Instemming met defensiebeleid; enige critiek op onderdelen -Clowntje Riek Geheime opdracht Sport in het kort WOENSDAG 30 MEI 1951 4 Interpellaties toegestaan over de broodprijs en over de politiek ten aanzien van het Verre Oosten Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Programma van het bezoek Koninklijk Paar aan Luxemburg Schade door verkeersongeluk ken: ƒ88 millioen per jaar De „Evertsen" terug uit de Koreaanse wateren Het werk van de CAC Ds. H. J. Timens posthuum onderscheiden Militair lesvliegtuig maakte noodlanding De Ronde van Nederland oor de kinderen f rwT\ A 1 X\ 1 De Ronde van Italië Nachtelijke navigatiewedstrijd Neumeier in zeer goede vorm Het Belgisch twaalftal De schoolkorfbalwedstrijden avena Donner tweemaal remise Mej. Francken gaat emigreren Landenwedstrijd tegen Frankrijk TWEEDE KAMER (Vai nze parlementaire redacteur) Minister Staf kan tevreden zijn over de wijze waarop de meeste Tweede Kamer leden hem, alsook de defensieplannen be groetten. Vertrouwen in deze bewindsman en instemming met de tegenwoordige op zet van het defensie-beleid kwamen tot uiting bij de algemene beschouwingen over de begrotingen van Oorlog en van Marine. Dr. Bruins Slot (A.R.) was een van hen, die namens hun fractie uiting gaven aan vertrouwen in de nieuwe bewindsman. Hij vond, dat we niet kunnen volstaan met waakzaamheid tegen wat er van achtér het ijzeren gordijn kan dreigen. Wij moeten niet alleen het gevaar van ons eigen erf trachten af te houden, maar ook de kern van het gevaar aantasten. Deze afgevaar digde wilde geenszins oorlog prediken, maai bij een vriendelijk gesprek moeten wij een dikke stok dragen. Deze stok is nog niet dik genoeg, vond hij. Sprekende over de defensieplannen vroeg dr. Bruins Slot niet alleen of er wel genoeg zekerheid bestaat ten opzichte van de hulp van de bondgenoten, maar ook hoe het gesteld is met de plannen na 1954. Is het wel juist voor dit jaar en de volgende jaren op een bedrag van 1 milliard te rekenen? Verder wilde deze afgevaardigde gaarne vernemen, hoe de minister, de legerleiding en de bondgenoten denken over het feit, dat wij blijkbaar in geen groter verband dan van een bataljon behoorlijk kunnen oefe nen. Dr. Bruins Slot roerde, evenals andere sprekers na hem, de voorvallen in het kamp Wittenberg aan, waar het zijns inziens te veel ontbroken had aan fatsoenlijke, men selijke, eerlijke en redelijke behandeling. Zijn fractiegenoot mr. Roosjen nam de stelling in: „beter één divisie in de hand dan vijf in de maak". Hij achtte het van het allergrootste belang parate troepen ter beschikking te hebben. Dat de Kamer zich eens uitspreekt over de status van de artillerie-inrichtingen achtte mr. Roosjen zeer nodig. Als voorstander van een eerste opleiding van .20 maanden trad de heer Fens (K. V. P.) in het veld. die de drieledige taak van onze defensie onderstreepte toen hij het had over West-Europese verdediging, over verdediging in het kader van de U. N. O. en ten derde in het kader van het Atlantisch Verdrag. Deze afgevaardigde, die Duitsland in de Westelijke defensie wil betrekken, vroeg, waarom ons land slechts waarnemers naar de conferentie te Parijs had gezonden. Politiek bezien zag hij in een Europees leger een middel ter bevor dering van de Europese eenheid en militair bezien een middel tot samenwerking. In tussen liet hij duidelijk uitkomen, dat een en ander gezien moet worden in Atlantisch verband. Vermeld zij nog, dat deze afge vaardigde