De Rekenkamer ontdekte weer tal van onregelmatigheden Geen wijzigingen in het beheer van de gemeentelijke zwemvijvers en sportvelden 4 Berini- de Beste-Bromfiets LOCOMOTIEF 4, Rembrandt in de Haarlemse Vleeshal Kort en Bondig 'j vrijdag 1 juni 1951 haarlems dagblad oprechte haarlemsche courant Gemeenteraad Heemstede Tegen baldadigheid in Groenendaal wordt streng opgetreden Prijs f 239.- i. DE GRAAF RIJWIELEN mmg Concert aan de Parklaan Stm-S&wice Contactavond van de Nationale Partij De opstellingen voor Woensdag De grote strijd in Bloemendaal Gouden jubileum der Rijksverzekeringsbank 15-Jarig Jubileum Bij aankoop van een COSTUUM een waardebon van vijftien gulden Bij aankoop van een EGYPTISCH KATOENEN REGENJAS een waardebon van f7.50 Het Zilveren Bal-tournooi Sport in 't kort Wedstrijden van de Koninklijke Toeslag op pensioenen De Heemsteedse gemeenteraad kwam Donderdagmiddag één uur vroeger bij el kaar dan gewoonlijk, want er prijkte een punt op de agenda dat een uitvoerige dis cussie beloofde. Voor de tweede maal tijdens de begrotingszitting van dit jaar was het al eens aangeroerd besprak men het beheer van de gemeentelijke zwemvijvers en sportvelden. Na een debat dat de gemoe deren twee uur lang bezig hield bracht een door de heer T. Verhoeven (K.V.P.) ingediende motie, die met acht stemmen voor en tien stemmen tegen werd verwor pen, de uitslag: alles blijft bij het oude. Een aantal raadsleden had zich er tijdens de begrotingszilting voorstander van ge toond, een lid van het college van burge meester en wethouders te benoemen tot voorzitter van de stichtingsbesturen, die belast zijn met het beheer over de gemeen telijke zwemvijvers en sportvelden. Tot een definitief besluit kwam men echter niet. Thans stelden B. en W. de raad opnieuw in de gelegenheid zijn standpunt uiteen te zetten. Mr. dr. J. van Bruggen (Protest. Chr.) meende dat eerst in eigen kring rustig over dit onderwerp gesproken moest worden en achtte het niet juist nu weer uitvoerig te gaan debatteren. De heer T. Verhoeven (K.V.P.) meende dat de zaak los van alle sentimen ten moest worden gezien: De zwemvijvers en sportvelden zijn bezit van de gemeente en moesten dus door de gemeente worden bestuurd. Personele unie. Wethouder H. Disselkoen (P. v. d. A.) merkte op dat het geenszins in de be doeling lag om een lid van B. en W. in het bestuur een plaats te geven, teneinde toe zicht uit te kunnen oefenen op het beleid van het bestuur. „Wij willen geen gedele geerde of een pottenkijker, maar een per sonele unie tussen het gemeentebestuur en de stichting", aldus de wethouder. Vol gens de heer Disselkoen lag de oplossing in het kenbaar maken aan het stichtingsbe stuur dat bij voorkomende vacatures het wenselijk zou zijn een lid van B. en W. in het bestuur op te nemen. Mr. J. H. G. van Zeelenburg (V.V.D.) gaf als zijn mening te kennen dat de wethouder met gevoelsargumenten werkte en dat de toestand op het ogenblik lang niet slecht is. Hij achtte het daarom niet nodig om met het voorstel van de wet houder accoord te gaan. De heer Van Bruggen (Prot. Chr.) betwijfelde het of het lid van het college dat in de Stichting een bestuursfunctie zou aanvaarden, voor zijn taak berekend zou zijn. Hij vroeg zich daarom af waarom het niet mogelijk zou zijn een lid van de raad te benoemen, van wie men de zekerheid had dat hij over de vereiste capaciteiten beschikte. Overigens sloot de heer Van Bruggen zich bij mr. Van Zeelenbürg aan. Spreker meende namelijk eveneens dat de huidige toestand geen ver andering behoeft. De heer P. Zegwaart (K.V.P.) voelde meer voor het standpunt van wethouder Disselkoen, evenals de heer W. J. R e ij n d e r s (P. v. d. A.). De burgemeester ontried het voorstel van de wethouder. Hij merkte op dat men om de zaak heen draait. De kern is: men wil meer invloed en die kan zeker worden ge waarborgd. Wethouder Disselkoen zei daar op dat hij slechts een nauw contact tussen gemeentebestuur en Stichtingsbestuur wil de zien. Een motie die door de heer Verhoeven werd ingediend en die een personele unie tussen de gemeente en de stichting inhield, werd tenslotte met acht stemmen voor en tien stemmen tegen verworpen. Meer spanning De toenemende belasting van het kabel net maakt het noodzakelijk dat in het Zui- ADVERTENTIE UB, BETALING KAN WORDEN GEREGELD KLEVERPARKWEG 2 HAARLEM TELEF. 11757 Teraardebestelling E- Blanke Onder grote belangstelling vooral van het personeel van het bedrijf, waar hij als directeur werkzaam was en van de middenstand in Bloemendaal ge schiedde Donderdagmiddag op de Noor derbegraafplaats aan de Vergierdeweg te Haarlem de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de heer Blanke, in de aula voerden vijf sprekers het woord. De heer G. Daams, voorzitter van de Rloerr.endaalse Middenstandsvereni ging. van welke vereniging de overledene secretaris was, zei dat het heengaan van de heer Blanke een nog niet te realiseren verlies betekent en uitte zijn dankbaar heid voor alles wat deze voor dc vereni ging heeft gedaan. Namens de afdeling Haarlem van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, waarvan de heer Blanke bestuurslid was, voerde ingenieur A. Stoffers het woord, die hem om zijn strijdvaardigheid een voorbeeld voor de jongeren noemde. De heer L. W. Bierens de Haan prees het werk van de heer Blanke aan het weekblad „De Bloemendaalse Post". Als mede-directeur van het bedrijf sprak de heer E. Zwaan waarderende en gevoelvolle woorden van dank. Tenslotte werd namens de Middenstandscentrale voor Haar lem cn omstreken en de Haar lemse Handelsvereniging gesproken door- de secretaris van de H.H.V., de heer F. W. Lichtenveldt, die wees op de lege plaats, die in Middenstandskringen achter blijft en op het vele werk, door de heer Blanke voor de middenstand in het algemeen verricht. Een broer van de overledene dankte voor de getoonde belangstelling. delijk deel van de gemeente enkele trans formatorstations worden gebouwd en het hoog- en laagspanningsnet wordt uitge breid. B. en W. vroegen de raad daarvoor een crediet van 96.000, waarvan 12.000 ten laste zal komen van de dienst 1951. De raad ging met dit voorstel accoord. Voorts werd besloten om van de kosten van achterstallig onderhoudswerk die dooi de woningbouwvereniging „de Haemstede" zijn besteed aan drie bij haar in beheer zijnde complexen gemeentelijke woningen een bedrag van 12.894,38 voor rekening van de gemeente te nemen. Men heeft het voornemen dit bedrag in korte tijd af te schrijven. Voor verbetering van het wegdek van een gedeelte van de Leidsevaartweg werd een crediet van 11.600 beschikbaar ge steld, welk bedrag in vijf jaar zal Worden afgeschreven. De goedkeuring van het besluit, waarin Gedeputeerde Staten wordt geadviseerd om de jaarwedde van de wethouders te verhogen, zoals de salarissen van de amb tenaren zijn verhoogd, ondervond enige vertraging, omdat de heer Zegwaart (K.V.P.) bezwaar maakte op de wijze waarop het besluit was opgesteld. Spreker meende dat het besluit, zoals het ter tafel lag, de wethouders de status van een amb tenaar gaf. Het amendement dat hij ter verkrijging van een redactiewijziging in diende werd met vier stemmen voor cn 11 stemmen tegen verworpen. De wethouders namen niet aan deze stemming deel. ADVERTENTIE m Nico van Schagen en Zonen fGierstr. 