SANATOGEN Het Hek van de Dam. Parijs, schoon, charmant en eeuwig jong, viert dit jaar zijn tweeduizendste verjaardag Giuliano is dood, maar de raadselen rondom zijn daden zijn onopgelost Van nederig dorp groeide het tot bruisende metropool en hart van Europa Agemda voor Haarlem Weekstaat Nederlandse Bank Bandieten in dienst van de politiek? Ernstige beschuldigingen van zijn neef, Pisciotta, voor het hof te Viterbo Paradijselijk Restant-opruiming In de hoofdstad uit VI Voor de ooievaar Tien ton zink in een sloot WOENSDAG 3 0 MEI 1951 3 m (Van onze correspondent te Parijs) Dit jaar viert Parijs zijn 2000-jarig bestaan. Het is een verjaardag ove rigens, waarover de geleerden van mening verschillen. Zoals bij elke gebeurtenis uit een zeer ver en don ker verleden zijn namelijk ook ten aanzien van deze datum de historici het onderling niet volkomen eens. Hoe Parijs in oorsprong precies ge heten heeft, is onder de historici eveneens een geschilpunt. In oude kronieken vindt men twee namen door elkaar gebruikt: Lutetia en Par-isis. Lutetia betekent letterlijk: de woning temidden van de rivier. In het begin van de jaartelling, en mo gelijk zelfs ervoor, werd de Notre Dame door de slaven op het eilandje, dat thans bekend staat als Le Cité, opgetrok ken. Rond deze machtige kathedraal, een der meest indrukwekkende bouwwerken ter wereld, is later de stad Parijs verrezen. Het woord Paris (Parijs) is natuurlijk een duidelijke verbastering van Par-isis: het schip van de godin Isis, voor wie al vroeg een tempel werd opgericht aan de huidge Boulevard Saint Germain, de wijk waarvan tegenwoordig, onder de vaan van het exis tentialisme de Amerikaanse studenten bezit genomen hebben. De geschiedenis van Parijs is de geschie denis van het Franse volk en terecht wordt daarom graag beweerd, dat elke steen van ieder huis in deze stad een woord spreekt van de historie van Frankrijk. We wilden eens nagaan, hoe Parijs zich van Romein se kolonie ontwikkeld heeft tot moderne metropool, een metropool waar thans een kleine drie millioen mensen, een conglo meraat van volken en rassen werken, eten, slapen, genieten, lijden, kortom: leven. Want nergens bruist het leven in zijn on telbare facetten feller dan in deze stad. Het dorp Parijs Men kan aannemen, dat tot het einde van de zesde eeuw Parijs een nederzetting was, waar practisch nog' geen orde heerste, een uitgedijd dorp, zonder duidelijk bestuur, waar dan ook maar een minimum aan vei ligheid bestond. In het jaar 595 richtte ko ning Clovis II de eerste politiemacht op. Dat veiligheidscorps werd uit de bevolking gerecruteerd. Maar de agenten werden voor hun diensten niet betaald, 's Nachts moch ten ze echter bedelen! Men zou zich kun nen afvragen, of de „giften", die ze als hun tractement beschouwen mochten, hun wel altijd volmaakt vrijwillig werden afge staan. In de zevende eeuw werd door de heilige Landry het eerste hospitaal gesticht. Het schrikwekkend hoge sterftecijfer werd er inderdaad een weinig door verbeterd. Niettemin waren de „hygiënische zorgen", waarmee de zieken werden omringd, nog van een beangstigende primitiviteit. Zieken van elke leeftijd en sexe werden tezamen in één zaal ondergebracht. Vaak werd zo een juist herstellende weer aangetast door een besmettelijke ziekte. Wegens plaatsge brek waren'soms vijf a zes zieken genood zaakt eenzelfde bed te delen. Maar intus sen schreed toch de vooruitgang verder. In de tiende eeuw werd de eerste markt georganiseerd, le Marché Palu. Het was de tijd dat de werkende stand iii opkomst kwam, en weldra verenigden zich de marktkruiers tot het eerste vakverbond, dat werd de corporatie van de „Forts des Halles", die tot in onze dagen bleef be staan. Wanneer ge in Parijs komt, moet u zeker niet