc" van het half-noodlijdende restaurantje eikaars zorgen, teleurstellingen en illusies delen, blijven, bij al hun kleinburgerlijke kleur loosheid, voortdurend mensen „van vlees en bloed", die zo raak getekend zijn, dat zelfs hun kleinzieligste gevit om futilitei ten nog zin en betekenis krijgt. Natuurlijk valt het niet mee, zelfs voor ervaren ama teurs, om deze rijke verscheidenheid van merendeels zeer moeilijke typeringen ge heel te realiseren, maar desondanks waren er nergens uitgesproken zwakke plekken en zelfs verschillende voortreffelijke ver tolkingen. Van deze laatsten moet in de eerste plaats genoemd worden Greet van Opijnen, die in haar uitbeelding van de verbitterd-goedhartige ouvreuse met de manwijf-pose over een menigte van fijne nuances in dictie en gebaar bleek te be schikken. Chris de Nooijer's Lalouette had precies dat typische mengsel van kleinbur gerlijke degelijkheid met grootsteedse al lure, dat het privilege van de gepension eerde Parijse ambtenaar schijnt te zijn. Frans Boone gaf een zeer aannemelijke ver tolking van de getapte „gladde jongen". Wat de overige damesrollen betreft moeten de serveuse Ans Dreijer, de dweepzieke kasteleinsdochter (Tineke Koning), mada me Blondet (Margreet Velsen-Quast) en de uitstekende kleine rol van de demi- mondaine van Truus Oosterhof met lof ge noemd worden. De concierge van Corrie Krul had men zidh wat kamtiger kunnen wensen. Ook van de heren zag men nog vele aardige vertolkingen waaronder voor al die van Ton Jongens als de aan lager wal geraakte journalist en de vlotte carica- tuur van de halfzachte kolenman (Cees Stroosnijder) vermelding verdienen. De grootste lof echter gaat naar regisseur N. W. Tol die er niet slechts in geslaagd is, deze omvangrijke bezetting van heterogene typen volkomen te cloen harmoniëren, maar die bovendien door tal van goede vondsten de enscènering, de groepering en de be wegelijkheid der spelers betreffend, en een hoog, aarzelloos speltempo, een typisch- Franse blijspelsfeer wist te bereiken en te bestendigen. De décors waren bescheiden, Jhaar uitstekend in stijl. Hoewel de minister toegeeft, dat een hogere salariëring het ambt van onderwij zer voor verscheidene jongelieden aantrek kelijker zou maken, acht hij het twijfel achtig, of een verhoging van de onderwij zerssalarissen een verbetering van het on derwijs zou betekenen. Want het gaat bij de onderwijzer niet alleen om intellect, maar in zeer belangrijke mate ook om aanleg en liefde voor zijn vak. In de hoog te van het salaris ziet de minister niet de allesbeheersende factor voor de toeloop naar de kweekscholen. Hiermede wil hij natuurlijk niet zeggen, dat de salarissen van de onderwijzers niet op een behoorlijk peil dienen te staan. Zij kunnen echter niet los van die van andere groepen van overheidspersoneel worden bepaald. Bij de huidige organisatie van ons onder wijs dient naar de mening van de minister de toelating tot de kweekschool via de ULO-school open te worden gelaten. WASHINGTON (United Press). De advocaat van de zeven ter dood veroor deelde Duitse oorlogsmisdadigers, Warren Magee, heeft, nadat de federale rechter Walter Bastian twee beroepen om de te rechtstellingen geen doorgang te doen vin den had afgewezen, medegedeeld, dat hij zich thans tot een hoger hof zal wenden. Het schijnt nu wel vast te staan dat de zaak tot aan het opperste Hof toe zal worden uit gevochten. De beide verworpen beroepen waren gegrond op het argument, dat de doodstraf in Wesf-Duitsland krachtens de grondwet niet is toegestaan. Bastian heeft de veroordeelden uitstel van executie tot de volgende week Dinsdag