40-42 Hrl. - Tel. 17768 f Tijdens de rondvraag deed de heer Zeg waart (K.V.P.) de suggestie, het ge- meentepersoneel op drukke dagen bewa kingsdiensten te laten verrichten in Groe nendaal, waar de baldadigheid volgens hem steeds ernstiger vormen aanneemt. De burgemeester deelde mee dat reeds maat regelen waren genomen om aan dit euvel paal en perk te stellen. De burgemeester merkte op dat het de taak van de politie was om de baldadigheid tegen te gaan en niet die van het gemeentepersoneel. Het politiecorps is daar eigenlijk te ge ring van omvang voor, maar de burge meester was van mening dat bijvoorbeeld (betaald) overwerk van de politie, een op lossing zou kunnen zijn. Tegen baldadig heid in Groenendaal zal streng worden opgetreden, aldus de burgemeester. Aan het begin van de zitting werd de heer T. M. Schelling beëdigd als waar nemend gemeente-secretaris. Ten bate van de Evangelische Broeder gemeente werd Donderdagavond in het kerkgebouw aan de Parklaan een uitvoe ring gegeven door het Vrijzinnig Luthers Dameskoor onder leiding van Bets Neder- koorn, die ook als organiste optrad. Verder werkte mee de violiste Riek Mantje-Cop- pée. Mejuffrouw Nederkoorn heeft haar koor tje de vlotte stijl van zingen bijgebracht, die het in staat stelt zowel een mótet van Roland de Lassus als moderne kerkmuziek van Albert de Klerk en zelfs de driestem mige mis van André Caplet op zeer be hoorlijke wijze te vertolken. Het ensemble deed bovendien een bescheiden poging om ook een stukje romantiek van Engelsen huize daarnaast in het geding te bren gen. Maar eerlijk gezegd: dat viel min of meer uit de toon. Nochtans zorgt de dili gente dat ook in de moderne koormuziek een levendige stuwing en een warme be zieling bewaard blijven. Met gezond muzi kaal besef schuwt zij alle nuchtere vorme lijkheid, alle koele objectiviteit. Maar sen- timentaliteiten weet zij voortdurend te ontwijken, zelfs in een romantisch stukje als bovengenoemde Engelse lofzang. Zo wist zij met haar koor de vijf geestelijke gezangen van Albert de Klerk elk de eigen sfeer te geven die deze muziek in zich draagt, en die varieert van ingetogen aan bidding (O Salutaris en Tantum ergo), vertrouwen (Recordare), kinderlijke blij heid (Cantabo Dominum), tot extatische jubel (Sanctus). De sfeer van Caplet's driestemmige mis heeft tamelijk veel overeenkomst met die der vorige nummers, maar zij is dynamisch sterker bewogen. Daarbij is zij veel moei lijker te treffen. In dit laatste vond de dirigente zelfs aanleiding om het werk grotendeels met ondersteuning van het orgel uit te voeren. Dit hield het ensemble vrijwel op toon. Maar mooier van klank was toch het gedeelte (het Agnus Dei") dat zonder orgel gezongen werd. Alle respect ondertussen voor de vlotte melis- men van het „Kyrië" en de jubel van het „Gloria", dat de stuwing van een felle dy namiek onderging. Een belangrijke opgave zal het intussen blijven de heerlijke muziek van Caplet a cappella te zingen, en dan netjes op toon te blijven. Riek Mantje-Coppée liet een mooie, klankschone vertolking horen van de Vioolsonate in D van Handel. In het Largo van Max Reger, ofschoon zeer muzikaal gespeeld, kon de sonoriteit mij minder be vredigen, wat ik niet anders kan verklaren dan uit de acoustische eigenschappen van het gebouw. Maar eigenaardig was het wel, dat de daarna gespeelde „Elegie" van Albert de Klerk wel mooi van toon w&s. Deze treurmuziek bracht in een doorleefde vertolking ons de herinnering aan de tra gische Meidagen van '40, toen het stuk ontstond als een spontane reflex bij het vernemen van het bombardement van Rotterdam. Bets Nederkoorn begeleidde met smaak, woekerend met de bescheiden mogelijkhe den van het orgel. Als soliste leverde