De nieuwe belasting van „Rijnland" SLEUTEL WEG 2 goed schilderwerk? Toneelwedstrijd van „Alberdingk Thijm" werd belangrijke bijdrage tot verbroedering Ceanimeerde contact bijeenkomst van leerkrachten bij openbaa r lager onderwijs Schildersbedrijf Fa Gebr. DUURSMA Kort en Bondig WOENSDAG 3 0 MEI 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Als Uw hond 'n Sufferige Tobber wordt KABSWOOD Kerkconcert met solisten Beelden stormden niet bepaald weg VOOR BRILLEN Optreden van Italiaanse Operazangers in Haarlem DE „SLEUTELSPECIALIST" Ereprijs voor „De Verenigde Spelers" Auto in de Leidsevaart Stelt U prijs op Burgerlijke stand van Haarlem Des Heilands Tuin" 15-Jarig Jubileum Bij aankoop van een COSTUUM een waardebon van vijftien gulden Bij aankoop van een EGYPTISCH KATOENEN REGENJAS een waardebon van f 7.50 Eigenaars van huizen in Haarlem moeten dit jaar f140.000 opbrengen Reeds op 4 Januari schreven wij over de nieuwe belasting, die het Hoogheemraad schap „Rijnland", ingaande 1951, heeft in gevoerd. Nu in deze dagen daarvoor de aanslagbiljetten zijn rondgezonden, is er opnieuw belangstelling voor dit onderwerp. Verschillende belanghebbenden vroegen ons: „Met welk recht heft „Rijnland" deze belasting?" Om daarop een antwoord te horen, trok ken wij naar Leiden, waar het Hoogheem raadschap zetelt. Wij kregen de volgende verklaring: Nederland heeft steeds een strijd tegen het water gevoerd en doet dit nog. „Rijnland" zorgt reeds 750 jaar in Noord- en Zuidholland voor een afdoende bescherming. Wanneer dit niet wordt ge daan, zou vrijwel al het land onderlopen. Iedere eigenaar van gronden heeft dus be lang bij het werk van „Rijnland" en daar om is het ook zijn plicht daaraan te be talen. Tot nu toe liet „Rijnland" alleen de eige naars van onbebouwde terreinen beialen. Het bundergeld was de laatste tijd 8,50 per ha. Maar alles wordt duurder, dus ook de exploitatie van „Rijnland", dat verschil lende stoomgemalen moet laten draaien (in onze omgeving is er een in Spaarndam en een in Halfweg), sluizen moet onderhouden en bedienen en nog veel meer dingen moet doen. Nu werd het al lang een onbillijkheid geacht dat alleen de eigenaars van onbe bouwde gronden de kosten van „Rijnland" moesten dragen, want de eigenaars van be bouwde gronden hebben er immers even veel belang bij. Dit is aanleiding geweest 0m, toen de inkomsten van „Rijnland" opnieuw verhoogd moesten worden, daar aan een einde te maken. De Provinciale Staten van Noord- en Zuidholland mach tigden „Rijnland" in het vervolg ook be lasting te heffen van de bebouwde gronden. De Kroon heeft dit besluit bekrachtigd. Wij begrijpen zo zei onze zegsman van „Rijnland" dat de stedelingen mopperen nu zij voor het eerst aan ons belasting moeten betalen, maar als het hen duidelijk voor ogen gesteld wordt waarvoor dit geld is, zal toch ieder de billijkheid inzien. Bo vendien de heffing is niet hoog. De op brengst van de belasting op de gebouwde eigendommen in Rijnland is voor dit jaar op 540.000 geraamd. Nu wordt het ge bied van Rijnland ten Noorden begrensd door Bloemendaal,' ten Oosten door voor malig Sloten, Aarlanderveen en Zwammer- dam, ten Zuiden door Wassenaar en ten ADVERTENTIE hoewel toch nog jong van jaren, dan hapert er iets aan zijn gestel. Laat de dierenarts eens naar hem kijken enbegin met Karswood Honden poeders. Die doen wonderen. En van de ene dag op de andere! Karswood maakt een lusteloze hond tierig, zijn vacht wordt weer levend en glanzend, zijn eetlust wordt een voorbeeld voor het hele gezin. ir lil het Karswood handboek - 96 pag. - rijk geïllustreerd - vindt ge alles over de gezondheid van Uw hond. Zend 30 tu In postzegels aan Karswood Laboratorium, p.a. N.V. Rowntrec, Herengracht 209. Amsterdam, G cn gij ontvangt dit Interessante boekwerkje franco, Houdt Uw hond gezond. Karswood is verkrijgbaar in de go ede Honden-speciaalzaken en ook bij Uw Drogist. Ten bate van het Jeugdhuis van de Ne derlands Hervormde gemeente te