verleend. Maandag is in Haarlem waar hij woonachtig was overleden de heer E. Blanke, die vooral in het dorp-Bloemen- daal bekend was. Hij heeft zich onder meer zeer verdienstelijk gemaakt in de Bloemendaalse Middenstandsvereniging, waarvan hij secretaris was. De teraarde bestelling heeft plaats op de Noorder-be graafplaats aan de Vergierdeweg op Don derdag om 14 uur. mmmmmtmsmtmm Deze kangoeroe-baby die in Artis geboren is, werd door zijn moeder snode- lijk verguisd. In de huis kamer wordt het dier thans gevoed met de zuigfles, welker inhoud het zich, kennelijk uit stekend laat smaken. In het verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van Economische Zaken vragen verscheidene leden of de veranderingen die zich de laatste tijd voordeden, vooral tijdens en na de kabinetscrisis, niet min of meer het karakter dragen van een koersverandering. Zo heeft de regering vrij aanzienlijke stijgingen in het prijspeil aanvaard, in af wijking eigenlijk van de bindingspolitiek, die in de eerste iaren na de bevrijding met veel doortastendheid en ten koste van grote offers is gevolgd. Men zou deze veranderingen kunnen intèfpréteren als een koersverandering in de richting van een verder gaande libera lisatie ook op het gebied van de binnen landse economische politiek. In dezelfde richting wijzen volgens deze leden de nieuwe loonronde, en de voorlo pige toezegging, die de regering zou heb ben gedaan, om bij verdere stijging van de kosten van het levensonderhoud opnieuw de loonindex aan te passen. Zij vragen van de minister ten aanzien van deze zaken van algemeen belang een nadere uiteenzetting van zijn huidige standpunt en van zijn bedoeling. Daarbi.j zou mede kunnen worden be antwoord de vraag hoe de regering zich voorstelt, dat de noodzakelijke versoberin gen in de consumptieve sector en in de in vesteringssector zullen worden bereikt, waarbij aansluit de vraag op welke wijze door middel van een zekere dirigering van de consumptie en door middel van een in- vesteringscontróle van overheidswege lei ding zal worden gegeven. Algemeen nam men met een zekere verontrusting kennis van de ontwikkeling van de betalingspositie, de vermindering van de deviezenportefeuille van de Neder landse Bank en de ongunstige ontwikke ling van onze rekening bij de E.B.U. Wat de liberalisatie van het handelsver keer betreft, vroegen deze leden zich af, of niet te veel aandacht wordt besteed aan de opheffing van kwantitatieve belemme- WASHINGTON. (Reuter). Gisteren heeft generaal Hoyt Vandenberg zijn ge tuigenis voor de Amerikaanse Senaats commissie van onderzoek voortgezet. Vol gens hem was de opzet van de UNO in Korea '„zoveel mogelijk Chinese commu nisten te doden en op zijn minst een sta tus quo te scheppen, waardoor de Zuid- Koreanen gelegenheid zouden hebben zich te herstellen en de aanvallers naar het Noorden te dringen". Hij zei, dat een vol ledige overwinning in Korea het vereni gen van Noord en Zuid onder een demo cratisch regiem door een overeenkomst tussen de Chinese en Koreaanse regerin gen zou zijn. De republikeinse senator Hickenlooper zei, dat generaal Vandenberg even cri tisch tegenover de Koreaanse politiek had gestaan als MacArthur, hetgeen de vraag opwierp of Vandenberg ontslag zou moe ten nemen of van zijn functie ontheven zou moeten worden. Vandenberg ontkende, dat hij het niet eens was geweest met de politiek van de UNO in Korea. Hij gaf toe in Maart in een artikel geschreven te heb ben, dat de Amerikaanse luchtmacht bijna waardeloos was gemaakt, toen „de UNO in een poging een volslagen breuk met de Chinese communisten te voorkomen een