zij technisch een knappe prestatie met de Fantasie in G van Bach. Zeer verantwoord was ook haar vertolking van een koraal- voorspel van Georg Böhm en brillant die van de Finale van H. Fr. Micheelsen. JOS. DE KLERK. N.V. Heringa en Wuthrich In de Donderdag gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Heringa en Wuthrich te Haarlem werd het dividend j over het boekjaar 1950 vastgesteld op 20%. Met de tentoonstelling van tekeningen en etsen van Rembrandt in de Haarlemse Vleeshal wordt een tweeledig doel nage streefd. Enerzijds beoogt de expositie aan stadgenoot en vreemdeling de gelegenheid te bieden nader kennis te maken met of opnieuw te genieten van de door de grote Hollandse meester beoefende technieken, welke ten onrechte niet zo'n grote bekend heid als zijn schilderijen hebben opgele verd. Het tweede doel is het geven van een waardige bestemming aan de Vleeshal, het prachtige bouwwerk van Lieven de Key, waarvan op 6 Juni 1602 de eerste steen werd gelegd. Sedert de opheffing van de in oorlogstijd daar gevestigde dis- tributiedienst is het gebouw gesloten en ongebruikt. Deze tentoonstelling is de eer ste, die zich uitstrekt door het gehele ge bouw, de unieke bovenzaal daarbij inbe grepen. Het bovenstaande is een kleine bloem lezing uit de inleiding door wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter van het uitvoerend comité, tot de even voornaam als smaak vol uitgegeven catalogus. Daarin vindt men verder een verhelderend commentaar op het grafische werk van Rembrandt door de heer K. G. Boon, wetenschappe lijk ambtenaar aan het Rijksmuseum te Amsterdam, een beknopte geschiedenis van de Vleeshal door mej. dr. G. H. Kurtz, archivaresse van de gemeente Haarlem, uitvoerige toeschrijvingen van 144 etsen en 40 tekeningen, benevens zeventien af beeldingen. De tekeningen zijn tentoongesteld in vitrines in de benedenzaal, die op stijl volle wijze is aangekleed met enkele oude kisten, een paar beelden, een fraai wand tapijt uit het Rijksmuseum en een kroon uit het huis van Hals. Een bezoek aan de bovenzaal betekent een dubbele verras sing: ten eerste de collectie etsen, die nog afgezien van dé intrinsieke waarde een zuiver beeld geeft van Rembrandts ont- Dit lijkt een décor van een oud-Hollands genrestuk door Pieter de Hoogh of Johan nes Vermeer van Delft, een schilderij waaruit de menselijke figuur is weggela ten. Maar het is een hoekje op de boven verdieping van de Vleeshal met het de eeuwen trotserende timmerwerk. Een origineel kijkje, van boven af genomen, op de Haarlemse Vleeshal, waar gedurende deze zomer een tentoonstelling van grafisch werk van Rembrandt wordt gehouden. wikkeling in de verschillende perioden van zijn leven en ten tweede de kennis making met de zeldzame houten betimme ring en zoldering, aangebracht door de stadstimmerman Claes Pietersz. Het hier opgestelde meubilair is vervaardigd door leerlingen van de Haarlemse Ambachts school. Het initiatief tot deze tentoonstelling, die een onderdeel van het Holland Festival zal uitmaken, is genomen door de kunst handelaar P. Leffelaar en de schilder Jules Chapon, die ook bij de inrichting in sa menwerking met de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, een grote activiteit hebben ontplooid. De re dactie van de catalogus was toevertrouwd aan mej. C. A. van Hees. De expositie wordt gehouden onder auspiciën van Haar lems Bloei en duurt tot 3 September 1951. ADVERTENTIE Vulpenhouders - Reparaoe.