Haarlem- Noord gaf Schoten's Christelijk gemengd koor gisteravond een concert in de Imma- nuëlkerk met hetzelfde programma, waar mede het in April reeds was opgetreden, voor het eerst onder leiding van de nieuwe dirigent Geert de Boer. Men kon verwachten, dat op het concert in de Immanuëlkerk een versterkt contact tussen dirigent en koor merkbaar zou wor den en dat de ervaringen, op het vorige concert verkregen, nuttig zouden worden gebruikt. Dit was inderdaad het geval en kwam speciaal de twee koraalbewerkingen van Bach, Mozarts Laudate Dominum, Avondlied van Jac. Zwaan en Avondgebed van Jac. Revius ten goede. Vooral Laudate Dominium mag genoemd worden om de doorgaans heel mooie, expressieve klank. Psalm 42 van F. Mendelssohn Bartholdy ligt het koor over het geheel genomen toch "iet gunstig. Er waren wel fragmenten die vrij goed klonken en de verhouding tussen solostem en koorklank werd beter getroffen dan op het vorige concert. Maar hierdoor kon toch het onzuivere en open zingen van het mannenkoor en de moeizame vertolking- van het slotkoor niet vergeten worden. Wil men Psalm 42 toch op het répertoire hand haven, dan zal men moeten streven naar een ongedwongen stemklank, grotere sou plesse in de rhythmiek en een minder na drukkelijke klankexpansie. Ditmaal werkte als zang-soliste mede mevrouw F. Krijgsman. Deze zangeres be zit een aangenaam klinkende sopraan, die zij in de aria „Nun beut die Flur" van Jos. Haydn en in Laudate Dominum van Mo zart het best kon laten gelden. Zij bleek moeite te hebben met het „ophouden" van de toon bij dalende tonenreeksen en met het volhouden van een voorgeschreven rhythmiek. Overigens wezen mooie, klare ionen en de aanzetten hiervan op stem- ■nogelijkheden, die ontwikkeld verdienen te worden. De heer Arie Butter, wiens spel de vorige keer geremd klonk, speelde nu opvallend vrijer. Hij kon meer aandacht schenken aan Muzikale voordracht en ook aan toonvor- ming, zodat we met genoegen konden luis teren naar het eerste en derde deel van de Sonate in G. van J. B. Loeillet en naar het Andante uit het Hoboconcert in C. van Jos. Daydn. De organist Gosse Kroese kweet zich met zorg van de begeleidingen. Dit viel ten aanzien van Psalm 42 niet mee, omdat het koor zich op zo'n grote afstand van het orgel had opgesteld. De klankver houding werd daardoor niet ideaal. Voor het rustige Laudate Dominum werd deze veel gunstiger. Aan het slot van de avond sprak de pre dikant dr. H. van der Loos een hartelijk dankwoord tot alle medewerkenden. RBWAANSWKFK Westen door cle Noordzee. In dit gebied van „Rijnland" wonen ongeveer 600.000 men sen. Per inwoner is dat dus nog geen gul den per jaar. Haarlem, waar 164.000 men sen wonen, zal ongeveer 140.000 moeten opbrengen. De belastingheffing is als volgt geregeld: Rijnland werkt met bundergeld. Eén bunder (ha) onbebouwde grond wordt ge lijk gesteld met bebouwde grond die een geschatte huurwaarde heeft van 300 per jaar. Nu is de „geschatte huurwaarde" niet altijd gelijk aan de huur die door de huidige bewoner betaald wordt. Als grondslag wordt namelijk genomen de schatting die indertijd gemaakt is voor de grondbelas ting. Per ha 300 geschatte huurwaarde) moet betaald worden 3.50. In het alge meen kan dus gezegd worden dat iets min der betaald moet worden dan 1% van de belastbare opbrengst. Door de belastingheffing op gebouwde eigendommen was het mogelijk het bun dergeld voor de onbebouwde eigendommen te verlagen van 8.50 op 6.50. Daardoor wordt iets goed gemaakt aan de landbou wende bevolking, die tot nu toe alleen de lasten van „Rijnland" droeg. De opbrengst van de heffing op de onge bouwde eigendommen is voor 1951 geraamd op 470.000. Bij elkaar rekent „Rijnland" er dus op in 1951 aan belasting op gebouwde en ongebouwde eigendommen tezamen 1.100.000 te ontvangen. Haarlem dat ongeveer 40.000 huizen heeft, moet 140.000 opbrengen voor de nieuwe belasting van „Rijnland". Gemid deld is dit dus niet meer dan 3.50 per huis. Tenslotte