offensief aan de Jaloe verbood". „Ik zette het gevolg van een militaire actie uiteen", aldus Vandenberg, „ik verdedigde er geen". De republikeinse senator Knowland vroeg naar aanleiding van de door de UNO gepubliceerde berichten, dat tot "13 Mei de UNO in Korea 212 vliegtuigen ver loren had tegen de communisten 149, waarom de verliezen van de UNO zoveel groter waren. Vandenberg zei, dat de luchtactiviteit van de UNO ongeveer 500 procent groter is dan die van de Noordelijken en dat de zen hun luchtmacht niet inzetten tegen de H. C. landstrijdkrachten van de UNO. ringen, hoewel ten minste van even groot belang is de opheffing van andere han delsbelemmeringen, waarbij werd gedacht aan het peil van invoerrechten. Ten slotte kwam de vraag aan de orde, hoe in de gewijzigde situatie de Benelux zich zal kunnen ontwikkelen en in welk tempo dit zal kunnen geschieden. Het wilde deze leden voorkomen, dat de ontwikke ling van Nederlands relaties met België zeker niet onverdeeld gunstig is. Is de vrees niet gewettigd, zo vroeg men, dat met 't streven naar consumptiebeperking het gevaar zal ontstaan dat door de be trekkelijk 'ongehinderde Belgische impor ten in Nederland ook onze eigen binnen landse economische politiek zal worden bemoeilijkt en aangetast? Verscheidene andere leden konden het economisch beleid in grote trekken aan vaarden, niet als resultante van in de ver schillende politieke groeperingen levende opvattingen, maar veeleer als gevolg ener zijds van een actief streven naar Europese integratie, anderzijds van de acute zorgen vanwege de verhoogde defensieuitgaven en de ongunstige ruilvoet. Deze leden wensten dat de lasten zo rechtvaardig mogelijk worden verdeeld. Zij waarschuwden tegen een aantasting van de sociaal-economische verhoudingen, waardoor de paraatheid zelve zou worden ondermijnd. Zij betreurden de sterke in krimping van de subsidies op dit tijdstip. De Tsjechoslowaakse componist Josef Bohuslav Förster is Dinsdagavond op 91- jarige leeftijd te Stara Boleslav in Bohe- men overleden. Förster is achtereenvolgens leraar in de muziektheorie aan de conservatoria te Hamburg en Wenen geweest en werd in .1918 aan het conservatorium te Praag verbonden, waar hij directeur werd. För ster wordt als componist beschouwd als een overgangsfiguur tussen Semetana en Dvorak. Hij componeerde onder meer vier symhonieën, symphonische gedichten, ka mermuziek en enkele opera's, onder ande re de in 1899 bekroonde „Marja". Charlie Blair, gezagvoerder van de Pan American World Airways, die enige tijd geleden met een een-persoons verbouwde Mustang-jager een recordvlucht heeft ge maakt van Amerika naar Engeland, is in een poging tot recordvlucht over de Noordpool vandaag om 2.29 u. Nederlandse tijd te Fairbanks geland. De tijdsduur van de vlucht wordt door Newyorkse radio stations opgegeven als 10 uur 29 minuten. Blair is gisteren om 15.58 uur te Bar- dufoss (Noorwegen) opgestegen met be stemming Fairbanks (Alaska). Hij vloog van Noorwegen naar Spitsbergen op een hoogte van 10.000 voet en vandaar via Point Barrow naar Fairbanks op een hoog te van 25.000 voet boven het Noordpool gebied, waar een temperatuur van 40° Celcius onder nul heerst. Dit traject is ruim 5280 kilometer. Als lading heeft hij 3000 enveloppen meegenomen die voorzien zijn van spe ciale stempels. Deze enveloppen zullen in Newyork bij opbod worden verkocht. De opbrengst van deze eerste Noordpoollucht- post is bestemd voor het bekende Damon Runyon Kankerfonds. Captain Charlie Blair is een 41-jarige Newyorker en een van de bekendste Amerikaanse burgerpiloten. De record vlucht van Amerika