- Zochecstr'aat 79 - Telefoon 15129 De plaatselijke afdeling van de Nationale Partij heeft gisteravond in restaurant „Dreefzicht" een contact-avond gehouden tijdens welke de heer dr. W. Feuilletau de Bruyn een inleiding hield over de inter nationale en binnenlandse spanningen. Hij wijdde in den brede uit over de oor log in Korea en sprak als zijn mening uit, dat Mac Arthur's gewraakte plannen jegens China hoe langer hoe meer door de feiten gerechtvaardigd worden. Wat onze Indone- sië-politiek betreft fulmineerde hij vooral tegen het „op ijs zetten" van Nieuw Guinea, terwijl aan uitzichtloze Surinaamse cul ture experimenten millioenen worden „weggesmeten". Met een verwijzing naar het olieconflict tussen Perzië en Engeland voorspelde de spreker binnen twee jaar een overeenkomstige ontwikkeling van zaken ten aanzien van de Nederlandse petroleum- ondernemingen in Indonesië. Net als de Britse macht ten gronde gevoerd is door de Labour-regering had immers ten onzent het rooms-rode blok Nederlands prestige om hals gebracht, zo beweerde de spreker, die voorts vooral critiek had op het uit blijven van daden en maatregelen om onze betalingsbalans te saneren en onze ver dediging op te bouwen. Voor het eerste van deze twee problemen suggereerde hij on der meer een drastische bezuiniging van onze kolen-import (het werk in onze mij nen stak qua arbeidsproductiviteit zeer on gunstig af bij de prestaties van de in dustrie) en tot het bouwen van lagere kamers en vertrekken, hetgeen een ganse reeks van waardevolle bezuinigingen zou opleveren. Na afloop van zijn inleiding werd er door de niet zeer talrijke aanwezigen nog ge ruime tijd over liet gesprokene gediscus sieerd. Voetbal HollandNoorwegen Het Nederlands voetbal-elftal, dat Woensdag 6 Juni te Rotterdam tegen Noor wegen speelt, is als volgt samengesteld: doel: Kraak (Stormvogels); achter: De Jong (ADO) en Schijvenaar (EDO); mid den: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Spar ta) en Biesbrouck (RCH); voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Snoek (Eindhoven), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heeren veen) en Groeneveld (Haarlem). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Odenthal (Haarlem), Dijkgraaf (AGOVV) en Van der Weerd (Wageningen). Wegens een lichte blessure kan Kune- man (HBS) niet meespelen. Het elftal van Noorwegen is eveneens samengesteld: doel: Blohm: achtef: Spyde- vold en Boeye Karl sen; midden: Olsen, Svenssen en Laerum; voor: Hvidsten, Bre- desen, Wang Soerensen. Jolianessen en Skif jell. Naar aanleiding van de hier en daar heersende mening, als zou het Feijenoord- stadion voor de interlandwedstrijd Neder landNoorwegen op Woensdag 6 Juni niet zijn uitverkocht, deelt de K.N.V.B. mede. dat de belangstelling voor deze wedstrijd niet minder is dan voor andere interland- ontmoetingen. Het aantal aanvragen voor kaarten is een veelvoud van het aantal beschikbare plaatsen. Het voetbalprogramma voor dc komende Zondag telt nog enkele zeer belangrijke wedstrijden. Om de landstitel worden twee wedstrijden gespeeld. In het Noorden heeft de ontmoeting tussen Heerenveen en DWb plaats, waarbij we dc thuisclub de beste kansen durven geven, terwijl in Tilburg Willem II bezoek krijgt van Blauw Wit. De goede start van Willem II tegen PSV beves tigt het vermoeden dat Blauw Wit in Til burg voor een lastige opgave komt te staan en wanneer de Amsterdammers met een gelijk spel huiswaarts keren zullen zij on getwijfeld tevreden mogen zijn. Voor de Haarlemse voetballiefhebbers gaat de grootste belangstelling uit naar dc eerste wedstrijd in de promotie-competitie om twee plaatsen in de derde klasse district West I waaraan Ripperda. Bloemendaal cn het Amsterdamse RKAVIC deelnemen. Zondag middag om half drie neemt de hele compe titie een aanvang met de ontmoeting Bloe mendaal—Ripperda op het fraai -gelegen Bloemendaal-terrein. Aan