vroegen wij: Is het mogelijk dat de heffing van „Rijnland" in de komende jaren stijgt? Daarop werd geantwoord: Ja, maar ook dat die minder wordt. Elk jaar wordt de begroting voor het volgend jaar opgemaakt en als dan vaststaat hoeveel geld er nodig is, wordt berekend hoeveel bundergeld er geheven moet worden van de gebouwde en ongebouwde eigendommen. „Rijnland" heeft er steeds naar gestreefd het bunder geld zo laag mogelijk te houden en zal dat ook in de toekomst blijven doen. Bovendien krijgen de eigenaren van gebouwde eigen dommen in het bestuur van „Rijnland" ook zeggenschap. De verschillende gemeenten hebben hoofdingelanden aangewezen; de grote steden (Haarlem en Leiden) mochten elk twee hoofdingelanden aanwijzen, klei nere gemeenten konden gezamenlijk voor een hoofdingeland zorgen. Haarlem heeft als zodanig aangewezen de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de wethouder van Openbare Werken A. J. M. Angenent. De tientallen belangstellenden, die giste ren in de grote veilingtent achter het „Huis met de Beelden" zaten te wachten of iemand ter opluistering van zijn hof een bod zou doen op het stenen tempeltje of de Sabijnse maagdenroof, zijn teleurgesteld. De aanduiding in de catalogus „Tempeltje" was overigens aan de bescheiden kant, want het stenen gevaarte met zijn acht Dorische zuilen, is ruimschoots groot ge noeg om er een complete eredienst aan de Griekse Goden in op te dragen. En een eventuele koper zou voor het vervoer eerst een kanaal naar zijn huis moeten graven en vervolgens een vrachtschip moeten charteren, want het gevaarte zag er aller minst demontabel uit. De veilingmeester vroeg hoopvol om een bod, maar behalve een grappenmaker, die er een tientje voor veil had, bleek niemad bereid een bedrag, dat naam mocht hebben, over te hebben voor het genoegen zichzelve als hogepries ter op de tempelzetel neer te zetten. De twee sfinxen, die het perceeltje sierden, brachten slechts vijftig gulden op, een be schamend laag bod, dat zij echter met on doorgrondelijke blik vernamen. De versteende worsteling met de Sabijn se maagden vond al evenmin grage kopers. Na een bod van vijfendertig gulden werd deze beeldengroep maar opgehouden. Meer belangstelling bestond er voor de wat mak kelijker te torsen kleinere beelden. Een aardig manneke bracht driehonderd gulden op een andere gegoten beelden, zoals een elegante baigneuse, vonden ook nog wel kopers. Een engeltje ging naar een koper, die De Reus heette en dus uiteraard weinig moeite met het transport had. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Haarlem Deze renners zullen als „de Haarlemse ■ploeg" aan de Ronde van Nederland deel nemen. Het zijn van links naar rechts: P. van der Heyden, masseur uit Haarlem, G. van der Kamp, Gennep; G. Voorting, Haar lem; J. van Gelderen, Sluiskil; G. Peters, Haarlem; W. Metz, ploegleider, Haarlem; H. Faanhof, Roosendaal; G. Loos, Amster dam; J. de Groot, Leiden; J. Blankener, Nijmegen en P. Aandewiel, mechanicien, Haarlem. De groep Italiaanse opera-artisten, die op tournée door ons land Dinsdagavond in de Haarlemse Concertzaal optrad, bestaat uit zeven vocalisten, onder leiding van de pianist-dirigent Olimpio Ferrarotti. Twee van de leden van dit gezelschap, de so praan Liciana Bertolli en de bariton An tonio Salsedo, maakten ook deel uit van de eerste groep Italianen die zich in het afgelopen winterseizoen hier liet horen. Zoals men zich zal herinneren, is op dit gezelschap nogal wat critiek uitgeoefend, doch dit gold niet in hoofdzaak het twee tal dat we -nu weer te horen kregen. Ber tolli moge in de hoogte wel wat scherp en onzeker zijn, zij. heeft over het algemeen zeer te waarderen gracieuze eigenschap pen qua 9tem en voordracht, zoals zij deze avond met aria's van Puccini en Verdi („Estrana" uit Traviata) aantoonde. En Salsedo is een geroutineerde opera-bari ton, die het er wel eens dik op weet te leggen en zijn stem niet spaart, al moet hij dan in een tweede nummer, dat