naar Engeland heeft hij volbracht in acht uur met een snelheid van 720 kilometer per uur. Als gezagvoer der van de Pan American vliegt hij gere geld met zijn stratocruiser heen en weer tussen Amerika en Europa.. Hij heeft in totaal 225 Transatlantische overtochten op zijn naam staan. Blair vloog op het 5400 kilometer lange traject met een gemiddelde snelheid van ongeveer 513 kilometer per uur. Op het grootste deel van zijn vlucht zou motor storing vrijwel zeker de dood voor hem hebben betekend, omdat het Noordpool gebied weinig gelegenheid tot landen geeft. Bij het naderen van de Noordpool, het magnetische veld van de aarde, begon de kompasnaald te reageren. Nauwkeurige berekening was noodzakelijk om koers te houden. Blair vloog de Noordpool op on geveer acht kilometer hoogte over met voornamelijk de zon als kompas. Tien uur lang haalde hij adem door een zuurstof masker. Slechts één vliegtuig ontmoette hij, een patrouillerende Catalina van de Noorse luchtmacht van de vliegtuigbasis op Spitsbergen. De bestuurders groetten elkaar via de radio. Blairs route was ongeveer gelijk aan de door Amundsen in 1925 ontworpen route, die in 192G het eerst werd gevlo gen door Amundsen. Ongeveer 150 vooraanstaande persoon lijkheden uit het politieke, economische en militaire leven van West-Europa vertrok ken Dinsdagavond met drie extra vliegtui gen naar een wereld-congres voor Morele Herbewapening op het eiland Mackinac in de staat Michigan in de Verenigde Staten. Onder de Nederlandse deelnemers be vinden zich luitenant-generaal Giebel, de pas afgetreden chefstaf van de luchtmacht, schout bij nacht Brouwer, lid van het hoog- militair gerechtshof:' dé' fcas' hërkózén voor zitter van de arbeiderskern bij de hoog ovens P. Mulder en het Tweede Kamerlid D. de Loor. De oorspronkelijke uitnodiging tot dit congres ging uit van de leden van de Senaat van het Huis van Afgevaardigden der Verenigde Staten voor Michigan. Deze uit nodiging werd vervolgens ondersteund door een oproep tot de leiders van West-Europa, ondertekend door voorzitter, de vice-voor- zitter en een aantal leden van de commis sie voor Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Congres. In hun oproep zeggen zij dat het er om gaat „een antwoord te vinden op de ideolo gische dreiging van het wereldcommunis me". „Wij behoeven zulk een demonstratie van vereniging van krachten op het gebied van een geïnspireerd moreel leiderschap, zon der hetwelk onze gemeenschappelijke militaire, politieke en economische pogin gen om de vrije wereld te redden zeker minder doeltreffend zullen zijn. Wij zijn diep onder de indruk van de bewijzen uit de praktijk wat zulk een daadwerkelijk moreel leiderschap tot stand heeft gebracht om de democratie krachtig te doen werken in de bedreigde gebieden, waar de toekomst van uw land en het onze mede wordt be paald. Wij onderkennen de kans, die deze conferentie biedt om aan de wereld een geïnspireerde ervaring van de democratie te tonen welke gebaseerd is op morele maatstaven en op Gods leiding, het grootste bolwerk van de vrijheid". William Green, voorzitter van het Ame rikaanse vakvei-bond, heeft een aanvullend telegram naar Europa gezonden, waarin hij ADVERTENTIE Om het kampioenschap van Nederland: Willem II—Blauw Wit; Heerenveen—DWS. West I. Derde klasse A: QSC—DEM; GVO ZVV; DTS—CSV. Vierde klasse F: KBV—De Germaan; OntwaaktTHB; NAS—BPS. West II. Derde klasse A: TYBBHPSV. JEUGDGROEP OP BEZOEK BIJ EEN ZEGEN" „WEES Op Zaterdag 2 Juni zal de jeugd-operette- groep van de Speeltuinvereniging „Welte- vred uit Haarlem-Noord een uitvoering geven van „De Sneeuwkoningin" in