verzuimen, liefst in de vroege ochtenduren zo tussen 5 en 7, eens een be zoek aan de hallen te brengen. Hier, in de onmiddellijke omgeving van de grote sta tions Gare de l'Est en Gare du Nord, wor den, wanneer de Parijzenaars nog slapen, hun groenten, vlees, kazen en andere levensmiddelen aangevoerd en verhandeld. Vijftig duizend mensen verdienen hier hun ADVERTENTIE „en toch was ze heel erg ziek. Maar eenmaal herstellend was zij met Sanatogen er gauw weer bovenop. Nu is ons kind weer vrolijk en gezond" zo schrijft ons de gelukkige vader. Sanatogen is voor herstellenden het kracht- voedsel bij uitnemendheid, het wekt de eetlust op, is licht ver teerbaar en bevordert de nacht rust. Neem Sanatogen ter be spoediging van Uw herstel, maar ook tegen prikkelbaarheid en dat lome loodzware gevoel Het zenuwsterkende voedsel. WOENSDAG 30 MEI Stadsschouwburg: „Verwikkeling in Grand Hotel (Thalia), 8 uur. Concertgebouw: H.O.V., 8 uur. Rembrandt: „Duel met de dood", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De grote inzet", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het complot van het houten paard", j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Road 'o Utopia", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: "Twee bolhoeden naar Londen", 14 j., 2.15, 430, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Broederstrijd" e,t „De macht over leven en dood", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 31 MEI Stadsschouwburg: „De eerbiedige lichte kooi" en „De brief van Don Juan" (Comedia) 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. De Notre Dame. brood, waaronder 800 „Forts des Halles". Het zijn potige knapen met stierennekken, waarmee men liever geen ruzie zoekt, ge kleed in zwarte buizen en met de eeuwen oude traditionele en potsierlijke muts petten op de hoofden. In één jaaar wordt thans in de Hallen, die door Zola in zijn beroemde boek „De buik van Parijs" ver eeuwigd werden, twee en een half millioen ton voedingsmiddelen verhandeld. Straatstenen en rioolbuizen Tot in de dertiende eeuw waren bestra tingen in Parijs nog onbekend, en met weinig fantasie kan men zich dus wel voor stellen, hoe bij regenachtig weer de wegen eruit moeten hebben gezien. Niet veel meer dan modderpoelen. Ook rioleringen ontbraken natuurlijk. Omstreeks dezelfde tijd werden zo, onder Philippe Auguste, de straatsteen en de rioolbuis geïntroduceerd. Een eerste voorname stap in de evolutie van dorp naar stad en tevens op de weg, waarlangs, langzaam maar zeker, de plaat selijke hygiëne verder zou worden opge voerd. De stad wordt nu doorkruist door een kanalisatie-systeem van 3200 km leng te, de afstand van Parijs tot Constantino- pel. Duizend man zijn iedere dag bezig met het toilet van de stad, een vooruitgang, maar toch is de perfectie nog lang niet be reikt. Nog procent der Parijse huizen is van waterleiding verstoken. Bijna de helft (46 procent) der appartementen bezit geen eigen toilet. Wanneer binnenkort het rio leringssysteem ook in de Parijse voorste den voltooid zal zijn, dan zullen de onder aardse buizen een lengte bezitten van 3000 km.: de afstand van ParijsMoskou. Omstreeks 1630 kwam men op het idee de woonhuizen nummers te geven. Men begon met de 78 herenhuizen rond de Notre Dame. Die nummers werden in echt goud op de gevels aangebracht. De straatnamen da teren nog van later tijd. Eerst in 1728 kreeg Turgot de inval iedere straat met een eigen naam te dopen. Het was wèl zo eenvoudig, want tot dusver was het een hele mond vol geweest om zijn adres aan te duiden. Men sprak van „de straat die gelegen is tussen de kade en de tuin van het Hotel van Saint-Denis". Even eerder was ook de il luminatie uitgevonden. Van 20 October tot en met 31 Maart