een be heerst zingen vergt (het duo uit „De Pa relvissers") daarvan de gevolgen dragen. Maar die stem heeft eigenschappen die het bij het publiek onweerstaanbaar doen. Het was typerend deze uitbundige zanger in duo-zang te horen naast een volkomen rustig-beheerste vocalist als de tenor Amerigo Gentilini, wiens prestaties op een zeer voornaam plan stonden. Dat deze er desnoods ook een schepje op durft te doen, terwille van het succes, bewees hij piet zijn bisnummer (uit „Martha"), doch overigens kon men in Gentilini een zanger bewonderen, die de techniek van zijn fraaie stem volkomen beheerst en deze met smaak weet aan te wenden. Evenveel goeds kunnen wij zeggen van de coloratuur-sopraan Antonietta Pastori; het is alleen jammer dat haar medium wat zwak van klank is. Doch wat deze zangeres presteert in het register, dat voor haar emplooi van het meeste belang is, mag virtuoos genoemd worden, in de be9te betekenis van dit woord. Haar optreden had de bekoring van de zuivere zangkunst, die het zonder opsmuk en gebaar stellen kan. Ook de bas Ugo Novello maakte een zeer voorname indruk, zowel door de fraaie kwaliteit van zijn orgaan als door zijn expressieve, warm-bezielde voordracht. Zijn aria uit Don Carlos en de laster-aria uit De Barbier van Sevilla waren treffen de prestaties. De mezzo Wanda Madonna zong met geweldig temperament; dit was te aanvaarden in De Troubadour, echter als overdreven te beschouwen in Carmen, waarbij men eer de geraffineerdheid ver wacht van een coquette, dan de ongerem de uitingen van een furie. Tenslotte was er ook nog de dramatische tenor Antonio Lonardi, die vooral na de pauze sterke staaltjes van zijn kunnen gaf. Het kwartet uit Rigoletto en het sextet uit Lucia di Lammermoor besloten de twee program- madelen. Maestro Olimpo Ferrarotti liet zich ken nen als een begeleider van de eerste rang, wat tevens betekent dat hij een musicus met smaak is. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE TEL. 11193 - LANGE VEERSTRAAT 10 Ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan in dit seizoen heeft de R.K. Rede rijkerskamer „Alberdingk Thijm" onder een aantal vooraanstaande verenigingen een toneelwedstrijd uitgeschreven. Acht van de tien uitgenodigde gezelschappen hebben hieraan deelgenomen, waarvan de organiserende kamer buiten mededinging. De jury bestond uit de heren David Koning, Levinus Tollenaar en W. van Willige. Gisteravond is op een gezellige bijeen komst in hotel De Leeuwerik de uitslag bekend gemaakt. In het uitgebrachte rap port stelt de jury met nadruk vast dat de keuze van de gespeelde stukken beneden de verwachtingen bleef. Op geen enkele wijze werd blijk gegeven van besef voor de bijzondere taak van het amateurtoneel. Ex perimenten werden er niet ondernomen, ook niet in de wijze van opvoeren. Ten on rechte in vergetelheid geraakte of onbe kende stukken werden er niet vertoond. Over het algemeen kreeg de jury trouwens de indruk dat de verenigingen niet met de sterkste voorstellingen van dit seizoen aan de wedstrijd hebben deelgenomen. De door de jury na het zien van de vertoningen vastgestelde rangorde der prestaties is dan ook in geen enkel opzicht representatief voor de verhoudingen in het Haariemse amateurtoneel en rechtvaardigt geen na dere conclusies. Bij een andere keuze van stukken had de rangorde een geheel andere kunnen zijn. De jury is bij haar^vaardering namelijk afgeweken van het doorgaans gehuldigde systeem van beoordeling door middel van het geven van cijfers voor allerlei onder delen, op grond van de overweging dat artistiek bedoelde prestaties niet met cij fers, ook niet met vergelijkende, zijn te honoreren. Er is dan hoofdzakelijk reke ning gehouden met de keuze van het stuk en het beschikbare spelersmateriaal. De twee hoogste prijzen zijn toegekend aan die verenigingen, die inderdaad met de aan wezige krachten h.et maximale effect heb ben weten te bereiken. Men moet in deze bekroningen tevens een aanmoediging