het kindertehuis „Wees een Zegen" te Bloemen- daal. Er zullen ook kinderen aanwezig zijn uit het tehuis „Marijke" te Bloemendaal en het weeshuis aan de Schotersingel te Haarlem. Op 7 Juni zal het gerechtshof te Leeu warden behandelen de zaak tegen de heer P. de Boer te Drachten, voorzitter van de Bond van Mobilisatie-invaliden en van de stich ting „De Nederlandse Soldaat". De heer De Boer stond het vorig jaar voor de Leeuwar der rechtbank terecht omdat hij verdacht werd van verduistering van aan genoemde bond en stichting toebehorende gelden. De rechtbank sprak hem echter vrij. De officier van justitie tekende tegen deze uitspraak hoger beroep aan, Waar maken ze brandslangen van? Wat is het verschil tussen een broek en een ver deler? Bij welke brand maken we geen gebruik van een straalpijp? Deze vragen kan men gerust stellen aan de leden van de Vrijwillige Brandweer in Bloemendaal, waarvan sinds Dinsdag allen zijn gediplomeerd, hetgeen tot de zeldzaam heden behoort. Deze brandweerlieden heb ben buiten de normale oefeningen om, sinds Januari minstens één avond per week een cursus gevolgd, waarvan zij nu profijt trokken door de uitreiking van een diploma voor brandwacht 2e klasse. In hótel Roosendaal te Overveen, waar Dinsdag het mondelinge examen werd ge houden en waar op de parkeerplaats even eens een buitenoefening-zonder-water was gehouden, reikte de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex de diploma's uit. De burgemeester verheugde zich in een corps, dat zich vrijwillig ter beschikking stelt van de bux-gerij. Hij wees daarbij op de tijd van voorbereiding, die aan het examen voorafging en aan het doorzettingsvermo gen van deze vrijwilligers. De districts-inspecteur van het brand weerwezen in de inspectie Noordholland, de heer M. K. Fehres, die tezamen met de heren A. Bouma en P. C. van Bork de examencommissie vormde, noemde de resultaten van het examen „zeer goed" en prees daarbij de opleiding. De heer Fehres legde er nog eens de nadruk op, dat de brandschade in ons land verlaagd moet worden. Alleen aan directe schade wordt elk jaar al een verlies van veertig tot vijftig millioen gulden geleden, afgezien nog van de bedrijfsschade, die minstens twee maal zo hoog geschat wordt, hetgeen ten koste van ons economisch leven gaat. De commandant van de brandweer in de gemeente Bloemendaal, de heer Y. E. Dijk stra, sprak er zijn voldoening over uit, dat de kennis van de examen-candidaten op het gebied van de brandweer was uitge breid, hetgeen in het belang is van de ingezetenen. De namen van de candidaten, die allen zijn geslaagd, luiden: T. G. van Wijk, onder-brandmeester, A. J. de Vries, A. J. Lammers, J. E. van der Boon, J. R. van der Boon, G. Jousti-a, J. van Gelderen (met de aantekening „uitmuntend"), allen' van de ploeg Overveen en J. A. van Eerden en J. Hoenderdos van de ploeg te Bloemen daal. Ook is geslaagd de heer C. W. Vester, lid der Heemsteedse brandweer. zegt: „Het Amei-ikaanse vakverbond onder steunt van harte dit welkomstwoord en spreekt de hoop uit, dat gij en anderen van onze vakverbondbroeders uit Europa, Azië, Afrika, Australië en de beide Amerika's aan dit congres zult deelnemen en daardoor bijdragen tot de nieuwe wereld van vrij heid en i*echtvaardigheid, waarnaar wij allen verlangen". Gelijktijdig vertrokken een stratocruiser uit Engeland met 66, een skymaster met 40 uit Genève en een constellation met 44 congresdeelnemers van Schiphol, In het laatste vliegtuig zullen zich ook een aantal prominente figuren uit Frankrijk en Duits land bevinden. In tegenwoordigheid van diplomatieke vertegenwoordigers