werd op elke straathoek een lantaarn met een kaars opgehangen. De zeer donkere straten in de dubbele zin des woords werden ook nog van een lamp in het midden voorzien. In 1641 werd de basis gelegd voor de wereldvermaarde en mondaine paarden rennen van Auteuil en Vincennes. De ren paarden van de Due de Joyeuse en de Comte d'Harcourt werden tegen elkander in het veld gebracht. De laatste weken voor de beproeving had men ze gevoed met vers brood, anijs, bonen en verse eieren. Napoleons stempel Het zou nog vele tientallen jaren duren alvorens Parijs zijn huidige gedaante kreeg. In de Napoleontische tijden werd de stad met vele monumenten verrijkt, die tot heden de attracties voor de vreemdelingen zijn gebleven: Are de Triomphe, Tuileries en na Bonaparte's dood, de Dóme des In valides, waar het keizerlijk lichaam werd bijgezet. De Eiffeltoren dateert van het einde van de vorige eeuw. De Sacré Coeur, op de 128 meter hoge berg van Montmartre, de kerk, die op een gesuikerde banketbak kers-creatie gelijkt, werd eerst kort voor de eerste wereldoorlog gebouwd. Het Palais Chaillot, waar in 1948 de U.N.Ó. vergaderde, kwam nog later tot stand. En ook het grote merendeel der hui zen is betrekkelijk jong. De gemiddelde leeftijd van een Parijse woning is namelijk maar 70 jaar. De tegenwoordige architec tuur van Parijs met haar brede avenues en ruime pleinen dankt men aan de grote stedebouwkundige Haussmann, die in het begin van deze eeuw de binnenstad door breken zou. De gezamenlijke lengte der 3114 Parijse straten bedraagt thans 1136 km. De langste is de Rue Vaugirard (bijna vier en een halve km). De Parij zenaar loopt in onze dagen wei nig, tenzij er een staking onder Métro- en autobuspersoneel is uitgebroken. Hem staan 10.000 taxi's ten dienste, 2000 autobussen en een onafzienbaar Métrowagenpark. In een jaar vervoerden de Parijse openbare transportdiensten 897 millioen passagiers over een gezamenlijke afstand van ruim honderd millioen kilometer. In een halve eeuw hebben die trouwe maar logge Parijse Voor 66 millioen schatkist papier overgenomen De voorziening in de kasbehoeften van het rijk vormt het voornaamste element der verkorte balans van de Nederlandse Bank per 28 Mei. De bank heeft haar por tefeuille aan schatkistpapier wederom moeten herzien, zodat het bedrag aan van het rijk overgenomen papier is toegeno men van 101 tot 167 millioen gulden. Te genover deze vermeerdering van 66 mil lioen gulden stond een daling van 3 mil lioen gulden in de post voorschotten aan het rijk, doordat het bestaande debetsaldo van de schatkist is afgenomen van 14,4 tot 11,3 miilioen gulden, waarmede het saldo weer iets verder verwijderd is geraakt van de grens van 15 millioen gulden waarbo ven de schatkist op dit debetsaldo debet- rente aan de Nederlandse Bank zou moe ten gaan vergoeden. Het verlies aan deviezen in de afgelopen weck is niet groot geweest. Het heeft slechts 2 millioen gulden bedragen, waar na de voorraad metaal en deviezen van de Nederlandse Bank zich thans laat be rekenen op f 1002.4 millioen, tegen circa f 1.470 millioen aan het begin van dit jaar. De naderende ultimo wordt weerspie geld in de toeneming van de verstrekte voorschotten (gestegen tot 160 millioen) en in de stijging van de bankbiljetten- omloop, die met 35 millioen gulden is toe genomen en daarmede weer boven de 2700 millioen gulden is gekomen. De molen van Wassenaar prijkt met de Europa-vlag van de Beweging Europese Federalisten ter gelegenheid van de op richting ener plaatselijke afdeling var. de B.E.F. bussen 35 milliard mensen vervoerd. Dat is veertien maal de totale bevolking dei- aarde. Uit vrees u met nog meer cijfers een chronische duizeling te bezorgen, willen we het hier nu maar bij laten. Gelukkig