zien. Er zijn in Haarlem zeker verenigingen die Bestuurder wilde wielrijdster, die plotseling overstak, ont wijken Gisteravond om zes uur reed een per sonenauto ter hoogte van de Adriaan de Jongestraat in de Leidsevaart te Haarlem. Het ongeluk geschiedde doordat de be stuurder, E. C. uit Bloemendaal, een aan rijding met een wielrijdster trachtte te voorkomen. Een meisje stak op de fiets plotseling de tramrails over, waardoor de heer C. eerst naar links en ver volgens naar rechts moest uitwijken. Bij deze tweede manoeuvre verloor hij de macht over het stuur en reed het water in. Daar de auto niet onmiddellijk onder water verdween wist de bestuurder door een geopend portierraam uit de wagen te komen en naar de kant te zwemmen. De wielrijdster, die na het ongeval niet meer is gezien, en eventuele getuigen wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk te melden bij de Verkeerspolitie, bureau Smedestraat te Haarlem. Onderwijzersdag in Dreefzicht In restaurant Dreefzicht zijn vanmorgen tweehonderd zeventig leerkrachten van het openbaar lager onderwijs in Haarlem door de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, verwelkomd op een contact bijeenkomst, die door het college van B. en W. was georganiseerd. De heer Geluk zei onder meer dat het Haarlemse gemeentebestuur het op hoge prijs stelt dat de onderwijzers voor dit jaarlijkse contact zoveel belangstelling aan de dag leggen. „Wij zijn er ons van bewust", zo vervolg de de heer Geluk, „dat. gij geen gemakke lijke taak hebt. Het is voor het gemeente bestuur dikwijls pijnlijk om te moeten constateren dat het niet alles voor u kan doen, wat eigenlijk gedaan móest worden. Wij weten dat bij u vele wensen leven die in vervulling dienden te gaan, maar helaas is het soms onmogelijk voor ons u te geven wat u nodig hebt. Êr is een tijd geweest, dat er in Haarlem grote ontevredenheid in het onderwijs bestond, maar thans is daar geen sprake meer van. Daarvoor zijn wij u dankbaar". Autochtone elementen Vervolgens hield de heer J. B. Ubink een causerie over het onderwerp: „Autochtone elementen in het lager onderwijs". De heer Ubink gaf een kort overzicht van de histo rische ontwikkeling van het onderwijs en merkte daarbij op, dat het beroep van onderwijzer tot de oudste beroepen van onze beschaving behoort en in de loop dei- eeuwen bijna geen verandering heeft ondergaan. Waar de meeste beroepen sterk de invloed van de techniek hebben onder gaan sommige zijn daardoor zelfs geheel verdwenen en andere werden er door ge schapen is het onderwijzersschap buiten die ontwikkeling gebleven. De doelstellingen mogen veranderd zijn, de onderwijzer van nu moet, evenals vroe ger, die doelstellingen met inzet van zijn gehele persoonlijkheid trachten te bereiken. Spreker wees op grote figuren uit het naaste verleden, zoals Jan Ligthart en Theo Thyssen. Ofschoon het onderwijs uiteraard conser vatief gericht is het wil immers hel geestelijk bezit van het voorgeslacht op de volgende generatie overbrengen wordt er geregeld de roep tot hervorming gehoord. Dat is overigens zeer begrijpelijk, want ook het geestelijk leven lijdt aan verstarring en ouderdomsverschijnselen. Ook het onder wijs moet zich dus vernieuwen, maar die vernieuwing moet autochtoon geschieden, in de persoonlijkheid van de opvoeder. De heer Ubink besloot met een herinne ring aan de novelle van Theo Thyssen: „De gelukkige klas". Hij wenste de onderwijzers een loopbaan toe, waarin zij bij herhaling op de ervaring van zo'n klas mogen terug zien. ADVERTENTIE Vraagt vrijblijvend prijsopgave ANTHONIESTRAAT 45 Telefoon 18266, na 6 uur 24189 HAARLEM 29 Mei 1951 ONDERTROUWD: 29 Mei, H. C. Boon- acker en G. M. Hoenson. GEHUWD: 29 Mei, A. J. Verheyen en H. J. Bootsma. BEVALLEN van een zoon: 25 Mei, M. H. VosVisse; 26 Mei, H. A, ThijsseKarsen; 27 Mei, J. P. RotJanssen; 28 Mei, A. C. F. JanssenRohling; M. M. HerbenZwarter; N. G. Schuijt.Weijland; T. Tibboelvan Es; M. de Jong—van Hes; J. M. W. de