spanning zal het niet ontbreken Het is overigens heel moei lijk een uitslag te voorspellen. De sterkste behoort echter te winnen. Het bestuur van de B.V.C. Bloemendaal verzoekt ons mede ts delen, dat men met het oog op de accomo date tijdig aanwezig dient te zijn. Voor THB is het eveneens een belangrijke dag. De club moet bij Ontwaakt op bezoek, waarvan ongetwijfeld gewonnen kan wor den maar wanneer BPC bij NAS gelijk speelt of wint dan zou de degradatie van THB toch een feit zijn. Tenslotte speelt TYBB tegen HPSV zijn laatste wedstrijd, die de Haarlemmers wel licht kunnen winnen. HVB-PROGRAMMA 1 A: Zandvoortmeeuwen 3Kinheim 2; Spaarnaamstormvogels 4. 1 R: DSKWa terloo; Haarlem 3 AOG 2; VVDRCH 5. Jeugdafdeling A: Kennemerland aDEM a B: TYBB a—Velsen a. In het verslag der Algemene Rekenkamer over haar werkzaamheden in 1950 wordt medegedeeld dat de Kamer thans ook controleert de uitgaven voor rekening van een combinatie van landen (Atlantisch Pact), de uitgaven voor de unie Neder- land-Indonesië, Nieuw Guinea, diverse naamloze vennootschappen, die met overheidsgeld werken (Artillerie-inrich tingen, Breedband, K.L.M.) en de be drijfschappen volgens de wet Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. Achterstand blijkt er blijkens het verslag nog steeds te bestaan in de financiële rijks administratie. Hoewel de rekening over 1948 reeds lang moest zijn ingediend is die over 1946 de laatst ingediende. Nog steeds zijn er oorlogsgevolgen te regelen. De doktoren van de Rijksgenees kundige Dienst werden in de bezettingstijd extra beloond voor keuringswerkzaam heden. De minister van Oorlog neigt blij kens het verslag hoe langer hoe meer tot het standpunt, dat zij dit in de ogen der Rekenkamer onrechtmatig verkregen voordeel maar moeten behouden. Uit voerig wordt ook behandeld de weinig be vredigende afwikkeling van de illegale administraties. Er zijn diverse verschil punten tot een totaal van ruim 2 millioen gulden. In Friesland is ruim 300.000 niet behoorlijk verantwoord. In Amsterdam bleef bijna hetzelfde bedrag onverant woord. Er is getracht 125.000 via illegale kassen door de geldzuivering te loodsen. De Kamer ontdekte een illegaal saldo van meer dan 10.000, dat nog op een bankrekening stond. Er is verder meningsverschil met de minister van Financiën over de afwikkeling van de administratie van het Steunfonds. De Kamer meent dat voor de bestemming van 7.000.000 nadere goedkeuring van de wetgever nodig is. De Buitenlandse Dienst komt in het verslag ter sprake onder meer wegens de bezetting van de Nederlandse diensten in Amerika (totaal 141 man personeel). De Kamer blijft tot groter zuinigheid bij de gezantschappen manen en dringt aan op in spectie ter plaatse. Zij brengt een uitgaaf van 100.000 per jaar voor de bewaking van een der ambassades ter sprake. Verschillende staaltjes van onzuinig ge bruik van rijksgelden worden gesignaleerd, bijvoorbeeld de uitgifte van een boek over de evacuaties in Nederland in 1939-1940. De 1500 exemplaren kosten 14.850, netto opbrengst tot dusver 2000. Voorts wordt vermeld het resultaat van de Legertentoon- stelling. Het nadelig verschil tussen ont vangsten cn uitgaven was 70.000 groter dan in uitzicht was gesteld. Als alle uit gaven wegens salarissen van militair per soneel, militair transport, het verbruik en de vermissing van legergoederen zouden worden medegeteld zou dit bedrag nog met enkele tonnen stijgen. In een afzonderlijke paragraaf over het autogebruik wordt gezegd, dat op dit ge bied voortdurende waakzaamheid nodig is. Een hoofdambtenaar, die voor particuliere doeleinden gebruik maakte van de hem ter beschikking gestelde