voor de lezer, dat hij ze niet alle in het hoofd behoeft te prenten. Wanneer u weet, dat Parijs de schoonste stad ter wereld is, dan kunt ge daarmee voorlopig wel vol staan. Maar neem dan tevens het besluit deze bewering zo nodig ter plaatse te ko men controleren. Misschien lopen we el kaar dan nog wel eens tegen het lijf! (Van onze correspondent in Rome) Op 1 Mei 1947 werd een groep dagloners, die voor een Meibetoging was saamgeko- men, bij Portella Delia Gincstra, niet ver van Palermo, uit een hinderlaag met machinegeweren beschoten. Er vielen tal van doden en gewonden en de zaak baarde groot opzien, vooral omdat in de Italiaanse Kamei door de linkse partijen werd ge ëist, dat de daders en hun opdrachtgevers met grote spoed en energie zouden worden ontmaskerd en bestraft. Het duurde heel lang voor met zekerheid kwam vast te staan dat de bende van Giuliano voor deze laffe daad verantwoordelijk was. Maar in wiens opdracht Giuliano handelde, is nog niet opgehelderd. Giuliano is thans dood, maar kort ge leden en dus nog midden in de verkie zingsstrijd is te Viterbo het proces be gonnen tegen zijn handlangers. Een der be klaagden is een belangrijke figuur: Gaspare Pisciotta, neef van Giuliano. Pisciotta zegt voor het hof dingen, die geheel Italië in beroering brengen. In de eerste plaats heeft hij verklaard, dat Giuliano niet om drie uur in de nacht van 4 op 5 Juli 1950 te Castelvetrano door de carabinieri is neergeschoten in de bin nenhof van een huis, waar hij zich verscho len had, doch kort tevoren door hem, Pisciotta, in een kamer van dat huis, ter wijl hij sliep, met een revolver werd ge dood. Het lijk werd door Pisciotta in de binnenhof gebracht, waar de carabinieri er een paar schoten op losten om de officiële versie van het geval aanvaardbaar te ma ken. Aan die officiële versie werd van de eerste dag af getwijfeld. De moeder van Giuliano noemde onmiddellijk Pisciotta, lange tijd de rechterhand van Giuliano, als de moordenaar van haar zoon. In Sicilië gelooft vrijwel ieder, dat Pisciotta, „de ver rader", in samenwerking met de politie zijn neef in de val heeft gelokt en gedood, ook al neemt men niet zonder meer aan, dat minister Scelba daarbij betrokken is ge weest, zoals Pisciotta omstandig heeft ver klaard. De rechters te Viterbo trachten Pisciotta te beletten over dit punt te spreken, daar zij vinden, dat het niets te maken heeft met het proces over de schietpartij van Portella. Maar Pisciotta is het daar niet mee eens. Zijn lezing is, dat hij Giuliano uit de weg heeft geruimd, omdat deze eerst weigerde iets te doen om zijn kameraden, nadat deze waren gearresteerd, te helpen en later zelfs door een uitvoerig verslag der gebeurtenis sen tot hun beschuldiger werd. „Ik moest deze onschuldigen op hem wreken". Giuliano, de royalist Over het incident te Portella vertelt Pisciotta dingen, die nog ernstiger klinken. Het is duidelijk, dat Giuliano in opdracht heeft gehandeld. Pisciotta nu heeft „de na men der lastgevers" genoemd, grote namen. Daar is in de eerste plaats Prins Alliata Di Montereale, een der rijkste grootgrond bezitters van Sicilië, die Giuliano en de zijnen beloofde dat zij zouden kunnen uit wijken naar zijn bezittingen in Brazilië, in dien onverhoopt de communisten de ver kiezingsstrijd zouden winnen en wraak Het verschil tussen een radio en een courant, hebben wij eens ergens ge lezen, is dat men in een radio zijn bo terham niet kan verpakken. Hieruit mag men intussen niet afleiden dat er geen andere verpakkingsmiddelen dan couranten zouden bestaan. Er wordt op het ogenblik in het Amsterdamse witte huis ook wel bekend als het RAI- gebouw een beurs gehouden om daarvan het tegendeel te bewijzen. U zult er op het gebied van moderne ver