Molvan Musscher; P. Eising—van Roodcn; K. D. SprankMul; A. Smitvan Heerden; 29 Mei, W. A. KaptijnOosterwijk; A. H. Middel koopFlaskamp; M. Rozenhartvan Dijk. BEVALLEN van een dochter: 28 Mei, H. W. Mantjes—van Dijk; P. S. A. Ran—Schaap; H. M. de BeerBuijs. OVERLEDEN: 27 Mei, L. P. Merten, 71 j., Borskistraat; J. Nouwen, 60 j., Vinkenstraat; G. de Jong—Steensma, 77 j.. Herculesstraat; 28 Mei, E. Blanke, 66 j., Cederstraat; D. Groot, 68 j., 2e Vooruitgangstraat; M. C. van Wijk—Meijler, 84 j., Spaarnwouderstraat; S. M. Waalewijn, 7i j„ Nieuwg Gracht; M. M. Kuijke% X to* Brouwersstraat, ADVERTENTIE tot meer in staat zijn, doch deze hebben dat niet bewezen. Vier bekroningen Met eenstemmigheid heeft de jury de rangorde der deelnemende verenigingen als volgt bepaald: Ereprijs: Toneelvereniging „De verenigde spelers" met „Gaslicht" van Patrick Hamil ton, opgevoerd onder regie van Ton van Otterloo op 1 Februari 1951 in het gebouw St. Bavo. Eerste prijs: Katholieke gemeng de toneelvereniging St. Genesius met „De vreemde bezoeker" van Alberto Casella, regisseur J. H. W. Kraay. Tweede prijs: Letterlievende vereniging J. J. Cremer met „Liefdesduel" van Scribe en Legouvé onder regie van Henk Bakker. Tweede prijs-A: Haarlemse Toneel Club met „Verdacht" van Edward Percy en Reginald Denham onder regie van Wim Paauw. De buiten mededinging gespeeld hebben Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" staat op de waarderingslijst tussen de beide laatstge noemde verenigingen. Verder namen aan de wedstrijd deel: de geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" met „Re becca" van Daphne du Maurier, de R.K. Toneelgroep „Ludamus" met „Het Cafétje" van Tristan Bernard en het R.K. Toneel gezelschap „Rokato" met „Stefan Borkos" van Arie van der Lugt. De jury constateert in het rapport met voldoening dat de behandeling van de Ne derlandse taal in de duidelijkheid van de uitspraak over het algemeen weinig te wensen liet. Persoonlijke prijzen Er waren ook enige prijzen voor de beste persoonlijke prestaties. De jury heeft geen vertolking waargenomen, die vol doende aanleiding gaf tot toekenning van een prijs voor de beste vrouwelijke hoofd rol. Niettemin werd verklaard dat het spel van mevrouw Jo Catsvan Hamburg in „Gaslicht" en van mevrouw Ans Drenth— Bolweg, die als gast bij „Alberdingk Thijm" medewerkte in „Liefdelessen" van Molière op een prijzenswaardig niveau stond. De prijs voor de beste vrouwelijke bijrol ging naar mejuffrouw Lennie Berentsen en die voor de beste mannelijke hoofdrol naar mr. N. Drost, beiden van de H.T.C. Wim Rijks verwierf door zijn vertolking van Gustave de Grion in „Liefdesduel" bij „Cremer" de prijs voor de beste mannelijke bijrol, met bijzondere lof van de jury. Eer volle vermeldingen waren er voor Jan Icas van Dijk, Henk Pollack en Wim de Ree. Na de uitreiking van de prijzen bleven de leden van de deelnemende verenigingen nog geruime tijd in de beste stemming bij een. De Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" kan dan ook met grote voldoening op deze wedstrijd terugzien, al ware het slechts omdat deze een belangrijke bijdra ge betekende tot verbetering van de onder linge verstandhouding en van de waarde ring voor elkanders werk. Voor de pauze vertoonden enige werken de leden van „Alberdingk Thijm" een spel van goedmoedige spot in twee korte be drijven: „Hoe Peerken Kustermans toch nog in de Hemel kwam", waarin Johan van Zwieten een aardige uitbeelding van de titelrol gaf. Pinksterspel van Nijhoff in het Openluchttheater Toen de dichter Nijhoff zijn eerste bun del poëzie „De Wandelaar" het licht deed zien, stelde hij zich voor als een eenzel vige, die door de wereld wandelt, een zaam en daadloos, zich niet mengend on der de menigte, verwant aan Baudelaise, de dichter van de ingeboren ontgooche ling. „Maar", schreef Albert Verwey naar aanleiding van die bundel, „deze bewust heid is slechts een uiterlijk kleed, ontleend aan voorgangers. Zijn eigen