tegen opheffing van de kader- scholen bij de infanterie gekant bleek te zijn. Mr. Vonk (V.V.D.) gaf te kennen nog enige twijfel te koesteren of onze defensie voldoende paraat en slagvaardig zal zijn ter verrichting van de verschillende taken in internationaal opzicht. Wij moeten zorgen gereed te zijn wanneer de nood aan de man mocht komen, mede in het belang van de bondgenoten, die ook de dupe zouden zijn als Nederland van de lucht uit zou worden aangevallen. Tot hen, die doordrongen waren van de betekenis van de defensie in Atlantisch ver band behoorde de heer V o r r i n k (Ar beid), die na de publicatie van het verslag der Parlementaire Enquête-commissie, nu wel eens het naadje van de kous wilde weten met betrekking tot het ontslag van generaal Kruis. Een zakelijke reden voor In Frankrijk, waar men op 17 Juni ter stembus zal trekken, is de verkiezings campagne in volle gang. In Parijs zijn de reclamezuilen en muren reeds volgeplakt met ontelbare aanplakbiljetten, waarmee de politieke partijen hun papieren veldslag om de stemmen van de kiezers uitvechten. het niet weder optreden van mr. s'Jacob als minister van defensie kon spreker, die de te veelvuldige wisseling in het minister schap van Oorlog en van Marine als een der oorzaken beschouwde van het dikwijls onbevredigende in het beleid, niet vinden. Overigens verklaarde hij, dat minister Staf reeds vertrouwen had weten te wekken. Natuurlijk liet de aanvoerder van de P. v. d. A. niet na tevens aandacht te wijden aan de betekenis van onze verdediging op het sociale en economische front. De sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dragen. Van belang was de vraag, of de plannen en afspraken binnen het Atlantisch Ver drag nu eindelijk zo concreet zijn, dat er zekerheid bestaat, dat de offers effect zul len opleveren. Deze afgevaardigde gaf uiting aan zekere beduchtheid voor over-organi- satie. Hij stond zeer gereserveerd tegenover de gedachte van een Europees leger. Tegen de Franse discriminatie jegens Duitsland bestaan onoverkomelijke bezwaren. De heer Vorrink, die ook nog over de op heffing der kaderscholen met de heer Fens van mening verschilde, was niet gerust over de situatie bij de luchtmacht. De heer Korthals (V.V.D.) wijdde de aandacht aan de marine. In de avondvergadering belichtte de heer Vermeer (Arbeid), wegens de door hem onjuist geachte inkrimping van de sociale dienst de betekenis van de factor „mens" in de soldaat. Voorts bepleitte hij ook voor de buiten-kerkelijke het nodige te laten doen op het gebied van geestelijke verzor ging. Voor onze mannen in Korea, die daar voor ons het spits afbijten, dient ons volk even grote belangstelling over te hebben als indertijd voor „onze jongens" in Indo nesië. Volgens de heer W e 11 e r (K.N.P.) wor den nu wat de financiële lasten betreft, de grenzen van het redelijke overschreden. Vermeld zij voorts, dat de heer Korthals zich in het bijzonder nog bezig hield met de verdediging van het thuisfront, waarvoor meer geld moest worden besteed. Als laat ste spreker in de avondvergadering schet ste de heer Gortzak (Comm.) de vrede lievendheid van Sovjet-Rusland. In het begin van de vergadering is vast gesteld, dat de heer Van de Wetering (C.H.) Donderdagavond over de broodprijs zal mogen interpelleren. De heer Wagenaar (Comm.) kreeg toestemming een interpel latie te houden over onze politiek met be trekking tot de problemen van en in het Verre Oosten. ADVERTENTIE Het officiële program