pakkingsmaterialen letterlijk alles kun nen vinden, aldus het prospectus: van de kleine glazén ampul tot het stalen vat, van het eenvoudige nietje tot de automatische weegmachine, van gela mineerd papier tot bedrukte worstdar men, van inlegschijfjes tot plombeer tangen. Helemaal volledig is de op somming echter niet. Wij misten bij voorbeeld de bontjas en het oorwar- mertje. Zeer interessant was de demonstratie van de ontwikkeling van het nietje door de eeuwen heen. Het is natuurlijk even als de fiets en de locomotief een Russi sche uitvinding, waarop patent is aan gevraagd onder het handelsmerk „veto" en wordt bevestigd met behulp van1 een zogenaamde hechtnietmachine. Er be staan ook echtnietmachines, die gebruikt worden door bij maanlicht in de parken wandelende meisjes. Deze hebben ech ter met de verpakkingsbeurs niets te maken en kunnen derhalve onbespro ken blijven, evenals trouwens de meis jes in kwestie. Als tegenhanger van het nietje vindt men op deze beurs het ja- welletje, waar men van alles mee be vestigen kan. Men krijgt op deze beurs overigens ontroerende verhalen te lezen over het nut van de verpakking voor de consu ment: „Het is eenvoudig niet denkbaar dat in onze tijd de huisvrouw weer naar de winkel moet gaan met een kan voor stroop, een pannetje voor melk, een zak voor meel en een stuk papier voor zachte zeep. Het is voor ons, mensen van de twintigste eeuw, moeilijk ons voor te stellen hoe onze voorouders kon den leven zonder al het comfort waar mee wij zijn omgeven. Nog geen 75 jaar geleden waren er nog geen auto's Hier staken wij het citaat, want dit is een leugen. Tien jaar geleden waren er wel degelijk auto's. Maar goed, de propaganda gaat verder met een vari atie op Rousseau: „Er is wellicht veel voor te zeggen om in deze tijd van ver sobering een campagne te voeren onder het motto: terug naar het onverpakte". Dit ideaal lijkt ons echter te paradijse lijk om waar te zijn. Het is trouwens geen echt ideaal. Men wil immers aantonen dat de wereld zonder verpakking geen toekomst heeft. Wij mogen wel zeggen dat wij jaren lang door het verpakkingsprobleem achtervolgd worden. Soms wordt ons geweten midden in de nacht wakker ge schokt door de obsederende vraag: „Al een kist of krat van de Poeniks gehad?" Nee, zeggen wij dan met diepe schaamte, nog nooit. Wij gaan gebukt onder het besef van deze tekortkoming. Wij kun nen deze last haast niet meer dragen. En nu heeft de tekenaar Jo Spier onze ellende op deze beurs nog verhoogd met zijn angstaanjagende slagzin: „Zonder hout kunt u wel inpakken!" Gelukkig kent de mensheid ook an dere emballage, zoals het aluminium folie, onder het publiek beter bekend als zilverpapier. Dit is speciaal geschikt om kaas tegen indrogen te beschermen. Wij zeggen u dit alleen om u te laten zien dat wij ons weetje heus wel we ten. Want wij geven eigenlijk de voor keur aan het bekende (bruine) Kraft- dureh-Freude-papier, waarvan notoire oorlogsmisdadigers al jarenlang zakjes zitten te plakken, voor zover zij niet zijn vrijgelaten. Deze lieden hebben on dervonden dat het altiid anders uit pakt dan men het inkleedt. Het mooiste van de hele beurs von den wij het bijzondere nummer van het tijdschrift „Verpakking". Op de buiten kant daarvan is namelijk een water dichte vis geplakt, gevuld met een kleurloze vloeistof. Het blad wordt uit gegeven door de firma Bührmann in Amsterdam en is een meesterwerkje van toegepaste reclame. Men had het eerst nog beter willen maken, doch is van dit voornemen teruggekomen op grond van de zegswijze: „Al te goed is Bührmann's gek". Wij hebben lange gesprekken gevoerd met enkele standhouders en- zijn daar bij teveel wetenswaardigs rijk gewor den om dat nu allemaal zo maar weg te geven. Als u nieuwsgierig