van vijf Europese landen en van Canada werden in de Canadese stad Centralia (Ontario) 84 vliegers bevorderd, die onder de bepalingen van het programma voor wederzijdse hulpverlening van het Noord-Atlantisch Verdrag in Canada werden opgeleid. Foto: officieren van de Koninklijke Canadese luchtmacht die de vlaggen dragen der landen, die bij de plechtigheid vertegenwoordigd waren. Van links naar rechts de Belgische, Franse, Italiaanse, Nederlandse, Noorse en Canadese vlaggen. Dinsdagavond werd in het Lisser Sport park een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het politie-elftal „Luctor", afdelingskampioen van district West 1 A' en „Hilversum" van West 1 C. „Luctor" won de ontmoeting met 3—2. Opbrengst bazar De bruto opbrengst van de bazar, door de speeltuinvereniging „Kindervreugd" ge organiseerd ten bate van het jeugdwerk is f 475. Na aftrek van de onkosten zal er ongeveer f 320 overblijven. SCHEEPVAART Aldabi, 29 te Santos verw. Alhena, 29 te Rio de Janeiro verw. Almkerk, 28 dwars Djeddah. Alphard, pass. 28 Ouessant. Amstelpark, 29 te Narvik Abbedijk, 23 v. Boston te Philadelphia; Aagtedijk, 28 te Norfolk. Alchiba. 28 v. A'dam n. Bremen. Aldegonda, 28 200 m. Z.ZO. Bangkok. Alderamin, 28 220 m. ZO. Fernando Noronha, Arendskerk, 28 70 m. Z, Formosa n Kobe, Arundo. 28 400 m. W. Lands End. Arundo, wordt bestemming Amsterdam. Aalsum, 1 Juni Palo Alto verw. Amstelland, 29 dwars Victoria. Aardijk, 29 v. Le Havre. Alblasserdijk, 29 v. R'dam n. Hamburg. Alnati, 29 v. R'dam n. Hamburg. Averdijk, pas. 29 Vlissingen v, Antw. Amstelveen, 29 v. A'dam n. Golfhavens. Alphacca, 30 te Santos verw. Altair, pass. 29 Fernando Noronha. Andijk, 29 bij Str. Florida. Arendsdijk, 30 te Victoria verw. Beverwijk, 28 v. Aneona n. Les Falaises. Bacchus. 26 v. Port au Prince n. Ciudad Trujlllo. Boskoop, 28 780 m. ZW. Flores. Bennekom, 30 te Antofagasta verw. Barendrecht, 5 Juni v. Colombo te Mena el Ah- madi verw. Bonaire, 30 te Trinidad verw. Caltex Nederland, pass. 28 Cyprus. Celebes, 28 v. Semarang n. Cheribon. Corllla, 29 te Mena el Ahmadi. Casablanca. 28 v. Djakarta te Soerhbaja. Congostroom, 28 240 m. O. Kp. Palmas. Corilla, 28 120 m. O.NO. Bahrein. Castor, 28 te New York. Clio, 25 v. Cristobal n. La Gualra. Caltex Pernis,pass. 29 Gibraltar. Caltex Utrecht, pass. 29 Malta. Caltex Delft, 29 te R'dam. Cameronia, verm. 21 Juni v. Djakarta n. R'dam. Caltex Leiden, pass. 30 Dover. Delfland, 26 te Buenos Aires. Duivendjjk. 28 75 m. W, Kp. Blanco. Dalerdijk, 29 v. R'dam n. Vancouver. Diemerdljk, 29 v. Cristobal. Delf shaven, 29 v. Buenos Aires n. Rosario. Delft, 30 te A'dam. Duivendrecht, verm. 31 v. Lagos n. Las Palmas. Ena, pass. 28 Lissabon. Esso Amsterdam, 28 375 m. W. Ouessant. Esso Den Haag, 28 720 m. NO. Guadeloupe. Esso Rotterdam, 28 180 m. ZW, Pta del Gada. Eemdijk, 28 600 m. W. Flores. Edam, 28 te Albany. Eemland, 28 te Rio de Janeiro. Enggano, 30 v. Genua. Farmgum. 28 450 m. W.t.N. Scilly's., Felipes, 28 v. Singapore n. .Pladju. Fairsea, pass. 29 Kp. Bon. Gaasterkerk, 28 ten anker Tanga; Gouwe, 28 dwars Freetown. Grootekerk, 28 375 m. W.t.N. Kp.. Palmas, Ganymedes, 28 780 m. N. Str. Magelan. Groote Beer. pass. 29 St. Vincent. Gordias, 2!) v. R'dam. Hestia. pass. 28 Ouessant n. Laguaira. Hersilia. pass. 28 Finisterre. Hoogkerk, 29 v. Durban te Kaapstad. Heelsum, 28 540 m. N.NO. Flores. Helicon, 29 te Aruba verw, Helena, 30 te Laguaira verw. Hera, 29 v. Guayaquil n. Manta. Hydra, pass. 29 Barbados n. Le Havre. Ino, 19 te La Guaira. Indrapoera, pass, 29 Minicov n. Belawan. Ittersum, 29 v. Sorel n, Nederland. Japara (KRLï, 28 nog rede