van het bezoek van de Koningin der Nederlanden en Prins Bernhard aan Luxemburg van 19 tot 21 Juni is als volgt samengesteld: Dinsdag 19 Juni: Aankomst in de lucht haven van Luxemburg 's middags om 4 uur. Onvangst door de Groothertogin en de Prins van Luxemburg. Op het paleis ontvangst van het corps diplomatique, 's Avonds galamaaltijd gevolgd door re ceptie. Woensdag 20 Juni: Bezoek aan de wal- serij te Dudellange. Lunch aangeboden door de Koningin en Prins Bernhard in het Nederlandse gezantschapsgebouw. Neerleggen van een krans bij het gedenk teken. Ontvangst op het Nederlandse ge zantschap van de Nederlandse kolonie, 's Avonds receptie in het stadhuis. Toneel voorstelling door de „Compagnons de la scène". Donderdag 21 Juni: 's Ochtends bezoek aan het sanatorium te Vianden. 's Namid dags bezoek van de Prins aan de Hertogin van Parma, moeder van de Prins van Luxemburg, op het kasteel van Berg. Om half zes vertrek van de luchthaven van Luxemburg. Jaarlijks bedraagt de schade, veroorzaakt door verkeersongevallen in ons land 88 mil lioen gulden. Elke twee weken gaat circa drie millioen gulden verloren door de schuld van weggebruikers. In vergelijking met 1949 is het aantal verkeersongevallen in 1950 met 22 percent toegenomen. Het aantal motorrijtuigen, met inbegrip van de bromfietsen, is met 40 percent gestegen. Op de buitenwegen is de verkeersintensiteit vergeleken bij 1938 verdubbeld. Een luchtfoto van het nieuwe spoorwegpostkantoor aan de Rijswijkseweg te Den Haag, dat enige tijd geleden in gebruik is genomen (Luchtopname ANP foto). Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen", die terugkeert uit de Koreaanse wateren, wordt Vrijdagavond voor Den Helder verwacht. Zaterdagmiddag meert het schip om twaalf uur in de haven van Nieuwediep. Minister Albregts heeft in Scheveningen het geheel vernieuwde Grand Hotel geopend. Dit bijna honderd jaar oude hotel was door de oorlog en de nasleep daarvan onbruikbaar geworden. Door de Marshallhulp is met medewerking van regering en stadsbestuur het gebouw gerestaureerd en ingericht tot hotel met 500 bedden, verdeeld over 200 kamers. Op initiatief van het Nederlands Olym pisch Comité is indertijd de Centrale Advies Commissie voor speel- en sportterreinen ingesteld. Deze commissie heeft zich ten doel gesteld het uitbrengen van adviezen op het gebied van de aanleg en het onderhoud van sportaccomodaties. Eind Mei van het vorig jaar werd de Centrale Commissie geïnstal leerd en de voorzitter, mr. J. Linthorst Homan heeft nu bijzonderheden genoemd over het werk van de commissie. Met enkele cijfers kan dit zeer goed worden ge ïllustreerd. In zeven maanden tijds, men begon eigenlijk pas in November 1950, wer den aan de CAC reeds 45 plannen tot aanleg van sportterreinen ter beoordeling voor gelegd. Deze betroffen onder andere 62 voet balvelden, 8 hockeyterreinen, 9 korfbalvel- den, 18 tennisbanen, 3 aihletiekbanen, 19 oefenvelden en 1 handbalveld. Bij deze adviezen is een bedrag van meer dan 1.500.000 gulden aan investering betrokken. Het aantal aanvragen om adviezen is groeiende en de samenwerking tussen de ministeries en het particulier initiatief wordt steeds intensiever. Het zal duidelijk zijn, dat de CAC pas na verloop van jaren een uit gebreid overzicht zal kunnen krijgen, welke resultaten definitief zijn bereikt. Bij Koninklijk Besluit is het Kruis van Verdienste posthuum toegekend aan de re- serve-legerpredikant kapitein ds. H. J. Timens, die in Korea is gesneuveld. Een militair Harvard-lesvliegtuig van de vliegbasis Gilze-Rijen heeft Dinsdag in de gemeente Helvoirt een noodlanding moeten maken wegens motorstoring. Het vliegtuig, dat bemand was met twee sergeants vliegers, landde in een haverveld en werd beschadigd. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. De machine zal ge demonteerd worden en naar Gilze-Rijen worden overgebracht. ERNA SPOORENBERG ZINGT BIJ DE WEENSE STAATSOPERA De sopraan Erna Spoorenberg zal op uitnodiging van de Weense Staatsopera op 19 Juni naar Wenen vertrekken, waar zij in de volgende hoofdrollen haar debuut zal maken: op 22 Juni als Olympia in „Hoffman's vertellingen" van Offenbach en op 26 Juni als Pamina in „De Tover fluit" van Mozart. Wielrennen In de internationale ploeg, die Dinsdag 5 Juni in de Ronde van Nederland start, en hoofdzakelijk uit Italianen bestaat, wordt de Nederlander Wim de Ruiter opgenomen. Het contract is hedenmorgen getekend. De Rui ter neemt de plaats in van Camellini, die door ziekte verhinderd is. Wij vernemen nog nader, dat er grote kans bestaat, dat Tilburg alsnog als eindpunt van de derde étappe zal worden ingeschakeld. Dit zou een gevolg zijn van het feit. dat het gevaar voor pokken nihil is geworden. K TM I v-V) A «us! w 1 i wy Het bleef maar vriezen, dus dat betekende: prachtig schaatsweerNou, de jongens maakten daar 'n dankbaar gebruik van! Geen vrij uurtje lieten ze voorbij gaan; elke gelegenheid pakten ze aan, om met hun schaatsen naar het ijs te trekken. En daar konden ze hun hart ophalen! Er is ook weinig te bedenken, dat zo fijn is als schaatsenrijden. Ze genoten elke dag opnieuw. Rick, Bunkie en Oepoetie waren bijna niet weg te slaan van het ijs en als ze niet moesten eten, waren ze misschien de hele dag op het ijs gebleven! Ze zwierden en reden met elkaar om het hardst en ze kregen er maar niet genoeg van. „Ik hoop maar, dat het nog 'n poosje zo blijft, en dat het niet zal gaan dooien!", vond Pdck. „Nee, want als het dooit, is het gedaan met de pret!", zei Bunkie. Óp een middag, toen ze weer op het ijs waren, hoorden ze opeens 'n vrolijk gefluit. Verrast keken ze om. „Kijk nou eensdaar heb je Plop!", riep Rick. De tiende étappe van de Ronde van Italië is gewonnen door de Italiaan Minardi. Hij legde de 311 kilometer, van Foggia naar Pescara, af in 10 uur 56 min. 10 sec. In het algemeen klassement staat Magni nog steeds aan de kop. gevolgd door Astrua (Italië), Kiibler (Zwitserland). Bobet (Frankrijk) en Van Steenbergen (België). Coppi is zevende. In het bergklassement staat Bartali op de tweede plaats Roeien De Amsterdamse roeivereniging Willem III zal dit jaar voor de tweede keer een nacht wedstrijd over 50 kilometer houden en wel in de nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 Juni. Deze wedstrijd is niet in de eerste plaats een snelheidswedstrijd, maar een na- vigatieproef. De 24 deelnemende wherry- ploegen weten nog niet op welke plaats in Nederland gestart zal worden. De deel nemers moeten zich Zaterdagmiddag ver voegen bij het botenhuis van Willem III aan de Amstel en zij zullen dan vervolgens met een bus naar de wherries worden gebracht. De skiffeur Neumeier. die momenteel de oude vier van Willem III voorslaat wil de komende maanden het zwaartepunt van zijn training gaan leggen op het scullen. Hij is reeds ingeschreven voor de Henley Royal Regatta. Het is gebleken, dat Neumeier in zeer goede vorm is. Of de favoriet voor de Diamond