kleed zal hij nog moeten voortbrengen en dat zal an ders zijn, dan hij ons doet geloven". Hoe volledig is die haast profetische uit spraak in vervulling gegaan. Die eerste bundel zo vol vertwijfeling en vernieti gingsdrang staat wel heel ver af van de drie Christelijke spelen die onlangs ver zameld werden onder de titel „Het Heilig Hout". Toch zal ieder, die Nijhoffs poëzie kent, zich niet verbazen over deze dich terlijke ontwikkeling, omdat het religieu ze element reeds in zijn eerste poëzie aan wezig was en in zijn nu al haast klassieke bundel „Vormen" tot een innerlijk conflict leidde, waarvan vele gedichten de getui genis zijn. De dichter zoekt naar een ver lossend beginsel, maar het is alsof zijn innerlijk zich nog verzet tegen een abso lute overgave aan Christus, omdat hij voelt dat hij te kort zal schieten. In zijn christelijke spelen heeft de dichter zich volledig gewonnen gegeven en wie deze ziet of leest, zal de getuigenis aanvaarden van één die door het geloof bezield werd. Zijn Pinksterspel, het tweede uit de bun del, dramatiseert het mysterie van de uit storting van de Heilige Geest en ondanks een minimum aan handeling is de ontwik keling van discipelen tot apostelen en de inwijding van de evangelisten waarlijk tot drama geworden al is het dan een drama zo simpel van bouw dat wij tot de middel eeuwse geestelijke toneelspelen terug moe ten om er een pendant van te vinden in de litteratuur. De voorstelling, die er gisteravond in het Openluchttheater van gegeven werd door de Amsterdamse groep „Divina Com media" onder leiding van Ben Albach kon noch de getuigenis van het Pinkstermyste rie, noch het genot van Nijhoff's poëtische taal schenken. In het algemeen werden de verzen cp een onnatuurlijke declamatie toon gezegd, een euvel waaraan vooral de dames zich schuldig maakten. De vertol ker van de rol van Petrus slaagde er nog het best in de verzen natuurlijk te doen klinken. Zijn stem klonk vol en sonoor, doch hij schaadde de indruk die zijn voor dracht wekte door een teveel aan pathos. Trouwens ock cle plastiek van de andere discipelen was niet altijd fraai. De uit storting van de Heilige Geest werd gesug gereerd door het plotseling aanflitsen van de schijnwerpers, hetgeen nogal ontnuch terend werkte en waarmee zeker niet het beoogde effect werd bereikt. Stijlvol was alleen het décor met de lange, witte tafel en de lege zetel in het midden. De koor zang, die in de open lucht wat ijl klonk, zou ongetwijfeld in een besloten ruimte de devote stemming hebben gewekt. Het klonk althans eenvoudig en zuiver. F. HESMERG die U direct of later kunt besteden. Kostermans - Kreukvrye - Costuums Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat 58 Gen. Cronjéstraat 35 BINNENLAND De Provinciale Limburgse Electrici- teits Maatschappij te Maastricht heeft aan besteed het graaf- en baggerwerk ten be hoeve van de Maascentrale te Buggenum. De laagste inschrijver was het aannemers bedrijf Sanders, Snepvangers en Vlieger te Delft met f 1.375.000. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de totale productie aan nieuwe verzekeringen gedurende April f 186.9 millioen tegen f 171.9 millioen in Maart. Hiervan was de kapitaalverzekering in April groot f 69.5 millioen (f 66.3 mil lioen), renteverzekering f97.3 millioen (f87.3 millioen) en volksverzekering f20.1 millioen (f 18.3 millioen) Het landgoed Het Wooldrik aan de Gronausestraat te Enschede, dat door de heer G. J. van Heek Jr. aan de gemeente is ge schonken, is als wandelpark voor het publiek opengesteld. De gemeente heeft vier hectare grond, die aan Het Wooldrik grenst, bij het landgoed gevoegd, zodat het park tien hectare omvat. Een 26-jarige Haagse politieagent is in het Huis van Bewaring opgesloten omdat hij f 57, die hij als collectant bij een actie voor kinderverzorging had opgehaald, niet had afgedragen. Voorts heeft hij uit een huis, waarvan 's nachts een raam openstond, f53 weggenomen en een bankbiljet van flÓ, dat hij