bent, moet u zelf maar eens gaan kijken, want het is werkelijk heel erg leuk. Eén van de verkopers vertelde ons: „Wij bewegen ons voornamelijk op het half-étui-gebied". Wij hebben geen iclce wat voor een gebied dat 'is, maar het lijkt ons bijzonder gevaarlijk. De man had ten minste iets in zijn ogen van een wandelaar op het slappe koord in een circus vlak voor het losbarsten van het applaus. Maar innemender nog von den wij de bediende in de hoek van de stempelmakers, die. ons influisterde: „U kunt net zo goed doorlopen, want wij hebben hier niets van betekenis!" Veel belangstelling ondervonden de nauwhalsflessen. Die worden de bezoe ker aangeprezen door een dikbuikman met een streepstropdas. Van gekogeld en geslangd papier hebben wij geen Op 31 Mei wordt in de Stadsschouw burg de klucht Trijntje Cornells" door Constantijn Huygens vertoond door het Nationaal Toneel van België onder regie van Fred. Engelen. In de hoofdrol Tine Balder. Dit stuk werd driehonderd jaar geleden voor het laatst in Nederland gespeeld. De Nederlandse Opera brengt Vrij dag Carmén" van Bizet voor het voetlicht en Zondagmiddag ..La Tra- viata" van Verdi. Dit zijn beide volks voorstellingen. Het abonnementsconcert door het Concertgebouw-Orkest van Donder dagavond wordt geleid door Rafaël Kubclik. Het programma bestaat uit: de Praagse Symphonic van Mozart, Dubbelconcert van Martinu en de Vierde Symphonic van Dvorak. Het wordt Zaterdagavond herhaald. Het wordt Zaterdagavond herhaald. Op het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlijt aan het Fre- deriksplein heeft de jubilerende stu dentenvereniging Sanctus Thomas Aquinas een openluchttentoonstelling ingericht teneinde het publiek met de beeldbouwkunst in aanraking te brengen. Men vindt, er werken van Rodin, Maillol. Rik Wouters, Ossip Zadkine, Hildo KropMari Andries- sen en anderen. De vereniging ..De. Brughoudt een ledententoonstelling in Museum Fo- dor aan de Keizersgrachtdie Vrij dagmiddag door de Amsterdamse wethouder mr. A. de Roos wordt ge opend. Werken van Rudolf Bremmer wor den tot 24 Juni tentoongesteld in de kunsthandel Huinck en Scherjon aan de Herengracht. verstand, dus daar doen wij het zwij gen toe. Ook de dril-apparaten trokken veel kijkers. Dit zijn typisch Duitse producten met een beschermende func tie. Het is een restant-opruiming. Eén van de laatste snufjes hebben wij, mede om de paedagogische waarde, tot slot bewaard. Het betreft hier een nieuwe toepassing van het cellophane, die wij op bijgaande smalfilm in beeld hebben gebracht. Een uitkomst voor aanstaande moeders, die thans niet lan ger hoeven te gissen of zij een meisje dan wel een jongen verwachten. De doorzichtige dozen sluiten iedere ver gissing uit. Zij worden dan ook warm aanbevolen onder hét motto: „De ooievaars zijn er gek op". BOEDA zouden eisen voor Portella. De andere last gevers zouden zijn de kamerleden Marche- sano en Cumesano en de tegenwoordige staatssecretaris voor Verkeerswezen Matta- rella. De laatste is christen-democraat. Alle anderen zijn royalisten: Marehesano is het hoofd der royalistische kamerfractie. Het spreekt vanzelf, dat al deze belangrijke politieke personen loochenen, dat zij in hun strijd tegen het communisme opdracht zou den hebben gegeven, arbeiders, die zich amuseerden met een dorpsfanfare en een draairholen, door bandieten te laten neer schieten. Zij verzekerden nooit enig contact te hebben gehad met Giuliano of met Piscotta. Deze laatste daarentegen houdt vol, dat Cumesano, de tussenpersoon, her haaldelijk bij Giuliano kwam. Giuliano, die zijn loopbaan begon als „kolonel" (be noemd door de Amerikanen) in het leger der Siciliaanse onafhankelijkheidsbewe ging, was zeer zeker royalist. „Misschien zou hij op den duur