Sculls, de Amerikaan Kelly, dit jaar eveneens in Henley aan de start zal komen is nog niet zeker, omdat Kelly op het ogenblik in mili taire dienst is Korfbal Het Belgisch twaalftal, dat op 3 Juni in het Wagener stadion te Amstelveen tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Aanval, dames: P. LeysenCeulemans en J. Laurents; heren: De Raeymakers en Schepens. Midden, dames: L. Adriaenssensv. Kerk- hove en L. Vercauteren; heren: v. Eeckaute en Melis. Verdediging, dames: E. Ooms en M. Ceu lemans; heren: Noeninckx en Roth. Scheidsrechter is de heer F. van Ginde- ren uit België. De Haarlemse Korfbalbond houdt op de Zaterdag 2, 9 en 16 Juni de jaarlijkse school korfbalwedstrijden. Voor dit tournooi schreven 24 ploegen in. Het programma voor Zaterdag 2 Juni luidt: Afdeling I. (Van Oosten de Bruynstraat): 2 uur: JulianaschoolRijksleerschool I; 2.50 uur: Centrale school I 3—Juliana v. Stol- bergschool; 3.50 uur: winnaar awinnaar b; 4.40 uur: verliezer averliezer b. Afdeling II (terrein „Oosterkwartier", Zo- mervaart): 2 uur: v. Zeggelenschool—Cen trale school I 2; 2.50 uur: Ketelaarschool 2 Rijksleerschool 2; 3.50 uur: winnaar a winnaar b; 4.40 uur: verliezer a—verliezer b. Afdeling III (terrein Van Oosten de Bruyn straat): 2 uur: Weth. Westerveldschool Linnaeusschool; 2.50 uur: Tetterodeschool I Pr. Margrietsehool; 3.50 uur: winnaar a winnaar b; 4.40 uur: verliezer averliezer b. Afdeling IV (terrein „Aurora" Vergierde- weg): 2 uur: Ph. v. d. Leyschool—Spaarne- school; 2.50 uur: Linnaeusschool 2Tettero deschool 2; 3.50 uur: winnaar awinnaar b; 4.40 uur: verliezer averliezer b. Afdeling V (terrein „Watervliet". Hoog ovens): 2 uur: C. v. O. school 1Zeewijk- schóól 1; 2.50 uur: C. v. O. school 2—Zee- wijkschool 2; 3.50 uur: winnaar awinnaar b; 4.40 uur: verliezer averliezer b. C. C. Klijnhout, Het hek op den dam Uitgave der Vereniging „Het Grondbezit". Het werk van den heer Klijnhout wil, zoals in de ondertitel aangegeven, een „bijdrage tot. de historie van den particulieren grond eigendom in Nederland" zijn. Schrijvende in opdracht van een vereniging die zich ten doel stelt (Art. 2 der Statuten) „de bevorde ring, in de meest uitgebreide betekenis van het woord, van de belangen van het grond bezit (landelijk eigendom)", is de heer Klijn hout er natuurlijk niet op uit de nadelen van particulier grondbezit onder de aandacht te brengen. Hij wil integendeel aantonen dat het in zijn Nederlandse vorm steeds van heilzame invloed geweest is. Deze Neder landse vorm, vertelt hij, was geen ontwik keling uit een oer-akkercommunisme: onder zoekingen hebben getoond dat zoiets nooit bestaan heeft; evenmin trouwens waren de middeleeuwse „esgronden" gemeenschappe lijk bezit: men had alleen de walletjes tussen de nauwkeurig gehandhaafde particuliere akkers geslecht, om de nieuwe zwaardere ploeg goed te kunnen gebruiken. Anderzijds hebben hier te lande nooit grootgrondbezit ters de absolute heerschappij uitgeoefend, en de bewerkers van het land ontrecht. Zo kon, na de Middeleeuwen met het verdwijnen van de productiedwang, toen de Hollandse handel zich uitbreidde en het graan toch het land wel in kwam, de boer zich gaan toeleg gen op het verbouwen van gespecialiseerde producten zonder dat een stijf grondbezit hem belemmerden. In de 19e eeuw echter, toen de Nederlandse landbouw zijn positie dreigde te verliezen, waren het de grondbezit- ters die er nieuw leven aan gaven. In de hui- dige situaties zijn de belangen