had gevonden, voor zichzelf gehouden. Enige tijd geleden bemerkte een kellner in een Haags café bij het afrekenen dat hij ongeveer f 1000 te veel had, vermoedelijk doordat hij bij het teruggeven een bankje van f 1000 voor f 10 had aangezien. Nadat de politie via de kranten het publiek van deze zaak op de hoogte had gebracht kwamen twaalf mensen opdagen, die beweerden in een café met f 1000 te hebben betaald en terug te hebben ontvangen van f 10. Geen van de twaalf was dit echter overkomen in het café, waarvan de eigenaar en de kellner aangifte hadden gedaan. Het Leids universiteitsfonds heeft met ingang van 1 October benoemd tot bijzon der hoogleraar in de economische geschie denis aan de Leidse universiteit prof. dr. T. H. Kernkamp. Prof. Kernkamp is gewoon hoogleraar in de economische geschiedenis aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. In de mijn Laura te Eygelshoven ge raakte de ongehuwde 20-jarige J. W. Joosten uit Schaesberg tijdens materiaaltransport in een steengalerij op de 120 m.-verdieping bekneld tussen enige ontspoorde mijnwagens en de rand van de galerij. Hij overleed ter plaatse. In het ziekenhuis te Deventer is een 19-jarig meisje overleden, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag op de fiets op de Terwoldseweg te Deventer was aangereden door een auto. De bestuurder was na de aan rijding doorgereden, maar de politie wist hem te achterhalen. Volgens de politie ver keerde hij onder-invloed van sterke drank. Het hoofdbestuur der P.T.T. heeft klach ten ontvangen over vertraging van voor Nederland bestemde post uit Engeland. Ge bleken is, dat de in de vooravond te Londen ter verzending aangeboden post van een zo danig grote omvang is, dat tijdige verwerking der brieven, die met de nachtpostvlucht moeten worden verzonden, niet altijd mo gelijk is. Maandag was het de dertiende dag, dat zich in Tilburg geen nieuwe gevallen van pokken voordeden. De toestand der 15 nog verpleegd wordende patiënten, is gunstig. Het Juridisch Economisch Verkeers technisch College deelt mede dat de minister van Verkeer en Waterstaat geen bezwaren heeft tegen het door het college gepropa geerde belastingplaatje op de voorruit van auto's, waardoor de controle op de motor rijtuigenbelasting aanzienlijk zou worden vereenvoudigd. De beslissing hierover ligt bij de minister van Financiën. Het gedeelte van Heemse bij Harden- berg naar Ane bij Gramsbergen van rijksweg 34, waarvan de aardebaan reeds vóór en in de oorlog werd gemaakt, is voor het verkeer opengesteld. De lengte van dit wegvak be draagt 7 kilometer. De wet op de Economische Statistieken is op een aantal statistieken van toepassing verklaard. Dit betekent, dat het beant woorden van een aantal enquêtes wettelijk verplicht wordt. De Franse spoorwegen geven korting op de spoorwegtarieven bij een minimum-ver blijf in Frankrijk van zes dagen. De korting over afstanden tot 1500 km., waarbij de terugreis is inbegrepen, is 20 procent. Een korting van 30 procent wordt verleend in dien de afstand 2000 km. of meer bedraagt. Ambtenaren der P.T.T., hebben in sa menwerking met de rijkspolitie bij een 23-jarige fabrieksarbeider te Vriezenveen een clandestiene zender in beslag genomen. De zender werkte op een golflengte van 217 m. HAARLEM EN OMGEVING Ais advocaat en procureur bij de recht bank te Haarlem werd beëdigd: mr. G. J. H. de Leeuw te Haarlem. Voor het doctoraal examen rechten slaagde aan de Vrije Universiteit te Amster dam de heer H. Ph. H. Sluyter te Bloe mendaal. Ds. J. W. Weenink, predikant bij de Baptisten gemeente te Haarlem, viert 4 Juni zijn 40-jarig ambtsjubileum. Hij staat sedert 1947 te Haarlem en diende 36 jaar de ge meente van Stadskanaal. De jubilaris heeft in de Unie van Baptisten gemeenten een zeer vooraanstaande plaats ingenomen en tal van functies voor haar vervuld. Tot leraar Frans aan het Chr. Lyceum Leiden is benoemd de heer C. F. v, Kooten te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7