hebben toegegeven, dat hij werd aangezet door de christen-demo craten, maar de royalisten zou hij nooit hebben verraden, voor hen had hij zijn leven veil en voor hen is hij gestorven", zégt Pisciotta. Froces verwekt onrust Het proces is gebaseerd op een geschrift van Giuliano, waarin deze de toedracht van Portella uiteenzet, zonder de lastgevers te noemen. Pisciotta geeft toe dat dit geschrift van de hand is van Giuliano. maar voegt er aan toe: „Het is een vervalsing, opgesteld door de politie van Palermo. Cusumano bracht de getypte tekst aan Giuliano. die niets deed dan die overschrijven. Maar Giuliano schreef nog een ander, uitvoeriger relaas van het gebeurde en daarin staan ook de namen van de opdrachtgevers. Ik zelf heb dat, een maand of vier vóór de dood van Giuliano, in handen gegeven van kapitein Perenze van de „carabinieri" (de kapitein, die volgens het officiële com muniqué Giuliano zou hebben neergescho ten). Pisciotta houdt vol dat hij Giuliano heeft gedood juist omdat deze voor de be lofte van een paspoort en een bedrag van 60 millioen lire zijn kameraden in de ge vangenis door middel van het valse verslag zou hebben verraden. Om schandaal te vermijden voor politieke personen, zou Pisciotta het echteverslag aan kapitein Perenze hebben gegeven, maar „nu ik bemerk dat men mij en mijn makkers wil bedriegen en tegen de af spraak tot levenslange kerkerstraf veroor delen, ontzie ik niemand meer en zeg de volle waarheid." Dit proces wekt onrust. Natuurlijk ge looft niemand alles wat Pisciotta, een ras bandiet, die tientallen moorden op zijn ge weten heeft, wenst te vertellen, maar er zijn onopgehelderde omstandigheden. Als de door Pisciotta genoemde personen niet de lastgevers waren, wie dan wel? Wat is er waar van Pisciotta's verhaal, dat hij met valse, hem door de politie verstrekte papie ren gewapend door heel Sicilië kon reizen, terwijl hij wegens tal van misdrijven werd gezocht? Wat is er waar van de reis naar IJ ome, waar hij door minister Scelba ont vangen zegt te zijn? Wanneer de voorzitter van het hof met de vuist op de tafel slaat om de aangeklaagde het zwijgen op te leggen, als deze beweert Giuliano te hebben belet kolonel Luca, hoofd van het corps tot bestrijding van het bandietendom, te vermoorden, brult Pisciotta als een bezetene: ..Ik heb Luca het leven gered en dat zal ik uitgillen in alle vier windstreken. Ik ben hier om deze onschuldigen en mijn eigen daden te ver dedigen en degene, die hier het orkest leidt, ben ik en geen ander!" Bij een andere ge legenheid blaft hij de president toe: „Ik heb hier het heft in handen. Ik verdedig hier het recht en ik heb te bevelen." Een gemakkelijke beklaagde is Pisciotta stellig niet. Dat zijn aantijgingen tegen de christen-democraten, de royalisten en de grootgrondbezitters, in wier dienst Giuliano zou hebben „gewerkt" door het intimideren der arbeiders en het plegen van aanslagen op de zetels der linkse partijen (dit alles met medeweten van de politie en van mi nister Scelba) koren is op de verkiezings molen der communisten, behoeft geen betoog. Prinses Christina van Zweden, die een ijverig leerlinge van de balletschool te Stockholm is, werkte dezer dagen mede aan een uitvoering, welke tot besluit van de wintercursus werd gegeven. Het prin sesje in haar rol van „Prinses Assepoester" Dinsdagmiddag is een truck met oplegger van een firma in Utrecht, beladen met 10 ton zink, op de Abcouderstraatweg onder Weesperkarspei ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting, in een sloot langs de weg gereden. Er waren twee zware kraanwagens nodig om het gevaarte op de weg te trekken. Het gevolg was, dat de Abcouderstraatweg een uur lang was ver sperd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5