van de eigen erfde boer gelijk aan die van de grondbezitter verpachter; de tweede groep verschaft, vooral door het nu georganiseerde rentmeesters wezen, als het ware een intelligentsia voor de pachter zowel als de eigenerfde. Zouden de „grote lijnen" van staatswege worden ge trokken, dan zou de persoonlijke verbonden heid met het land van de geestelijke leiding verloren gaan. en al gauw zou men een „uit Den Haag gedirigeerd staatslandbouwbedrijf met zetboeren" te zien krijgen. Wat de heer Klijnhout verkondigt, is de aandacht waard. Het is jammer dat hij niet wat precieser zijn argumenten samenvat; het valt vaak niet makkelijk de richting van zijn betoog te volgen. Zijn ongevoelig taalgebruik doet bovendien vooral de middeleeuwse toe standen nog ingewikkelder schijnen dan zij zijn; wanneer de twee vormen van erfrecht ter sprake komen (gelijke porties, of alles aan de oudste zoon), zegt hij: „De mogelijk heid, hoe de cultuurgrond zich enigermate practisch Iaat delen, besliste over de toe passing van den vorm van erfrecht". Zulke formuleringen vereisen zeer tegemoetkomen de aandacht van de lezer. S. M, Schaken De uitslagen van de tweede ronde van het Staunton-schaaktournooi te Cheltenham luiden: UnzickerRossolimo V4Bogol- jubowVan Scheltinga V-zVj; Klein—Broad- bent 10; Golombek—Stahlberg afgebroken; Donner—Trifunovic V-iMatanovic— Wade afgebroken; Tartakower—Pirc 0—1; AlexanderGligoric afgebroken. De afge broken partij uit de eerste ronde tussen Wade en Donner eindigde in remise. Hockey Mejuffrouw Marjolein Francken, die zo'n groot succes heeft gehad- in het behaalde landskampioenschap van BDHC, en die sinds 1948 ook talrijke interlandwedstrijden heeft gespeeld, zegt de hockey-sport en Ne derland vaarwel. Evenals wijlen haar vader, de bekende voetballer Mannus Francken, speelde zij linksbinnen. Mejuffronuw Francken, die twaalf jaar lid van BDHC is gfeweest zal, voor haar emigratie naar Australië, aanstaan de Vrijdag in een intieme bijeenkomst afscheid nemen, waarbij haar namens BDHC en het Nederlands dames-hockey, geschen ken zullen worden aangeboden. Golf De Nederlandse ploeg, die Zaterdag te St. Cloud tegen Frankrijk speelt, is als volgt samengesteld: H. W. Jordaan (aanvoerder), mr. J. F. Dudok van Heel, mr. P. J. M. Fruytier, J. van Hoey Smith, W. Peletier, mr. W. H. Verloop en mr. H. W. J. Swane. TIJDENS ATHLETIEKWEDSTRIJDEN IN GORI WERD DOOR DE RUSSISCHE ATHLETE Nina Dumbadze, wereldrecord houdster discuswerpen, het wereldrecord verbeterd door een worp van 53,37 meter. Het oude record stond sinds Augustus 1948 op haar naam met een worp van 53.25 meter. HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHEE- MEN DEGEN PERSONEEL werd gewonnen door de Italiaan Mangarotti met zeven gewonnen partijen. IN LONDEN WERDEN DINSDAG INTER NATIONALE WIELER-SPRINTWEDSTRIJ- DEN GEHOUDEN. Hieraan namen onder anderen onze landgenoten Van Vliet en Derksen deel. De eerste serie ging tussen de Engelsman Harris, Patterson (Australië) en Derksen. Harris ging als eerste over de streep. Derksen werd derde. In de tweede serie won Van Vliet. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels 42) Ja, het bewijs is er. De commissaris knikte ernstig. Ik wil niet beweren, dat ik een expert op. dit gebied ben, maar als dit niét een volledige uitrusting voor verval sing is, zou ik graag horen, wat er ont breekt. De uitvoerder van het wex-k ontbreekt nog!, merkte Jamieson op, terwijl zijn blikken over de voorwerpen gleden. Deze spullen zouden het best doen in het Mu seum van Scotland Yard! Of gaat u er voor de plaatselijke politie beslag op leg gen? Het lijkt me het beste, dat we alles precies zo laten liggen als we het vonden, stelde de commissaris voor. Een en ander kan hier veilig blijven liggen, totdat we vingerafdrukken hebben gemaakt. Dat lijkt me uitstekend, was Nigel's oordeel. We kunnen onze mensen nu dadelijk opbellen en hen onmiddellijk hier aan het werk zetten, zei de commissaris, zich tot Nigel wendend. Ik zou u daarvoor zeer erkentelijk zijn en ik zou het evenzeer op prijs stel len, als u Clifford en Murray zoudt kun nen laten halen. Ik veronderstel, dat juf frouw Barton hun adressen wel weet. Naturlijk, zei Hazel met iets van vol doening in haar stem. Clifford woont op kamers in Middleton Avenue no. 6. Wat Murroy betreft, ben ik niet helemaal zeker, maar we hebben zijn adres op kantoor en dat kan ik dus even nakijken. Dan lijkt het mij goed, dat we on middellijk verder aan het werk gaan. Terwijl hij dit zei, liep Nigel op de deur toe en achter hem aan volgde het hele groepje langs het smalle trapje naar boven. Ik zal even licht maken, zei Hazel en liep vooruit in de richting van de scha kelaar. Opeens bleef ze echter doodstil staan en staarde uit een van de ramen, waar geen gordijnen voor hingen, naar buiten. In een seconde stond Maurice naast haar. Wat is er?, vroeg hij dringend. Cliffordloopt daar! Hij is door het andere hek binnengekomen. Kijk.... je kunt hem zien lopen. Wel.... je hebt gelijk! We hebben wel geluk vanavond. De commissaris was naast hen komen staan en keek ook. Het is werkelijk heel attent van hem, voegde hij er droogjes aan toe Het bespaart ons heel wat moeite. Zoudt u er bezwaar tegen hebben, wanneer Jamieson en ik dit op onze eigen wijze behandelden?, vroeg Nigel hem. Niet in het minst. Het is uw zaak, zo als ik al eerder opmerkte. Mijn dank. Ik zou graag een klein experiment ondernemen. Na een enkel kort woord tot Jamieson, en een gefluisterd verzoek van eerstge noemde trok iedereen zich enkele passen terug in het volkomen duister. Na enkele ogenblikken, die een eeuwig heid geleken, hoorden de wachtenden een sleutel in het slot steken. De deur ging langzaam en voorzichtig open en een don kere figuur sloop door de opening de ka mer binnen. Op dat moment knipte Nigel het licht aan. Met een kreet van schrik stond Cyril Clifford om zich heen te kijken. Wel alleduivelsstamelde hij, wat is er, en hoe Goedenavond! Bij het geluid van Nigel's stem, draaide de jongeman zich om en enkele seconden lang keken de twee mannen elkaar zwij gend aan. Ik geloof niet, dat we het genoegen hebben gehad, elkaar eerder te ontmoeten, hoewel ik veel over u gehoord heb. Mijn naam is Graham. Clifford bevochtigde zijn lippen. Wat doet u hier?, stamelde hij. Ik kijk hier een beetje rond op uit nodiging van juffrouw Barton. Ze dacht, dat wij misschien belangstelling zouder hebben voor wat zich hier in deze kelder bevond. Mag ik u even voorstellen: dit is hoofdinspecteur Jamieson van de recher che. Hij is een expert op het gebied van bankbiljetten-vervalsing. U en hij hebben dus wel een gemeenschappelijk onderwerp van belangstelling, lijkt me. Het is me een genoegen kennis met u te maken, meneer Clifford, mengde Jamie son zich in het gesprek. Er was een vrien delijke glimlach op zijn gezicht. Er is niets, dat me meer plezier doet, dan iemand te ontmoeten, die een expert op dit gebied