rijksauto, bemantelde dit door een oniuiste rittenverantwoording, zodat hij moesi worden „geschaduwd" om zijn practijken te kunnen vaststellen. Minder gelukkige opdrachten aan aan nemers en leveranciers komen meermalen voor. Gebleken is ook dat het rijk voor dienstkleding belangrijke bedragen teveel heeft betaald en dat het daarvoor dan nog kleding ontving die niet aan de eisen vol deed. In 1947 was een bouwwerk door de geniedienst gegund, hoewel zelfs nog niet vaststond, op welk terrein het zou worden ongetrokken. Bij het luchtvaartlaboratorium kwamen minder goed voorbereide investeringen voor. Een plan dat 9 millioen gulden zou moeten kosten, dreigde bij de uitvoering 22 millioen gulden te verslinden. Voor de uitbreiding van de luchthaven Schiphol heelt het rijk in vier jaren tijds reeds deelgenomen met een kapitaal van meer dan 25.000.000. Een behoorlijke regelin van de verhoudingen is nog niet tot stand gekomen. Zonder voldoende zekerheid werden grote kapitaalvoorschotten verleend aan de leverancier van marine. Mr. G. Dansen ridder Nederlandse Leeuw Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan der Rijksverzekeringsbank heeft de Koningin de voorzitter van het bestuur, mr. G Jansen, wonende te Heemstede, be noemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Dit deelde de minister van Sociale Za ken, mr. A. M. Joekes, mede tijdens een bijeenkomst, welke gisteren in het gebouw der jubilerende instelling aan de Apollo- laan te Amsterdam is gehouden. Tijdens een zeer druk bezochte receptie kwamen onder anderen ook de staatssecre taris voor de Volksgezondheid, dr. P. Mun tendam. on de burgemeester van Amster dam, mr A. J. d'Ailly, hun gelukwensen aanbieden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 31 Mei 1951 ONDERTROUWD: 30 Mei, H. F. de Looper en V. M. Verheijen; 31 Mei, P. van der Werff en G. A, E. Schwalm; G. Cassee en W. Schrama: H. J. van der Molen en G. Moor man. GEHUWD: 31 Mei, H. van der Weiden en J. B. M. Lagrand; H. J. A. Rooijers en C. M. van den Boogaard; W. H. Stevenhaagen en A. C. van Loevezijn; P. Slager en P. Filius; S. de Nobel en T. de Kievit; G. Jongkind en A. Regelink. BEVALLEN van een zoon: 30 Mei. J. G. Snel—Tool, 2 z.; M. A, Opdam—de Kievit; 31 Mei, M. P. VisserJonk. BEVALLEN van een dochter: 29 Mei, P. C. LodderLagerweij; A. M. G. de Vries— Hage; 30 Mei, J. eDrksvan Heijnengen; L. M. Koningsvan der Ploeg; G. M. Kemper Rutte; 31 Mei. J. P. van den Wildenberg Smit; J. S. Verhoog—Eland. OVERLEDEN: 30 Mei, A. J. Gerritsen. 58 j.. Ant. van der Goesstraat; D. A. Gonlag, I 71 j., Duinoordstraat: J. M. van den Broek, I 46 j., Rollandslaan: W. J. de Milde, 72 j., I Radboudstraat; C. G. Bel, 82 j., Zoetestraat. BINNENLAKD Tijdens de algemene vergadering van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuinders organisatie te Assen heeft de afgetreden voorzitter van deze organisatie, mr. W. Rip, afscheid van de leden genomen. Dc heer J. de Jong uit Alphen aan de Rijn volgt hem op. Vijftig Nederlandse oorlogsinvaliden brengen op uitnodiging van de Koninklijke Belgische Vereniging voor Invalidenwagens voor Oorlogsverminkten (ORSIG), in sa menwerking met de Nederlandse organisatie „Moveo" een driedaags bezoek aan België. Het vervoeor wordt verzorgd door 20 Neder landse automobilisten, die hun auto's, lijd en benzine ter beschikking hadden gesteld. De familievereniging van hen, die als nakomelingen of verwanter. recht menen te hebben op dc erfenis van Jean Baptists Thicry, zal op 10 Juni een vergadering hou den in Rotterdam. Het aantal leden der ver eniging heeft thans de 250 overschreden. Ook dit jaar bestaat gelegenheid voor twee Nederlanders om het