Belawan. Japara (KPM), 28 te Singapore. Jupiter, 28 v. Londen n. Hamburg. Jagersfontein, 30 te Durban verw. Joh. v, Oldenbarneveit, 20 975 m. O.ZO. Auder- halfgraaclkanaal. Kertosono, 28 nog rede Belawan. Kieldrecht, 28 100 m. O.t.Z. Minicoy. Keilehaven, 29 v. Libreville n. Freetown. Klipfontein, 30 te Teneriffe. Kota Agoeng, pass. 29 Pulu Bras. Kota Inten', 29 780 m. O.ZO. Anderhalf graadkan. Kota Gede, 28 te Djakarta. Laagkerk, 28 ter hoogte v. Massawa. Leersum, 29 te Le Havre. Lutterkerk, pass. 28 Perim n. Karachi. Luna, 29 v. A'dam n. Gibraltar. Laertes, 30 te Djakarta. Langkoeas, pass. 29 Minicoy. Laurenskerk, 29 te Baia Farta. Limburg, 30 te Manilla. Lombok. 30 te Colombo verw. Lucita, 28 v. R'dam te Heysham. Linge, 29 te Kopenhagen v. R'dam. Loenerkerk, 29 v. Abadan. Loosdrecht, verm. 31 v. R'dam n. Calcutta. Maashaven, 29 te Buenos Aires v. R'dam. Molenkerk, 28 v. A'dam n. Hamburg. Madoera, 28 840 m. O.NO. Bermudas. Marpessa, 28 120 m. NW, Sombrero eil. Maas, 29 te Nickerie verw. Macoma, 24 te Balikpapan. Malea, 29 150 m. ZO. Port Soedan. Metula, 28 120 m. N.NO. Aruba, Maaskerk. 30 te Luanda verw. Meerkerk, 29 te Port Said. Muiderkerk, 29 te Damman. Mapia, pass. 29 Finisterre n. Marseille. Marken, pass. 29 Keywest. Meliskerk, 30 v. Genua. Noordam, 28 te New York. Nestor, 29 v. Algiers te Tripoli. Nigerstroom, 30 te Takoradi verw. Nieuw Amsterdam, 30 te Le Havre. Oberon, 29 te New York verw. Ovula, 28 90 m. O. Banka. Ootmarsum, 28 v. Mobile n. Savanna. Oranje, verm. 30 v. Southampton. Oranjestad. 30 v. Curacao n. Aruba. Polydorus, 28 v. Port Swettenham n Singapore. Polyphemus. 30 te Belawan verw. Prins Johan Willem Friso, 28 480 m. W. Hebriden Prins Willem IV, 28 180 m. W. Kp. Wrath. Plato, 20 n. Porto Cabello. Poseidon, 28 n. Puerto Plata. Prins Frederik Hendrik, 28 30 m. O. Belle Isle. Prins Frederik Willem, 29 bij Anti Costi eil. Phrontis, 28 v. Djakarta n. Pladju. Prins Philips Willem, 30 te R'dam. Fapendrécht, 4 Juni te R'dam verw. Raki, 28 v. Singapore n. Penang. Rondo, 28 v. Pankalpinang n. Muntok. Ridderkerk, pass. 28 Brothers. Rotti, 29 v. Petta n. Makassar. Rijnland, 29 115 m. ZW. .Madeira. Radja, 27 te Djakarta. Stad Maassluis, 28 te Lulea. Straat Soenda, 28 n. Lorenzo Marques. Sliedrecht, 29 v. Mena el Ahmadi n Teneriffe. Somm'elsdijk, 29 te New Orleans. Sloterdijk, 28 te New York. Stad Haarlem, verm. 1 Juni v. Algiers n. IJm. Sambas, 30 te Djakarta verw. Siaoe, 28 rede Telok dalam. Stentor, 28 v. Alexandrië n. Beiroet. Sarpedon, 29 te Carupano verw. Sibajak, 29 v. Colombo n. Fremanle. Singkep, 29 v. Aden n. Colombo. Strathaird, 27 te Melbourne. Strathnaver, 28 te Colombo. Salland, 29 v. Bahia. Stad Maastricht, vertr. 31 v. R'dam ri. Savona. Stad Vlaardingen, verm. 30 v. Narvik n. R'dam. Scherpendrecht, verm. 31 v. Sidon n. Montreal. Slamat, 29 v. New York n. Calcutta. Talisse, 29 te Algiers. Tjibesar, 27 te Zanzibar. Tomini, pass. 28 Minicoy.. Trompenberg, 26 te Houston. Tankhaven III, 29 te Sungeigerong verw. Tibia, 28 240 m. NW. Finisterre. Tomori, pass. 28 Finisterre. Taria, pass. 28 Masira eil. Telamon, 28 150 m. O.ZO. Kp. Hatteras. Themisto, 28 360 m. Z.ZO. Cape Race. Tabinta, pass. 29 Pulu Bras. Tawali, 29 v. Soerabaja n. Djakarta. Tiba, pass. 29 Finisterre. Van Heutsz, 26 te Makassar. Veendam, 28 250 m. W. Scilly's. Volendam, 29 v. Montreal n. R'dam. Willemstad, 29 te Antwerpen. Waal, 28 120 m. W. Inagua. Westland, 30 te Santos verw, Wieldrecht, 2 Juni te Durban verw. Zijpenberg, 28 dwars Kaap Blanco, Zeeland. 24 te New York. Zaan, 29 v. A'dam te Stugsunc.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3