is. Ikbegrijp niet, waar u het over heeft. Clifford's sluwe ogen gingen van de een naar de ander. Ik zal het trachten uit te leggen, ant woordde Nigel. Te oordelen naar hetgeen we hier hebben ontdekt, ziet het er naar uit, dat u en uw vriend Murray hier een aardig bloeiend zaakje gedreven hebben ten koste van de Franse Staat. Het was een schitterend idee, dat moet ik toegeven. Zonder huur te betalen en zonder zorgen over inkomstenbelasting te maken, moeten jullie een leven als een prins hebben ge had. Clifford stond doodstil en gespannen, zijn handen tot vuisten gebald, terwijl kleine zweetdroppeltjes op zijn voorhoofd parelden. Ik heb er niets mee te maken, mom- penlde hij. Al die spullen zijn Murray's eigendom. Hij heeft ze hier zelf heen ge bracht. Hijvertelde me, dat hij aan het ^xoerimenteren was met.... een nieuw soort graveermethode. En geloofde u dat? Er zijn verschillende redenen, waar om dit juist zou kunnen zijn. Kom nou, meneer Clifford, klonk Ja- mieson's stem bijna vleiend. We zien er misschien wel wat onnozel en goedmoedig uit, maar u verwacht toch zeker niet, dat we dat slikken? Ik vertel u de waarheid. Misschien. misschien had ik er juffrouw Barton van op de hoogte moeten stellen, maar het is nooit in me opgekomen, dat hij iets mis dadigs uitvoerde. Nee, dat schijnt nooit in u opgeko men te zijn, ik begrijp het. Nigel knikte vol sympathie. Hoe dan ook, het is niet van zo erg veel belang. Wat ons voorna melijk interesseert is iets, dat veel ernsti ger is dan het vervalsen van bankbiljetten. Hij hield even op en vervolgde dan lang zaam: U wordt gearresteerd op grond van het feit, dat u betrokken bent bij de moord op Pierre Marc, inspecteur van de Parijse politie. Een blik van panische schrik kwam tn Clifford's ogen. Nee, nee, dat is niet waar, ik heb daar niets mee te maken, ik heb hem nooit ge zien. Werkelijk? Nigel trok zijn wenkbrau wen op. Ik moet zeker ook aannemen, dat u niet weet, dat de ware naam van Murray Paul Marais is en dat hij de reputatie heeft, de knapste vervalser en één van de groot ste schurken van Frankrijk te zijn? Ik stel er veel belang in te horen, hoe u met hem in kennis kwam. Ik.eh.ik leerde hem in Lon den kennen. De zaak zocht een assistent- bedrijfsleider en.... Wie bracht u met elkaar in kennis? Dat herinner ik me werkelijk niet. Was het niet onze geliefde vriend Gordon Maxwell? Gedurende enkele ogenblikken staarde Clifford de spreker aan, daarna begon hij te trillen en scheen hij geheel in elkaar te krimpen. U behoeft op dit ogenblik niet te ant woorden, bewaart u uw woorden maar voor de jury. Intussen wordt u nu gearresteerd en mee naar het politiebureau genomen op grond van medeplichtigheid aan moord met voorbedachte rade. Maar.ik ben onschuldig, klonk het klagelijk uit Clifford's mond, ik wil er een eed op afleggen, dat ik daar niets van weet. Als u naar me wilt luisteren, zal ik u alles vertellen. Net zoals u wilt. Nigel haalde zijn schouders op. U kunt nu een verklaring afleggen, maar ik waarschuw u, dat u in uw eigen belang het beste doet de waar heid, en niets dan de waarheid, te spreken. Ja, dat besef ik maar al te goed. Ik begrijp, dat het geen zin heeft nog iets te verbergen. Clifford haalde een zakdoek te voorschijn en wreef hiermede langs zijn voorhoofd, terwijl hij als versuft tegen de muur leunde. Godurer.de enkele ogenblik ken scheen hij moeite te hebben de juiste woorden te vinden. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6