studiejaar 1951 1952 aan het College van Europa te Brugge te volgen. Inlichtingen verstrekt het secre tariaat van de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging. Lange Voorhout 58 a te 's Gravenhage. Van 2 tot en met 7 September komen de directeuren der Gallupinstituten over de ge hele wereld in Nederland bijeen. Aan dit congres, dat eens per twee jaar wordt ge houden. nemen leiders van instituten in de V. S., Canada. Australië en acht West-Euro- pese landen deel. In het openluchtmuseum te Arnhem hcTft mr. P. Smit, conservator van dit mu seum, afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij heeft meer dan 30 jaar voor het openlucht museum gewerkt. De burgemeester van Arnhem deelde mede, dat de Koningin de scheidende conservator had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De politierechter te Rotterdam heeft een Chinees uit Singapore, die aan boord van de „Willem Ruys" een kilo opium naar Ne derland had gesmokkeld, tot 3 weken ge vangenisstraf veroordeeld. Via een tolk legde de man een volledige bekentenis af. Hij moest, zo zei hij, wel meedoen omdat hij door een bende geterroriseerd werd. Als opvolger van prof. G. A. Ph. Weyer is tot voorzitter van het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland gekozen mr. H. Albarda, direc teur van de Nederlandse Handel Maat schappij. ADVERTENTIE cocooeecxxoocoooccox^ryctxcxxaoixocociooocoooocooeoeoooq? die U direct of later kunt besteden. Kostermans - Kreukvrije - Costuums Gr. Houtstraat 120 - KI. Houtstraat 58 Gen. Cronjëstraat 35 Honkbal Zondag houdt de honkbaivereniging SC Haarlem haar jaarlijks tournooi om de zilve ren bal voor tweede kiassers. De indeling van de vier groepen luidt als volgt: Groep A: Schoten 2; Haarlem 3; UW. Groep B: Hil versum; EDO 2; DEC. Groep C: ABC 2; Thor; RCH 2. Groep D: Zeeburgia; Halfweg; VVGA 3. De groepswedstrijden vangen om negen uur aan. Om drie uur heeft de halve finale plaats en om vier uur wordt de finale gespeeld. DAAR DE CANDIDATEN VOOR EEN PLAATS IN DE DERDE KLASSE van de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond, de elftallen van BMHC VI, Leiden III en Pol lux gelijk geëindigd zijn. zal BMHC Zondag opnieuw de strijd tegen Leiden moeten aan binden. DE AMERIKAANSE BOKSER EZZARD CHARLES, die Woensdagavond zijn wereld titel zwaargewicht behield door een over winning op Joey Maxim, zal op 18 Juli te Pittsburg zijn titel verdedigen tegen Jersey Joe Walcott. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE Zaterdagavond half zeven wordt op het terrein van „Heemstede" de beslissingswed strijd gespeeld tussen Telefonia en Kenne merland 2. De winnaar is kampioen van de Zaterdagmiddagcompetitie, afdeling Haarlem. Roeien De belangrijkste inschrijvingen voor de op 9 en 10 Juni te houden jaarlijkse internatio nale roeiwedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Zeil- cn Roeivereniging op de Bosbaan te Amsterdam, luiden: Overnaadse twee: Willem III, Njord, Overnaadse skiff: De Hoop, Het Spaarne, Njord. Oude vier: Willem III, Triton. Vier zonder stuurman: Laga, Triton. Oude acht: Nereus, Laga. Dames oude vier: RIC, de Laak, Het Spaarne. Dames oude dubbelvier: Het Spaarne, Dc Vliet. Verder neemt Het Spaarne nog deel op de nummers: Jonge acht A, Jonge twee A, overnaadse vier en twee zonder stuurman. Ged. Staten van Noordholland stellen aan de Provinciale Staten voor, in aanslui ting op de onlangs afgekondigde rijksrege ling opnieuw een toeslag te verlenen op de pensioenen. In de overtuiging' dat de Prov. Staten met dit voorstel accoord zullen gaan, is aan de betrokkenen reeds een voorschot daarop gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 13